Νέα

Προκαλεί η Ένωση Αθέων, Διοργανώνει πάρτι με κοψίδια την Μεγάλη Παρασκευή!

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Ampelale
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 83K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)
Εγγρ.
26 Μαρ 2012
Μηνύματα
11.792
Like
14.516
Πόντοι
3.656


Και που σαι. Ακομα δεν μου εχεις απαντησει στα πρωτα ερωτηματα (και ουτε προκειται)
[/quote]

ΝΟμίζω ότι έχω απαντήσει. Κάνε τον κόπο και ξανααπαντώ, δεν έχω πρόβλημα
 
Εγγρ.
26 Μαρ 2012
Μηνύματα
11.792
Like
14.516
Πόντοι
3.656
Και βέβαια! Η καθολική εκκλησία. Ομως πουθενά στην Βίβλο δεν λέει να αφαξεις τους μη χριστιανούς. Κοψε το πολύ τάκα τάκα!

για άλλη μια φορά οι λειτουργικά αναλφάβητοι Χριστιανοί. Οι Καθολικοί δεν είχαν διαβάσει τη Βίβλο, είπαν ψέμματα. Ενώ εσύ, δεν έχεις ιδέα τι λέει αυτό το Βιβλίο. Ας δούμε λοιπόν τι υπαγόρευσε ο ίδιος ο Θεός στο Μωυσή, τι λένε οι εντολές του Δευτερονόμιου. Κεφάλαιο 7, στίχοι ,1  Οταν δε Κυριος ο Θεός σου σε εισαγάγη εις την χώραν, προς την οποίαν τώρα πορεύεσαι, δια να την κληρονομήσης ως ιδικήν σου, και εκβάλη από εμπρός σου έθνη μεγάλα, τους Χετταίους, τους Γεργεσαίους, τους Αμορραίους, τους Χαναναίους, τους Φερεζαίους, τους Ευαίους και τους Ιεβουσαίους, επτά έθνη πολυαριθμότερα και ισχυρότερα από σας  Δευτ. 7,2   και θα παραδώση αυτούς Κυριος ο Θεός σου εις τα χέρια σου, θα κτυπήσης αυτούς, θα τους εξαφανίσης τελείως, δεν θα συνάψης καμμίαν συνθήκην μαζή των και δεν θα τους λυπηθήτε καθόλου. Δευτ. 7,3  Δεν θα έλθετε εις γάμους μαζή των. Ούτε την θυγατέρα σου θα δώσης ως σύζυγον στον υιόν κάποιου από αυτούς, ούτε την θυγατέρα εκείνου θα πάρης ως νύμφην δια τον υιόν σου. Δευτ. 7,4    Διότι η αλλοεθνής νύμφη θα απομακρύν τον υιόν σου από εμέ και θα λατρεύση αυτός άλλους θεούς, οπότε θα οργισθή πολύ ο Κυριος εναντίον σας και θα σε εξολοθρεύση το ταχύτερον. Δευτ. 7,5   Αλλά και αυτά ακόμη θα πράξης εναντίον των ειδωλολατρών αλλοεθνών· Θα κρημνίσετε τους βωμούς των, θα συντρίψετε τας ειδωλολατρικάς των στήλας, θα κατακάψετε τα ιερά δάση των και θα κάψετε εις την φωτιά τα ξυλόγλυπτα αγάλματά των. Με λίγα λόγια, ο Θεός θα παραδώσει στους Εβραίους 7 έθνη τα οποία θα πρέπει να εξοντώσουν πλήρως, χωρίς να τα λυπηθούν, μου φαίνεται ότι αυτό ονομάζεται γενοκτονία και απαγορεύεται από το Διεθνές Δίκαιο.
Δευτ. 7,16 Συ θα απολαύσης τα λάφυρα των εθνών, τα οποία ο Κυριος σου δίδει. Πρόσεξε όμως· δεν θα λυπηθή το μάτι σου αυτούς και δεν θα λατρεύσης τους θεούς των, διότι άλλως, θα αποβή αυτό πρόσκομμα και συμφορά εις σέ. Δευτ. 7,25 Τα αγάλματα των θεών των θα τα παραδώσετε στο πυρ, δια να καούν. Δεν θα επιθυμήσης και δεν θα πάρης δια τον εαυτόν σου το χρυσίον και το αργύριον από αυτά. Μη θελήσης να αμαρτήσης λαμβάνων το χρυσίον αυτό, διότι είναι πολύ μισητόν ενώπιον Κυρίου του Θεού σου. 
 Δευτ. 13,13 Εάν δε εις μίαν από τας πόλεις, την οποίαν Κυριος ο Θεός σας έδωσε ως κατοικίαν σας, ακούσης να λέγουν·Δευτ. 13,14  “εβγήκαν παράνομοι άνδρες από σας και απεμάκρυναν από τον Θεόν τους κατοίκους της πολεώς των, λέγοντες δολίως, ας πάμε να λατρεύσωμεν άλλους θεούς, τους οποίους δεν εγνωρίζατε”, Δευτ. 13,15   συ, θα εξετάσης, θα ερωτήσης, θα ερευνήσης με πολλήν επιμέλειαν και προσοχήν και εάν αποδειχθή αληθινή και βεβαία αυτή η κατηγορία, εάν δηλαδή όντως έλαβε χώραν μεταξύ σας αυτό το βδελυρόν γεγονός, Δευτ. 13,16   σεις τότε θα φονεύσετε όλους τους κατοίκους της πόλεως εκείνης εν στόματι μαχαίρας, θα αναθεματίσετε εξ ολοκλήρου αυτήν και όσα υπάρχουν εις αυτήν. Δευτ. 13,17   Ολα δε τα λάφυρα αυτής θα τα συγκεντρώσετε στους δρόμους της και θα παραδώσετε στο πυρ, την πόλιν και όλα τα λάφυρά της, ενώπιον Κυρίου του Θεού σου και θα μείνη η πόλις εκείνη ακατοίκητος παντοτεινά· ουδέποτε πλέον θα ανοικοδομηθή.
Η Θεϊκή εντολή της πλήρους εξολόθρευσης των άλλων επαναλαμβάνεται (7׃16, 13׃13). Ομοίως και για την καταστροφή των Ιερών τους (7׃25 έως και 26, 12׃2),
Αυτά για τη Βίβλο. Και μην ξεχνάς ότι ο ίδιος ο Ιησούς είπε ότι 30 Όποιος δεν είναι μαζί μου, είναι εναντίον μου, κι όποιος δε μαζεύει μαζί μου, σκορπίζει. (Ματθαίος 12) Πες μας τις απόψεις σου λοιπόν γι αυτά. Η πηγή μου είναι
 

Mitharadir

Μέλος
Εγγρ.
15 Δεκ 2016
Μηνύματα
132
Κριτικές
1
Like
16
Πόντοι
1
για άλλη μια φορά οι λειτουργικά αναλφάβητοι Χριστιανοί. Οι Καθολικοί δεν είχαν διαβάσει τη Βίβλο, είπαν ψέμματα. Ενώ εσύ, δεν έχεις ιδέα τι λέει αυτό το Βιβλίο. Ας δούμε λοιπόν τι υπαγόρευσε ο ίδιος ο Θεός στο Μωυσή, τι λένε οι εντολές του Δευτερονόμιου. Κεφάλαιο 7, στίχοι ,1  Οταν δε Κυριος ο Θεός σου σε εισαγάγη εις την χώραν, προς την οποίαν τώρα πορεύεσαι, δια να την κληρονομήσης ως ιδικήν σου, και εκβάλη από εμπρός σου έθνη μεγάλα, τους Χετταίους, τους Γεργεσαίους, τους Αμορραίους, τους Χαναναίους, τους Φερεζαίους, τους Ευαίους και τους Ιεβουσαίους, επτά έθνη πολυαριθμότερα και ισχυρότερα από σας  Δευτ. 7,2  και θα παραδώση αυτούς Κυριος ο Θεός σου εις τα χέρια σου, θα κτυπήσης αυτούς, θα τους εξαφανίσης τελείως, δεν θα συνάψης καμμίαν συνθήκην μαζή των και δεν θα τους λυπηθήτε καθόλου. Δευτ. 7,3  Δεν θα έλθετε εις γάμους μαζή των. Ούτε την θυγατέρα σου θα δώσης ως σύζυγον στον υιόν κάποιου από αυτούς, ούτε την θυγατέρα εκείνου θα πάρης ως νύμφην δια τον υιόν σου. Δευτ. 7,4    Διότι η αλλοεθνής νύμφη θα απομακρύν τον υιόν σου από εμέ και θα λατρεύση αυτός άλλους θεούς, οπότε θα οργισθή πολύ ο Κυριος εναντίον σας και θα σε εξολοθρεύση το ταχύτερον. Δευτ. 7,5  Αλλά και αυτά ακόμη θα πράξης εναντίον των ειδωλολατρών αλλοεθνών· Θα κρημνίσετε τους βωμούς των, θα συντρίψετε τας ειδωλολατρικάς των στήλας, θα κατακάψετε τα ιερά δάση των και θα κάψετε εις την φωτιά τα ξυλόγλυπτα αγάλματά των. Με λίγα λόγια, ο Θεός θα παραδώσει στους Εβραίους 7 έθνη τα οποία θα πρέπει να εξοντώσουν πλήρως, χωρίς να τα λυπηθούν, μου φαίνεται ότι αυτό ονομάζεται γενοκτονία και απαγορεύεται από το Διεθνές Δίκαιο.
Δευτ. 7,16 Συ θα απολαύσης τα λάφυρα των εθνών, τα οποία ο Κυριος σου δίδει. Πρόσεξε όμως· δεν θα λυπηθή το μάτι σου αυτούς και δεν θα λατρεύσης τους θεούς των, διότι άλλως, θα αποβή αυτό πρόσκομμα και συμφορά εις σέ. Δευτ. 7,25 Τα αγάλματα των θεών των θα τα παραδώσετε στο πυρ, δια να καούν. Δεν θα επιθυμήσης και δεν θα πάρης δια τον εαυτόν σου το χρυσίον και το αργύριον από αυτά. Μη θελήσης να αμαρτήσης λαμβάνων το χρυσίον αυτό, διότι είναι πολύ μισητόν ενώπιον Κυρίου του Θεού σου. 
Δευτ. 13,13 Εάν δε εις μίαν από τας πόλεις, την οποίαν Κυριος ο Θεός σας έδωσε ως κατοικίαν σας, ακούσης να λέγουν·Δευτ. 13,14  “εβγήκαν παράνομοι άνδρες από σας και απεμάκρυναν από τον Θεόν τους κατοίκους της πολεώς των, λέγοντες δολίως, ας πάμε να λατρεύσωμεν άλλους θεούς, τους οποίους δεν εγνωρίζατε”, Δευτ. 13,15  συ, θα εξετάσης, θα ερωτήσης, θα ερευνήσης με πολλήν επιμέλειαν και προσοχήν και εάν αποδειχθή αληθινή και βεβαία αυτή η κατηγορία, εάν δηλαδή όντως έλαβε χώραν μεταξύ σας αυτό το βδελυρόν γεγονός, Δευτ. 13,16  σεις τότε θα φονεύσετε όλους τους κατοίκους της πόλεως εκείνης εν στόματι μαχαίρας, θα αναθεματίσετε εξ ολοκλήρου αυτήν και όσα υπάρχουν εις αυτήν. Δευτ. 13,17  Ολα δε τα λάφυρα αυτής θα τα συγκεντρώσετε στους δρόμους της και θα παραδώσετε στο πυρ, την πόλιν και όλα τα λάφυρά της, ενώπιον Κυρίου του Θεού σου και θα μείνη η πόλις εκείνη ακατοίκητος παντοτεινά· ουδέποτε πλέον θα ανοικοδομηθή.
Η Θεϊκή εντολή της πλήρους εξολόθρευσης των άλλων επαναλαμβάνεται (7׃16, 13׃13). Ομοίως και για την καταστροφή των Ιερών τους (7׃25 έως και 26, 12׃2),
Αυτά για τη Βίβλο. Και μην ξεχνάς ότι ο ίδιος ο Ιησούς είπε ότι 30 Όποιος δεν είναι μαζί μου, είναι εναντίον μου, κι όποιος δε μαζεύει μαζί μου, σκορπίζει. (Ματθαίος 12) Πες μας τις απόψεις σου λοιπόν γι αυτά. Η πηγή μου είναι
Φιλέ αυτά τα έθνη άραγε τι έκαναν;Εχεις ιδέα τι έκαναν; Γιατί μόνο άγια δεν ήταν! Επειτα στο Κοράνι υπάρχει εντολή σφαγης απίστων. Παρόμοια εντολή που έδωσαν οι αποστολοι του Ιησού;Σου έχω απαντησει και δε μου απαντήσεις σε μια ερώτηση που σου κάνουμε επαναλημενα ποιός ήταν ο ρόλος των άθεων στην επανάσταση του 1821 και ζητησαμε να μας πεις έστω ένα όνομα άθεου το 1821.Δεν μπορείς όμως γιατί δεν υπάρχει.Οπότε η ένωση άθεων είστε βολεψακηδες και παρείσακτοι που και οι άθεοι ακόμα σας κοροϊδεύουν. Για γενοκτονία μάλλον θα πρέπει να υπολογίσεις τα θύματα των Στάλιν,Μαο Τσε Τουνγκ κτλ Εδώ σου έχω απαντήσει
 

marios51

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Δεκ 2009
Μηνύματα
17.397
Κριτικές
16
Like
198
Πόντοι
676
Δηλαδη αν αποδεικνυοταν οτι ο Θεος υπαρχει, εσυ θα πιστευεις;
Να σε ρωτησω και κατι αλλο. Γιατι πιστευεις οτι η γη γυριζει, οτι υπαρχουν τα ηλεκτρονια , πρωτονια και ουτε καθεξης?
Επειδη το ειπαν οι επισττημονες;
Εσυ το εχρις αποδειξει;
Γιατι πιστευεις τι σου λενε;Προφανως γιατι το μυαλο σου αδυνατει να τα συλλαβει. Και αν εινσι ολα μια συνωμοσία;

Πριν χιλιαδες χρονια οι τοτε επιστημονες ελεγαν οτι η γη ειναι το κεντρο του συμπαντος και οτι η γη ηταν επιπεδη. Κοινως μπουρδες. Ομοιως και οτι λεει τωρα η επιστημη μπορει να ειναι μια μπουρδα και μιση.

Το θεμα ειναι οτι εσυ πιστευεις σε ανθρωπους και την επιστημη που συνηθως λενε μπουρδες ενω εγω πιστευω σε αυτον που τα εχει δημιουργησει ολα
Aποψη συμπολιτη μας τον 21 πρωτο αιωνα.
Ελπιζω να τρολλαρεις.
 

Mitharadir

Μέλος
Εγγρ.
15 Δεκ 2016
Μηνύματα
132
Κριτικές
1
Like
16
Πόντοι
1
για άλλη μια φορά οι λειτουργικά αναλφάβητοι Χριστιανοί. Οι Καθολικοί δεν είχαν διαβάσει τη Βίβλο, είπαν ψέμματα. Ενώ εσύ, δεν έχεις ιδέα τι λέει αυτό το Βιβλίο. Ας δούμε λοιπόν τι υπαγόρευσε ο ίδιος ο Θεός στο Μωυσή, τι λένε οι εντολές του Δευτερονόμιου. Κεφάλαιο 7, στίχοι ,1  Οταν δε Κυριος ο Θεός σου σε εισαγάγη εις την χώραν, προς την οποίαν τώρα πορεύεσαι, δια να την κληρονομήσης ως ιδικήν σου, και εκβάλη από εμπρός σου έθνη μεγάλα, τους Χετταίους, τους Γεργεσαίους, τους Αμορραίους, τους Χαναναίους, τους Φερεζαίους, τους Ευαίους και τους Ιεβουσαίους, επτά έθνη πολυαριθμότερα και ισχυρότερα από σας  Δευτ. 7,2   και θα παραδώση αυτούς Κυριος ο Θεός σου εις τα χέρια σου, θα κτυπήσης αυτούς, θα τους εξαφανίσης τελείως, δεν θα συνάψης καμμίαν συνθήκην μαζή των και δεν θα τους λυπηθήτε καθόλου. Δευτ. 7,3  Δεν θα έλθετε εις γάμους μαζή των. Ούτε την θυγατέρα σου θα δώσης ως σύζυγον στον υιόν κάποιου από αυτούς, ούτε την θυγατέρα εκείνου θα πάρης ως νύμφην δια τον υιόν σου. Δευτ. 7,4    Διότι η αλλοεθνής νύμφη θα απομακρύν τον υιόν σου από εμέ και θα λατρεύση αυτός άλλους θεούς, οπότε θα οργισθή πολύ ο Κυριος εναντίον σας και θα σε εξολοθρεύση το ταχύτερον. Δευτ. 7,5   Αλλά και αυτά ακόμη θα πράξης εναντίον των ειδωλολατρών αλλοεθνών· Θα κρημνίσετε τους βωμούς των, θα συντρίψετε τας ειδωλολατρικάς των στήλας, θα κατακάψετε τα ιερά δάση των και θα κάψετε εις την φωτιά τα ξυλόγλυπτα αγάλματά των. Με λίγα λόγια, ο Θεός θα παραδώσει στους Εβραίους 7 έθνη τα οποία θα πρέπει να εξοντώσουν πλήρως, χωρίς να τα λυπηθούν, μου φαίνεται ότι αυτό ονομάζεται γενοκτονία και απαγορεύεται από το Διεθνές Δίκαιο.
Δευτ. 7,16 Συ θα απολαύσης τα λάφυρα των εθνών, τα οποία ο Κυριος σου δίδει. Πρόσεξε όμως· δεν θα λυπηθή το μάτι σου αυτούς και δεν θα λατρεύσης τους θεούς των, διότι άλλως, θα αποβή αυτό πρόσκομμα και συμφορά εις σέ. Δευτ. 7,25 Τα αγάλματα των θεών των θα τα παραδώσετε στο πυρ, δια να καούν. Δεν θα επιθυμήσης και δεν θα πάρης δια τον εαυτόν σου το χρυσίον και το αργύριον από αυτά. Μη θελήσης να αμαρτήσης λαμβάνων το χρυσίον αυτό, διότι είναι πολύ μισητόν ενώπιον Κυρίου του Θεού σου.  
Δευτ. 13,13 Εάν δε εις μίαν από τας πόλεις, την οποίαν Κυριος ο Θεός σας έδωσε ως κατοικίαν σας, ακούσης να λέγουν·Δευτ. 13,14  “εβγήκαν παράνομοι άνδρες από σας και απεμάκρυναν από τον Θεόν τους κατοίκους της πολεώς των, λέγοντες δολίως, ας πάμε να λατρεύσωμεν άλλους θεούς, τους οποίους δεν εγνωρίζατε”, Δευτ. 13,15   συ, θα εξετάσης, θα ερωτήσης, θα ερευνήσης με πολλήν επιμέλειαν και προσοχήν και εάν αποδειχθή αληθινή και βεβαία αυτή η κατηγορία, εάν δηλαδή όντως έλαβε χώραν μεταξύ σας αυτό το βδελυρόν γεγονός, Δευτ. 13,16   σεις τότε θα φονεύσετε όλους τους κατοίκους της πόλεως εκείνης εν στόματι μαχαίρας, θα αναθεματίσετε εξ ολοκλήρου αυτήν και όσα υπάρχουν εις αυτήν. Δευτ. 13,17   Ολα δε τα λάφυρα αυτής θα τα συγκεντρώσετε στους δρόμους της και θα παραδώσετε στο πυρ, την πόλιν και όλα τα λάφυρά της, ενώπιον Κυρίου του Θεού σου και θα μείνη η πόλις εκείνη ακατοίκητος παντοτεινά· ουδέποτε πλέον θα ανοικοδομηθή.
Η Θεϊκή εντολή της πλήρους εξολόθρευσης των άλλων επαναλαμβάνεται (7׃16, 13׃13). Ομοίως και για την καταστροφή των Ιερών τους (7׃25 έως και 26, 12׃2),
Αυτά για τη Βίβλο. Και μην ξεχνάς ότι ο ίδιος ο Ιησούς είπε ότι 30 Όποιος δεν είναι μαζί μου, είναι εναντίον μου, κι όποιος δε μαζεύει μαζί μου, σκορπίζει. (Ματθαίος 12) Πες μας τις απόψεις σου λοιπόν γι αυτά. Η πηγή μου είναι
Επιπλέον σύμφωνα με το σύνταγμα του 1822 των προγόνων μας Ελληνας είναι αυτός που είναι χριστιανός. Αρα ΔΕΝ είσαι Ελληνας σύμφωνα με τους προγόνους μας
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.460
Πόντοι
8.006

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.460
Πόντοι
8.006
ή δεν υπάρχει. Αν υπήρχε, πραγματικά δεν θα υπήρχε λόγος απόδειξης. όλοι θα τον ξέραμε. Δεν θα υπήρχαν χιλιάδες διαφορετικές θρησκείες και χιλιάδες αιρέσεις μέσα σε αυτές και δεν θα δημιουργόντουσαν συνέχεια καινούριες, όπως γίνεται ακόμα και σήμερα στην Αμερική. Αυτό και μόνο αποδεικνύει ότι είναι πλάσματα ρης ανθρώπινης φαντασίας. Καλικάντζαροι, νεράιδες, σειρήνες, Κένταυροι, ερπετόμορφοι, Μονόκεροι και χιλιάδες άλλα
Μην μπερδευεσαι. Τον θεο ολοι τον ξερουμε και ολοι τον ξερετε. Απλώς καποιοι μεσω του εγωισμού σας αρνεισθε να αποδεχθειτε οτι υπαρχει κατι ανωτερο απο την αφεντομουτσουναρα σας. Στο κατω κατω αν θελεις αποδειξη υπαρξης του θεου κοιτα εξω απο το παραθυρο σου ή στον καθρεφτη σου.
 

st@rdust

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Δεκ 2006
Μηνύματα
15.741
Like
1.426
Πόντοι
366
Μην μπερδευεσαι. Τον θεο ολοι τον ξερουμε και ολοι τον ξερετε. Απλώς καποιοι μεσω του εγωισμού σας αρνεισθε να αποδεχθειτε οτι υπαρχει κατι ανωτερο απο την αφεντομουτσουναρα σας. Στο κατω κατω αν θελεις αποδειξη υπαρξης του θεου κοιτα εξω απο το παραθυρο σου ή στον καθρεφτη σου.
κι αυτο το λες εσυ αποδειξη τωρα ρε αλεξακο
 

jaden902

Μέλος
Εγγρ.
24 Σεπ 2016
Μηνύματα
249
Like
6
Πόντοι
1
Καμια φωτο εχουμε απο τα κοψιδια που εψησαν?? :grin:
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.460
Πόντοι
8.006
κι αυτο το λες εσυ αποδειξη τωρα ρε αλεξακο
H υπαρξη αντικειμενου δεν ειναι αποδειξη υπαρξης υποκειμενου?
Βλεπεις ενα ποτηρι. Η υπαρξη του δεν ειναι αποδειξη οτι καποιος το εφτιαξε? Μονο του προφανως δεν εγινε.
Βλεπεις ενα δενδρο. Η υπαρξη του γιατι δεν ειναι αποδειξη οτι καποιος το εφτιαξε?
 

st@rdust

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Δεκ 2006
Μηνύματα
15.741
Like
1.426
Πόντοι
366
H υπαρξη αντικειμενου δεν ειναι αποδειξη υπαρξης υποκειμενου?
Βλεπεις ενα ποτηρι. Η υπαρξη του δεν ειναι αποδειξη οτι καποιος το εφτιαξε? Μονο του προφανως δεν εγινε.
Βλεπεις ενα δενδρο. Η υπαρξη του γιατι δεν ειναι αποδειξη οτι καποιος το εφτιαξε?
αλεξ αν σε καλυπτουν εσενα τετοιες εξηγησεις, εγω παω πασο  :hi:

 

st@rdust

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Δεκ 2006
Μηνύματα
15.741
Like
1.426
Πόντοι
366
ας παμε λιγο πιο εξω απ τα "στενα ορια" των θρησκειων  :)
περα απ τη επιστημονικοτητα του, σιγουρα μας βαζει να σκεφτουμε (πολλα και διαφορα)
 

John_john75

Μέλος
Εγγρ.
30 Σεπ 2014
Μηνύματα
324
Like
6
Πόντοι
1
θα είχε πολλή πλάκα αν η ένωση αθέων έκανε αντιστοιχη εκδήλωση απέναντι από κανα (αυτοσχέδιο) τζαμί, τις ημέρες του Ραμαζανιού....ή μήπως είναι...επικίνδυνο;
 

kostasasximos86

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Φεβ 2016
Μηνύματα
4.926
Κριτικές
8
Like
614
Πόντοι
326
θα είχε πολλή πλάκα αν η ένωση αθέων έκανε αντιστοιχη εκδήλωση απέναντι από κανα (αυτοσχέδιο) τζαμί, τις ημέρες του Ραμαζανιού....ή μήπως είναι...επικίνδυνο;

αυτο δυσκολα τρελε

οι χριστιανοι ειναι φλωρουμπες ακακοι ρε

μπορει δηλαδη να τους την σπας αλλα δεν θα σου επιτεθουνε ποτε πλην λεκτικα

παντως σημερα το πρωι βαριομουνα να βρασω αυγα και εφαγα 2 κοκκινα
ελπιζω να συγχωρεθουνε οι αμαρτιες μου
 

marios51

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Δεκ 2009
Μηνύματα
17.397
Κριτικές
16
Like
198
Πόντοι
676
H υπαρξη αντικειμενου δεν ειναι αποδειξη υπαρξης υποκειμενου?
Βλεπεις ενα ποτηρι. Η υπαρξη του δεν ειναι αποδειξη οτι καποιος το εφτιαξε? Μονο του προφανως δεν εγινε.
Βλεπεις ενα δενδρο. Η υπαρξη του γιατι δεν ειναι αποδειξη οτι καποιος το εφτιαξε?
Βλεποντας λοιπον ενα δεντρο εσενα σου δημιουργειται η εντυπωση οτι καποιος πηρε σφυρι και καλεμι και το εφτιαξε.
Το γεγονος οτι πλεον μπορουμε να δουμε την συσταση ενος αντικειμενου, να το αναλυσουμε και να βρουμε γιατι και πως εφτασε να ειναι οπως ειναι σημερα, σε αφηνει αδιαφορο.
Εφοσον δεν ειναι κατι απλο για να το δεις σαν το αγιο φως πχ, δεν μπορεις να το αποδεχτεις.Η και δεν θελεις.
Η τυχαιοτητα ειναι κατι που ειναι δυσκολο να αποδεχτουν καποιοι. Μεχρι τοτε απλα και συγκαβατικα θα κουναμε το κεφαλι σε ενδειξη κατονοησης.
 

st@rdust

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Δεκ 2006
Μηνύματα
15.741
Like
1.426
Πόντοι
366
θα είχε πολλή πλάκα αν η ένωση αθέων έκανε αντιστοιχη εκδήλωση απέναντι από κανα (αυτοσχέδιο) τζαμί, τις ημέρες του Ραμαζανιού....ή μήπως είναι...επικίνδυνο;
εννοειται τυπε...

αλλα αυτο δε νομιζω να ηταν τιμητικο για το χριστιανισμο να γυρισει σε πρακτικες 700 ετων πισω για να συναγωνιστει σε βαρβαροτητα και "αδιαλαξια" το φονταμενταλισμο μερους των μουσουλμανων
 

Gunnar

Μέλος
Εγγρ.
27 Φεβ 2013
Μηνύματα
6.336
Κριτικές
26
Like
76
Πόντοι
76
θα είχε πολλή πλάκα αν η ένωση αθέων έκανε αντιστοιχη εκδήλωση απέναντι από κανα (αυτοσχέδιο) τζαμί, τις ημέρες του Ραμαζανιού....ή μήπως είναι...επικίνδυνο;
Aυτή τη μαλακία την έγραψε ο Τζήμερος ! Πρόσεξε μη σου κάνει καμιά μήνυση για λογοκλοπή !
 

John_john75

Μέλος
Εγγρ.
30 Σεπ 2014
Μηνύματα
324
Like
6
Πόντοι
1
αυτο δυσκολα τρελε

οι χριστιανοι ειναι φλωρουμπες ακακοι ρε

μπορει δηλαδη να τους την σπας αλλα δεν θα σου επιτεθουνε ποτε πλην λεκτικα

παντως σημερα το πρωι βαριομουνα να βρασω αυγα και εφαγα 2 κοκκινα
ελπιζω να συγχωρεθουνε οι αμαρτιες μου
Εκεί πήγαινε κι εμένα το σχόλιό μου φίλε μου...το έπιασες το νόημα...Τζάμπα μαγκιές το λοιπόν...και εκ του ασφαλούς...κλασικοί Ελληνάρες...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom