Νέα

Προκαλεί η Ένωση Αθέων, Διοργανώνει πάρτι με κοψίδια την Μεγάλη Παρασκευή!

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Ampelale
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 83K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

John_john75

Μέλος
Εγγρ.
30 Σεπ 2014
Μηνύματα
324
Like
6
Πόντοι
1
Aυτή τη μαλακία την έγραψε ο Τζήμερος ! Πρόσεξε μη σου κάνει καμιά μήνυση για λογοκλοπή !

Πραγματικά ντρέπομαι γι΄αυτό...αν έχουμε το ίδιου επιπέδου χιούμορ με τον Τζήμερο, πρέπει να το κοιτάξω....και δεν ειρωνεύομαι, μιλάω ειλικρινά..χαχαχ
 

Gunnar

Μέλος
Εγγρ.
27 Φεβ 2013
Μηνύματα
6.336
Κριτικές
26
Like
76
Πόντοι
76
Πραγματικά ντρέπομαι γι΄αυτό...αν έχουμε το ίδιου επιπέδου χιούμορ με τον Τζήμερο, πρέπει να το κοιτάξω....και δεν ειρωνεύομαι, μιλάω ειλικρινά..χαχαχ
Σοβαρά τώρα, δεν το πήρες από εκεί ? Το ίδιο ακριβώς έγραψε ! Οι μουσουλμάνοι πάντως λογικά θα εξαγριώνονταν, αν πήγαινε μουσουλμάνος να φάει κρέας για να τους προκαλέσει. Αν το κάνει χριστιανός δεν νομίζω να τους ενδιέφερε, αφού δεν είσαι δικός τους...
 

John_john75

Μέλος
Εγγρ.
30 Σεπ 2014
Μηνύματα
324
Like
6
Πόντοι
1
Κατ΄αρ
εννοειται τυπε...

αλλα αυτο δε νομιζω να ηταν τιμητικο για το χριστιανισμο να γυρισει σε πρακτικες 700 ετων πισω για να συναγωνιστει σε βαρβαροτητα και "αδιαλαξια" το φονταμενταλισμο μερους των μουσουλμανων

Κατ΄αρχάς, δεν πρότεινα στους Χριστιανούς να αντιδράσουν με τον ίδιο τρόπο...Για την ακρίβεια, δεν θα έπρεπε καν να υπήρχε αντίδραση, ούτε και τόσο μεγάλη προβολή για ένα κάρο αδιάφορους τύπους, που δεν έχουν τίποτα καλύτερο να κάνουν παρασκευή βράδυ, από το να χλευάσουν και να πικάρουν μια άλλη ομάδα ανθρώπων...Αν, ωστόσο, υπάρξει αντίδραση, το μη τιμητικό του πράγματος δεν έχει να κάνει με τον χριστιανισμό, αλλά με όλους όσοι θα ακολουθήσουν αυτή την πρακτική..Όπως ακριβώς, οι πράξεις τον ακραίων μουσουλμάνων, δεν χρεώνονται (τουλάχιστον από μεριάς μου) στη θρησκεία τους, αλλά στους ίδιους...
 

John_john75

Μέλος
Εγγρ.
30 Σεπ 2014
Μηνύματα
324
Like
6
Πόντοι
1
Σοβαρά τώρα, δεν το πήρες από εκεί ? Το ίδιο ακριβώς έγραψε ! Οι μουσουλμάνοι πάντως λογικά θα εξαγριώνονταν, αν πήγαινε μουσουλμάνος να φάει κρέας για να τους προκαλέσει. Αν το κάνει χριστιανός δεν νομίζω να τους ενδιέφερε, αφού δεν είσαι δικός τους...

Όχι ρε..αλήθεια...Σιγά μη κοιτάω τι γράφει ο Τζήμερος...ο τύπος, είναι για τα σίδερα...γενικότερα...
 
Εγγρ.
20 Μαΐ 2014
Μηνύματα
14.519
Κριτικές
64
Like
5.096
Πόντοι
7.786
δεν ειναι τοσο  σημαντικο η  νηστεια   πιο πολυ  το ακνεις για αποτοξυνωση   το σημαντικο ειναι  τη εχεις  κανει προς του  συναθρωπους σου   αν εχεις    πειραξει   καποιον    και αλλα πραγματα  ολοι  πιστεουμε σε ενα θεο αλλο λιγο     παραπανω  αλλοι  λιγο    μην φτανουμε και σε ακροτητες  
 
Εγγρ.
25 Δεκ 2014
Μηνύματα
522
Like
191
Πόντοι
6
η άγνοιά σου είναι διασκεδαστική. Γιατί πιστεύω ότι η Γη γυρίζει. Μας το έμαθαν στο σχολείο, δεν ξέρω ποιες είναι οι γραμματικές σου γνώσεις. είναι το περίφημο εκκρεμές του Φουκώ, ίσως έχεις ακούσει το μυθιστόρημα. Διάβασέ το στη βικιπαίδεια, αν είχες ψάξει λίγο δεν θα αποδείκνυες την άγνοιά σου. Μπορείς να το κάνεις και ανάμεσα σε δυο μεγάλους στύλους, αν νομίζεις ότι σε κοροιδεύουν. Για την επίπεδη Γη δεν τα έλεγε η Επιστήμη, η Αγία Γραφή το λέει και γι αυτό ονόμασαν αιρετικούς τον Κοπέρνικο και το Γαλιλαίο. Ο Ερατοσθένης το είχε αποδείξει χιλιάδες χρόνια πριν. Τι σου λέω ε; Που να ξέρεις ότι η σφαιρικότητα της Γης αποδείχτηκε όταν ο Μαγγελάνος έκανε για πρώτη φορά τον περίπλου της, αιώνες πριν

Καλα εχεις πολυ πλακα. Με αυτα που γραφεις ξεφτιλιζεσαι μονος σου.
Στο σχολειο ομως σου εμαθαν οτι υπαρχει Θεος. Δεν καναμε τζαμπα τοσα χρονια θρησκευτικα. Γιατι κρατησες μονο το οτι η γη γυριζει?
Οσο για την επιπεδη γη, θες μου να πεις ποιο προσωπο της Αγιας Γραφης εμπνευστηκε πιστευε οτι η γη ειναι επιπεδη?

Εγω θα σταματησω να ασχολουμαι με την αμαθεια σου γιατι εχεις τοσο μενος που δεν ξερεις τι γραφεις. Στο ειπα και πιο πριν οτι οταν κανεις copy paste καλο ειναι να εχεις διαβασει πρωτα. Το οτι εβαλες καποιο αποσπασματα απο το Δευτερονομιο δεν μου λεει απολυτως τιποτα. Θα πρεπει να μαθεις στη ζωη σου να εχεις ολοκληρωμενη αποψη και οχι αποσπασματικη. Διαβασε τι γινοταν στην εποχη της Παλαιας Διαθηκης και μετα ελα να μιλησουμε. Απλα ο Χριστος ηρθε στη γη και μας εδωσε την Καινη Διαθηκη οποτε καλο θα ηταν να αναφερεσαι κατα κυριο λογο σε αυτην

Περιμενω με λαχταρα να μου εξηγησεις επιστημονικα πως δημιουργηθηκε ο κοσμος (ουτε τη Δευτερα παρουσια δεν θα μου απαντησεις επιστημονικα)

 

prowler7

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Αυγ 2009
Μηνύματα
3.630
Κριτικές
29
Like
195
Πόντοι
2.007
υποθετω το ιδιο θα κανουν και κατα το Ραμαζανι,τρωγοντας χοιρινο ετσι??  ;) ;) ;)ή οι χρηματοδοτες τους δεν τους το επιτρεπουν??? :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
 

Gunnar

Μέλος
Εγγρ.
27 Φεβ 2013
Μηνύματα
6.336
Κριτικές
26
Like
76
Πόντοι
76
Καλα εχεις πολυ πλακα. Με αυτα που γραφεις ξεφτιλιζεσαι μονος σου.
Στο σχολειο ομως σου εμαθαν οτι υπαρχει Θεος. Δεν καναμε τζαμπα τοσα χρονια θρησκευτικα. Γιατι κρατησες μονο το οτι η γη γυριζει?
Οσο για την επιπεδη γη, θες μου να πεις ποιο προσωπο της Αγιας Γραφης εμπνευστηκε πιστευε οτι η γη ειναι επιπεδη?

Εγω θα σταματησω να ασχολουμαι με την αμαθεια σου γιατι εχεις τοσο μενος που δεν ξερεις τι γραφεις. Στο ειπα και πιο πριν οτι οταν κανεις copy paste καλο ειναι να εχεις διαβασει πρωτα. Το οτι εβαλες καποιο αποσπασματα απο το Δευτερονομιο δεν μου λεει απολυτως τιποτα. Θα πρεπει να μαθεις στη ζωη σου να εχεις ολοκληρωμενη αποψη και οχι αποσπασματικη. Διαβασε τι γινοταν στην εποχη της Παλαιας Διαθηκης και μετα ελα να μιλησουμε. Απλα ο Χριστος ηρθε στη γη και μας εδωσε την Καινη Διαθηκη οποτε καλο θα ηταν να αναφερεσαι κατα κυριο λογο σε αυτην

Περιμενω με λαχταρα να μου εξηγησεις επιστημονικα πως δημιουργηθηκε ο κοσμος (ουτε τη Δευτερα παρουσια δεν θα μου απαντησεις επιστημονικα)

Φίλε το πως δημιουργήθηκε το σύμπαν ο κόσμος και τα όντα έχει εξηγηθεί επιστημονικά, λάθος κάνεις. Όμως αυτές οι τρομερές συμπτώσεις που τα έφτιαξαν όλα καθόλου δεν αποκλείουν και την ύπαρξη μιας ακατανόητης ανώτερης δύναμης.
 

st@rdust

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Δεκ 2006
Μηνύματα
15.741
Like
1.426
Πόντοι
366
Φίλε το πως δημιουργήθηκε το σύμπαν ο κόσμος και τα όντα έχει εξηγηθεί επιστημονικά, λάθος κάνεις. Όμως αυτές οι τρομερές συμπτώσεις που τα έφτιαξαν όλα καθόλου δεν αποκλείουν και την ύπαρξη μιας ακατανόητης ανώτερης δύναμης.
νομιζω οτι σ αυτες τις δυο τις γραμμες συμπυκνωνεται ολη η ουσια του θεματος!  :thumbsup:
 
Εγγρ.
25 Δεκ 2014
Μηνύματα
522
Like
191
Πόντοι
6
Φίλε το πως δημιουργήθηκε το σύμπαν ο κόσμος και τα όντα έχει εξηγηθεί επιστημονικά, λάθος κάνεις. Όμως αυτές οι τρομερές συμπτώσεις που τα έφτιαξαν όλα καθόλου δεν αποκλείουν και την ύπαρξη μιας ακατανόητης ανώτερης δύναμης.

Τοτε θα ηθελα πολυ να μου το εξηγησεις επιστημονικα.
 

Gunnar

Μέλος
Εγγρ.
27 Φεβ 2013
Μηνύματα
6.336
Κριτικές
26
Like
76
Πόντοι
76
Τοτε θα ηθελα πολυ να μου το εξηγησεις επιστημονικα.
Πολύ επιγραμματικά φυσικά, το σύμπαν φτιάχτηκε από το big bang, η ατμόσφαιρα και τα όντα από τους μικροοργανισμούς που σιγά,σιγά έγιναν και πολυκυτταρικοί και ο άνθρωπος ως πρώτο ξαδερφάκι του πιθήκου (θεωρία Δαρβίνου).
 

st@rdust

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Δεκ 2006
Μηνύματα
15.741
Like
1.426
Πόντοι
366
Τοτε θα ηθελα πολυ να μου το εξηγησεις επιστημονικα.
χαχα ζηταει ο αλλος να του εξηγησει επιστημονικα σε ποστ στο μουρδελα κομ πως δημιουργηθηκε ο κοσμος.... δε μπου ιζ ματζικ!!!!

αστο "φιλε" αρκεσου σε καμια ιστορια τυπου "ο αδαμ δαγκωσε το μηλο" ;)
 

Gunnar

Μέλος
Εγγρ.
27 Φεβ 2013
Μηνύματα
6.336
Κριτικές
26
Like
76
Πόντοι
76
χαχα ζηταει ο αλλος να του εξηγησει επηστημονικα σε ποστ στο μουρδελα κομ πως δημιουργηθηκε ο κοσμος.... δε μπου ιζ ματζικ!!!!

αστο "φιλε" αρκεσου σε καμια ιστορια τυπου ο αδαμ δαγκωσε το μηλο ;)
Αυτή είναι η γοητεία του bou, σύντροφε ! :)
 

antisthenis

Administrator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
20 Ιαν 2006
Μηνύματα
20.644
Κριτικές
148
Λύσεις
5
Like
9.025
Πόντοι
17.085
Τοτε θα ηθελα πολυ να μου το εξηγησεις επιστημονικα.
Κι επειδή δεν θα την καταλάβεις, ή επειδή η επιστημονική γνώση δεν είναι θέσφατο και μπορεί να αναθεωρείται/συμπληρώνεται κλπ. κλπ., προτιμάς εσύ τις πιο ξεκάθαρες αρλούμπες περί Δημιουργού.

Δεν υπάρχει καμία εξήγηση για τίποτα παρά μόνο η επιστημονική. Στο βαθμό που το απλούστατο αυτό πραγματάκι δεν είναι κανόνας ζωής για όλους, οι θρησκείες έχουν κάνει τεράστια ζημιά (ειδικά στις μέρες μας).
 

Mitharadir

Μέλος
Εγγρ.
15 Δεκ 2016
Μηνύματα
132
Κριτικές
1
Like
16
Πόντοι
1
Κι επειδή δεν θα την καταλάβεις, ή επειδή η επιστημονική γνώση δεν είναι θέσφατο και μπορεί να αναθεωρείται/συμπληρώνεται κλπ. κλπ., προτιμάς εσύ τις πιο ξεκάθαρες αρλούμπες περί Δημιουργού.

Δεν υπάρχει καμία εξήγηση για τίποτα παρά μόνο η επιστημονική. Στο βαθμό που το απλούστατο αυτό πραγματάκι δεν είναι κανόνας ζωής για όλους, οι θρησκείες έχουν κάνει τεράστια ζημιά. 
Και οι άθεοι έχουν κάνει τεράστια ζημιά.
 

Gunnar

Μέλος
Εγγρ.
27 Φεβ 2013
Μηνύματα
6.336
Κριτικές
26
Like
76
Πόντοι
76
Κι επειδή δεν θα την καταλάβεις, ή επειδή η επιστημονική γνώση δεν είναι θέσφατο και μπορεί να αναθεωρείται/συμπληρώνεται κλπ. κλπ., προτιμάς εσύ τις πιο ξεκάθαρες αρλούμπες περί Δημιουργού.

Δεν υπάρχει καμία εξήγηση για τίποτα παρά μόνο η επιστημονική. Στο βαθμό που το απλούστατο αυτό πραγματάκι δεν είναι κανόνας ζωής για όλους, οι θρησκείες έχουν κάνει τεράστια ζημιά.  
Σαφώς και τίποτε δεν συμβαίνει με τρόπο μαγικό στο σύμπαν. Όλα έχουν μια επιστημονική εξήγηση, χωρίς να αποκλείεται και η ύπαρξη μιας ανώτερης δύναμης. Αν συμβαίνουν και πράγματα ακατανόητα είναι γιατί η επιστήμη δεν έχει καταφέρει να εξηγήσει τα πάντα και όσο αναλυτικά θα έπρεπε.
 

antisthenis

Administrator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
20 Ιαν 2006
Μηνύματα
20.644
Κριτικές
148
Λύσεις
5
Like
9.025
Πόντοι
17.085
Όλα έχουν μια επιστημονική εξήγηση, χωρίς να αποκλείεται και η ύπαρξη μιας ανώτερης δύναμης.
αποκλείεται.Δεν υπάρχει καμία λογική απόδειξη γι' αυτό. Απολύτως καμία. Για την ακρίβεια δε μπορεί και να υπάρξει.
 

Mitharadir

Μέλος
Εγγρ.
15 Δεκ 2016
Μηνύματα
132
Κριτικές
1
Like
16
Πόντοι
1
εννοειται τυπε...
Μπορούν να το κάνουν και στους Κόπτες. Αλλά ξέχασα οι χριστιανοί της Αφρικής και της Ασίας είναι επικίνδυνοι δεν πέρασαν Διαφωτισμό.
αλλα αυτο δε νομιζω να ηταν τιμητικο για το χριστιανισμο να γυρισει σε πρακτικες 700 ετων πισω για να συναγωνιστει σε βαρβαροτητα και "αδιαλαξια" το φονταμενταλισμο μερους των μουσουλμανων
Μπορούν να το κάνουν και στους Κόπτες η στην χριστιανική Αιθιοπία,Κένυα,Φιλλιπινες κτλ.Ξέχασα εκεί είναι επικίνδυνο. Οι χριστιανό της Ασίας και της Αφρικής δε πέρασαν Διαφωτισμό.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom