Νέα

Πόσο Κομπλεξικοί παίζει να είναι οι Ρουμάνοι τελικά ?

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα -
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 189
  • Εμφανίσεις 9K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 6 άτομα (0 μέλη και 6 επισκέπτες)

foufoutos_30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Νοε 2009
Μηνύματα
12.375
Like
34
Πόντοι
166
Και κάποιος άλλος είπε κάτι μετά πολύ πιο πραγματικό:

''Η Ελλάδα είναι ένα πτώμα που το έχουν καταφάει οι μύθοι της''.

Ψάξε να βρεις ποιος...

το φαγανε αρχικα τα 400 χρονια που βρωμισε ο τοπος αυτος με σιχαμενη τουρκικη αναπνοη, και μετεπειτα οι πολιτικοι της
 

jaygatsby

Μέλος
Εγγρ.
5 Αυγ 2010
Μηνύματα
7.898
Κριτικές
1
Like
346
Πόντοι
86
μαγκα δεν τα ξερεις καλα.οι γερμανοι δεν μας πηραν καθολου περιπατο.μονο στην μαχη της κρητης εχασαν 10000 στρατιωτες...

Τσέκαρε τα νούμερα σου.

Το αγγλικό wikipedia δίνει συνολικά 6.698 γερμανικές απώλειες στην Μάχη της Κρήτης (που σίγουρα είναι πολλές), και το γερμανικό 1915 νεκρούς, 1759 αγνοούμενους και 2000 τραυματίες.

Αλλά το θέμα δεν είναι τα νούμερα. Το πρόβλημα είναι (ΜΕ ΟΛΟ ΤΟΝ ΣΕΒΑΣΜΟ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΠΟΛΕΜΗΣΑΝ ΣΤΟ ΡΟΥΠΕΛ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ) η μικρομέγαλη αντίληψη για το ποιοί είμαστε στην παγκόσμια ιστορία.

Αλλά για να γυρίσουμε στις Ρουμάνες...  :tits2:
 

Συνημμένα

  • images 3.jpg
    images 3.jpg
    5 KB · Εμφανίσεις: 7
  • images 4.jpg
    images 4.jpg
    9 KB · Εμφανίσεις: 6

jaygatsby

Μέλος
Εγγρ.
5 Αυγ 2010
Μηνύματα
7.898
Κριτικές
1
Like
346
Πόντοι
86
Ψάχνω μία Ρουμάνα σαν την Luciu που δείχνω πιο πάνω, υπάρχει σε αυτό το look κάτι σε Φυλής/στούντιο;
 

Gamidis

Μέλος
Εγγρ.
21 Φεβ 2012
Μηνύματα
1.134
Like
6
Πόντοι
16
Τσέκαρε τα νούμερα σου.

Το αγγλικό wikipedia δίνει συνολικά 6.698 γερμανικές απώλειες στην Μάχη της Κρήτης (που σίγουρα είναι πολλές), και το γερμανικό 1915 νεκρούς, 1759 αγνοούμενους και 2000 τραυματίες.

Αλλά το θέμα δεν είναι τα νούμερα. Το πρόβλημα είναι (ΜΕ ΟΛΟ ΤΟΝ ΣΕΒΑΣΜΟ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΠΟΛΕΜΗΣΑΝ ΣΤΟ ΡΟΥΠΕΛ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ) η μικρομέγαλη αντίληψη για το ποιοί είμαστε στην παγκόσμια ιστορία.

Αλλά για να γυρίσουμε στις Ρουμάνες...  :tits2:

μεχρι το 40 η αντιληψη μας δεν ηταν μικρομεγαλη.βασιζοταν σε πραγματικα γεγονοτα,(εχουμε κρατησει γερη αμυνα απεναντι σε δυνατους αντιπαλους σε ολη την διαρκεια της ιστοριας μας).απο το 80 και μετα με την καταντια που ακολουθησε η αντιληψη μας εγινε μικρομεγαλη.βασικα λεγαμε πολλα και δεν αποδυκνυαμε τιποτα.αλλα μεχρι και το 80 πιστευω,ειμαστε ενας πραγματικα υπερηφανος λαος
 

foufoutos_30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Νοε 2009
Μηνύματα
12.375
Like
34
Πόντοι
166
μεχρι το 40 η αντιληψη μας δεν ηταν μικρομεγαλη.βασιζοταν σε πραγματικα γεγονοτα,(εχουμε κρατησει γερη αμυνα απεναντι σε δυνατους αντιπαλους σε ολη την διαρκεια της ιστοριας μας).απο το 80 και μετα με την καταντια που ακολουθησε η αντιληψη μας εγινε μικρομεγαλη.βασικα λεγαμε πολλα και δεν αποδυκνυαμε τιποτα.αλλα μεχρι και το 80 πιστευω,ειμαστε ενας πραγματικα υπερηφανος λαος

oσο και εαν δεν αρεσει σε καποιους, αθεους, αριστερους και σια η αληθεια ειναι οτι και λιγο μετα το 80 η πλειοψηφια των ελληνων ζουσε ταπεινα και πνευματικα

μετα γαντζωθηκε στην καλοπεραση των δανεικων και αρχισε να πιστευει παραπανω απ οσο πρεπει στον εαυτο του
 

jaygatsby

Μέλος
Εγγρ.
5 Αυγ 2010
Μηνύματα
7.898
Κριτικές
1
Like
346
Πόντοι
86
οφ τοπικ,αλλα πρεπει να κανουμε ενα θρεντ:"ΠΟΣΟ ΚΑΥΛΕΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΡΟΥΜΑΝΕΣ ΤΕΛΙΚΑ;" :pipa1: :pipa2: :pipa3:

Και αυτό είναι ένα θέμα με τις Ανατολικοευρωπαίες.

Πιστεύω οτι με κάποιο τρόπο πέρασε στα γονίδια ο αισθησιασμός από γενιά σε γενιά. Μου έλεγε γκόμενα εκεί οτι επί κομμουνισμού δεν υπήρχε τίποτα να κάνουν και ο άνδρας αφού έπινε γυρνούσε σπίτι και έριχνε ένα χεράκι (αν δεν βίαζε) την σύζυγο.

Επίσης στην επαρχία της Ρουμανίας, ειδικά προς Μολδαβία, Ιάσιο, βορειοανατολικά από Βουκουρέστι, μου έλεγε η ίδια αξιόπιστη ρουμανική πηγή πέφτει αιμομιξία στα χωριά. Πολλές από τις νόστιμες κοπελίτσες των 22 στην Φυλής αρχίσανε στο χωριό με τον θείο από τα 13.
Καταλαβαίνετε οτι το να ρουφάνε χύσια από γερμανούς κοιλαράδες στα FKK της Γερμανίας έναντι κάποιων εκατοντάδων ευρώ για αυτές είναι και γαμώ τήν πρόδο στη ζωή.
Επίσης τόχω ξαναγράψει εδώ, οι Ρουμάνες είχαν από δεκαετία του 20 φήμη για γαμώ τις ερωμένες στην Δυτική Ευρώπη (ειδικά Γαλλία, λόγω γλώσσας) και στην Ρουμανία το francesa (Γαλλίδα) ήταν συνώνυμο της πουτάνας.

 

Gamidis

Μέλος
Εγγρ.
21 Φεβ 2012
Μηνύματα
1.134
Like
6
Πόντοι
16
Και αυτό είναι ένα θέμα με τις Ανατολικοευρωπαίες.

Πιστεύω οτι με κάποιο τρόπο πέρασε στα γονίδια ο αισθησιασμός από γενιά σε γενιά. Μου έλεγε γκόμενα εκεί οτι επί κομμουνισμού δεν υπήρχε τίποτα να κάνουν και ο άνδρας αφού έπινε γυρνούσε σπίτι και έριχνε ένα χεράκι (αν δεν βίαζε) την σύζυγο.

επιβεβαιωνω.ακομη και τωρα συμβαινει αυτο,και γι'αυτον τον λογο οι ιδιες οι ρουμανες δεν χωνευουν καθολου τους ρουμανους.ισως εκει και να οφειλεται το οτι ειναι τοσο αγαπησιαρες.τους εχει λειψει η αγαπη απο τους συντροφους τους,και οταν την βρουν αλλου δεν ξεκολλανε με τιποτα.ειναι το αντιστροφο φαινεται απ'οτι συμβαινει εδω.
 

bakouliskos

Μέλος
Εγγρ.
21 Σεπ 2009
Μηνύματα
263
Κριτικές
2
Like
44
Πόντοι
1
μεγαλε αναψε κανα κερακι που ακομα δεν εισαι πεταμενος σε κανα υπονομο οπου μετα θα σε αναλαβουν τα παιδια του τσαουσεσκου για μεσημεριανο
Και στη Ρωσσία να πας πάλι τα ίδια θα έχεις. Γενικά οι Ανατολικοί έχουν ένα κόμπλεξ - δε θα έλεγα λόγω κομμουνισμού μόνο. Χειρότερους στον τομέα κόμπλεξ θεωρώ τους Πολωνούς. Όσο για εμάς δε νομίζω να υπάρχει όρος να περιγράψει την ιδιοσυστασία του Ελληνάρα.
 

bakouliskos

Μέλος
Εγγρ.
21 Σεπ 2009
Μηνύματα
263
Κριτικές
2
Like
44
Πόντοι
1
Λάθος παράθεση, ήθελα να παραθέσω το αρχικό μήνυμα του thread
 

Kurtinaitis

Μέλος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2010
Μηνύματα
2.910
Like
0
Πόντοι
16
επιβεβαιωνω.ακομη και τωρα συμβαινει αυτο,και γι'αυτον τον λογο οι ιδιες οι ρουμανες δεν χωνευουν καθολου τους ρουμανους.ισως εκει και να οφειλεται το οτι ειναι τοσο αγαπησιαρες.τους εχει λειψει η αγαπη απο τους συντροφους τους,και οταν την βρουν αλλου δεν ξεκολλανε με τιποτα.ειναι το αντιστροφο φαινεται απ'οτι συμβαινει εδω.

Επιβεβαιώνω.

Οι Ρουμάνες είναι αγαπησιάρες με το χρήμα όσο δεν πάει.
 

jaygatsby

Μέλος
Εγγρ.
5 Αυγ 2010
Μηνύματα
7.898
Κριτικές
1
Like
346
Πόντοι
86
Οι γυναίκες αυτές τόχουν, τι να λέμε.

Την πιο καβλιάρικη στιγμή της ζωής μου την έζησα με Ρουμάνα. Την πιο πάνω "αξιόπιστη πηγή".

Με τσέχικο αίμα, ο παππούς της είχε έρθει από Τσεχία στην Ρουμανία.

Για να με πείσει και να με "κρατήσει" (δεν με κράτησε από άλλες της μαλακίες)

κάποια στιγμή με σηκώνει από το κρεβάτι, και κρατώντας με μόνο από την πούτσα με πηγαίνει μπροστά στον καθρέφτη που είχε το υπνοδωμάτιο μου. Τον παίρνει στο στόμα μπροστά στον καθρέφτη και κάποια στιγμή μου λέει:

"Δεν χρειάζεσαι πουτάνα"

Τα ακριβή λόγια της ήταν "you dont need a curva" Curva είναι η πουτάνα στα ρουμανικά.
 

DON GIOVANNI

Μέλος
Εγγρ.
21 Σεπ 2011
Μηνύματα
3.562
Like
6
Πόντοι
16
έπεσα σε ιδιοκτήτη που είχε πολύ όρεξη για πολιτικές και κοινωνιολογικές συζητήσεις.
Εγώ απλά πήγα να δω πως είναι το διαμέρισμα που ενοικιάζει κι εκείνος με κράτησε
1 ώρα μιλώντας μου για κρίση, για δημοκρατία που γεννήθηκε στην Ελλάδα και τελείωσε στην Ελλάδα κτλ.
Δεν άντεξα κι άρχισα επίθεση (με το γάντι) κατά της τρισαθλίας χώρας του λέγοντας του έμεσα πως για να μας φτάσουν θα χρειαστούν 100 χρόνια.

Δηλαδή συναγωνιστή μας λές ότι ό τύπος απλά σου ξεκίνησε συζήτηση  χωρίς να σε προκαλέσει , ίσα ίσα που σου μίλησε για την δημοκρατία που γεννήθηκε στην Ελλάδα , καί εσύ σαν καλός φιλοξενούμενος του τα'χωσες ! όσο για τ' αγγλικά δεν ξέρω άν τα μιλάς άπταιστα για δεύτερη γλώσσα αλλά  στα γραπτά σου ελληνικά να είσαι λίγο πιο προσεκτικός γιατί "καταδέχτικα" καί " επικύνδινα " μάλλον γράφωνται διαφορετικά !
 

bakouliskos

Μέλος
Εγγρ.
21 Σεπ 2009
Μηνύματα
263
Κριτικές
2
Like
44
Πόντοι
1
Και στη Ρωσσία να πας πάλι τα ίδια θα έχεις. Γενικά οι Ανατολικοί έχουν ένα κόμπλεξ - δε θα έλεγα λόγω κομμουνισμού μόνο. Χειρότερους στον τομέα κόμπλεξ θεωρώ τους Πολωνούς. Όσο για εμάς δε νομίζω να υπάρχει όρος να περιγράψει την ιδιοσυστασία του Ελληνάρα.
Μέσα είσαι. Δεν είναι θέμα γονιδίων πιστεύω. Αν και το θέμα έχει αναλυθεί εξαντλητικά έχει να κάνει βασικά με το νόμο της αγοράς-ζήτησης. Παντρεμένος με Ρωσσίδα έχω γνωρίσει και μιλήσει μέ πάρα πολλές φίλες/συγγενείς (κανονικές και όχι του γλυκού νερού, παντρεμένες, αρραβωνιασμένες, με παιδια, ελεύθερες, με δουλειές, τα φράγκα τους κλπ): οι Ρώσσοι είναι οι χειρότεροι σύντροφοι, πίνουν πολύ, δεν γαμάνε (καλά ή καθόλου) και παρ'ολα αυτά είναι πχ αναμενόμενο από έναν παντρεμένο να έχει γκόμενα. Πολλές γυναίκες και πολλές όμορφες γυναίκες σημαίνει ότι δε τους νοιάζει να βελτιωθούν (το ανάποδο δηλαδή από τρΕλλάς ή το ίδιο ανεστραμμένο για τις ελληνίδες). Η γυναίκα μου είναι Ρωσσία για δουλειά από την εταιρεία της, μου έλεγε χθες που βγήκε με μια παλιά συνεργάτιδα - 40άρα, κορυφαία λογίστρια, πανέξυπνη, προσεγμένη και ΜΟΥΝΑΡΑ. Αλλά χωρισμένη και μόνη... Πάει Τουρκία διακοπές το καλοκαίρι και ξελαμπικάρει. Γιατί όχι Ελλάδα; Έλα μου ντε!!! Μήπως γιατί για να πάει Τουρκία απλά σφραγίζουν το διαβατήριο στο αεροδρόμιο;
 

bakouliskos

Μέλος
Εγγρ.
21 Σεπ 2009
Μηνύματα
263
Κριτικές
2
Like
44
Πόντοι
1
Γαμώ τις παραθέσεις μου γαμώ!  :headbang: :headbang: :headbang: το έκαψα, την κάνω
 

jaygatsby

Μέλος
Εγγρ.
5 Αυγ 2010
Μηνύματα
7.898
Κριτικές
1
Like
346
Πόντοι
86
...όσο για τ' αγγλικά δεν ξέρω άν τα μιλάς άπταιστα για δεύτερη γλώσσα αλλά  στα γραπτά σου ελληνικά να είσαι λίγο πιο προσεκτικός γιατί "καταδέχτικα" καί " επικύνδινα " μάλλον γράφωνται διαφορετικά !

:2funny: :2funny: :2funny: :dancing:

Πές τα χρυσόστομε, ήρωα του Μότσαρτ!
 

House of Fun

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2009
Μηνύματα
36.816
Κριτικές
5
Like
44
Πόντοι
366
Κομπλεξικοί ξεκομπλεξικοί αλλά οι Ρουμάνες έχουν κωλάρες που τις δουλεύουν στο φουλ και είναι και πρώτες στο κλαρίνο.
 

jaygatsby

Μέλος
Εγγρ.
5 Αυγ 2010
Μηνύματα
7.898
Κριτικές
1
Like
346
Πόντοι
86
babouliskos, σπιτικό πορτς (ή borsht, όπως το λενε αυτοί) έχεις φάει;
 

neos123

Μέλος
Εγγρ.
18 Ιαν 2010
Μηνύματα
8.954
Κριτικές
1
Like
12
Πόντοι
66
Και στη Ρωσσία να πας πάλι τα ίδια θα έχεις. Γενικά οι Ανατολικοί έχουν ένα κόμπλεξ - δε θα έλεγα λόγω κομμουνισμού μόνο. Χειρότερους στον τομέα κόμπλεξ θεωρώ τους Πολωνούς. Όσο για εμάς δε νομίζω να υπάρχει όρος να περιγράψει την ιδιοσυστασία του Ελληνάρα.
μιας και η γιαγια μου ειναι απο την πολωνια και παω καμια φορα,επιβεβαιωνω οτι εχουν αρκετα κομπλεξ και οτι γενικα ειναι ανικανοι
μονο μαθηματικα και σκασι ξερουν (που λεει ο λογος) αλλα γενικα 0 φιλοδοξια και γενικα πολλα 0
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom