Νέα

Πόσο Κομπλεξικοί παίζει να είναι οι Ρουμάνοι τελικά ?

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα -
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 189
  • Εμφανίσεις 9K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 6 άτομα (0 μέλη και 6 επισκέπτες)

jaygatsby

Μέλος
Εγγρ.
5 Αυγ 2010
Μηνύματα
7.898
Κριτικές
1
Like
346
Πόντοι
86
Τρία χρόνια παραμονή στο Βουκουρέστι λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων.

Σίγουρα ένα μέρος του πληθυσμού τους είναι λούμπεν, μην ξεχνάμε οτι είναι λαός με στερήσεις που βγήκαν από καθεστώς καταπίεσης, άρα έχουν απωθημένα, το περιστατικό με το φαγητό στο ξενοδοχείο μπορώ να το φανταστώ.

Από την άλλη, ως ιστορία πολιτισμικά υπήρξαν περισσότερο μέρος της Ευρώπης (Κεντρικής κυρίως) από ότι είμαστε εμείς, μεγάλο μέρος της Ρουμανίας ανήκε στην Αυστροουγγαρία, αν πάτε σε πόλεις όπως Cluj-Napoca, η αρχιτεκτονική είναι Αυστρία. (Ενώ αν πας σε ελληνική επαρχιακή πόλη η αρχιτεκτονική είναι της πούτσας μας ο χαβάς και έχουμε πόλεις των 20.000 με κυκλοφοριακό και πρόβλημα πάρκινγκ, παγκόσμια πρωτοτυπία).

Έχουν γλώσσα λατινογενούς προέλευσης με λατινικό αλφάβητο, και γενικά έχουν μία δίψα να ενταχθούν, με την ουσιαστική έννοια στην Ευρώπη (και όχι μόνο να παίρνουν τα λεφτά και να χορεύουν τσάμικο, όπως εμείς).

Και μια μικρή λεπτομέρεια. Ταξιτζής στο Βουκουρέστι δεν διανοείται να κάνει διπλομίσθωση και μπορούσαν να εκδώσουν αποδείξεις ήδη από το 2005 όταν σε εμάς νομίζω ήταν ασύλληπτο.

Και βέβαια βγάζουν κομμάτια όπως το παρακάτω.
Nicoleta Luciu.
 

Συνημμένα

  • images.jpg
    images.jpg
    8 KB · Εμφανίσεις: 9
  • images 2.jpg
    images 2.jpg
    6,5 KB · Εμφανίσεις: 10

pz89

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Δεκ 2010
Μηνύματα
33.215
Κριτικές
14
Like
22
Πόντοι
376
εαν δεν σ αρεσει αλλαξε χωρα

μεχρι τοτε θα περνας μπροστα απο εκκλησιες, και δεν θα βλεπεις λαθρο να εχουν τζαμια
Πας στοίχημα;;;; :grin:

Και γιατί να αλλάξω εγώ χώρα κ να μην αλλάξω την χώρα;;;
 

pz89

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Δεκ 2010
Μηνύματα
33.215
Κριτικές
14
Like
22
Πόντοι
376
Τρία χρόνια παραμονή στο Βουκουρέστι λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων.

Σίγουρα ένα μέρος του πληθυσμού τους είναι λούμπεν, μην ξεχνάμε οτι είναι λαός με στερήσεις που βγήκαν από καθεστώς καταπίεσης, άρα έχουν απωθημένα, το περιστατικό με το φαγητό στο ξενοδοχείο μπορώ να το φανταστώ.

Από την άλλη, ως ιστορία πολιτισμικά υπήρξαν περισσότερο μέρος της Ευρώπης (Κεντρικής κυρίως) από ότι είμαστε εμείς, μεγάλο μέρος της Ρουμανίας ανήκε στην Αυστροουγγαρία, αν πάτε σε πόλεις όπως Cluj-Napoca, η αρχιτεκτονική είναι Αυστρία. (Ενώ αν πας σε ελληνική επαρχιακή πόλη η αρχιτεκτονική είναι της πούτσας μας ο χαβάς και έχουμε πόλεις των 20.000 με κυκλοφοριακό και πρόβλημα πάρκινγκ, παγκόσμια πρωτοτυπία).

Έχουν γλώσσα λατινογενούς προέλευσης με λατινικό αλφάβητο, και γενικά έχουν μία δίψα να ενταχθούν, με την ουσιαστική έννοια στην Ευρώπη (και όχι μόνο να παίρνουν τα λεφτά και να χορεύουν τσάμικο, όπως εμείς).

Και μια μικρή λεπτομέρεια. Ταξιτζής στο Βουκουρέστι δεν διανοείται να κάνει διπλομίσθωση και μπορούσαν να εκδώσουν αποδείξεις ήδη από το 2005 όταν σε εμάς νομίζω ήταν ασύλληπτο.

Και βέβαια βγάζουν κομμάτια όπως το παρακάτω.
Nicoleta Luciu.
Ας σκούζουν όσο θέλουν κάποιοι....οι τελευταίοι της Ευρώπης είμεθα...και ας μην θέλουν να το παραδεχτούν κάποιοι,άντε οι προτελευταίοι. :cheesy:

''Δεν θα γίνεις Αλβανός ποτέ Έλληνα...Έλληνα'' είναι το μέλλον. :2funny: :2funny:
 

pz89

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Δεκ 2010
Μηνύματα
33.215
Κριτικές
14
Like
22
Πόντοι
376

jaygatsby

Μέλος
Εγγρ.
5 Αυγ 2010
Μηνύματα
7.898
Κριτικές
1
Like
346
Πόντοι
86
"Ταξιτζής στο Βουκουρέστι δεν διανοείται να κάνει διπλομίσθωση και μπορούσαν να εκδώσουν αποδείξεις ήδη από το 2005 όταν σε εμάς νομίζω ήταν ασύλληπτο."

Eπί του οποίου θέματος τότε μάλωναν στην τηλεόραση οι παγκοσμίου φήμης απόγονοι του Περικλή Κακαουνάκης/Μπαντουράκης.

 
Εγγρ.
28 Αυγ 2011
Μηνύματα
6.883
Like
4
Πόντοι
66
oι ελληνες μεγαλυτερα μουνοπανα ειναι

τουλαχιστον αυτοι εχουν κ τις ρουμανες που η καυλα κυλαει στο αιμα τους


εμεις με τις ελλεινιδες που κοιτανε σαν αγελαδες  απο τις αυστριακες αλπεις που βγαινει απο το
γαλα τους η λιλα  παουζε
 

jaygatsby

Μέλος
Εγγρ.
5 Αυγ 2010
Μηνύματα
7.898
Κριτικές
1
Like
346
Πόντοι
86
Ας σκούζουν όσο θέλουν κάποιοι....οι τελευταίοι της Ευρώπης είμεθα...και ας μην θέλουν να το παραδεχτούν κάποιοι,άντε οι προτελευταίοι. :cheesy:

''Δεν θα γίνεις Αλβανός ποτέ Έλληνα...Έλληνα'' είναι το μέλλον. :2funny: :2funny:

Μην υπερβάλλεις και εσύ.

Είμαστε ένας ευφυής λαός, με μεράκι για γνώση και προκοπή αλλά:

1. είμαστε ατίθασοι,
2. αυθαδιάζουμε προς την εξουσία,
3. είμαστε κακοδιοικημένοι.
4. λειτουργούμε πολύ με το θυμικό,
5. δεν διαβάζουμε.
 

foufoutos_30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Νοε 2009
Μηνύματα
12.375
Like
34
Πόντοι
166
Μην υπερβάλλεις και εσύ.

Είμαστε ένας ευφυής λαός, με μεράκι για γνώση και προκοπή αλλά:

1. είμαστε ατίθασοι,
2. αυθαδιάζουμε προς την εξουσία,
3. είμαστε κακοδιοικημένοι.
4. λειτουργούμε πολύ με το θυμικό,
5. δεν διαβάζουμε.

πιστευω οτι ειδικα η γενια των παιδιων που φευγουν εξω αυτα τα χρονια θα τα πανε παρα πολυ καλα..

θα βρουν αυτο που τους στερησαν ΑΔΙΚΑ στην χωρα τους οι ληστοσυμμοριες και θα το εκτιμησουν 5απλα, δινοντας τον καλυτερο τους εαυτο

 

Gamidis

Μέλος
Εγγρ.
21 Φεβ 2012
Μηνύματα
1.134
Like
6
Πόντοι
16
Πιο κομπλεξικούς από τους νεο-Έλληνες αποκλείεται να βρεις...νιώθουν μεγάλοι κ τρανοί σε όλα-όλοι,επειδή κάποτε υπήρξε ο Σωκράτης στο ίδιο έδαφος, χτίσανε κάποιοι Παρθενώνα...νικήσαν τα Μογγόλα το 21(λέμε τώρα,ας μην βάζαν χέρι στα μεμέτια οι Μεγάλες Δυνάμεις κ όλοι οι επαναστάτες την τύχη του Διάκου θα είχανε) και αντιστάθηκαν στους μακαρονάδες το 40(μετά οι ναζί βέβαια περίπατο κ η η Ελλάς τελικά υποδουλώθηκε).

Κοντινότερη ''λαμπρή'' στιγμή του έθνους πριν 70 χρόνια...αλλά ναι είμεθα ένδοξος-περήφανος-λαμπρός λαός..... :rockon:

Τι και αν μας φτύνουν οι πολιτικοί μας τους ξανα ψηφίζουμε...τι και αν χρεοκόπησε η χώρα...η δόξα...δόξα. :2funny: :2funny:

Αυτή την στιγμή πρέπει να ναι η Ελλάς η μόνη χώρα που έχει μηδενίσει σε όλα...αλλά η περηφάνια...περηφάνια!!! :2funny: :2funny: :2funny:

μαγκα δεν τα ξερεις καλα.οι γερμανοι δεν μας πηραν καθολου περιπατο.μονο στην μαχη της κρητης εχασαν 10000 στρατιωτες,και το οχυρο ρουπελ τους ειχε γαμησει τα ραμματα.η ελληνικη αμυνα σταματησε δε,ΚΑΤΟΠΙΝ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΑΠΟΦΑΣΗΣ της κυβερνησης τσολακογλου,και οχι ηττας.την ιδια ωρα βεβαια που ο σφαγεας ο Σταλιν ειχε κανει εως και συμφωνια με τον Χιτλερ,και δηθεν μεγαλοι λαοι οπως τα γαλλακια πεσαν αμαχιτι νομιζω αυθημερον.τη γραμμη μαζινο της γαλλιας την εκαναν ρομπα οι γερμαναραδες.αλλα επι του θεματος τωρα,ισως ο φιλος που ανοιξε το θεμα εχει δικιο.οι ρουμανοι παιζει λογω κομμουνιστικου παρελθοντος να εχουν το κομπλεξ του λιγδη τυροβλαχου που θελει να φανει.και εμεις βεβαια τους δινουμε την αφορμη με καθε ευκαιρια λογω της καταντιας και του ξεπεσμου μας.θα τολμαγε ο ρουμανος να γυρισει να κοιταξει τον αμερικανο,η τον γερμανο;οχι βεβαια.παντως εγω δεν θα τους εδινα σημασια.αλλωστε το μονο αξιολογο πραγμα που βγαζει η ρουμανια ειναι μαλλον οι ρουμανες και τιποτα αλλο.
 

Gamidis

Μέλος
Εγγρ.
21 Φεβ 2012
Μηνύματα
1.134
Like
6
Πόντοι
16
oι ελληνες μεγαλυτερα μουνοπανα ειναι

τουλαχιστον αυτοι εχουν κ τις ρουμανες που η καυλα κυλαει στο αιμα τους


εμεις με τις ελλεινιδες που κοιτανε σαν αγελαδες  απο τις αυστριακες αλπεις που βγαινει απο το
γαλα τους η λιλα  παουζε

:thumbsup:

οι ρουμανες ειναι ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΚΑΥΛΑ!!!!!!!αυτες οι γυναικες εχουν γεννηθει για να γαμιουνται
 

pz89

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Δεκ 2010
Μηνύματα
33.215
Κριτικές
14
Like
22
Πόντοι
376
μαγκα δεν τα ξερεις καλα.οι γερμανοι δεν μας πηραν καθολου περιπατο.μονο στην μαχη της κρητης εχασαν 10000 στρατιωτες,και το οχυρο ρουπελ τους ειχε γαμησει τα ραμματα.η ελληνικη αμυνα σταματησε δε,ΚΑΤΟΠΙΝ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΑΠΟΦΑΣΗΣ της κυβερνησης τσολακογλου,και οχι ηττας.την ιδια ωρα βεβαια που ο σφαγεας ο Σταλιν ειχε κανει εως και συμφωνια με τον Χιτλερ,και δηθεν μεγαλοι λαοι οπως τα γαλλακια πεσαν αμαχιτι νομιζω αυθημερον.τη γραμμη μαζινο της γαλλιας την εκαναν ρομπα οι γερμαναραδες.αλλα επι του θεματος τωρα,ισως ο φιλος που ανοιξε το θεμα εχει δικιο.οι ρουμανοι παιζει λογω κομμουνιστικου παρελθοντος να εχουν το κομπλεξ του λιγδη τυροβλαχου που θελει να φανει.και εμεις βεβαια τους δινουμε την αφορμη με καθε ευκαιρια λογω της καταντιας και του ξεπεσμου μας.θα τολμαγε ο ρουμανος να γυρισει να κοιταξει τον αμερικανο,η τον γερμανο;οχι βεβαια.παντως εγω δεν θα τους εδινα σημασια.αλλωστε το μονο αξιολογο πραγμα που βγαζει η ρουμανια ειναι μαλλον [size=30pt]οι ρουμανες[/size] και τιποτα αλλο.
H Eλλάς δεν βγάζει ούτε αυτό,φαντάσου λοιπόν. :tooth:
 
Εγγρ.
28 Αυγ 2011
Μηνύματα
6.883
Like
4
Πόντοι
66
πιστευω οτι ειδικα η γενια των παιδιων που φευγουν εξω αυτα τα χρονια θα τα πανε παρα πολυ καλα..

θα βρουν αυτο που τους στερησαν ΑΔΙΚΑ στην χωρα τους οι ληστοσυμμοριες και θα το εκτιμησουν 5απλα, δινοντας τον καλυτερο τους εαυτο


:rockon: :rockon: :rockon:
 

jaygatsby

Μέλος
Εγγρ.
5 Αυγ 2010
Μηνύματα
7.898
Κριτικές
1
Like
346
Πόντοι
86
πιστευω οτι ειδικα η γενια των παιδιων που φευγουν εξω αυτα τα χρονια θα τα πανε παρα πολυ καλα..

θα βρουν αυτο που τους στερησαν ΑΔΙΚΑ στην χωρα τους οι ληστοσυμμοριες και θα το εκτιμησουν 5απλα, δινοντας τον καλυτερο τους εαυτο

Μακάρι, το ελπίζω.
 

Kurtinaitis

Μέλος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2010
Μηνύματα
2.910
Like
0
Πόντοι
16
Είμαι 2 χρόνια στην κώλο-Ρουμανία κι επειδή έξω καταλάβει ότι όλοι οι Ρουμάνοι κατακλύζονται από χιλιάδες κόμπλεξ έξω πάψει να ανοίγω συζητήσεις μαζί τους πλέον μέχρι να βγάλω αρκετά χρήματα και να την κάνω για Ρωσσία.
Χθες που έψαχνα για σπίτι, λόγω του ότι άλλαξα πόλη (από Βουκουρέστι ήρθα Arad), έπεσα σε ιδιοκτήτη που είχε πολύ όρεξη για πολιτικές και κοινωνιολογικές συζητήσεις.
Εγώ απλά πήγα να δω πως είναι το διαμέρισμα που ενοικιάζει κι εκείνος με κράτησε
1 ώρα μιλώντας μου για κρίση, για δημοκρατία που γεννήθηκε στην Ελλάδα και τελείωσε στην Ελλάδα κτλ.
Δεν άντεξα κι άρχισα επίθεση (με το γάντι) κατά της τρισαθλίας χώρας του λέγοντας του έμεσα πως για να μας φτάσουν θα χρειαστούν 100 χρόνια.
Αφού πλέον τον ισοπέδωσα σε όλα τα επίπεδα (από ιστορία, πολιτισμό,πρωταθλήματα ποδοσφαίρου, μπάσκετ, Ολυμπιακούς αγώνες, ανάπτυξη, τουρισμό, φυσικές ομορφιές, πλούτο σε αεροδρόμια, δρόμους, metro, κτήρια, Clubs κτλ) άλλαξε θέμα και φτάσαμε να μιλάμε για γκόμενες... κι εκεί που τα λέγαμε μου πρότεινε να πάμε σε ένα μπαράκι που δουλεύει η ερωμένη του για να μου την γνωρίσει.
Φτάσαμε λοιπόν στο bar (ένα βρώμικο δωματιάκι με 5-6 τραπεζάκια κι έναν πάγκο με μετρημένα μπουκάλια δηλαδη)
και με συστήνει στην ερωμένη και σε μια συνάδελφο της η οποία αμέσως με γουστάρε κι άρχισε να μου μιλάει Ελληνικά και να μου λέει πως πέρασε στην Ελλάδα (Ιωάννινα) πριν από μερικά χρόνια που είχε πάει για δουλειά.Η γκόμενα του τύπου μου έκανε κι ένα κοπλιμέντο "Esti un baiat foarte frumos" (Είσαι πολύ ωραίο αγόρι) κι ο τύπος την πιάνει παιχνιδιάρικα από το λαιμό την φιλάει και της λέει "Εσύ είσαι γεννημένη για Ρουμάνο δεν είσαι για τυχοδιoκτικούς μεσογειακούς" -Το καταπίνω- διότι η φίλη της γκόμενας του κούνησε την καρέκλα και ήρθε και κόλησε δίπλα μου ακουμπώντας με και μιλώντας μου σε απόσταση αναπνοής....  Ο τύπος με την ερωμένη την θαύμασαν για τα Ελληνικά της και της έκαναν κοπλιμέντο κι εκείνη τους απαντά με ένα θράσσος "Ε αφού οι Έλληνες δεν μιλάνε καθόλου Αγγλικά έπρεπε να μάθω από της πρώτες μέρες που έφτασα Ελλάδα τα Ελληνικά" Εκείνη τη στιγμή τα πήρα άγρια κι άρχισα "Αυτό είναι αστείο ! Στην Ελλάδα τα Αγγλικά τα έχουμε δεύτερη γλώσσα" εκείνη να επιμένει, ο μαλάκας ο άλλος να την ακούει μαζί με την ερωμένη του και να γυρνάει με ειρωνία να με ρωτάει
"Αλήθεια δεν μιλάτε Αγγλικά?"
Εκεί πια τα πήρα ακόμα πιο άγρια κι αρχίζω "Μπορώ να αποδείξω αυτή τη στιγμή ότι ο Έλληνας τα μιλάει άπταιστα ενώ οι Ρουμάνοι δεν μπορούν να σταθούν σε μια κουβέντα στα Αγγλικά - Let's carry on our conversation in English then"
Kι αρχίζει η ερωμένη του "Είσαι την Ρουμανία και πρέπει να μιλάς Ρουμανίkα μαζί μας" Kαι τότε γυρίζω κι εγώ και τους λέω "και το που καταδέχτικα να κάτσω να μιλήσω 2 ώρες μαζί σας πολύ σας είναι ΡΟΥΜΆΝΟΙ !" και σηκώθηκα τους πέταξα 100 RON υποτιμητικά στο τραπέζι κι έφυγα .
Δεν με νοιάζει που έχασα την ευκαιρία με την γκόμενα διότι έxω ένα milf το οποίο το κάνω όπως θέλω και της έξω κόψει τον αέρα σχετικά με την Ελλάδα (δεν τολμάει να πει το παραμικρό για την ένδοξη χώρα μου - Μόνο εγώ λέω για τη δική της και καλά κάνω).
Οι Ρουμάνοι μας ζηλεύουν επικύνδινα  !!!!

Έλληνα λύσε μου μια απορία:

Γιατί δουλεύεις στη Ρουμανία και δεν έρχεσαι να βγάλεις τον επιούσιο στην ένδοξη χώρα σου αντί να συγχρωτίζεσαι με κομπλεξικούς Ρουμάνους;
 

Gamidis

Μέλος
Εγγρ.
21 Φεβ 2012
Μηνύματα
1.134
Like
6
Πόντοι
16
οφ τοπικ,αλλα πρεπει να κανουμε ενα θρεντ:"ΠΟΣΟ ΚΑΥΛΕΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΡΟΥΜΑΝΕΣ ΤΕΛΙΚΑ;" :pipa1: :pipa2: :pipa3:
 

foufoutos_30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Νοε 2009
Μηνύματα
12.375
Like
34
Πόντοι
166
Πιο κομπλεξικούς από τους νεο-Έλληνες αποκλείεται να βρεις...νιώθουν μεγάλοι κ τρανοί σε όλα-όλοι,επειδή κάποτε υπήρξε ο Σωκράτης στο ίδιο έδαφος, χτίσανε κάποιοι Παρθενώνα...νικήσαν τα Μογγόλα το 21(λέμε τώρα,ας μην βάζαν χέρι στα μεμέτια οι Μεγάλες Δυνάμεις κ όλοι οι επαναστάτες την τύχη του Διάκου θα είχανε) και αντιστάθηκαν στους μακαρονάδες το 40(μετά οι ναζί βέβαια περίπατο κ η η Ελλάς τελικά υποδουλώθηκε).

Κοντινότερη ''λαμπρή'' στιγμή του έθνους πριν 70 χρόνια...αλλά ναι είμεθα ένδοξος-περήφανος-λαμπρός λαός..... :rockon:

Τι και αν μας φτύνουν οι πολιτικοί μας τους ξανα ψηφίζουμε...τι και αν χρεοκόπησε η χώρα...η δόξα...δόξα. :2funny: :2funny:

Αυτή την στιγμή πρέπει να ναι η Ελλάς η μόνη χώρα που έχει μηδενίσει σε όλα...αλλά η περηφάνια...περηφάνια!!! :2funny: :2funny: :2funny:

σεβασμος στα παλικαρια που πολεμουσαν στα χιονισμενα βουνα αθεο ποσυτρακι..σεβασμος στο αιμα αυτων αλλα και των ηρωων του 21..

ο Τσώρτσιλ φέρεται να είπε μια φράση σχετικά με το θάρρος και την ανδρεία των Ελλήνων: Στο εξής δεν θα λέμε ότι οι Έλληνες πολεμούν σαν ήρωες, αλλά ότι οι ήρωες πολεμούν σαν Έλληνες.


 

pz89

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Δεκ 2010
Μηνύματα
33.215
Κριτικές
14
Like
22
Πόντοι
376
σεβασμος στα παλικαρια που πολεμουσαν στα χιονισμενα βουνα αθεο ποσυτρακι..σεβασμος στο αιμα αυτων αλλα και των ηρωων του 21..

ο Τσώρτσιλ φέρεται να είπε μια φράση σχετικά με το θάρρος και την ανδρεία των Ελλήνων: Στο εξής δεν θα λέμε ότι οι Έλληνες πολεμούν σαν ήρωες, αλλά ότι οι ήρωες πολεμούν σαν Έλληνες.

Και κάποιος άλλος είπε κάτι μετά πολύ πιο πραγματικό:

''Η Ελλάδα είναι ένα πτώμα που το έχουν καταφάει οι μύθοι της''.

Ψάξε να βρεις ποιος...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom