Νέα

Πόσο αλκοόλ πίνετε;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα hlektrop
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 120
  • Εμφανίσεις 7K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

Τι αλκοολ πίνετε


  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    30

sotos71

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
6 Σεπ 2023
Μηνύματα
1.379
Like
2.141
Πόντοι
456
Μπύρες ή τζιν τόνικ το καλοκαίρι και τζόνυ μαύρο ή κρασί το χειμώνα.
Γενικά στην κουλτούρα των Ελλήνων και στη δική μου προσωπικά είναι να πίνουμε όταν είμαστε παρέα για να ξεκλειδώνει η γλώσσα μας και να περνάμε όμορφα. Δεν πίνω ποτέ μόνος, αυτό είναι ένα από τα σημάδια του αλκοολισμού. Όπως επίσης δεν πίνω όταν οδηγώ.
Γιατί το λες αυτό;
Τον καιρό που έπινα (1-2 ποτά την εβδομάδα), πολλές φορές το έπινα μόνος το σπίτι, με καμία ταινία και φρουτοσαλάτα.
Σε χαλαρώνει, ξεχνάς την καθημερινότητα και πας για ύπνο χωρίς έγνοιες...
 

Easy Rider

Μέγας
Εγγρ.
4 Νοε 2020
Μηνύματα
9.172
Κριτικές
18
Like
19.931
Πόντοι
4.546
Γιατί το λες αυτό;
Τον καιρό που έπινα (1-2 ποτά την εβδομάδα), πολλές φορές το έπινα μόνος το σπίτι, με καμία ταινία και φρουτοσαλάτα.
Σε χαλαρώνει, ξεχνάς την καθημερινότητα και πας για ύπνο χωρίς έγνοιες...
Εγώ το απολαμβάνω για την πάρτη μου και μόνο, αρκετές δεκαετίες νοιαστηκα για τον κάθε άκυρο τύπο / τύπισσα.

Οτιδήποτε κάνω πλέον, το κάνω για τον εαυτό μου, αν κολλήσουν μαζί και διασκεδάσουν και άλλοι όλα καλά , αν όχι, δεν πειράζει, υγεία.
 

eteros_ego

Σεβαστός
Εγγρ.
22 Απρ 2014
Μηνύματα
3.086
Like
6.282
Πόντοι
1.056
Παλιά, έπινα 1-2 ποτά την εβδομάδα. Βότκα με χυμό πορτοκάλι, χωρίς κάποια προτίμηση σε μάρκα βότκας.
Εδώ και 15 χρόνια που διαγνώστηκα με λιπαρό συκώτι, πίνω μόνο νερό.
Δυστυχώς το λίπος στο συκώτι εάν δεν ακολουθείς συγκεκριμένη αγωγή και διατροφή φεύγει δύσκολα γλουταθιονη ενέσιμη βοηθάει αρκετά
 

eteros_ego

Σεβαστός
Εγγρ.
22 Απρ 2014
Μηνύματα
3.086
Like
6.282
Πόντοι
1.056

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
6.460
Κριτικές
1
Like
6.137
Πόντοι
2.356
Το περίεργο είναι ότι είχα φίλο που δεν έπινε στάλα και πέθανε ξαφνικά 40 ετών. Γυμναζόταν, δεν έκανε καταχρήσεις, πρόσεχε τα πάντα.
Και ξέρω μπάρμπα 85 χρονών, μάλλον αρκετούς, που καπνίζουν από 16 χρονών και έχουν πιει τα άπειρα στη ζωή τους και είναι ρολόι ακόμη. Πώς γίνεται αυτό ούτε εγώ μπορώ να καταλάβω αλλά όλα γίνονται τελικά.
Λέγεται γονίδια προστασίας, τύπε.

Κάποιοι καπνίζουν, πίνουν, τρώνε τα χειρότερα, δεν έχουν γυμναστεί ποτέ και φτάνουν 105.

Άλλοι δεν έχουν έχουν κάνει τίποτα από τα παραπάνω, γυμνάζονται, τρώνε φρούτα και λαχανικά και ξαφνικά dead στα 35.

Με άλλα λόγια, αν έχεις κώλο διάβαινε. :coffee:
 

Manimal

Ανώτατος
Εγγρ.
9 Φεβ 2020
Μηνύματα
21.255
Κριτικές
7
Like
38.014
Πόντοι
10.411
JRzjlNS.gif
 

DAMDIM100

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Ιαν 2020
Μηνύματα
3.155
Κριτικές
16
Like
3.502
Πόντοι
1.446
8 μπυρες 500 αρες ανετα αμα ειναι και καλοκαιρι τις κατεβαζω με πατατακια μαζι..μετα κοιμασαι σαν πουλακι
Κάποτε είχα μεθύσει με αυτό τον αριθμό μπουκαλιών μπύρας και χαιρέταγα τα μπουκάλια στρατιωτικά...
Πιες μπύρες όσο είσαι νέος ακόμα (αν έχεις γεννηθεί το 1996),μετά θα κάνεις μπυροκοιλιά...
 

Calico cat

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Ιουν 2022
Μηνύματα
1.352
Κριτικές
1
Like
2.978
Πόντοι
456
Ουίσκι με κοκα κολα εννοείται.

Γενικώς μου αρέσουν τα γλυκά ποτά τα οποία σε βαράνε κι άσχημα συνήθως.

Με 3-4 τέτοια είμαι σε πολύ καλή κατάσταση ευθυμίας έξω, αν είμαι σπίτι θα πιω 1 το πολύ 2 και θα ξεραθώ στον ύπνο.

Γενικώς δεν πίνω πολύ οπότε μέχρι 4 άντε 5 το πολύ ποτά είμαι κομπλέ.:hi:
 

Calico cat

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Ιουν 2022
Μηνύματα
1.352
Κριτικές
1
Like
2.978
Πόντοι
456
Καλύτερο ποτό από το μούστο δεν υπάρχει πάντως, πάταγε ο παππούς μου τα σταφύλια και καθόμαστε με τα ποτήρια οι υπόλοιποι και περιμέναμε αλλά έλεγε η γιαγιά όχι πολύ γιατί είναι επικίνδυνο :woldman:
 

unknowndark

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Αυγ 2016
Μηνύματα
1.597
Like
5.222
Πόντοι
1.056
Το περίεργο είναι ότι είχα φίλο που δεν έπινε στάλα και πέθανε ξαφνικά 40 ετών. Γυμναζόταν, δεν έκανε καταχρήσεις, πρόσεχε τα πάντα.
Και ξέρω μπάρμπα 85 χρονών, μάλλον αρκετούς, που καπνίζουν από 16 χρονών και έχουν πιει τα άπειρα στη ζωή τους και είναι ρολόι ακόμη. Πώς γίνεται αυτό ούτε εγώ μπορώ να καταλάβω αλλά όλα γίνονται τελικά.

Φίλε επειδή δεν πίνει κάποιος, δεν σημαίνει οτι ειναι αθάνατος!

Αν εχεις πρόβλημα στην καρδιά (βαλβίδες, στεφανιαίες, καρδιοπαθια κλπ) .... και την πιο σωστή και καθαρή ζωή να κάνεις, ΔΕΝ γλυτώνεις!
 

Michael Scott

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Νοε 2021
Μηνύματα
7.888
Κριτικές
20
Like
26.798
Πόντοι
8.346
Η τροχαία είσαι τύπε μου??
 

Ghajnsielem

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Φεβ 2023
Μηνύματα
788
Κριτικές
1
Like
2.179
Πόντοι
446
Ηξερα εναν γερο στο χωριο του πατερα μου που ξυπναγε 5 το πρωι επινε καφε και απο τις 8 το πρωι νομιζε οτι ητανε μεσημερι ξεκιναγε να πινει τσιπουρα μεχρι το βραδυ καθε μερα και καπνιζε. Επιβιωσε απο 7 εγκεφαλικα και πεθανε σε ηλικια 86 χρονων η τελευταια επιθυμια του να αδειασουν ενα μπουκαλι τσιπουρο η whisky στη κηδεια του και τα παιδια του αδειασανε ενα grants πανω στο φερετρο του. Προσωπικα είχα αδειασει ενα μπουκαλι blue label σε τρεις μέρες, και εκει εβαλα φρενο στην υπερβολη, τωρα ενα μεχρι τρια ποτηρια την εβδομαδα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: SKEF

Χύσε μέσα

Μέλος
Εγγρ.
19 Οκτ 2023
Μηνύματα
408
Like
553
Πόντοι
81
μπήκα από περιέργεια, μέθυσα από την βαρβατίλα, ρεύτηκα και βγαίνω :hi:
cheers
 

dorcel

Ανώτερος
Εγγρ.
25 Σεπ 2007
Μηνύματα
1.998
Κριτικές
37
Like
5.718
Πόντοι
5.595
Άλλο η μπύρα, με 4-5% αλκοόλ, άλλο το κρασί με 10-15% και άλλο το τσίπουρο/βότκα/ουίσκι με 40%.
Δεν υπάρχει σύγκριση μεταξύ 1-2 μπυρών και 1-2 ποτών του 40%.

Λογική κατανάλωση λοιπόν, όπως και σε όλα, παν μέτρον άριστον. Η καθημερινή υπερβολή και κατάχρηση θα δημιουργήσει πρόβλημα.

Υ.γ.: κάποιες φορές, πίνω 1 ποτήρι κρασί, για αλλαγή, κόκκινο κατά προτίμηση. Μέχρι εκεί πάω εγώ, πότε δεν ήμουν λάτρης των σκληροτερων ποτών, δεν τα σηκώνει ο οργανισμός καλά.

Επίσης, πίνω αργά και απολαμβάνω, πίνω για απόλαυση δηλαδή και όχι για χόρταση.
Έτσι ακριβώς! Το αλκοόλ το "πίνουμε", όχι να μας "πίνει"!
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
13.511
Like
17.627
Πόντοι
3.656
  • Like
Αντιδράσεις: j 1973

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom