Νέα

Πόσο αλκοόλ πίνετε;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα hlektrop
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 120
  • Εμφανίσεις 7K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Τι αλκοολ πίνετε


  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    30

Nubic

Μέγας
Εγγρ.
28 Οκτ 2019
Μηνύματα
5.042
Κριτικές
9
Like
12.991
Πόντοι
3.836
Από μια μαλακία με τροχαίο που είχε γίνει Χριστούγεννα (δεν την έπαθα εγώ τη δουλειά αλλά ήμουν συνυπεύθυνος) έχω κόψει τις υπερβολές. Για να πιω να μεθύσω πρέπει να μην οδηγώ και πάλι θα συνέβαινε πολύ σπάνια καθώς πάντα είχα μεγάλη αντοχή στο ποτό.

Από ποτά δε μου αρέσουν τα γλυκά.
Κρασί /ρακί /ούζο με το φαγητό
Μπίρα για να ξεδιψάσεις μέχρι 3 των 500ml το πολύ
Όταν βγαίνω κυρίως βότκα ή ρούμι. Κοκτέιλ πίνω μόνο σε μαγαζιά που ξέρω ποιοι τα φτιάχνουν. Από τα ευρείας κατανάλωσης που βρίσκεις παντού γουστάρω βότκα Standard ,ουίσκι Jameson ,ρούμι Havana 3αρι.

Από τα ποτά που αγοράζεις από καλά κάβα για να τα απολαύσεις στο σπίτι Diplomatico, Brugal, Nika from the Barel, Talisker, Belvedere, Shopen. Από εκεί και πέρα μέχρι όσα θέλεις να δώσεις πάντα υπάρχουν και καλύτερες επιλογές.
 

magicgim

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Σεπ 2021
Μηνύματα
419
Like
1.378
Πόντοι
201

Dr. Kolompo

Σεβαστός
Εγγρ.
26 Δεκ 2021
Μηνύματα
3.556
Like
4.634
Πόντοι
1.706
Σε καθημερινή βάση, με μισό μπουκάλι Τζακ φιλαράκι, κάνει
Σοβαρά ερωτώ: Αν πχ πίνω για 10 χρόναι κάθε μέρα ουίσκι μισό μπουκάλι ας πούμε, όντως θα γίνει ζημιά; Κι αν ναι, τι είδους;
Με τις μπύρες τι παίζει; Δυστυχώς όταν έκανα κατάχρηση καθημερινή για χρόνια δεν το σκεφτόμουν αυτό. Λυπάμαι γι αυτό και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το έκανα και να πω την αλήθεια δεν ρώτησα να μάθω και ποτέ αν και τι ζημιά μπορεί να έκανε όλο αυτό. Μιλάμε για 5 μπύρες κάθε μέρα για 5-6 χρόνια. Με ορισμένες φορές μέσα στα χρόνια να βάζω και ποτά μαζί με τις μπύρες (τα σαββατοκύριακα πχ) .
 
Τελευταία τροποποίηση:

vakhus

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Ιουλ 2022
Μηνύματα
47
Κριτικές
5
Like
263
Πόντοι
280
Σε καθημερινή βάση, με μισό μπουκάλι Τζακ φιλαράκι, κάνει
Το συκώτι δε μπορεί να μεταβολισει το αλκοόλ. Καθε φορά που πίνεις καταστρεφονται και κάποια κύτταρα του. Μπορεί και αναγενναται αλλά όχι και τόσο εύκολα. Εγώ δε πίνω πλέον. Κάνα ποτήρι κρασί αραιά και που. Είμαι νέος υπ όψιν
 

Anal popcorn

Σεβαστός
Εγγρ.
14 Μαρ 2015
Μηνύματα
665
Κριτικές
11
Like
5.981
Πόντοι
1.336
Δεν πίνω αλκοόλ αλλά όταν κάνουμε τραπέζι με τα ξαδέρφια με πιέζουν και πίνω μαζί τους για την παρέα..

Τσίπουρο κυρίως από το οποίο δεν υπήρχε περίπτωση να γλυτώσω τις παρενέργειες

Μετά από 8+ σφηνάκια ήταν σίγουρο πως όταν γυρναγα σπίτι θα χαλαγε όλη η μέρα μου με πονοκέφαλο εμετούς και κατάθλιψη..

Πως την βρίσκετε μερικοί με το αλκοόλ θα θελα να ξερα

Αντικειμενικά και μην πει κανείς το αντίθετο θα τον γαμησω

Κανένα ποτό δεν έχει ωραία γεύση που σε παροτρύνει να το πιείς
 

Σαλονικιος

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Φεβ 2023
Μηνύματα
821
Like
1.760
Πόντοι
206
Πχρόνια πολλά σε ολους .
αλκολ εδώ και 3 χρόνια προσωπικά ούτε σταγόνα . περαν ότι μου άρεσε το ούζο το οποίο ήθελε και αστακό η ψάρι από δίπλα επομένως παρά πολύ ακριβό σπορ δεύτερον κατάλαβα ότι μπορεί να κολλήσεις για πλάκα
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.422
Like
10.999
Πόντοι
3.556
Σοβαρά ερωτώ: Αν πχ πίνω για 10 χρόναι κάθε μέρα ουίσκι μισό μπουκάλι ας πούμε, όντως θα γίνει ζημιά; Κι αν ναι, τι είδους;
Με τις μπύρες τι παίζει; Δυστυχώς όταν έκανα κατάχρηση καθημερινή για χρόνια δεν το σκεφτόμουν αυτό. Λυπάμαι γι αυτό και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το έκανα όλο αυτό και να πω την αλήθεια δεν ρώτησα να μάθω και ποτέ αν και τι ζημιά μπορεί να έκανε όλο αυτό. Μιλάμε για 5 μπύρες κάθε μέρα για 5-6 χρόνια. Με ορισμένες φορές μέσα στα χρόνια να βάζω και ποτά μαζί με τις μπύρες (τα σαββατοκύριακα πχ) .

10-20 % των αλκοολικων, παθαινουν κυρωση μετα απο 10 χρονια. Καποιοι δεν παθαινουν ποτε, παιζει ρολο και στο ατομο

1703456384990.png
 

Dr. Kolompo

Σεβαστός
Εγγρ.
26 Δεκ 2021
Μηνύματα
3.556
Like
4.634
Πόντοι
1.706
Δεν πίνω αλκοόλ αλλά όταν κάνουμε τραπέζι με τα ξαδέρφια με πιέζουν και πίνω μαζί τους για την παρέα..

Τσίπουρο κυρίως από το οποίο δεν υπήρχε περίπτωση να γλυτώσω τις παρενέργειες

Μετά από 8+ σφηνάκια ήταν σίγουρο πως όταν γυρναγα σπίτι θα χαλαγε όλη η μέρα μου με πονοκέφαλο εμετούς και κατάθλιψη..

Πως την βρίσκετε μερικοί με το αλκοόλ θα θελα να ξερα

Αντικειμενικά και μην πει κανείς το αντίθετο θα τον γαμησω

Κανένα ποτό δεν έχει ωραία γεύση που σε παροτρύνει να το πιείς
Αν μιλήσουμε για κοκτέιλ άστο τύπε. Είσαι αδιάβαστος. Είναι και πεντανόστιμα και σε στέλνουν στον ουρανό.
Γενικά όταν ο οργανισμός σου είναι καθαρός το αλκοόλ σε ανεβάζει πολύ. Κι αν γίνει καθημερινότητα λειτουργεί σαν φάρμακο. Έχεις μια θολούρα ευφορίας το πρωί που ξυπνάς που τα βλέπεις όλα από πιο ψηλά, πιο ωραία και πιο ψύχραιμα. Καμιά φορά φτάνεις σε συμπεράσματα που νηφάλιος δεν θα έφθανες, και σε πράξεις που νηφάλιος δεν θα τολμούσες. Από το να γαμήσεις στις μάπες κάποιον που του τα φιλάς καιρό έως να την πέσεις σε μια γκόμενα που νομίζεις δεν είναι στα κυβικά σου. Δεν το υπογράφω ότι ισχύει, προσωπικό βίωμα και άποψη όσον αφορά τα ''καλά'' του αλκοόλ.
 

magicgim

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Σεπ 2021
Μηνύματα
419
Like
1.378
Πόντοι
201
Απλές εξετάσεις είναι. Αν δεν είναι σε φάση τζορτζι μπεστ (rip), σώνεται.

Αν δεν κάνεις κακό σε κάποιον, είτε πιεις, είτε καπνίσεις, είτε όχι, θα πεθάνεις. Διασκέδασε τη ζωή
 

Dr. Kolompo

Σεβαστός
Εγγρ.
26 Δεκ 2021
Μηνύματα
3.556
Like
4.634
Πόντοι
1.706
Απλές εξετάσεις είναι. Αν δεν είναι σε φάση τζορτζι μπεστ (rip), σώνεται.

Αν δεν κάνεις κακό σε κάποιον, είτε πιεις, είτε καπνίσεις, είτε όχι, θα πεθάνεις. Διασκέδασε τη ζωή
Το περίεργο είναι ότι είχα φίλο που δεν έπινε στάλα και πέθανε ξαφνικά 40 ετών. Γυμναζόταν, δεν έκανε καταχρήσεις, πρόσεχε τα πάντα.
Και ξέρω μπάρμπα 85 χρονών, μάλλον αρκετούς, που καπνίζουν από 16 χρονών και έχουν πιει τα άπειρα στη ζωή τους και είναι ρολόι ακόμη. Πώς γίνεται αυτό ούτε εγώ μπορώ να καταλάβω αλλά όλα γίνονται τελικά.
 

magicgim

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Σεπ 2021
Μηνύματα
419
Like
1.378
Πόντοι
201
Αυτο ακριβώς. Γνωστός 40 χρόνων, καρκίνο από το πουθενά. Δύο μήνες ζωής. Γυμναστική, 0 ποτό, 0 τσιγάρο.

Διασκεδάστε ρεεε
Το περίεργο είναι ότι είχα φίλο που δεν έπινε στάλα και πέθανε ξαφνικά 40 ετών. Γυμναζόταν, δεν έκανε καταχρήσεις, πρόσεχε τα πάντα.
Και ξέρω μπάρμπα 85 χρονών, μάλλον αρκετούς, που καπνίζουν από 16 χρονών και έχουν πιει τα άπειρα στη ζωή τους και είναι ρολόι ακόμη. Πώς γίνεται αυτό ούτε εγώ μπορώ να καταλάβω αλλά όλα γίνονται τελικά.
 

Dr. Kolompo

Σεβαστός
Εγγρ.
26 Δεκ 2021
Μηνύματα
3.556
Like
4.634
Πόντοι
1.706
Αυτο ακριβώς. Γνωστός 40 χρόνων, καρκίνο από το πουθενά. Δύο μήνες ζωής. Γυμναστική, 0 ποτό, 0 τσιγάρο.

Διασκεδάστε ρεεε
Xωρίς μαλακίες, αν το φιλαράκι άκουγε και κανέναν, έσπαγε το ακριβές πρόγραμμα του με τις προσοχές και τις μαλακίες του, να βγαίνει να ξενυχτάει, να περνάει καλά, να γνωρίζει κόσμο, να κερδίζει εντυπώσεις, να τρώει φόλες, πακέτα, ξενερώματα, ξύλο ότι σκατό να είναι , τουλάχιστον να ζούσε τη ζωή, μπορεί να ήταν γερός σαν τα ψηλά βουνά πραγματικά το πιστεύω. Πολλές φορές όταν προσέχεις πολύ την πατάς στο τέλος.
 

Anal popcorn

Σεβαστός
Εγγρ.
14 Μαρ 2015
Μηνύματα
665
Κριτικές
11
Like
5.981
Πόντοι
1.336
Αν μιλήσουμε για κοκτέιλ άστο τύπε. Είσαι αδιάβαστος. Είναι και πεντανόστιμα και σε στέλνουν στον ουρανό.
Γενικά όταν ο οργανισμός σου είναι καθαρός το αλκοόλ σε ανεβάζει πολύ. Κι αν γίνει καθημερινότητα λειτουργεί σαν φάρμακο. Έχεις μια θολούρα ευφορίας το πρωί που ξυπνάς που τα βλέπεις όλα από πιο ψηλά, πιο ωραία και πιο ψύχραιμα. Καμιά φορά φτάνεις σε συμπεράσματα που νηφάλιος δεν θα έφθανες, και σε πράξεις που νηφάλιος δεν θα τολμούσες. Από το να γαμήσεις στις μάπες κάποιον που του τα φιλάς καιρό έως να την πέσεις σε μια γκόμενα που νομίζεις δεν είναι στα κυβικά σου. Δεν το υπογράφω ότι ισχύει, προσωπικό βίωμα και άποψη όσον αφορά τα ''καλά'' του αλκοόλ.
Προφανώς και δεν αναφέρομαι σε κοκτέιλ που είναι τίγκα στη ζάχαρη.

Δηλαδή θεωρείς προτέρημα τις παρενέργειες του αλκοόλ;
Πιες αντικαταθλιπτικά καλύτερα τότε να σώσεις και το συκώτι σου
 

Dr. Kolompo

Σεβαστός
Εγγρ.
26 Δεκ 2021
Μηνύματα
3.556
Like
4.634
Πόντοι
1.706
Προφανώς και δεν αναφέρομαι σε κοκτέιλ που είναι τίγκα στη ζάχαρη.

Δηλαδή θεωρείς προτέρημα τις παρενέργειες του αλκοόλ;
Πιες αντικαταθλιπτικά καλύτερα τότε να σώσεις και το συκώτι σου
Εντάξει να βγω σε μπαρ και να πιω κοκα κόλα δεν γίνεται αυτό. Επίσης έχω ιδιαίτερη σύνδεση με τη μουσική, οπότε με το αλκοόλ την νιώθω x100. Δυστυχώς όπως προανέφερα ξέρω πολλές περιπτώσεις ανθρώπων που πεθάναν από την πίεση και την θλίψη τους πολύ νωρίτερα, ενώ την πλειοψηφία που καταναλώνει ποσότητες έφτασαν τα γεράματα.
 

magicgim

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Σεπ 2021
Μηνύματα
419
Like
1.378
Πόντοι
201
Xωρίς μαλακίες, αν το φιλαράκι άκουγε και κανέναν, έσπαγε το ακριβές πρόγραμμα του με τις προσοχές και τις μαλακίες του, να βγαίνει να ξενυχτάει, να περνάει καλά, να γνωρίζει κόσμο, να κερδίζει εντυπώσεις, να τρώει φόλες, πακέτα, ξενερώματα, ξύλο ότι σκατό να είναι , τουλάχιστον να ζούσε τη ζωή, μπορεί να ήταν γερός σαν τα ψηλά βουνά πραγματικά το πιστεύω. Πολλές φορές όταν προσέχεις πολύ την πατάς στο τέλος.
Το άγχος της καθημερινότητας, κάνει περισσότερο κακό από το αλκοόλ.

Βέβαια, αν πάρεις κάποιον σβάρνα επειδή έχεις πιει, είσαι μαλακας και έπρεπε να προσέχεις. Καλό το ποτό, καλή όμως και η προσοχή. Οι ταριφες τι θα γίνουν, κλέφτες?
 

Anal popcorn

Σεβαστός
Εγγρ.
14 Μαρ 2015
Μηνύματα
665
Κριτικές
11
Like
5.981
Πόντοι
1.336
Εντάξει να βγω σε μπαρ και να πιω κοκα κόλα δεν γίνεται αυτό. Επίσης έχω ιδιαίτερη σύνδεση με τη μουσική, οπότε με το αλκοόλ την νιώθω x100. Δυστυχώς όπως προανέφερα ξέρω πολλές περιπτώσεις ανθρώπων που πεθάναν από την πίεση και την θλίψη τους πολύ νωρίτερα, ενώ την πλειοψηφία που καταναλώνει ποσότητες έφτασαν τα γεράματα.
Δεν θα σε καταλάβω τυπε..

Καλά το γεγονός πως κάποιος υγιής πέθανε και κάποιος αλκοολικός όχι δεν μπορεί να λειτουργήσει σαν στατιστικό

Με το να προσέχεις την υγεία σου δεν εγγυάται η μακροζωία απλά μειώνεις τις πιθανότητες να πεθάνεις
 

Ωρίων

Ανώτερος
Εγγρ.
7 Ιουλ 2019
Μηνύματα
6.883
Κριτικές
2
Like
20.936
Πόντοι
6.236
Το αλκοόλ (και τα ναρκωτικά βεβαίως) είναι για πάσα νόσο και πάσα μαλακία, απλώς το κρύβουν καλά οι φαρμακευτικές για να μη χάσουν τα υπέρογκα κέρδη τους.
Πιείτε ρε, όσο μπορείτε περισσοτερο, μην είστε μαλάκες!
 
Τελευταία τροποποίηση:
Εγγρ.
28 Μαΐ 2011
Μηνύματα
10.256
Κριτικές
7
Like
14.028
Πόντοι
3.936
Το αλκοόλ (και τα ναρκωτικά βεβαίως) είναι για πάσα νόσο και πάσα μαλακία, απλώς το κρύβουν καλά οι φαρμακευτικές για να μη χάσουν τα υπέρογκα κέρδη τους.
Πιείτε ρε, όσο μπορείτε περισσοτερο, μην είστε μαλάκες!

Ρίο τι φάση;

Ρεβεγιόν στο bou;
 

John_282

Μέγας
Εγγρ.
26 Οκτ 2021
Μηνύματα
4.136
Κριτικές
5
Like
12.585
Πόντοι
3.786
Το συκώτι δε μπορεί να μεταβολισει το αλκοόλ. Καθε φορά που πίνεις καταστρεφονται και κάποια κύτταρα του. Μπορεί και αναγενναται αλλά όχι και τόσο εύκολα. Εγώ δε πίνω πλέον. Κάνα ποτήρι κρασί αραιά και που. Είμαι νέος υπ όψιν
Τι σόι Βάκχος είσαι που δεν πίνεις κρασί!
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom