Νέα

Ποιό βιβλίο προτείνετε / μόλις ολοκληρώσατε;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα ais8hsh
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 4K
  • Εμφανίσεις 285K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 5 άτομα (1 μέλη και 4 επισκέπτες)

montiliani

Σεβαστός
Εγγρ.
30 Απρ 2008
Μηνύματα
1.942
Like
6.943
Πόντοι
1.056
Το θάρρος εν πλήρη συναισθήσει του κινδύνου, είναι σαφώς ανώτερο από το θάρρος που πηγάζει από άγνοια κινδύνου η από εκμηδενισμό του φόβου λόγω παντελούς απουσίας διακυβεύματος.

Ακόμη και αν το διακύβευμα είναι η ανάξια προς βίωση ζωή η ίδια.

Συνήθως οι πραγματικά θαρραλέοι άνθρωποι έχουν νικήσει το θυμό τους πριν νικήσουν τους φόβους τους.

Για αυτό και φαίνονται γαλήνιοι ενώ είναι πανίσχυροι.

Αντιθέτως οι γκαζοντενεκέδες κάνουν συνήθως πολύ θόρυβο.
Την Καλησπερα στο Φιλο Mindreader....
 

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.331
Πόντοι
28.786
Οι επιτυχημένοι άνθρωποι της δράσης σκέφτονται ενώ εφορμούν.

Οι σκεπτικιστές λουφάζουν και πνίγονται στη περιδίνηση των αν και των γιατί τους.
 

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.331
Πόντοι
28.786
Η τέχνη ντύνει τα γεγονότα με τον μανδύα που θα θέλαμε να είναι ντυμένα.

Όταν ο μανδύας πέφτει συνήθως όλοι απαγοητεύονται.

Αυτό δείχνει την αναγκαιότητα της τέχνης.
 

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.331
Πόντοι
28.786
Είτε υπάρχει θεός είτε όχι, είτε πιστεύουμε σε αυτόν είτε όχι,  σκλάβοι του είμαστε.

Γιατί απλά το κενό δεν αντέχεται από τον άνθρωπο.
 

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.331
Πόντοι
28.786
Πως να εξακολουθείς να πιστεύεις ότι είσαι άνθρωπος αν δεν έχεις προδώσει κάποια όνειρά σου ??
 

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.331
Πόντοι
28.786
Καλό απόγευμα σε όλους !! :hi: :hi: :hi:
 

hustler

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Οκτ 2005
Μηνύματα
1.972
Κριτικές
1
Like
4.770
Πόντοι
456
Mind , Πήγαινε σε κάνα στριπτιζαδικο σήμερα ,πιστεύω οτι το έχεις ανάγκη.

:hi:
 
Εγγρ.
26 Μαρ 2012
Μηνύματα
11.792
Like
14.516
Πόντοι
3.656
Είτε υπάρχει θεός είτε όχι, είτε πιστεύουμε σε αυτόν είτε όχι,  σκλάβοι του είμαστε.

Γιατί απλά το κενό δεν αντέχεται από τον άνθρωπο.

Δεν μπορώ να διανοηθώ ότι ένας τύπος που εκφράζεται όπως εσύ και που έχει ζήσει όσα εσύ νιώθει κενό. Πως κι έτσι; Και μόνο οι τέχνες που υπάρχουν, μπορούν να γεμίσουν οποιονδήποτε έχει κάποιες απαιτήσεις. Δύσκολο είναι αν βρεις ανθρώπους να μπορείς να συννενοηθείς, πλην όμως ο επιμένων νικά. Αν σπέρνεις προσεκτικά, κάποια στιγμή θα θερίσεις
 

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.331
Πόντοι
28.786
Η πεμπτουσία της ασημαντότητας είναι το τίποτα.

Το τίποτα είναι ο χώρος ανάμεσα στα πρωτόνια και τα νετρόνια που δημιουργήθηκαν κατά το Big Bang. Τα πρωτόνια και τα νετρόνια αλλάζουν συνεχώς συνδέσεις μεταξύ τους δημιουργώντας συνέχεια νέες πολύπλοκες δομές, από ιχνοστοιχεία μέχρι γαλαξίες και ζωή,  που όμως δεν έχουν το στοιχείο του άφθαρτου όπως τα ίδια, και  που ο χρόνος τελικά όλες θα της αποδομήσει.

Ολες εκτός από τα ίδια. Διότι τα ίδια είναι άφθαρτα όπως η φυσική υψηλών ενεργειών στην οποία διέπρεπα ως φοιτητής σήμερα υπαγορεύει. Η μήπως όχι αλλά δεν το έχουμε ακόμη καταλάβει ??

Ισως τελικά το μόνο άφθαρτο πράγμα στο κόσμο να είναι το τίποτα. Διότι το τίποτα πάντα ήταν εκεί.

Αυτό το τρομερό άφθαρτο και αιώνιο τίποτα που όταν μπλέκεται με τους μεταφυσικούς φόβους του ανθρώπου γεννά θεούς και  θρησκείες στους φοβισμένους, επιστήμη και φιλοσοφία στους τολμηρούς ανήσυχους και οξύνοες, και όταν μπλέκεται με τις καρδιές των ανθρώπων γεννά απλά τέχνη και ομορφιά.

Και τα τρία παραπάνω ανακουφίζουν. Το καθένα με το τρόπο του.

Διότι ορίζουν την οντότητα του ανθρώπου μέσα στο τίποτα, και λειτουργούν ως αίσθηση σαν ένα χάδι από κάποιον ανίκητο πολεμιστή σε ένα μικρό φοβισμένο παιδάκι.


Δεν μπορώ να διανοηθώ ότι ένας τύπος που εκφράζεται όπως εσύ και που έχει ζήσει όσα εσύ νιώθει κενό. Πως κι έτσι; Και μόνο οι τέχνες που υπάρχουν, μπορούν να γεμίσουν οποιονδήποτε έχει κάποιες απαιτήσεις. Δύσκολο είναι αν βρεις ανθρώπους να μπορείς να συννενοηθείς, πλην όμως ο επιμένων νικά. Αν σπέρνεις προσεκτικά, κάποια στιγμή θα θερίσεις

Σε παραπέμπω σε παλαιότερη ανάρτησή μου παραπάνω.

Δεν νοιώθω μόνο εγώ το κενό και το τίποτα. Ολοι το νοιώθουν. Σε κάποιες στιγμές ο καθένας.
Το ζητούμενο είναι η διαχείρισή του. Οχι η αποφυγή του. Γιατί δεν μπορείς να ξεφύγεις απο αυτό. Είναι τμήμα σου !! :hi: :hi:

 
Εγγρ.
26 Μαρ 2012
Μηνύματα
11.792
Like
14.516
Πόντοι
3.656
Σε παραπέμπω σε παλαιότερη ανάρτησή μου παραπάνω.

Δεν νοιώθω μόνο εγώ το κενό και το τίποτα. Ολοι το νοιώθουν. Σε κάποιες στιγμές ο καθένας.
Το ζητούμενο είναι η διαχείρισή του. Οχι η αποφυγή του. Γιατί δεν μπορείς να ξεφύγεις απο αυτό. Είναι τμήμα σου !! :hi: :hi:

Τι να σου πω τύπε. Όχι, δεν νιώθω κανένα κενό. Κολλητοί εδώ και 4 έωσ 5 δεκαετίες, μουσική που με πορώνει είτε όταν την ακούω, είτε όταν την παίζω, η ευτυχία του ότι μπορώ να παίξω κάποια κομμάτια μαζί με το γιό μου, που ποτέ δεν είχα σκεφτεί ότι μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο, εισόδημα αρκετό για τις ανάγκες μου, κι όποια στιγμή έχω καύλες να μπορώ να πηδήξω κάποια. Ναι, υπάρχουν στιγμές που θέλω να αράξω και να διαβάσω κάτι, ή να χαθώ στις σκέψεις μου, απόλυτα απομονωμένος από τον υπόλοιπο κόσμο, αλλά αυτό είναι επιθυμία μου
 

ΑΤΛΑΣ

Μέλος
Εγγρ.
17 Ιουν 2020
Μηνύματα
137
Like
2
Πόντοι
1

ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΗΣ ΑΝΗΣΥΧΙΑΣ Φερνάντο Πεσσόα

ΠΑΘΟΣ ΓΙΑ ΖΩΗ Η ΖΩΗ ΤΟΥ ΒΑΝ ΓΚΟΓΚ  ΣΤΟΟΥΝ ΙΡΒΙΝΓΚ

Πατέρες και γιοι Ιβάν Τουργκένιεφ

Ψυχανάλυση και ασυνείδητο / Φαντασίωση του ασυνείδητου ΛΟΡΕΝΣ ΝΤΕΙΒΙΝΤ-ΧΕΡΜΠΕΡΤ

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΟΥΣ «ΠΕΡΙ ΠΟΙΗΤΙΚΗΣ» ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ (Μου ειναι αδιαφορος ο Αριστοτελης αλλα αυτο το βιβλιο του ειναι γραμμενο απτην καρδια του)

ΑΔΕΛΦΟΙ ΚΑΡΑΜΑΖΟΦ ΝΤΟΣΤΟΓΙΕΦΣΚΙ ΦΙΟΝΤΟΡ

Τάδε έφη Ζαρατούστρας Φρίντριχ Νίτσε

Ιστορία της δυτικής φιλοσοφίας Μπέρτραντ Ράσελ

ΑΚΟΥ, ΑΝΘΡΩΠΑΚΟ! REICH WILHELM

Ο μύθος του Σίσυφου Αλμπέρ Καμύ

Περιμένοντας τον Γκοντό Σάμιουελ Μπέκετ

Η ΑΛΙΚΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΤΩΝ ΘΑΥΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΑΠ' ΤΟΝ ΚΑΘΡΕΦΤΗ  CARROLL LEWIS

ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ: ΗΘΙΚΗ, Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ

Ο ΞΕΝΟΣ WILSON COLIN

Βίος και πολιτεία του Αλέξη Ζορμπά  Νίκος Καζαντζάκης

WITTGENSTEIN - ΠΕΡΙ ΗΘΙΚΗΣ
ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΑΠΟ ΤΟ CORPUS ΚΑΙ ΤΙΣ ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ ΤΩΝ GEORGE EDWARD MOORE, ALICE AMBROSE, OETS KOLK BOUWSMA, FRIEDRICH WAISMANN - ΕΡΜΗΝΕΥΤΙΚΟ ΔΟΚΙΜΙΟ RUSH RHEES
 

ΑΤΛΑΣ

Μέλος
Εγγρ.
17 Ιουν 2020
Μηνύματα
137
Like
2
Πόντοι
1
Φιλοσοφικές έρευνες WITTGENSTEIN LUDWIG

Το αγαπησα, γαι την διαυγεια του,διαφανεια,και τον αψογο ορθολογισμο του

Αυτα ειναι τα αγαπημενα βιβλια μου..
 

ΑΤΛΑΣ

Μέλος
Εγγρ.
17 Ιουν 2020
Μηνύματα
137
Like
2
Πόντοι
1
Σε παραπέμπω σε παλαιότερη ανάρτησή μου παραπάνω.

Δεν νοιώθω μόνο εγώ το κενό και το τίποτα. Ολοι το νοιώθουν. Σε κάποιες στιγμές ο καθένας.
Το ζητούμενο είναι η διαχείρισή του. Οχι η αποφυγή του. Γιατί δεν μπορείς να ξεφύγεις απο αυτό. Είναι τμήμα σου !! :hi: :hi:
Το κενο που εχεις αναφερεις ειναι το τιποτα. Το κενο και το τιποτα ειναι ενα δεν διαφερουν μεταξυ τους. Ολοι το νιωθουμε αυτο το τιποτα και ειναι εξισου ομορφο οσο οι χαρεσ που συνοδευουν αυτην την ζωη. Τη ζωη σε αυτην τη γη, με ολο το μυστηριο και την ομορφια και τον πονο που εχει, πρεπει να την ζουμε πολυ πιο εντονα. Παραπαταμε, πεφτουμε, σηκωνομαστε ορθιοι, ειμαστε λυπημενοι,αποκταμε αυτοπεποιθηση, ειμαστε ανασφαλεις,νιωθουμε μοναξια,χαρα,αγαπη. Δεν υπαρχει τιποτε αλλο, και δεν θελω τιποτε αλλο.  :hi:
 

pussy wagon

Σεβαστός
Εγγρ.
13 Οκτ 2010
Μηνύματα
28.767
Κριτικές
18
Like
5.572
Πόντοι
1.796
για μια ηθικη της αμβισβητησης  απο την μεγαλη υπαρξιστρια σιμον ντε μποβουαρ

σχετικα κατανοητο κειμενο τουλαχιστον περνεις μια ιδεα για τον υπαρξισμο λεγεται οτι ειναι ενα καλο συγγραμα για να εισελθεις στην θεωρια του υπαρξισμου και να καταλαβεις το ογκωδες εργο του σαρτ το ειναι και το μηδεν

 

ΑΤΛΑΣ

Μέλος
Εγγρ.
17 Ιουν 2020
Μηνύματα
137
Like
2
Πόντοι
1
Ζαν-Πωλ Σαρτρ Το Ειναι και το Μηδεν.

Πρωτα πρεπει να αναφερω οτι δεν μου αρεσει αυτος ο ανδρας.Δεν μου αρεσει γιατι ειναι σνομπ.Δεν μου αρεσει - απλα απεχθεια, ουτε καν μισος, γιατι το μισος ειναι ισχυρη λεξη. Ειναι ενας απο τους πιο φαντασμενους ανθρωπους που εχουν ζησει σε αυτον το αιωνα.  Τον αποκαλω σνομπ γιατι εχει γινει ο ηγετης του Υπαρξιακου χωρις να γνωριζει το τι σημαινει να εισαι υπαρξιστης.

Αλλα το βιβλιο του ειναι καλο οχι για ατομα σαν εμενα αλλα για εκεινους που ειναι λιγο τρελοι λιγο ομως (ενα μικρο αγγιγμα). Ειναι δυσαναγνωστο. Εαν ειστε λιγο τρελοι, θα σας φερει στις αισθησεις σας. Ειναι μια σπουδαια δουλεια υπο αυτη την εννοια - φαρμακευτικη.. Θα πρεπει να συνταγογραφειται θεωρο σε ολα τα ασυλα.

Καθε τρελος πρεπει να αναγκαζεται να το διαβασει, να το μελετησει. Εαν δεν μπορει να τους φερει πισω στη λογικη τιποτα δεν θα μπορουσε, ουτε και τα ψυχοφαρμακα.
Ο Jean-Paul Sartre δεν γνωριζει τιποτα απο την υπαρξη, αλλα εχει δημιουργησει ενα ζαργκον, μια νεα φιλοσοφικη ορολογια. Αποκαλω το συγκεκριμενο βιβλιο του  πνευματικη γυμναστικη.Το αποκαλω πνευματικη γυμναστικη επειδη το διαβασμα  μερικων μονο σελιδων ειναι δυσκολο εργο.
Αν μπορειτε να διαβασετε δεκα σελιδες απο αυτο το βιβλιο, ειτε θα γινεται λογικοι ειτε τρελοι.
 

ΑΤΛΑΣ

Μέλος
Εγγρ.
17 Ιουν 2020
Μηνύματα
137
Like
2
Πόντοι
1
μηπως εχει διαβασει κανεις καποιο απο αυτα τα βιβλια να μου δωσει ενα μικρο review. Ευχαριστω

ΑΠΟΥΛΗΙΟΥ ΕΡΩΣ ΚΑΙ ΨΥΧΗ APULEIUS

ΕΡΩΣ ΚΑΙ ΨΥΧΗ ΒΕΡΕΤΤΑΣ ΜΑΡΙΟΣ
 

BRAZILIAN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Ιουλ 2010
Μηνύματα
162
Κριτικές
8
Like
485
Πόντοι
301
Προτείνω ανεπιφύλακτα τό βιβλίο τού Eckhart Tolle " Η Δύναμη τού Τώρα" αγγλικά: " The power of now", γερμανικά: " Die Kraft der Gegenwart"...έχει μεταφραστεί σέ 33 γλώσσες, καί έχει αλλάξει τήν ζωή εκατομμυρίων ανθρώπων σέ ολόκληρο τόν κόσμο, καί ελπίζω και τήν δική μου...πρός τό καλύτερο βέβαια...η γνώμη μου είναι ότι ο συγγραφέας είναι πανάξιος απόγονος ενός Γκαίτε, ενός Νίτσε καί ενός Λάϊμπνιτς, καί κατά πάσαν πιθανότητα περισσότερο χρήσιμος!!!
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom