Νέα

Ποιό είναι το αγαπημένο σας ουίσκυ;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα jimminy
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 1K
  • Εμφανίσεις 61K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

Outbreak

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
27 Νοε 2020
Μηνύματα
31
Κριτικές
5
Like
455
Πόντοι
280
παρακαλώ αν έχει κανείς άποψη έχοντας πιει (όχι googlaροντας...)
ομοίως και για food pairing με το συγκεκριμένο

Πρόκειται για συγκλονιστικό καπνιστό, μακράν το καλύτερο των Ardbeg αλλά και όλων των Islay ουίσκι που έχω δοκιμάσει. Άν γουστάρεις καπνιστά επένδυσε άφοβα, θα πάθεις πλάκα.
 

pnewman

Μέγας
Εγγρ.
20 Δεκ 2012
Μηνύματα
6.942
Like
11.916
Πόντοι
3.556
παρακαλώ αν έχει κανείς άποψη έχοντας πιει (όχι googlaροντας...)
ομοίως και για food pairing με το συγκεκριμένο

Θα σε ξενίσει η μυρωδιά γιατί είναι πιο καπνιστό από το Lagavulin. Στο λαιμό βέβαια κατεβαίνει πιο νορμαλ, αν και θα του έβαζα μια δυο γουλιές νερό (όχι πάγο).

Για food pairing δεν ξέρω να σου πω, πάντα πίνω το ουίσκι σκέτο εκτός τραπεζιού με φαγητό
 

boubounitos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Αυγ 2018
Μηνύματα
332
Like
1.791
Πόντοι
201
Jack Daniels single barrel...κι όταν δεν υπάρχουν χρήματα το απλό. Στην καθημερινότητα πίνω ένα ποτηράκι τσίπουρο σπιτικό του κουνιάδου μου ή κρασί από τον ίδιο και συχνά ουζο . Κυρίως Βαρβαγιαννη μπλε ή Πιτσιλαδή. Σταματώ εδώ μην το χέσω στο οφφ τοπικ.
 
Εγγρ.
24 Μαρ 2022
Μηνύματα
10.000
Κριτικές
30
Like
20.548
Πόντοι
8.846
Πρόκειται για συγκλονιστικό καπνιστό, μακράν το καλύτερο των Ardbeg αλλά και όλων των Islay ουίσκι που έχω δοκιμάσει. Άν γουστάρεις καπνιστά επένδυσε άφοβα, θα πάθεις πλάκα.

Θα σε ξενίσει η μυρωδιά γιατί είναι πιο καπνιστό από το Lagavulin. Στο λαιμό βέβαια κατεβαίνει πιο νορμαλ, αν και θα του έβαζα μια δυο γουλιές νερό (όχι πάγο).

Για food pairing δεν ξέρω να σου πω, πάντα πίνω το ουίσκι σκέτο εκτός τραπεζιού με φαγητό
thanks, θα αγοράσω - δοκιμάσω.
επίγευση στο τέλος τι σας αφήνει?
υγ
food pairing εννοώ ένα τυρί, μια σοκολάτα...
 
Εγγρ.
6 Ιουν 2022
Μηνύματα
271
Like
400
Πόντοι
21
Jack Daniels single barrel...κι όταν δεν υπάρχουν χρήματα το απλό. Στην καθημερινότητα πίνω ένα ποτηράκι τσίπουρο σπιτικό του κουνιάδου μου ή κρασί από τον ίδιο και συχνά ουζο . Κυρίως Βαρβαγιαννη μπλε ή Πιτσιλαδή. Σταματώ εδώ μην το χέσω στο οφφ τοπικ.
Blanton's απο τα Bourbon και απο Σκωτσεζικα Ledaig 21y.o( το ακριβοτερο που εχω δοκιμασει,αγορασμενο απο Αγγλια)
 
  • Like
Αντιδράσεις: soul3

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
35.314
Κριτικές
62
Like
44.969
Πόντοι
9.297
Haig με πάγο.
Το Τζώνυ πίνεται και με κόκαργιολα...
 

pnewman

Μέγας
Εγγρ.
20 Δεκ 2012
Μηνύματα
6.942
Like
11.916
Πόντοι
3.556
thanks, θα αγοράσω - δοκιμάσω.
επίγευση στο τέλος τι σας αφήνει?
υγ
food pairing εννοώ ένα τυρί, μια σοκολάτα...
Μια απροσδιόριστη αλμύρα ... οπότε αν θες το σπας με biter σοκολάτα με πολύ κακάο

Αν το πάρεις από ψαγμένη κάβα, πάρε απαραιτήτως και το Tullibardine Sovereign και θα με θυμηθείς
 
Εγγρ.
24 Μαρ 2022
Μηνύματα
10.000
Κριτικές
30
Like
20.548
Πόντοι
8.846
Μια απροσδιόριστη αλμύρα ... οπότε αν θες το σπας με biter σοκολάτα με πολύ κακάο

Αν το πάρεις από ψαγμένη κάβα, πάρε απαραιτήτως και το Tullibardine Sovereingn και θα με θυμηθείς
πρέπει να είναι πολύ ιδιαίτερο, μια χαρά.
ναι κι εγώ κάτι σε μαύρη σοκολάτα σκεφτόμουν. ή ροκφόρ αλλά αυτό είναι δική μου "έμπνευση" και δεν ξέρω...

Tullibardine Sovereingn...?
που κινείται γευστικά?
 
Εγγρ.
6 Ιουν 2022
Μηνύματα
271
Like
400
Πόντοι
21
Μου κεντριζει το ενδιαφερον το Glenallachie 10y.o Σκωτσεζικο και αρκετα υψηλοβαθμο 55.8%vol(δεν το εχω δοκιμασει ακομα).
 

Outbreak

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
27 Νοε 2020
Μηνύματα
31
Κριτικές
5
Like
455
Πόντοι
280
thanks, θα αγοράσω - δοκιμάσω.
επίγευση στο τέλος τι σας αφήνει?
υγ
food pairing εννοώ ένα τυρί, μια σοκολάτα...
Τσέκαρε την περιγραφή στο site της Ardbeg, πιστεύω εξηγούν την όλη αίσθηση 100% εύστοχα. Εκτός από την επίγευση του peat (στα καλύτερά της), εγώ διακρίνω σαφέστατα ένα «χριστουγεννιάτικο» γίγνεσθαι (πεύκο/σταφίδες/μόκκα).
 

pnewman

Μέγας
Εγγρ.
20 Δεκ 2012
Μηνύματα
6.942
Like
11.916
Πόντοι
3.556
πρέπει να είναι πολύ ιδιαίτερο, μια χαρά.
ναι κι εγώ κάτι σε μαύρη σοκολάτα σκεφτόμουν. ή ροκφόρ αλλά αυτό είναι δική μου "έμπνευση" και δεν ξέρω...

Tullibardine Sovereingn...?
που κινείται γευστικά?
Είναι γλυκόπιοτο με μια επίγευση ξηρών καρπών

Πφφ με ξεκίνησες με τα Σκωτσέζικα τώρα ... πάρε και Jura και το Loch Lomond είτε το Original είτε το Signature
 
Εγγρ.
24 Μαρ 2022
Μηνύματα
10.000
Κριτικές
30
Like
20.548
Πόντοι
8.846
Είναι γλυκόπιοτο με μια επίγευση ξηρών καρπών

Πφφ με ξεκίνησες με τα Σκωτσέζικα τώρα ... πάρε και Jura και το Loch Lomond είτε το Original είτε το Signature
είσαι του bourbon?
 

RevoXXX

Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2010
Μηνύματα
1.863
Κριτικές
3
Like
818
Πόντοι
96
1)Johnie walker blue
2)Jameson
3)Famous grouse
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom