Νέα

Πιθανότητες πολέμου με την Τουρκία

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Duke Nukem
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 11K
  • Εμφανίσεις 460K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.470
Πόντοι
8.006
Εμένα όλοι οι συγγενείς μου , είχαν πάει Λήμνο, Λέρο , Λέσβο , Κω κτλ .


Και από την οικογένεια της μάνας μου , είχαν πάει άτομα ξέρω σίγουρα Εβρο.
Όλοι πάντως είχαν και στολές και όπλα.

Η έκθεση της CIA που βγήκε πάντως, τώρα,
ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΑΞΙΟΠΙΣΤΗ ΑΠΟ ΟΛΑ.

Λέει ότι το 94, το 87 ... πότε στο διάολο ...


ΤΟΥΣ ΓΑΜΑΓΑΜΕ ΤΟΥΣ ΤΟΥΡΚΟΥΣ.

Όταν θα πάρουν τα F35 του χρόνου,
θα μας κάνουν σώβρακα.
Δεν νομιζω οτι η εκθεση της cia λεει ακριβως αυτο. Εγω θυμαμαι οτι λεει για αμφιρροπη μαχη που δεν θα κερδιζε ουσιαστικα κανενας.
 

GIORGOSK

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Σεπ 2005
Μηνύματα
6.560
Κριτικές
4
Like
2.335
Πόντοι
506
Αν δεν κάνω πολυ λαθος, το Σαββατο στο σχολειο καταργηθηκε το 1980-1981, καπου εκει. Και θυμαμαι ακομη τη δασκαλα μου, που εγραψε στον πινακα "Σαββατο τελος, ζητω η ΕΟΚ". Σαν τωρα το θυμαμαι κι ας εχουν περασει 37 χρονια.
ναι, το 81, αλλά επί Ράλλη.
 

zeljko

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2016
Μηνύματα
9.752
Κριτικές
4
Like
235
Πόντοι
346
Δεν νομιζω οτι η εκθεση της cia λεει ακριβως αυτο. Εγω θυμαμαι οτι λεει για αμφιρροπη μαχη που δεν θα κερδιζε ουσιαστικα κανενας.


Ενώ τώρα μας παίρνουν τα σώβρακα σε μία μέρα.
 
OP
OP
Duke Nukem

Duke Nukem

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Σεπ 2015
Μηνύματα
13.369
Like
489
Πόντοι
186
Αν δεν κάνω πολυ λαθος, το Σαββατο στο σχολειο καταργηθηκε το 1980-1981, καπου εκει. Και θυμαμαι ακομη τη δασκαλα μου, που εγραψε στον πινακα "Σαββατο τελος, ζητω η ΕΟΚ". Σαν τωρα το θυμαμαι κι ας εχουν περασει 37 χρονια.

Μεγαλο εγκλημα. Το μεγαλυτερο ηταν βεβαια που καταργηθηκε η καθαρευουσα και τα μορφωμενα παιδια μιλουσαν την ιδια γλωσσα με τους λαχανογοριτες.
 

koproni65

Ανώτερος
Εγγρ.
12 Μαρ 2006
Μηνύματα
3.501
Κριτικές
22
Like
369
Πόντοι
5.795
Σιγα τους Ράμπο. Και τι θα καταφερναμε ετσι? Τι θα κερδιζαμε ακριβως? Πέραν του οτι θα γινομασταν η μοναδικη χωρα στον κοσμο που επιτεθηκε σε αλλη ανευ λογου και αφορμης.
για τον ίδιο λόγο που επιτέθικε το 74 η τουρκία στην κύπρο
πιθανότητα να διωχθουν και οι τελευταίοι έλληνες της κωνσταντινούπολης.....κλπκλπ.
δεν θα συμφωνουσα με την επίθεση αλλά ίσως εαν γινόταν νάχαμε απαλαγεί μια και καλή.
για σκέψου πότε αλλοτε είχαμε την ευκαιρία με ένα στρατό χωρίς τηλεποικοινωνίες και εντελώς διαλυμένο ουσιαστικά σε εμφύλιο.??
έτσι και σηκωνόταν η ελληνική αεροπορία δεν θάμενε ναυσταθμος και βάση.
χτυπάς τον αντιπαλό σου όταν ειναι αδύναμος.

 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.470
Πόντοι
8.006
για τον ίδιο λόγο που επιτέθικε το 74 η τουρκία στην κύπρο
Η Τουρκια επιτεθηκε στην Κυπρο ως εγγυητρια δυναμη της Συνθηκης της Ζυριχης λογω του ελληνικού πραξικοπηματος και της εκκλησης του Μακαριου απο το βημα του ΟΗΕ να επεμβουν οι εγγυητριες δυναμεις (Μ Βρεττανια και Τουρκια) κατά της επιτιθμενης Ελλαδας προκειμενου να αποκατασταθει η εξουσια του. Πληρης λογος και αιτία.
 

κωλο-γερος

Ανώτατος
Εγγρ.
7 Οκτ 2008
Μηνύματα
32.434
Κριτικές
36
Like
37.985
Πόντοι
18.565
Η Τουρκια επιτεθηκε στην Κυπρο ως εγγυητρια δυναμη της Συνθηκης της Ζυριχης λογω του ελληνικού πραξικοπηματος και της εκκλησης του Μακαριου απο το βημα του ΟΗΕ να επεμβουν οι εγγυητριες δυναμεις (Μ Βρεττανια και Τουρκια) κατά της επιτιθμενης Ελλαδας προκειμενου να αποκατασταθει η εξουσια του. Πληρης λογος και αιτία.
Και οταν οι Τουρκοι κανανε αποβαση στη Κυπρο σαν να κανανε κρουαζιερα στο Αιγαιο, δεν υπηρχε Ελληνας στρατιωτης να τους αντιμετωπησει, γιατι οι Ελληνες κυνηγουσανε τον Μακαριο.
 

zeljko

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2016
Μηνύματα
9.752
Κριτικές
4
Like
235
Πόντοι
346
Η Τουρκια επιτεθηκε στην Κυπρο ως εγγυητρια δυναμη της Συνθηκης της Ζυριχης λογω του ελληνικού πραξικοπηματος και της εκκλησης του Μακαριου απο το βημα του ΟΗΕ να επεμβουν οι εγγυητριες δυναμεις (Μ Βρεττανια και Τουρκια) κατά της επιτιθμενης Ελλαδας προκειμενου να αποκατασταθει η εξουσια του. Πληρης λογος και αιτία.


Ο Μακάριος μετά την επιστροφή από τις ΣΕΫΧΕΛΕΣ είχε γίνει 100% πιόνι των άγγλων.

Και η συνθήκη της ζυρίχης. ήτσν προδοσία 100%.

Τον Ιωαννίδη , μέσω του  γαμπρού του ....
 

zeljko

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2016
Μηνύματα
9.752
Κριτικές
4
Like
235
Πόντοι
346
Και οταν οι Τουρκοι κανανε αποβαση στη Κυπρο σαν να κανανε κρουαζιερα στο Αιγαιο, δεν υπηρχε Ελληνας στρατιωτης να τους αντιμετωπησει, γιατι οι Ελληνες κυνηγουσανε τον Μακαριο.


Εκτός απο ΚΚΕ που ήσουν μια ζωή
και τα πιο φρέσκα ΣΥΡΙΖΑ-ΑΝΤΑΡΣΥΑ
σου πάνε .........
 

koproni65

Ανώτερος
Εγγρ.
12 Μαρ 2006
Μηνύματα
3.501
Κριτικές
22
Like
369
Πόντοι
5.795
:uglystupid:
Η Τουρκια επιτεθηκε στην Κυπρο ως εγγυητρια δυναμη της Συνθηκης της Ζυριχης λογω του ελληνικού πραξικοπηματος και της εκκλησης του Μακαριου απο το βημα του ΟΗΕ να επεμβουν οι εγγυητριες δυναμεις (Μ Βρεττανια και Τουρκια) κατά της επιτιθμενης Ελλαδας προκειμενου να αποκατασταθει η εξουσια του. Πληρης λογος και αιτία.
καποιο λόγο θα βρίσκαμε.
πληροφορίες πχ οτι οι πραξικοπηματίες θα κανανε πόλεμο με ελλάδα
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.470
Πόντοι
8.006
Ο Μακάριος μετά την επιστροφή από τις ΣΕΫΧΕΛΕΣ είχε γίνει 100% πιόνι των άγγλων.

Και η συνθήκη της ζυρίχης. ήτσν προδοσία 100%.

Τον Ιωαννίδη , μέσω του  γαμπρού του ....
Το πραξικοπημα ηταν προδοσια ή οχι?
 

zeljko

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2016
Μηνύματα
9.752
Κριτικές
4
Like
235
Πόντοι
346

Σωστό !!!!!!!
Το ξέχασα !!!!!!


xrysogelos.jpg



Βαρβατίλα !!!!!!!!!!
 

ass_kavlos

Μέλος
Εγγρ.
21 Οκτ 2009
Μηνύματα
8.224
Κριτικές
2
Like
27
Πόντοι
66
Θα ειχαμε προκαλεσει εμεις, κάζο στους τουρκαλαδες το 1974. Μαλιστα. Εισαι πανω απο 25-30 χρονων? Γιατι οσοι ζουσαν τοτε και επιστρατευτηκαν (μεταξυ αυτων και ο πατερας μου) μιλανε για ενα απιστευτο μπαχαλο που δεν εβρισκαν ούτε οπλα ουτε σφαιρες. Εσυ μπορεις να μου πεις με βαση ποια στοιχεια θα "καναμε καζο" στους τουρκους? Μεχρι τον Ισθμο θα μας ειχαν φτασει τοτε λεβεντη μου με τα χαλια που ειχαμε. Αϊντε ξυπνα.


Αξιότιμε πιρφοράλεξ71,

ο λόγος που δεν έβρισκαν όπλα ή σφαίρες οι επίστρατοι, αλλά πέτρες,

είναι ο ίδιος για τον οποίο οι στρατιωτικοί κάλεσαν τους πολιτικούς:

Οι στρατιωτικοί λόγω ιδεοληψιών, και στεγανοποιημένης "λογικής" παρωπίδων,

φοβήθηκαν για εμφύλιο αν οι αριστεροί επίστρατοι οπλίζονταν...

Μιλάμε για την απόλυτη ανικανότητα στην εκτίμηση των γεγονότων.

Ο πατριωτισμός εν είδει εργολαβίας/επαγγέλματος κατ'αποκλειστικότητα...

Βάλε και δίπλα την εσκεμμένη παραπληροφόρηση από τους Αμερικανούς,

και την προδοτική συμπεριφορά των τότε αρχηγών των όπλων,


και μέσα είσαι Μεγαλειότατε.



Υ/Γ

Δεν σε καλωσορίζω, γιατί έμπαινες καθημερινώς και διάβαζες.

Μάλιστα πικέριζες σβήνοντας τα μηνύματά σου...





 

Συνημμένα

  • image.jpg
    image.jpg
    30 KB · Εμφανίσεις: 28

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom