Νέα

Πιθανότητες πολέμου με την Τουρκία

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Duke Nukem
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 11K
  • Εμφανίσεις 460K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
302
Πόντοι
386
Θα ειχαμε προκαλεσει εμεις, κάζο στους τουρκαλαδες το 1974. Μαλιστα. Εισαι πανω απο 25-30 χρονων? Γιατι οσοι ζουσαν τοτε και επιστρατευτηκαν (μεταξυ αυτων και ο πατερας μου) μιλανε για ενα απιστευτο μπαχαλο που δεν εβρισκαν ούτε οπλα ουτε σφαιρες. Εσυ μπορεις να μου πεις με βαση ποια στοιχεια θα "καναμε καζο" στους τουρκους? Μεχρι τον Ισθμο θα μας ειχαν φτασει τοτε λεβεντη μου με τα χαλια που ειχαμε. Αϊντε ξυπνα.

H Eλλαδα τοτε ειχε πολυ ανωτερο εξοπλισμο και σε αεροπορια και σε ναυτικες δυναμεις τουλαχιστον ( για χερσαιες δε ξερω τι εξοπλισμο- αρματα, πυροβολα- και σε τι κατασταση ηταν), σε σχεση με την Τουρκια.
 

κωλο-γερος

Ανώτατος
Εγγρ.
7 Οκτ 2008
Μηνύματα
32.434
Κριτικές
36
Like
37.985
Πόντοι
18.565
H Eλλαδα τοτε ειχε πολυ ανωτερο εξοπλισμο και σε αεροπορια και σε ναυτικες δυναμεις τουλαχιστον ( για χερσαιες δε ξερω τι εξοπλισμο- αρματα, πυροβολα- και σε τι κατασταση ηταν), σε σχεση με την Τουρκια.
Μα τι λετε τωρα ρε παιδια; Που πηγαν οι εφεδροι και δεν ειχαν ουτε στολες να τους δωσουν;
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
302
Πόντοι
386
Μα τι λετε τωρα ρε παιδια; Που πηγαν οι εφεδροι και δεν ειχαν ουτε στολες να τους δωσουν;

Ε οτι ειχε καλο εξοπλισμο η Ελλαδα εκεινη την εποχη και μαλιστα πολυ ανωτερο και νεοτερο τεχνολογικα απο την Τουρκια.
Τωρα για στολες που να ξερω, εκει ημουν? Λεω αυτα που ειναι γνωστα και καταγεγραμενα.
 

poppop

Μέγας
Εγγρ.
30 Ιουλ 2006
Μηνύματα
12.196
Κριτικές
13
Like
4.594
Πόντοι
4.765
Σιγα τους Ράμπο. Και τι θα καταφερναμε ετσι? Τι θα κερδιζαμε ακριβως? Πέραν του οτι θα γινομασταν η μοναδικη χωρα στον κοσμο που επιτεθηκε σε αλλη ανευ λογου και αφορμης.
τύπε,να σου θυμισου οτι η Εε περιμενε να δει που θα κάτσει η μπιλια για να καταδικάσει :grin:.Το σενάριο του ντου που λέει ο τύπος ειχε ενα κάποιο μομεντουμ λόγω Ερντογάν και θα ειχε την υποστηριξη των ξένων αλλά με τη προυποθεση οτι εμεις ειχαμε τις τεχνικες δυνατοτητες να κάνουμε αυτο το σχετικο ντου για ανθρωπιστικους και αλλους vegeterian λογους που θα μας ελεγε να επικαλεστουμε ο Ομπάμα και η  Χίλαρυ μετά :grin: και να στησουμε ετσι ενα γεγονος η για νησιδες η για υφαλοκρηπίδα η whatever οχι βέβαια συνολικη καταστροφη τουρκικης στρατιάς και άλλα τέτοια τραβηγμένα.
Σε άλλα κρατη εχω περιεργεια θα έμπαινε κάποιος με τέτοια ευκολια?
Περιπτωση Ισπανιας-Μαρόκου 2002 επεισοδιο perejil .Ομοιότητες χονδρικά, χριστιανοι εναντίον μουσλιμοαραπάδων για βραχονησιδες,κυρια διαφορά,οι δυναμικότητες των 2 που επετρεψαν στους σπανιολους να ξεφτιλισουν τους μαγκρεμπινους
 

κωλο-γερος

Ανώτατος
Εγγρ.
7 Οκτ 2008
Μηνύματα
32.434
Κριτικές
36
Like
37.985
Πόντοι
18.565
Ε οτι ειχε καλο εξοπλισμο η Ελλαδα εκεινη την εποχη και μαλιστα πολυ ανωτερο και νεοτερο τεχνολογικα απο την Τουρκια.
Τωρα για στολες που να ξερω, εκει ημουν? Λεω αυτα που ειναι γνωστα και καταγεγραμενα.
Ηταν Ιουλιος, ολοι οι επιστρατοι ειχαν παει με τα κοντομανικα, σε μοναδες στη Β.Ελλαδα, αλλα ετυχε εκεινες τις μερες να κανει ψοφοκρυο, και δεν ειχαν ρουχα να τους δωσουν, πηγαιναν στα καφενεια στα κοντινα χωρια, για να βρουν λιγο ζεστη και κανενα χοντρο ρουχο δανεικο.
 

zeljko

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2016
Μηνύματα
9.752
Κριτικές
4
Like
235
Πόντοι
346
Ηταν Ιουλιος, ολοι οι επιστρατοι ειχαν παει με τα κοντομανικα, σε μοναδες στη Β.Ελλαδα
ΠΟΙΟΙ ΠΗΓΑΝ ΣΤΗ Β. ΕΛΛΑΔΑ ;;

Σε νησία πήγαν.
Λέσβο , Κω, Ρόδο  κτλ .

Ο πατέρας μου και οι θείοι του είχαν πάει όλοι.
Αλλά μαλακίες αντιχουντικές από κουμμούνια συνέχεια διαβάζουμε διάφορες.

ΑΝΤΕ ΝΑ ΨΟΦΗΣΟΥΝ ΟΛΑ ΤΑ ΚΟΥΜΜΟΥΝΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΕΙΝΑ,
να ησυχάσουμε.


ΚΑΙ ΜΕ ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ να μη  βγάζουν άχνα όταν θα ψοφάνε.


Εκτός κι αν λένε ότι ...

"Ο ΣΥΡΙΖΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΡΙΣΤΕΡΑ"


να γελάει και το παρδαλό κατσίκι .......
 

κωλο-γερος

Ανώτατος
Εγγρ.
7 Οκτ 2008
Μηνύματα
32.434
Κριτικές
36
Like
37.985
Πόντοι
18.565
ΠΟΙΟΙ ΠΗΓΑΝ ΣΤΗ Β. ΕΛΛΑΔΑ ;;

Σε νησία πήγαν.
Λέσβο , Κω, Ρόδο  κτλ .

Ο πατέρας μου και οι θείοι του είχαν πάει όλοι.
Αλλά μαλακίες αντιχουντικές από κουμμούνια συνέχεια διαβάζουμε διάφορες.

ΑΝΤΕ ΝΑ ΨΟΦΗΣΟΥΝ ΟΛΑ ΤΑ ΚΟΥΜΜΟΥΝΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΕΙΝΑ,
να ησυχάσουμε.


ΚΑΙ ΜΕ ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ να μη  βγάζουν άχνα όταν θα ψοφάνε.


Εκτός κι αν λένε ότι ...

"Ο ΣΥΡΙΖΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΡΙΣΤΕΡΑ"


να γελάει και το παρδαλό κατσίκι .......
Κωσταραζι Καστοριας, παρουσιαστηκε ξεδερφος μου, μαζι με αλλες 10000 περιπου εφεδρους.
Για να μην πω οτι τρυγιρναγανε μια εβδομαδα χωρις να δουν ουτε ενα τουφεκι.
 

GIORGOSK

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Σεπ 2005
Μηνύματα
6.560
Κριτικές
4
Like
2.335
Πόντοι
506
Ηταν Ιουλιος, ολοι οι επιστρατοι ειχαν παει με τα κοντομανικα, σε μοναδες στη Β.Ελλαδα, αλλα ετυχε εκεινες τις μερες να κανει ψοφοκρυο, και δεν ειχαν ρουχα να τους δωσουν, πηγαιναν στα καφενεια στα κοντινα χωρια, για να βρουν λιγο ζεστη και κανενα χοντρο ρουχο δανεικο.
όντος, έτσι και στην Πάτρα, πολλοί είχαν φύγει από χωριά, με πέδιλα και σαγιονάρες ήταν και δεν ειχαν αρβυλα να τους δωσουν. σε κατι σχολεία κατι μπαρμπαδια μου  μαζεμένα, ο κοσμάκης πήγαινε και τους τάιζε, σε κανενα νησί δεν πήγαν,,,
 

zeljko

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2016
Μηνύματα
9.752
Κριτικές
4
Like
235
Πόντοι
346
όντος, έτσι και στην Πάτρα, πολλοί είχαν φύγει από χωριά, με πέδιλα και σαγιονάρες ήταν και δεν ειχαν αρβυλα να τους δωσουν. σε κατι σχολεία κατι μπαρμπαδια μου  μαζεμένα, ο κοσμάκης πήγαινε και τους τάιζε, σε κανενα νησί δεν πήγαν,,,


Το περίεργο είναι ότι τέτοιες μαλακίες λένε μόνο αγέννητοι τότε ΠΑΣΟΚοι και κουμμούνια.

ΠΟΥ ΟΛΩΣ ΤΥΧΑΙΩΣ , όλοι μετά βολεύτηκαν στο Δημόσιο.


Οι απόψεις τους δηλαδή, είναι ... πληρωμένες με μισθό !!!
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.470
Πόντοι
8.006
Το περίεργο είναι ότι τέτοιες μαλακίες λένε μόνο αγέννητοι τότε ΠΑΣΟΚοι και κουμμούνια.

ΠΟΥ ΟΛΩΣ ΤΥΧΑΙΩΣ , όλοι μετά βολεύτηκαν στο Δημόσιο.


Οι απόψεις τους δηλαδή, είναι ... πληρωμένες με μισθό !!!
Κι εγω τα ιδια λεω τύπε. Ο πατερας μου πηγαινε με τα ποδια Καστορια-Γιαννινα γιατι δεν τον εβρισκαν πουθενα γραμμενο για να εμφανισθει. Και στους δρομους ζηταγανε να φανε απο τα χωρια για να μην ψοφησουν. Οταν του ειπαν να ξαναπαει Καστορια για τριτη φορα με τα ποδια, απλώς γυρισε σπιτι του. Δεν εχω αναγκη να μου πουν οι κομμουνιστές τι εγινε τοτε. Μου τα εχει πει ο πατερας μου, που γνωριζεις τι ψηφιζει και φυσικα δεν υπηρξε ποτέ κομμουνιστης.
 

GIORGOSK

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Σεπ 2005
Μηνύματα
6.560
Κριτικές
4
Like
2.335
Πόντοι
506
Το περίεργο είναι ότι τέτοιες μαλακίες λένε μόνο αγέννητοι τότε ΠΑΣΟΚοι και κουμμούνια.

ΠΟΥ ΟΛΩΣ ΤΥΧΑΙΩΣ , όλοι μετά βολεύτηκαν στο Δημόσιο.


Οι απόψεις τους δηλαδή, είναι ... πληρωμένες με μισθό !!!
γεννημένος ήμουν αλλά μικρουλης, πάντως όσοι συγγενείς μου ``επιστρατεύτηκαν` τοτε, κανένας δεν πήγε σε νησί, στο χωρίο από όπου κατάγομαι, στο δημοτικο σχολείο την εβγαλαν.... και στο ξανα λεω δεν είμαι ΔΥ...
 

κωλο-γερος

Ανώτατος
Εγγρ.
7 Οκτ 2008
Μηνύματα
32.434
Κριτικές
36
Like
37.985
Πόντοι
18.565
Το περίεργο είναι ότι τέτοιες μαλακίες λένε μόνο αγέννητοι τότε ΠΑΣΟΚοι και κουμμούνια.

ΠΟΥ ΟΛΩΣ ΤΥΧΑΙΩΣ , όλοι μετά βολεύτηκαν στο Δημόσιο.


Οι απόψεις τους δηλαδή, είναι ... πληρωμένες με μισθό !!!
Ρε φιλαρακο, γυμνασιο πηγαινα τοτε, την ημερα της επιστρατευσης τη θυμαμαι πολυ καλα, πρεπει να ηταν Σαββατο αν θυμαμαι  καλα, μας διωξανε νωρις απο το σχολειο (τοτε πηγαιναμε σχολειο και το Σαββατο)
Λαθος φροντιστηριο πηγαινα στα Αγγλικα, τωρα θυμηθηκα.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.470
Πόντοι
8.006
πρόλαβα και εγώ το σαββατο...
Αν δεν κάνω πολυ λαθος, το Σαββατο στο σχολειο καταργηθηκε το 1980-1981, καπου εκει. Και θυμαμαι ακομη τη δασκαλα μου, που εγραψε στον πινακα "Σαββατο τελος, ζητω η ΕΟΚ". Σαν τωρα το θυμαμαι κι ας εχουν περασει 37 χρονια.
 

zeljko

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2016
Μηνύματα
9.752
Κριτικές
4
Like
235
Πόντοι
346
Μου τα εχει πει ο πατερας μου, που γνωριζεις τι ψηφιζει και φυσικα δεν υπηρξε ποτέ κομμουνιστης.

Εμένα όλοι οι συγγενείς μου , είχαν πάει Λήμνο, Λέρο , Λέσβο , Κω κτλ .


Και από την οικογένεια της μάνας μου , είχαν πάει άτομα ξέρω σίγουρα Εβρο.
Όλοι πάντως είχαν και στολές και όπλα.

Η έκθεση της CIA που βγήκε πάντως, τώρα,
ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΑΞΙΟΠΙΣΤΗ ΑΠΟ ΟΛΑ.

Λέει ότι το 94, το 87 ... πότε στο διάολο ...


ΤΟΥΣ ΓΑΜΑΓΑΜΕ ΤΟΥΣ ΤΟΥΡΚΟΥΣ.

Όταν θα πάρουν τα F35 του χρόνου,
θα μας κάνουν σώβρακα.
 

zeljko

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2016
Μηνύματα
9.752
Κριτικές
4
Like
235
Πόντοι
346
Και θυμαμαι ακομη τη δασκαλα μου, που εγραψε στον πινακα "Σαββατο τελος, ζητω η ΕΟΚ".

Αυτά τα κουμμούνια χαλάσαν τα σχολεία.
Εγώ νοσταλγώ μόνο μία δασκάλα στο δημοτικό.
ΜΑΣ ΕΙΧΕ ΜΑΘΕΙ ΤΟ


"ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΔΕΛΦΗ".
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom