Νέα

Πέθανε ο Ρόι Τάρπλευ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα pgp74
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 116
  • Εμφανίσεις 7K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

troueno

Μέλος
Εγγρ.
14 Απρ 2006
Μηνύματα
3.393
Κριτικές
1
Like
905
Πόντοι
96
το ψάρι δεν ισχύει, νομίζω, για τη συγκεκριμένη. Για κάποιον τραγουδιστή έχει ακουστεί...

  εχεις καταλάβει την ειρωνεια να γραφεις με αυτο το username σε αυτο το νήμα  :grin:

  κατα τα αλλα ταλέντο αλλα κατεστραμενο ο -πινω μπυρες- Ταρπλει .

  σαν τον γκασγοιν θα εγινε και αυτος στο τελος

138630.jpg
.

Ασχετο αλλα θα επρεπε να απαγορευεται η πωληση αλκοολ σε ανθρωπους που εχουν επεισόδια αλκοολισμου (πχ πλακωσαν γυναικα μεθυσμενοι , οδηγησαν μεθυσμενοι κλπ)
 

bourdeliaris82

Ανώτερος
Εγγρ.
22 Οκτ 2011
Μηνύματα
6.636
Κριτικές
57
Like
6.836
Πόντοι
5.406
  εχεις καταλάβει την ειρωνεια να γραφεις με αυτο το username σε αυτο το νήμα  :grin:

  κατα τα αλλα ταλέντο αλλα κατεστραμενο ο -πινω μπυρες- Ταρπλει .

  σαν τον γκασγοιν θα εγινε και αυτος στο τελος

138630.jpg
.

Ασχετο αλλα θα επρεπε να απαγορευεται η πωληση αλκοολ σε ανθρωπους που εχουν επεισόδια αλκοολισμου (πχ πλακωσαν γυναικα μεθυσμενοι , οδηγησαν μεθυσμενοι κλπ)
Πω ρε φιλε καταντια
 

drax

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
27 Φεβ 2009
Μηνύματα
1.290
Κριτικές
36
Like
184
Πόντοι
896
Σαν καθαρο ταλεντο δεν ηταν τιποτε το ξεχωριστο?Διαβασε ρε φιλε την συνεντευξη του blackman που παιξανε μαζι στο Νταλλας να δεις τι λεει για το ταλεντο του.Παικτης αυτου του υψους αυτου του ογκου με τετοιες πλαστικες κινησεις ενδεχεται να μην εχει ξαναυπαρξει.Να πεις οτι δεν εκμεταλεθτηκε το ταλεντο του οκ,αλλα μου μοιαζει ανεκδοτο οτι δεν ειχε ιδιαιτερο ταλεντο.Ο Blacman μαζι με τον οποιον εφθασε στους τελικους της δυσης με τους lakers τον θεωρει κατι ενδιαμεσο Dunkan και Malone.Σε καποιο σημειο της συνεντευξης που υπαρχει στο sport.24 ο Blackman λεει;Φιλε οταν πατουσε στο παρκε ηταν ενα τρομερο ταλεντο που ομοιο του δεν ειχα δει ποτε και ουτε ξαναδα.
Ενταξει περασανε απο την Ευρωπη Αμερικανοι με μεγαλυτερο ονομα,και μεγαλυτερη προσφορα.Oμως παικτης με το ταλεντο του Tarpley σε συνδυασμο με την ηλικια του,δεν εχει περασει απο την αλλη μερια του Ατλαντικου.Και οπως συμπληρωνει o Blackman με τον οποιον παιξανε και αντιπαλοι στο ελληνικο πρωταθλημα,αυτα που εδειξε στην ευρωπη ηταν το 50% αυτων που εδειξε στο NBA.

Προφανώς και δεν κατάλαβες τι έγραψα, παρότι θεωρώ ότι έκανα τον διαχωρισμό για να μην υπάρξουν παρεξηγήσεις και περαιτέρω αναλύσεις. Σαν αθλητικά προσόντα, ναι δεν ήταν κάτι το ξεχωριστό. Ψηλός, δυνατός με καλή αναλογία κιλών και ύψους, αλλά υπήρχαν πάρα πολλοί ψηλοί εκείνη την εποχή στο ΝΒΑ με τα δικά του χαρακτηριστικά. Ας μην αρχίσω συγκεκριμένες αναφορές παιχτών. Μπασκετικά βέβαια ο Τάρπλεϊ, ήταν καλύτερος από τους περισσότερους. Κανείς δεν αμφισβήτησε την αξία του. Και μάλιστα ανέφερα αυτό το χαρακτηριστικό για να δώσω έμφαση και μεγαλύτερη αξία στους αριθμούς του και την εν γένει παρουσία του. Ότι δηλαδή χωρίς τα φοβερά προσόντα, έφερνε φοβερά αποτελέσματα. Τον Τάρπλεϊ τον έχω δει περισσότερο σε πληροφορώ στα νεανικά καλά του χρόνια στο Ντάλας, παρά στα Ευρωπαϊκά ματς που έδωσε και οι μνήμες μου είναι πιο έντονες από εκείνη την καλή του περίοδο. Ακόμα έχω βιντεοκασέτες από Αμερική με πολλά ματς του τις οποίες έχω δει πολλές φορές. Ξεχωριστό ταλέντο είχαν για μένα παίχτες όπως ο Ραλφ Σάμπσον, ο Γιάο Μινγκ, ο Μαγκρέιντι, ο Κεμπ, ο Βινς Κάρτερ.......έτσι πρόχειρα που μου έρχονται στο μυαλό. Κάνεις από αυτούς δεν έκανε την καριέρα που θα έπρεπε. Ο Ντάνκαν για μένα είναι απίστευτος παίχτης, από τους καλύτερους ψηλούς ever, αλλά κι αυτόν δεν τον θεωρώ κάτι ξεχωριστό σαν ταλέντο. Το ταλέντο του είναι η ευφυΐα του, η εμπειρία πια, η σκληρή δουλειά, η προσωπικότητα κλπ κλπ. Ταλέντα είναι κι αυτά από μία μεριά, αλλά όχι pure talents, θεόσταλτα, αθλητικά. Κατάλαβες?
Για μένα οι καλύτεροι παίχτες όλων των εποχών δεν είχαν αθλητικό ταλέντο που να τους ξεχώριζε, αλλά μεγάλο μπασκετικό μυαλό και προσωπικότητα. Εκτός βέβαια από τον Τζόρνταν που τα είχε ΟΛΑ.
 
 

drax

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
27 Φεβ 2009
Μηνύματα
1.290
Κριτικές
36
Like
184
Πόντοι
896
  εχεις καταλάβει την ειρωνεια να γραφεις με αυτο το username σε αυτο το νήμα  :grin:

  κατα τα αλλα ταλέντο αλλα κατεστραμενο ο -πινω μπυρες- Ταρπλει .

  σαν τον γκασγοιν θα εγινε και αυτος στο τελος

138630.jpg
.

Ασχετο αλλα θα επρεπε να απαγορευεται η πωληση αλκοολ σε ανθρωπους που εχουν επεισόδια αλκοολισμου (πχ πλακωσαν γυναικα μεθυσμενοι , οδηγησαν μεθυσμενοι κλπ)

Δεν το πιστεύω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Έγκλημα και Τιμωρία......
 

ZeroTolerance

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
7 Σεπ 2005
Μηνύματα
21.134
Κριτικές
491
Like
37.461
Πόντοι
41.447
Όσον αφορά το άλλο θέμα που έχει ανοίξει σχετικά με τους Αμερικάνους ξένους που πέρασαν από Ελλάδα, νομίζω ότι οι παίχτες-φίρμες, με βαριά ονόματα και ιστορία πίσω τους δεν απέδωσαν αγωνιστικά ανάλογα της φήμης τους. Ήταν κατώτεροι των προσδοκιών σχεδόν όλοι. Μερικοί ήταν καλοί και προσέφεραν άλλος περισσότερο κι άλλος λιγότερο, αλλά δεν έκαναν την διαφορά όπως θα περίμεναν όλοι. Όπως είχε κάνει ας πούμε ο Μάκαντου ή ο Σούγκαρ Ρέι Ρίτσαρντσον στην Ιταλία, που φάνταζαν διαστημικοί. Ντομινίκ, Σκοτ, Μπλάκμαν, ΜακΝτάνιελ, Ντόναλντσον, Ρίκι Πιρς.
Βάσει απόδοσης ξεχώρισαν παίχτες που μάλλον έκαναν εδώ όνομα ή έπαιξαν καλύτερα της φήμης τους, όπως ο Ίνγκραμ του Ηρακλή, ο Μπέρι βέβαια, ο Μίτσελ Γουίγκινς και φυσικά ο Μπατίστ.

Eddie Johnson???
eddie-johnson.jpg
 

agharal

Μέλος
Εγγρ.
21 Δεκ 2007
Μηνύματα
2.810
Like
0
Πόντοι
16
Προφανώς και δεν κατάλαβες τι έγραψα, παρότι θεωρώ ότι έκανα τον διαχωρισμό για να μην υπάρξουν παρεξηγήσεις και περαιτέρω αναλύσεις. Σαν αθλητικά προσόντα, ναι δεν ήταν κάτι το ξεχωριστό. Ψηλός, δυνατός με καλή αναλογία κιλών και ύψους, αλλά υπήρχαν πάρα πολλοί ψηλοί εκείνη την εποχή στο ΝΒΑ με τα δικά του χαρακτηριστικά. Ας μην αρχίσω συγκεκριμένες αναφορές παιχτών. Μπασκετικά βέβαια ο Τάρπλεϊ, ήταν καλύτερος από τους περισσότερους. Κανείς δεν αμφισβήτησε την αξία του. Και μάλιστα ανέφερα αυτό το χαρακτηριστικό για να δώσω έμφαση και μεγαλύτερη αξία στους αριθμούς του και την εν γένει παρουσία του. Ότι δηλαδή χωρίς τα φοβερά προσόντα, έφερνε φοβερά αποτελέσματα. Τον Τάρπλεϊ τον έχω δει περισσότερο σε πληροφορώ στα νεανικά καλά του χρόνια στο Ντάλας, παρά στα Ευρωπαϊκά ματς που έδωσε και οι μνήμες μου είναι πιο έντονες από εκείνη την καλή του περίοδο. Ακόμα έχω βιντεοκασέτες από Αμερική με πολλά ματς του τις οποίες έχω δει πολλές φορές. Ξεχωριστό ταλέντο είχαν για μένα παίχτες όπως ο Ραλφ Σάμπσον, ο Γιάο Μινγκ, ο Μαγκρέιντι, ο Κεμπ, ο Βινς Κάρτερ.......έτσι πρόχειρα που μου έρχονται στο μυαλό. Κάνεις από αυτούς δεν έκανε την καριέρα που θα έπρεπε. Ο Ντάνκαν για μένα είναι απίστευτος παίχτης, από τους καλύτερους ψηλούς ever, αλλά κι αυτόν δεν τον θεωρώ κάτι ξεχωριστό σαν ταλέντο. Το ταλέντο του είναι η ευφυΐα του, η εμπειρία πια, η σκληρή δουλειά, η προσωπικότητα κλπ κλπ. Ταλέντα είναι κι αυτά από μία μεριά, αλλά όχι pure talents, θεόσταλτα, αθλητικά. Κατάλαβες?
Για μένα οι καλύτεροι παίχτες όλων των εποχών δεν είχαν αθλητικό ταλέντο που να τους ξεχώριζε, αλλά μεγάλο μπασκετικό μυαλό και προσωπικότητα. Εκτός βέβαια από τον Τζόρνταν που τα είχε ΟΛΑ.
 
Επιμενω τυπε,οταν μιλαμε για ταλεντο εννοουμε για το ποσο καλα παιζει και αντιλαμβανεται το αθλημα.Εσυ μαλλον μιλας για σωματικα ξεχωριστα προσοντα.Ο Ταρπλευ απ οποια πλευρα ομως και να το δεις ειχε και το ταλεντα και τα φυσικα προσοντα.Και αφου εχεις δει παιχνιδια του στο Dallas,πες μου αν εχεις δει πολλους ψηλους να διασχιζουν το γηπεδο με την μπαλλα στην κατοχη τους τοσο γρηγορα.Και μιλαω για εκεινη την εποχη και οχι για την τωρινη.Και φυσικα σε ξαναπαραπεμπω στις δηλωσεις του Blackman με τον οποιον ηταν συμπαικτες στο Dallas.Περι ταλεντου τoυ Roy.Tον εζησα απο κοντα,δεν εχανα ουτε προπονηση,οταν ηταν στα καλα του ηταν και γαμω τα παιδια,και ειμαι  σιγουρος οτι στα μερη μας τουλαχιστον δεν θα ξαναπερασει τετοιος παικτης συντομα.Νομιζω οτι αξιζει να διαβασεις την συνεντευξη του Blackman αν εισαι φαν του ROY.
 

observer(1)

Ανώτερος
Εγγρ.
17 Αυγ 2007
Μηνύματα
4.298
Κριτικές
18
Like
2.002
Πόντοι
5.975
Nαι-  ο Γκασγκοϊν    ειναι ετσι  σε  ηλικία  47 ετων  (  1967 ->  2014 ..) :(
 

drax

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
27 Φεβ 2009
Μηνύματα
1.290
Κριτικές
36
Like
184
Πόντοι
896

Ο Fast Eddie ήταν ένας άψογος επαγγελματίας και μιας και είμαι Ολυμπιακός του έχω αδυναμία, αλλά ήρθε σαν ένας πολύ καλός σουτέρ και αυτό έκανε. Φυσικά και έπαιξε καλά και προσέφερε αλλά δεν ήταν όνομα του βεληνεκούς των άλλων που προανέφερα, ούτε είχε δημιουργήσει τέτοιο όνομα στο ΝΒΑ πριν. Ήταν ένας καλός 6ος παίκτης που έμπαινε από τον πάγκο και στην μέρα του έδινε έξτρα πόντους. Φυσικά για τα δεδομένα της Ελλάδας ήταν όνομα κι αυτός τότε και η έλευσή του πολύ σημαντική.
 

serapis

Σεβαστός
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
1.673
Κριτικές
29
Like
7
Πόντοι
2.007
Θα πάει μακρυά η βαλίτσα ακόμη ? ?
 

drax

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
27 Φεβ 2009
Μηνύματα
1.290
Κριτικές
36
Like
184
Πόντοι
896
Επιμενω τυπε,οταν μιλαμε για ταλεντο εννοουμε για το ποσο καλα παιζει και αντιλαμβανεται το αθλημα.Εσυ μαλλον μιλας για σωματικα ξεχωριστα προσοντα.Ο Ταρπλευ απ οποια πλευρα ομως και να το δεις ειχε και το ταλεντα και τα φυσικα προσοντα.Και αφου εχεις δει παιχνιδια του στο Dallas,πες μου αν εχεις δει πολλους ψηλους να διασχιζουν το γηπεδο με την μπαλλα στην κατοχη τους τοσο γρηγορα.Και μιλαω για εκεινη την εποχη και οχι για την τωρινη.Και φυσικα σε ξαναπαραπεμπω στις δηλωσεις του Blackman με τον οποιον ηταν συμπαικτες στο Dallas.Περι ταλεντου τoυ Roy.Tον εζησα απο κοντα,δεν εχανα ουτε προπονηση,οταν ηταν στα καλα του ηταν και γαμω τα παιδια,και ειμαι  σιγουρος οτι στα μερη μας τουλαχιστον δεν θα ξαναπερασει τετοιος παικτης συντομα.Νομιζω οτι αξιζει να διαβασεις την συνεντευξη του Blackman αν εισαι φαν του ROY.

Την έχω διαβάσει την συνέντευξη του Μπλάκμαν. Ο Τάρπλεϊ είχε πολύ ταλέντο και σίγουρα δεν θα περάσει παίχτης με τέτοια κυρίαρχη παρουσία εδώ στο πρωτάθλημά μας. Ήταν σα να έπαιζε με τα παιδιά του εδώ στην Ευρώπη, ειδικά στο Ελληνικό πρωτάθλημα. Δε χρειάζεται να το πει ο Μπλάκμαν ή ο Αγκουάιρ ή να τον δω στις προπονήσεις. Έχε υπόψη σου ένα πράγμα όμως, μιας και το αναφέρεις συγκεκριμένα για την ταχύτητα στο κατέβασμα της μπάλας. Λόγω χαρακτήρα και έπαρσης, πολλές φορές υπερεκτιμούσε τον εαυτό του και έκανε και κουτουράδες. Αυτά βέβαια δεν τα βρίσκεις σε κανένα highlight, αλλά εγώ που έχω δει ολόκληρα ματς, ξέρω τι σου λέω. Ήταν φιγουρατζής ο μακαρίτης. Μικρό παιδί. Ήταν στοιχείο του χαρακτήρα του αυτό.
Τέλος πάντων.........Αν είχε μυαλό μπορεί να το είχε σηκώσει το τρόπαιο με το Ντάλας το '90 κάποια στιγμή. Κρίμα.
 

agharal

Μέλος
Εγγρ.
21 Δεκ 2007
Μηνύματα
2.810
Like
0
Πόντοι
16
Την έχω διαβάσει την συνέντευξη του Μπλάκμαν. Ο Τάρπλεϊ είχε πολύ ταλέντο και σίγουρα δεν θα περάσει παίχτης με τέτοια κυρίαρχη παρουσία εδώ στο πρωτάθλημά μας. Ήταν σα να έπαιζε με τα παιδιά του εδώ στην Ευρώπη, ειδικά στο Ελληνικό πρωτάθλημα. Δε χρειάζεται να το πει ο Μπλάκμαν ή ο Αγκουάιρ ή να τον δω στις προπονήσεις. Έχε υπόψη σου ένα πράγμα όμως, μιας και το αναφέρεις συγκεκριμένα για την ταχύτητα στο κατέβασμα της μπάλας. Λόγω χαρακτήρα και έπαρσης, πολλές φορές υπερεκτιμούσε τον εαυτό του και έκανε και κουτουράδες. Αυτά βέβαια δεν τα βρίσκεις σε κανένα highlight, αλλά εγώ που έχω δει ολόκληρα ματς, ξέρω τι σου λέω. Ήταν φιγουρατζής ο μακαρίτης. Μικρό παιδί. Ήταν στοιχείο του χαρακτήρα του αυτό.
Τέλος πάντων.........Αν είχε μυαλό μπορεί να το είχε σηκώσει το τρόπαιο με το Ντάλας το '90 κάποια στιγμή. Κρίμα.
Τυπε οσο ζουσε Θεσσαλονικη ημουν ενας απο τους φιλους του.Τις κασσετες που εβλεπες εσυ εγω τις εβλεπα μαζι του(χωρις μπυρα ομως).Και εγω μιλησα για το coast to coast τυπε,και δεν εξεταζω το για ποιο λογο το εφτιαχνε.Το θεμα ηταν αν ενας τοσο ψηλος και ογκωδης παικτης μπορουσε να το κανει τοσο ευκολα και με τετοια χαρη,που αναγκασε τον Ιωαννιδη να πει οτι ειναι αρχοντας με κεφαλαια.Και κατι ακομα τυπε ειναι αλλο να βλεπεις ενα παικτη στους αγωνες και αλλο να τον βλεπεις καθε μερα στις προπονησεις.
Οσο για το φιγουρατζης πιστευω οτι ητανε οσο θα μπορουσε να ητανε οποισδηποτε μαυρος αστερας του ΝBA.Το μειονεκτημα του ητανε μονο εκεινες οι στιγμες που τον πλακωναν οι δαιμονες.Και ενω σε φωναζε bro την μια μερα την αλλη δεν σου εδινε σημασια.
 

griffinos

Μέλος
Εγγρ.
16 Φεβ 2010
Μηνύματα
14
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
0
RIP Roy!

Νιώθω κι εγώ τυχερός που τον είδα να αγωνίζεται και θα συμφωνήσω με τον algharal...ο πληρέστερος παίκτης που ήρθε ποτέ στην Ευρώπη!
Μιλάμε για τρομερό ταλέντο, τόσο που μόνο ο κακός εαυτός του μπορούσε να τον σταματήσει!

Ειλικρινά ποιος θα μπορούσε, ακόμα και σήμερα, να μαρκάρει έναν τέτοιο παίκτη ύψους 2.10 και κοντά και μακριά από το καλάθι;

Δεν είναι τυχαίο, που παρά τον ατίθασο χαρακτήρα του, τον πήρε ο Ιωαννίδης στο γάβρο από την Αρειανάρα!
Αν δεν είχε τα δικά του θέματα βέβαια δεν θα έφευγε και από το NBA...
 

agharal

Μέλος
Εγγρ.
21 Δεκ 2007
Μηνύματα
2.810
Like
0
Πόντοι
16
RIP Roy!

Νιώθω κι εγώ τυχερός που τον είδα να αγωνίζεται και θα συμφωνήσω με τον algharal...ο πληρέστερος παίκτης που ήρθε ποτέ στην Ευρώπη!
Μιλάμε για τρομερό ταλέντο, τόσο που μόνο ο κακός εαυτός του μπορούσε να τον σταματήσει!

Ειλικρινά ποιος θα μπορούσε, ακόμα και σήμερα, να μαρκάρει έναν τέτοιο παίκτη ύψους 2.10 και κοντά και μακριά από το καλάθι;

Δεν είναι τυχαίο, που παρά τον ατίθασο χαρακτήρα του, τον πήρε ο Ιωαννίδης στο γάβρο από την Αρειανάρα!
Αν δεν είχε τα δικά του θέματα βέβαια δεν θα έφευγε και από το NBA...
Τυπε ειχε θεματα οντως.Αλλα δεν περασε και λιγα.Δυσκολα παιδικα χρονια,με ελλειψη πατερα.Και οταν ακομα εγινε επαγγελματιας το Dallas δεν ειναι οτι το καλυτερο για εναν μαυρο.Απειρες φορες τον σταματουσαν αστυνομικοι και τον πετουσαν πανω στο καπω του αυτοκινητου για ελεγχο.Τρελλαινοτανε μ αυτα.Ειχε συμβολαιο 20 εκατομμυριων,στο σπιτι του ηταν αραγμενες 6 Mercendez ηταν ετοιμος για All Star παικτης,ομως δεν ειχε τον σεβασμο που θα ηθελε να ειχε.Και μαζι με τους δαιμονες του,του σφιγγανε την θηλια γυρω απο τον λαιμο.
 

griffinos

Μέλος
Εγγρ.
16 Φεβ 2010
Μηνύματα
14
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
0
Πολύ κρίμα!

Τη στιγμή που κάποιοι παίκτες κάνουν καριέρα μόνο και μόνο επειδή έχουν καλό μάνατζερ!
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom