Νέα

Περί θητείας στρατού

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα JohnKal
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 6K
  • Εμφανίσεις 232K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Το ΥΕΘΑ εξετάζει το ενδεχόμενο στρατιωτικής θητείας στα 18...

  • Συμφωνω

    Ψήφοι: 171 44,5%
  • Διαφωνω

    Ψήφοι: 14 3,6%
  • Να παραμείνει όπως έχει σήμερα

    Ψήφοι: 33 8,6%
  • Είμαι κατά της υποχρεωτικής στράτευσης γενικά

    Ψήφοι: 162 42,2%
  • Δεν ξέρω / Δεν απαντώ

    Ψήφοι: 4 1,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    384

stratigosss

Σεβαστός
Εγγρ.
15 Μαρ 2008
Μηνύματα
6.275
Κριτικές
44
Like
20
Πόντοι
1.290
βεβαια 18 μηνες ηταν και μετρησιμα ενσημα ετσι...
υπαρχουν πολλα κατα... αλλα και ενα απο τα μεγαλυτερα υπερ κατ εμε βεβαια
οτι οπως και να εχει "ανδρωνεσαι" μιλαω παντα προσωπικα επειδη ειχα παει σε πολυ μικρη ηλικια..
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Ξέχασες άλλη μία μαγική φράση που την μάθαμε όταν υπηρετούσαμε και η οποία κολλάει απίστευτα στο κλίμα της εποχής:

"Δεν σε χάλασε...."

:2funny:  :2funny:  :2funny:

Δυστυχώς η σοβαροφάνεια του επαγγέλματός μου δεν επιτρέπει να τη χρησιμοποιώ όσο συχνά θα ήθελα!

Υπάρχει πάντως και η άλλη έκφραση "Δεν παλεύεται" που επίσης κολλάει στο zeitgeist (κυριλεκτικά- όχι τη σειρά των ψευδοντοκυμανταιρ)

Πάντως η έκφραση που παίρνουν οι στελεχάρες, κυρίως γυναίκες, όταν μέσα την υστερία σου λένε τις corporate μαλακίες τους και εσύ τους κόβεις τον τσαμπουκά με το "δεν προβλέπεται", είναι όλα τα λεφτά...
 

pristine

Μέλος
Εγγρ.
26 Νοε 2007
Μηνύματα
6.669
Like
8
Πόντοι
66
εγω παλι πιστευω οτι ο στρατος (και αυτοι που ειναι εκει μεσα και τοπαιζουν καποιοι) οτι μειωνει την ανθρωπινη υποσταση.
Και στις επιχειρήσεις συμβαίνει αυτό - να τις καταργήσουμε?

Αν δεν έχεις πάει πάντως, κοίτα να πας με διαφορετική νοοτροπία & ψυχολογία γιατί δε θα περάσεις και πολύ καλά.

Πέρα από το υπαρκτό πρόβλημα των γειτόνων μας, :rolleyes: έχεις υπόψη σου ότι θα πεθάνουν ολόκληρες πόλεις χωρίς την ύπαρξη του στρατού?
 

ektoras36

Ανώτερος
Εγγρ.
20 Μαρ 2007
Μηνύματα
2.264
Κριτικές
25
Like
4
Πόντοι
5.775
δεν νομιζω να γινει ποτε.εγω ειμαι κατα του στρατου και θα ειμαι.η αποψη μου ειναι
δικαιωμα σου ρε συ...κανεις δεν τον γουσταρει,απλα χρειαζεται,εκτος αν εισαι της αποψης σφαξεμε πασσα μου να αγιασω :sunglasses:
 

adonis13

Μέλος
Εγγρ.
11 Σεπ 2008
Μηνύματα
887
Κριτικές
7
Like
9
Πόντοι
6
εγω εχω παρει 2 αναβολες(παθολογικης υφης) και θα το παλεψω να μην παω καθολου.
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
εγω παλι πιστευω οτι ο στρατος (και αυτοι που ειναι εκει μεσα και τοπαιζουν καποιοι) οτι μειωνει την ανθρωπινη υποσταση.

Κανείς δεν μπορεί να μειώσει την υπόστασή σου, εκτός αν το επιτρέψεις ο ίδιος...

Ή, για να το θέσω διαφορετικά, αν είσαι μαλάκας, δεν σου φταίει ούτε η δασκάλα, ούτε ο λοχίας ούτε το αφεντικό...

εγω εχω παρει 2 αναβολες(παθολογικης υφης) και θα το παλεψω να μην παω καθολου.

Δοκίμασε και ψυχοπαθολογικής...

 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
Δυστυχώς η σοβαροφάνεια του επαγγέλματός μου δεν επιτρέπει να τη χρησιμοποιώ όσο συχνά θα ήθελα!
κατανοώ...
Μπορείς να ζηλέψεις, στα εργοτάξια παίζει πολύ η φράση!
Ειδικά όταν είναι σε δημόσιους χώρους, όπως δρόμοι κλπ, όπου παρακωλύεις όλη την κυκλοφορία οχημάτων!
Εκεί που κάτι βιαστικοί, κορνάρουν και ωρύονται...ταιριάζει γάντι!

Υπάρχει πάντως και η άλλη έκφραση "Δεν παλεύεται" που επίσης κολλάει στο zeitgeist (κυριλεκτικά- όχι τη σειρά των ψευδοντοκυμανταιρ)
Ναι..κάτι σαν το "Πίπα, κώλο, εμπλοκή"

Πάντως η έκφραση που παίρνουν οι στελεχάρες, κυρίως γυναίκες, όταν μέσα την υστερία σου λένε τις corporate μαλακίες τους και εσύ τους κόβεις τον τσαμπουκά με το "δεν προβλέπεται", είναι όλα τα λεφτά...
το λες ολόκληρο? Δλδ..."Δεν προβλέπεται για την ΕΣΣΟ σας?"  :2funny:
 

pristine

Μέλος
Εγγρ.
26 Νοε 2007
Μηνύματα
6.669
Like
8
Πόντοι
66
εγω εχω παρει 2 αναβολες(παθολογικης υφης) και θα το παλεψω να μην παω καθολου.
Φάνηκε ότι δεν έχεις πάει - πάντως θα βρεις κι εδώ μέσα άτομα που πέτυχαν αυτό που θες κι εσύ.

Είναι χοντρή μαλακία όμως για κάτι που κοντεύει να γίνει μόνο 9 μήνες.
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
εγω παλι πιστευω οτι ο στρατος (και αυτοι που ειναι εκει μεσα και τοπαιζουν καποιοι) οτι μειωνει την ανθρωπινη υποσταση.
Εγώ πάλι γούσταρα την φάση, μήπως είμαι submissive τελικά?
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
το λες ολόκληρο? Δλδ..."Δεν προβλέπεται για την ΕΣΣΟ σας?"  :2funny:

Στην ολοκληρωμένη του μορφή το λέω σε τσουτσεκάκια συναδέλφους που νομίζουν ότι είμαστε όλοι ίδιοι!

:2funny:  :2funny:

Πάντως στην κλασσική ελλεεινίδα ψευδοεξεκιουτίβα έχει ολέθρια επίδραση η εν λόγω φράση!
 

pristine

Μέλος
Εγγρ.
26 Νοε 2007
Μηνύματα
6.669
Like
8
Πόντοι
66
Καλά δεν είναι και τόσο απλό - θα φτύσει αίμα και θα βλαστημήσει την ώρα και τη στιγμή που πήρε αυτή την απόφαση.
 

ektoras36

Ανώτερος
Εγγρ.
20 Μαρ 2007
Μηνύματα
2.264
Κριτικές
25
Like
4
Πόντοι
5.775
Καλά δεν είναι και τόσο απλό - θα φτύσει αίμα και θα βλαστημήσει την ώρα και τη στιγμή που πήρε αυτή την απόφαση.
σωστο..αλλα που να το καταλαβει ακομα...ειναι μεσα στην ψευτοκουλτουρα τωρα...μετα θα δει τι παει να πει κοκο :sunglasses:
 

Φυλήςυχος Πολίτης

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
11.773
Like
0
Πόντοι
166
εγω εχω παρει 2 αναβολες(παθολογικης υφης) και θα το παλεψω να μην παω καθολου.

Κοίταξε. Με σεβασμό στο οποιοδήποτε πρόβλημα που πιθανόν έχεις θα ήθελα να σου πω τα εξής:

  • [li]Εκτός από τα "ανδρώνομαι" και τα λοιπά που όντως ισχύουν εάν είναι η πρώτη φορά που αναλαμβάνεις ευθύνη χώρου και γενικώς οποιαδήποτε ευθύνη από καθαριότητα μέχρι χρέωση αποθήκης υπάρχουν και άλλα[/li]
    [li]Όντως συνειδητοποιείς ότι οι υπόλοιποι Έλληνες δεν είναι σαν αυτούς που συναναστρέφεσαι όπως είπε και ο str8. Ότι υπάρχει κάθε καρυδιάς καρύδι. Ότι δεν έχουν όλοι πτυχία και δεν ξέρουν όλοι Αγγλικά και υπολογιστές.[/li]
    [li]Ωστόσο, το σημαντικότερο είναι ότι έχεις κάποια ιδέα του τί περίπου θα κάνεις σε καιρό πολέμου (ο μη γέννοιτο)[/li]
    [li]Επίσης, οι στρατευμένοι χρησιμοποιούνται για την φύλαξη των εκτεταμένων συνόρων και των αποθηκών[/li]
    [li]Τέλος, ο ενεργός στρατός είναι έτοιμος να δράσει σε περίπτωση πολεμικής ανάγκης. Έτοιμος. Δεν χρειάζεται εκείνη την ώρα να καλέσουν εμένα που μπορεί να είμαι στο εξωτερικό, να έχω πιεί το βόσπορο εκείνη την ώρα ή να κάνω οτιδήποτε άλλο.[/li]

Φυλήςυχος Πολίτης
 

komodino001

Μέλος
Εγγρ.
2 Ιαν 2009
Μηνύματα
220
Κριτικές
6
Like
0
Πόντοι
1
Κοίταξε. Με σεβασμό στο οποιοδήποτε πρόβλημα που πιθανόν έχεις θα ήθελα να σου πω τα εξής:

  • [li]Εκτός από τα "ανδρώνομαι" και τα λοιπά που όντως ισχύουν εάν είναι η πρώτη φορά που αναλαμβάνεις ευθύνη χώρου και γενικώς οποιαδήποτε ευθύνη από καθαριότητα μέχρι χρέωση αποθήκης υπάρχουν και άλλα[/li]
    [li]Όντως συνειδητοποιείς ότι οι υπόλοιποι Έλληνες δεν είναι σαν αυτούς που συναναστρέφεσαι όπως είπε και ο str8. Ότι υπάρχει κάθε καρυδιάς καρύδι. Ότι δεν έχουν όλοι πτυχία και δεν ξέρουν όλοι Αγγλικά και υπολογιστές.[/li]
    [li]Ωστόσο, το σημαντικότερο είναι ότι έχεις κάποια ιδέα του τί περίπου θα κάνεις σε καιρό πολέμου (ο μη γέννοιτο)[/li]
    [li]Επίσης, οι στρατευμένοι χρησιμοποιούνται για την φύλαξη των εκτεταμένων συνόρων και των αποθηκών[/li]
    [li]Τέλος, ο ενεργός στρατός είναι έτοιμος να δράσει σε περίπτωση πολεμικής ανάγκης. Έτοιμος. Δεν χρειάζεται εκείνη την ώρα να καλέσουν εμένα που μπορεί να είμαι στο εξωτερικό, να έχω πιεί το βόσπορο εκείνη την ώρα ή να κάνω οτιδήποτε άλλο.[/li]

Φυλήςυχος Πολίτης

Πολιτη συμφωνω απολυτα.
Επισης να προσθεσω τη γνωμη μου:Οποιος καταφερει να μην υπηρετησει ειμαι σιγουρος οτι θα το μετανιωσει για τον ιδιο του
τον εαυτο.Δε χαθηκε ο κοσμος για λιγο ταλαιπωρια κλπ.. Εχει τα θετικα του ο στρατος κ σιγουρα κακο δε κανει σε φυσιολογικες συνθηκες.δλδ αν τωρα καποιος ειναι 25 χρ. και εχει κ 4 παιδια να θρεψει αλλαζει το πραγμα.
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
Πολιτη συμφωνω απολυτα.
Επισης να προσθεσω τη γνωμη μου:Οποιος καταφερει να μην υπηρετησει ειμαι σιγουρος οτι θα το μετανιωσει για τον ιδιο του
τον εαυτο.

:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:

παρακαλείσθε όπως παραθέσετε προσωπικές δηλώσεις ηθοποιών, τραγουδιστών, εφοπλιστών, βουλευτών, μεγαλοδημοσιογράφων και λοιπών που δηλώνουν προσωπική μετάνοια που δεν υπηρέτησαν....

Υ.Γ.
Εγώ είχα πάντα ως πρότυπό μου τον Τσοχατζόπουλο. Αλλά δυστυχώς δεν κατάφερα να του μοιάσω......Ακόμα βέβαια έχω αμυδρές ελπίδες να αναλάβω το υπουργείο Εθνικής Αμύνης. Οσο ζει κανείς ελπίζει......

:grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom