Νέα

Περί θητείας στρατού

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα JohnKal
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 6K
  • Εμφανίσεις 232K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Το ΥΕΘΑ εξετάζει το ενδεχόμενο στρατιωτικής θητείας στα 18...

  • Συμφωνω

    Ψήφοι: 171 44,5%
  • Διαφωνω

    Ψήφοι: 14 3,6%
  • Να παραμείνει όπως έχει σήμερα

    Ψήφοι: 33 8,6%
  • Είμαι κατά της υποχρεωτικής στράτευσης γενικά

    Ψήφοι: 162 42,2%
  • Δεν ξέρω / Δεν απαντώ

    Ψήφοι: 4 1,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    384

adonis13

Μέλος
Εγγρ.
11 Σεπ 2008
Μηνύματα
887
Κριτικές
7
Like
9
Πόντοι
6
γιατί έχει κανείς ώφελος από όλες τις άλλες μαλακίες που ασχολείται? ο στρατός είναι must για κάθε άνδρα!!! :rockon: :rockon: :rockon:
διαφωνω.ο στρατος δεν εχει να δωσει τιποτα.κατι βλακες ειναι που σου τα πρηζουν
 

adonis13

Μέλος
Εγγρ.
11 Σεπ 2008
Μηνύματα
887
Κριτικές
7
Like
9
Πόντοι
6
να καταργηθει ο στρατος παραυτα.ο εθελοντικος.να υπαρχει μονο μισθοφορικος
 

tasos999

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Σεπ 2008
Μηνύματα
974
Κριτικές
16
Like
120
Πόντοι
606
Η πιθανότητα είναι να σε παρακαλέσουν για ΔΕΑ και όχι να επιλεγείς.  Γνωστό μου άτομο χωρίς πτυχία κτλ τον πίεσαν να γίνει (φυσικά μπορείς να αρνηθείς αν θες).

Εγώ λέω να πάω ΥΕΑ όπως το σκέφτομαι και έχω και πιθανότητες να επιλεγώ γιατί έχω και πτυχίο ΤΕΙ και γραμματικές γνώσεις και τα αθλήματα δεν πρέπει να είναι και πολύ δυσκόλα. Και νομίζω πως είναι καλύτερα να φάω την παπάρα στην αρχή και για λίγο καιρό παρά να την τρώω μέχρι να απολυθώ.. :dancing:
 

tsakonas13

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιαν 2009
Μηνύματα
560
Κριτικές
6
Like
0
Πόντοι
6
Η πιθανότητα είναι να σε παρακαλέσουν για ΔΕΑ και όχι να επιλεγείς.  Γνωστό μου άτομο χωρίς πτυχία κτλ τον πίεσαν να γίνει (φυσικά μπορείς να αρνηθείς αν θες).
δε τρως παπαρα φιλαρακι χημειο ο στρατος πλεον και μη πας δεα παραπανω μηνες κανενα κερδος
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
να καταργηθει ο στρατος παραυτα.ο εθελοντικος.να υπαρχει μονο μισθοφορικος

Μάθε πρώτα τί θα πει εθελοντικός, τι μισθοφορικός, τί επαγγελματικός και μετά κάνεις και προτάσεις...
 

pristine

Μέλος
Εγγρ.
26 Νοε 2007
Μηνύματα
6.669
Like
8
Πόντοι
66
Όλοι είμασταν κατά, αλλά πήγαμε - καλά όχι και όλοι... :jerking:
 

Φυλήςυχος Πολίτης

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
11.773
Like
0
Πόντοι
166
δεν εχεις κανενα οφελος πηγαινοντας στρατο.ισα ισα που χανεις και πολυτιμο χρονο απο τη ζωη σου

Συμφωνώ ότι μπορεί να σου κόψει τη ζωή στη μέση. Αλλά υπάρχουν νόμοι που προστατεύουν τον εργαζόμενο ώστε να επαναπροσληφθεί από τον ίδιο εργοδότη.
Εσύ δεν έμαθες τίποτε στη διάρκεια της θητείας σου; Τα πραγματικά ωφελήματα φαίνονται σε καιρό πολέμου. Μακάρι να μην τα δεις ποτέ.
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Συμφωνώ ότι μπορεί να σου κόψει τη ζωή στη μέση. Αλλά υπάρχουν νόμοι που προστατεύουν τον εργαζόμενο ώστε να επαναπροσληφθεί από τον ίδιο εργοδότη.
Εσύ δεν έμαθες τίποτε στη διάρκεια της θητείας σου; Τα πραγματικά ωφελήματα φαίνονται σε καιρό πολέμου. Μακάρι να μην τα δεις ποτέ.

Τα σημαντικότερα που μαθαίνεις στη θητεία είναι πιο χρήσιμα σε καιρό ειρήνης...
Και εξηγούμαι...
Πριν πάω στρατό, δεν μπορούσα να εξηγήσω πολλές από τις κακοδαιμονίες της νεοελλάδας..
Είχα ελάχιστη επαφή με το δημόσιο (με τη γραμματεία της σχολής μου κατά κύριο λόγο), δεν ήξερα καν τί θα πει βύσμα (πόσο αθώος ήμουν) και νόμιζα ότι το πανεπιστημιακό πτυχίο είναι κάτι ιδιαίτερα συνηθισμένο αφού όλοι μου σχεδόν οι φίλοι, γνωστοί και συγγενείς είχαν κανά- δυο...

Επίσης θεωρούσα τελείως αναξιοπρεπές το γλύψιμο, το τσατσιλίκι, τη λούφα, τη ρουφιανιά, την τεμπελιά ως τρόπο ζωής και νόμιζα ότι μόνο μια μικρή μειοψηφία ανθρώπων επιδίδεται σε αυτά τα αθλήματα....

Δέκα οκτώ μήνες μετά, εξακολουθούσα να έχω μεν τις ίδιες αρχές και απόψεις αλλά είχα συνειδητοποιήσει σχεδόν ανώδυνα, σε τί κόσμο ζούσα και δεν το είχα πάρει χαμπάρι...

Και όταν βγήκα για τα καλά στην αγορά εργασίας και μάλιστα στον ιδιωτικό τομέα, ο στρατός μου φάνταζε παράδεισος αξιοκρατίας, ορθολογικού μανατζμεντ και αξιοποίησης ανθρώπινων πόρων...

Ο στρατός έδρασε σαν εμβόλιο - με λίγα εξασθενημένα μικρόβια που ψήνουν το ανοσοποιητικό, αντιμετωπίζεις τα κανονικά σε μεγάλους αριθμούς..

Άσε που μου κληροδότησε και τη μαγική φράση με την οποία στέλνεις άψαλτη κάθε μαλάκω στελεχάρα: "Δεν προβλέπεται."
 

adonis13

Μέλος
Εγγρ.
11 Σεπ 2008
Μηνύματα
887
Κριτικές
7
Like
9
Πόντοι
6
εγω παλι πιστευω οτι ο στρατος (και αυτοι που ειναι εκει μεσα και τοπαιζουν καποιοι) οτι μειωνει την ανθρωπινη υποσταση.
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
Άσε που μου κληροδότησε και τη μαγική φράση με την οποία στέλνεις άψαλτη κάθε μαλάκω στελεχάρα: "Δεν προβλέπεται."

Ξέχασες άλλη μία μαγική φράση που την μάθαμε όταν υπηρετούσαμε και η οποία κολλάει απίστευτα στο κλίμα της εποχής:

"Δεν σε χάλασε...."
 

ektoras36

Ανώτερος
Εγγρ.
20 Μαρ 2007
Μηνύματα
2.264
Κριτικές
25
Like
4
Πόντοι
5.775
εγω παλι πιστευω οτι ο στρατος (και αυτοι που ειναι εκει μεσα και τοπαιζουν καποιοι) οτι μειωνει την ανθρωπινη υποσταση.
πεστο στον τουρκο αν τυχον τον συναντησεις...που ευχομαι οχι :sunglasses:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom