Νέα

Περί καπνιστών κλπ...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα kinezokyprios
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 1K
  • Εμφανίσεις 39K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Νέος Νόμος απαγόρευσης του καπνίσματος...

  • Υπέρ!

    Ψήφοι: 3 75,0%
  • Κατά...

    Ψήφοι: 1 25,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    4

komodino001

Μέλος
Εγγρ.
2 Ιαν 2009
Μηνύματα
220
Κριτικές
6
Like
0
Πόντοι
1
Κλασσική λογική Ελληναρά που έχει καταβαραθρώσει την Ελληνική κοινωνία.
Ας μην διορθώσουμε αυτά που μας δεν μας συμφέρει προσωπικά γιατί υπάρχουν 2-3, 5, 100 άλλα πράγματα που πρέπει να διορθωθούν πρώτα.
Γιατί να μην καπνίζω αφού ο άλλος πάει στις πουτάνες λες εσύ, γιατί να μην ρυπαίνω λέει ο "βιομήχανος" αφού οι άλλοι καπνίζουν, γιατί να μην χτίσω ένα αυθεραιτάκι αφού οι εργολάβοι παρανομούν και χτίζουν ημιυπαίθριους λέει ο οικοπεδούχος, γιατί να μην πετάξω τα σκουπίδια μου στο δρόμο αφού ο βιομήχανος ρυπαίνει, γιατί να μην παρκάρω στην ράμπα για τους ΑΜΕΑ αφού το κράτος δεν μας κάνει πάρκινγκ.

Γιατί να μην κλέβω ΕΓΩ αφού όλοι κλέβουν;

Έλα μωρέ τώρα, ΕΓΩ θα βγάλω το φίδι από την τρύπα;

Ρε κομοδινάρα, γιατί τα λεφτά αυτά είναι χαμένα, λεφτά πεταμένα που το κράτος θα μπορούσε να χρησιμοποιήσει για να βελτιώσει την παιδεία, τις υποδομές, την άμυνα και χίλια δύο άλλα που βοηθούν το κοινωνικό σύνολο και δεν πάνε για να σώσουν την ζωή κάποιου που τα γράφει όλα στα αρχίδια του και μετά έχει την απαίτηση να τον φροντίσει το κράτος.
Γιατί, για πες μου εσύ, ποιό είναι το ποσοστό των Ελλήνων φορολογουμένων που έχει ΑΜΙΓΩΣ ιδιωτική περίθαλψη και το οποίο δεν θα αγοράσει φάρμακα ή δεν θα χρεώσει απολύτως τίποτε στο ΙΚΑ;

Και τέλος να σε πληροφορήσω ότι το να οδηγείς και να μιλάς στο κινητό είναι ήδη παράνομο.
Αλλά μπαααααα, που να το έχεις πάρει είδηση.
Γιατί και αυτό, όπως και να χτίζεις ημιυπαίθριους το θεωρείς αναφαίρετο και συνταγματικά κατοχυρωμένο δικαίωμα σου (το ακούσαμε και αυτό για το κάπνισμα).

Με παρεξηγησες...
1.Συμφωνω με την αλληλουχια που ανελυσες,δεν ειμαι τυπος ελληναρα, παρ ολα αυτα δεν ειπα αυτα που λες δηλαδη π.χ. γιατι να μη καπνιζω αφου ο αλλος παει με πουτανες.Απλως σχολιασα οτι και αλλα πραγματα που κανουμε σχεδον ολοι βλαπτουν την οικονομια μας και το κοινωνικο συνολο.
2.Φυσικα και μπορω να καπνιζω και προς το παρον αφου ειναι νομιμο δε θα σου δωσω και εξηγησεις.
3.Δεν διαφωνω με τον περιορισμο του τσιγαρου σε δημοσιους χωρους, απλα ισως θα μπορουσε να γινει με αλλο τροπο.Π.χ.2 χωροι καπνιζοντων και μη..Πολυ απλο.Βεβαια μακροπροθεσμα το μετρο θα κανει καλο σε ολους και περισσοτερο σε εμας
τους καπνιστες.
4.Γιατι δεν απαγορευουν τη πωληση αλκοολ.Και μη πει κανεις οτι δε βλαπτει τους αλλους!!!!!!!Δες ατυχηματα με αυτο.
 

thanoss

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2007
Μηνύματα
5.295
Like
17
Πόντοι
66
Με παρεξηγησες...
1.Συμφωνω με την αλληλουχια που ανελυσες,δεν ειμαι τυπος ελληναρα, παρ ολα αυτα δεν ειπα αυτα που λες δηλαδη π.χ. γιατι να μη καπνιζω αφου ο αλλος παει με πουτανες.Απλως σχολιασα οτι και αλλα πραγματα που κανουμε σχεδον ολοι βλαπτουν την οικονομια μας και το κοινωνικο συνολο.
2.Φυσικα και μπορω να καπνιζω και προς το παρον αφου ειναι νομιμο δε θα σου δωσω και εξηγησεις.
3.Δεν διαφωνω με τον περιορισμο του τσιγαρου σε δημοσιους χωρους, απλα ισως θα μπορουσε να γινει με αλλο τροπο.Π.χ.2 χωροι καπνιζοντων και μη..Πολυ απλο.Βεβαια μακροπροθεσμα το μετρο θα κανει καλο σε ολους και περισσοτερο σε εμας
τους καπνιστες.
4.Γιατι δεν απαγορευουν τη πωληση αλκοολ.Και μη πει κανεις οτι δε βλαπτει τους αλλους!!!!!!!Δες ατυχηματα με αυτο.
μου φενεται οτι δεν εχεις καταλαβει ενα παραγμα!
το οτι εμεις οι καπνιστες σεβομαστε πιο πολυ τους μη καπνιστες απ οτι αυτοι εμας! ειναι πολυ ρατσιστικο να ζητας να απαγορευτει ΕΝΤΕΛΩΣ και να μην βρεθει μια χρυση τομη και για μας τους καπνιστες!
εχει μαλιασει η γλωσσα μου να το λεω οτι εμενα με ενοχλει ο καπνος του αλου που ειμαι καπνιστης ποσο μαλον καποιον που δεν καπνιζει.....να βρεθει μια λυση και για μας! να κανουνε ξεχωριστους χωρους για μας και τελος! να μην εχουνε καμια επαφη μαζι μας!!
ποσα εχω ακουσει απο αντικαπνιστες......μεχρι και βρισιδια......αυτο δεν ειναι δημοκρατικο!! αν το παρουμε ετσι εγωιστικα τοτε οσο μπορω και οπου μπορω θα τους ντουμανιασω!!
αντε εμεις τους σεβομαστε ......ΑΥΤΟΙ δεν πρεπει να μας σεβαστουνε??

Υ.Γ. οσο αυτο που ειπες για το αλκοολ.......μπα δεν ειναι καθολου βλαβερο.....μια χαρα πωλειται ουτε ταυτοτητα ζητηται..και μια χαρα ερχεται ενας σουρωμενος και πεφτει πανω σου σε σκοτωνει σε αφηνει αναπηρο π.χ.
αυτα...... και ξερεις τι θα σου πουνε? οτι ναι και αυτο κανει κακο αλλα απο καπου θα πρεπει να γινει η αρχη.....
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.209
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
για κατσε λιγο ρε voltaire45! για μισο λεπτο! το οτι εγω ο χ,ψ γουσταρουμε να καπνιζουμε και μας αρεσει ειναι γουστο και καπελο μας στην τελικη! ουτε αναφορα θα δωσουμε ποσα φραγκα θα δωσουμε στα τσιγαρα! ειναι δικο μας θεμα! αυτα τα φραγκα δεν μου χαριζονται ουτε τα πηρα απο την τσεπη καποιου! το οτι δινω 3ευρα στα τσιγαρα παλι δικο μου θεμα εσυ μπορει π.χ να τα τρως στους καφεδες...στις πουτανες !
εγω το ξαναειπα οτι ΣΕΒΟΜΑΙ τον αντικαπνιστη (οχι οπως αλλοι) και καταλαβαινω οτι ο καπνος μου τον ενοχλει! φαντασου οτι ενοχλει εμενα οταν δεν καπνιζω και ερχεται πανω μου ποσο μαλον καποιον που δεν καπνιζει!
αλλα πως θα γινει? εγω θελω το κρατος οταν βγαζει εναν νομο να σκεφτει και τους μεν και τους δε! να διαμορφωσουν τα μαγαζια τους ετσι ωστε να εχουνε 2 χωρους! για καπνιζοντες και μη! καλυτερους εξαερισμους και κλιματισμους και ολλα τα συναφη!
κατα τα αλλα συμφωνω με τα παραπανω λεγομενα σου που λες οτι εγω θα βγαλω το φιδι απο την τρυπα? εγω θα κανω την διαφορα?? κ.α.

Α, να σου πω τι γίνεται στην Γαλλία και στην Ιταλία, χώρες (ιδιαίτερα η Γαλλία) με ισχυρή καπνιστική παράδοση.
Και εκεί διαμαρτυρήθηκαν οι ιδιοκτήτες των καφέ, των μπαρ, των εστιατορίων κλπ αλλά τι να κάνουν τελικά;
Εκείνο που γίνεται λοιπόν είναι ότι αυτοί που θέλουν να καπνίσουν πάνε έξω από τον κλειστό χώρο με την παρέα τους και καπνίζουν.
Ούτε οι πωλήσεις έπεσαν ούτε τίποτε τραγικό δεν έγινε.

Το ίδιο γίνεται και στα αεροδρόμια. Ορισμένα έχουν ειδικούς χώρους για καπνιστές, τα περισσότερα όμως είναι άκαπνα και πρέπει να πας έξω για να καπνίσεις. Και αυτό γίνεται στα μεγαλύτερα αεροδρόμια του κόσμου.

Το κράτος λοιπόν βάζει στην ζυγαριά:
Α) Το δικό σου ξεβόλεμα που θα πρέπει να πας έξω για να καπνίσεις
Β) Τους θανάτους από παθητικό κάπνισμα που προκαλούνται.

Και λέει: Μικρό το κακό με το (Α) - και τι έγινε, ας πάει έξω και το (Β) όπου ανθρώπινες ζωές χάνονται.
Επειδή λοιπόν το (Β) γέρνει την ζυγαρία νομοθετεί όπως νομοθετεί.

Επαναλαμβάνω, εκείνο που χάνεται είναι το να είσαι αραχτός και να καπνίζεις το τσιγαράκι σου. Το μόνο που σου ζητείται είναι να πας έξω.
Εσύ αντίθετα λές: Και γιατί να χαλάσω την βολή μου και να πάω έξω; Εδώ και τώρα θα καπνίσω και ας κόψουν όλοι οι άλλοι τον λαιμό τους να βρούνε την λύση.
 

thanoss

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2007
Μηνύματα
5.295
Like
17
Πόντοι
66
ναι οκ εχεις δικιο! σε αεροδρομια ετσι εχω κανει! πηγα εξω (το δαγκωσα απ το κρυο) και καπνισα!
αλλα δεν διανοουμαι σε μπουζουκια και σε κλαμπ που γινεται ενας χαμος να σηκωθω και να παω εξω να καπνισω!
δεν μπορω να το καταλαβω!(οχι μονο εγω αλλα και πολλοι αλλοι)

σηζητουσα με συγγενικο μου προσωπο για αυτο το θεμα και μου λεει σε καποια φαση ε να μην πατε εξω....πιειτε σπιτια σας καφε και νουμανιαστε! αυτο το εχουνε πει πολλοι αντικαπνιστες.......μ αυτο το σκεπτικο και γω θα πω οτι οσο δεν απαγορευεται στα @@@@@@@@@ μου! θα σας ντουμανιαζω ρε πουστη μου! να πατε εσεις στα σπιτια σας!!

αυτα δεν ειναι σκεπτικα! εμενα 2-3 χωροι με καινε! δεν ξερω και δεν με νοιαζει πολυ παλια που καπνιζανε αλλα εγω βλεπω οτι ΤΩΡΑ σε τραπεζες δημοσιες υπηρεσιες κτελ τρενα αεροπλανα κλπ κλπ κλπ δεν καπνιζει κανεις! εμενα με καινε οι ταβερνες τα μπουζουκια τα κλαμπακια και οι καφετεριες! με αλλα λογια οι χωροι διασκεδασης! δεν θα ειχα ποτε την απαιτηση να παω κινηματογραφο και να μπορω καπνιζω!! (αν γινοταν θα το καναν πολλοι)

υ.γ. σου ειπα τι θα ηθελα! μια χρυση τομη και για τους μεν και για τους δε! χωροι και γοα τους 2! (πως θα μπορουσε κατι τετοιο π.χ να γινει στα μπουζουκια? δεν ξερω να κοψουν τα κεφαλια τους)
 

komodino001

Μέλος
Εγγρ.
2 Ιαν 2009
Μηνύματα
220
Κριτικές
6
Like
0
Πόντοι
1
Α, να σου πω τι γίνεται στην Γαλλία και στην Ιταλία, χώρες (ιδιαίτερα η Γαλλία) με ισχυρή καπνιστική παράδοση.
Και εκεί διαμαρτυρήθηκαν οι ιδιοκτήτες των καφέ, των μπαρ, των εστιατορίων κλπ αλλά τι να κάνουν τελικά;
Εκείνο που γίνεται λοιπόν είναι ότι αυτοί που θέλουν να καπνίσουν πάνε έξω από τον κλειστό χώρο με την παρέα τους και καπνίζουν.
Ούτε οι πωλήσεις έπεσαν ούτε τίποτε τραγικό δεν έγινε.

Το ίδιο γίνεται και στα αεροδρόμια. Ορισμένα έχουν ειδικούς χώρους για καπνιστές, τα περισσότερα όμως είναι άκαπνα και πρέπει να πας έξω για να καπνίσεις. Και αυτό γίνεται στα μεγαλύτερα αεροδρόμια του κόσμου.

Το κράτος λοιπόν βάζει στην ζυγαριά:
Α) Το δικό σου ξεβόλεμα που θα πρέπει να πας έξω για να καπνίσεις
Β) Τους θανάτους από παθητικό κάπνισμα που προκαλούνται.

Και λέει: Μικρό το κακό με το (Α) - και τι έγινε, ας πάει έξω και το (Β) όπου ανθρώπινες ζωές χάνονται.
Επειδή λοιπόν το (Β) γέρνει την ζυγαρία νομοθετεί όπως νομοθετεί.

Επαναλαμβάνω, εκείνο που χάνεται είναι το να είσαι αραχτός και να καπνίζεις το τσιγαράκι σου. Το μόνο που σου ζητείται είναι να πας έξω.
Εσύ αντίθετα λές: Και γιατί να χαλάσω την βολή μου και να πάω έξω; Εδώ και τώρα θα καπνίσω και ας κόψουν όλοι οι άλλοι τον λαιμό τους να βρούνε την λύση.
Τι σε πειραζουν οι 2 χωροι???
Αυτα που λες για εξωτερικο ισχυουν κ πηγα μετα το νομο και γαλλια κ αγγλια.Οντως δεν εγινε τπτ τραγικο.
Εσενα τι σε πειραζουν οι 2 χωροι???
 

Tsambo

Μέλος
Εγγρ.
26 Απρ 2008
Μηνύματα
5.196
Κριτικές
1
Like
5
Πόντοι
66

Tsambo

Μέλος
Εγγρ.
26 Απρ 2008
Μηνύματα
5.196
Κριτικές
1
Like
5
Πόντοι
66
Ναι ρε μεγαλε..Δε καταλαβαινεις τη συσχετιση??Σου λεει απο επιλογη δεν οδηγα.Να παρεις τα ΜΜΜ για λιγοτερα καυσαερια που
βλαπτουν ολους.
"Ρε μεγαλε"... Εγω δε του λεω να μην καπνισει καθολου... Χεστηκα τι θα κανει, του λεω να μην καπνιζει μεσα στη μουρη μου... Εγω ομως δε μπορω να μην οδηγαω μεσα στη μουρη του, τι να κανουμε, σε πολη 5 εκατομμυριων ζει... Και στην τελικη ας βαλει κι αυτος καταλυτη στο γαμοτσιγαρο του... :thefinge:
Και τη μαλακια για τα ΜΜΜ μη τη λες σε μενα, οσο ειναι σκατα οπως ειναι σημερα και κανω 1,5 ωρα για μια διαδρομη 20 λεπτων με αμαξι, θα παιρνω το αμαξι για να πηγαινω ακομα και στο γαμημενο περιπτερο στο διπλανο δρομο απο το σπιτι μου...
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.209
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
Τι σε πειραζουν οι 2 χωροι???
Αυτα που λες για εξωτερικο ισχυουν κ πηγα μετα το νομο και γαλλια κ αγγλια.Οντως δεν εγινε τπτ τραγικο.
Εσενα τι σε πειραζουν οι 2 χωροι???

Ποίοι 2 χώροι;

Στην Ελλάδα που προσφέρεται σήμερα η επιλογή των 2 χώρων;

Αλλά και επειδή σε όλο τον υπόλοιπο κόσμο η επιλογή των 2 χώρων δεν δούλεψε τελικά αναγκάστηκαν να πάνε στην ολοκληρωτική απαγόρευση.

Στις ΗΠΑ στα εστιατόρια άρχισαν από non-smoking χώρους στο 10%, τους πήγαν στο 20%, στο 30%, στο 50% και τελικά τους έκαναν 100%.

Και μένα μου αρέσει να ανάβω κανένα πούρο μερικές φορές αλλά τι να κάνουμε; (και το πούρο δεν καπνίζεται στο δρόμο).
 

thanoss

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2007
Μηνύματα
5.295
Like
17
Πόντοι
66
"Ρε μεγαλε"... Εγω δε του λεω να μην καπνισει καθολου... Χεστηκα τι θα κανει, του λεω να μην καπνιζει μεσα στη μουρη μου... Εγω ομως δε μπορω να μην οδηγαω μεσα στη μουρη του, τι να κανουμε, σε πολη 4-5 εκατομμυριων ζει... Και στην τελικη ας βαλει κι αυτος καταλυτη στο γαμοτσιγαρο του... :thefinge:
Και τη μαλακια για τα ΜΜΜ μη τη λες σε μενα, οσο ειναι σκατα οπως ειναι σημερα και κανω 1,5 ωρα για μια διαδρομη 20 λεπτων με αμαξι, θα παιρνω το αμαξι για να πηγαινω ακομα και στο γαμημενο περιπτερο στο διπλανο δρομο απο το σπιτι μου...
με αυτο το σκεπτικο δεν θα παμε μπροστα!
καταλαβες?
οτι επειδη εσυ πας στο περιπτερο και με το αμαξι και στα ΑΡΧΙΔΙΑ σου οι υπολοιποι και επειδη εισαι αλλος ενας κλασικος τυπος που σκεφτεται οτι εγω θα κανω την αρχη? εγω θα βγαλω το φιδι απο την τρυπα? δεν βλεπεις γυρω σου τι γινεται?
οποτε μ αυτο το σκεπτικο και γω θα παω οτι μονο εγω καπνιζω? μονο εγω σε ντουμανιαζω?εγω θα κανω το 1ο βημα οποτε που καταληγουμε?
να σε γραψω και γω στα ΑΡΧΙΔΙΑ ΜΟΥ και ας ερχεται ο καπνος μου μες στην μουρη σου.......
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.209
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
Και τη μαλακια για τα ΜΜΜ μη τη λες σε μενα, οσο ειναι σκατα οπως ειναι σημερα και κανω 1,5 ωρα για μια διαδρομη 20 λεπτων με αμαξι, θα παιρνω το αμαξι για να πηγαινω ακομα και στο γαμημενο περιπτερο στο διπλανο δρομο απο το σπιτι μου...

Ιδού η λογική του Ελληναρά σε όλο της το μεγαλείο. Επειδή δε με βολεύει προσωπικά στα αρχίδια μου όλοι οι άλλοι.

Όταν σε λίγα χρόνια (το 2015 αν συνεχιστεί ο ρυθμός αύξησης των ΙΧ) δεν θα κινείται τίποτε στην Αθήνα και όλοι οι δρόμοι θα είναι ένα απέραντο πάρκινγκ να δούμε τι θα κάνεις.

Σου πέρασε ποτέ από το μυαλό ότι μπορείς να χρησιμοποιήσεις δημιουργικά αυτή την 1,5 ώρα;
Γιατί ακόμη και σε γραμμές που γίνεται το "έλα να δεις" (πχ 550) τελικά ελευθερώνεται θέση και μπορώ να καθήσω και να διαβάσω το βιβλίο μου.
 

Tsambo

Μέλος
Εγγρ.
26 Απρ 2008
Μηνύματα
5.196
Κριτικές
1
Like
5
Πόντοι
66
Γιατί ακόμη και σε γραμμές που γίνεται το "έλα να δεις" (πχ 550) τελικά ελευθερώνεται θέση και μπορώ να καθήσω και να διαβάσω το βιβλίο μου.
:2funny: :2funny: :2funny:
Ποσα χρονια εχεις να παρεις ΜΜΜ ρε φιλε?
 

Tsambo

Μέλος
Εγγρ.
26 Απρ 2008
Μηνύματα
5.196
Κριτικές
1
Like
5
Πόντοι
66
με αυτο το σκεπτικο δεν θα παμε μπροστα!
καταλαβες?
οτι επειδη εσυ πας στο περιπτερο και με το αμαξι και στα ΑΡΧΙΔΙΑ σου οι υπολοιποι και επειδη εισαι αλλος ενας κλασικος τυπος που σκεφτεται οτι εγω θα κανω την αρχη? εγω θα βγαλω το φιδι απο την τρυπα? δεν βλεπεις γυρω σου τι γινεται?
οποτε μ αυτο το σκεπτικο και γω θα παω οτι μονο εγω καπνιζω? μονο εγω σε ντουμανιαζω?εγω θα κανω το 1ο βημα οποτε που καταληγουμε?
να σε γραψω και γω στα ΑΡΧΙΔΙΑ ΜΟΥ και ας ερχεται ο καπνος μου μες στην μουρη σου.......
Το παραταω εδω.
 

thanoss

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2007
Μηνύματα
5.295
Like
17
Πόντοι
66
:2funny: :2funny: :2funny:
Ποσα χρονια εχεις να παρεις ΜΜΜ ρε φιλε?
με το δικο σου το σκεπτικο σκεφτονται πολλοι!
αλλα αν οι συνταξιουχοι κοβανε το Ι.Χ και παιρνανε ΜΜΜ να δεις ποσο θα μειωνοταν η κινηση......αλλα για αντε πες τωρα του πατερα μου να παει με τα ποδια η με τα ΜΜΜ θα μου απαντησει οπως εσυ..........
ετσι δεν θα παμε ΠΟΤΕ μπροστα!
σου ειπα με αυτο το σκεπτικο και μενα στα @@@@@@@ μου ο 1ος ειμαι ή ο τελευταιος....θα συνεχιζω να σε ντουμανιαζω...ελα μωρε εγω θα κανω την διαφορα?
 

komodino001

Μέλος
Εγγρ.
2 Ιαν 2009
Μηνύματα
220
Κριτικές
6
Like
0
Πόντοι
1
Ποίοι 2 χώροι;

Στην Ελλάδα που προσφέρεται σήμερα η επιλογή των 2 χώρων;

Αλλά και επειδή σε όλο τον υπόλοιπο κόσμο η επιλογή των 2 χώρων δεν δούλεψε τελικά αναγκάστηκαν να πάνε στην ολοκληρωτική απαγόρευση.

Στις ΗΠΑ στα εστιατόρια άρχισαν από non-smoking χώρους στο 10%, τους πήγαν στο 20%, στο 30%, στο 50% και τελικά τους έκαναν 100%.

Και μένα μου αρέσει να ανάβω κανένα πούρο μερικές φορές αλλά τι να κάνουμε; (και το πούρο δεν καπνίζεται στο δρόμο).

Δε νομιζω οτι ειναι σοβαρη τεκμηριωση αυτη...
Ας το πετυχουν με προσπαθεια (τους 2 χωρους εννοω).Και οχι οπως ειναι σημερα αλλα με αλλα δεδομενα.Τροπος σιγουρα υπαρχει.Μην μπω σε λεπτομερειες....
Το παραδειγμα των ΗΠΑ μαλλον ειναι ατυχες, αφου σε αλλα θεματα κανουν αισχη.Επισης σε αντιθεση μπορει να σου πει καποιος οτο στη ταδε χωρα δεν απαγορευεται..Τα παραδειγματα γενικα ειναι λιγο χαζα κατα τη γνωμη μου.
Επισης γιατι να μη σου πει καποιος οτι αφου δεν μπορουν να εποπτευσουν για 2 χωρους (που οντως δεν απεδωσε) γιατι να το κανουν μονο με τους καπνιστες???Και γιατι να μην υπηρχαν προστιμα- αστυνομευση κλπ.. για τους 2 χωρους κ να υπαρχουν τωρα??



 

Tsambo

Μέλος
Εγγρ.
26 Απρ 2008
Μηνύματα
5.196
Κριτικές
1
Like
5
Πόντοι
66
με το δικο σου το σκεπτικο σκεφτονται πολλοι!
αλλα αν οι συνταξιουχοι κοβανε το Ι.Χ και παιρνανε ΜΜΜ να δεις ποσο θα μειωνοταν η κινηση......αλλα για αντε πες τωρα του πατερα μου να παει με τα ποδια η με τα ΜΜΜ θα μου απαντησει οπως εσυ..........
ετσι δεν θα παμε ΠΟΤΕ μπροστα!
σου ειπα με αυτο το σκεπτικο και μενα στα @@@@@@@ μου ο 1ος ειμαι ή ο τελευταιος....θα συνεχιζω να σε ντουμανιαζω...ελα μωρε εγω θα κανω την διαφορα?
Ρε φιλε δε καταλαβαινεις? Εσυ μπορεις να πας να καπνισεις στο μπαλκονι... Ο πατερας σου στα 60 του πως διαολο να βγει μεσα στους 40 βαθμους και να στριμωχτει με αλλους εκατονταδες και να κανει την πενταπλασια ωρα να παει στη δουλεια του ορθιος? Μου λες οτι και τα δυο ειναι το ιδιο ευκολα?
6 χρονια τα τρωω στη μαπα τα γαμημενα ΜΜΜ αρνουμενος να παρω το αμαξι... Και τι καταλαβα? Σχεδον πεθανα στο δρομο... Ενω εσυ αμα σηκωθεις απο την καρεκλιτσα σου και πας εξω στο μπαλκονι να καπνισεις δε νομιζω να σου πεσει ο κωλος...
Τωρα το παραταω :grin:
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.209
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
Βγαλαμε και τα ΜΜΜ της Αθηνας αποτελεσματικα και ανετα... Τι αλλο θα ακουσουμε...

Κανείς δεν είναι τέλειος.
Βελτιώσεις γίνονται σιγά - σιγά (όπως όλα τα πράγματα στην Ελλάδα).
Μιά χαρά είναι τα καινούργια λεωφορεία "πράσινης" τεχνολογίας. Καλό το τραμ (σαν χώροι και βαγόνια). Καλά τα καινούργια τρόλλεϋ.

Δηλαδή τα τραμ της Ρώμης ή της Λισαβώνας είναι καλλίτερα; Τα λεωφορεία του Παρισιού είναι καλλίτερα; Τι διαφέρουν τα αρθρωτά της Μαδρίτης από τα δικά μας αρθρωτά;

Αλλά για πές μας ΕΣΥ, πως θα βελτιωθούν τα ΜΜΜ αν όλοι πέρνουν το αυτοκίνητο τους.
 

komodino001

Μέλος
Εγγρ.
2 Ιαν 2009
Μηνύματα
220
Κριτικές
6
Like
0
Πόντοι
1
Ρε φιλε δε καταλαβαινεις? Εσυ μπορεις να πας να καπνισεις στο μπαλκονι... Ο πατερας σου στα 60 του πως διαολο να βγει μεσα στους 40 βαθμους και να στριμωχτει με αλλους εκατονταδες και να κανει την πενταπλασια ωρα να παει στη δουλεια του ορθιος? Μου λες οτι και τα δυο ειναι το ιδιο ευκολα?
Εισαι χαζος η τον παριστανεις?
Ποιο μπαλκονι????????Εχουν τα μπουζουκια μπαλκονι?Αν ΟΛΟΙ δεν ειχαΜΕ την λογικη του να παρω το αυτοκινητο για το περιπτερο προφανως θα ηταν διαφορετικα τα πραγματα με τα ΜΜΜ οπως σε πολλες ευρωπαικες πολεις.Απλα ειναι ακομα γνωρισμα του Ελληνα.(Που εχει βεβαια και τα καλα του.Μη το ξεχναμε αυτο)
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom