Νέα

Περί δημοσίων υπαλλήλων

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα mabillon
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 5K
  • Εμφανίσεις 145K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

να καταργηθει η μονιμοτητα στο δημοσιο?τι λετε?

  • τωρα αμεσωσ!οθστ να απολιονται οι αχρηστοι τεμπελιδεσ!

    Ψήφοι: 214 74,8%
  • οχι ποτε!να ριζωσοθν

    Ψήφοι: 72 25,2%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    286

pathos gia ta temachia

Τιμημένος
Εγγρ.
16 Φεβ 2009
Μηνύματα
11.388
Κριτικές
132
Like
147
Πόντοι
2.266
Ωωωωω, ευχαριστώ πολύ κύριε Πάθε...
Θα λάβω σοβαρά υπόψη μου  τη γνώμη σας :sunglasses:

καλά...μήν τη λάβεις και πολύ σοβαρά γιατί μετά δεν θα σε κάνω παρέα...θα είσαι για μένα η προσωποποίηση όλων των μικροβίων που φοβάμαι. :2funny:
 

arcans76

Μέλος
Εγγρ.
3 Δεκ 2009
Μηνύματα
513
Like
2
Πόντοι
6
Το θρεντ λέει για 4000 το μήνα...
τελικά πόσα παίρνουν οι δημόσιοι υπάλληλοι ρε φίλε;
1200 ή 4000... να ξέρω αν αξίζει να το κυνηγήσω δηλαδή (προς το παρόν, είμαι συμβασιούχος οδηγός απορριμματοφόρου) :rockon:
αρχοντα εσυ επειδη ξεβρομιζεις το καθενα μας πρεπει να περνεις κανονικα 4000-5000 ευρω και μαλιστα δικαιωματικα,διοτι προσφερεις.
τα μουνοπανα που καθοντε ολη μερα σε ενα γραφειο και το μονο που κανουν ειναι να πουλανε θεωρια,αυτοι δεν ειναι του για 600 ευρω.
 

Επισκέπτης
αρχοντα εσυ επειδη ξεβρομιζεις το καθενα μας πρεπει να περνεις κανονικα 4000-5000 ευρω και μαλιστα δικαιωματικα,διοτι προσφερεις.
τα μουνοπανα που καθοντε ολη μερα σε ενα γραφειο και το μονο που κανουν ειναι να πουλανε θεωρια,αυτοι δεν ειναι του για 600 ευρω.

οι αλβανοι? :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
 

grigoris1234

Μέλος
Εγγρ.
4 Δεκ 2009
Μηνύματα
5
Like
0
Πόντοι
0
Το θρεντ λέει για 4000 το μήνα...
τελικά πόσα παίρνουν οι δημόσιοι υπάλληλοι ρε φίλε;
1200 ή 4000... να ξέρω αν αξίζει να το κυνηγήσω δηλαδή (προς το παρόν, είμαι συμβασιούχος οδηγός απορριμματοφόρου) :rockon:
για κανενα 2χιλιαρο σε κοβω με 5νθημερο 4ωρο.
 

tomcat00

Μέλος
Εγγρ.
28 Δεκ 2008
Μηνύματα
2.976
Κριτικές
1
Like
27
Πόντοι
16
Για αυτό και πρέπει να είναι σε ιδιαίτερους τομείς καλοπληρωμένα, αλλιώς θα έχεις κακής και χαμηλής ποιότητας ανθρώπους να λειτουργούν το κράτος...

Η διασυνδεση απολαβων με παραγομενο εργο, εχει νοημα μονο σε ενα εργασιακο περιβαλλον στο οποιο το οποιο εργο, αντικειμενικα, αξιολογειται και επιβραβευεται- ελληνιστι job appraisals

Δεν νομιζω οτι οι, τσαμπα-μαγκες, 'εργατοπατερες' και τα λοιπα κομματοσκυλα εχουν...επιτρεψει (η προκειτα να επιτρεψουν) τετοιου ειδους αξιολλογησεις στο Ελληνικο Δημοσιο - εκει, η κομματικη ταυτοτητα, και πολλες φορες η πληρης απα8εια και επαγγελματικη ανεπαρκεια,  αποτελει εχεγγυο της λαμπρης εξελιξης
 

Επισκέπτης
θα γαμανε την μανα σου και την αδερφη σου οπως κανουν παντα.
ετοιμασου να εχεις αδερφακι και ανηψακι. :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:

Μαλλον την δικια σου μανα και αδερφη θα ερθουν να γαμησουν ετσι και σε παρουν πρεφα κρυφοΑλβανε :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
Τι εγινε?τον πραγματικο σου πατερα που γαμησε την πουτανα αλβανιδα μανα σου στο μπουρδελο τον βρηκες ποτε?
 

arcans76

Μέλος
Εγγρ.
3 Δεκ 2009
Μηνύματα
513
Like
2
Πόντοι
6
αχμεεεεεεεεεεεετττττττττττττττττ

αχμεεεεεεεεεεεεεεεττττττττττττττττττ


:piss: :piss: :piss: :piss: :piss: :piss: :piss: :piss: :piss: :piss: :piss: :piss:



:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
302
Πόντοι
386
Πολλά θίγεις ... και τα λες περίπου σωστά ... αλλά όχι ακριβώς θα έλεγα...

Το δημόσιο είναι απαραίτητο να στελεχώνεται απο πολύ ικανά άτομα ... ο λόγος προφανής και αποδεκτός από τα φιλελευθερα μέχρι τα σοσιαλιστικά κράτη...
Για αυτό και πρέπει να είναι σε ιδιαίτερους τομείς καλοπληρωμένα, αλλιώς θα έχεις κακής και χαμηλής ποιότητας ανθρώπους να λειτουργούν το κράτος...
Το κακό είναι ότι σε σοσιαλιστικής νοοτροπίας κράτη (όπως το δικό μας) ο δημόσιος τομέας είναι υπερβολικός και αυτό δημιουργεί προφανή προβλήματα.
Αντίθετα στα φιλελεύθερα δίνουν εξίσου μεγάλη σημασία στο Δημόσιο, αλλά η μικρή του έκταση το κάνει πιο ευέλικτο.

Το ότι ο μόνος που παράγει είναι ο ιδιωτικός τομέας είναι φιλολογικά ακριβές, αλλά πολιτικά ανακριβές ... διότι ο σχεδόν κάθε δημόσιος υπάλληλος είναι κάτι πολύ ανώτερο (θεωρητικά πάντα) ... είναι θέση(office) που επιτελεί λειτούργημα ... χωρίς σωστούς δημοσίους υπαλλήλους δεν μπορεί να λειτουργήσει ένα κράτος, οι οποίοι (υποτίθεται) προσφέρουν "από την καλή τους την καρδιά" (μαλακίες δλδ.)

Όσο για την μισθοδοσία, αυτονόητο δεν είναι από που πληρώνονται?
Η εταιρεία κινητής που έχεις από το πάγιο ("φόρο") δεν πληρώνει τα στελέχη της ... από που ήθελες να το κάνει?
Οτιδήποτε αφορά τις λειτουργίες του Δημοσίου πληρώνεται από φόρους ακόμα και ιδιώτες προμηθευτές.....
Τουλάχιστον οι δημόσιοι υπάλληλοι πληρώνουν σε συντριπτικά μεγάλο ποσοστό τους φόρους τους ... σε αντίθεση με τους ανωτέρω καρτικοδίαιτους προμηθευτές...

Υπάρχουν/-αν και δημόσιοι υπάλληλοι που παράγουν έργο (ΟΣΕ, ΟΤΕ, Ολυμπιακή κτλ.) και κατά μία έννοια δεν πληρώνονταν από τους φόρους (λέμε τώρα) ... αυτοί ήταν και οι χειρότεροι μην το ξεχνάμε...


Βρε δε λέω να μη πληρωθεί. Ούτε λέω ότι είναι άχρηστος! Αλλά δε παράγει έργο. Ο ρόλος του δημοσίου είναι εγγυητικός-ρυθμιστικός. Δηλαδή συντελεί στο να υπάρχουν οι συνθήκες για εύρυθμη παραγωγή. Δε παράγει κάτι άμεσα. Επομένως πρέπει να διατηρείται σε ένα επίπεδο, αλλιώς αν περάσει ένα ορισμένο κρίσιμο σημείο το μέγεθός του, τότε αποτελεί βαρίδι και τροχοπέδη για την παραγωγή. Δηλαδή στην Ελλάδα αντί το δημόσιο να φροντίζει για τις συνθήκες λειτουργίας της ιδιωτικής οικονομίας, γίνεται το ανάποδο! Ο ιδιωτικός τομέας λειτουργεί για να υπάρχει ο δημόσιος! Είναι αυτοαναφερόμενο και αυτοσκοπός! Και υπάρχουν πολλά μικρά φέουδα, όπου εκεί υπάρχει σχεδόν ανεξαρτησία! Και απομυζούν χρήμα!

Έπειτα δε κατάλαβα. Γιατί ΟΣΕ , ΔΕΗ ΟΤΕ γιατί ναναι κρατικά όλα αυτά? Που αλλού είναι δηλαδή? Για να κάνει κάθε άχρηστος πολιτικάντης τα παιχνίδια του? Μετά κάτι "δημοτικές αναπτυξιακές εταιρείες" , κάτι "πολιτιστικοί οργανισμοί" και ένα σωρό άλλες μαλακίες που μπορεί να εφεύρει ο άχρηστος κατά τα άλλα εγκέφαλος του Έλληνα ως προσχήματα για να κάθεται και να βάζει τους άλλους να δουλεύουν για πάρτη του... Οθωμανικό παρελθόν.. Και μετά πας να πείσεις τον ευρωπαίο ότι είσαι αξιόπιστος. Θέλω κ εγώ όπως ο αρκάνς να φαληρίσει το μαγαζί, να δεις τι θα γίνει ! Βγάλτην με πραγματικό μισθό 300 ευρώ! Όπως σε κάτι γειτονικές χώρες! Να δεις τι ωραία θα είναι! Αμφιβάλεις ότι θα γίνει έτσι? θα υπάρξουν αντιδράσεις? Καλά. Κάτσε να ελληνοποιηθούν μερικά εκατομμύρια αλλοδαποί και να πάρουν και δικαίωμα ψήφου και θα δεις πόσο θα υπολογίζουν μερικές χιλιάδες γκρινιάρηδες γραφιάδες και γέρους συνταξιούχους...
 

tomcat00

Μέλος
Εγγρ.
28 Δεκ 2008
Μηνύματα
2.976
Κριτικές
1
Like
27
Πόντοι
16
Ο ιδιωτικός τομέας λειτουργεί για να υπάρχει ο δημόσιος! Είναι αυτοαναφερόμενο και αυτοσκοπός! Και υπάρχουν πολλά μικρά φέουδα, όπου εκεί υπάρχει σχεδόν ανεξαρτησία! Και απομυζούν χρήμα!

+1
 

tomcat00

Μέλος
Εγγρ.
28 Δεκ 2008
Μηνύματα
2.976
Κριτικές
1
Like
27
Πόντοι
16
Θέλω κ εγώ όπως ο αρκάνς να φαληρίσει το μαγαζί, να δεις τι θα γίνει ! Βγάλτην με πραγματικό μισθό 300 ευρώ! Όπως σε κάτι γειτονικές χώρες! Να δεις τι ωραία θα είναι! Αμφιβάλεις ότι θα γίνει έτσι? θα υπάρξουν αντιδράσεις?

Σοβαρεψου
 

kaytos

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιαν 2007
Μηνύματα
6.904
Like
14
Πόντοι
66
Βρε δε λέω να μη πληρωθεί. Ούτε λέω ότι είναι άχρηστος! Αλλά δε παράγει έργο. Ο ρόλος του δημοσίου είναι εγγυητικός-ρυθμιστικός. Δηλαδή συντελεί στο να υπάρχουν οι συνθήκες για εύρυθμη παραγωγή. Δε παράγει κάτι άμεσα. Επομένως πρέπει να διατηρείται σε ένα επίπεδο, αλλιώς αν περάσει ένα ορισμένο κρίσιμο σημείο το μέγεθός του, τότε αποτελεί βαρίδι και τροχοπέδη για την παραγωγή. Δηλαδή στην Ελλάδα αντί το δημόσιο να φροντίζει για τις συνθήκες λειτουργίας της ιδιωτικής οικονομίας, γίνεται το ανάποδο! Ο ιδιωτικός τομέας λειτουργεί για να υπάρχει ο δημόσιος! Είναι αυτοαναφερόμενο και αυτοσκοπός! Και υπάρχουν πολλά μικρά φέουδα, όπου εκεί υπάρχει σχεδόν ανεξαρτησία! Και απομυζούν χρήμα!

Έπειτα δε κατάλαβα. Γιατί ΟΣΕ , ΔΕΗ ΟΤΕ γιατί ναναι κρατικά όλα αυτά? Που αλλού είναι δηλαδή? Για να κάνει κάθε άχρηστος πολιτικάντης τα παιχνίδια του? Μετά κάτι "δημοτικές αναπτυξιακές εταιρείες" , κάτι "πολιτιστικοί οργανισμοί" και ένα σωρό άλλες μαλακίες που μπορεί να εφεύρει ο άχρηστος κατά τα άλλα εγκέφαλος του Έλληνα ως προσχήματα για να κάθεται και να βάζει τους άλλους να δουλεύουν για πάρτη του... Οθωμανικό παρελθόν.. Και μετά πας να πείσεις τον ευρωπαίο ότι είσαι αξιόπιστος. Θέλω κ εγώ όπως ο αρκάνς να φαληρίσει το μαγαζί, να δεις τι θα γίνει ! Βγάλτην με πραγματικό μισθό 300 ευρώ! Όπως σε κάτι γειτονικές χώρες! Να δεις τι ωραία θα είναι! Αμφιβάλεις ότι θα γίνει έτσι? θα υπάρξουν αντιδράσεις? Καλά. Κάτσε να ελληνοποιηθούν μερικά εκατομμύρια αλλοδαποί και να πάρουν και δικαίωμα ψήφου και θα δεις πόσο θα υπολογίζουν μερικές χιλιάδες γκρινιάρηδες γραφιάδες και γέρους συνταξιούχους...

Είσαι έξυπνος άνθρωπος και με πολλές (και ουσιαστικές) γνώσεις...
Καταλαβαίνεις, ελπίζω, πως αυτό αφενός είναι δύσκολο να γίνει (πρέπει πριν να έχει καταρρεύσει το σύμπαν), και αφετέρου, δε συμφέρει κανέναν, είτε εργάζεται σε δημόσιο είτε σε ιδιωτικό τομέα...
 

Επισκέπτης
Βρε δε λέω να μη πληρωθεί. Ούτε λέω ότι είναι άχρηστος! Αλλά δε παράγει έργο. Ο ρόλος του δημοσίου είναι εγγυητικός-ρυθμιστικός. Δηλαδή συντελεί στο να υπάρχουν οι συνθήκες για εύρυθμη παραγωγή. Δε παράγει κάτι άμεσα. Επομένως πρέπει να διατηρείται σε ένα επίπεδο, αλλιώς αν περάσει ένα ορισμένο κρίσιμο σημείο το μέγεθός του, τότε αποτελεί βαρίδι και τροχοπέδη για την παραγωγή. Δηλαδή στην Ελλάδα αντί το δημόσιο να φροντίζει για τις συνθήκες λειτουργίας της ιδιωτικής οικονομίας, γίνεται το ανάποδο! Ο ιδιωτικός τομέας λειτουργεί για να υπάρχει ο δημόσιος! Είναι αυτοαναφερόμενο και αυτοσκοπός! Και υπάρχουν πολλά μικρά φέουδα, όπου εκεί υπάρχει σχεδόν ανεξαρτησία! Και απομυζούν χρήμα!

κλαψε ρε κλαψε.
Ιδιωτικουρες σας εχουν τσακισει του δημοσιου τα παιδια :rockon: :rockon:
 

Επισκέπτης
Είσαι έξυπνος άνθρωπος και με πολλές (και ουσιαστικές) γνώσεις...
Καταλαβαίνεις, ελπίζω, πως αυτό αφενός είναι δύσκολο να γίνει (πρέπει πριν να έχει καταρρεύσει το σύμπαν), και αφετέρου, δε συμφέρει κανέναν, είτε εργάζεται σε δημόσιο είτε σε ιδιωτικό τομέα...

ναι ρε αστους να λενε...δημοσιο4ever δεν μασαπε ουτε απο ασεπ ουτε απο τπτ
 

kaytos

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιαν 2007
Μηνύματα
6.904
Like
14
Πόντοι
66
Δεν είναι ακριβώς ετσι τα πράγματα...
 

arcans76

Μέλος
Εγγρ.
3 Δεκ 2009
Μηνύματα
513
Like
2
Πόντοι
6
αμφιβαλεις οτι μπορει να γινει καποτε αυτο.
η ολυμπιακη κατερευεσε(μαλλον την κατερευσαν οι εργατοπατερες του εθνους).

απο πισω ειναι ο οσε η δεη η ευδαπ και αλλες τετοιες αχρηστες μαλακιες.

γιατι ρε να πληρωνω  την πουτανα την ερτ εγω ρε?

στα παπαρια μου για την ερτ δεν θελω να την βλεπω.

εχει και πολλα αλλα παραδειγματα τετοια.

δημοσιοι του σημερα θα την πληρωσουν τα παιδια σας για εσας τα επομενα χρονια,γιατι θα ειναι ανεργα και δημοσιο δεν θα υπαρχει τοτε.
 

kaytos

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιαν 2007
Μηνύματα
6.904
Like
14
Πόντοι
66
αμφιβαλεις οτι μπορει να γινει καποτε αυτο.
η ολυμπιακη κατερευεσε(μαλλον την κατερευσαν οι εργατοπατερες του εθνους).

απο πισω ειναι ο οσε η δεη η ευδαπ και αλλες τετοιες αχρηστες μαλακιες.

γιατι ρε να πληρωνω  την πουτανα την ερτ εγω ρε?

στα παπαρια μου για την ερτ δεν θελω να την βλεπω.

εχει και πολλα αλλα παραδειγματα τετοια.

δημοσιοι του σημερα θα την πληρωσουν τα παιδια σας για εσας τα επομενα χρονια,γιατι θα ειναι ανεργα και δημοσιο δεν θα υπαρχει τοτε.

Τα έχεις πάρει στο κρανίο και δε σκέφτεσαι τί γράφεις...
Σε ένα αυριανό περιβάλλον σαν αυτό που περιγράφεις, κανένα παιδί δε θα έχει μέλλον...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom