Νέα

Περί δημοσίων υπαλλήλων

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα mabillon
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 5K
  • Εμφανίσεις 145K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

να καταργηθει η μονιμοτητα στο δημοσιο?τι λετε?

  • τωρα αμεσωσ!οθστ να απολιονται οι αχρηστοι τεμπελιδεσ!

    Ψήφοι: 214 74,8%
  • οχι ποτε!να ριζωσοθν

    Ψήφοι: 72 25,2%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    286

Tsolias.Psolias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Ιουλ 2007
Μηνύματα
15.110
Like
28
Πόντοι
166
:2funny: :2funny: :2funny:
ρε ζίρο.... Κυριακή σήμερα,
μέρα ξεκούρασης, ακόμα και ο θεός ξεκουράστηκε κυριακή  :2funny:
εσύ ... εκεί ... στη δουλειά.  :grin:
 

sirtimid

Μέλος
Εγγρ.
12 Ιουλ 2006
Μηνύματα
1.173
Like
5
Πόντοι
16
Διαβάζοντας το συγκεκριμένο thread παρα λίγο να πιστέψω ότι ζούσα εκτός Ελλάδας.

Έτσι λοιπόν (από τα λίγο που συγκράτησα)στην Ελλάδα:

- Μισούν το Δημόσιο ... αυτά που ακούγονται για υπερβολικά μεγάλο δημόσιο τομέα ή αντιδράσεις στις ιδιωτικοποιήσεις μάλλον αφορούν την Μπανανία ... με το ζόρι τους διορίζουν φαίνεται...

- Οι ιδιωτικοί υπάλληλοι δουλέυουν για τουλάχιστον 150000 τον χρόνο...

- Οι δημόσιοι για 1200 το μήνα

- Μόνο οι δημόσιοι υπάλληλοι γλείφουν βουλεύτες ... το γεγονός οι ιδιωτικοί υπάλληλοι να είναι απλά αποτυχημένοι γλείφτες ,αλλά γλείφτες , δεν παίζει ... και τώρα το παίζουν υπεράνω του Δημοσίου... :2funny:

- Οι ιδιωτικοί υπάλληλοι πρέπει να είναι πρώην δημόσιοι που επιτέλους βολεύτηκαν στον καλοπληρωμένο ιδιωτικό τομέα (και όχι το αντίστροφο) ...  :2funny: :2funny: :2funny:  :2funny: :2funny:

και πολλά άλλα που τώρα δεν τα θυμάμαι...

Δυο παρατηρήσεις για το τι δυστυχώς σημαίνει Δημόσιο στην Ελλάδα:
- Η δύναμη των Δημοσίων φαίνεται στις τράπεζες που έχουν μέχρι και προεγκεκριμένα δάνεια ... αντίθετα ακόμα και καλοπληρωμένοι του ιδωτικού τομέα δεν έχουν και τους ξεσκονίζουν τα εκκαθαριστικά!!!
- Οι ελευθεροι επαγγελματίες που είναι έξυπνοι και καλοπιάστηκαν, είναι σε πολύ μεγάλο ποσοστό αυτοί που επιδίωξαν να γίνουν προμηθευτές του δημοσίου! ;)

Και επαναλαμβάνω ... για μια στιγμή νόμιζα ότι ήμουνα σε άλλη χώρα ... αλλά το GPS έχει άλλη γνώμη!!! :2funny:

 

arcans76

Μέλος
Εγγρ.
3 Δεκ 2009
Μηνύματα
513
Like
2
Πόντοι
6
Δυο παρατηρήσεις για το τι δυστυχώς σημαίνει Δημόσιο στην Ελλάδα:
- Η δύναμη των Δημοσίων φαίνεται στις τράπεζες που έχουν μέχρι και προεγκεκριμένα δάνεια ... αντίθετα ακόμα και καλοπληρωμένοι του ιδωτικού τομέα δεν έχουν και τους ξεσκονίζουν τα εκκαθαριστικά!!!
- Οι ελευθεροι επαγγελματίες που είναι έξυπνοι και καλοπιάστηκαν, είναι σε πολύ μεγάλο ποσοστό αυτοί που επιδίωξαν να γίνουν προμηθευτές του δημοσίου! ;)

Και επαναλαμβάνω ... για μια στιγμή νόμιζα ότι ήμουνα σε άλλη χώρα ... αλλά το GPS έχει άλλη γνώμη!!! :2funny:
επειδη εχεις ασχετοσυνη εντελως μαθε τα εξης.
και φυσικα ενας δημοσιος εχει προεγκεκριμενα δανεια,αλλα αυτα ειναι για πιστωτικες καρτες,καταναλωτικα,και αλλες συναφη μαλακιες.σε ενα δανειο στεγαστικο,τον γαμανε κανονικα και χωρις σαλιο οπως ολους.και ολη αυτη η περιποιηση για εναν και μονο λογο,επειδη εχει την μονιμοτητα,και ανα πασα στιγμη μεσω του δημοσιου,μπορουνε να του βαλουνε χερι στο μισθο του.
τα ιδια ισχιουν πανω κατω και για τους ιδιωτικους υπαλληλους.
βασικα τα δανεια που περνουν και οι 2 αυτες κατηγοριες ειναι μικρα,και ειναι για συγκεκριμενα πραγματα.

εχει πολλους επιχειρηματιες που κονομανε λεφτα,και εχουν υγιεις επιχειρησεις,και η μονη σχεση που εχουν με το δημοσιο ειναι οταν πανε και πληρωνουν την εφορια τους. σε μερικες επιχειρησεις απο αυτες εισαι και εσυ πελατης,διοτι ψωνιζεις με την πιστωτικη καρτα που εβγαλες με την εγγυηση του δημοσιου,μικρε υπαλληλακο των 1200 ευρω.

τωρα να μην σου μιλησω και για κατι λαμογια που εκαναν εικονικες αυξησεις στους τζιρους απο τις επιχειρησεις τους,και πηραν μεγαλα επιχειρηματικα δανεια,και επιδοτησεις,και οργωνουν το αιγαιο με τα σκαφη τους,ενω εισαι στην ουρα απο τωρα για το δελτιο κοινωνικου τουρισμου.τα λεφτα που πηραν αυτοι,σε σχεση με τα δανεια που σου δινουν τα προεγκεκριμενα οπως λες,ειναι κολονια για τα αρχιδια τους.
 

sirtimid

Μέλος
Εγγρ.
12 Ιουλ 2006
Μηνύματα
1.173
Like
5
Πόντοι
16
επειδη εχεις ασχετοσυνη εντελως μαθε τα εξης.
και φυσικα ενας δημοσιος εχει προεγκεκριμενα δανεια,αλλα αυτα ειναι για πιστωτικες καρτες,καταναλωτικα,και αλλες συναφη μαλακιες.σε ενα δανειο στεγαστικο,τον γαμανε κανονικα και χωρις σαλιο οπως ολους.και ολη αυτη η περιποιηση για εναν και μονο λογο,επειδη εχει την μονιμοτητα,και ανα πασα στιγμη μεσω του δημοσιου,μπορουνε να του βαλουνε χερι στο μισθο του.
τα ιδια ισχιουν πανω κατω και για τους ιδιωτικους υπαλληλους.
βασικα τα δανεια που περνουν και οι 2 αυτες κατηγοριες ειναι μικρα,και ειναι για συγκεκριμενα πραγματα.

εχει πολλους επιχειρηματιες που κονομανε λεφτα,και εχουν υγιεις επιχειρησεις,και η μονη σχεση που εχουν με το δημοσιο ειναι οταν πανε και πληρωνουν την εφορια τους. σε μερικες επιχειρησεις απο αυτες εισαι και εσυ πελατης,διοτι ψωνιζεις με την πιστωτικη καρτα που εβγαλες με την εγγυηση του δημοσιου,μικρε υπαλληλακο των 1200 ευρω.

τωρα να μην σου μιλησω και για κατι λαμογια που εκαναν εικονικες αυξησεις στους τζιρους απο τις επιχειρησεις τους,και πηραν μεγαλα επιχειρηματικα δανεια,και επιδοτησεις,και οργωνουν το αιγαιο με τα σκαφη τους,ενω εισαι στην ουρα απο τωρα για το δελτιο κοινωνικου τουρισμου.τα λεφτα που πηραν αυτοι,σε σχεση με τα δανεια που σου δινουν τα προεγκεκριμενα οπως λες,ειναι κολονια για τα αρχιδια τους.
Πρώτον χαίρομαι που δεν απάντησες σε όλα...

Δεύτερον όπως σε κόβω ... είσαι πολύ κακομοίρης και αποτυχημένος ...
Η άποψη μου αυτή εδράζεται στο ότι ενώ το παίζεις grande
-το κάνεις κακόγουστα και αντιαισθητικά
-συνεχώς γκρινιάζεις σε πολιτικοκοινωνικά θέματα (μόνο ένας looser θα γκρίνιαζε έτσι και τόσο ... o πραγματικά grande ακόμα και σαν επαναστάτης έχει εκλεπτυσμένο τρόπο να διαμαρτύρεται ενώ ταυτόχρονα βυθίζεται στις ηδονές της κοινωνικής του θέσης...)
-γκρινιάζεις (νομίζω) και για κάθετι οικονομικό ... ο πραγματικά grande στις οικονομικές δυσκολίες βγαίνει ατσαλάκωτος (ακόμα και αν ελάχιστα φτώχυνε...)

Στο ψητό τώρα...
και φυσικα ενας δημοσιος εχει προεγκεκριμενα δανεια,αλλα αυτα ειναι για πιστωτικες καρτες,καταναλωτικα,και αλλες συναφη μαλακιες
Ακριβώς ... ενώ φίλος μου μεσαίο στέλεχος της ισχυρότερης παγκοσμίως εταιρείας στον τομέα της με ικανοποιητικές αποδοχές και σημαντική ακίνητη περιουσία, τον κάνανε φίλο και φτερό σε τράπεζα που είχε και βύσμα συγγενή για να πάρει ένα μικρό (10.000 ευρώ) καταναλωτικό δάνειο!!! :idiot:
σε ενα δανειο στεγαστικο,τον γαμανε κανονικα και χωρις σαλιο οπως ολους.και ολη αυτη η περιποιηση για εναν και μονο λογο,επειδη εχει την μονιμοτητα,και ανα πασα στιγμη μεσω του δημοσιου,μπορουνε να του βαλουνε χερι στο μισθο του.
Κάνεις λάθος ... πρώτον ο δημόσιος υπάλληλος αποτελεί μικρότερο ρίσκο για την τράπεζα + σίγουρο μελλοντικό κεφάλαιο οπότε έχει λιγότερες επισφάλειες, χαμηλότερο επιτόκιο και περισσότερο διαθέσιμο όριο σε σχέση με άλλους ... καμία έξυπνη τράπεζα δεν θέλει να απωλέσει ένα τέτοιο πελάτη...
Δεύτερον ... η διαφοροποίηση αυτή μπορεί να μην γίνεται τόσο εμφανής για τον δημόσιο υπάλληλο (είναι όμως εμφανής) αφού κάθε στεγαστικό είναι "προεγκεκριμένο",είτε σε δημόσιο υπάλληλο είτε σε ιδιωτικό, μέσω κάποιας υποθήκης...

Το σημαντικότερο όμως ... προκύπτει ζήτημα ηθικής προς την Ελλάδα που τόσο υπεραγαπάς (...ενώ όπως αναφέρεις οι αμερικάνοι όχι :idiot:...)
Αντί να λες μπράβο στους δημόσιους υπαλλήλους που πληρώνουν, που είναι συνεπείς και στηρίζουν το σύστημα ... εσύ τους λοιδωρείς!!! :jerking:
Αν αυτός είναι ο πατριωτισμός σου και η αγάπη σου στην πατρίδα που υπερασπίζεσαι? :jerking: ... προτιμώ τους Αμερικάνους, για να μην πω τους Τούρκους...

εχει πολλους επιχειρηματιες που κονομανε λεφτα,και εχουν υγιεις επιχειρησεις,και η μονη σχεση που εχουν με το δημοσιο ειναι οταν πανε και πληρωνουν την εφορια τους.
Έχει αλλά ... με τον τρόπο που το παρουσιάζεις εσύ το κάνεις να φαίνεται η λέξη "έλληνας επιχειρηματίας" ισοδύναμο με το ..."Αλβανός τουρίστας". :2funny: :2funny: :2funny:
Ποτέ δεν ζήλεψα κανένα επιχειρηματία ... αλλά πόσες φορές έχω ακούσει το αντίστροφο σε σημείο εκνευρισμού έχω χάσει το μέτρημα...

σε μερικες επιχειρησεις απο αυτες εισαι και εσυ πελατης,διοτι ψωνιζεις με την πιστωτικη καρτα που εβγαλες με την εγγυηση του δημοσιου,
Φυσικά και είμαι πελάτης ... μου γλύφουνε τα αρχίδια για να φάνε ψωμάκι, αυτό είναι το εμπόριο από την αρχαιότητα κίολας ... διάβασε λίγο Πλάτωνα ή Αριστοτέλη αν δεν με πιστεύεις...

Επίσης άπειρες από αυτές με παρακαλάνε να πάρουν και δουλειές στο δημόσιο ... πως γίνεται αυτό αν είναι αυτάρκεις "εκεί έξω"??? :2funny: ... Grow up, οι πλουσιότεροι Έλληνες επιχειρηματίες είναι (ή ήταν κάποτε) και αυτοί "δημόσιοι υπάλληλοι" ΑΣΧΕΤΕ!!!

μικρε υπαλληλακο των 1200 ευρω.
Έτσι ακριβώς...

τωρα να μην σου μιλησω και για κατι λαμογια που εκαναν εικονικες αυξησεις στους τζιρους απο τις επιχειρησεις τους,και πηραν μεγαλα επιχειρηματικα δανεια,και επιδοτησεις,και οργωνουν το αιγαιο με τα σκαφη τους,ενω εισαι στην ουρα απο τωρα για το δελτιο κοινωνικου τουρισμου.τα λεφτα που πηραν αυτοι,σε σχεση με τα δανεια που σου δινουν τα προεγκεκριμενα οπως λες,ειναι κολονια για τα αρχιδια τους.
Με άνθρωπο σαν εσένα (μέγα Έλληνα πατριώτη για να μην ξεχνιόμαστε) ... που ευλογεί τέτοιες πρακτικές δεν αξίζει καν να ασχολείσαι....
 

arcans76

Μέλος
Εγγρ.
3 Δεκ 2009
Μηνύματα
513
Like
2
Πόντοι
6
Δεύτερον όπως σε κόβω ... είσαι πολύ κακομοίρης και αποτυχημένος ...
Η άποψη μου αυτή εδράζεται στο ότι ενώ το παίζεις grande
-το κάνεις κακόγουστα και αντιαισθητικά
-συνεχώς γκρινιάζεις σε πολιτικοκοινωνικά θέματα (μόνο ένας looser θα γκρίνιαζε έτσι και τόσο ... o πραγματικά grande ακόμα και σαν επαναστάτης έχει εκλεπτυσμένο τρόπο να διαμαρτύρεται ενώ ταυτόχρονα βυθίζεται στις ηδονές της κοινωνικής του θέσης...)
-γκρινιάζεις (νομίζω) και για κάθετι οικονομικό ... ο πραγματικά grande στις οικονομικές δυσκολίες βγαίνει ατσαλάκωτος (ακόμα και αν ελάχιστα φτώχυνε...)
αυτη την μαλακια που εγραψες,αν θελεις ξαναδιαβασε την απο το βιβλιο που την εκανες αντιγραφη να μας την εξηγησεις κιολας.το βιβλιο χρησιμοποιησε το και για κολοχαρτο αν θελεις,για να κανεις οικονομια.

Στο ψητό τώρα...Ακριβώς ... ενώ φίλος μου μεσαίο στέλεχος της ισχυρότερης παγκοσμίως εταιρείας στον τομέα της με ικανοποιητικές αποδοχές και σημαντική ακίνητη περιουσία, τον κάνανε φίλο και φτερό σε τράπεζα που είχε και βύσμα συγγενή για να πάρει ένα μικρό (10.000 ευρώ) καταναλωτικό δάνειο!!! :idiot:Κάνεις λάθος ... πρώτον ο δημόσιος υπάλληλος αποτελεί μικρότερο ρίσκο για την τράπεζα + σίγουρο μελλοντικό κεφάλαιο οπότε έχει λιγότερες επισφάλειες, χαμηλότερο επιτόκιο και περισσότερο διαθέσιμο όριο σε σχέση με άλλους ... καμία έξυπνη τράπεζα δεν θέλει να απωλέσει ένα τέτοιο πελάτη...
Δεύτερον ... η διαφοροποίηση αυτή μπορεί να μην γίνεται τόσο εμφανής για τον δημόσιο υπάλληλο (είναι όμως εμφανής) αφού κάθε στεγαστικό είναι "προεγκεκριμένο",είτε σε δημόσιο υπάλληλο είτε σε ιδιωτικό, μέσω κάποιας υποθήκης...
απο οτι φαινετε εχεις αγνοια απο δανεια.τα 10000 ευρω ο φιλος σου προ τις κρισης τα επερνε για πλακα απο οποιαδηποτε τραπεζα.αν μιλας για μετα την κριση και παλι να ξερεις οτι τα περνει.οσο για βυσμα να ξερεις οτι στις τραπεζες για τετοια ποσα,δεν υπαρχει βυσμα.ποιο ειναι το βυσμα δηλαδη,ο υπαλληλος που θα του γραψει την αιτηση και θα τη στειλει για ελεγχο? :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
ωραιο βυσμα ειχε ο φιλος σου. :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:

ποια τραπεζα εχει προεγκεκριμενα στεγαστικα δανεια σε δημοσιους υπαλληλους ρε να πανε να παρουνε και οι υπολοιποι, να πας και εσυ να μην εισαι στα ενοικια? :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
ξερεις κανενα να εχει παρει στεγαστικο και μην ειναι το σπιτι υποθηκευμενο? :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
εισαι ασχετος με το πως λειτουργουν στην ελλαδα οι τραπεζες εντελως.
τετοιες μαλακιες λετε καθε μερα με τους υπολοιπους συναδερφους σου στο δημοσιο,και εμεις πληρωνουμε τα μεροκαματα σας? :jerking: :jerking: :jerking: :jerking: :jerking: :jerking:


Το σημαντικότερο όμως ... προκύπτει ζήτημα ηθικής προς την Ελλάδα που τόσο υπεραγαπάς (...ενώ όπως αναφέρεις οι αμερικάνοι όχι :idiot:...)
Αντί να λες μπράβο στους δημόσιους υπαλλήλους που πληρώνουν, που είναι συνεπείς και στηρίζουν το σύστημα ... εσύ τους λοιδωρείς!!! :jerking:
Αν αυτός είναι ο πατριωτισμός σου και η αγάπη σου στην πατρίδα που υπερασπίζεσαι? :jerking: ... προτιμώ τους Αμερικάνους, για να μην πω τους Τούρκους...
Έχει αλλά ... με τον τρόπο που το παρουσιάζεις εσύ το κάνεις να φαίνεται η λέξη "έλληνας επιχειρηματίας" ισοδύναμο με το ..."Αλβανός τουρίστας". :2funny: :2funny: :2funny:
Ποτέ δεν ζήλεψα κανένα επιχειρηματία ... αλλά πόσες φορές έχω ακούσει το αντίστροφο σε σημείο εκνευρισμού έχω χάσει το μέτρημα...
Φυσικά και είμαι πελάτης ... μου γλύφουνε τα αρχίδια για να φάνε ψωμάκι, αυτό είναι το εμπόριο από την αρχαιότητα κίολας ... διάβασε λίγο Πλάτωνα ή Αριστοτέλη αν δεν με πιστεύεις...

Επίσης άπειρες από αυτές με παρακαλάνε να πάρουν και δουλειές στο δημόσιο ... πως γίνεται αυτό αν είναι αυτάρκεις "εκεί έξω"??? :2funny: ... Grow up, οι πλουσιότεροι Έλληνες επιχειρηματίες είναι (ή ήταν κάποτε) και αυτοί "δημόσιοι υπάλληλοι" ΑΣΧΕΤΕ!!!
Έτσι ακριβώς...
Με άνθρωπο σαν εσένα (μέγα Έλληνα πατριώτη για να μην ξεχνιόμαστε) ... που ευλογεί τέτοιες πρακτικές δεν αξίζει καν να ασχολείσαι....
εγω ειμαι ελληνας και μαλιστα ειμαι και μακεδονας.και τους αμερικανους,και κατι παπαρες σαν και εσενα τους γραφω στα αρχιδια μου να ξερεις.μου καηκανε τα αρχιδια για τους μαυρους στο αφγανισταν,και για τους τουρκους,και για το καθε μαλακα που συμμαχο που νομιζεις οτι εχεις.
εσυ αν νομιζεις οτι πληρωνεις φορους στην ελλαδα εισαι πολυ γελασμενος να ξερεις.τιποτα δεν πληρωνεις να ξερεις,οπως δεν παραγεις και τιποτα με την δουλεια που κανεις.ενα αρχιδι εισαι που το θυμουντε στην κλαδικη που ανηκει,οταν εχει εκλογες και απεργιες.
οταν θα πληρωσεις φ.π.α,κολοχαρτοσημα,για την παραμικρη μαλακια που θα χρειαστει να κανεις,οταν θα πληρωσεις ε.ρ.τ.για την αποθηκη που δεν εχεις τηλεοραση μεσω του ρευματος,οταν θα πας να κλεισεις 5ετιες στην εφορια,οταν θα πληρωσεις αλλα χιλια νταβατζιλικια για να κανεις την δουλεια σου,τοτε θα εχεις δικαιωμα να πεις οτι πληρωσα.
οταν θα μαθεις να δουλευεις τοτε θα μιλας.οσο εισαι παρασιτο θα κανεις οτι σου λενε οι αλλοι,υπαλληλακο τις πουτσας.

ο ελληνας επιχειρηματιας στην ελλαδα,ειτε εχει ενα ψιλικατζιδικο,ειτε ενα εργοστασιο,ειναι ηρωας να ξερεις.δεν μπορεις να το καταλαβεις ομως αυτο,γιατι εχεις μαθει να ζεις με τα 1200 ευρω που περνεις,και ταπερ με τα φαγητα που σου φερνει η γυναικα σου απο την πεθερα σου.λιγουρης και ξεφτυλας μια ζωη,και κλαψομουνης απεργος του δημοσιου θα εισαι.
αν εχεις αρχιδια παραιτησου και κανε μια δουλεια δικη σου.και μην νομιζεις οτι ειμαι κανενας που ειχα ονειρο να γινω δημοσιος,το εχω ξαναγραψει,εδωσα ασεπ με πηραν και δεν πηγα,γιατι μιζερος δεν μπορουσα να γινω.

εχεις ζηλεψει πολλους επιχειρηματιες να ξερεις,και συνεχιζεις να του ζηλευεις.ειναι αυτοι που θα εχουν καλυτερα αυτοκινητα απο εσενα παντα,ειναι αυτοι που θα γαμανε τα καλυτερα μουνια παντα,ειν αι αυτοι που θα καθοντε στα καλυτερα τραπεζια παντα,ειναι αυτοι που θα εισαι μαι ζωη τριχα απο τα αρχιδια τους.
ειναι αυτοι θα σκεφτωντε παντα για σενα πριν απο εσενα,ειναι αυτοι που θα βρισκουν τροπους να γλυτωσουν απο το κρατος,γιατι θελει να τους ξεζουμιαζει για να πληρωνει τους δικου σου μισθους.αν τα καταλαβαινεις ολα αυτα καλος.
αν δεν τα καταλαβενεις στα παπαρια μου κιολας.

οσο για το ποιον επιχειρησεων εισαι πελατης θα σου τι εισαι.
εισαι του κοτσοβολου,γιατι καμαρωνεις σαν το φτοχωμπινε για την πλασμα που αγορασες με δοσεις.
εισαι του χοντου που παει η γυναικα σου,και φορτωνετε ενα καρο μαλακιες,και την μπινελικωνεις στο σπιτι για δεν θα σας φτανουν τα λεφτα μετα.
εισαι των σουπερ μαρκετ που πας ψωνιζεις και παραπονιεσε συνεχως οτι ειναι ακριβα.
εισαι του λιντι και του τζαμπου που πας και ψωνιζεις κολοχαρτα και χαιρεσε που τα βρικες και φθηνα.
εισαι του ζαρα και του κινεζου που σε ντυνει.

οπως βλεπεις καμια απο αυτες δεν εχει παρε δωσε με το δημοσιο.

υπηρξε ποτε κανενας βιομηχανος η εφοπλιστης δημοσιος υπαλληλος?

(μην μου αναφερεις λαμογια του στυλ σαλλα-βαρδινογιαννη-κοκκαλη).
τετοιες μαλακιες ονειρευεστε ρε στο δημοσιο? :jerking: :jerking: :jerking: :jerking:

και για να κλεινω εσυ και το συναφη σου ειστε το χαλι της ελλαδος να ξερεις.

ειστε τα πουστρονια που γεμιζετε τις αιθουσες οταν μιλαει ο καθε μαλακας υπουργος η βουλευτης.
ειστε τα πουστρονια που μπλεκεστε με νομαρχιες-δημαρχιες και παιρνετε διπλους μισθους.
ειστε τα πουστρονια που ζειτε παρασιτα σε αυτη την χωρα.
εχετε κανει την τεμπελια σας και την ασχετοσυνη σας επιστημη σε αυτη τη χωρα με την ανοχη ολων των μπινεδων που μας κυβερνανε τα τελευταια χρονια.
 

Επισκέπτης
Γενικά ο ιδιωτικός τομέας έχει λεφτά ή μένεις στην ψάθα,ρίσκο!!! :S
Εγώ πάντως αν και νιάναρο ακόμα σκέφτομαι να παίξω με το ζάρι της ζωής όταν έρθει η ώρα και όχι δημόσιο!!! :rockon:
 

arcans76

Μέλος
Εγγρ.
3 Δεκ 2009
Μηνύματα
513
Like
2
Πόντοι
6
Γενικά ο ιδιωτικός τομέας έχει λεφτά ή μένεις στην ψάθα,ρίσκο!!! :S
Εγώ πάντως αν και νιάναρο ακόμα σκέφτομαι να παίξω με το ζάρι της ζωής όταν έρθει η ώρα και όχι δημόσιο!!! :rockon:
παπαζολο ευγε.η σχολη αρχισε να σου κανει καλο μου φαινετε.


Ρε αρκανς, για τον φιργδιμηδη τα λες ολα αυτα?

Ρε αυτος μια αναληψη πηγε και εκανε για να εχει να χαλαει στις γιορτες και ειδες τι επαθε....το ντουμπαϊ!

αχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχχαχαα
τι αναληψη να κανεις και αυτος ρε?
που θα παει σαμπως?
ετσι και αλλιως παλι στην πεθερα του θα την βγαλει στις γιορτες στο τζαμπα,οπως καθε χρονο.
η μονη του εξοδος θα ειναι οταν κοψουν την βασιλοπιτα με το κομμα. :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:

θα παρει και δωρο η κουφαλα για τις γιορτες. :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin:
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
302
Πόντοι
386
Ρε παιδιά τι "φόρους" πληρώνει ο δημόσιος υπάλληλος!!!! Αφού από φόρους πληρώνεται! ΟΚ λογιστικά φαίνεται ως εισόδημα, αφού ο φόρος εισοδήματος "αδιαφορεί" για την πηγή του εισοδήματος. Έστω και αν αυτή είναι το κράτος. Αλλά τα χρήματα αυτά συγκεντρώνονται στον κορβανά από τον οποίο ξαναπληρώνεται μετά! Αναπαραγωγή του κύκλου γίνεται!

Ο μόνος που πραγματικά παράγει και πληρώνει αξία είναι ο ιδιωτικός υπάλληλος.

Έπειτα : το κράτος υποθέτουμε ότι χρειάζεται με τις υπηρεσίες του κλπ. Εννοείται λοιπόν ότι αυτό κάπως πρέπει να στελεχωθεί. Το θέμα είναι πως είναι διαρθωμένο το κράτος, δηλαδή τι είδους και ποιες υπηρείες πρέπει να έχει, πως είναι διαρθρωμένες αυτές οι υπηρεσίες και πως και με τι άτομα και κριτήρια στελεχώνονται αυτές.

Έπειτα γιατί η μονιμότητα? Αυτό ειλικρινά ποτέ δε το κατάλαβα. Γιατί ο ένας μόνιμος και ο άλλος όχι? Επειδή το κάθε κόμμα θα αλλάζει τους άλλους όταν βγει? Ε και? Τώρα δηλαδή το κάθε κόμμα τους αρεστούς του τους φορτώνει στο φορολογούμενο. Οπότε είναι καλύτερα ε? Καλύτερα τα "βύσματα" να παίρνουν πόδι κάθε 4 χρόνια παρά να τους φορτώνεται στην καμπούρα του εφ όρου ζωής ο φορολογούμενος! Έπειτα και κάθε άλλον υπάλληλο όχι κάθε 4χρόνια αλλά ανα πάσα στιγμή μπορεί να χάσει τη θέση του. Η μονιμότητα είναι μια τεράστια ηλιθιότητα και ξεκάθαρα δημιουργεί και συγκροτεί πολίτες δύο ταχυτήτων και μια μεγάλη κοινωνική διαστρωμάτωση. Ξεκάθαρη παραβίαση κάθε αρχής ισότητας. Όλα να ισχύουν για όλους το ίδιο. Μονιμότητα για όλους ή για κανέναν!!!

Αυτή τη στιγμή λοιπόν υπάρχει ένας προστατευμένος θύλακας ο οποίος συνεχώς διογκώνεται. Και ταυτόχρονια το κόστος για την ύπαρξη, και συντήρηση- αλλά και επέκταση- του θύλακα αυτού προστασίας για την εργαζόμενη παραγωγική κοινωνία είναι ολοένα και μεγαλύτερο. Αυτή δε η βάση παραγωγής ολοένα και γίνεται πιο ισχνή. Μαθηματικά βέβαιο είναι λοιπόν ότι αργά ή γρήγορα θα καταρρεύσει. Το λεπτό κλαδάκι που στηρίζει την τεράστια πέτρα θα σπάσει και θα την συμπαρασύρει μαζί του...
 

sirtimid

Μέλος
Εγγρ.
12 Ιουλ 2006
Μηνύματα
1.173
Like
5
Πόντοι
16
τι αναληψη να κανεις και αυτος ρε?
που θα παει σαμπως?
ετσι και αλλιως παλι στην πεθερα του θα την βγαλει στις γιορτες στο τζαμπα,οπως καθε χρονο.
η μονη του εξοδος θα ειναι οταν κοψουν την βασιλοπιτα με το κομμα. :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:

θα παρει και δωρο η κουφαλα για τις γιορτες. :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin:
Ελπίζω κάποτε να ζήσω και εγώ την χλιδή που έχεις...

Παράξενο ε?
Ενώ εγώ παραδέχομαι ότι είμαι φτωχομπινές :2funny: (ίσως από τους ελάχιστους του φόρουμ :jerking:) ... εσύ κάνεις τα πάντα για να μας πείσεις για την οικονομική σου επιφάνεια...
Εσύ ασχολείσαι συνεχώς και όλο μίσος με την (μίζερη) ζωή μου και την περιγράφεις ... ενώ έγώ το μόνο που παρακαλάω είναι το να με ευλογήσει ο θεός και να γίνω κάποτε σαν εσένα ...:2funny: :2funny: :2funny:
Αν τυχόν είπα σε κάποιους για την οικονομική μου επιφάνεια (ψέματα όπως είπες :2funny:) το κάνω κόσμια και χωρίς υπερβολές ... (γιατί να υπερβάλω όταν είμαι ήδη στην υπερβολή? :think: :2funny:)

Πες μου λοιπόν ... τι νομίζεις ότι σε κάνει να είσαι πιστευτός και πως να μην συμπεράνει κάποιος από την κακογουστιά σου την μιζέρια σου ε?
 

arcans76

Μέλος
Εγγρ.
3 Δεκ 2009
Μηνύματα
513
Like
2
Πόντοι
6
Ελπίζω κάποτε να ζήσω και εγώ την χλιδή που έχεις...

Παράξενο ε?
Ενώ εγώ παραδέχομαι ότι είμαι φτωχομπινές :2funny: (ίσως από τους ελάχιστους του φόρουμ :jerking:) ... εσύ κάνεις τα πάντα για να μας πείσεις για την οικονομική σου επιφάνεια...
Εσύ ασχολείσαι συνεχώς και όλο μίσος με την (μίζερη) ζωή μου και την περιγράφεις ... ενώ έγώ το μόνο που παρακαλάω είναι το να με ευλογήσει ο θεός και να γίνω κάποτε σαν εσένα ...:2funny: :2funny: :2funny:
Αν τυχόν είπα σε κάποιους για την οικονομική μου επιφάνεια (ψέματα όπως είπες :2funny:) το κάνω κόσμια και χωρίς υπερβολές ... (γιατί να υπερβάλω όταν είμαι ήδη στην υπερβολή? :think: :2funny:)

Πες μου λοιπόν ... τι νομίζεις ότι σε κάνει να είσαι πιστευτός και πως να μην συμπεράνει κάποιος από την κακογουστιά σου την μιζέρια σου ε?
φτωχομπινε ακου και τα τελευταια που θα σου πω,γιατι και νυσταξα και μου ζαλιζες και τα αρχιδια με τις μαλακιες σου σημερα.
καταρχην ο θεος δεν προκειτε να σε βοηθησει καμια φορα,διοτι εισαι αθεος.ζητα καλυτερα βοηθεια απο τον πλατων,τον αριστοτελη τον γαλιλαιο και τον καθε αλλον αρχαιο πουστη που επικαλησε στα ποστ σου καθε τρεις και λιγο.
οτι ηταν να γινεις σε αυτη τη ζωη εγινες,τωρα ειναι αργα να αλλαξεις.θα εισαι μια ζωη μαλακας και μπινες,και φτωχομπινες.
στα παπαρια μου για την οικονομικη σου επιφανεια,εγω δουλευω και βγαζω λεφτα,ενω εσυ καθεσε και σε πληρωνει το δημοσιο.οταν παραιτηθεις ελα να τα πουμε.αλλα μαλακας εισαι να παραιτηθεις,τωρα που εγινες και μονιμος.
και για να την κλεισω την συζητηση με εσενα,ευχομαι καποτε σε αυτο μπουρδελο το κρατος που ταιζει εσενα και αλλους 999999 χιλιαδες μαλακες,και το οποιο ταιζουμε εμεις,να το κλεισει το μαγαζι που λεγετε δημοσιο,και τοτε να δω ποσο μαγκες ειστε,ολοι οσοι κελαιδατε τωρα.

 

sirtimid

Μέλος
Εγγρ.
12 Ιουλ 2006
Μηνύματα
1.173
Like
5
Πόντοι
16
Ρε παιδιά τι "φόρους" πληρώνει ο δημόσιος υπάλληλος!!!! Αφού από φόρους πληρώνεται! ΟΚ λογιστικά φαίνεται ως εισόδημα, αφού ο φόρος εισοδήματος "αδιαφορεί" για την πηγή του εισοδήματος. Έστω και αν αυτή είναι το κράτος. Αλλά τα χρήματα αυτά συγκεντρώνονται στον κορβανά από τον οποίο ξαναπληρώνεται μετά! Αναπαραγωγή του κύκλου γίνεται!

Ο μόνος που πραγματικά παράγει και πληρώνει αξία είναι ο ιδιωτικός υπάλληλος.

Έπειτα : το κράτος υποθέτουμε ότι χρειάζεται με τις υπηρεσίες του κλπ. Εννοείται λοιπόν ότι αυτό κάπως πρέπει να στελεχωθεί. Το θέμα είναι πως είναι διαρθωμένο το κράτος, δηλαδή τι είδους και ποιες υπηρείες πρέπει να έχει, πως είναι διαρθρωμένες αυτές οι υπηρεσίες και πως και με τι άτομα και κριτήρια στελεχώνονται αυτές.

Έπειτα γιατί η μονιμότητα? Αυτό ειλικρινά ποτέ δε το κατάλαβα. Γιατί ο ένας μόνιμος και ο άλλος όχι? Επειδή το κάθε κόμμα θα αλλάζει τους άλλους όταν βγει? Ε και? Τώρα δηλαδή το κάθε κόμμα τους αρεστούς του τους φορτώνει στο φορολογούμενο. Οπότε είναι καλύτερα ε? Καλύτερα τα "βύσματα" να παίρνουν πόδι κάθε 4 χρόνια παρά να τους φορτώνεται στην καμπούρα του εφ όρου ζωής ο φορολογούμενος! Έπειτα και κάθε άλλον υπάλληλο όχι κάθε 4χρόνια αλλά ανα πάσα στιγμή μπορεί να χάσει τη θέση του. Η μονιμότητα είναι μια τεράστια ηλιθιότητα και ξεκάθαρα δημιουργεί και συγκροτεί πολίτες δύο ταχυτήτων και μια μεγάλη κοινωνική διαστρωμάτωση. Ξεκάθαρη παραβίαση κάθε αρχής ισότητας. Όλα να ισχύουν για όλους το ίδιο. Μονιμότητα για όλους ή για κανέναν!!!

Αυτή τη στιγμή λοιπόν υπάρχει ένας προστατευμένος θύλακας ο οποίος συνεχώς διογκώνεται. Και ταυτόχρονια το κόστος για την ύπαρξη, και συντήρηση- αλλά και επέκταση- του θύλακα αυτού προστασίας για την εργαζόμενη παραγωγική κοινωνία είναι ολοένα και μεγαλύτερο. Αυτή δε η βάση παραγωγής ολοένα και γίνεται πιο ισχνή. Μαθηματικά βέβαιο είναι λοιπόν ότι αργά ή γρήγορα θα καταρρεύσει. Το λεπτό κλαδάκι που στηρίζει την τεράστια πέτρα θα σπάσει και θα την συμπαρασύρει μαζί του...
Πολλά θίγεις ... και τα λες περίπου σωστά ... αλλά όχι ακριβώς θα έλεγα...

Το δημόσιο είναι απαραίτητο να στελεχώνεται απο πολύ ικανά άτομα ... ο λόγος προφανής και αποδεκτός από τα φιλελευθερα μέχρι τα σοσιαλιστικά κράτη...
Για αυτό και πρέπει να είναι σε ιδιαίτερους τομείς καλοπληρωμένα, αλλιώς θα έχεις κακής και χαμηλής ποιότητας ανθρώπους να λειτουργούν το κράτος...
Το κακό είναι ότι σε σοσιαλιστικής νοοτροπίας κράτη (όπως το δικό μας) ο δημόσιος τομέας είναι υπερβολικός και αυτό δημιουργεί προφανή προβλήματα.
Αντίθετα στα φιλελεύθερα δίνουν εξίσου μεγάλη σημασία στο Δημόσιο, αλλά η μικρή του έκταση το κάνει πιο ευέλικτο.

Το ότι ο μόνος που παράγει είναι ο ιδιωτικός τομέας είναι φιλολογικά ακριβές, αλλά πολιτικά ανακριβές ... διότι ο σχεδόν κάθε δημόσιος υπάλληλος είναι κάτι πολύ ανώτερο (θεωρητικά πάντα) ... είναι θέση(office) που επιτελεί λειτούργημα ... χωρίς σωστούς δημοσίους υπαλλήλους δεν μπορεί να λειτουργήσει ένα κράτος, οι οποίοι (υποτίθεται) προσφέρουν "από την καλή τους την καρδιά" (μαλακίες δλδ.)

Όσο για την μισθοδοσία, αυτονόητο δεν είναι από που πληρώνονται?
Η εταιρεία κινητής που έχεις από το πάγιο ("φόρο") δεν πληρώνει τα στελέχη της ... από που ήθελες να το κάνει?
Οτιδήποτε αφορά τις λειτουργίες του Δημοσίου πληρώνεται από φόρους ακόμα και ιδιώτες προμηθευτές.....
Τουλάχιστον οι δημόσιοι υπάλληλοι πληρώνουν σε συντριπτικά μεγάλο ποσοστό τους φόρους τους ... σε αντίθεση με τους ανωτέρω καρτικοδίαιτους προμηθευτές...

Υπάρχουν/-αν και δημόσιοι υπάλληλοι που παράγουν έργο (ΟΣΕ, ΟΤΕ, Ολυμπιακή κτλ.) και κατά μία έννοια δεν πληρώνονταν από τους φόρους (λέμε τώρα) ... αυτοί ήταν και οι χειρότεροι μην το ξεχνάμε...
 

sirtimid

Μέλος
Εγγρ.
12 Ιουλ 2006
Μηνύματα
1.173
Like
5
Πόντοι
16
φτωχομπινε ακου και τα τελευταια που θα σου πω,γιατι και νυσταξα και μου ζαλιζες και τα αρχιδια με τις μαλακιες σου σημερα.
καταρχην ο θεος δεν προκειτε να σε βοηθησει καμια φορα,διοτι εισαι αθεος.ζητα καλυτερα βοηθεια απο τον πλατων,τον αριστοτελη τον γαλιλαιο και τον καθε αλλον αρχαιο πουστη που επικαλησε στα ποστ σου καθε τρεις και λιγο.
οτι ηταν να γινεις σε αυτη τη ζωη εγινες,τωρα ειναι αργα να αλλαξεις.θα εισαι μια ζωη μαλακας και μπινες,και φτωχομπινες.
στα παπαρια μου για την οικονομικη σου επιφανεια,εγω δουλευω και βγαζω λεφτα,ενω εσυ καθεσε και σε πληρωνει το δημοσιο.οταν παραιτηθεις ελα να τα πουμε.αλλα μαλακας εισαι να παραιτηθεις,τωρα που εγινες και μονιμος.
και για να την κλεισω την συζητηση με εσενα,ευχομαι καποτε σε αυτο μπουρδελο το κρατος που ταιζει εσενα και αλλους 999999 χιλιαδες μαλακες,και το οποιο ταιζουμε εμεις,να το κλεισει το μαγαζι που λεγετε δημοσιο,και τοτε να δω ποσο μαγκες ειστε,ολοι οσοι κελαιδατε τωρα.
Θα έπρεπε να επιδυκνύεις περισσότερο σεβασμό σε κάποιον που όταν εμφανίζεται στην τηλεόραση αραιά και που σε σοβαρές εκπομπές , ακόμα και εσύ σταματάς το ζάπινγκ...
 

inetbiz.gr

Νέο Μέλος
Εγγρ.
4 Δεκ 2009
Μηνύματα
2
Like
0
Πόντοι
0
Γιατί σε αυτήν την χώρα ο καθένας ζει στον κόσμο του, βλέπει τα πράγματα από την πλευρά του και στα αρχίδια του όλα τα άλλα. Αφού τα πράγματα είναι συγκεκριμένα: διαβάστε για παράδειγμα τι εγραψαν oi Financial Times για το θέμα προχθες
(σε μετάφραση απο το Euro2day)


Η Νέμεσις της Ελλάδας στην οικονομία


Η Σωτηρία σπανίως παραπονιέται για τον φόρτο εργασίας της. Στο γραφείο της στο Δημόσιο, όπου η 40άρα υπάλληλος καταγράφει τις πληρωμές ΦΠΑ, οι προϊστάμενοί της έχουν μια… χαλαρή άποψη όσον αφορά στα διαλείμματα για καφέ και τα ψώνια, λέει. Αν κάποιο μέλος της οικογενείας της αρρωστήσει, τότε μένει σπίτι. "Δεν νιώθω άσχημα, αφού πάντα υπάρχουν άνθρωποι που μπορούν να με καλύψουν", σημειώνει. "Κανείς εδώ δεν έχει πολλή δουλειά".

Ανάλογες ιστορίες αδιαφορίας από τον υπερκορεσμένο δημόσιο τομέα της Ελλάδας έχουν αρχίσει να θορυβούν την Ευρώπη. Καθώς η Γηραιά Ήπειρος εξέρχεται από τη χειρότερη οικονομική κρίση μετά τη δεκαετία του 1930, η αμφίβολη και ασταθής κατάσταση των δημοσιονομικών της Ελλάδας απειλεί με νέα κρίση την 11χρονη νομισματική ένωση της περιοχής.

Την προηγούμενη εβδομάδα η διαφορά των επιτοκίων των ελληνικών ομολόγων από τα γερμανικά εκτινάχθηκε σε υψηλό επτά μηνών, καθώς οι χρηματιστηριακές αγορές εξέφρασαν ανησυχία σχετικά με το ενδεχόμενο χρεοκοπίας της Ελλάδας αλλά και για τη σταθερότητα των ελληνικών τραπεζών. Οι ηγέτες της Ευρωπαϊκής Ένωσης νόμιζαν ότι είχαν καταφέρει να αντεπεξέλθουν στην οικονομική θύελλα των τελευταίων δύο ετών, όμως μπορεί να αποδειχθεί ότι έκαναν λάθος.

Η Ε.Ε. βοήθησε ώστε να στηριχθούν οι οικονομίες της Λετονίας, της Ρουμανίας και της Ουγγαρίας. Όμως, σε αντίθεση με τις χώρες αυτές, η Ελλάδα είναι μέλος της ευρωζώνης. Του πιο επιτυχημένου πειράματος οικονομικής ενοποίησης της Ευρώπης. Και παρά τις συνθήκες της, δεν υπάρχουν ξεκάθαροι κανόνες αντίδρασης.


Το άρθρο συνεχίζεται παρακάτω




Όμως, ο αυξανόμενος εκνευρισμός στις Βρυξέλλες, σε άλλες πρωτεύουσες και στην Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα, αφήνει να εννοηθεί ότι ορισμένοι policy makers μπορεί να ταχθούν υπέρ της παραδειγματικής τιμωρίας της Ελλάδας.

Θα έρθει πράγματι η Ελλάδα αντιμέτωπη με τη Νέμεση; Σε όλο τον κόσμο οι κυβερνήσεις εγκατέλειψαν την αυστηρή δημοσιονομική πολιτική τους προκειμένου να αντιμετωπίσουν την κρίση. Αλλού όμως, όπως για παράδειγμα στην Ιρλανδία, οι κυβερνήσεις προχωρούν σε ενέργειες προκειμένου να θέσουν και πάλι υπό έλεγχο τους προϋπολογισμούς τους. Η κρίση στην Ελλάδα ωστόσο έχει πάρει διαφορετική διάσταση, κυρίως λόγω της συμπεριφοράς της κυβέρνησης της χώρας.

Με τον πιο σκανδαλώδη τρόπο, η Ελλάδα παραπλάνησε τον κόσμο σχετικά με τη σοβαρότητα της δημοσιονομικής της κατάστασης. Τον Μάρτιο η κατάσταση φαινόταν άσχημη, αλλά διαχειρίσιμη. Η Ευρωπαϊκή Επιτροπή προέβλεπε ότι το έλλειμμα του δημοσίου τομέα της Ελλάδας θα διαμορφωνόταν πάνω από το όριο του 3% που έθεταν οι ευρωπαϊκοί κανονισμοί και θα υπερέβαινε το 4% το 2010. Εκείνη την περίοδο οι αξιωματούχοι της Ε.Ε. ανησυχούσαν ότι οι πραγματικοί αριθμοί θα ήταν υψηλότεροι. Κανένας όμως δεν ήταν προετοιμασμένος για την αποκάλυψη-σοκ της σοσιαλιστικής κυβέρνησης που εξελέγη τον Οκτώβριο.

Η αναθεώρηση των στατιστικών στοιχείων έδειξε ότι τα δημοσιονομικά της χώρας ήταν τόσο άσχημα που η Κομισιόν αναθεώρησε τις εκτιμήσεις της, προβλέποντας έλλειμμα στο 12,7% φέτος και στο 12,2% το 2010.

Οι ανησυχίες έχουν ενταθεί από την προφανή διστακτικότητα της νέας κυβέρνησης. Οι Βρυξέλλες θέλουν ο κ. Γιώργος Παπακωνσταντίνου, ο υπουργός Οικονομικών της Ελλάδας, να ξαναγράψει τον προϋπολογισμό του 2010, ο οποίος βασίζεται σε μεγάλο βαθμό στην αντιμετώπιση της φοροδιαφυγής, αντί της περικοπής των δαπανών.

Σε επιστολή του προς τους "Financial Times", ο κ. Παπακωνσταντίνου ανέφερε πως η Αθήνα "δεσμεύεται για τη λήψη των απαραίτητων μέτρων για να αποκατασταθούν η αξιοπιστία και τα δημοσιονομικά" της. Οι ισχυρισμοί του, όμως, ότι η φορολόγηση των εύπορων Ελλήνων θα είναι αποφασιστική για τη μείωση του ελλείμματος τον επόμενο χρόνο στο 9,1% δεν φαίνεται να πείθουν - ιδιαίτερα αφού δεν έχει ακόμα ολοκληρωθεί η στελέχωση των επιτελείων για την είσπραξη των εσόδων.

Τον περασμένο Δεκέμβριο η αγανάκτηση της ελληνικής νεολαίας για την οικονομική κατάσταση της χώρας οδήγησε στις εξεγέρσεις στην Αθήνα. Και οι σοσιαλιστές δεν φαίνονται διατεθειμένοι να πάρουν πίσω την προεκλογική τους δέσμευση για προστασία των εσόδων και ενίσχυση των επιδομάτων κοινωνικής αλληλεγγύης.

Η οικονομία της Ελλάδας φαινόταν εδώ και καιρό ότι… ασθενεί. Πριν από την παγκόσμια οικονομική κρίση, η χώρα αναπτυσσόταν με ετήσιο ρυθμό 4% και πλέον, με την κατανάλωση να ενισχύεται από τα χαμηλά επιτόκια που απολάμβανε η Ελλάδα ως χώρα-μέλος της ευρωζώνης. Όμως, η ύφεση στην Ευρώπη έβγαλε στο φως το τεράστιο έλλειμμα ανταγωνιστικότητας.

Το κόστος εργασίας έχει αυξηθεί κατά περισσότερο από 40% στην Ελλάδα, από το 2001 που η χώρα έγινε μέλος της ευρωζώνης. Το έλλειμμα του ισοζυγίου πληρωμών άγγιξε σχεδόν το 15% του ΑΕΠ πέρυσι, ενώ η χαλαρή δημοσιονομική πολιτική ενίσχυσε μια οικονομία που βασίζεται σχεδόν αποκλειστικά σε μόλις δύο τομείς - τη ναυτιλία και τον τουρισμό. Παράλληλα, δεν παρατηρείται πρόοδος όσον αφορά στη μεταρρύθμιση του δημόσιου τομέα της χώρας, στον οποίο προστέθηκαν άλλοι 50.000 υπάλληλοι την περίοδο 2004 - 2009.

Οι μισθοί στον δημόσιο τομέα αναμένεται να αυξηθούν κατά 5% - 7% το 2010, ενώ οι αναμενόμενες μεγάλες αυξήσεις στις δαπάνες για τις συντάξεις καθιστούν την Ελλάδα ακόμα πιο ευάλωτη στη γήρανση του πληθυσμού.

Εν τω μεταξύ, η πρόθεση της κυβέρνησης για μείωση των ασφαλιστικών ταμείων σε 3 από 13 και της αύξησης των ορίων ηλικίας συνταξιοδότησης για τις γυναίκες αναμένεται να δημιουργήσει νέες αναταράξεις στο εσωτερικό της χώρας, με τα συνδικαλιστικά όργανα να ετοιμάζονται για απεργιακές κινητοποιήσεις.

Τι θα συμβεί στη συνέχεια; Σίγουρα το να φύγει η Ελλάδα από την ευρωζώνη δεν αποτελεί επιλογή, αφού το κόστος της εξυπηρέτησης του ξένου χρέους θα εκτινασσόταν στα ύψη. Στην περίπτωση αυτή η Ελλάδα θα αναγκαζόταν να στραφεί στο ΔΝΤ, γεγονός που ο κ. Παπακωνσταντίνου ξεκαθάρισε πως "αποκλείεται".

Οι ευρωπαϊκές αρχές μπορούν πάντως να αισθάνονται κάποια ανακούφιση από το ότι η αυξημένη αντίληψη των επενδυτών περί ρίσκου σημαίνει πως οι αγορές θα επιβάλουν πειθαρχία στις κυβερνήσεις. Προ της κρίσης η Ελλάδα πολλές φορές είχε αποφύγει την "τιμωρία" των αγορών. Αυτό όμως δεν ισχύει πλέον. Και μπορεί να μην αργήσει να έρθει η μέρα όπου ακόμα και οι βαριεστημένοι δημόσιοι υπάλληλοι της Ελλάδας θα το καταλάβουν.


ΠΗΓΗ: FT.com
Copyright The Financial Times Ltd. All rights reserved.
------------------------------------------------------------------------------------------

καπώς έτσι δεν είναι τα πράγματα? εσεις γιατι είστε στο κόσμο σας?
 

stekas72

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Δεκ 2008
Μηνύματα
22.251
Κριτικές
3
Like
1.423
Πόντοι
566
Γιατί σε αυτήν την χώρα ο καθένας ζει στον κόσμο του, βλέπει τα πράγματα από την πλευρά του και στα αρχίδια του όλα τα άλλα.

...και όμως φίλε μου κάποιοι δεν ζουν στον κόσμο τους, υπάρχουν οργανωμένες συντεχνίες που επιβάλουν τη διατήρηση των συμφερόντων και τη διατήρηση των προνομίων τους, ακόμα και τώρα που η οικονομία μας πάει από το κακό στο χειρότερο.

Διαβάστε για τη μεταφορά του τακτικού προσωπικού των εταιριών της Ολυμπιακής Αεροπορίας που αναγράφονται στο ν. 3717/08 και στη Πράξη Νομοθετικού Περιεχομένου "Συμπλήρωση , τροποποίηση διατάξεων του ν.3717/08"

Επιγραμματικά:

1. Μεταφορά σε άλλη δημόσια υπηρεσία του τακτικού προσωπικού των εταιριών της Ολυμπιακής Αεροπορίας (δείτε τον πίνακα θέσεων) :new_shocked:

2. Συνταξιοδότηση με 6.000 ένσημα και πλήρης σύνταξη (δλδ με 20 χρόνια υπηρεσία) :new_shocked: :new_shocked:

3. Επίδομα 500 € για όσους μεταφερθούν σε δημόσιες υπηρεσίες, γιατί ένας πρώην υπάλληλος της Ο.Α. δεν είναι δυνατόν να παίρνει λιγότερα από τη προηγούμενη θέση του στην Ο.Α.  :headbang: :headbang: :headbang:

Περισσότερα....

www.yme.gr/?aid=0&tid=897]http://www.yme.gr/?aid=0&tid=897[/url]
 
Εγγρ.
21 Ιαν 2007
Μηνύματα
83
Like
0
Πόντοι
0
Πολλά θίγεις ... και τα λες περίπου σωστά ... αλλά όχι ακριβώς θα έλεγα...

Το δημόσιο είναι απαραίτητο να στελεχώνεται απο πολύ ικανά άτομα ... ο λόγος προφανής και αποδεκτός από τα φιλελευθερα μέχρι τα σοσιαλιστικά κράτη...
Για αυτό και πρέπει να είναι σε ιδιαίτερους τομείς καλοπληρωμένα, αλλιώς θα έχεις κακής και χαμηλής ποιότητας ανθρώπους να λειτουργούν το κράτος...
Το κακό είναι ότι σε σοσιαλιστικής νοοτροπίας κράτη (όπως το δικό μας) ο δημόσιος τομέας είναι υπερβολικός και αυτό δημιουργεί προφανή προβλήματα.
Αντίθετα στα φιλελεύθερα δίνουν εξίσου μεγάλη σημασία στο Δημόσιο, αλλά η μικρή του έκταση το κάνει πιο ευέλικτο.

Το ότι ο μόνος που παράγει είναι ο ιδιωτικός τομέας είναι φιλολογικά ακριβές, αλλά πολιτικά ανακριβές ... διότι ο σχεδόν κάθε δημόσιος υπάλληλος είναι κάτι πολύ ανώτερο (θεωρητικά πάντα) ... είναι θέση(office) που επιτελεί λειτούργημα ... χωρίς σωστούς δημοσίους υπαλλήλους δεν μπορεί να λειτουργήσει ένα κράτος, οι οποίοι (υποτίθεται) προσφέρουν "από την καλή τους την καρδιά" (μαλακίες δλδ.)

Όσο για την μισθοδοσία, αυτονόητο δεν είναι από που πληρώνονται?
Η εταιρεία κινητής που έχεις από το πάγιο ("φόρο") δεν πληρώνει τα στελέχη της ... από που ήθελες να το κάνει?
Οτιδήποτε αφορά τις λειτουργίες του Δημοσίου πληρώνεται από φόρους ακόμα και ιδιώτες προμηθευτές.....
Τουλάχιστον οι δημόσιοι υπάλληλοι πληρώνουν σε συντριπτικά μεγάλο ποσοστό τους φόρους τους ... σε αντίθεση με τους ανωτέρω καρτικοδίαιτους προμηθευτές...

Υπάρχουν/-αν και δημόσιοι υπάλληλοι που παράγουν έργο (ΟΣΕ, ΟΤΕ, Ολυμπιακή κτλ.) και κατά μία έννοια δεν πληρώνονταν από τους φόρους (λέμε τώρα) ... αυτοί ήταν και οι χειρότεροι μην το ξεχνάμε...
Πολλά θίγεις ... και τα λες περίπου σωστά ... αλλά όχι ακριβώς θα έλεγα...

Το δημόσιο είναι απαραίτητο να στελεχώνεται απο πολύ ικανά άτομα ... ο λόγος προφανής και αποδεκτός από τα φιλελευθερα μέχρι τα σοσιαλιστικά κράτη...
Για αυτό και πρέπει να είναι σε ιδιαίτερους τομείς καλοπληρωμένα, αλλιώς θα έχεις κακής και χαμηλής ποιότητας ανθρώπους να λειτουργούν το κράτος...
Το κακό είναι ότι σε σοσιαλιστικής νοοτροπίας κράτη (όπως το δικό μας) ο δημόσιος τομέας είναι υπερβολικός και αυτό δημιουργεί προφανή προβλήματα.
Αντίθετα στα φιλελεύθερα δίνουν εξίσου μεγάλη σημασία στο Δημόσιο, αλλά η μικρή του έκταση το κάνει πιο ευέλικτο.

Το ότι ο μόνος που παράγει είναι ο ιδιωτικός τομέας είναι φιλολογικά ακριβές, αλλά πολιτικά ανακριβές ... διότι ο σχεδόν κάθε δημόσιος υπάλληλος είναι κάτι πολύ ανώτερο (θεωρητικά πάντα) ... είναι θέση(office) που επιτελεί λειτούργημα ... χωρίς σωστούς δημοσίους υπαλλήλους δεν μπορεί να λειτουργήσει ένα κράτος, οι οποίοι (υποτίθεται) προσφέρουν "από την καλή τους την καρδιά" (μαλακίες δλδ.)

Όσο για την μισθοδοσία, αυτονόητο δεν είναι από που πληρώνονται?
Η εταιρεία κινητής που έχεις από το πάγιο ("φόρο") δεν πληρώνει τα στελέχη της ... από που ήθελες να το κάνει?
Οτιδήποτε αφορά τις λειτουργίες του Δημοσίου πληρώνεται από φόρους ακόμα και ιδιώτες προμηθευτές.....
Τουλάχιστον οι δημόσιοι υπάλληλοι πληρώνουν σε συντριπτικά μεγάλο ποσοστό τους φόρους τους ... σε αντίθεση με τους ανωτέρω καρτικοδίαιτους προμηθευτές...

Υπάρχουν/-αν και δημόσιοι υπάλληλοι που παράγουν έργο (ΟΣΕ, ΟΤΕ, Ολυμπιακή κτλ.) και κατά μία έννοια δεν πληρώνονταν από τους φόρους (λέμε τώρα) ... αυτοί ήταν και οι χειρότεροι μην το ξεχνάμε...
επιδει συναστρεφομαι με αρκετους δ. υπαλ.1)δεν ειδα μεχρι τωρα ικανο και αξιο δ.υπαλ.2)το οτι νομιζουν οτι εχουν εξουσια τους κανει επικινδυνους.3)το οτι νομιζουν αυτο που κανουν ειναι δουλεια προκαλουν αυτους που δουλευουν(αληθια εχει υδρωση κανεις ποτε)4)οσο παιρνουν τα χρονια αποκτουν δικαιωματα χωρις να κανουν τιποτε παραπανω απο τη δουλεια τους(αν την κανουν δηλ.)το πρωτο που λεει ενας δ.υπαλ. ειναι τοσα χρονια ειμαι στην υπηρεσια φτανει ποια ασε να κανουν οι αλλοι.5)καθε οργανισμος που μπαινει μεσα να την πληρωνουν οι διοικητες και οι δ .υπαλ.και οχι αλλοι.αν η επιχειρηση μου μπει μεσα θα την πληρωσω εγω και οι υπαλ. μου .γιατι οχι και στο δημοσιο.δηλ οταν μπαινει μεσα να τους παιρνουν ολοι την περιουσια και να μην ξανα μπαινουν μεσα στο δημοσιο.
 

arcans76

Μέλος
Εγγρ.
3 Δεκ 2009
Μηνύματα
513
Like
2
Πόντοι
6
Θα έπρεπε να επιδυκνύεις περισσότερο σεβασμό σε κάποιον που όταν εμφανίζεται στην τηλεόραση αραιά και που σε σοβαρές εκπομπές , ακόμα και εσύ σταματάς το ζάπινγκ...
και ποιος εισαι ρε μεγαλε τελικα θα μας πεις?
μηπως εισαι ο μπαμπης ο αγγουρακης? :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
 

kaytos

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιαν 2007
Μηνύματα
6.904
Like
14
Πόντοι
66
επειδη εχεις ασχετοσυνη εντελως μαθε τα εξης.
και φυσικα ενας δημοσιος εχει προεγκεκριμενα δανεια,αλλα αυτα ειναι για πιστωτικες καρτες,καταναλωτικα,και αλλες συναφη μαλακιες.σε ενα δανειο στεγαστικο,τον γαμανε κανονικα και χωρις σαλιο οπως ολους.και ολη αυτη η περιποιηση για εναν και μονο λογο,επειδη εχει την μονιμοτητα,και ανα πασα στιγμη μεσω του δημοσιου,μπορουνε να του βαλουνε χερι στο μισθο του.
τα ιδια ισχιουν πανω κατω και για τους ιδιωτικους υπαλληλους.
βασικα τα δανεια που περνουν και οι 2 αυτες κατηγοριες ειναι μικρα,και ειναι για συγκεκριμενα πραγματα.

εχει πολλους επιχειρηματιες που κονομανε λεφτα,και εχουν υγιεις επιχειρησεις,και η μονη σχεση που εχουν με το δημοσιο ειναι οταν πανε και πληρωνουν την εφορια τους. σε μερικες επιχειρησεις απο αυτες εισαι και εσυ πελατης,διοτι ψωνιζεις με την πιστωτικη καρτα που εβγαλες με την εγγυηση του δημοσιου,[size=12pt]μικρε υπαλληλακο των 1200 ευρω.
[/size]
τωρα να μην σου μιλησω και για κατι λαμογια που εκαναν εικονικες αυξησεις στους τζιρους απο τις επιχειρησεις τους,και πηραν μεγαλα επιχειρηματικα δανεια,και επιδοτησεις,και οργωνουν το αιγαιο με τα σκαφη τους,ενω εισαι στην ουρα απο τωρα για το δελτιο κοινωνικου τουρισμου.τα λεφτα που πηραν αυτοι,σε σχεση με τα δανεια που σου δινουν τα προεγκεκριμενα οπως λες,ειναι κολονια για τα αρχιδια τους.

Το θρεντ λέει για 4000 το μήνα...
τελικά πόσα παίρνουν οι δημόσιοι υπάλληλοι ρε φίλε;
1200 ή 4000... να ξέρω αν αξίζει να το κυνηγήσω δηλαδή (προς το παρόν, είμαι συμβασιούχος οδηγός απορριμματοφόρου) :rockon:
 

pathos gia ta temachia

Τιμημένος
Εγγρ.
16 Φεβ 2009
Μηνύματα
11.388
Κριτικές
132
Like
147
Πόντοι
2.266
Το θρεντ λέει για 4000 το μήνα...
τελικά πόσα παίρνουν οι δημόσιοι υπάλληλοι ρε φίλε;
1200 ή 4000... να ξέρω αν αξίζει να το κυνηγήσω δηλαδή (προς το παρόν, είμαι συμβασιούχος οδηγός απορριμματοφόρου) :rockon:

να το κυνηγήσεις και να πάς κάπου ανώτερα,στη χωματερή άνω λιοσίων να είσαι και δίπλα στα παιδιά στους θρακομακεδόνες... :2funny:
 

kaytos

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιαν 2007
Μηνύματα
6.904
Like
14
Πόντοι
66
να το κυνηγήσεις και να πάς κάπου ανώτερα,στη χωματερή άνω λιοσίων να είσαι και δίπλα στα παιδιά στους θρακομακεδόνες... :2funny:

Ωωωωω, ευχαριστώ πολύ κύριε Πάθε...
Θα λάβω σοβαρά υπόψη μου  τη γνώμη σας :sunglasses:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom