Νέα

Παζάρι για νέο διαμέρισμα με κατασκευαστή γίνεται;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα bordelman
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 7K
  • Εμφανίσεις 207K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 6 άτομα (0 μέλη και 6 επισκέπτες)

Finder

Μέλος
Εγγρ.
28 Απρ 2008
Μηνύματα
198
Like
2
Πόντοι
1
Τιμημένε Φίλε μου Γιώργο, καταρχήν στο έχω ξαναπεί ότι σε αυτό το θερντ είσαι ο μόνος μάγκας εργολάβος.
Οι ημιηπέθριοι χώροι έχουν αρκετά μικρότερο κόστος κατασκευής λόγο ότι δεν είναι σχεδιασμένοι οικιακοί χώροι, δηλαδή η χρήση τους είναι συμπλήροματική επικουρική, έτσι αν όλο το διαμέρισμα έχει ξύλινο πάτωμα και πλήρη ηλεκτρολογική εγκατάσταση, οι χώροι αυτοί έχουν συνήθως πλακάκια και οι μπρίζες ειναι σχεδόν ανύπαρκτες(αρχικά)

Ποιος στα ειπε αυτα ρε trikarde?
Εγω εχω κανει 50 πολυκατοικιες και για τους ημιυπαιθριους εχω το ιδιο κοστος κατασκευης με τα υπολοιπα μετρα...

Το μονο θεμα υπο συζητηση ειναι οτι ουσιαστικα επειδη αυτα τα μετρα ειναι παρανομα (η χρηση τους) και επειδη ο αγοραστης ουσιαστικα παιρνει αυτος την ευθυνη για το κλεισιμο τους, δικαιουται μια εκπτωση στην τιμη.
 

ElftexTP

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Ιουλ 2008
Μηνύματα
3.663
Κριτικές
22
Like
25
Πόντοι
616
τωρα μόλις διαπίστωσα το κεφάλαιό σου...350 λίρες X 180 Euro = 63.000 βάλε και κανά 50άρι οι 2 ντενεκές λάδι ούτε τριαράκι στην Κυψέλη δε βλέπω... :2funny:
 

Finder

Μέλος
Εγγρ.
28 Απρ 2008
Μηνύματα
198
Like
2
Πόντοι
1
Επαναλαμβανω την προσφορα μου!!!!!  (ΠΑΡΑΚΑΛΩ Ο αχαχουχας να την καταχωρησει στο "μενου"  :2funny: )

ΠΡΟΣΦΟΡΑ FINDER:  100 ΖΕΣΤΕΣ - ΖΟΥΜΕΡΕΣ ΛΙΡΕΣ ΓΙΑ 5.000 τ.μ. ΓΡΑΦΕΙΑΚΩΝ ΧΩΡΩΝ ΣΤΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ!!!  (με 1.000 θεσεις παρκινγκ και 600 αποθηκες)

ΕΛΑΤΕ ΕΡΓΟΛΑΒΟΙ ΕΛΑΤΕ  ΕΛΑΤΕ ΡΕ ΜΟΥΝΑΚΙΑ !!!!!!!   

Ααααα μην το ξεχασω!!!  Και 2 κιλα καροτα + 5 σακουλες χορτα απο το χωριο!!!
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
Οι ημιηπέθριοι χώροι έχουν αρκετά μικρότερο κόστος κατασκευής λόγο ότι δεν είναι σχεδιασμένοι οικιακοί χώροι, δηλαδή η χρήση τους είναι συμπλήροματική επικουρική, έτσι αν όλο το διαμέρισμα έχει ξύλινο πάτωμα και πλήρη ηλεκτρολογική εγκατάσταση, οι χώροι αυτοί έχουν συνήθως πλακάκια και οι μπρίζες ειναι σχεδόν ανύπαρκτες(αρχικά)

Δυστυχώς, εδώ είσαι μάλλον λάθος αγαπητέ. Οι ημιυπαίθριοι χώροι τα τελευταία χρόνια δυστυχώς, όχι μόνο κατασκευάζονται ακριβώς όπως οι χώροι κύριας χρήσης (δλδ σαν τους χώρους που προσμετρούν στην δόμηση), αλλά ακόμη και στη φάση της μελέτης, μελετώνται ως τέτοιοι, δλδ ως χώροι κύριας χρήσης. Αποτέλεσμα είναι το κόστος τους να είναι ακριβώς το ίδιο όπως αυτό των χώρων κύριας χρήσης. Η διαφορά στο δάπεδο, δεν οφείλεται στον χαρακτηρισμό τους κατά το νόμο. Εάν π.χ. μέρος ενός κοιτώνα είναι Η/Θ χώρος, τότε θα έχει και αυτός ο χώρος (ο Η/Θ) το ίδιο δάπεδο όπως ο υπόλοιπος κύριος χώρος. Κατά κανόνα (και εάν είναι μάγκας ο μελετητής) η παράνομη χρήση των Η/Θ χώρων, δεν γίνεται μέσω δημιουργίας επιπλέον δωματίων, αλλά μέσω της αύξησης της επιφάνειας των δωματίων που θα προέκυπταν εάν τηρούσε τον νόμο. Οι λόγοι είναι πολλοί και τελείως off topic για να αναλυθούν στον παρόν thread.

Το βασικό πλεονέκτημα που αποκτά ένας εργολάβος/κατασκευαστής/επιχειρηματίας μέσω της κλασσικής αυτής παρανομίας (η οποία αποτελεί ντροπή και ξεφτίλα, αλλά δεν γίνεται αλλιώς δυστυχώς σήμερα), είναι ότι το κόστος του οικοπέδου μοιράζεται σε περισσότερα τετραγωνικά πραγματικού διαμερίσματος. Αντιλαμβάνεσαι, ότι έτσι μειώνει το κόστος του συνολικά. Η μείωση αυτή, όπως επίσης αντιλαμβάνεσαι, επιτυγχάνεται όχι μόνο με "κλείσιμο" των Η/Θ χώρων, αλλά και με την επίσης καραπαράνομη γενικότερη υπέρβαση της δόμησης και πέραν των Η/Θ χώρων. Κλασσικό παράδειγμα, που αποτελεί επίσης ξεφτίλα, είναι η χρήση των υπογείων για κύρια χρήση, υπόγεια που ξεθάβονται ή ονομάζονται play rooms Κλπ.

Και ναι, είναι απαράδεκτη η συμπεριφορά των κατασκευαστών σε αυτό τον τομέα, αλλά δεν νομίζω ότι χαλάει τους καταναλωτές. Άλλωστε, όσους πελάτες έχω που τους κατασκευάζουμε την κατοικία τους, κυρίως μονοκατοικίες, το πρώτο που μας ρωτάνε όταν ξεκινάμε το σχεδιασμό του σπιτιού τους είναι πόσα τετραγωνικά θα κλέψουν.

Δεν θα ήμουν τεράστιος τρόμπας να τους το αρνηθώ? Δεν είμαι Ρομπέν των Δασών, δυστυχώς ή ευτυχώς.
 

andreoug

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
1 Σεπ 2005
Μηνύματα
1.508
Κριτικές
22
Like
390
Πόντοι
6.055
Αλλο ενα thread μεσα στην χολη και την ανευ ουσιας αντιπαραθεση.

Οι κατασκευαστες επωφεληθηκαν απο μια στρεβλη αγορα που δημιουργησαν τα ευκολα δάνεια.

Τα πραγματα ειναι απλα. Οι τιμες πεφτουν πολυ εκει που υπαρχει γη και δεν υπαρχει κανενας λογος καποιος να μην περιμενει να δει που θα πανε. Εκει που δεν υπαρχει γη ισως να φτασουν στο κοστος, αλλα με δεδομενο οτι απο ενα σημειο και μετα στην τιμη θα μπει και ο ΦΠΑ, αλλα και οτι οι κατασκευαστες καλλιστα μπορουν να χρησιμοποιησουν τ απουλητα ως προσημειωση για τις δουλειες τους, δεν θα τα δωσουν και τσαμπα. Αγορα ειναι, ανεβαινει και κατεβαινει, καλη επενδυση ειναι, οι κατασκευαστές επιχειρηματίες είναι και να βγάλουν όσα μπορούν θέλουν. Ηρεμηστε λιγο
 

nokia

Μέλος
Εγγρ.
22 Φεβ 2007
Μηνύματα
2.108
Like
3
Πόντοι
16
Κόστος κατασκευής (όλα τα έξοδα κατασκευής, φόροι, μελέτες κλπ): 1200 ανά τεγραγωνικό
Αντιπαροχή: 50% (π.χ. Νέο Ηράκλειο, Χαλάνδρι κλπ)
άρα το κόστος για τον κατασκευαστή είναι 2400 ανά τεγραγωνικό.
κόστος πώλησης: 3200
ποσοστό κέρδους: 35%
Μία πολυκατοικία χρειάζεται 2 χρόνια περίπου για να γίνει και να πουληθεί από την υπογραφή του εργολαβικού. Αυτό σημαίνει ότι το ποσοστό κέρδους επί του κεφαλαίου σε ετήσια βάση είναι 20% περίπου. Ποσοστό πολύ λογικό αν λάβει κανείς υπ΄όψη του πληθωρισμό και άνοδο της αξίας της γης
(κόστος αντικατάστασης)

Αυτα τα κερδη που γραφεις ειναι μεν πολυ κοντα στην αληθεια, αλλα ειναι προ φορων..

Nα αφαιρεσεις και την φορολογια της καθε κατασκευαστικης εταιρειας..

Για να μην νομιζουν κατι ασχετοι οτι κερδιζουμε, κλεβοντας τον κοσμο..

Ενα ρεαλιστικο κερδος παμε να βγαλουμε και μας βγαινει και η ψυχη καθε ημερα στην σκαλωσια να τσεκαρουμε τα συνεργεια..

Αυτα..

 

AnalLoverGGG

Μέλος
Εγγρ.
18 Νοε 2005
Μηνύματα
525
Κριτικές
8
Like
0
Πόντοι
6
Ακριβως το ιδιο κοστος κατασκευης εχουνε οι ημιυπαιθριοι. Δηλαδη αν υπαρχει ενας ημιυπαθριος σε ενα δωματιο ρε μεγαλε trikarde και θα βαλεις πατωμα στα 12 μετρα και πλακακι στα αλλα 6 ? Μας δουλευεις ? Ασε που επειδη συνηθως η παρανομια στους ημιυπαιθριους ειναι ο ενας τοιχος μονο, για να ειναι πιο "ετοιμοι" οι κατασκευαστες σε περιπτωση στραβης δεν τον χτιζουνε ολο, αλλα βαζουνε ενα μεγαλο παραθυρο με ηλεκτικο κιολας πατζουρι, οποτε ανεβαινει το κοστος. Αλλα στραβη ποτε δε γινεται αφου ειναι κατι που το κανουν ΟΛΟΙ και δεν παιρνει κανενα να κανει καταγγελια γιατι σχεδον ολοι εχουν καποια παρανομια στο σπιτι τους. Παντως η χρεωση προς του πελατες για τους ημιυπαιθριους ειναι 50% του κανονικου

Ποιος στα ειπε αυτα ρε trikarde?
Εγω εχω κανει 50 πολυκατοικιες και για τους ημιυπαιθριους εχω το ιδιο κοστος κατασκευης με τα υπολοιπα μετρα...

Το μονο θεμα υπο συζητηση ειναι οτι ουσιαστικα επειδη αυτα τα μετρα ειναι παρανομα (η χρηση τους) και επειδη ο αγοραστης ουσιαστικα παιρνει αυτος την ευθυνη για το κλεισιμο τους, δικαιουται μια εκπτωση στην τιμη.
 

AnalLoverGGG

Μέλος
Εγγρ.
18 Νοε 2005
Μηνύματα
525
Κριτικές
8
Like
0
Πόντοι
6
Οσο για τα κερδη που λετε, αν βαλετε ΜΟΝΟ το ΙΚΑ που πληρωνει ενας κατασκευαστης θα δειτε οτι το κερδος ειναι πολυ μικροτερο.
 

nokia

Μέλος
Εγγρ.
22 Φεβ 2007
Μηνύματα
2.108
Like
3
Πόντοι
16
Ακριβως το ιδιο κοστος κατασκευης εχουνε οι ημιυπαιθριοι. Δηλαδη αν υπαρχει ενας ημιυπαθριος σε ενα δωματιο ρε μεγαλε trikarde και θα βαλεις πατωμα στα 12 μετρα και πλακακι στα αλλα 6 ? Μας δουλευεις ?

Καλα, τωρα το καταλαβες οτι κανει πλακα ??

Εγω στο thread περι Χρηματιστηριου, τον ειπα λακαμα, αλλα το εκανε γαργαρα..

Αναφορικα με τους Η/Υ χωρους, γραψε και ηλετρικες/υδραυλικες εγκαταστασεις, βαξιματα, στοκαρισματα..

Ιδιο κοστος ανα m2 μου βγαινει..Και μου μενει το αγχος της πολεοδομιας..

Αυτα.
 

free

Ανώτερος
Εγγρ.
30 Σεπ 2005
Μηνύματα
3.164
Κριτικές
150
Like
2.917
Πόντοι
6.925
υ.γ.  Ααα και για να μην το ξεχασω..... Κατι τυποι σαν τον trikardo και τον αχαχουχα ειναι που αν πας να τους ζητησεις το οικοπεδακι τους, θα σου ζητησουν τον ΠΑΡΘΕΝΩΝΑ και το ΚΟΛΟΣΕΟ μαζι και μετα παραπονιουνται για τις τιμες των "ανθρωποφαγων-κατασκευαστων"

Βρε ουυυυυστττττττ.........μπππππππρρρρρρ  γιδια

Σωστός !!!
 

Finder

Μέλος
Εγγρ.
28 Απρ 2008
Μηνύματα
198
Like
2
Πόντοι
1
Για να μην μιλησουμε για αγορα οικοπεδου+κατασκευη...

Μονο το αγχος να πουλησεις, το αγχος για καταγγελιες (διοτι το ΙΔΙΟ ΤΟ ΑΙΣΧΡΟ ΚΡΑΤΟΣ ΣΕ ΑΝΑΓΚΑΖΕΙ να παρανομησεις (ημιυπ.), αλλιως δεν θα εκανε ΚΑΝΕΙΣ δουλεια, αφου θα εμπαινε μεσα...) και το κεφαλαιο που πρεπει να επενδυσεις, σε κανει να καταλαβεις οτι ειναι καλυτερα να τα βαλεις στην τραπεζα...

Τα ιδια λεφτα παιρνεις σχεδον (αφου για να τα πουλησεις ΟΛΑ, παιρνει γυρω στα 3 χρονια, οποτε προσθεσε τα λεφτα που σου δινουν οι προθεσμιακες τριων χρονων και θα δεις τι σε συμφερει... ασε που την τιμη πωλησης ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ οτι θα την πιασεις = ρισκο...)  και ΚΥΡΙΩΣ  =  ΟΥΤΕ ΑΓΧΟΣ, ΟΥΤΕ ΤΙΠΟΤΑ.

Μπρεεε  ουστ.......... 
 

Finder

Μέλος
Εγγρ.
28 Απρ 2008
Μηνύματα
198
Like
2
Πόντοι
1
Επαναλαμβανω την προσφορα μου!!!!!  (ΠΑΡΑΚΑΛΩ Ο αχαχουχας να την καταχωρησει στο "μενου"  )

ΠΡΟΣΦΟΡΑ FINDER:  100 ΖΕΣΤΕΣ - ΖΟΥΜΕΡΕΣ ΛΙΡΕΣ ΓΙΑ 5.000 τ.μ. ΓΡΑΦΕΙΑΚΩΝ ΧΩΡΩΝ ΣΤΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ!!!  (με 1.000 θεσεις παρκινγκ και 600 αποθηκες)

ΕΛΑΤΕ ΕΡΓΟΛΑΒΟΙ ΕΛΑΤΕ  ΕΛΑΤΕ ΡΕ ΜΟΥΝΑΚΙΑ !!!!!!! 

Ααααα μην το ξεχασω!!!  Και 2 κιλα καροτα + 5 σακουλες χορτα απο το χωριο!!!
 

nokia

Μέλος
Εγγρ.
22 Φεβ 2007
Μηνύματα
2.108
Like
3
Πόντοι
16
Επαναλαμβανω την προσφορα μου!!!!!  (ΠΑΡΑΚΑΛΩ Ο αχαχουχας να την καταχωρησει στο "μενου"   )

ΠΡΟΣΦΟΡΑ FINDER:  100 ΖΕΣΤΕΣ - ΖΟΥΜΕΡΕΣ ΛΙΡΕΣ ΓΙΑ 5.000 τ.μ. ΓΡΑΦΕΙΑΚΩΝ ΧΩΡΩΝ ΣΤΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ!!!  (με 1.000 θεσεις παρκινγκ και 600 αποθηκες)

ΕΛΑΤΕ ΕΡΓΟΛΑΒΟΙ ΕΛΑΤΕ  ΕΛΑΤΕ ΡΕ ΜΟΥΝΑΚΙΑ !!!!!!!  

Ααααα μην το ξεχασω!!!  Και 2 κιλα καροτα + 5 σακουλες χορτα απο το χωριο!!!

Mισο λεπτο αδελφε να παρω τηλ τον Μπαμπη..Μην και χασει αυτο το κελεπουρι.. :2funny:

ΥΓ - Τον Βωβο εννοω.. ;) ;)
 

Finder

Μέλος
Εγγρ.
28 Απρ 2008
Μηνύματα
198
Like
2
Πόντοι
1
Mισο λεπτο αδελφε να παρω τηλ τον Μπαμπη..Μην και χασει αυτο το κελεπουρι.. :2funny:

ΥΓ - Τον Βωβο εννοω.. ;) ;)

Ο γιος του ειμαι (Αρης). 
Δεν τον ενδιαφερει. Ειναι πολυ ακριβα...
(εμπιστευεται το επιτελειο TRIKARDOY-AXAXOYXA και ακολουθει τυφλα τις προτασεις τους).

 

ZeroTolerance

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
7 Σεπ 2005
Μηνύματα
21.149
Κριτικές
491
Like
37.548
Πόντοι
41.447
οτι και αν γίνει, μην ξεχάσετε ζητήσετε το ακίνητο να έχει οπωσδήποτε τζάκι.
 

Συνημμένα

  • TZAKI1.jpg
    TZAKI1.jpg
    106,9 KB · Εμφανίσεις: 16
  • TZAKI2.jpg
    TZAKI2.jpg
    133,7 KB · Εμφανίσεις: 20
  • TZAKI3.jpg
    TZAKI3.jpg
    139,7 KB · Εμφανίσεις: 19
  • TZAKI4.jpg
    TZAKI4.jpg
    135,8 KB · Εμφανίσεις: 22
  • TZAKI5.jpg
    TZAKI5.jpg
    129,6 KB · Εμφανίσεις: 16

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Για να μην μιλησουμε για αγορα οικοπεδου+κατασκευη...

Μονο το αγχος να πουλησεις, το αγχος για καταγγελιες (διοτι το ΙΔΙΟ ΤΟ ΑΙΣΧΡΟ ΚΡΑΤΟΣ ΣΕ ΑΝΑΓΚΑΖΕΙ να παρανομησεις (ημιυπ.), αλλιως δεν θα εκανε ΚΑΝΕΙΣ δουλεια, αφου θα εμπαινε μεσα...) και το κεφαλαιο που πρεπει να επενδυσεις, σε κανει να καταλαβεις οτι ειναι καλυτερα να τα βαλεις στην τραπεζα...

Τα ιδια λεφτα παιρνεις σχεδον (αφου για να τα πουλησεις ΟΛΑ, παιρνει γυρω στα 3 χρονια, οποτε προσθεσε τα λεφτα που σου δινουν οι προθεσμιακες τριων χρονων και θα δεις τι σε συμφερει... ασε που την τιμη πωλησης ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ οτι θα την πιασεις = ρισκο...)  και ΚΥΡΙΩΣ  =  ΟΥΤΕ ΑΓΧΟΣ, ΟΥΤΕ ΤΙΠΟΤΑ.

Μπρεεε  ουστ.......... 

ΤΩΡΑ ΔΗΛΑΔΗ ΠΟΙΟΣ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΠΟΙΟΝ ?

Γιατι τοτε δεν τα βαζεις σε προθεσμιακη να εχεις και το κεφαλι σου στην θεση του ???

ΜΗΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ ΤΟΤΕ ...... ΕΙΣΑΙ ΚΟΡΟ'Ι'ΔΟ ?  :2funny: :uglystupid:

ΕΣΥ δηλαδη εισαι σπουδαγμενος και λες τετοια πραγματα ?    :2funny: :2funny: :2funny: :idiot: :uglystupid: :headbang:

ΜΑΓΚΙΑ σας να βγαζετε τον ΑΓΛΕΩΡΑ .....

ΜΑΛΑΚΙΑ μας να χρεονωμαστε για ενα διαμερισμα 20-30 χρονια
ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟ ΕΞΟΦΛΗΣΟΥΜΕ ΠΡΙΝ ΨΟΦΗΣΟΥΜΕ ......  :jerking: :jerking: :jerking:

Αλλα μην μας δουλευετε ΚΙΟΛΑΣ ...... :tickedoff:
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Επαναλαμβανω την προσφορα μου!!!!!  (ΠΑΡΑΚΑΛΩ Ο αχαχουχας να την καταχωρησει στο "μενου"   )

ΠΡΟΣΦΟΡΑ FINDER:  100 ΖΕΣΤΕΣ - ΖΟΥΜΕΡΕΣ ΛΙΡΕΣ ΓΙΑ 5.000 τ.μ. ΓΡΑΦΕΙΑΚΩΝ ΧΩΡΩΝ ΣΤΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ!!!  (με 1.000 θεσεις παρκινγκ και 600 αποθηκες)

ΕΛΑΤΕ ΕΡΓΟΛΑΒΟΙ ΕΛΑΤΕ  ΕΛΑΤΕ ΡΕ ΜΟΥΝΑΚΙΑ !!!!!!!  

Ααααα μην το ξεχασω!!!  Και 2 κιλα καροτα + 5 σακουλες χορτα απο το χωριο!!!

ΓΙΝΕΣΑΙ ΚΑΙ ΓΕΛΟΙΟΣ !!!!!
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Προσοχη δεν ειμαι ΜΕΣΙΤΗΣ ουτε εξυπηρετω καποια συμφεροντα ....

ΑΠΛΑ ΨΑΧΝΩ ΚΑΙ ΒΡΙΣΚΩ ......


Λοιπον βρηκα αυτες τις περιπτωσεις ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ μερια.....

ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΑ ΣΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΕΣ ΤΙΜΕΣ

ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ 50 ΤΜ



70 ΤΜ


92 ΤΜ μεζονετα με θεα




86 ΤΜ με πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης
(απο οτι δειχνει)


Ειναι ολα Θεσσαλονικη και ερωτω τους εργολαβους Αθηνων

Γιατι αυτη η διαφορα στις τιμες ?

ΕΚΕΙ ειναι ΚΟΡΟ'Ι'ΔΑΡΕΣ ?

Ενω ΕΔΩ ειναι ΕΞΥΠΝΟΙ ?


που οφειλεται η μεγαλη διαφορα στις τιμες ?

ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΖΟΝΤΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΜΗΠΩΣ ?

Αναλυστε το αυτο παρακαλω .......

ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΚΑΝΟΥΜΕ ΧΩΡΙΣ ΕΙΡΩΝΕΙΕΣ
 

nokia

Μέλος
Εγγρ.
22 Φεβ 2007
Μηνύματα
2.108
Like
3
Πόντοι
16
ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΚΑΝΟΥΜΕ ΧΩΡΙΣ ΕΙΡΩΝΕΙΕΣ

Με ποιο δικαιωμα τωρα ζητας σοβαρη συζητηση, οταν εχει γεμισει σελιδες επι σελιδων με τις ηλιθιες προσφορες σου..Εεε ?

Και, στο κατω κατω, γιατι πρεπει να σου εξηγησουμε ποσα κονομαμε ?...
Αμα γουσταρεις αγορασε, αμα δεν γουσταρεις, αντε μεινε στο Ευοσμο και στα Νεα Μουδιανια και ασε μας..Ωχχχ..Μας ζαλησες...!!!

Αυτα..
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Φίλοι σας τρομάζει η πραγματικότητα και λογικό είναι.
Οι εποχές των παχιών αγελάδων τελείωσε όσο και να χτυπιέστε τέλος.
Για τις προσφορές μας των μελών της Ένωσης Καλοπληροτών Απούλητων Διαμερισμάτων "Οι φίλοι των Εργολάβων", είναι πραγματικά μεγάλες, "είναι πολλά τα λεφτα Άρη (Finder)".
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom