Νέα

Παζάρι για νέο διαμέρισμα με κατασκευαστή γίνεται;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα bordelman
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 7K
  • Εμφανίσεις 207K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

staristo

Μέλος
Εγγρ.
21 Σεπ 2007
Μηνύματα
433
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
1
τρικαρδε τρικαρδε 100τμ στην Πολιτεια ρετιρε 1000000ευρω.Ακουμπησεμουτα Τρικαρδεεεεεε!!!!!!!!!!!!!!!!
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Απαξιόνω το διαμερησμα σου. Δεν μου γουστάρει η Πολιτεία, θα βλέπω κάθε μέρα ανθρώπους σαν εσένα ξιπασμένους νεόπτωχους να αναπολούν τις ΄δοξασμένες της λαμογίας εποχές, τότε που καίγανε δάση για κτήσουν.
Οχι φίλε μου εγώ ξέρω ποιός είμαι και που πάω.
Ξυπνάω την ώρα που εσύ πας για νάνι σου και οι γειτόνοι μου είναι φτωχοί όπως και εγώ, λένε καλημέρα πριν βγεί ο ήλιος και στις γιορτές ανταλλάζουν ευχές από την καρδιά τους.
Λυπάμε και πονάω να βλέπω την κρίση αξιών και όχι μόνο των χρημάτων.
Όσο για το 1000000 ευρώ που ζητάς, αν τα πάρεις ποτέ βάλτα στον ποπό σου να πίασουνε τόπο
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Εχουμε τρελαθει ΟΛΟΙ νομιζω .........

Καλα οι εργολαβοι λενε το κοντο και μακρυ τους αποπροσανατολιζοντας το θρεντ

η οικονομια δεν παει καλα (χεστηκαμε για την διεθνη αλλα οχι και για την Ελληνικη)

τα μαγαζια πανε για λουκετο ....
εχουν δραματικη μειωση τζιρου και με ζορι τα κρατανε
μπας και βγουν στην συνταξη

οι αυξησεις στα βασικα ειδη διαβιωσης ειναι δυσβαστακτες (25-50 %)
σε σχεση με τις αυξησεις στους μισθους (3-4 %)

καταργηση του αφορολογητου των 10500 ευρω (που χτυπαει κυριως τους φτωχους)
οι εχοντες συγνωμη για την εκφραση ''στα αρχιδια τους''
οτι και να πληρωσουν ..... υπερπολλαπλασια κερδισμενοι ειναι

Το χρηματιστηριο πεφτει και δεν ξερει κανεις τι μας επιφυλλασει το αυριο ....
Να δουμε σημερα τι θα κανει .......


Και ΚΑΤΙ ΜΑΛΑΚΕΣ  :jerking: :jerking: :jerking: οπως ο σταριστο - φινγκερ - ΝΟΚΙΑ κτλ
μας ΚΑΝΟΥΝ ΕΠΙΔΕΙΞΗ ΠΛΟΥΤΟΥ ΚΑΙ ΥΣΧΥΟΣ  :uglystupid:

την στιγμη που υπαρχουν γιαγιαδες και παππουδες που παρακαλανε για ενα ΓΙΑΟΥΡΤΙ
(Δειτε τι εγινε στην Θεσσαλονικη οταν οι παραγωγοι μοιραζαν γιαουρτια και γαλα για διαμαρτυρια)

ΝΤΡΟΠΗ !!!!
(φανταζομαι τα παιδια σας θα ειναι πολυ ΠΕΡΗΦΑΝΑ ΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΣ.....)

Δεν κατηγορω κανεναν γιατι ο καθενας παει με την αξια του και το μυαλο του
αλλα χωρις ομως να προκαλουμε

Αλλα ειπαμε ο χορτατος τον πεινασμενο δεν τον καταλαβαινει
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Όχι κυριε αχαχουχα
Σιγουρα θα τον καταλάβουν και οι νεόπλουτοι τον πόνο και την φτώχια.
Απλα νομίζουν ότι θα ξεφύγουν την οργή των πεινασμένων, ότι θα οχηροθούνε στις βίλλες τους,
αμ δεν είναι έτσι. Μπορεί να μας νομίζουν κουτούς αλλά η πείνα είναι κακή σύντροφος.
Έχουνε κάψει βαλβίδες λέμε  :think:ακού 1000000 ευρώ ένα διαμέρισμα, ο STARISTO  έχει σπουδάσει οικονομικά στα Λονδίνα, κολοκύθια μάντολες
 

free

Ανώτερος
Εγγρ.
30 Σεπ 2005
Μηνύματα
3.164
Κριτικές
150
Like
2.917
Πόντοι
6.925
:think:Που εχετε κρυφτεί λαμόγια μου, έχω μια τεράστια λαχτάρα για εργολάβους σήμερα. :dancing: :dancing: :dancing:

Δεν διάβασα όλες τις σελίδες που έχασα από την αρχή και δεν ξέρω αν αυτό το μίσος για εργολάβους που επαναλαμβάνεται διαρκώς στις τελευταίες σελίδες οφείλεται σε προσβολές που σου κάναν ή σε εξαπάτηση προς το άτομο σου στο παρελθόν.
Η γενίκευση των χαρακτηρισμών σου προς όλους τους επαγγελματίες είναι αδικη όσο άδικο είναι να απαξιούμε τους "'άχρηστους οδηγούς τους ταρίφες" τους "χαραμοφάηδες @@ξύστες δημόσιους υπαλλήλους" τους "αιμοσταγείς φακελάκηδες γιατρους" κλπ κλπ.
Είναι η αγαπημένη και λαικίστικη εικόνα των "δημοσιομαλάκων" ο εργολάβος ο αδιστακτος που μπροστά στο προσδοκόμενο κέρδος του χτίζει και πουλά ???!!! Ενώ ο έμπορος είναι το καλό παιδί που δεν πουλά πάνω από 20% από οσο το παίρνει χονδρική για να μπορεί ο καθένας να έχει το καταναλωτικό του είδος στα χέρια του και μετά κάνει έκπτωση 60% (του τόφαγε η αδεφή Τερεζα το Νομπελ από χρόνια)

Από το μένος και την χαιρεκακία που δείχνεις για το φαλιμέντο των οικοδομικώ επιχειρήσεων μάλλον είσαι βολεμένος τεμπέλαρος με μισθό του δημοσίου.

Αν ήσουν εργάτης όποιας ειδικότητας - η εργατιά δλδ - θα στεναχωριώσουν που δεν θα έχεις δουλειά πια, αν είχες ένα μικρό μανάβικο θα έκλαιγες που ψωνίζουν από το lidl, αν δούλευες σε μία ιδιωτική επιχείρηση θα αγχωνόσουν μήπως θα είσαι εσύ η περικοπή τους (μια και όλο στο σαιτ μεσα είσαι και δεν δουλευεις).


 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Άλλη φορά να διαβάζεις τα προηγούμενα πριν γραψεις κάτι λάθος.
Εχω πει πολλές φορές:
ότι δεν είμαι χαιρεκακός
ότι προσπάθησαν να με εξαπατίσουν αλλά δεν μασησα, λόγο δειλίας μου σώθηκα
ότι η αισχοκέρδια και η πλεονεξία των έργολάβων οδήγησε τα πράγματα ως εδώ
Δεν είμαι δημόσιο τεμπελόσκυλο, ξέρεις πόλλους τέτοιους να ξυπνάνε 5 ώρα
Η γενίκευση αποτελέι αρχή της φασιστικής ιδεολογίας και γω δεν είμαι φασίστας.
Αναλύω ειδικά κάθε περίπτωση και τα συμπεράσματά μου ξεκαθαρίζουν μέσα από διάλογο.
όταν βλέπω όμως εξυπνους του κώλου, παπαγαλάκια και κολοπαιδαράκια τα πέρνω και ο σαρκασμός μου είναι η μονη ανθρώπινη απάντηση.
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Πάντως οι εφημερίδες γραφουν για πτώση τιμών στα διαμερίσματα -20%, αυτό μεταφράζετε σε τουλάχιστον -35% γιατί οι περισσότεροι δημοσιογραφοι χρηματίζονται για να παπαγαλίζουνε ότι του θελουν οι εκτροφοίς τους (όρα εργολάβοι-μεσήτες)
Οι πλάκα είναι, οι εργολάβοι-μεσήτες  αφού είχαν χαλασμένα μούτρα στις προηγούμενες συνεντεξεις τους, το Σαββατοκύριακο παρουσίαστικαν με ένα τεράστιο χαμόγελο ευτηχίας.
Λένε ότι οι καταθέτες έχουν στρέψει το ενδιαφέρον τους στη αγορά διαμερισμάτων και δεν προλαβένουν να πουλάνε. Λες και τα προηγούμενα χρόνια οι αγοραστές δεν φεσόθηκαν κανονικά με δάνεια 30ετίας και άνω, αλλά ήταν μεγαλοκαταθέτες.
Ρε μας δουλεύουνε κανονικά.
ΠΕΙΝΑΑΑΑΑΑΑΑ ΦΤΩΧΙΑΑΑΑΑΑΑ
 

Rake

Μέλος
Εγγρ.
7 Μαΐ 2008
Μηνύματα
59
Like
0
Πόντοι
0
Άλλη φορά να διαβάζεις τα προηγούμενα πριν γραψεις κάτι λάθος.
Εχω πει πολλές φορές:
ότι δεν είμαι χαιρεκακός
ότι προσπάθησαν να με εξαπατίσουν αλλά δεν μασησα, λόγο δειλίας μου σώθηκα
ότι η αισχοκέρδια και η πλεονεξία των έργολάβων οδήγησε τα πράγματα ως εδώ
Δεν είμαι δημόσιο τεμπελόσκυλο, ξέρεις πόλλους τέτοιους να ξυπνάνε 5 ώρα
Η γενίκευση αποτελέι αρχή της φασιστικής ιδεολογίας και γω δεν είμαι φασίστας.
Αναλύω ειδικά κάθε περίπτωση και τα συμπεράσματά μου ξεκαθαρίζουν μέσα από διάλογο.
όταν βλέπω όμως εξυπνους του κώλου, παπαγαλάκια και κολοπαιδαράκια τα πέρνω και ο σαρκασμός μου είναι η μονη ανθρώπινη απάντηση.
Μερικες ερωτησεις μονο.Ποσο νομιζεις οτι ειναι το ποσοστο κερδους σε μια κατασκευη ? Ποσο νομιζεις οτι κοστιζει η κατασκευη ενος τετραγωνικου μετρου? και ποσο κοστιζει η αγορα ή η αντιπαροχη ενος οικοπεδου?
ΥΓ1 Δεν μπορω να καταλαβω το μισος σου.
ΥΓ2 Η προσφορα μου ισχυει ακομα. Ή βρες μου κατι ή σταματα να λες παπαριες.
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Φίλε Rake οι ερωτήσεις σου θα επρεπε να απαντηθούν από εναν εργολάβο πρώτα.
Σήμερα το κόστος κατασκευής μια μεσαίας ποιότητας είναι 1200 ευρώ ανα τμ. Η αγορά ή η αντιπαροχή του οικοπέδου σε υπο ανέργεση πολυκατοικια έχει γίνει εως το τέλος του 2005 για να εκδωθεί αδεια χωρις ΦΠΑ, τότε η αντιπαροχή έπαιζε εως 50% ενώ η τιμή αγορας επαιζε αναλόγος την περιοχή. Νομόζω ότι το μαξιμο συνολικού κόστους  τώρα είναι περιπου 1800 ευρώ.
Όμως τα περισσότερα απούλητα δεν είχαν σ.κ. πάνω από 1500 ευρώ ( το ΤΕΕ το 2005 έδεινε κ.κ 900 ευρώ ανά τ.μ.)ή πολύ κοντα στην αντικειμενική τους αξία. Αρχές 2008 οι περισσότερες περιοχές έπαιζαν άνω των 2500 ευρω το τ.μ. όποτε το εργολαβικό κέδρος στην χειρότερη 70%. Αν όμως ο εργολάβος, και ήταν αρκετοί, είχε αγοράσει οικόπεδο πριν το 2000, το κέρδος του ήταν πάνω από 100%
ΔΕΝ ΣΤΑΜΑΤΑΩ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ, ΓΙΑΤΙ ΣΑΣ ΤΣΟΥΖΕΙ
 

rozkrotalias

Τιμημένος
Εγγρ.
5 Απρ 2006
Μηνύματα
1.707
Κριτικές
157
Like
1.000
Πόντοι
5.355
Κόστος κατασκευής (όλα τα έξοδα κατασκευής, φόροι, μελέτες κλπ): 1200 ανά τεγραγωνικό
Αντιπαροχή: 50% (π.χ. Νέο Ηράκλειο, Χαλάνδρι κλπ)
άρα το κόστος για τον κατασκευαστή είναι 2400 ανά τεγραγωνικό.
κόστος πώλησης: 3200
ποσοστό κέρδους: 35%
Μία πολυκατοικία χρειάζεται 2 χρόνια περίπου για να γίνει και να πουληθεί από την υπογραφή του εργολαβικού. Αυτό σημαίνει ότι το ποσοστό κέρδους επί του κεφαλαίου σε ετήσια βάση είναι 20% περίπου. Ποσοστό πολύ λογικό αν λάβει κανείς υπ΄όψη του πληθωρισμό και άνοδο της αξίας της γης
(κόστος αντικατάστασης)

Φίλε Rake οι ερωτήσεις σου θα επρεπε να απαντηθούν από εναν εργολάβο πρώτα.
Σήμερα το κόστος κατασκευής μια μεσαίας ποιότητας είναι 1200 ευρώ ανα τμ. Η αγορά ή η αντιπαροχή του οικοπέδου σε υπο ανέργεση πολυκατοικια έχει γίνει εως το τέλος του 2005 για να εκδωθεί αδεια χωρις ΦΠΑ, τότε η αντιπαροχή έπαιζε εως 50% ενώ η τιμή αγορας επαιζε αναλόγος την περιοχή. Νομόζω ότι το μαξιμο συνολικού κόστους  τώρα είναι περιπου 1800 ευρώ.
Όμως τα περισσότερα απούλητα δεν είχαν σ.κ. πάνω από 1500 ευρώ ( το ΤΕΕ το 2005 έδεινε κ.κ 900 ευρώ ανά τ.μ.)ή πολύ κοντα στην αντικειμενική τους αξία. Αρχές 2008 οι περισσότερες περιοχές έπαιζαν άνω των 2500 ευρω το τ.μ. όποτε το εργολαβικό κέδρος στην χειρότερη 70%. Αν όμως ο εργολάβος, και ήταν αρκετοί, είχε αγοράσει οικόπεδο πριν το 2000, το κέρδος του ήταν πάνω από 100%
ΔΕΝ ΣΤΑΜΑΤΑΩ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ, ΓΙΑΤΙ ΣΑΣ ΤΣΟΥΖΕΙ
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Σε πιάνω αδιάβαστο φίλε Κροταλία. Ή καλύτερα σε κοζάρω για ψευτράκο.
Οπως εργαψα πριν τα περισσότερα απούλητα δεν έχουν συνολικό κόστος κατασκευής (όλα μέσα) πάνω από 1800 ευρώ το τμ, γιατί όταν κτήζονταν πριν 2 με 3 χρόνια, είχαν κόστος υλικών-εργατικών όχι πάνω από 900 ευρώ ανά τ.μ.)
Μια πολυκατοικία έχει χρονο αποπεράτοσης περιπου 18 με 24 μήνες, τα περισσότερα διαμερίσματα όμως έχουν πουληθεί έως τα τελειώσει. Άρα πόλλές φόρες το συνολικό κόστος έχει καληφθεί με από τις αρχικές πουλήσεις των διαμερισμάτων στο στάδιο αποπεράτωσης. Το κόστος αντικατάστασης καλίπτεται με τα πρώτα καθαρά κέρδη, φυσικά αν ο εργολάβος είναι νοικοκύρης και όχι χασούρας-μαλακοπίτουρας.
Αν στα παραπάνω προσθεσουμε την πούληση των ημιηπέθριων χώρων στην ίδια τιμή με τους νόμιμους, αλλά με σημαντικά μικρότερο κόστος καταστευής, την πρόσθεση συμπληροματικων κατασκευών ή ποιοτικότερων υλικών στο λογαριασμό του αγοραστή,
κάτι μιζούλες από τις τραπεζες για τα συμπληροματικά δάνεια κλπ,
Μιλαμε τελικά για καθαρο εργολαβικό κέρδος, αρχές 2008 με οικοδομή άδεια προ του 2005 και αγορα ή συμβόλαια αντιπαροχής πριν το 2004, 100% με 120%
Γκεγκε ο ντουγκου γκεγκε
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
Αν στα παραπάνω προσθεσουμε την πούληση των ημιηπέθριων χώρων στην ίδια τιμή με τους νόμιμους, [size=12pt]αλλά με σημαντικά μικρότερο κόστος καταστευής....[/size]

Αυτό δεν μου κάθεται καλά, θέλει λίγο επεξήγηση.
 

ElftexTP

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Ιουλ 2008
Μηνύματα
3.663
Κριτικές
22
Like
25
Πόντοι
616
Σε μιά ελεύθερη αγορά, δεν είναι σωστό και επαγγελματικό να κρίνουμε το κέρδος του καθενος. Αν θες και τη γνώμη μου, είναι μάγκας ο κατασκευαστής που καταφέρνει και πουλάει με 100% κέρδος. Κάποιος τα έδωσε αυτά τα χρήματα, δεν υποχρέωσε κανένα να το αγοράσει. Αυτόν πρέπει ίσως να κράξουμε.
 

Finder

Μέλος
Εγγρ.
28 Απρ 2008
Μηνύματα
198
Like
2
Πόντοι
1
Ρε παιδια, μου αρεσει που παιρνετε σοβαρα τον trikardo και κανετε και συζητηση...
(σας δικαιολογω γιατι την πατησα και εγω στην αρχη...)

Ο ανθρωπος, προφανως, δεν εχει κανει ποτε δουλεια στη ζωη του, δεν εχει πληρωσει ποτε στη ζωη του, δεν εχει ρισκαρει ποτε στη ζωη του και προφανως δεν εχει παρει ευθυνες ποτε του (μιλαω για κατασκευαστικο κλαδο).

Ειναι φανερο οτι εχει παθει ΜΕΓΑΛΗ ΖΗΜΙΑ και προσπαθει να νοιωσει αντρας με τα τρομερα του ποστ.
Μιλαει για κοστος κατασκευης, για αντιπαροχες και κουραφεξαλα και παω στοιχημα οτι δεν ξερει ουτε την υπογραφη του να βαλει.

ΒΕΒΑΙΑ, οφειλω να ομολογησω οτι τον ΘΑΥΜΑΖΩ και να σας πω και κατι?
Απο σημερα μπαινω και εγω στην "εταιρεια του" κατα των κατασκευαστων!!!

ΠΡΟΣΦΟΡΑ FINDER:  100 ΖΕΣΤΕΣ - ΖΟΥΜΕΡΕΣ ΛΙΡΕΣ ΓΙΑ 5.000 τ.μ. ΓΡΑΦΕΙΑΚΩΝ ΧΩΡΩΝ ΣΤΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ!!!  (με 1.000 θεσεις παρκινγκ και 600 αποθηκες)

ΕΛΑΤΕ ΕΡΓΟΛΑΒΟΙ ΕΛΑΤΕ!!!!!!! 

Ααααα μην το ξεχασω!!!  Και 2 κιλα καροτα + 5 σακουλες χορτα απο το χωριο!!!

 

rozkrotalias

Τιμημένος
Εγγρ.
5 Απρ 2006
Μηνύματα
1.707
Κριτικές
157
Like
1.000
Πόντοι
5.355
Φίλε μου δεν έχω λόγο να σου πω ψέματα. Εγώ κατασκευαστής δεν είμαι αλλά δουλεύω σε μία από τις μεγαλύτερες κατασκευαστικές εταιρείες και κάνουμε και ανάπτυξη ακινήτων. Τα νούμερα είναι αυτά που έγραψα. Ένας μικρός κατασκευαστής θα βγάλει σίγουρα παραπάνω από 35% αλλά το 100% που λές είναι εκτός πραγματικότητας.
Σε πιάνω αδιάβαστο φίλε Κροταλία. Ή καλύτερα σε κοζάρω για ψευτράκο.
Οπως εργαψα πριν τα περισσότερα απούλητα δεν έχουν συνολικό κόστος κατασκευής (όλα μέσα) πάνω από 1800 ευρώ το τμ, γιατί όταν κτήζονταν πριν 2 με 3 χρόνια, είχαν κόστος υλικών-εργατικών όχι πάνω από 900 ευρώ ανά τ.μ.)
Μια πολυκατοικία έχει χρονο αποπεράτοσης περιπου 18 με 24 μήνες, τα περισσότερα διαμερίσματα όμως έχουν πουληθεί έως τα τελειώσει. Άρα πόλλές φόρες το συνολικό κόστος έχει καληφθεί με από τις αρχικές πουλήσεις των διαμερισμάτων στο στάδιο αποπεράτωσης. Το κόστος αντικατάστασης καλίπτεται με τα πρώτα καθαρά κέρδη, φυσικά αν ο εργολάβος είναι νοικοκύρης και όχι χασούρας-μαλακοπίτουρας.
Αν στα παραπάνω προσθεσουμε την πούληση των ημιηπέθριων χώρων στην ίδια τιμή με τους νόμιμους, αλλά με σημαντικά μικρότερο κόστος καταστευής, την πρόσθεση συμπληροματικων κατασκευών ή ποιοτικότερων υλικών στο λογαριασμό του αγοραστή,
κάτι μιζούλες από τις τραπεζες για τα συμπληροματικά δάνεια κλπ,
Μιλαμε τελικά για καθαρο εργολαβικό κέρδος, αρχές 2008 με οικοδομή άδεια προ του 2005 και αγορα ή συμβόλαια αντιπαροχής πριν το 2004, 100% με 120%
Γκεγκε ο ντουγκου γκεγκε
 

Finder

Μέλος
Εγγρ.
28 Απρ 2008
Μηνύματα
198
Like
2
Πόντοι
1
υ.γ.  Ααα και για να μην το ξεχασω..... Κατι τυποι σαν τον trikardo και τον αχαχουχα ειναι που αν πας να τους ζητησεις το οικοπεδακι τους, θα σου ζητησουν τον ΠΑΡΘΕΝΩΝΑ και το ΚΟΛΟΣΕΟ μαζι και μετα παραπονιουνται για τις τιμες των "ανθρωποφαγων-κατασκευαστων"

Βρε ουυυυυστττττττ.........μπππππππρρρρρρ  γιδια
 

ElftexTP

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Ιουλ 2008
Μηνύματα
3.663
Κριτικές
22
Like
25
Πόντοι
616
Εγω πάντως επειδή βαρέθηκα τα ξενοδοχεία δίνω 50.000€ για στουντιάκι μέχρι 10 χρόνων (25-30μ2) με διακρυτική είσοδο και πάρκινγ υπόγειο στα νότια προάστεια  :2funny:
 

Finder

Μέλος
Εγγρ.
28 Απρ 2008
Μηνύματα
198
Like
2
Πόντοι
1
Εγω πάντως επειδή βαρέθηκα τα ξενοδοχεία δίνω 50.000€ για στουντιάκι μέχρι 10 χρόνων (25-30μ2) με διακρυτική είσοδο και πάρκινγ υπόγειο στα νότια προάστεια  :2funny:

50.000???????????   Χαλας την πιατσα!!!
Συμφωνα με τον τιμοκαταλογο του trikardoy και του επιτελειου του, το συγκεκριμενο στουντιακι  αξιζει  2 μπουκαλια κρασι + 1 προβατινα απο το χωριο (και παιρνεις και δωρο και ενα διαμερισματακι στην Κυψελη)  :2funny:
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Τιμημένε Φίλε μου Γιώργο, καταρχήν στο έχω ξαναπεί ότι σε αυτό το θερντ είσαι ο μόνος μάγκας εργολάβος.
Οι ημιηπέθριοι χώροι έχουν αρκετά μικρότερο κόστος κατασκευής λόγο ότι δεν είναι σχεδιασμένοι οικιακοί χώροι, δηλαδή η χρήση τους είναι συμπλήροματική επικουρική, έτσι αν όλο το διαμέρισμα έχει ξύλινο πάτωμα και πλήρη ηλεκτρολογική εγκατάσταση, οι χώροι αυτοί έχουν συνήθως πλακάκια και οι μπρίζες ειναι σχεδόν ανύπαρκτες(αρχικά)

Φίλε ElftexTP και βεβαίως στην ελεύθερη αγορά το κέδρος δεν ελέγχεται και δεν κατακρίνουμε αρχικά τον κάθε επαγγελματία.
Όμως, αν καταλαβαίνουμε ότι στήθηκε ακόμα ένα παιχνίδι  κερδοσκοποίας σε βάρος του αγοραστή, πρέπει να το καταγγείλουμε.
Πρώτον γιατί οι αγοραστές είναι σαφώς περισσότεροι άρα πλήττετε ένα μεγαλύτερο μερός του πληθυσμού, στην συγγεκριμένη κομπίνα οι αγοραστές υπερχρεώθηκαν για μεγάλο διάστημα, ανω των 20 χρόνων μ.ο. Η απληστία των εργολάβων,των μεσσητών και των τραπεζών δημιούργησε μια "φούσκα". Τώρα η φούσκα έχει ήδη σπάσει, γιατί δεν έχουμε ακούσει το ΜΠΑΜ είναι θαύμα της φυσικής επιστήμης, άλλη φορα θα το αναλύσουμε.
Δεύτερον, υπάρχουν νόμοι στην αγορά που μες στη ζάλη του κέρδους πολλές φορες τους ξεχνάμε. Οι περισσότεροι από αυτούς έχουν ηθική χροιά και δεν αναφέρουν ποτέ μα ποτέ  ως μάγκα τον κερδισμένο και  :jerking: τον χαμένο.
Υπάρχουν και οι νόμοι της φυσικής ότι φουσκόνει-ξεφουσκονει, ότι αναβαίνει-κατεβαίνει κλπ.
Τέλος πιστεύω ότι οι εργολάβοι κάνουν σαν τις πουτάνες τώρα που ξερουν ότι γύρισε
"Μαγκας θα πει φιλοτιμο,
μάγκας θα πει φιλία
μαγκας θα πει καλή καρδια
και όμορφες εξηγήσεις"
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom