Νέα

Παζάρι για νέο διαμέρισμα με κατασκευαστή γίνεται;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα bordelman
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 7K
  • Εμφανίσεις 207K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

apoc

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
17.705
Κριτικές
31
Like
393
Πόντοι
3.115
Αρα δηλαδη να εμπιστευομαι εναν πρωην πορτιερη καλυτερα? αυτο μου λες?

Γιαυτο λεω οτι οι κατασκευαστικες πρεπει να διαθετουν ειδικη αδεια! Και μετοχοι στις κατασκευαστικες θα πρεπει να ειναι επιστημονες των ειδικοτητων που ανεφερες!

Θα πηγαινες ποτε σε δικηγορικη εταιρεια που την εχει ενας σουβλατζης?
Θα εμπαινες σε ταξι που ο οδηγος του δεν εχει διπλωμα οδηγησης?

Πως θεωρεις λογικο να χτιζει το σπιτι σου ενας ασχετος?
Αυτο που αναφέρεις σχετικά με της εταιριες το εχω δει μονο με δικηγορους.Θεωρεις ευκολο να μαζευτούν 15 και πανω διαφορετικοι ανθρωποι ποσο μαλλον να συνεργαστούνε μεταξύ τους.Πως να εμπιστευτω έναν αρχιτέκτονα ότι ειναι καλός στην δουλειά του και να τον κανω μέτοχο και εαν δεν ειναι καλός???Πρέπει να τον αποζημιώσω με τα χρήμματα που έβαλε + κέρδη απο την εταιρία οσο διάστημα έκατσε.Και εαν ολοι ειναι μαλάκες???Τι γινεται τοτε????Θα σου απαντήσω εγω έχεις μια εταιρία σαν τον memosan πλήρως άχρηστω και ζημιωγόνα που χτίζεισπίτια του 1992 με προδιαγραφές 2010 αχχαχαχαχααχα
 

apoc

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
17.705
Κριτικές
31
Like
393
Πόντοι
3.115
πρεπει να ειμαι κατι απο τα προαναφερθεντα για να μου χτισουν καλο σπιτι??
Το μονο που αρκει ειναι να μην εισαι memosan.Γιατι τότε το σπίτι σου θα γίνεται και διαστημόπλοιο αχαχαχαχα
 

memosan

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Οκτ 2006
Μηνύματα
12.218
Like
4
Πόντοι
166
Memosan, κανείς επιχειρηματίας δεν μπορεί να ξέρει όλες τις πτυχές της επιχείρησής του για αυτό και προσλαμβάνει ειδικούς...
Ένας κατασκευαστής θα έπρεπε να έχει πτυχίο αρχιτέκτονα, πολιτικού μηχανικού, δικηγόρου, οικονομολογου, δημοσίων σχέσεων δηλαδή;
Ή ένας εργοστασιάρχης θα έπρεπε να ξέρει κάθε μα κάθε πτυχή της αλυσίδας παραγωγής, του λογιστηρίου, των πωλήσεων ή της αγορανομίας;
Προφανώς όχι...

Από εκεί και πέρα και εμένα με ενοχλεί η εικόνα του επιχειρηματία- ταβερνιάρη αλλά δυστυχώς επιχειρηματίας δεν γίνεται το super nerd  αλλά αυτός που αναλαμβάνει τα επιχειρηματικά ρίσκα, στα οποία συμπεριλαμβάνεται και η επιλογή καλών συνεργατών...

Το αυτό ισχύει για τους ιδιώτες...
Σπάω πλάκα με αυτούς που αντί να πληρώσουν ειδικό για μια δουλειά τα κάνουν όλα μόνοι τους και έχουν και άποψη...
Συνήθως, χάνουν απίστευτο χρόνο, πληρώνουν διπλά και τρίδιπλα και στο τέλος αναγκάζονται να φωνάξουν έναν ειδικο για να διορθώσει τις μαλακιες τους...
Ρε ισιε, εσυ μπορεις να ανοιξεις σουβλατζιδικο?
Αμα δεν ξερεις απο μονος σου τι κρεατα να παρεις, τι λαδια, τι υλικα ειναι δυνατο να λες ειμαι σουβλατζης και να περιμενεις απο τους υπαλληλους σου να τα κανουν  ολα επειδη τους πληρωνεις? Εχεις υποψιν σου ποσους μαγκες αυτου του ειδους τους εφαγε η μαρμαγκα επειδη ητανε ασχετοι? Και στο τελος δεν καταλαβαιναν οτι η επενδυση τους ητανε προδιαγεγραμενα αποτυχημενη! Ελεγαν "μα αφου ειχα καλο μαστορα, γιατι δε πηγε καλα το μαγαζι"?
 

memosan

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Οκτ 2006
Μηνύματα
12.218
Like
4
Πόντοι
166
Το μονο που αρκει ειναι να μην εισαι memosan.Γιατι τότε το σπίτι σου θα γίνεται και διαστημόπλοιο αχαχαχαχα
Καλα, εσυ την επομενη φορα που θα χρειαστει να φιαξεις λασπη για σοβαντισμα να πα να ρωτησεις τη Βεφα τι αναλογιες πρεπει ναχουνε τα υλικα
 

apoc

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
17.705
Κριτικές
31
Like
393
Πόντοι
3.115
τη στατικη μελετη και τα λοιπα που προανεφερες, μηχανικος τα εκανε δεν τα εκανα μονος μου, και ακομη και εκει ειχα προβλημα στην εκτελεση! Το οτι εμενα μου αρεσει να μελεταω πραγματα και να εφαρμοζω καινοτομιες(για παρτη μου) και οτι απογοητευτηκα ακομη και απο τον μηχανικο και ανελαβα τελικα μονος μου την ολοκληρωση και την επιβλεψη ουτε μηχανικο με κανει, ουτε κατασκευαστη!!
Σαφός και δεν σε κάνει βλάκα.Εαν όμως είχες εταιρία και εφτιαχνες 2-3 ταυτόχρονα και της πούλαγες τότε τι θα είσαι ρε παπαρα?Μάλλον σε κατάλαβα επειδη δεν μπορείς να γίνεις κατασκευαστής για λόγους οικονομηκους και νοηματικους χτυπιεσαι και ζηλεύεις.Και για να γουσταρεις ακόμα περισσότερο εγω απο 3 μέρες που εξυπηρέτησα έναν φίλο για της γιορτές πριν απο 3 χρονια απο πορτιέρης έγινα κατασκευαστής και εσυ ακόμα απο καθαριστεις τζαμιων αυτοκινητων στα φανάρια παρέμηνες εκεί....καταλαβένουμε ολοι ποσο μαλακας είσαι.
 

memosan

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Οκτ 2006
Μηνύματα
12.218
Like
4
Πόντοι
166
Γελας με τη μαλακια του ντορμαν?
εσυ τουλαχιστο ξερεις τι εννοω και ποιες καινοτομιες εχω εφαρμοσει στο σπιτι μου, δε σε ειδα να τις κοροϊδευεις τοτε!
Αρα μαλλον οντως εχτισα με συγχρονες προδιαγραφες ακομη και 15 χρονια πριν!
Αντε μη τα παρω και γινω και γω κατασκευαστης και σας κλεισω ολους!

αχαχαχα
 

memosan

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Οκτ 2006
Μηνύματα
12.218
Like
4
Πόντοι
166
και εσυ ακόμα απο καθαριστεις τζαμιων αυτοκινητων στα φανάρια παρέμηνες εκεί....
σου ειπα τωρα εχω αυτοπροσδιοριστει καρδιοχειρουργος! Γιατι εχεις τοσο κομπλεξ με τους γιατρους?
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Ρε ισιε, εσυ μπορεις να ανοιξεις σουβλατζιδικο?
Αμα δεν ξερεις απο μονος σου τι κρεατα να παρεις, τι λαδια, τι υλικα ειναι δυνατο να λες ειμαι σουβλατζης και να περιμενεις απο τους υπαλληλους σου να τα κανουν  ολα επειδη τους πληρωνεις? Εχεις υποψιν σου ποσους μαγκες αυτου του ειδους τους εφαγε η μαρμαγκα επειδη ητανε ασχετοι? Και στο τελος δεν καταλαβαιναν οτι η επενδυση τους ητανε προδιαγεγραμενα αποτυχημενη! Ελεγαν "μα αφου ειχα καλο μαστορα, γιατι δε πηγε καλα το μαγαζι"?

Α, γεια σου...
Προφανώς ο σωστός επιχειρηματίας θα έχει κάποια σχέση και θα το έχει ψάξει πολύ προτού ασχοληθεί με κάτι..
Από εκεί και πέρα, δεν μπορεί να τα ξέρει όλα, ειδικά σε μια επιχειρήση απείρως πολυπλοκότερη από ένα σουβλατζίδικο και για αυτό θα προσλάβει ειδικούς...
Ακόμη και ο σουβλατζής, ακόμη και αν έχει φάει 20 χρόνια στις ψησταριές και στα χασάπικα θέλει δικηγόρο για τη μίσθωση για να μην τρέχει μετά για τις κάπνες, λογιστή να κρατά τα μπόσικα, διαφημιστή- γραφίστα να του φτιάξει τις ταμπέλες και τα φυλλάδια και καλές δημόσιες σχέσεις να ακουστεί το μαγαζί του...
Και δυστυχής ή ευτυχώς, τα πτυχία δεν κάνουν τον πετυχημένο επιχειρηματία...Θέλει ένστικτο, αρχίδια, θράσσος και διάθεση για ρίσκο...Και όλα αυτά δεν τα διαθέτουν όλα τα καλά παιδιά με πτυχίο...Πολλοί μηχανικοί με άριστο θεωρητικό υπόβαθρο και πείρα από οικοδομές όταν πήγαν να κάνουν τον επιχειρηματία τον ήπιαν...
 

apoc

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
17.705
Κριτικές
31
Like
393
Πόντοι
3.115
Καλα, εσυ την επομενη φορα που θα χρειαστει να φιαξεις λασπη για σοβαντισμα να πα να ρωτησεις τη Βεφα τι αναλογιες πρεπει ναχουνε τα υλικα
Δεν χρειάζεται την βέφα την πληρώνω για να μου μαγειρεύει σπίτι.Όσο για την λάσπη έχω τα μαστόρια μου αχαχαχχααχα.Πάντος δεν μας είπες που διάβασες τα πρότυπα σπιτιών για 20 χρονια αργότερα απο το 1992 ειμαι περίεργος. Σε θέλω για δουλεια να μου κανεις της πολυκατηκοιες να ειναι προδιαγραφές του 2040 θα τα μοιραστούμε τα κέρδη χαχαχα
 

on the road

Μέλος
Εγγρ.
29 Αυγ 2009
Μηνύματα
6.236
Like
1
Πόντοι
66
Γελας με τη μαλακια του ντορμαν?
εσυ τουλαχιστο ξερεις τι εννοω και ποιες καινοτομιες εχω εφαρμοσει στο σπιτι μου, δε σε ειδα να τις κοροϊδευεις τοτε!
Αρα μαλλον οντως εχτισα με συγχρονες προδιαγραφες ακομη και 15 χρονια πριν!
Αντε μη τα παρω και γινω και γω κατασκευαστης και σας κλεισω ολους!

αχαχαχα


ρε παπαρα, ωραια τα ειπε!!!
κι εχω πιει και τα ποτακια μου....

γελα κι εσυ λιγο και μην εισαι τοσο ξυνος....
να πουμε σε καποια να γαμηθει δυνατα μαζι σου να γελασεις?
 

apoc

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
17.705
Κριτικές
31
Like
393
Πόντοι
3.115
σου ειπα τωρα εχω αυτοπροσδιοριστει καρδιοχειρουργος! Γιατι εχεις τοσο κομπλεξ με τους γιατρους?
Σου φάνηκα να έχω κόμπλεξ με τους γιατρούς??Κοίτα σε μερικα χρονια μπορει και να γινεις ετσι όπως πανε τα πράγματα στην ελλάδα που θα ισχυει το συστημα memosan.Ποιο ειναι αυτο????Διαβάζεις και αυτομάτως τα ξέρεις όλα χαχχααχα πες μου μόνο σε πιο νοσοκομειο θα εισαι για να ερθω γιατι θα εφαρμόσεις τιποτα προτοποριακες ιδέες που θα υπάρχουν μόνο τον 31ο αιώνα χααχχα.Έχω κέφια απόψε
 

memosan

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Οκτ 2006
Μηνύματα
12.218
Like
4
Πόντοι
166
Α, γεια σου...
Προφανώς ο σωστός επιχειρηματίας θα έχει κάποια σχέση και θα το έχει ψάξει πολύ προτού ασχοληθεί με κάτι..
Αυτο ακριβως λεω!
Οτι οι κομητοκατασκευαστες ουτε την ελαχιστη σχεση ειχαν!
Αρα ακομη και σαν επιχειρηματιες ητανε για να τους κλαινε οι ρεγγες!

Ειναι η ιδια φαρα που τοπαιζαν ειδημονες τοτε με το χρηματιστηριο!!! Ολοι τοτε ειχανε γινει οικονομολογοι επειδη ακουγανε το Σαμοϊλη στην τιβι! Τουλαχιστο τοτε, μονοι τους φαγανε την ψωλια! Τωρα δυστυχως θα την φανε οι πελατες τους!
 

memosan

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Οκτ 2006
Μηνύματα
12.218
Like
4
Πόντοι
166
ρε παπαρα, ωραια τα ειπε!!!
κι εχω πιει και τα ποτακια μου....

γελα κι εσυ λιγο και μην εισαι τοσο ξυνος....
να πουμε σε καποια να γαμηθει δυνατα μαζι σου να γελασεις?
το αν γελαω η αν κανω χαβαλε το ξερεις απο τα αλλα θρεντ!

τελικα την καμερα θα την γαμησει κανενας?

αχαχαχαχαχχαα
 

apoc

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
17.705
Κριτικές
31
Like
393
Πόντοι
3.115
Γελας με τη μαλακια του ντορμαν?
εσυ τουλαχιστο ξερεις τι εννοω και ποιες καινοτομιες εχω εφαρμοσει στο σπιτι μου, δε σε ειδα να τις κοροϊδευεις τοτε!
Αρα μαλλον οντως εχτισα με συγχρονες προδιαγραφες ακομη και 15 χρονια πριν!
Αντε μη τα παρω και γινω και γω κατασκευαστης και σας κλεισω ολους!

αχαχαχα
Τι λές σε ρωτησε αρκετές φορές πως το έκανες οπως επίσης για εναν αριθμιτικό τύπο με μια φράση αλλά δεν απάντησες ποτέ παπαράκη χαχαχα καρδιοχειρουργε χαχαχα
 

on the road

Μέλος
Εγγρ.
29 Αυγ 2009
Μηνύματα
6.236
Like
1
Πόντοι
66
το αν γελαω η αν κανω χαβαλε το ξερεις απο τα αλλα θρεντ!

τελικα την καμερα θα την γαμησει κανενας?

αχαχαχαχαχχαα

απ οτι εδειξαν τα πραγματα εγω θα μεινω με την καμ....
δεν φτανει που κανεις δεν αγοραζει τα διαμερισματα μου  :'( :'( :'( :'(
κανεις δεν με γαμαει και δυνατα οπως λεει ο προεδρος σας  :'( :'( :'( :'( :'( :'(
 

apoc

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
17.705
Κριτικές
31
Like
393
Πόντοι
3.115
ρε παπαρα, ωραια τα ειπε!!!
κι εχω πιει και τα ποτακια μου....

γελα κι εσυ λιγο και μην εισαι τοσο ξυνος....
να πουμε σε καποια να γαμηθει δυνατα μαζι σου να γελασεις?
Ορίστε και κάποιος που με καταλαβένει εχω και άλλα τέτοια εχω ρέντα απόψε χαχαχα
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom