Νέα

Παζάρι για νέο διαμέρισμα με κατασκευαστή γίνεται;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα bordelman
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 7K
  • Εμφανίσεις 207K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Επισκέπτης
δεν καταλαβα,που ειναι το κακο?ζητησε απο εναν ανθρωπο του χωρου καποιες συμβουλες(πολυ καλα εκανε)και οταν μπηκε στον χωρο και ειδε τι λαμογιες παιζουν,αρχιζε να κραζει!!!το λαθος που ειναι?
πουθενα..ολοι δικαιο εχουν..μονο που βλεπουν τα πραγματα μονο απο την δικη τους οπτικη γωνια..ετσι δημιουργειται η γνωστη κατασταση "αιμα & σπερμα",οπως & σε ολα τα αλλα θρεντς..
 

apoc

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
17.705
Κριτικές
31
Like
393
Πόντοι
3.115
δεν καταλαβα,που ειναι το κακο?ζητησε απο εναν ανθρωπο του χωρου καποιες συμβουλες(πολυ καλα εκανε)και οταν μπηκε στον χωρο και ειδε τι λαμογιες παιζουν,αρχιζε να κραζει!!!το λαθος που ειναι?


[/quote]To κακο ειναι οτι νομίζει οτι πισω απο ενα πληκτρολογειο μπορει να κραζει εναν ολοκληρω κλαδο ασυστολα χωρις να περιμενει αντιδρασεις
 

gastez

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
23 Μαρ 2008
Μηνύματα
5.234
Κριτικές
29
Like
8
Πόντοι
1.290
To κακο ειναι οτι νομίζει οτι πισω απο ενα πληκτρολογειο μπορει να κραζει εναν ολοκληρω κλαδο ασυστολα χωρις να περιμενει αντιδρασεις


xaxaxa.ολοι αυτο δεν κανουμε???
 

on the road

Μέλος
Εγγρ.
29 Αυγ 2009
Μηνύματα
6.236
Like
1
Πόντοι
66
xaxaxa.ολοι αυτο δεν κανουμε???


δεν θυμαμαι να εκραξα τους λαχειοπώλες...
αλο που τωρα οποτε λεει για κατασκευαστες θα λεω για λαχειοπωλες να μαθει πως ειναι να κραζεις εναν κλαδο...
 

apoc

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
17.705
Κριτικές
31
Like
393
Πόντοι
3.115
xaxaxa.ολοι αυτο δεν κανουμε???
Οχι πάντα και εαν το κανουμε εως ενα σημειο.Δεν λεω Υπαρχουν μαλακες κατασκευαστες ποιος ειπε οτι δεν υπαρχουν αλλα δεν ειναι ολοι και οταν απευθυνεσε σε καποιον σε προσωπικο επιπεδο εινα σαν να τον λες κλεφτη χωρις να τον ξερεις. Επισης λάθος ειναι οτι γεννηθηκε τοσο μαλάκας.Αραγε ειναι εκγενετης η στην πορεια του βγηκε?
 

apoc

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
17.705
Κριτικές
31
Like
393
Πόντοι
3.115
Επίσης κατασκευαστεις δεν γινεσαι με 2 βιβλια και να χτησεις το δικο σου σπιτι το 1992 με προοπτικες 2010 χααχχαχαχα σαν το memosan ουτε εαν εχεις βγαλει 10 πανεπιστημια με 30 μεταπτυχειακα ολα ειναι θεωρια.Η πράξη η ενημερωση οι σωστη συνεργατες και κατα ποσο ηθικος εισαι σε κανουν κατασκευαστη σωστο.Κανεις δεν γεννηθηκε με την πειρα για οποιαδηποτε δουλεια στην πορεια την μαθενεις.Ακομα και ο περιπτερας μπορει να γινει κατασκευαστης ο τρόπος?Πληρώνεις τους άλλους για της γνωσεις που δεν έχεις.
 

gastez

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
23 Μαρ 2008
Μηνύματα
5.234
Κριτικές
29
Like
8
Πόντοι
1.290
Οχι πάντα και εαν το κανουμε εως ενα σημειο.Δεν λεω Υπαρχουν μαλακες κατασκευαστες ποιος ειπε οτι δεν υπαρχουν αλλα δεν ειναι ολοι και οταν απευθυνεσε σε καποιον σε προσωπικο επιπεδο εινα σαν να τον λες κλεφτη χωρις να τον ξερεις. Επισης λάθος ειναι οτι γεννηθηκε τοσο μαλάκας.Αραγε ειναι εκγενετης η στην πορεια του βγηκε?

σιγουρα παιδια δεν ειναι ολοι.αλλα πειτε μου ενα κλαδο που εχει μονο σωστούς επαγγελματιες και καθολου λαμογια.απο την αλλη μονο εσυ ξερεις(αλλα και ολοι μας)αν ειναι καλος και εντιμος στην δουλεια σου.τωρα αν σε πω εγω κλεφτη θα εισαι?δινεις τοσο βαρος στον gastez που σε χαρακτηρίζει ετσι?κουλαρετε παιδια.γιορτες ειναι.

εσυ κλωνα κοιτα να μην εισαι τοσο εκδικητική.αν ο αλλος ειναι μαλακας μια φορα εσυ μην γινεις 10!!!
 

apoc

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
17.705
Κριτικές
31
Like
393
Πόντοι
3.115
σιγουρα παιδια δεν ειναι ολοι.αλλα πειτε μου ενα κλαδο που εχει μονο σωστούς επαγγελματιες και καθολου λαμογια.απο την αλλη μονο εσυ ξερεις(αλλα και ολοι μας)αν ειναι καλος και εντιμος στην δουλεια σου.τωρα αν σε πω εγω κλεφτη θα εισαι?δινεις τοσο βαρος στον gastez που σε χαρακτηρίζει ετσι?κουλαρετε παιδια.γιορτες ειναι.

εσυ κλωνα κοιτα να μην εισαι τοσο εκδικητική.αν ο αλλος ειναι μαλακας μια φορα εσυ μην γινεις 10!!!
Oχι αλλα το λεει με τετοιο τροπο σιγουριας και οτι δεν υπάρχουν εξερέσεις.Το χειροτερο μαλιστα εινα αυτη η ειρωνια που εχουν μερικοι γιατι δυστηχως δεν ειναι ενασ ο μαλακας αλλα πολλοι.Εδω ο μαλάκας ο memosan μου την ειπε γιατι ρώτησα για την υποδαπεδια θερμανση αλλους συναδελφους εδω μεσα να μου πουν την γνωμη τους.Ξαφνικα ειμαι κακος κατασκευαστης που ρωτησα και δεν γεννηθηκα με αυτη την γνώση...αλλά ξεχασα εγω δεν έχτισα σπιτι του 1992 με προδιαγραφες 2010 οπως ο αρχίδης ο memosan xaxaxa
 

memosan

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Οκτ 2006
Μηνύματα
12.218
Like
4
Πόντοι
166
Ακομα και ο περιπτερας μπορει να γινει κατασκευαστης ο τρόπος?Πληρώνεις τους άλλους για της γνωσεις που δεν έχεις.
Σιγα ρε Λατση, εσυ που ελεγες οτι πανω απο 20Ε ειναι πολλα για πουτανα τωρα αγοραζεις και γνωσεις? Και αμα η γνωση που αγορασες σου βγει σκαρτη πως θα το καταλαβεις ρε παπαρα? Εσυ δεν εισαι απλα μαλακας, εισαι επικινδυνος μαλακας!

Αλλα ειπαμε, κατι τετοιοι ΑΣΧΕΤΟΙ που το παιζουνε μαγκες της κλανιας εχουνε χαλασει το χωρο...
 

on the road

Μέλος
Εγγρ.
29 Αυγ 2009
Μηνύματα
6.236
Like
1
Πόντοι
66
Σιγα ρε Λατση, εσυ που ελεγες οτι πανω απο 20Ε ειναι πολλα για πουτανα τωρα αγοραζεις και γνωσεις? Και αμα η γνωση που αγορασες σου βγει σκαρτη πως θα το καταλαβεις ρε παπαρα? Εσυ δεν εισαι απλα μαλακας, εισαι επικινδυνος μαλακας!

Αλλα ειπαμε, κατι τετοιοι ΑΣΧΕΤΟΙ που το παιζουνε μαγκες της κλανιας εχουνε χαλασει το χωρο...


καλουπωσες μονος σου?
σιδερωσες?
εκανες τη στατική μελέτη?
εκανες την αρχιτεκτονική μελέτη?


αν δεν τα εκανες πληρωσες καποιους να τα κανουν
ο.ε.δ.


 

memosan

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Οκτ 2006
Μηνύματα
12.218
Like
4
Πόντοι
166
καλουπωσες μονος σου?
σιδερωσες?
εκανες τη στατική μελέτη?
εκανες την αρχιτεκτονική μελέτη?


αν δεν τα εκανες πληρωσες καποιους να τα κανουν
ο.ε.δ.
Εγω δεν το παιζω κατασκευαστης! Αυτη ειναι η διαφορα!
 

memosan

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Οκτ 2006
Μηνύματα
12.218
Like
4
Πόντοι
166
Εδω ο μαλάκας ο memosan μου την ειπε γιατι ρώτησα για την υποδαπεδια θερμανση αλλους συναδελφους εδω μεσα να μου πουν την γνωμη τους.

Εσενα συναδελφοι σου ειναι οι πορτιερηδες, την αλλη φορα να ρωτησεις σε κανενα πορτα(λ)
 

on the road

Μέλος
Εγγρ.
29 Αυγ 2009
Μηνύματα
6.236
Like
1
Πόντοι
66
Εγω δεν το παιζω κατασκευαστης! Αυτη ειναι η διαφορα!


δηλαδη φανταζεσαι τον κατασκευαστη σαν εναν ανθρωπο που ξερει και κανει
στατικα
αρχιτεκτονικα
θερμομονωση
ηλεκτρολογικα
μηχανολογικα
καλουπωμα
σιδερωμα
σοβατισμα
τοποθετηση πλακιδιων
μονώσεις
.
.
.
.
.
..
.
.
.



αν εμπιστευοσουν ενα τυπο που σου λεγε οτι τα ξερει ολα αυτα εισαι αξιος της μοιρας σου...
 

memosan

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Οκτ 2006
Μηνύματα
12.218
Like
4
Πόντοι
166
δηλαδη φανταζεσαι τον κατασκευαστη σαν εναν ανθρωπο που ξερει και κανει
στατικα
αρχιτεκτονικα
θερμομονωση
ηλεκτρολογικα
μηχανολογικα
καλουπωμα
σιδερωμα
σοβατισμα
τοποθετηση πλακιδιων
μονώσεις
.
.
.
.
.
..
.
.
.



αν εμπιστευοσουν ενα τυπο που σου λεγε οτι τα ξερει ολα αυτα εισαι αξιος της μοιρας σου...
Αρα δηλαδη να εμπιστευομαι εναν πρωην πορτιερη καλυτερα? αυτο μου λες?

Γιαυτο λεω οτι οι κατασκευαστικες πρεπει να διαθετουν ειδικη αδεια! Και μετοχοι στις κατασκευαστικες θα πρεπει να ειναι επιστημονες των ειδικοτητων που ανεφερες!

Θα πηγαινες ποτε σε δικηγορικη εταιρεια που την εχει ενας σουβλατζης?
Θα εμπαινες σε ταξι που ο οδηγος του δεν εχει διπλωμα οδηγησης?

Πως θεωρεις λογικο να χτιζει το σπιτι σου ενας ασχετος?
 

on the road

Μέλος
Εγγρ.
29 Αυγ 2009
Μηνύματα
6.236
Like
1
Πόντοι
66
Αρα δηλαδη να εμπιστευομαι εναν πρωην πορτιερη καλυτερα? αυτο μου λες?

Γιαυτο λεω οτι οι κατασκευαστικες πρεπει να διαθετουν ειδικη αδεια! Και μετοχοι στις κατασκευαστικες θα πρεπει να ειναι επιστημονες των ειδικοτητων που ανεφερες!

Θα πηγαινες ποτε σε δικηγορικη εταιρεια που την εχει ενας σουβλατζης?
Θα εμπαινες σε ταξι που ο οδηγος του δεν εχει διπλωμα οδηγησης?

Πως θεωρεις λογικο να χτιζει το σπιτι σου ενας ασχετος?


το δικο σου σπιτι παντως ασχετος το εχτισε
(με την εννοια οτι δεν εισαι κατι απο τα προαναφερθεντα)
 

apoc

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
17.705
Κριτικές
31
Like
393
Πόντοι
3.115
Εσενα συναδελφοι σου ειναι οι πορτιερηδες, την αλλη φορα να ρωτησεις σε κανενα πορτα(λ)
χαχαχαχα τσουζει μωρη κουφαλίτσα εεε?τον αχαχουφταλο τον καταλαβαμε σειρα σου τώρα.Βεβαίως και οι πορτιερηδες ειναι συναδελφοι αφου βαζουν πόρτες στης οικοδομες αλλα πιο σωστα συνεργάτες.Ευχαριστω που με αναγνωριζεις ως κατασκευαστη ειλικρινα δεν το περίμενα
 

gastez

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
23 Μαρ 2008
Μηνύματα
5.234
Κριτικές
29
Like
8
Πόντοι
1.290
το δικο σου σπιτι παντως ασχετος το εχτισε
(με την εννοια οτι δεν εισαι κατι απο τα προαναφερθεντα)


πρεπει να ειμαι κατι απο τα προαναφερθεντα για να μου χτισουν καλο σπιτι??
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Εγω δεν το παιζω κατασκευαστης! Αυτη ειναι η διαφορα!

Memosan, κανείς επιχειρηματίας δεν μπορεί να ξέρει όλες τις πτυχές της επιχείρησής του για αυτό και προσλαμβάνει ειδικούς...
Ένας κατασκευαστής θα έπρεπε να έχει πτυχίο αρχιτέκτονα, πολιτικού μηχανικού, δικηγόρου, οικονομολογου, δημοσίων σχέσεων δηλαδή;
Ή ένας εργοστασιάρχης θα έπρεπε να ξέρει κάθε μα κάθε πτυχή της αλυσίδας παραγωγής, του λογιστηρίου, των πωλήσεων ή της αγορανομίας;
Προφανώς όχι...

Από εκεί και πέρα και εμένα με ενοχλεί η εικόνα του επιχειρηματία- ταβερνιάρη αλλά δυστυχώς επιχειρηματίας δεν γίνεται το super nerd  αλλά αυτός που αναλαμβάνει τα επιχειρηματικά ρίσκα, στα οποία συμπεριλαμβάνεται και η επιλογή καλών συνεργατών...

Το αυτό ισχύει για τους ιδιώτες...
Σπάω πλάκα με αυτούς που αντί να πληρώσουν ειδικό για μια δουλειά τα κάνουν όλα μόνοι τους και έχουν και άποψη...
Συνήθως, χάνουν απίστευτο χρόνο, πληρώνουν διπλά και τρίδιπλα και στο τέλος αναγκάζονται να φωνάξουν έναν ειδικο για να διορθώσει τις μαλακιες τους...

 

memosan

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Οκτ 2006
Μηνύματα
12.218
Like
4
Πόντοι
166
το δικο σου σπιτι παντως ασχετος το εχτισε
(με την εννοια οτι δεν εισαι κατι απο τα προαναφερθεντα)
τη στατικη μελετη και τα λοιπα που προανεφερες, μηχανικος τα εκανε δεν τα εκανα μονος μου, και ακομη και εκει ειχα προβλημα στην εκτελεση! Το οτι εμενα μου αρεσει να μελεταω πραγματα και να εφαρμοζω καινοτομιες(για παρτη μου) και οτι απογοητευτηκα ακομη και απο τον μηχανικο και ανελαβα τελικα μονος μου την ολοκληρωση και την επιβλεψη ουτε μηχανικο με κανει, ουτε κατασκευαστη!!
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom