Νέα

Παζάρι για νέο διαμέρισμα με κατασκευαστή γίνεται;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα bordelman
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 7K
  • Εμφανίσεις 207K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
οχι ειλικρινα ΠΟΥ ΤΟ ΑΚΟΥΣΕΣ ΑΥΤΟ???????????????

απο ποιον και ποτε???????????????

μισό να σου στείλω το ονοματεπώνυμο.....δεν το έκανε ο μηχανικός. ο ιδιοκτήτης διαμαρτυρόταν για τα κιλά στο σίδερο. Γνωστό του συνεργείο γνωστός ο μηχανικός ό,τι γούσταρε έκανε. Ελλάς το μεγαλείο σου.
 

on the road

Μέλος
Εγγρ.
29 Αυγ 2009
Μηνύματα
6.236
Like
1
Πόντοι
66
μεγαλομηχανικός συγγενής μου τα έχει πει στο αυτάκι όλα αυτά που λέμε.
Και ξαναλέω όταν όλα γίνονται ΟΠΩΣ προβλεπέ σαφώς και δεν υπάρχει θέμα. Ο ΓΟΚ είναι άριστος. Στα άλλα δεν τηρείται ΓΕΡΜΑΝΙΚΗ ΕΥΛΑΒΕΙΑ.
Σε ξαναματαρωτάω.
Ποιός είναι ο άτυχος στης βαρέλες;
ποιό είναι το χειρότερο τσιμέντο;
δε μπορεί να κάνεις επίβλεψη και να μην το γνωρίζεις.

εγω ΚΑΝΕΝΑ κατασκευαστη δεν εχω δει....

ο τελευταιος μαλιστα μου ζητησε να σχεδιασω το εργο με αυξημενη σεισμικη επιταχυνση (τα ριχτερ οπως ΔΕΝ ξερεις τα εχει χεσμενα ο αντισεισμικος)

 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
εγω ΚΑΝΕΝΑ κατασκευαστη δεν εχω δει....

ο τελευταιος μαλιστα μου ζητησε να σχεδιασω το εργο με αυξημενη σεισμικη επιταχυνση (τα ριχτερ οπως ΔΕΝ ξερεις τα εχει χεσμενα ο αντισεισμικος)

τα χει χεσμένα ε;
τι ακριβώς σημαίνει το κτίριο αντέχει μέχρι 8 ρίχτερ;
και ποιό είχε σχεδιαστεί εν Αθήναις έτσι;
περιμένω.

Υ.Γ.
οι σεισμοί μετρώνται σε ρίχτερ και προφανώς ο αντισεισμικός κανονισμός τα έχει χεσμένα.
σωατά. ο αντισεισμικός ασχολείται με τα μποφώρ.

ρε τι διαβάζω σήμερα το βράδυ.
 

memosan

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Οκτ 2006
Μηνύματα
12.218
Like
4
Πόντοι
166
μεγαλομηχανικός συγγενής μου τα έχει πει στο αυτάκι όλα αυτά που λέμε.
Και ξαναλέω όταν όλα γίνονται ΟΠΩΣ προβλεπέ σαφώς και δεν υπάρχει θέμα. Ο ΓΟΚ είναι άριστος. Στα άλλα δεν τηρείται ΓΕΡΜΑΝΙΚΗ ΕΥΛΑΒΕΙΑ.
Σε ξαναματαρωτάω.
Ποιός είναι ο άτυχος στης βαρέλες;
ποιό είναι το χειρότερο τσιμέντο;
δε μπορεί να κάνεις επίβλεψη και να μην το γνωρίζεις.
και το κορυφαιο απολλα

υπαρχει λεει ελεγχος για το σκυροδεμα με τα δοκιμια που παιρνεις και πας για ελεγχο!

αχαχαχαχαχαχχα

και τις απαντησεις τις παιρνεις στην καλυτερη την επομενη μερα!

αχαχαχαχαχαχαχα

και αμα το σκυροδεμα ειναι ελλατωματικο τι γινεται?
γκρεμιζεις την οικοδομη και την ξαναπας απο την αρχη?

η μηπως ολα τα σκυροδεματα που χρησιμοποιηθηκαν στην Ελλαδα με θερμοκρασιακες συνθηκες 40 βαθμων το καλοκαιρι και την κινηση της Αθηνας  ηταν ολα ΑΨΟΓΑ?

αβαβαβαβαβαβα κανεις δε μιλαει γιαυτα!
 

on the road

Μέλος
Εγγρ.
29 Αυγ 2009
Μηνύματα
6.236
Like
1
Πόντοι
66
και το κορυφαιο απολλα

υπαρχει λεει ελεγχος για το σκυροδεμα με τα δοκιμια που παιρνεις και πας για ελεγχο!

αχαχαχαχαχαχχα

και τις απαντησεις τις παιρνεις στην καλυτερη την επομενη μερα!

αχαχαχαχαχαχαχα

και αμα το σκυροδεμα ειναι ελλατωματικο τι γινεται?
γκρεμιζεις την οικοδομη και την ξαναπας απο την αρχη?

η μηπως ολα τα σκυροδεματα που χρησιμοποιηθηκαν στην Ελλαδα με θερμοκρασιακες συνθηκες 40 βαθμων το καλοκαιρι και την κινηση της Αθηνας  ηταν ολα ΑΨΟΓΑ?

αβαβαβαβαβαβα κανεις δε μιλαει γιαυτα!




αλήθεια,
πως φτιάχνεις αντισεισμικά τοιχία με προδιαγραφές 20 χρόνια μπροστά?????


εσυ τι μπετα εριξες στο σπιτι σου?
 

tomcat00

Μέλος
Εγγρ.
28 Δεκ 2008
Μηνύματα
2.976
Κριτικές
1
Like
27
Πόντοι
16
εγω ΚΑΝΕΝΑ κατασκευαστη δεν εχω δει....

ο τελευταιος μαλιστα μου ζητησε να σχεδιασω το εργο με αυξημενη σεισμικη επιταχυνση (τα ριχτερ οπως ΔΕΝ ξερεις τα εχει χεσμενα ο αντισεισμικος)

εισαι freelance ή δουλευεις για καποιο τεχνικο γραφειο;

αν ναι, υπαρχει καποιο site, στο οποιο μπορω να δω τις δουλειες σου;
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
:new_shocked: παιζει τετοιο πραγμα?


:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:

ναι ρε τι λες τώρα... με τα ρίχτερ θα ασχολούμεθα;  :grin: :grin: :grin: :grin:

τα μποφώρ μετράνε...
και για να κλείσουμε το θέμα αυτό είναι το πρόβλημα:
Ο Αντισεισμικός Κανονισμός βάσει και των διορθώσεων του 2003 είναι επαρκής (εκτός συγκλονιστικού απροόπτου). Τα κύρια προβλήματα είναι:
Α. Η αυθαίρετη δόμηση που δεν υπακούει κανέναν κανονισμό (η συντριπτική πλειοψηφία των Κτηρίων που επλήγησαν το 1999 ήταν συνήθως κτήρια με προσθήκες χωρίς άδεια).
Β. Τα παλαιά Κτήρια ειδικά αυτά πριν του 1984 που έχουν σχεδιαστεί είτε με το κανονισμό του 1956 είτε με βάσει του κανονισμού του 1932 (που δεν προέβλεπε σεισμό) είτε χωρίς κανένα κανονισμό.
Γ. Η πρακτικά ανυπαρξία γεωτεχνικών χαρτών που θα μπορούσαν να βοηθήσουν το Μηχανικό κατά το σχεδιασμό.
Δ. Ο 'πελάτης' που προτιμά να τοποθετήσει μάρμαρο Α ποιότητας[size=14pt] από το να δώσει μερικές χιλιάδες ευρώ παραπάνω για επαρκή μελέτη και επίβλεψη.[/size]
Οι νομοί είναι επαρκείς και συνήθως κανείς Μηχανικός δεν κλέβει ένα μίζερο 1% για να κινδυνεύει μία ολόκληρη ζωή με οικονομική καταστροφή. [size=18pt]Συνήθως ατέλειες στο σκελετό οφείλονται σε α) ανεπάρκεια μελετητή-κατασκευαστή και β) ανυπαρξία ενός εκ των δύο ή και των δύο. Για το (α) είναι θέμα επιλογής του πελάτη. Για το (β) είναι θέμα της πολιτείας να μην βλέπει τα αυθαίρετα ως πελάτες (με ψηφοθηρικούς και οικονοθηρικούς σκοπούς).[/size]
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
εισαι freelance ή δουλευεις για καποιο τεχνικο γραφειο;

αν ναι, υπαρχει καποιο site, στο οποιο μπορω να δω τις δουλειες σου;
:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
http://[URL unfurl="true"]www.pestaola.gr/img2/eiffel_tower_night.jpg[/img[/URL]]

Y.Γ.
πλάκα κάνω
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
εντελως φιλε μου
αλλα μη σκιαζεσαι
απλα λαμβανει υποψιν αλλα σοβαρα μεγεθη οπως τοση ωρα λεω: την επιταχυνση του σεισμου.

:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

άλλο να μελετάς και άλλο να συγκεράζεις....
:helpplea: :helpplea:


μην εκτίθεσαι άλλο....

7 Σεπτεμβρίου 1999...[size=14pt] Ισως και εκατό φορές «μικρότερη» από το φονικό σεισμό των 7,3 Ρίχτερ που σημειώθηκε στις 17 Αυγούστου στην Τουρκία υπολογίζεται ότι ήταν η ισχυρή δόνηση των 5,9 βαθμών σε απόσταση 20 χιλιομέτρων από το κέντρο της Αθήνας.[/size]
[size=18pt]
Υπολογίζεται δε ότι η ταχύτητα με την οποία κινούνταν το έδαφος στην Τουρκία ήταν 14 φορές μεγαλύτερη.
[/size] Παρ' όλα αυτά το απροσδόκητο «χτύπημα της Πάρνηθας» άφησε πίσω του143 νεκρούς, 1.600 τραυματίες, 50.000 άστεγους. Το συνολικό οικονομικό κόστος του σεισμού ήταν της τάξης των 3 δισεκατομμυρίων ευρώ, ο πιο δαπανηρός σεισμός που έγινε ποτέ στην Ελλάδα. Ενας «άγνωστος», που εισέβαλε στη ζωή μ ας και την άλλαξε ριζικά. Δέκα χρόνια μετά, μιλούν στην «Ε» επιστήμονες και πρωταγωνιστές της εποχής εκείνης, εξηγώντας μας τι άλλαξε στη ζωή μας και ποια μαθήματα πήραμε από το χτύπημα του Εγκέλαδου

 

memosan

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Οκτ 2006
Μηνύματα
12.218
Like
4
Πόντοι
166
αλήθεια,
πως φτιάχνεις αντισεισμικά τοιχία με προδιαγραφές 20 χρόνια μπροστά?????


εσυ τι μπετα εριξες στο σπιτι σου?
ποσα σιναζια εχεις βαλει στις κατασκευες που εχεις φιαξει κλωνιτσα?

τι ειναι τα σιναζια?

τα μπετα που εριξα κατα τυχη ηταν καλα! Γιατι τα αποτελεσματα του ελεγχου ΤΑ ΠΗΡΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2 ΜΕΡΕΣ! Και ευτυχως δεν εχτισα καλοκαιρι!

Αν τυχαινε και δεν ηταν καλα ποιος θα αναλαμβανε την ευθυνη και με ποιο τροπο μου λες?
 

netsome

Μέλος
Εγγρ.
13 Σεπ 2006
Μηνύματα
2.658
Like
528
Πόντοι
36
Συνολικα 4126 οικοδομές κρίθηκαν κατεδαφιστέες, οι περισσότερες παλιές, αυθαίρετες ή κακοσυντηρημένες...Σε τί σύνολο κτιρίων; Να πούμε 1.000.000 για να είμαστε μέσα;
Δηλαδή 4.126/1000000= 0,005% ! Μιλάμε για νέα Σαντορίνη ή Κρακατόα! Απορώ πως συνέχισε να υπάρχει ελλαδικός χώρος!

βρε συ βαλε τα νουμερα κατω ενα ενα :
4126 στο 1 εκατομμυριο ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ 0,005%!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
κανει 0,5% ΜΙΣΟ ΤΑ ΕΚΑΤΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΠΠΠΟΟΟΟΛΛΛΛΥΥΥ!
ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ.
επιπλεον: ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ 1ΕΚ. ΚΑΤΟΙΚΙΕΣ. ειναι παρα πολυ λιγοτερες διοτι καθε πολυκατοικια στεγαζει πολλες οικογενειες.
εαν ειδες αυτη η λιστα ΔΕΝ εχει ΟΛΟΥΣ τους δημους μεσα , αρα ΔΕΝ αφορα ΟΛΗ την αθηνα,
οπως εξ αλλου ειναι φυσιολογικο πχ. στο ΑΛΙΜΟ δεν θα περιμενες ζημιες οπως κ δεν περιλαμβανονται.ΑΡΑ το νουμερακι σου εκτινασεται προς τα επανω , πολυ πανω απο το 0,5%!!!
ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ 300.000 ΚΑΤΟΙΚΙΕς ΤΟΤΕ ΓΙΝΕΤΑΙ 1,5%.
σκεψου λοιπον σεισμο με ιδια χαρακτηριστικα να γινεται πιο κεντρικα στην αθηνα,
κ να "πιανει" οοολη την αθηνα. εεε τοτε 1εκ. επι 1,5% ===== 15000!!!!! κατοικιες.
εκει να δεις γλεντια !!!
αλλα ξεχασα!
οι φιλοι μας οι εργολαβοι εχουν κανει καλη δουλεια οπτε δεν εχουμε να φοβομαστε τιποτε.

ρε συ σοβαρα τωρα,
αμα δεν μπορεις να βγαλεις ενα απλο ποσοστο τι σκατα επαγγελμα κανεις επιτυχως?
ακου 4126/1εκ.=0,005%!
(και αν δεν κανω λαθος δηλωνεις κ κατι με χρηματο πιστωτικα, ε?)
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
ε, εισαι μαλακας...
μιλα με καναν μηχανικο ρε πουστη μου πριν ξεφτιλιστεις τόσο!!!!

ό,τι πεις...
τα ρίχτερ δε μετράνε στο σεισμό.
τον μετράμε με μποφώρια.....

Αλλο ρε παπάρα τι μοντέλο χρησιμοποιάς στο σχεδιασμό και άλλο πώς μετράς το σεισμό.
Αλλα απορώ ποιός μαλάκας παίρνει πτυχίο όταν λέει στη Φυσικό ότι η επιτάχυνση ενός σεισμού έχει χεσμένα τα ριχτερ........
τι να πω.
η μαλακία ταβάνι.
 

on the road

Μέλος
Εγγρ.
29 Αυγ 2009
Μηνύματα
6.236
Like
1
Πόντοι
66
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

άλλο να μελετάς και άλλο να συγκεράζεις....
:helpplea: :helpplea:


μην εκτίθεσαι άλλο....

7 Σεπτεμβρίου 1999...[size=14pt] Ισως και εκατό φορές «μικρότερη» από το φονικό σεισμό των 7,3 Ρίχτερ που σημειώθηκε στις 17 Αυγούστου στην Τουρκία υπολογίζεται ότι ήταν η ισχυρή δόνηση των 5,9 βαθμών σε απόσταση 20 χιλιομέτρων από το κέντρο της Αθήνας.[/size]
[size=18pt]
Υπολογίζεται δε ότι η ταχύτητα με την οποία κινούνταν το έδαφος στην Τουρκία ήταν 14 φορές μεγαλύτερη.
[/size] Παρ' όλα αυτά το απροσδόκητο «χτύπημα της Πάρνηθας» άφησε πίσω του143 νεκρούς, 1.600 τραυματίες, 50.000 άστεγους. Το συνολικό οικονομικό κόστος του σεισμού ήταν της τάξης των 3 δισεκατομμυρίων ευρώ, ο πιο δαπανηρός σεισμός που έγινε ποτέ στην Ελλάδα. Ενας «άγνωστος», που εισέβαλε στη ζωή μ ας και την άλλαξε ριζικά. Δέκα χρόνια μετά, μιλούν στην «Ε» επιστήμονες και πρωταγωνιστές της εποχής εκείνης, εξηγώντας μας τι άλλαξε στη ζωή μας και ποια μαθήματα πήραμε από το χτύπημα του Εγκέλαδου



ρε μαλακα ελευθεροτυπια μου φερνεις για τεχνικο κειμενο??????????????????

και κοψε αυτα τα υπερμεγεθη...
θυμιζεις αχαχουχα και παιχτουρα...

 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
βρε συ βαλε τα νουμερα κατω ενα ενα :
4126 στο 1 εκατομμυριο ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ 0,005%!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
κανει 0,5% ΜΙΣΟ ΤΑ ΕΚΑΤΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΠΠΠΟΟΟΟΛΛΛΛΥΥΥ!
ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ.
επιπλεον: ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ 1ΕΚ. ΚΑΤΟΙΚΙΕΣ. ειναι παρα πολυ λιγοτερες διοτι καθε πολυκατοικια στεγαζει πολλες οικογενειες.
εαν ειδες αυτη η λιστα ΔΕΝ εχει ΟΛΟΥΣ τους δημους μεσα , αρα ΔΕΝ αφορα ΟΛΗ την αθηνα,
οπως εξ αλλου ειναι φυσιολογικο πχ. στο ΑΛΙΜΟ δεν θα περιμενες ζημιες οπως κ δεν περιλαμβανονται.ΑΡΑ το νουμερακι σου εκτινασεται προς τα επανω , πολυ πανω απο το 0,5%!!!
ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ 300.000 ΚΑΤΟΙΚΙΕς ΤΟΤΕ ΓΙΝΕΤΑΙ 1,5%.
σκεψου λοιπον σεισμο με ιδια χαρακτηριστικα να γινεται πιο κεντρικα στην αθηνα,
κ να "πιανει" οοολη την αθηνα. εεε τοτε 1εκ. επι 1,5% ===== 15000!!!!! κατοικιες.
εκει να δεις γλεντια !!!
αλλα ξεχασα!
οι φιλοι μας οι εργολαβοι εχουν κανει καλη δουλεια οπτε δεν εχουμε να φοβομαστε τιποτε.

ρε συ σοβαρα τωρα,
αμα δεν μπορεις να βγαλεις ενα απλο ποσοστο τι σκατα επαγγελμα κανεις επιτυχως?
ακου 4126/1εκ.=0,005%!
(και αν δεν κανω λαθος δηλωνεις κ κατι με χρηματο πιστωτικα, ε?)

όλως τυχαίως οι δύο που υπερασπίζονται τα κτίρια έχουν άμεση σχέση με τον κατασκευαστικό κλάδο....
δεν είναι κακό..
αρκεί να μη γίνεται παραποίηση της πραγματικότητας και υποβάθμιση των τραγικών ελλείψεων στην εφαρμογή κανονισμών και νόμων που είναι ο κανόνας στην ελλάδα ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΣΤΟΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΙΚΟ ΚΛΑΔΟ. Απλά εκεί γίνονται οι μεγαλύτερες μαλακίες.
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
ρε μαλακα ελευθεροτυπια μου φερνεις για τεχνικο κειμενο??????????????????

και κοψε αυτα τα υπερμεγεθη...
θυμιζεις αχαχουχα και παιχτουρα...

είπαμε.
Ο ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΟΣ ΕΧΕΙ ΧΕΣΜΕΝΟ ΤΟΝ ΡΙΧΤΕΡ.
ποιός μαλάκας είναι αυτός άραγε;
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom