Νέα

Παζάρι για νέο διαμέρισμα με κατασκευαστή γίνεται;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα bordelman
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 7K
  • Εμφανίσεις 207K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 6 άτομα (0 μέλη και 6 επισκέπτες)

kostas1978

Μέλος
Εγγρ.
14 Ιαν 2009
Μηνύματα
131
Like
6
Πόντοι
1
ισογειο θα ελεγα.ειναι ουσιαστικα 3 οροφοι και μιλαμε για τον πρωτο
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
ισογειο θα ελεγα.ειναι ουσιαστικα 3 οροφοι και μιλαμε για τον πρωτο

οκ...τηλεαναφορικά (εξ αποστάσεως, δική μου λέξη) δεν μπορώ να καταλάβω τι εννοείς

ρίξε μία ματιά στην άδεια, δείχνει μήπως τις αποθήκες σαν υπόγειο και τελικά είναι ξεθαμένα? εάν ναι...ξέχασέ το και κάτσε στα αυγά σου γιατί θα μπλέξεις περισσότερο

εάν το δείχνει Pilotis ή κλειστό garage και αποθήκη (?) στο ισόγειο τότε εάν βιαστείς, με την ρύθμιση του Σουφλιά μπορείς να κάνεις κάτι (λεπτομέρειες στην οικεία πολεοδομία σου ή σε μηχανικό), να βιαστείς όμως, μην σου πω σήμερα, γιατί από εβδομάδα καταργείται η ρύθμιση
 

kostas1978

Μέλος
Εγγρ.
14 Ιαν 2009
Μηνύματα
131
Like
6
Πόντοι
1
ειναι ισογειο και εχει αδεια για γκαραζ-αποθηκη.αγορασα το διαμερισμα στον 3 οροφο και ελεγα αν εχω την δυνατοτητα να παρω και αυτο.δεν καταργηθηκε αυτο που λεσ??κατι τετοιο ακουσα
 

xpapad

Σεβαστός
Εγγρ.
20 Μαρ 2008
Μηνύματα
1.547
Κριτικές
33
Like
3
Πόντοι
1.240
1. Ας γινόσουνα κι εσύ τέτοιος δημόσιος υπάλληλος. Τα σπίτια σου δεν τα πουλάς σε αυτούς, αλλά στους μεροκαματιάρηδες που βγάζουνε 1000 ευρώ το μήνα.
2. Αν δεν θες να ρισκάρεις, μην επενδύεις, γίνε υπάλληλος. Από τη στιγμή που κάνεις μια δουλειά, τότε να την κάνεις σωστά. Φτιάξε εσύ μια οικοδομή χωρίς προβλήματα, με σωστό φωτισμό, θέρμανση, κλπκλπ, (να μην τα πω όλα) και τότε να είσαι σίγουρος πως οι οικοδομές σου θα πωλούναι όλες χωρίς πρόβλημα. Έχω γνωστούς κατασκευαστές που ακόμα και μέσα στην κρίση ξεπουλήσανε χωρίς πρόβλημα, με λίγο νεράκι στις τιμές τους (πραγματικά λίγο-λόγω περιοχής)

3. Όταν δραστηριοποιείσαι σε μια αγορά, έχεις κέρδη και ζημείες. Όταν η αγορά πάει χάλια, θα σε πληροφορήσω δυστυχώς πως μάλλον θα έχεις και εσύ ζημείες. Επίσης, το 30% ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ.
Όταν σε διαπραγμάτευση με κατασκευαστή στη Νίκαια μου έριξε 35% την αρχική του τιμή, σημαίνει πως το κέρδος του είναι 70%. Γκέγκε;
Μικρότερο κέρδος σε ποσοστό (αλλά όχι σε απόλυτη τιμή) έχουν στις ακριβές περιοχές. Μπορεί να έχουνε 30% αλλά αυτό αντιστοιχεί σε 300-350,000 γιούργια. Διόλου ευκαταφρόνητο ποσό, ειδικά τη στιγμή που φοροδιαφεύγεις συνήθως. (ας μην το αναλύσουμε ΚΑΙ αυτό)
καταρχην δεν ειμαι κατασκευαστης, η δικια μου αποψη ειναι οτι κατασκευαστες ειναι μονο οι κατσκευαστες-πολιτικοι μηχανικοι και οχι κατασκευαστες-περιπτεραδες, μπακαληδες κοκ αρα λοιπον ξεκιναω απο αυτο, δευτερον συγχαιρω αυτους τους κατασκευαστες και ειδικα τους νεους που ειχαν το θαρρος-θρασος-τολμη να ασχοληθουν και να ρισκαρουν στη ζωη τους για κατι καλυτερο οικονομικα και δεν εμειναν μηχανηκακια σε καποια εταιρεια να αποτελουν αντικειμενο εκμεταλευσης. και εγω σου αντιστρεφω την ερωτηση γιατι δεν γινεσαι  και εσυ κατασκευαστης? αφου και η κουτση μαρια εχει γινει πλεον παρε ενα δανειο και ξεκινα να τα οικονομησεις....
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
ειναι ισογειο και εχει αδεια για γκαραζ-αποθηκη.αγορασα το διαμερισμα στον 3 οροφο και ελεγα αν εχω την δυνατοτητα να παρω και αυτο.δεν καταργηθηκε αυτο που λεσ??κατι τετοιο ακουσα

οπότε μετράει μάλλον σαν υπέργεια κλειστή/στεγασμένη θέση στάθμευσης (για αποθήκη δεν ξέρω, δεν μου έχει τύχει), και με την ρύθμιση του σουφλιά μπορείς να το τακτοποιήσεις (αλλαγή χρήσης) και συμφέρει

δεν έχει καταργηθεί με εγκύκλιο (τουλάχιστον μέχρι την Παρασκευή που πέρασε), αλλά είναι βέβαιο ότι θα καταργηθεί

οπότε εάν σε ενδιαφέρει τρέχα, μπορεί και να δέχονται ακόμη αιτήσεις

Μην ξεχνάς όμως, ότι το όλο θέμα με τις πρόσφατες ρυθμίσεις του σουφλιά, παίζει να βγουν και άκυρες ή αντισυνταγματικές....
 

kostas1978

Μέλος
Εγγρ.
14 Ιαν 2009
Μηνύματα
131
Like
6
Πόντοι
1
και αν βγουν ακυρες την πατησα μετα!ετσι??
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
και αν βγουν ακυρες την πατησα μετα!ετσι??

ο Str8 θα σου απαντήσει πιο υπεύθυνα τι συνεπάγεται αυτό νομικά

πρακτικά θα έλεγα εικάζοντας, ότι ουσιαστικά μετά η πολεοδομία θα έχει αρχείο (βάση δεδομένων) με ποιοι έχουν παρανομήσει και κάθε φορά που κάποιος υπάλληλος έχει πρόβλημα χρηματοροών, θα σου χτυπάει την πόρτα....u get the point
 

kostas1978

Μέλος
Εγγρ.
14 Ιαν 2009
Μηνύματα
131
Like
6
Πόντοι
1
μαλιστα!θα το παρω μαλλον και θα περιμενω !!και στην τελικη θα εχω και γκαραζ και αποθηκη!
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.479
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
καταρχην δεν ειμαι κατασκευαστης, η δικια μου αποψη ειναι οτι κατασκευαστες ειναι μονο οι κατσκευαστες-πολιτικοι μηχανικοι και οχι κατασκευαστες-περιπτεραδες, μπακαληδες κοκ αρα λοιπον ξεκιναω απο αυτο, δευτερον συγχαιρω αυτους τους κατασκευαστες και ειδικα τους νεους που ειχαν το θαρρος-θρασος-τολμη να ασχοληθουν και να ρισκαρουν στη ζωη τους για κατι καλυτερο οικονομικα και δεν εμειναν μηχανηκακια σε καποια εταιρεια να αποτελουν αντικειμενο εκμεταλευσης. και εγω σου αντιστρεφω την ερωτηση γιατι δεν γινεσαι  και εσυ κατασκευαστης? αφου και η κουτση μαρια εχει γινει πλεον παρε ενα δανειο και ξεκινα να τα οικονομησεις....
1. αν δεν είσαι κατασκευαστής, τότε προς τι το ΚΡΑΤΑΤΕ ΓΕΡΑ;
2. Στην ερώτησή σου, σου απαντώ. Δεν είπα εγώ πουθενα πως δεν μου φτάνουνε τα λεφτά που παίρνω ή πως φθονώ κάποιον άλλον για τα λεφτά που βγάζει. Αντιθέτως σου είπα, πως ΑΝ κάνει σωστές οικοδομές ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ, τότε καλά κάνουνε και βγάζουνε. Αλλά στην κρίση αναγκαστικά θα ρίξουνε τα εισοδήματά τους.
3. Πρόβλημα έχω με τον κατασκευαστή κουτιών που μετά αποποιείται και των κακοτεχνιών του. Βλέπε ********* ένα πράγμα. Και με αυτούς που υπερτιμούν κατασκευές της πλάκας. Βλέπε ολους τους υπόλοιπους ένα πράγμα.
4. Κατασκευαστής δεν πρόκειται να γίνω.
α.γιατί έχτισα ήδη ένα σπίτι (περισσότερο ο πατέρας μου για να είμαι ακριβής), οπότε δεν έχω απωθημένο.
β. γιατί δεν με ενδιαφέρει ο κλάδος. Άλλο πράγμα σπούδασα και ξόδεψα λεφτά για να γίνω, οπότε δεν καταλαβαίνω γιατί να το αλλάξω τώρα.
γ. γιατί δεν έχω τόσα λεφτά ή τόση διάθεση για ρίσκο. Ο καθένας να γνωρίζει τα όριά του. Αυτό δεν με κάνει δειλό. Απλά για ποιο λόγο να μπλεχτώ σε μια αγορά που δεν ξέρω;

Πήρες ικανοποιητική απάντηση;
Τώρα πες μου κι εσύ, πώς θα πάρει ένας άνθρωπος σπίτι τώρα αν δεν ρίξεις την τιμή, τη στιγμή που έχει πληθώρα επιλογών, τρέμει από το φόβο πως η αξία του ακινήτου μπορεί να πέσει κατακόρυφα σε μήνες από τώρα και επιπλέον φοβάται είτε για απόλυση λόγω κρίσης είτε για την επιχείρησή τους για τον ίδιο λόγο;;
Οι κατασκευαστές πρέπει να κάνουνε πάρτι μόλις βλέπουνε δημόσιους υπάλληλους για πελάτες. Οι μοναδικοί χωρίς κίνδυνο.
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.479
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
μαλιστα!θα το παρω μαλλον και θα περιμενω !!και στην τελικη θα εχω και γκαραζ και αποθηκη!
χαχαχα...παζαρεψέ το ομως πρωτααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααα
 

kostas1978

Μέλος
Εγγρ.
14 Ιαν 2009
Μηνύματα
131
Like
6
Πόντοι
1
το εχω κανει και πιστευω οτι ειναι καλη η τιμη!20.000  τι λετε εσεις?
 

xpapad

Σεβαστός
Εγγρ.
20 Μαρ 2008
Μηνύματα
1.547
Κριτικές
33
Like
3
Πόντοι
1.240
1. αν δεν είσαι κατασκευαστής, τότε προς τι το ΚΡΑΤΑΤΕ ΓΕΡΑ;
2. Στην ερώτησή σου, σου απαντώ. Δεν είπα εγώ πουθενα πως δεν μου φτάνουνε τα λεφτά που παίρνω ή πως φθονώ κάποιον άλλον για τα λεφτά που βγάζει. Αντιθέτως σου είπα, πως ΑΝ κάνει σωστές οικοδομές ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ, τότε καλά κάνουνε και βγάζουνε. Αλλά στην κρίση αναγκαστικά θα ρίξουνε τα εισοδήματά τους.
3. Πρόβλημα έχω με τον κατασκευαστή κουτιών που μετά αποποιείται και των κακοτεχνιών του. Βλέπε Ρουσουνέλος ένα πράγμα. Και με αυτούς που υπερτιμούν κατασκευές της πλάκας. Βλέπε ολους τους υπόλοιπους ένα πράγμα.
4. Κατασκευαστής δεν πρόκειται να γίνω.
α.γιατί έχτισα ήδη ένα σπίτι (περισσότερο ο πατέρας μου για να είμαι ακριβής), οπότε δεν έχω απωθημένο.
β. γιατί δεν με ενδιαφέρει ο κλάδος. Άλλο πράγμα σπούδασα και ξόδεψα λεφτά για να γίνω, οπότε δεν καταλαβαίνω γιατί να το αλλάξω τώρα.
γ. γιατί δεν έχω τόσα λεφτά ή τόση διάθεση για ρίσκο. Ο καθένας να γνωρίζει τα όριά του. Αυτό δεν με κάνει δειλό. Απλά για ποιο λόγο να μπλεχτώ σε μια αγορά που δεν ξέρω;

Πήρες ικανοποιητική απάντηση;
Τώρα πες μου κι εσύ, πώς θα πάρει ένας άνθρωπος σπίτι τώρα αν δεν ρίξεις την τιμή, τη στιγμή που έχει πληθώρα επιλογών, τρέμει από το φόβο πως η αξία του ακινήτου μπορεί να πέσει κατακόρυφα σε μήνες από τώρα και επιπλέον φοβάται είτε για απόλυση λόγω κρίσης είτε για την επιχείρησή τους για τον ίδιο λόγο;;
Οι κατασκευαστές πρέπει να κάνουνε πάρτι μόλις βλέπουνε δημόσιους υπάλληλους για πελάτες. Οι μοναδικοί χωρίς κίνδυνο.
παραλιγο να ειχα ασχοληθει με την κατασκευη και κατα την διαρκεια του παζαριου με τον οικοπεδουχο σκαει η κριση και εκανα πισω, ειμουν τυχερος γιατι θα βρισκομουν πρωτη φορα στην τομεα της κατασκευης και της πωλησης και αν το ειχα κανει πιθανοτατο τωρα να μην μιλαγαμε εδω με τις φουρτουνες που θα ειχα, πιστευω να σου απαντησα στο ΚΡΑΤΑΤΕ ΓΕΡΑ
η πωληση των διαμερισματων ειναι προσφορα και ζητηση κανεις δεν σε σεσμευει να αγορασεις απο εμενα αυτο διαθετω σε καποια τιμη, αν θες το παιρνεις αν δε θες πας αλλου, αν βγαινω κρατω την τιμη αν δε βγαινω τη ριχνω την τιμη αν δεν βγινω ακομα την ριχνω και αλλο και μπαινω μεσα προκειμενουν να ειμαι λιγοτερο χαμενος...
 

mikrosgr

Τιμημένος
Εγγρ.
30 Νοε 2006
Μηνύματα
1.777
Κριτικές
1
Like
71
Πόντοι
16
ξερετε ποσο κοστιζει ενα τετραγωνικο κατασκευης στον κατασκευαστη??? συνηθως 800-900 ευρω , τωρα βαζωντας αριστης ποιοτητας υλικα μπορι να παει 900(+) βαζωντας σκαρτα υλικα μπορει να παει 800(-),

μονο και μονο απο αυτο που λες , αντιλαμβανομαι οτι εισαι βαρια νυχτωμενος με της τημες του κοστους κατασκευεις  :uglystupid: , αυτα τα νουμερα υπηρχαν πρην  15 ετη  , οχι σημερα το 2009 , ρωτα κανενα σχετικο και μην το παιζεις ξερολας - ελληνας
 

xpapad

Σεβαστός
Εγγρ.
20 Μαρ 2008
Μηνύματα
1.547
Κριτικές
33
Like
3
Πόντοι
1.240
μονο και μονο απο αυτο που λες , αντιλαμβανομαι οτι εισαι βαρια νυχτωμενος με της τημες του κοστους κατασκευεις   :uglystupid: , αυτα τα νουμερα υπηρχαν πρην  15 ετη  , οχι σημερα το 2009 , ρωτα κανενα σχετικο και μην το παιζεις ξερολας - ελληνας
πες μου ρε σχετικε να μαθω...
 

xpapad

Σεβαστός
Εγγρ.
20 Μαρ 2008
Μηνύματα
1.547
Κριτικές
33
Like
3
Πόντοι
1.240
μονο και μονο απο αυτο που λες , αντιλαμβανομαι οτι εισαι βαρια νυχτωμενος με της τημες του κοστους κατασκευεις   :uglystupid: , αυτα τα νουμερα υπηρχαν πρην  15 ετη  , οχι σημερα το 2009 , ρωτα κανενα σχετικο και μην το παιζεις ξερολας - ελληνας
λεγοντας 800-900 ευρω εννοω ολους τους χωρους κατασκευης (piloti, υπογειο, κλιμακοστασιο) για καθαρο χωρο σπιτιου ανεβαινουμε 200 ευρω /τμ.
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
1. Ας γινόσουνα κι εσύ τέτοιος δημόσιος υπάλληλος. Τα σπίτια σου δεν τα πουλάς σε αυτούς, αλλά στους μεροκαματιάρηδες που βγάζουνε 1000 ευρώ το μήνα.
2. Αν δεν θες να ρισκάρεις, μην επενδύεις, γίνε υπάλληλος. Από τη στιγμή που κάνεις μια δουλειά, τότε να την κάνεις σωστά. Φτιάξε εσύ μια οικοδομή χωρίς προβλήματα, με σωστό φωτισμό, θέρμανση, κλπκλπ, [glow=red,2,300](να μην τα πω όλα)[/glow] και τότε να είσαι σίγουρος πως οι οικοδομές σου θα πωλούναι όλες χωρίς πρόβλημα. Έχω γνωστούς κατασκευαστές που ακόμα και μέσα στην κρίση ξεπουλήσανε χωρίς πρόβλημα, με λίγο νεράκι στις τιμές τους (πραγματικά λίγο-λόγω περιοχής)

3. Όταν δραστηριοποιείσαι σε μια αγορά, έχεις κέρδη και ζημείες. Όταν η αγορά πάει χάλια, θα σε πληροφορήσω δυστυχώς πως μάλλον θα έχεις και εσύ ζημείες. Επίσης, το 30% ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ.
Όταν σε διαπραγμάτευση με κατασκευαστή στη Νίκαια μου έριξε 35% την αρχική του τιμή, σημαίνει πως το κέρδος του είναι 70%. Γκέγκε;
Μικρότερο κέρδος σε ποσοστό (αλλά όχι σε απόλυτη τιμή) έχουν στις ακριβές περιοχές. Μπορεί να έχουνε 30% αλλά αυτό αντιστοιχεί σε 300-350,000 γιούργια. Διόλου ευκαταφρόνητο ποσό, ειδικά τη στιγμή που φοροδιαφεύγεις συνήθως. (ας μην το αναλύσουμε ΚΑΙ αυτό)


Να τα πεις ΟΛΑ ......


Γιατι να μην τα πεις δηλαδη ?
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
ο Str8 θα σου απαντήσει πιο υπεύθυνα τι συνεπάγεται αυτό νομικά

πρακτικά θα έλεγα εικάζοντας, ότι ουσιαστικά μετά η πολεοδομία θα έχει αρχείο (βάση δεδομένων) με ποιοι έχουν παρανομήσει και κάθε φορά που κάποιος υπάλληλος έχει πρόβλημα χρηματοροών, θα σου χτυπάει την πόρτα....u get the point

Πάλι θα τρέχουμε στο ΕΔΑΔ μου φαίνεται!

:2funny:  :2funny:  :2funny:

Κατά κανόνα ο καλόπιστος διοικούμενος προστατεύεται αλλά επειδή στην Ελλάδα ζούμε, σίγουρος δεν μπορεί να είσαι για τίποτα...
Εκτιμώ πάντως ότι ακόμη και αν το ΣτΕ βγάλει το νόμο αντισυνταγματικό, πάλι κάποια ρύθμιση θα θεσπιστει που θα καλύπτει όσους υπήχθησαν στο σχετικό καθεστώς και δεν είναι και λίγοι (οι περισσότεροι στην επαρχία)...
 

streetwalker

Μέλος
Εγγρ.
16 Μαρ 2007
Μηνύματα
8.757
Κριτικές
3
Like
201
Πόντοι
66
Προς το παρόν, υπάρχει μια γνωμοδότηση του Εισαγγελέα του ΑΠ, ότι όσοι πλήρωσαν/πληρώσουν καλά το έκαναν. LOL

Όσο για την τελική τύχη όσων έτρεξαν... το πιο πιθανό είναι ότι επειδή μιλάμε για νομική κατάσταση, οι ημί θα επιστρέψουν στο προηγούμενο καθεστώς.
Εκτός και αν κάνουν καμιά ακροβασία όπως με εκείνη την γνωμοδότηση του ΝΣΚ για την φορολογία τους.
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Ενας σωστός εργολάβος δεν υπάρχει εδω μέσα  :2funny: :2funny: :2funny:

Να μου απαντήσει πόσο επιβαρύνει το τελικό ποσό ανά τ.μ. η ενοικίασει χημικής τουαλέτας κατά την διάρκεια των εργασιων ανέγερσεις, για να μην χεζοβολάνε τα μαστόρια ολούθε :2funny: :2funny: :shit: :shit:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom