Νέα

Παζάρι για νέο διαμέρισμα με κατασκευαστή γίνεται;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα bordelman
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 7K
  • Εμφανίσεις 207K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 6 άτομα (0 μέλη και 6 επισκέπτες)

free

Ανώτερος
Εγγρ.
30 Σεπ 2005
Μηνύματα
3.164
Κριτικές
150
Like
2.917
Πόντοι
6.925
Οταν φιλε dfwk λες "Σηπτική Δεξαμενή Λυμάτων" εννοείς κατι σαν Χημικη Τουαλέτα

Οχι φίλτατε ο συνάδελφος - την εκφρασθείσα άποψη του οποίου συμμερίζομαι απόλυτα - εννοεί τον κοινό βόθρο , αυτόν που τον αδειάζει ο "Αχόρταγος"
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Ειναι και αυτός οπως και εσυ εργολάβος;
Δεν σας έχω εμιστοσίνει. Θα ρωτήσω τον Βόθρο, αν είνα έτσι όπως τα λέτε.
ΒΟΘΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ ΕΕΕΕ!!!!!! Β Ο Θ Ρ ΕΕΕΕΕΕΕΕ ΑΧΟΡΤΑΓΕΕΕΕ
 

free

Ανώτερος
Εγγρ.
30 Σεπ 2005
Μηνύματα
3.164
Κριτικές
150
Like
2.917
Πόντοι
6.925
Οχι 3καρδε δεν είμαι εργολάβος. Το συνάδελφε αναφέρεται στο forum. Εάν εμπιστέυεσαι έναν βόθρο ρώτα τον, κάπου εδώ γύρω τον είδα να ποστάρει.
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Το ποσταρα και στο θερντ "αγορα χρυσου".Για μην το ξαναγράφω το ποστάρω και δω.
Λοιπόν, φτιάχτε καφεδάκι ανάψετε και κανένα τσιγαράκι και απολαύσετε την διήγηση.
Κατάρχιν μην βιαστίτε να βγάλετε συμπεράσματα για τα πιστεύω και τον χαρακτήρα μου.
Ο πατέρας μου, αλαφρί το χώμα που τον σκεπάζεί, ήταν ένας τυπικά κυνήγημένος αριστερός της γενίας του '20. Αντάρτικο, εξορίες, φυλακίσεις και διάφορα άλλα γνωστά. Ηταν όμως εργατικός και γατονάκι, αφού στη φυλακή δεν απόφευγε τους μόρτες ποινικούς. Παντρέφτηκε σχετικά μεγάλος μετά τις "σπουδές" του. Επειδή λοίπον ήταν της πιάτσας κάθε του οικονομιούλα, την έκανε λίρίτσα. Οικογενιάρχης καλός, σοβαρός, ποτά ξενύχτια δεν ήξερε καμια τάνα που και που.
Εκανε εμένα και τον αδελφό μου, λιγο προ χούντας εγώ, μετα χούντας (και τελικής αποφυλάκισης ) τον μικρόνε. Μας μεγάλοσε, μας σπούδασε, μας βοήθησε, όλα καλά. Που και που τσουπ αγόραζε και καμια χρυσή και επειδή ήταν της πιάτσας και είχε φάει και το ξύλο της αρκούδας, όταν βάραγε βάραγε καλά. Κατί σαράφιδες της Ομονοίας που προσπάθησαν να τον κοροιδέψουν μερικές φορές τους τον ακούμπισε κανονικά.
Όταν πήγα να ζητήσω την μανταμ μου από τον μπαμπά της, με συνόδευσε και ο δικός μας. Με το που κοιτιούνται λοιπόν οι συμπεθέροι, γελάνε  αγκαλιάζονται και ρίχνουν το κλάμα.
Ηταν γνώριμοι από την εξορία, ομεν δικός μου μέσα από τρα συρματα, ο πεθερός από έξω σποπός. Της ίδιας γενίας, με άλλους πολιτικούς δρόμους. Κομμούνα και φασίστας, αλλα΄με αλληλοεκτίμηση και καλή  καρδια και οι δύο. Ο πατέρας μου είχε τρις εξ ου και το παρανόμη.
Ο πεθερός μετά την ευδόκιμη υπηρεσία του στη "Χ", ΛΟΚ κλπ έγινε σκατατσής. Του δώσανε δύο τρεις άδειες βοθρατσίδικών και έκανε πολύ χρήμα. Ηταν όμως μεγαλοπουτανίαρης και γλετσές παντρέφτηκε μεγάλος και έκανε μόνο την μανταμ μου. Όλα καλά πιανο, γαλλικά, χορό κλπ.
Πήγα λοιπόν επισκεψη τις προάλλες, μετα την ανακάλυψη, να τον δω. Η μανταμ του τα είχε προλάβει όλα. Όταν είπιαμε τον καφε μας και τα σχετικά, ο πεθερός με πήγε παράμερα και μου έσκασε το παραμύθι.
Υιέ μου, μου είπε, δεν είσαι σώστος.
Γιατι μπαμπα του λέω.
Έχεις αδελφο μου λέει και οι μίσες χρυσές είναι δικές του.
Κόκαλο εγώ, ύστερα χαμήλωσα το κεφάλι.
Θα του δώσεις μπροστα μου τις 250 άμεσα. Και έγω θα σου δώσω 500 χρυσές δικές μου.
Ξανά κόκαλο εγώ. Ναι μπαμπά.
Για να μην το κάνουμε μυθιστόρημα κάνω σούμα.
500-250( του αδελφού μου)= 250.
250+500 (δώρο του πεθερού για την εντιμη στάση μου)=750
ΑΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΟΥΘΕΝΑ 750 ΧΡΥΣΕΣ ΖΕΣΤΕΣ ΛΙΡΕΣ.
Φυσικά ο τυχερός εργολάβος θα πάρει μόνο 500, τις άλλες στο μπαούλο γκαβάτσα.
 

Finder

Μέλος
Εγγρ.
28 Απρ 2008
Μηνύματα
198
Like
2
Πόντοι
1
Η "πλακα" ειναι οτι τις τελευταιες 2 εβδομαδες υπαρχει τρομερη ΖΗΤΗΣΗ και ουσιαστικη κινηση (συμβολαια) στην αγορα ακινητων!
Φαινεται οτι ο κοσμος εχει φοβηθει πολυ με αυτα που ακουει για τις τραπεζες κτλ. και εχει στραφει στην αγορα ακινητων-γης.

Οπως ελεγε και ενας συναδελφος: "Tι να τα κανω τα μετρητα τους ρε? Εγω δεν θελω τοξικα χρηματα. Εγω θελω δρυινα πατωματακια, διπλα τζαμακια κτλ"  :2funny:

υ.γ: Προσθετω και τα λογια ενας μπαρμπα (σοφου), ο οποιος ελεγε "Φιλε, να φοβασαι ΜΟΝΟ οταν ΔΕΝ εχεις εμπορευμα, οχι οταν εχεις....Μονο τοτε υπαρχει προβλημα..."  ;)
 

streetwalker

Μέλος
Εγγρ.
16 Μαρ 2007
Μηνύματα
8.757
Κριτικές
3
Like
201
Πόντοι
66
Μείωση 16,8% στον αριθμό των οικοδομικών αδειών, κατά 15,7% στην επιφάνεια και κατά 15,1% στον όγκο, σημείωσε η συνολική οικοδομική δραστηριότητα (ιδιωτική και δημόσια) στο σύνολο της χώρας, κατά το χρονικό διάστημα Ιανουαρίου-Ιουλίου.

Μείωση της οικοδομικής δραστηριότητας καταγράφηκε σε όλες τις περιφέρειες της χώρας, με εξαίρεση την περιφέρεια Νοτίου Αιγαίου, όπου σημειώθηκε αύξηση 6,2%.

Οι μεγαλύτερες μειώσεις στον αριθμό των οικοδομικών αδειών καταγράφηκαν στην περιφέρεια της Αττικής (24,3%) και στην περιφέρεια Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης (21,5%).

Η ιδιωτική οικοδομική δραστηριότητα εμφάνισε μείωση 16,9% στον αριθμό των εκδοθεισών οικοδομικών αδειών, κατά 15,8% στην επιφάνεια και κατά 15,2% στον όγκο, σε σύγκριση με την αντίστοιχη περίοδο του έτους 2007.

Τον Ιούλιο, παρατηρήθηκε μείωση 9,3% στον αριθμό των οικοδομικών αδειών, κατά 16% στην επιφάνεια και κατά 18,5% στον όγκο.

Η υποχώρηση της ζήτησης, λόγω ακριβών τιμών και υψηλών επιτοκίων, «γονατίζει» την οικοδομή, με άμεσες επιπτώσεις στην απασχόληση χιλιάδων εργαζομένων.

Επιπλέον, η υποχώρηση της οικοδομικής δραστηριότητας οδηγεί αναπόφευκτα σε επιβράδυνση την οικονομία, ενώ προς τα κάτω πιέζονται οι τιμές των ακινήτων, κυρίως των νεόδμητων.

 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
που εισαι ΤΡΙΚΑΡΔΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ φιλε μου καλε
ελα να κανουμε παλι προσφορα στους καημενους ΕΡΓΟΛΑΒΟΥΣ ....


Κορυδαλλο - Αιγαλεω - Ταυρο - Μοσχατο - Καλλιθεα - Πετραλωνα αλλα αν μου πουν και αλλες περιοχες και μου κανουν κλικ ..... 

ΕΙΠΑΜΕ ΣΠΑΡΤΑΡΙΣΤΑ - ΣΠΑΡΤΑΡΙΣΤΑ

ΑΓΟΡΑΖΩ ΑΜΕΣΑ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ 75+ΤΜ 2+οροφου 10ετιας

60.000 EYROS ΖΕΣΤΑ-ΖΕΣΤΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΤΟΝ ΤΥΧΕΡΟ.....

Και αλλο ενα διαμερισμα στα 90+τμ
500 ΛΙΡΙΤΣΕΣ Ω ΝΑΙ ΧΡΥΣΕΣ απο τον ΤΡΙΚΑΡΔΟ .....
Δεν προλαβαινω να απανταω στα ΠΜ

 

andy51

Μέλος
Εγγρ.
19 Σεπ 2007
Μηνύματα
2.818
Like
322
Πόντοι
36
Προφανώς κάποιοι έχουν πάρα πολύ ελεύθερο χρόνο και διάθεση για καλαμπούρια....

Πριν μια εβδομάδα γνωστός μου αγόρασε στην Καλλιθέα,που δεν είναι και ακριβή περιοχή,διαμέρισμα 15ετίας στον 3ο όροφο,περίπου 100 τ.μ. προς 200.000 ευρώ.

Στην Ν.Σμύρνη τα καινούργια διαμερίσματα ξεκινάνε απο 4.000 ευρώ ανα τ.μ,συν φυσικά όλα τα παρελκόμενα.

Η αναμφισβήτητη κρίση που περνάμε απλά έχει σταθεροποιήσει τις τιμές των ακινήτων.Ισως για 1-2 χρόνια ακόμα.Μετά,ξέρετε τι θα συμβεί.

Και επειδή κάποιος είπε οτι έπεσαν τα ενοίκια,κάτω απο 800-1000 ευρώ για διαμέρισμα 80-85 τ.μ. δεν υπάρχει.Εκτός βέβαια και μιλάμε για τίποτα τρώγλες.....
 

nokia

Μέλος
Εγγρ.
22 Φεβ 2007
Μηνύματα
2.108
Like
3
Πόντοι
16
Ρε Νοκια άστω καλύτερα, μην μου στήλεις πμ.
Πέρνω πίσω την προτασή μου για τα 40000ευρώ ειναι πάρα πολλά.
Τέλος φίλε σου προτίνω, αν είναι αεράτο και φωτηνο να το μετατρέψεις σε θερμοκήπιο τύπου Ζωνιανων. Άντε καλές φούμες.

Σου ειπα ΤΡΕΧΑ, πριν πεσουν τα επιτοκια..Τωρα αναπροσαρμοσα τις τιμες που πουλαω..

Εσυ, Οχι μονο δεν με ακουσες αλλα πουλας και εξυπναδες..

Τωρα, κατσε στο νοικι..

Αυτα..
 

nokia

Μέλος
Εγγρ.
22 Φεβ 2007
Μηνύματα
2.108
Like
3
Πόντοι
16
Προφανώς κάποιοι έχουν πάρα πολύ ελεύθερο χρόνο και διάθεση για καλαμπούρια....

Πριν μια εβδομάδα γνωστός μου αγόρασε στην Καλλιθέα,που δεν είναι και ακριβή περιοχή,διαμέρισμα 15ετίας στον 3ο όροφο,περίπου 100 τ.μ. προς 200.000 ευρώ.

Στην Ν.Σμύρνη τα καινούργια διαμερίσματα ξεκινάνε απο 4.000 ευρώ ανα τ.μ,συν φυσικά όλα τα παρελκόμενα.

Η αναμφισβήτητη κρίση που περνάμε απλά έχει σταθεροποιήσει τις τιμές των ακινήτων.Ισως για 1-2 χρόνια ακόμα.Μετά,ξέρετε τι θα συμβεί.

Και επειδή κάποιος είπε οτι έπεσαν τα ενοίκια,κάτω απο 800-1000 ευρώ για διαμέρισμα 80-85 τ.μ. δεν υπάρχει.Εκτός βέβαια και μιλάμε για τίποτα τρώγλες.....

Αντυ, διαβαζω εδω και καιρο, διαφορες μαλακιες απο διαφορους "αγοραστες" αλλα ΜΟΝΟ ΓΕΛΑΩ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ..

Ο σοβαρος αγοραστης,ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ, παζαρευει την ποιοτητα της κουζινας, το παρκιν και πιθανως καποιες αλλες παροχες ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ...

Ολα τα αλλα, τα διαβαζω και γελαω...!!!

Αυτα..

 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Και δεν μας λες παρακαλω που βρισκουν τα 4.000 ευρω το τετραγωνικο ?

Αφου οι περισσοτεροι δηλωνουν κατω απο 10.000 ευρω το χρονο ?

Και αφου υπαρχει τεραστια ζητηση γιατι δεν πουλιουνται ΟΛΑ ?

υπαρχουν 230.000 ΑΠΟΥΛΗΤΑ αυτη την στιγμη νεα σπιτια χωρις να βαλουμε τις ''τρωγλες'' που λες εσυ ΑΓΑΠΗΤΕ .....

Η ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΜΑΣ ΥΣΧΕΙΕΙ ΑΚΟΜΗ .....

ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΕΙΣ  ΤΥΧΕΡΕ ΕΡΓΟΛΑΒΕ .....

Κορυδαλλο - Αιγαλεω - Ταυρο - Μοσχατο - Καλλιθεα - Πετραλωνα
αλλα αν μου πουν και αλλες περιοχες και μου κανουν κλικ ..... 

ΕΙΠΑΜΕ ΣΠΑΡΤΑΡΙΣΤΑ - ΣΠΑΡΤΑΡΙΣΤΑ

ΑΓΟΡΑΖΩ ΑΜΕΣΑ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ 75+ΤΜ 2+οροφου 10ετιας

60.000 EYROS ΖΕΣΤΑ-ΖΕΣΤΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΤΟΝ ΤΥΧΕΡΟ.....

Και αλλο ενα διαμερισμα στα 90+τμ
500 ΛΙΡΙΤΣΕΣ Ω ΝΑΙ ΧΡΥΣΕΣ απο τον ΤΡΙΚΑΡΔΟ .....[/
b]


Δεν προλαβαινω να απανταω στα ΠΜ
 

Επισκέπτης
Και δεν μας λες παρακαλω που βρισκουν τα 4.000 ευρω το τετραγωνικο ?

Αφου οι περισσοτεροι δηλωνουν κατω απο 10.000 ευρω το χρονο ?

Και αφου υπαρχει τεραστια ζητηση γιατι δεν πουλιουνται ΟΛΑ ?

υπαρχουν 230.000 ΑΠΟΥΛΗΤΑ αυτη την στιγμη νεα σπιτια χωρις να βαλουμε τις ''τρωγλες'' που λες εσυ ΑΓΑΠΗΤΕ .....

Η ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΜΑΣ ΥΣΧΕΙΕΙ ΑΚΟΜΗ .....

ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΕΙΣ  ΤΥΧΕΡΕ ΕΡΓΟΛΑΒΕ .....

Κορυδαλλο - Αιγαλεω - Ταυρο - Μοσχατο - Καλλιθεα - Πετραλωνα
αλλα αν μου πουν και αλλες περιοχες και μου κανουν κλικ ..... 

ΕΙΠΑΜΕ ΣΠΑΡΤΑΡΙΣΤΑ - ΣΠΑΡΤΑΡΙΣΤΑ

ΑΓΟΡΑΖΩ ΑΜΕΣΑ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ 75+ΤΜ 2+οροφου 10ετιας

60.000 EYROS ΖΕΣΤΑ-ΖΕΣΤΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΤΟΝ ΤΥΧΕΡΟ.....

Και αλλο ενα διαμερισμα στα 90+τμ
500 ΛΙΡΙΤΣΕΣ Ω ΝΑΙ ΧΡΥΣΕΣ απο τον ΤΡΙΚΑΡΔΟ .....[/
b]


Δεν προλαβαινω να απανταω στα ΠΜ

μαγκες βαλτε & εμενα στο κολπο..με μια 50αρα τι περνω & που???
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Πριν μια εβδομάδα γνωστός μου αγόρασε στην Καλλιθέα,που δεν είναι και ακριβή περιοχή,διαμέρισμα 15ετίας στον 3ο όροφο,περίπου 100 τ.μ. προς 200.000 ευρώ.

Κορο'ι'δο τον πιασανε

Μου προτειναν στην καλλιθεα πριν 2 μηνες διαμερισμα 1ου 102 τμ με παρκινγκ και αποθηκη στο υπογειο 12 ετων με 145.000 μετρητα .....

ΚΑΙ ΚΑΤΕΒΑΙΝΟΥΝ ...........
 

Επισκέπτης
Αφού ρε μάστορι στα δίνει ο Θείος τζάμπα, και ληγμένα παρακαλώ, τι την προσφέρεις την πενηνταρού??
ε τωρα που ολος ο ντουνιας καταποντιζεται να μην κανω & εγω καμια αγορα???να μην νοιωσω λιγο αρχοντας???μηπως παιζει κατι καλο στην κρητη???τιποτε ποτιστικα στο βουνο να φυτεψω κατι σπορακια που εχω???
 

Finder

Μέλος
Εγγρ.
28 Απρ 2008
Μηνύματα
198
Like
2
Πόντοι
1
υπαρχουν 230.000 ΑΠΟΥΛΗΤΑ αυτη την στιγμη νεα σπιτια χωρις να βαλουμε τις ''τρωγλες'' που λες εσυ ΑΓΑΠΗΤΕ .....

400.000 λεγανε πριν 1 χρονο, μετα ειπαν 300.000 και τωρα λενε οτι εχουν μεινει 180.000

Ωστοσο σχεδον ολοι οι κατασκευαστες δεν ανοιγουν καινουργια εργοταξια μεχρι να απορροφηθει το "stock"   ;)
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
10ετιας στις περιοχες που εγραψες???

οχι αμεσα αλλα ελλειψη ρευστου στην αγορα .....

σε δυο χρονια που νομιζεις οτι θα πανε τα πραγματα ?

σκεψου οτι οι μισθοι ανεβαινουν 3-4,5% και ο τροπος διαβιωσης κατα 20-80%

ΜΟΝΟ Η ΔΕΗ ΠΟΣΟ ΑΝΕΒΗΚΕ ΓΙΑ ΔΕΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ ?
ΠΕΤΡΕΛΑΙΑ ΚΤΛ ?
ΔΙΔΑΚΤΡΑ - ΕΠΙΤΟΚΙΑ ΔΑΝΕΙΣΜΟΥ ΚΤΛ ?

γιατι το αποκλειεις ?
 

cretan335

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2007
Μηνύματα
5.488
Like
1
Πόντοι
66
Με τα 50 σου αγοράζεις γύρω στα 5 στρέμματα στα Δυο Αοράκια, εντός του νέου .
Είδες βρε, εγω που σε σκέφτομαι?? Έχεις να φυτέψεις εκεί μέσα
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom