Νέα

Παζάρι για νέο διαμέρισμα με κατασκευαστή γίνεται;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα bordelman
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 7K
  • Εμφανίσεις 207K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Koltsidas

Μέλος
Εγγρ.
9 Ιουλ 2006
Μηνύματα
38
Like
21
Πόντοι
0
Αν δε με απατα η μνημη μου ο κυριος Στριγγος οπως λες ειναι ο ιδιοκτητης του συγκροτηματος του Πορτο Καρρας με το καζινο. Μεγαλη πεινα θα εχει.
Ποσο δικιο ειχε ο αρχιεπισκοπος με το ανεκδοτο με τη κατσικα του γειτονα...
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Ο μακαριστος Χριστοδουλος μας έχει αφησει καιρο τωρα.
Ο νυν Ιερόνημος ειναι όλα τα λεφτα.
Νομίζω ότι αυτος πρέπει να είνα, ήταν κάποτε πολύ πλούσιος και δυνατός, έριχνε κυβερνήσεις.
Τωρα  :headbang:
Πάντος κολτσίδα έσυ τι λες παζάρι γίνεται;
 

Koltsidas

Μέλος
Εγγρ.
9 Ιουλ 2006
Μηνύματα
38
Like
21
Πόντοι
0
Σε ολες τις συναλλαγες γινονται παζαρια. Καποιοι ομως κατασκευαστες την τελευταια πενταετια εχουν σηκωσει πολυ χρημα. Αυτοι ειναι στα ψιλοτετοια τους. Τωρα, αμα βουλιαξουν μερικοι μικροι ας προσεχαν.
Οι τιμες παντως ειναι απογορευτικες για καποιον με μυαλο στο κεφαλι του που δε θελει να χρεωθει για ενα σπιτι 100 χρονια δανειο. Το θεμα ειναι υπαρχουν πολλοι με μυαλο στο κεφαλι τους σε αυτη τη χωρα? Αμα υπηρχαν πολλα πραγματα θα ηταν καλυτερα, οχι μονο η αγορα ακινητων
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Πριν λίγο μίλησα μ'έναν παλιόφιλο που ζει στη Ρώμη.
Αφού είπαμε για τα παλιά μας, τα ευχάριστα και τα δυσέρεστα του τώρα, η κουβέντα μας κατάληξε στην οικονομία.
Η Ιταλία περνά τεράστια κρίση τα τελευταία χρόνια, φυσικά η ανάπτυξη και η παραγωγή δεν έχουν καμία σχεση με την Ελλαδίτσα μας. Η στεγαστική κρίση είναι στο φόρτε της, ο φίλος αγόρασε πριν τρείς μήνες διαμερισματά 170 τμ καμία 15 χιλ από το κέντρο, 135000 ευρώ.
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Στην Ανω Ραχούλα έχω.
Παντος το επιασες το νοήμα.
 

plsme

Μέλος
Εγγρ.
16 Σεπ 2005
Μηνύματα
209
Like
0
Πόντοι
1
επειδη εισαι λιγο ταγαρι οχι πολυ θα ξαναασχοληθω μαζισου, η τιμη που βλεπεις στο δελτιο της ΤΤΕ ειναι αγορα και πωληση η τιμη που αγοραζει η τραπεζα ειναι 150 και πουλαει εκεινη με την σειρα της στις 164 αντε τρικαλο που θελεις να το παιξεις και ιστορια...μηπως εχεις 500 τουρκικες λιρες...
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Δεν ειναι τουρκικες. εχω και λιγες τετοιες.
Δεν ειμαι από τα Τρίκαλα, αλλά τις χρεώνω όπως η ΤτΕ, όσο τις πουλάει αυτή.
Παντος αν σε ενδιαφέρει στήλε και έσυ πμ, σύντομα όμως, γιατί συζητάω να κάνω κοινοπραξία με τον Finder και τότε ποιός μας πίανει.
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Αδελφια η αγορα κλεει οι εργολαβοι επισεις, εχουν πεσει αναδουλίες.
ΠΕΙΝΑΑΑΑΑΑΑ, ΦΤΩΧΙΑΑΑΑΑ ΚΑΤΑΡΑΜΕΝΗΗΗΗΗΗ
Συνάντησα κατι μεσίτες, δεν εχούν σαλιο ούτε στι λαιμό τους.
 

Finder

Μέλος
Εγγρ.
28 Απρ 2008
Μηνύματα
198
Like
2
Πόντοι
1
Ναι, λες και υπαρχει δουλεια που να πηγαινει καλα αυτη την περιοδο...
Χεσε μας ρε trikarde...

υ.γ. Αυριο ειναι Κυριακη. (στο λεω μην νομιζεις οτι ειναι Δευτερα και φυγεις για δουλεια... :grin:)
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Δασκαλε finder, πρέπει να επιβάλεις την ταξη σε αυτό το θερντ. Δεν μπορει ο κάθε τυχέος και αμόρφοτος, να λέι το μακρή και το κοντό του.
Εσύ ένας μεγαλος ηγήτορας, μορφωμένος και φραγκάτος, πρέπει να τους συνετήσεις.
Η αγόρα περνά μια κρίση που ήταν αναμενόμενη ύστερα από την συνεχόμενη ανοδική της πορεία.
Η παγκόσμια οικονομική κρίση δεν πρόκοιτε να επιρεάσει την δυνατή και καλά οχυρομένη Εθνική μας οικονομία.
Όλα είναι ένα ψέμα, ο λαός μας ευημερεί, οι Ελληνές δανειολύπτες δεν ειναι χαζοί και πληρόνουν τις συνεχώς αυξανόμενες δόσεις τους, γιατί ειναι περίφανοι.
Οι ξενόδουλοι και αμόρφωτοι οικονομικοί αναλυτές δεν γνωρίζουν την ακμάζουσα ελληνική οικονομία. Οι Ελληνικές τράπεζες δεν τρόνε κουτόχορτο ούτε είναι κερδοσκοπικές αλλά λειτουργούν με ανθρωπιστικά ιδεόδη σχεδών σοσιαλιστικά.
Οι κατασχέσεις των ακινήτων ειναι ένα παγκόσμιο φαινόμενο με μοναδική εξέρεση την Ελλάδα.
Οι ελληνες εργολάβοι τα έχουν κονομίσει χοντρα και τα χρηματά τους είναι μαγικά δεν τελειώνουν ποτέ.
Ειναι η καλύτερη περίοδο να υπερδανειστεί κάποιος( ακόμη και για 40 χρόνια) και να αγοράσει ακριβά, γιατί αύριο με την άνοδο του κόστους κατασκευής και της υπερζήτησης οι τιμές θα είναι ακόμη πιο απλησίαστες.
Τέλος ο Θεος της Ελλάδος δεν θα αφήσει ποτέ, ποτέ, οι παγκόσμιοι νόμοι της αγοράς, ακόμη και της φυσικής, να ισχίσουν στη χώρα του, εδώ μόνο αυξήσεις των ακινήτων θα έχουμε πάντα,η ιστορία πάντα αυτό  διδάσκει.
 

Finder

Μέλος
Εγγρ.
28 Απρ 2008
Μηνύματα
198
Like
2
Πόντοι
1
Τσισα. Τσισακια trikarde.
Σου εχουμε απαντησει ηδη, αλλα τριβεσαι σαν την γατουλα. (λες και αρνειται κανεις εδω μεσα την ηδη υπαρχουσα και επερχομενη κριση...)

By the way, ο φιλος σου στη Ρωμη δεν μας ειπε γιατι δεν πηρε σπιτι στο ΚΕΝΤΡΟ (ή 1,2,5 km απο το κεντρο).....Μηπως επειδη το κεντρο της Ρωμης ειναι απλησιαστο?
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
trikarde ΕΙΣΑΙ ΑΠΟΛΑΥΣΗ .........
Μιλαμε εχω ΚΑΤΟΥΡΗΘΕΙ στο γελιο (εξ' ου και το axaxouxas)

Αντε κι εγω στο παζαρι δινω 60.000 ευρωπουλα ζεστα-ζεστα (σπαρταρανε κιολας)
για 80 μ2 2ου+ οροφου 10ετιας (οχι καινουργιο)

ΠΟΙΟΣ ΤΥΧΕΡΟΣ ΣΦΑΓΜΕΝΟΣ ΔΑΝΕΙΟΛΗΠΤΗΣ
ΘΑ ΤΑ ΠΑΡΕΙ ΠΡΙΝ ΤΟΥ ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΣΠΙΤΙ Η ΤΡΑΠΕΖΑ ?
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
...τις χρεώνω όπως η ΤτΕ, όσο τις πουλάει αυτή.

Πέρα απ την πλάκα, Τρίκαρδε, είναι αστείο να λες ότι τις λίρες που έχεις (δε θα ασχοληθώ τώρα με το αν πράγματι τις έχεις και αν είναι γνήσιες) τις πουλάς όσο τις πουλάει και η ΤτΕ.

Γιατί:

Έστω ότι εγώ (ή κάποιος άλλος) θέλω να αγοράσω λίρες.
163 τις αγοράζω από την ΤτΕ. Εγγυημένες (από πλευράς γνησιότητας).
Αν λοιπόν πρόκειται να αγοράσω λίρες, γιατί να τις πάρω από σένα (και όχι από την ΤτΕ), εφ όσον τις δίνεις στην ίδια τιμή?

Γι' αυτό είναι αστείο αυτό που λες.

Απ' την άλλη μεριά, αν πράγματι θέλεις να τις πουλήσεις, και πας στην ΤτΕ, θα στις πάρει €150 τη μία.  Άρα δεν έχεις λόγο να τις δώσεις φτηνότερα απ' αυτό.

Επομένως η τιμή που θα τις πουλήσεις, θα είναι κάπου μεταξύ 150 και 163, όχι έξω από αυτά τα όρια.

Σε εργολάβο που καίγεται για λεφτά (και ξεπουλάει φτηνά διαμέρισμα) δύσκολα θα τις δώσεις, γιατί αυτός θέλει τα λεφτά να καλύψει τις επιταγές του, δε θέλει λίρες για επένδυση στο σεντούκι...  Και αν τις πάρει από σένα και τις πάει στην ΤτΕ, πάλι με 150 θα του τις αγοράσουν. Άρα γιατί να τις υπολογίσει με 163?

Κάπως έτσι δεν είναι τα πράματα φίλε?
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Αρα λοιπον μια καλη τιμη για τις λιρες ειναι γυρω στα 158 ευρωπουλα ...
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
Αρα λοιπον μια καλη τιμη για τις λιρες ειναι γυρω στα 158 ευρωπουλα ...

Εξαρτάται, από το τι πιθανότητες δίνεις μέσα στις 500 του φίλου μας να υπάρχουν και μερικές "μαϊμούδες" (δες εδώ στις κατηγορίες Γ, Δ, και Ε τι σημαίνει "μαϊμού" και πόσο αποτιμώνται)
και αν είσαι διατεθειμένος να πάρεις αυτό το ρίσκο για μια "οικονομία" της τάξης των (163-158)x500 = 2.500 ευρώ.
Εγώ, δε θα το παιρνα.
(Μη ξεχνάς ότι μιλάμε για 75~78.000 ευρώ υπόθεση).

Εκτός κι αν τον ήξερα προσωπικά, και ήξερα και την πηγή των λιρών του, πράγμα πολύ δύσκολο...

Λέει ότι του τις άφησε ο πατέρας του.  Τον πιστεύω.  Πως ξέρω όμως ότι του πατέρα του δε του την έσκασε αυτός που του τις πούλησε?  Πάει μακριά η βαλίτσα, όπως καταλαβαίνεις...
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Καλημέρα σας.
Επιτέλους το θερντ αυτό άρχισε να απαντά στο ερώτημα του τίτλου του.
Αφού ξεκαθάρισε θέματα πολεοδομικά, αντοχής υλικών, χημικές τουαλέτες κλπ, οτιδήποτε δηλαδή δεν ενδιαφέρει και αποπροσανατολίζει ηθελημένα την σηζήτηση ( άραγε οι εργολάβοι προκάλεσαν κάτι τέτοιο).
Τελικά, παζάρι γινεται χοντρό μάλιστα.
Για την κατάντια των κατασκευαστών και της οικονομίας φυσικά και δεν χαίρομαι.
Για τις 500 χρυσές και ζεστές λίρες τώρα, υπάρχουν και μάλιστα γέννησαν. (αλλη φορά θα γράψω για τον τοκετό)
Την τιμή φυσικά την καθορίζουν και τα δύο μέρη (πωλητής-αγοραστής) μέσα από παζάρια.
Η  ΤτΕ χρεώνει την εργασία γνησιότιτας κάθε λύρας. Δεν ειμαι ειδικός στο χρυσό, ξεχωρίζω όμως όλα τα ζώα (γαιδάρους, παπαγαλάκια, μαιμούδες, λύκους, αρπαχτικά κλπ) που κυκλοφορούν αναμεταξύ μας. :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Πιστεύω ότι οι τιμές πλέον παζαρεύνται πολύ κοντά στις αντικειμενικές.
Σε κανα χρόνο τα παζάρια θα είναι πανω κάτω στο κόστος καταστευής, χώρις κανενα σημαντικό εργολαβικό κέρδος, άντε 5% να κερδίζει ο εργολάβος καθαρά.
Οι λυρίτσες δεν είναι για τους απολυτος πεθαμένους, αλλά γι'αυτούς τους εργολάβους που προσπαθούν να τους μήνει κάτι από το μεγάλο φαγοπότι.
500 ΖΕΣΤΕΣ ΧΡΥΣΕΣ ΛΥΡΕΣ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΝ ΤΥΧΕΡΟ ΕΡΓΟΛΑΒΟ.
ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΣΑΙ ΑΥΤΟΣ;
 

kaulotsoutsounos

Μέλος
Εγγρ.
28 Μαΐ 2008
Μηνύματα
60
Like
8
Πόντοι
0
Πιστεύω ότι οι τιμές πλέον παζαρεύνται πολύ κοντά στις αντικειμενικές.
Σε κανα χρόνο τα παζάρια θα είναι πανω κάτω στο κόστος καταστευής, χώρις κανενα σημαντικό εργολαβικό κέρδος, άντε 5% να κερδίζει ο εργολάβος καθαρά.
Οι λυρίτσες δεν είναι για τους απολυτος πεθαμένους, αλλά γι'αυτούς τους εργολάβους που προσπαθούν να τους μήνει κάτι από το μεγάλο φαγοπότι.
500 ΖΕΣΤΕΣ ΧΡΥΣΕΣ ΛΥΡΕΣ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΝ ΤΥΧΕΡΟ ΕΡΓΟΛΑΒΟ.
ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΣΑΙ ΑΥΤΟΣ;

Φιλε μου φαινεται οτι εχεις φλασαρει μ αυτες τις λυρες, δεν κουραστηκες να γραφεις συνεχεια τα ιδια και τα ιδια???
Με το συμπαθειο κιολας αλλα τι νομιζεις απο δω μεσα θα βρεις καποιον να σου δωσει σπιτι με τις 500 ??
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
:2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
ΑΓΑΛΙ ΑΓΑΛΙ ΓΙΝΕΤΕ Η ΑΓΟΥΡΙΔΑ ΜΕΛΙ
Εγω γραφω συνέχως την προσφορά μου και πμ πεφτουν βροχή.
Αν σε ενδιαφέρει στήλε και εσυ προσφορά, γιατι αύριο μπορει να ειναι αργά.
Και να μην ψεχνάμε την σοφή παροιμία: "με σαλιο και υπομονή ο κώλος γίναιτε μουνι"
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom