Νέα

Παζάρι για νέο διαμέρισμα με κατασκευαστή γίνεται;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα bordelman
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 7K
  • Εμφανίσεις 207K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
Σωστά, οπότε η λύση είναι 140 τετραγωνικά π.χ. και 3 Υ/Δ που είναι αξιοπρεπέστατη κατάσταση και όχι στα Βριλήσσια.

π.χ. Χολαργός ή αγία παρασκευή....δεν ξέρω....αλλά εάν έχεις 2 παιδιά και σε ενδιαφέρει να έχεις παιδί και δωμάτιο, δεν πας στα 120 τετραγωνικά, προτιμότερα περισσότερα τετραγωνικά και περιοχή με λιγότερο κόστος

για να μην σου πω γέρακα, που είναι κολλητά στα Βριλήσσια και οι τιμές δεν έχουν καμία σχέση

δλδ....τι διαφορά έχεις να μένεις χολαργό ή αγία παρασκευή ή γέρακα με το να μένεις βριλήσσια?

Για Γέρακα έχω αρνητική προδιάθεση.

Αγία Παρασκευή εξαρτάται, μεγάλος Δήμος έχει περιοχές και περιοχές. Πάντως έχει χτιστεί πολύ τελευταία.

Προσωπικά θα διάλεγα Χολαργό, όπου και εκεί τα 120 τετραγωνικά, 1ο και κοντά στο Μετρό ή 4ο και λίγο πιό πάνω (αλλά χωρίς θέα) ήταν επίσης 400 χιλιάδες.
Οπότε για 140 τετραγωνικά πας και εκεί για 470 χιλιάδες να μην σου πω και παραπάνω γιατί ο Χολαργός έχει ελάχιστες νέες οικοδομές που βγάζουν τόσα τετραγωνικά.
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
Για Γέρακα έχω αρνητική προδιάθεση.
Στο γέρακα ειδικά αυτή την εποχή έχει κάτι καλά λουκουμάκια. Ειδικά σε κάποια σημεία που έχει διαμορφωθεί αρκετά η κατάσταση και δεν αναμένονται εκπλήξεις.

Αγία Παρασκευή εξαρτάται, μεγάλος Δήμος έχει περιοχές και περιοχές. Πάντως έχει χτιστεί πολύ τελευταία.
Σωστά...αλλά παντού ισχύει αυτό. Βριλήσσια π.χ. γίνεται της πουτάνας. Τα αυτοκίνητα και η κίνηση των Βριλησσίων έχει 4πλασιαστεί την τελευταία 5ετία.

Προσωπικά θα διάλεγα Χολαργό, όπου και εκεί τα 120 τετραγωνικά, 1ο και κοντά στο Μετρό ή 4ο και λίγο πιό πάνω (αλλά χωρίς θέα) ήταν επίσης 400 χιλιάδες.
Οπότε για 140 τετραγωνικά πας και εκεί για 470 χιλιάδες να μην σου πω και παραπάνω γιατί ο Χολαργός έχει ελάχιστες νέες οικοδομές που βγάζουν τόσα τετραγωνικά.
Ισχύει αυτό που λες και τώρα θα γίνει και πιο δύσκολο λόγω των Η/Υ. Αλλά νομίζω έπεσες σε τσιμπημένη περίπτωση, δλδ...στου Παπάγου πριν 2 χρόνια, νέα περιοχή διαμέρισμα 3ου αρκετά καλής ποιότητας, 120 sqm πουλήθηκε 430Κ, οπότε μου κάνουν πολλά τα 400Κ για Χολαργό.

Anyway, είναι και θέμα timing αυτά τα θέματα, πόσο καυλωμένος έισαι για κάποιο διαμέρισμα, πόσο θέλει να πουλήσει ο άλλος, εάν είναι το πρώτο, το τελευταίο....πάντως δεν μπορείς να τα έχεις όλα, και εάν θες κάτι τέτοιο, δλδ και χώρους και δωμάτια και θέα και όνομα περιοχής ...τότε θα τα ακουμπήσεις. Απλά συμβουλεύω να μην ξεκινάει κανείς από το θέμα περιοχής, ειδικότερα όταν οι ανάγκες για δωμάτια είναι δεδομένες (παιδιά, πχ αγόρι+κορίτσι) και τα λεφτά μετρημένα. Γιατί εκεί καταλήγεις συνήθως σε λύσεις όπου οι χώροι είναι μάλλον στενοί.

Όπως το δει κανείς.
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
βρεστον εσύ και με τα ρέστα κλείνω όλο το πρίνσες για πάρτη σου για μια βδομάδα.....
:grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin:
:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:

δεν προλαβαίνω....πάω τώρα να γίνω "θύμα"...

salute!

PS: αυτή την νεαρή, ψηλή (ψηλή..όχι μαλακίες) την ξανθιά (δεν θυμάμαι ονόματα γμτ), πρέπει να μου την "γνωρίσεις" πάντως κάποια στιγμή. θα ρωτήσω τον KM να μου θυμίσει όνομα και θα σε ενημερώσω.
 

tommaso

Μέλος
Εγγρ.
1 Σεπ 2007
Μηνύματα
5.099
Like
2
Πόντοι
66
120 τμ αν εχει γινει καλη μελετη του χωρου, δεν ειναι κλουβια. Βγαινουν ανετα 3 υδ, 1 μπανιο, 1 wc, και μια μικρη αποθηκουλα. Το παλιο σπιτι που εμενα (προικα της γυναικας μου) ητανε 100 τμ με 3 υδ, και δεν μπορω να πω οτι ητανε εντελως κλουβια. Η γατα ο πεθερος μου ειχε εκμεταλευτει και το τελευταιο τετραγωνικο. Γκαρνταρομπα στο διαδρομο, οποτε δεν υπηρχαν ντουλαπες στα υπνοδωματια.
Σε αυτο που μενω τωρα που ειναι 144 τμ εχει γινει και εκει φοβερη διαρυθμιση χωρου και εχουν βγει 3 υπνοδωματια,1 μικρο γραφειο 2 μπανια, 1 wc, και μια μικρη αποθηκουλα. Ολο το μυστικο ειναι η καλη διαρυ8μιση και η μηδενικη απωλεια χωρου. 3 ντουλαπες στα υπνοδωματια τρωνε κοντα 9 τμ. Αν το βαθος του διαδρομου που συνηθως ειναι αχρηστος χωρος, γινει γκαρνταρομπα, τοτε εξοικονομουνται αυτα τα 9 τμ.



προικα 100tm σπιτι ??

καλα τα καταφερες.

μια απορια που ειχα παντα.

και δεν αναφερομαι στη δικια σου περιπτωση,προς θεου. ;)

αν χωρισει το ζευγαρι

και το σπιτι ανηκει στον πεθερο σου η ειναι στο ονομα της γυναικας σου

δεν μενεις στον δρομο μετα

η αποκτας δικαιωματα πανω στο σπιτι στο 50% ?

εχω μια περιπτωση συγγενη μου που θα βρεθει σε αυτη τη φαση ;)
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
PS: αυτή την νεαρή, ψηλή (ψηλή..όχι μαλακίες) την ξανθιά (δεν θυμάμαι ονόματα γμτ), πρέπει να μου την "γνωρίσεις" πάντως κάποια στιγμή. θα ρωτήσω τον KM να μου θυμίσει όνομα και θα σε ενημερώσω.

εγώ δεν ξέρω καμμιά ψηλή νεαρή ξανθιά εκεί μέσα  :uglystupid: :uglystupid: :uglystupid: :uglystupid:

ρώτα τον ΚλΜ αυτός είναι σαμπανούλης......... :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin:
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
προικα 100tm σπιτι ??

καλα τα καταφερες.

μια απορια που ειχα παντα.

και δεν αναφερομαι στη δικια σου περιπτωση,προς θεου. ;)

αν χωρισει το ζευγαρι

και το σπιτι ανηκει στον πεθερο σου η ειναι στο ονομα της γυναικας σου

δεν μενεις στον δρομο μετα

η αποκτας δικαιωματα πανω στο σπιτι στο 50% ?

εχω μια περιπτωση συγγενη μου που θα βρεθει σε αυτη τη φαση ;)

οι παλιοί πάντα έλεγαν...
το σπίτι το τρώει το οικόπεδο...
κανόνας γάμου νο1.
ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΧΤΙΖΕΙΣ ΣΕ ΧΩΜΑ ΤΟΥ ΠΕΘΕΡΟΥ
:uglystupid: :uglystupid: :uglystupid: :uglystupid: :uglystupid: :uglystupid:
 

lefteris38

Μέλος
Εγγρ.
14 Νοε 2005
Μηνύματα
3.677
Like
843
Πόντοι
96
οι παλιοί πάντα έλεγαν...
το σπίτι το τρώει το οικόπεδο...
κανόνας γάμου νο1.
ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΧΤΙΖΕΙΣ ΣΕ ΧΩΜΑ ΤΟΥ ΠΕΘΕΡΟΥ
:uglystupid: :uglystupid: :uglystupid: :uglystupid: :uglystupid: :uglystupid:
Εμενα μου φαινεται οτι λεγανε οτι το οικοπεδο τρωει το σπιτι !!!!!!!!!. Και βεβαια δεν κτιζεις στο χωμα του πεθερου, ουτε στην περιπτωση που με συμβολαιογραφικη πραξη δικαιασαι μερος της οικιας, αναλογα με τα χρηματα που ερριξες.
Σε περιπτωση χωρισμου αν το σπιτι ειναι στο ονομα της γυναικας με γονικη παροχη (περιπτωση δικη μου) τοτε ο αντρας παιρνει τα @@@@ του.
Αν παλι αποκτησουν στεγη (η οτιδηποτε περιουσιακο στοιχειο)μετα τον γαμο και ο μεν ανδρας γαμιωτανε απο το πρωι εως το βραδυ στη δουλεια, και η κυρια το ...εξυνε στο σπιτι,(περιπτωση παλι δικια μου)  τοτε η κυρια διακαιουτε το 50%. (Νομος της ....Μαργκαρετ)
Εγω ομως (αν και ο γαμος μου ειναι σταθερος και μακροχρονιος ) επειδη ειμαι γατα με πεταλα(ετσι θελω να πιστευω) εχω δεσει τον γαιδιαρο μου και οτι περιουσια αποκτηθηκε μετα γαμο (εγω μονο εργαζομαι) αν γινει καμια στραβη, τοτε η κυρα μου θα παρει τα @@@@@ μου. Καρατσεκαρισμενο, οτι εκανα το εκανα με υποδειξη δικηγορου, και οχι γιατι το διαβασα στο bourdela.tv.  :tits:
 

cretan335

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2007
Μηνύματα
5.488
Like
1
Πόντοι
66
......αν γινει καμια στραβη, τοτε η κυρα μου θα παρει τα @@@@@ μου. Καρατσεκαρισμενο, οτι εκανα το εκανα με υποδειξη δικηγορου, και οχι γιατι το διαβασα στο bourdela.tv.  :tits:
Για πε, για πε  :crazy: :crazy: :crazy: :crazy: :crazy:
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Εμενα μου φαινεται οτι λεγανε οτι το οικοπεδο τρωει το σπιτι !!!!!!!!!. Και βεβαια δεν κτιζεις στο χωμα του πεθερου, ουτε στην περιπτωση που με συμβολαιογραφικη πραξη δικαιασαι μερος της οικιας, αναλογα με τα χρηματα που ερριξες.
Σε περιπτωση χωρισμου αν το σπιτι ειναι στο ονομα της γυναικας με γονικη παροχη (περιπτωση δικη μου) τοτε ο αντρας παιρνει τα @@@@ του.
Αν παλι αποκτησουν στεγη (η οτιδηποτε περιουσιακο στοιχειο)μετα τον γαμο και ο μεν ανδρας γαμιωτανε απο το πρωι εως το βραδυ στη δουλεια, και η κυρια το ...εξυνε στο σπιτι,(περιπτωση παλι δικια μου)  τοτε η κυρια διακαιουτε το 50%. (Νομος της ....Μαργκαρετ)
Εγω ομως (αν και ο γαμος μου ειναι σταθερος και μακροχρονιος ) επειδη ειμαι γατα με πεταλα(ετσι θελω να πιστευω) εχω δεσει τον γαιδιαρο μου και οτι περιουσια αποκτηθηκε μετα γαμο (εγω μονο εργαζομαι) αν γινει καμια στραβη, τοτε η κυρα μου θα παρει τα @@@@@ μου. Καρατσεκαρισμενο, οτι εκανα το εκανα με υποδειξη δικηγορου, και οχι γιατι το διαβασα στο bourdela.tv.  :tits:

ναι αδερφέ σόρρυ το γραψα ανάποδα....
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Εγω ομως (αν και ο γαμος μου ειναι σταθερος και μακροχρονιος ) επειδη ειμαι γατα με πεταλα(ετσι θελω να πιστευω) εχω δεσει τον γαιδιαρο μου και οτι περιουσια αποκτηθηκε μετα γαμο (εγω μονο εργαζομαι) αν γινει καμια στραβη, τοτε η κυρα μου θα παρει τα @@@@@ μου. Καρατσεκαρισμενο, οτι εκανα το εκανα με υποδειξη δικηγορου, και οχι γιατι το διαβασα στο bourdela.tv.  :tits:

σωστό αυτό εφόσον δεν υπάρχουν ανήλικα παιδιά...
αλλιώς εάν υπάρχουν άλλαξε δικηγόρο.....
 

lefteris38

Μέλος
Εγγρ.
14 Νοε 2005
Μηνύματα
3.677
Like
843
Πόντοι
96
σωστό αυτό εφόσον δεν υπάρχουν ανήλικα παιδιά...
αλλιώς εάν υπάρχουν άλλαξε δικηγόρο.....
Βιαστηκες να απαντησεις. Δεν μιλησα για θανατο. Για διαζυγιο μιλησα.
Αν δεν τοπιασες πες μου το να σου το κανω πιο λιανα.
 

Επισκέπτης
PS: αυτή την νεαρή, ψηλή (ψηλή..όχι μαλακίες) την ξανθιά (δεν θυμάμαι ονόματα γμτ), πρέπει να μου την "γνωρίσεις" πάντως κάποια στιγμή. θα ρωτήσω τον KM να μου θυμίσει όνομα και θα σε ενημερώσω.

Αντριάνα...:P :P

ρώτα τον ΚλΜ αυτός είναι σαμπανούλης......... :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin:

Aπαντήθηκε... :2funny:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom