Νέα

Παζάρι για νέο διαμέρισμα με κατασκευαστή γίνεται;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα bordelman
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 7K
  • Εμφανίσεις 207K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

ΠΕΤΑΛΟΥΔΑΣ

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
11 Σεπ 2008
Μηνύματα
2.653
Κριτικές
12
Like
0
Πόντοι
616
η χειρότερη βρισιά είναι να λες μαλακίες ανεδαφικές και να κάνεις και τον ξερόλα από πάνω  :jerking:


τις ανεδαφικές μαλακιες μπορείς να τις στηρίζεις σε πηγές, αν δεν τις έχεις βάζεις μπροστα το ρήμα νομίζω, έτσι τουλάχιστον δεν γίνεσαι ξερόλας, αλλα έτοιμος να μάθεις πράγματα που ενδεχομένως δεν γνώριζες....
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166

αυτή είναι η βλακεία σου, ότι δεν έλαβες υπόψη σου τις αποσβέσεις και ότι η αγορά ενός σπιτιού πρέπει να είναι και επένδυση (δεν αγοράζεις τσίχλες που καταναλώνεις, πρέπει να σαι αρκετά μαλάκας για να κάνεις κάτι τέτοιο και να θεωρείς μη θεωρείς την κατοικία κεφαλαιουχικό αγαθό -ω! άγνωστη λεξούλα! τρέχα στο γκούγκλ  :2funny: -, εδώ κάποιοι παίρνουν αυτοκίνητο υπολογίζοντας και την αξία μεταπώλησης, αλλά είναι ψιλά γράμματα αυτά για τον εγκέφαλο σου)

ωστόσο, είπες ότι αν αγοράσεις, μπορείς να το πουλήσεις μετά ή να το νοικιάσεις (αλλά το ξέχασες φαίνεται) και σε αυτό απαντώ: είναι η μεγαλύτερη βλακεία που δεν γράφεται ούτε σε "μεσιτοέντυπα", μόνο εσύ την έγραψες
και δεν μίλησα για dt, άνοιξε τα στραβά σου
καλά είσαι κομπλεξάρα του κερατά  :jerking:

και πάρε και μία ένδειξη για τις βλακείες που λες

«Αλλωστε οι περισσότερες δίκες για εξώσεις, σύμφωνα με τα στατιστικά στοιχεία του Πρωτοδικείου Αθηνών, αφορούν αγωγές με τις οποίες ζητείται η έξωση όταν δεν καταβάλλεται το ενοίκιο εκ λόγων δυστροπίας του μισθωτή. Λίγες είναι οι αγωγές που ζητούν την έξωση του ενοικιαστή διότι έληξε ο χρόνος της μίσθωσης ή για άλλους λόγους (ιδιοκατοίκηση ή ιδιόχρηση).»

Θα μπορούσα να σου απαντήσω λέξη- λέξη διότι δεν είναι ότι λες μαλακίες αλλά διαστρεβλώνεις αυτά που λέω και εγώ (μάλλον δεν τα καταλαβαίνεις αλλά αυτό δεν είναι κάτι που εντυπωσιάζει....)
Για να μην το κουράζουμε, επένδυση δεν είναι μόνο το αγοράζω και το μεταπουλώ...
Επένδυση είναι και το να μισθώσω το ακίνητό μου, όπως κάθε προσοδοφόρο πράγμα, κινητό ή ακίνητο...
Έπίσης η χρήση του σπιτιού από τον ίδιο τον κύριό του (γνωστη και ως ιδιοκατοίκηση) θεωρείται και αυτό κατά κάποιο τρόπο επένδυση (αφού γλιτώνεις ενοίκιο) και κάποτε μάλιστα φορολογούνταν...
Άρα κάποιος που αποκτά ένα ακίνητο (πχ διαμέρισμα) μπορεί να το χρησιμοποιήσει ο ίδιος, μπορεί να το νοικιάσει, μπορεί να το πουλήσει ΟΤΑΝ και ΑΝ κρίνει ότι θα βγάλει ικανοποιητικό κέρδος...
Τόσο γαμημένα απλό.
Και τα ακίνητα δεν είναι άμεσα συγκρίσιμα με άλλα κεφαλαιουχικά αγαθά...
Ρώτα και τους αμερικάνους που πήγαν να τα μετατρέψουν τί έπαθαν...


Αλλά ρε παλικάρι ( ; ) πας να μου μη τη βγεις για το καθεστώς των μισθώσεων με άρθρο του ... 1996;
Τίποτα πιο πρόσφατο δεν έχεις;
Ή έχεις να ενημερωθείς από τότε;

Δέκα τρία χρόνια πέρασαν μπαρμπααααααααααααα!
 

clk200

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαρ 2009
Μηνύματα
40
Like
0
Πόντοι
0
Θα μπορούσα να σου απαντήσω λέξη- λέξη διότι δεν είναι ότι λες μαλακίες αλλά διαστρεβλώνεις αυτά που λέω και εγώ (μάλλον δεν τα καταλαβαίνεις αλλά αυτό δεν είναι κάτι που εντυπωσιάζει....)
Για να μην το κουράζουμε, επένδυση δεν είναι μόνο το αγοράζω και το μεταπουλώ...
Επένδυση είναι και το να μισθώσω το ακίνητό μου, όπως κάθε προσοδοφόρο πράγμα, κινητό ή ακίνητο...
Έπίσης η χρήση του σπιτιού από τον ίδιο τον κύριό του (γνωστη και ως ιδιοκατοίκηση) θεωρείται και αυτό κατά κάποιο τρόπο επένδυση (αφού γλιτώνεις ενοίκιο) και κάποτε μάλιστα φορολογούνταν...
Άρα κάποιος που αποκτά ένα ακίνητο (πχ διαμέρισμα) μπορεί να το χρησιμοποιήσει ο ίδιος, μπορεί να το νοικιάσει, μπορεί να το πουλήσει ΟΤΑΝ και ΑΝ κρίνει ότι θα βγάλει ικανοποιητικό κέρδος...
Τόσο γαμημένα απλό.
Και τα ακίνητα δεν είναι άμεσα συγκρίσιμα με άλλα κεφαλαιουχικά αγαθά...
Ρώτα και τους αμερικάνους που πήγαν να τα μετατρέψουν τί έπαθαν...


Αλλά ρε παλικάρι ( ; ) πας να μου μη τη βγεις για το καθεστώς των μισθώσεων με άρθρο του ... 1996;
Τίποτα πιο πρόσφατο δεν έχεις;
Ή έχεις να ενημερωθείς από τότε;

Δέκα τρία χρόνια πέρασαν μπαρμπααααααααααααα!

άντε πάλι... για ακόμα μια φορά είσαι τραγική περίπτωση να λες ότι η μίσθωση διαμερίσματος είναι επένδυση...
έκανες το ψάξιμο στο γκούγκλ, αλλά αν είσαι  :jerking:, δεν σε κάνει το γκούγκλ έξυπνο  :2funny:

επένδυση, γλιτώνεις 800 ευρώ ενοίκιο και πληρώνεις 1800 ευρώ δόση δανείου :S είσαι εντελώς :pipa3: δεν υπάρχουν λόγια να περιγράψουν την ασχετοσύνη σου

πάω να σου τη βγω; χαχαχα, για να σου τη βγω θα πρέπει να υπάρχεις πρώτα  ;) μια ένδειξη είναι, ήταν τόσο αναμενόμενο ότι θα σταθείς στην ημερομηνία, χωρίς όμως να σκεφτείς στραβάδι ότι δεν έχεις επιχειρήματα και στοιχεία για το αντίθετο  :jerking:

ο κομπλεξισμός σου για το αν στη βγαίνουν ή όχι που εξωτερικεύεται εδώ υποδηλώνει ότι κάπου αλλού την τρως αβέρτα  :2funny:
αλλά ακόμα κι εδώ είσαι για  :fuck1:  :2funny:

 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
άντε πάλι... για ακόμα μια φορά είσαι τραγική περίπτωση να λες ότι η μίσθωση διαμερίσματος είναι επένδυση...
έκανες το ψάξιμο στο γκούγκλ, αλλά αν είσαι  :jerking:, δεν σε κάνει το γκούγκλ έξυπνο  :2funny:

επένδυση, γλιτώνεις 800 ευρώ ενοίκιο και πληρώνεις 1800 ευρώ δόση δανείου :S είσαι εντελώς :pipa3: δεν υπάρχουν λόγια να περιγράψουν την ασχετοσύνη σου

πάω να σου τη βγω; χαχαχα, για να σου τη βγω θα πρέπει να υπάρχεις πρώτα  ;) μια ένδειξη είναι, ήταν τόσο αναμενόμενο ότι θα σταθείς στην ημερομηνία, χωρίς όμως να σκεφτείς στραβάδι ότι δεν έχεις επιχειρήματα και στοιχεία για το αντίθετο  :jerking:

ο κομπλεξισμός σου για το αν στη βγαίνουν ή όχι που εξωτερικεύεται εδώ υποδηλώνει ότι κάπου αλλού την τρως αβέρτα  :2funny:
αλλά ακόμα κι εδώ είσαι για  :fuck1:  :2funny:

Θα το πω άλλη μια φορά, όχι ότι θα το καταλάβεις αλλά δεν πειράζει, πάντοτε βλέπω με κατανόηση τα άτομα με ειδικές ανάγκες...

Ο καθένας αποκτά (το "αποκτώ" δεν σημαίνει απαραίτητα και "αγοράζω") ένα ή περισσότερα ακίνητα με διαφορετικούς τρόπους, για διαφορετικούς λόγους και με διαφορετικούς σκοπούς...

Ανάλογα με την περίπτωση, θα κρίνει αν το ακίνητο θα το χρησιμοποιήσει ο ίδιος, θα το μισθώσει ή θα το πουλήσει...
Αν πχ κάποιος κληρονόμησε ένα ακίνητο, μπορεί να το μισθώσει μια χαρά ή να το πουλήσει με μόνο "έξοδο" το φόρο κληρονομιάς...
Αν κάποιος πχ έδωσε αντιπαροχή ένα οικόπεδο και πήρε 3 διαμερίσματα μπορεί να νοικιάσει τα δύο και να μείνει στο άλλο...
Οι συνδυασμοί είναι άπειροι- το ίδιο και οι δυνατότητες, τουλάχιστον για άτομα χωρίς διανοητική υστέρηση...

Ακόμη και αν κάποιος έχει αγοράσει σπίτι με δάνειο (και προς μεγάλη σου έκπληξη δεν είναι υποχρεωτικό να δανειστείς όλο το ποσό, μπορείς να βάλεις και μετρητά) αν η δόση που βγαίνει είναι μικρότερη από το ενοίκιο που εισπράττει,μπορεί κάλλιστα να το μισθώσει...

Όμως αρκετά με τα μαθήματα σήμερα, εσύ μπορεί να αναζητάς συμβουλές για τη ΜΟΝΟΠΟΛΗ που παίζεις, κάποιοι όμως ασχολούμαστε με πραγματικά ακίνητα...
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
κατ' αρχάς άτομο με ειδικές ανάγκες είσαι εσύ, αλλά και με ειδικά γούστα εκ της όπισθεν :fuck1:, έτσι εξηγείται ανατομικώς η ύπαρξη κουραδιών μέσα στην κεφάλα σου :2funny:

δεύτερον, το τόπικ έχει τίτλο αγορά διαμερίσματος, μιλά για ΑΓΟΡΑ και για ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ, οκ  :jerking: ?

τρίτον, το αν η δόση είναι μικρότερη από το ενοίκιο είναι απειροελάχιστα πιθανό σε σχέση με τις αντίθετες περιπτώσεις, αν είχες ιδέα από την αγορά δεν θα έλεγες τέτοιες ηλιθιότητες, αλλά επιμένεις να μιλάς, παρότι μάλλον  :jerking:
με ποσό που καλύπτει μεγάλο μέρος του ολικού κόστους αγοράς, μέσω cash collateral θα εκμηδενίζεται ουσιαστικά η ανάγκη δανείου και είναι σαν να μην παίρνεις δάνειο (τρέχα στο google θύμα  :2on1:)

τέταρτον, έχουν αναπτυχθεί πολλά επιχειρήματα που επειδή τον ήπιες, κάνεις ότι δεν υπάρχουν

με ακίνητα ασχολείσαι στα όνειρα σου, κάπου εκεί μεταξύ των ονείρων με αράπηδες που έχεις

οι "γνώσεις" σου και τα "επιχειρήματά" σου δείχνουν ότι οι πηγές σου είναι ό,τι έχεις πιάσει από αλβανούς οικοδόμους σε after sex talk  :2funny:

Ίσα ρε κακομοίρη που έμαθες (λέμε τώρα, διότι πάλι μαλακίες λες) και το cash collateral!

:2funny:  :2funny:  :2funny:  :2funny:

Τόσα ποστς έχεις κάνει πετώντας τούβλα τα οποία βαφτίζεις "επιχειρήματα" μιλώντας για φασαριόζους γείτονες και για μισθώσεις το 1996!

Και έχεις μπερδέψει επενδύσεις, μισθώσεις και εξώσεις σε έναν άκρως διασκεδαστικό αχταρμα...

Συνέχιζε να παίζεις ΜΟΝΟΠΟΛΗ- είναι η μόνη ρεαλιστική πιθανότητα να αποκτήσεις ακίνητο σε μέγεθος μπιζελιού έστω αν και εκεί σε βλέπω να χρεωκοπείς στους πρώτους 10 γύρους  :dancing:  :dancing:

Και συνέχισε να προσπαθείς να μας πείσεις ότι το νοίκι συμφέρει μέσο- μακροπρόθεσμα περισσότερο από την αγορά  :2funny:  :2funny:

Φιλιά στο σπιτονοικοκύρη σου και που' σαι, αν πάει να σε πετάξει έξω, ξέρεις εσύ... :pipa1:  :kissass:

 

clk200

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαρ 2009
Μηνύματα
40
Like
0
Πόντοι
0
Ίσα ρε κακομοίρη που έμαθες (λέμε τώρα, διότι πάλι μαλακίες λες) και το cash collateral!

:2funny:  :2funny:  :2funny:  :2funny:

Τόσα ποστς έχεις κάνει πετώντας τούβλα τα οποία βαφτίζεις "επιχειρήματα" μιλώντας για φασαριόζους γείτονες και για μισθώσεις το 1996!

Και έχεις μπερδέψει επενδύσεις, μισθώσεις και εξώσεις σε έναν άκρως διασκεδαστικό αχταρμα...

Συνέχιζε να παίζεις ΜΟΝΟΠΟΛΗ- είναι η μόνη ρεαλιστική πιθανότητα να αποκτήσεις ακίνητο σε μέγεθος μπιζελιού έστω αν και εκεί σε βλέπω να χρεωκοπείς στους πρώτους 10 γύρους  :dancing:  :dancing:

Και συνέχισε να προσπαθείς να μας πείσεις ότι το νοίκι συμφέρει μέσο- μακροπρόθεσμα περισσότερο από την αγορά   :2funny:  :2funny:

Φιλιά στο σπιτονοικοκύρη σου και που' σαι, αν πάει να σε πετάξει έξω, ξέρεις εσύ... :pipa1:  :kissass:

είσαι ό,τι πιο ηλίθιο μπορεί να υπάρξει, χρεοκοπημένος εγκεφαλικά και το τραγικό είναι ότι είσαι τρελά κομπλεξικός πάτος,   :2on1:
πού ξέρεις εσύ αν έχω και τι ακίνητα έχω ρε κόπανε; χαχαχα τι βλάκας που 'σαι

μάθε πώς γράφεται το χρεοκοπώ τενεκέ αγράμματε θες και ακίνητο τρομάρα σου

1) τις εξώσεις τις ανέφερες εσύ (σε έχουν πετάξει έξω φαίνεται καμένε), 2) μίσθωση σημαίνει ενοικίαση αν δεν το 'ξερες που είναι η εναλλακτική στο θέμα του τόπικ, και 3) οι επενδύσεις είναι σύμφυτες με τις αγοραπωλησίες ακινήτων, διότι δεν αγοράζεις τσίχλες  :jerking:

όσο για τις τακτικές σου κράτα τες για τον εαυτό σου, θα πάρεις κανα διαμερισματάκι με τόσες :pipa3: που τρως  :2funny:

 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
είσαι ό,τι πιο ηλίθιο μπορεί να υπάρξει, χρεοκοπημένος εγκεφαλικά και το τραγικό είναι ότι είσαι τρελά κομπλεξικός πάτος,   :2on1:
πού ξέρεις εσύ αν έχω και τι ακίνητα έχω ρε κόπανε; χαχαχα τι βλάκας που 'σαι

μάθε πώς γράφεται το χρεοκοπώ τενεκέ αγράμματε θες και ακίνητο τρομάρα σου

1) τις εξώσεις τις ανέφερες εσύ (σε έχουν πετάξει έξω φαίνεται καμένε), 2) μίσθωση σημαίνει ενοικίαση αν δεν το 'ξερες που είναι η εναλλακτική στο θέμα του τόπικ, και 3) οι επενδύσεις είναι σύμφυτες με τις αγοραπωλησίες ακινήτων, διότι δεν αγοράζεις τσίχλες  :jerking:

όσο για τις τακτικές σου κράτα τες για τον εαυτό σου, θα πάρεις κανα διαμερισματάκι με τόσες :pipa3: που τρως  :2funny:

Φύγε ρε ξεφτιλισμένε κλώνε που μας έχεις ταράξει στη  :jerking: βραδυάτικα!

Λες ό,τι νά' ναι, πετάς 2-3 αγγλικές λέξεις που ανάθεμα και αν καταλαβαίνεις τί σημαίνουν και την έχεις δει ντόναλντ τραμπ!

1) Τις εξώσεις εσύ τις ανέφερες πρώτος βρε παπάρα με το άρθρο του ... 1996 που παρέθεσες... 2) Σωωωωωωωωπα... Πόση κρυμμένη σοφία κρύβουν τα λόγια σου τελικά... 3) Είσαι τόσο άσχετος που θα νοίκιαζες ακόμη και χρησιμοποιημένη τσίχλα και δίνεις διαλέξεις για επενδύσεις...

Και μιας και το έθιξες, τί ακριβώς επένδυση κάνει κανείς όταν νοικιάζει; Στο να αγοράσει μια ώρα αρχύτερα αυτοκίνητο ο γιος του εκμισθωτή ίσως;

Τα σέβη μου στο σπιτονοικοκύρη σου...Πρέπει να είναι μεγάλος φιλόζωος που σε έχει σπιτώσει....
 

nokia

Μέλος
Εγγρ.
22 Φεβ 2007
Μηνύματα
2.108
Like
3
Πόντοι
16
Ειρηνη αδελφια....!! :priest: :priest: :priest: :priest:

Καταλαβαινω την αναγκη ολου του κοσμου να αγορασει "το δικο του σπιτι" αλλα οταν δεν μπορει τι να κανουμε ? :think:

Αυτα..
 
Εγγρ.
5 Νοε 2005
Μηνύματα
347
Κριτικές
3
Like
66
Πόντοι
1
Τόσες μαλακίες μαζεμένες είχα καιρό να διαβάσω...

Κυρίως διότι η όλη βάση του συλλογισμού ( ; ) σου είναι λάθος και άκρως φοβική...

Δηλαδή να μην αγοράσω σπίτι επειδή υπάρχει ενδεχόμενο (πόσο, ένα στα δέκα, ένα στα εκατό, ένα στα χίλια; ) να έρθει κάποιος κακός γείτονας;

Πάτε ρε καλά ή από την αγωνία μη σας πετάξει έξω ο σπιτονοικοκύρης δεν ξέρετε τί λέτε;

Ή ακόμα και αν έχεις νοικιάσει σπίτι, έτσι απλά σηκώνεσαι και φεύγεις κάθε τρεις και λίγο;


Όσο για την οικονομοτεχνική σου ανάλυση, καλύτερα να συνεχίσεις να πληρώνεις νοίκι...

Όσο και αν σου φαίνεται αδύνατο, το να πέσεις σε κακό γείτονα μάλλον δεν είναι και τόσο σπάνιο. Εγώ φεύγω σε λίγες ημέρες από το σπίτι στο οποίο είμαι με ενοίκιο
λόγω νεοφερμένου μαλάκα γείτονα και δραματικής υποβάθμισης της γειτονιάς....
Εαν ήταν δικό μου το σπίτι ή ακόμη χειρότερα εαν το χρωστούσα στην τράπεζα
θα είμουν αναγκασμένος να παντρευτώ τον μαλάκα γείτονα.  Ευχαριστώ δεν θα πάρω...

Και για να σε προλάβω στα περι πεταμένων χρημάτων στα ενοίκια σε ενημερώνω
ότι ακόμη και στο νέο σπίτι που θα πάω το ενοίκιο είναι  <40% της δόσης
τραπεζικού 35-ετούς δανείου για νεόδμητο διαμέρισμα στα ίδια τετραγωνικά.

Το δε ενοίκιο που πληρώνω βγαίνει κατά 80% από ιδιόκτητη παλιά μονοκατοικία
την οποία εκμεταλεύομαι.

Βασικά α) μένω σε ενοίκιο με ουσιαστικά μηδενικό κόστος
      β) όποτε γουστάρω ή βαρεθώ αλλάζω σπίτι και γειτονιά
      γ) στην περίπτωση του μαλάκα γείτονα αφήνω τους ιδιοκτήτες να τα βγάλουν πέρα γιατί εγώ γίνομαι καπνός
  &  δ) το βασικότερο ... δεν πληρώνω νταβατζίδες τράπεζες και εργολάβους γιατί ότι
θα έδινα σε δάνεια πάνε σε πολύ επικερδέστερες επενδύσεις στον τομέα της δουλειάς μου.
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
να ρωτησω κι εγω κατι βρε παιδια ......



1ον Τι κοινοχρηστα παιζουν σε καινουργια διαμερισματα ?

2ον Τι πετρελαιο πληρωνετε ?
(αναλογα με τον οροφο παει αλλα εστω)

3ον τι ενοικιο παιζει για διαμερισμα 100 τμ ? μεχρι 10ετιας ?

4ον Αν εσυ φυγεις πριν την ληξη του εκμισθωτηριου εχεις τιποτα οικονομικα πεναλτυ αποζημιωσεις κτλ ?


ενδιαφερομαι να μαθω

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ
 

vlachodeutsch

Μέλος
Εγγρ.
27 Δεκ 2008
Μηνύματα
6.218
Like
4
Πόντοι
66
αναλογα
εγω που συνηθως δεν ειμαι σπιτι πολλες ωρες και εχω αυτονομη θερμανση στο διαμερισμα που νοικιαζω δεν ξοδευω σχεδον τιποτα σε πετρελαιο
τωρα για ενοικιο που ρωτας μεγαλη σημασια εχει η περιοχη αλλα και η απελπισια του ιδιοκτητη,δεν νοικιαζονται πλεον ευκολα τα καλα διαμερισματα
εαν δειξεις φερεγγυος και ενταξει στις μελλοντικες υποχρεωσεις σου σαν μισθωτης μπορεις να κανεις και παζαρια
προσφατα φιλος μου νοικιασε 100τ.μ. στο παγκρατι,ρετιρε με βεραντες ναι μεν 30 ετιας αλλα προσφατα επισκευασμενο,νεα κουφωματα,νεα κουζινα, νεο μπανιο μολις με 400 ευρω!!!
για το τεταρτο που ρωτας νομιζω οτι ειναι και καλα υποχρεωση σου να καταβαλεις τα ενοικια που θα χασει αυτος.
δηλ.εαν εχεις ακομη 12 μηνες συμβολαιο και αυτος το νοικιασει μετα απο 6 μηνες πληρωνεις 6 μηνες ενοικιο
αλλα αυτο ειναι επιστημονικη φαντασια του νομοθετη

 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Όσο και αν σου φαίνεται αδύνατο, το να πέσεις σε κακό γείτονα μάλλον δεν είναι και τόσο σπάνιο. Εγώ φεύγω σε λίγες ημέρες από το σπίτι στο οποίο είμαι με ενοίκιο
λόγω νεοφερμένου μαλάκα γείτονα και δραματικής υποβάθμισης της γειτονιάς....
Εαν ήταν δικό μου το σπίτι ή ακόμη χειρότερα εαν το χρωστούσα στην τράπεζα
θα είμουν αναγκασμένος να παντρευτώ τον μαλάκα γείτονα.   Ευχαριστώ δεν θα πάρω...

Και για να σε προλάβω στα περι πεταμένων χρημάτων στα ενοίκια σε ενημερώνω
ότι ακόμη και στο νέο σπίτι που θα πάω το ενοίκιο είναι  <40% της δόσης
τραπεζικού 35-ετούς δανείου για νεόδμητο διαμέρισμα στα ίδια τετραγωνικά.

Το δε ενοίκιο που πληρώνω βγαίνει κατά 80% από ιδιόκτητη παλιά μονοκατοικία
την οποία εκμεταλεύομαι.

Βασικά α) μένω σε ενοίκιο με ουσιαστικά μηδενικό κόστος
       β) όποτε γουστάρω ή βαρεθώ αλλάζω σπίτι και γειτονιά
       γ) στην περίπτωση του μαλάκα γείτονα αφήνω τους ιδιοκτήτες να τα βγάλουν πέρα γιατί εγώ γίνομαι καπνός
   &   δ) το βασικότερο ... δεν πληρώνω νταβατζίδες τράπεζες και εργολάβους γιατί ότι
θα έδινα σε δάνεια πάνε σε πολύ επικερδέστερες επενδύσεις στον τομέα της δουλειάς μου.

Καίσαρα,

Νοικιάζεις ένα σπίτι έχοντας από πίσω άλλο ένα ιδιόκτητο σπίτι, το οποίο μισθώνεις...
Αν η μονοκατοικία σου σε βόλευε θα μπορούσες να έμενες και εκεί και να έχεις μηδενικά έξοδα ενοικίου...
Το ζητούμενο όμως είναι τί κάνεις αν δεν έχεις ένα ακίνητο από πίσω να σου καλύπτει τα έξοδα και αυτό προσπαθούμε να λύσουμε εδώ...

Και επιμένω: Αν μπορείς να αγοράσεις ένα σπίτι, είτε έχοντας τα μετρητά είτε δανειζόμενος σε ΛΟΓΙΚΑ πλαίσια (πχ με μισθό € 3.000 να έχεις δόση όχι μεγαλύτερη από € 1.000), συμφέρει μέσο- μακροπρόθεσμα να αγοράσεις από το να νοικιάσεις...

Το νοίκι σου δίνει ευελιξία (ή έστω ψευδαίσθηση) αλλά δεν πάυει να είναι μεγάλος βραχνάς, ειδικά αν έχεις οικογένεια ή όσο μεγαλώνεις...Και είναι άσχημο να εξαρτάσαι από τις βουλήσεις του κάθε σπιτονοικύρη...
Και δεν έχουν όλοι- για την ακρίβεια είναι λίγοι- ένα ιδιόκτητο ακίνητο να τους καλύπτει το νοίκι...

Και κάτι ακόμη: Μην κρίνετε την αγορά ακινήτων από την τωρινή συγκυρία...Πράγματι, τώρα είναι δυσκολο να πουλήσεις και αν το κάνεις, μπορεί να κάνεις μεγάλο σκόντο στην τιμή...
Μέχρι το 2007 όμως όσοι πούλησαν είχαν μεγάλα κέρδη και ίσως να έχουν και πάλι από το 2010 και μετά...


Οι δε τράπεζες ασφαλώς δεν είναι φιλανθρωπικά ιδρύματα, αλλά αν ξέρεις πώς να το χειριστείς, κάνεις σχετικά καλά τη δουλειά σου...




 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.479
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
Καίσαρα,

Νοικιάζεις ένα σπίτι έχοντας από πίσω άλλο ένα ιδιόκτητο σπίτι, το οποίο μισθώνεις...
Αν η μονοκατοικία σου σε βόλευε θα μπορούσες να έμενες και εκεί και να έχεις μηδενικά έξοδα ενοικίου...
Το ζητούμενο όμως είναι τί κάνεις αν δεν έχεις ένα ακίνητο από πίσω να σου καλύπτει τα έξοδα και αυτό προσπαθούμε να λύσουμε εδώ...

Και επιμένω: Αν μπορείς να αγοράσεις ένα σπίτι, είτε έχοντας τα μετρητά είτε δανειζόμενος σε ΛΟΓΙΚΑ πλαίσια (πχ με μισθό € 3.000 να έχεις δόση όχι μεγαλύτερη από € 1.000), συμφέρει μέσο- μακροπρόθεσμα να αγοράσεις από το να νοικιάσεις...

Το νοίκι σου δίνει ευελιξία (ή έστω ψευδαίσθηση) αλλά δεν πάυει να είναι μεγάλος βραχνάς, ειδικά αν έχεις οικογένεια ή όσο μεγαλώνεις...Και είναι άσχημο να εξαρτάσαι από τις βουλήσεις του κάθε σπιτονοικύρη...
Και δεν έχουν όλοι- για την ακρίβεια είναι λίγοι- ένα ιδιόκτητο ακίνητο να τους καλύπτει το νοίκι...

Και κάτι ακόμη: Μην κρίνετε την αγορά ακινήτων από την τωρινή συγκυρία...Πράγματι, τώρα είναι δυσκολο να πουλήσεις και αν το κάνεις, μπορεί να κάνεις μεγάλο σκόντο στην τιμή...
Μέχρι το 2007 όμως όσοι πούλησαν είχαν μεγάλα κέρδη και ίσως να έχουν και πάλι από το 2010 και μετά...


Οι δε τράπεζες ασφαλώς δεν είναι φιλανθρωπικά ιδρύματα, αλλά αν ξέρεις πώς να το χειριστείς, κάνεις σχετικά καλά τη δουλειά σου...
Ίσιε
θα σου μι΄λήσω τελευταία φορά, γιατί απλά στην προσπάθειά σου να πεις αυτά που νομίζεις εσύ, δεν καταλαβαίνεις πως η δική σου περίπτωση (αν εχω καταλάβει καλά) δεν είναι μια περίπτωση που γενικά παίζει στον κόσμο. Κι εδώ καλό είναι να μην γενικεύουμε και καλό είναι να δεχόμαστε πω μπορεί να υπάρχει εκεί έξω και κάτι άλλο που δεν ξέρουμε εμείς.

1. Εάν έχεις σαν χώρα 80% ιδιοκατοίκηση (όπως λες πως λένε τα επίσημα στοιχεία που εσύ ΔΕΝ αμφισβητείς-πλην όμως θα έπρεπε), τότε με ποια λογική θα πας να πάρεις ένα διμέρισμα - σπίτι για να το νοικιάσεις μετά; Ποιος θα το νοικιάσει; Ο ιδιοκτήτης του διπλανού;

2. Δεν βγάζουν όλοι οι άνθρωποι 3000 γιούργια το μήνα ούτε καν σαν ζευγάρι. Για να βγάλεις δάνειο πρέπει να βάλεις κάποια εγγύηση. Τι εγγύηση θα βάλεις όταν βγάζεις λιγότερα χρήματα και -όπως λες οτι αναφερόμαστε - είσαι ΜΗ ιδιοκτήτης κάποιου άλλου οικήματος, που έχεις κληρονομήσει ή αγοράσει πριν από πολλά χρόνια έστω; Άντε και δεν χρειάζεται εγγύηση, εγγυούνται οι γονείς σου και 30 γνωστοί σου για σένα. Πριν από 10 χρόνια δεν θυμάμαι τι γινότανε (θυμάμαι αλλά δεν υπάρχει λόγος να πάμε τόσο πίσω), αλλά μέχρι και πριν 2 χρόνια που η αγορά ανθούσε και οι τράπεζες δίνανε για πλάκα τα δάνεια, για να πάρεις δάνειο 100,000 γιουργίων έβγαζες κανα 750άρι το μήνα στην 20ετία με 3% επιτόκιο. Πριν από 2 χρόνια δεν υπήρχε τέτοιο επιτόκιο, παρά μόνο με ελβετικό φράγκο, το οποίο όμως είναι και επίφοβο δεδομένου πως δεν είναι σταθερό! Συμπερασματικά η αναλογία 3000 μισθός και 1000 ευρώ δάνειο δεν είναι εύκολο. Καταρχάς γιατί μιλάμε για ανθρώπους που δεν βγάζουνε 3000 το μήνα (άρα δεν μπορούνε να έχουνε και μπαγιόκο - δεν φτιάχνεται όταν έχεις οικογένεια) και επομένως δεν ψάχνουνε και για δάνειο των 100 χιλιάδων, αλλά για πολύ περισσότερο αφού Δεν έχουνε σπίτι ακόμα (εσύ το είπες) για να πουλήσουνε αυτό έστω και φυσικά με 100000 δεν παίρνεις σπίτι, παίρνεις υπόλλειμμα από σπίτι, μεγάλης παλαιότητας και συνήθως μικρό, το οποίο μετά θα πρέπει να ρίξουνε άλλο ένα σκασμό χρημάτων για να το φτιάξουνε.

3. Επομένως δεν είναι θέμα φοβισμού, αλλά καθαρής πρακτικής. Δεν βγαίνουνε τα μπικικίνια. Συμπερασματικά, για την αγορά της κατασκευής, όταν έχεις 80% ιδιοκατοίκηση -με τα δικά σου λεγόμενα λόγω επίσημων στοιχείων- και αδυναμία του μεγαλύτερου ποσοστού της ευρείας μάζας να πάρει δάνειο για να αγοράσει (ελπίζω να μην χρειάζεσαι επίσημα στοιχεία για να το γυρίσουμε τώρα σε ποσοστά κοντά στη φτώχια, μέσους όρους εισοδημάτων, κλπ), είναι τουλάχιστον ΒΛΑΚΕΣ οι κατασκευαστές αν δεν καταλαβαίνουνε πως πρέπει να ρίξουνε τις τιμές τους. Και θα πρέπει επίσης να είναι σίγουροι πως και να ρίξουνε τις τιμές τους, πάλι δεν θα πρέπει να περιμένουνε θεαματικά αποτελέσματα. Γιατί είναι και άλλοι παράγοντες που επηρεάζουνε.

4. Δεν μπορείς να συγκρίνεις και να κατακρίνεις (στο ξαναλέω ) καμία από τις δύο λογικές. Θα σου πω κάτι πολύ απλό. Χέσε τους γείτονες σαν δικαιολογία (που είναι περισσότερο σοβαρή από όσο νομίζεις, αλλά τεσπα) - και με το "γείτονες" βάζω πολύ περισσότερα πράγματα μέσα που είναι αδόμημο να εξηγήσω εδώ). Απλά πράγματα. Ποιος σου διασφαλίζει πως θα έχεις εισόδημα 3000 το μήνα για πάντα; Γιατί όταν μιλάμε για 20-30 χρόνια, ουσιαστικά για πάντα είναι. Εδω χάνει ο κόσμος τις δουλειές του. Εσύ το λες φοβία αυτό; Εγώ το λέω πραγματικότητα πως δεν μπορείς να είσαι απόλυτα σίγουρος για το τι μέλλει γενέσθαι στο μέλλον. Ρισκάρεις λοιπόν. Και αφού (όπως εξήγησα προηγουμένς) δεν μιλάμε για χιλιάρικο και 1/3 του μισθού αλλά για πολύ περισσότερο για τους περισσότερους, ο τζόγος αυτός είναι τζόγος ζωής και επιβίωσης για τους περισσότερους. Και δεν είναι φοβία. Είναι αντιθέτως τουλάχιστον απερισκεψία να πας με τα μπούνια επειδή η αγορά του σπιτιού είναι "επένδυση και θα το πουλήσεις αμα δεν σου κάτσει! Σε ποιον θα το πουλήσεις και πόσο; Άμα είναι να το πουλήσω γιατί κατασρτέφομαι, τ΄τοε τι σκατά επένδυση είναι όταν έχω δώσει και ένα σκασμό λεφτά στην Τράπεζα;


Με το ενοίκιο τουλάχιστον μπορείς να προσαρμοστείς ανάλογα με τις ανάγκες σου και τα εισοδήματά σου.
Συμφωνώ πως δεν είναι δικό σου. Αλλά είναι σαν την γκόμενα το σπίτι. Είναι προτιμότερο να πληρώνεις πολλές με λίγα και να μην είναι δικιά σου καμία τελικά, παρά να έχεις μία, δική σου, για πάντα, την οποία όμως θα την χρυσοπληρώνεις, δεν θα σε αφήνει να γλυκοκοιτάς αλλού γιατί θα έχεις χρέος απέναντί της και στο τέλος τρως στη μάπα και την παλαιότητά της. Πολλοί κάνουν τελικά την επιλογή να παντρευτούνε, γιατί η επένδυση αυτή μπορεί να γεννήσει και παιδιά. Αλλά σκέφτονται και πόσο ωραία θα ήτανε να είχανε την ευελιξία να νοικιάζουνε πού και πού.

Και αυτός είναι ο λόγος που υπάρχουνε τόσο πολλοί που ενώ έχουν ένα σπίτι κάπου (σε μια σκατοπεριοχή που ποτέ δεν θα έμεναν οι ίδιοι) πάνε και νοικιάζουνε αλλού (για παράδειγμα).

Πάμε και παρακάτω.
προσωπική γνώμη.
Η αγορά σπιτιού είναι μια καλή απόθεση χρημάτων αλλά μόνο για την περίπτωση που ακολουθούν απόγονοι. Ουσιαστικά δίνεις στα παιδιά σου τη δυνατότητα επιλογής. Να μείνουν στο σπίτι που θα τους έχεις πάρει ή να το νοικιάσουν και να πάνε να μείνουνε αλλού ή να το πουλήσουν και να κάνουν με τα λεφτά αυτά μια οποιαδήποτε άλλη επένδυση (ίσως2 και να πάρουνε κάπου αλλού σπίτι).

Επένδυση πάντως δεν είναι. Το ξαναλέω, επένδυση είναι κάτι που σου αποφέρει κέρδος. Και από το σπίτι μπορείς να χάσεις πολλά, από τη στιγμή μάλιστα που δεν το αγοράζεις για να το ξαναπουλήσεις στην πρωτη ευκαιρία, αλλά για να το κρατήσεις χρόνια.


Σου εύχομαι εσύ να κάνεις πάντα καλές επιλογές. Αλλά μην κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια.
 

ΠΕΤΑΛΟΥΔΑΣ

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
11 Σεπ 2008
Μηνύματα
2.653
Κριτικές
12
Like
0
Πόντοι
616
4ον Αν εσυ φυγεις πριν την ληξη του εκμισθωτηριου εχεις τιποτα οικονομικα πεναλτυ αποζημιωσεις κτλ ?


ενδιαφερομαι να μαθω

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

αν φύγεις πριν τη λήξη του εκμισθωτηριου: 1. Χάνεις την εγγύηση 2. Ο εκμισθωτής έχει το δικαιωμα να σου ζητήσει να του καταβάλεις ορισμένα ενοίκια, μέχρι 6 νομίζω 
 

komodino001

Μέλος
Εγγρ.
2 Ιαν 2009
Μηνύματα
220
Κριτικές
6
Like
0
Πόντοι
1
Ίσιε
θα σου μι΄λήσω τελευταία φορά, γιατί απλά στην προσπάθειά σου να πεις αυτά που νομίζεις εσύ, δεν καταλαβαίνεις πως η δική σου περίπτωση (αν εχω καταλάβει καλά) δεν είναι μια περίπτωση που γενικά παίζει στον κόσμο. Κι εδώ καλό είναι να μην γενικεύουμε και καλό είναι να δεχόμαστε πω μπορεί να υπάρχει εκεί έξω και κάτι άλλο που δεν ξέρουμε εμείς.

1. Εάν έχεις σαν χώρα 80% ιδιοκατοίκηση (όπως λες πως λένε τα επίσημα στοιχεία που εσύ ΔΕΝ αμφισβητείς-πλην όμως θα έπρεπε), τότε με ποια λογική θα πας να πάρεις ένα διμέρισμα - σπίτι για να το νοικιάσεις μετά; Ποιος θα το νοικιάσει; Ο ιδιοκτήτης του διπλανού;

2. Δεν βγάζουν όλοι οι άνθρωποι 3000 γιούργια το μήνα ούτε καν σαν ζευγάρι. Για να βγάλεις δάνειο πρέπει να βάλεις κάποια εγγύηση. Τι εγγύηση θα βάλεις όταν βγάζεις λιγότερα χρήματα και -όπως λες οτι αναφερόμαστε - είσαι ΜΗ ιδιοκτήτης κάποιου άλλου οικήματος, που έχεις κληρονομήσει ή αγοράσει πριν από πολλά χρόνια έστω; Άντε και δεν χρειάζεται εγγύηση, εγγυούνται οι γονείς σου και 30 γνωστοί σου για σένα. Πριν από 10 χρόνια δεν θυμάμαι τι γινότανε (θυμάμαι αλλά δεν υπάρχει λόγος να πάμε τόσο πίσω), αλλά μέχρι και πριν 2 χρόνια που η αγορά ανθούσε και οι τράπεζες δίνανε για πλάκα τα δάνεια, για να πάρεις δάνειο 100,000 γιουργίων έβγαζες κανα 750άρι το μήνα στην 20ετία με 3% επιτόκιο. Πριν από 2 χρόνια δεν υπήρχε τέτοιο επιτόκιο, παρά μόνο με ελβετικό φράγκο, το οποίο όμως είναι και επίφοβο δεδομένου πως δεν είναι σταθερό! Συμπερασματικά η αναλογία 3000 μισθός και 1000 ευρώ δάνειο δεν είναι εύκολο. Καταρχάς γιατί μιλάμε για ανθρώπους που δεν βγάζουνε 3000 το μήνα (άρα δεν μπορούνε να έχουνε και μπαγιόκο - δεν φτιάχνεται όταν έχεις οικογένεια) και επομένως δεν ψάχνουνε και για δάνειο των 100 χιλιάδων, αλλά για πολύ περισσότερο αφού Δεν έχουνε σπίτι ακόμα (εσύ το είπες) για να πουλήσουνε αυτό έστω και φυσικά με 100000 δεν παίρνεις σπίτι, παίρνεις υπόλλειμμα από σπίτι, μεγάλης παλαιότητας και συνήθως μικρό, το οποίο μετά θα πρέπει να ρίξουνε άλλο ένα σκασμό χρημάτων για να το φτιάξουνε.

3. Επομένως δεν είναι θέμα φοβισμού, αλλά καθαρής πρακτικής. Δεν βγαίνουνε τα μπικικίνια. Συμπερασματικά, για την αγορά της κατασκευής, όταν έχεις 80% ιδιοκατοίκηση -με τα δικά σου λεγόμενα λόγω επίσημων στοιχείων- και αδυναμία του μεγαλύτερου ποσοστού της ευρείας μάζας να πάρει δάνειο για να αγοράσει (ελπίζω να μην χρειάζεσαι επίσημα στοιχεία για να το γυρίσουμε τώρα σε ποσοστά κοντά στη φτώχια, μέσους όρους εισοδημάτων, κλπ), είναι τουλάχιστον ΒΛΑΚΕΣ οι κατασκευαστές αν δεν καταλαβαίνουνε πως πρέπει να ρίξουνε τις τιμές τους. Και θα πρέπει επίσης να είναι σίγουροι πως και να ρίξουνε τις τιμές τους, πάλι δεν θα πρέπει να περιμένουνε θεαματικά αποτελέσματα. Γιατί είναι και άλλοι παράγοντες που επηρεάζουνε.

4. Δεν μπορείς να συγκρίνεις και να κατακρίνεις (στο ξαναλέω ) καμία από τις δύο λογικές. Θα σου πω κάτι πολύ απλό. Χέσε τους γείτονες σαν δικαιολογία (που είναι περισσότερο σοβαρή από όσο νομίζεις, αλλά τεσπα) - και με το "γείτονες" βάζω πολύ περισσότερα πράγματα μέσα που είναι αδόμημο να εξηγήσω εδώ). Απλά πράγματα. Ποιος σου διασφαλίζει πως θα έχεις εισόδημα 3000 το μήνα για πάντα; Γιατί όταν μιλάμε για 20-30 χρόνια, ουσιαστικά για πάντα είναι. Εδω χάνει ο κόσμος τις δουλειές του. Εσύ το λες φοβία αυτό; Εγώ το λέω πραγματικότητα πως δεν μπορείς να είσαι απόλυτα σίγουρος για το τι μέλλει γενέσθαι στο μέλλον. Ρισκάρεις λοιπόν. Και αφού (όπως εξήγησα προηγουμένς) δεν μιλάμε για χιλιάρικο και 1/3 του μισθού αλλά για πολύ περισσότερο για τους περισσότερους, ο τζόγος αυτός είναι τζόγος ζωής και επιβίωσης για τους περισσότερους. Και δεν είναι φοβία. Είναι αντιθέτως τουλάχιστον απερισκεψία να πας με τα μπούνια επειδή η αγορά του σπιτιού είναι "επένδυση και θα το πουλήσεις αμα δεν σου κάτσει! Σε ποιον θα το πουλήσεις και πόσο; Άμα είναι να το πουλήσω γιατί κατασρτέφομαι, τ΄τοε τι σκατά επένδυση είναι όταν έχω δώσει και ένα σκασμό λεφτά στην Τράπεζα;


Με το ενοίκιο τουλάχιστον μπορείς να προσαρμοστείς ανάλογα με τις ανάγκες σου και τα εισοδήματά σου.
Συμφωνώ πως δεν είναι δικό σου. Αλλά είναι σαν την γκόμενα το σπίτι. Είναι προτιμότερο να πληρώνεις πολλές με λίγα και να μην είναι δικιά σου καμία τελικά, παρά να έχεις μία, δική σου, για πάντα, την οποία όμως θα την χρυσοπληρώνεις, δεν θα σε αφήνει να γλυκοκοιτάς αλλού γιατί θα έχεις χρέος απέναντί της και στο τέλος τρως στη μάπα και την παλαιότητά της. Πολλοί κάνουν τελικά την επιλογή να παντρευτούνε, γιατί η επένδυση αυτή μπορεί να γεννήσει και παιδιά. Αλλά σκέφτονται και πόσο ωραία θα ήτανε να είχανε την ευελιξία να νοικιάζουνε πού και πού.

Και αυτός είναι ο λόγος που υπάρχουνε τόσο πολλοί που ενώ έχουν ένα σπίτι κάπου (σε μια σκατοπεριοχή που ποτέ δεν θα έμεναν οι ίδιοι) πάνε και νοικιάζουνε αλλού (για παράδειγμα).

Πάμε και παρακάτω.
προσωπική γνώμη.
Η αγορά σπιτιού είναι μια καλή απόθεση χρημάτων αλλά μόνο για την περίπτωση που ακολουθούν απόγονοι. Ουσιαστικά δίνεις στα παιδιά σου τη δυνατότητα επιλογής. Να μείνουν στο σπίτι που θα τους έχεις πάρει ή να το νοικιάσουν και να πάνε να μείνουνε αλλού ή να το πουλήσουν και να κάνουν με τα λεφτά αυτά μια οποιαδήποτε άλλη επένδυση (ίσως2 και να πάρουνε κάπου αλλού σπίτι).

Επένδυση πάντως δεν είναι. Το ξαναλέω, επένδυση είναι κάτι που σου αποφέρει κέρδος. Και από το σπίτι μπορείς να χάσεις πολλά, από τη στιγμή μάλιστα που δεν το αγοράζεις για να το ξαναπουλήσεις στην πρωτη ευκαιρία, αλλά για να το κρατήσεις χρόνια.


Σου εύχομαι εσύ να κάνεις πάντα καλές επιλογές. Αλλά μην κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια.

Εχω την εντυπωση οτι το 80% ιδιοκατοικησης αφορα τα συνολικα ακινητα (και εξοχικα) και δε σημαινει οτι 8 στους 10 μενουν σε δικο τους ακινητο.Αρα αν ειναι ετσι οτι βασιζεται σε αυτο δεν ισχυει..
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.479
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
να ρωτησω κι εγω κατι βρε παιδια ......



1ον Τι κοινοχρηστα παιζουν σε καινουργια διαμερισματα ?

2ον Τι πετρελαιο πληρωνετε ?
(αναλογα με τον οροφο παει αλλα εστω)

3ον τι ενοικιο παιζει για διαμερισμα 100 τμ ? μεχρι 10ετιας ?

4ον Αν εσυ φυγεις πριν την ληξη του εκμισθωτηριου εχεις τιποτα οικονομικα πεναλτυ αποζημιωσεις κτλ ?


ενδιαφερομαι να μαθω

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ
μεσιέ πρόεδρε....εδω είσαι φάουλ.
Θα έπρεπε να ξέρεις πως όλα τα παραπάνω είναι θέμα περιοχής, θέμα πόσων διαμερισμάτων έχει η πολυκατοικία, τι είδους πολυκατοικία είναι (έχει μεγάλο κήπο για παράδειγμα ή μικρό;) Τα κοινόχρηστα είναι πολύ σχετικό και γι αυτό όταν νοικιάζεις, το ρωτάς πριν αποφασίσεις.
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.479
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
αν φύγεις πριν τη λήξη του εκμισθωτηριου: 1. Χάνεις την εγγύηση 2. Ο εκμισθωτής έχει το δικαιωμα να σου ζητήσει να του καταβάλεις ορισμένα ενοίκια, μέχρι 6 νομίζω 
είναι θέμα συμφωνίας και συμβολαίου.
 

magkos

Μέλος
Εγγρ.
25 Μαΐ 2006
Μηνύματα
1.469
Κριτικές
2
Like
201
Πόντοι
16
Οταν ο εκμισθωτης αποχωρησει πριν τη ληξη του συμβολαιου , χωρις επαχθη λογο υποχρεουται να καταβαλλει μερος των εναπομειναντων ενοικιων , εκτος αν νοικιασθει το ακινητο . η διεκδικηση γινεται με αγωγη  και διεκδικειται  ενα ποσο που μπορει να φτασει τα 6 ενοικια . ου μπλεξεις δηλαδη
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.479
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
Εχω την εντυπωση οτι το 80% ιδιοκατοικησης αφορα τα συνολικα ακινητα (και εξοχικα) και δε σημαινει οτι 8 στους 10 μενουν σε δικο τους ακινητο.Αρα αν ειναι ετσι οτι βασιζεται σε αυτο δεν ισχυει..
αυτό του είπα και εγώ πριν από 10 σελίδες. Πως τα επίσημα αυτά στοιχεία είναι μαλακίες. Σαν να λέμε πως ο πληθωρισμός ειναι στο 3%. Ναι, αλλά τι υπολογίζουνε για να βγάλουνε αυτό τον πληθωρισμό....όταν βλέπουμε όλα τα πράγματα γύρω μας να ανεβαίνουνε τρελά.
Τα επίσημα στοιχεία δεν τα πιστεύω ποτέ εγώ. Γιατι είναι πάντα λαθος. Ξεκινούν από λάθος παραδοχές.
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.479
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
Οταν ο εκμισθωτης αποχωρησει πριν τη ληξη του συμβολαιου , χωρις επαχθη λογο υποχρεουται να καταβαλλει μερος των εναπομειναντων ενοικιων , εκτος αν νοικιασθει το ακινητο . η διεκδικηση γινεται με αγωγη  και διεκδικειται  ενα ποσο που μπορει να φτασει τα 6 ενοικια . ου μπλεξεις δηλαδη
γενικώς ότνα νοικιάζεις ένα διαμέρισμα, μαγαζί κλπ. είναι λίγο πώς θα σου κάτσει. Πρώτον γιατί μπορεί ξαφνικά να σταματήσει να πληρώνει. Και άντε να τον βγάλεις έξω! Δεύτερον γιατί μπορεί να φ΄ύγει όποτε θέλει ο ενοικιαστής και άντε μετά να βρεις ξανά να το νοικιάσεις. Δεν είναι πως δεν βρίσκεις, είναι πως δεν βρίσκεις σωστό άνθρωπο πάντα.
Και να εύχεσαι να μη σου το αφήσει με ζημιές. Και να εύχεσαι να μην δημιουργήσει προβλήματα σοτυς άλλους ενοίκους. Και να εύχεσαι να πληρώνει τα κοινόχρηστα και να μη σου αφήσει φεσωμένους λογαριασμούς φεύγοντας.
Χέσε ψηλά...
Δύσκολη υπόθεση.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom