Νέα

Πάγια ΟΤΕ isdn

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα fallos200
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 30
  • Εμφανίσεις 3K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Comando_1

Μέλος
Εγγρ.
22 Ιουλ 2008
Μηνύματα
715
Like
7
Πόντοι
6
λόγω μεγάλου ανταγωνισμού σ αυτες τις εταιρείες  δε ξέρει κανείς τι να πιστέψει και τι όχι.... :think: :think:
το σκεπτικό μου είναι απο προσωπική εμπειρία...αν ο ΟΤΕ κανει λάθη τότε οι άλλοι κάνουν εγκλήματα.... :think: :think: :think: :think: :think:
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Πάμε ένα στοιχηματάκι το χρέος του τύπου? :rolleyes:

Στοίχημα τί;
Ότι θα του κάνει αγωγή ο ΟΤΕ;
Ότι θα την κερδίσει άμα την κάνει;
Ότι στο τέλος θα πληρώσει;

Το ένα σίγουρο είναι ότι οφειλές προς τον ΟΤΕ δεν ειπράττονται μέσω εφορίας και ο μόνος τρόπος να τον εξαναγκάσει ο ΟΤΕ να πληρώσει είναι μέσω δικαστικής απόφασης...
Εδώ όμως δεν έχει κάνει ακόμη αγωγή...
Και αν ακόμη κάνει, είναι αμφίβολο ότι θα την κερδίσει, για αυτό και του ζαλίζει τον πούστο μπας και πειστεί να πληρώσει...

Το άλλο σίγουρο είναι ότι δεν το χειρίστηκε σωστά από την αρχή...
 

pristine

Μέλος
Εγγρ.
26 Νοε 2007
Μηνύματα
6.669
Like
8
Πόντοι
66
Ότι θα πληρώσει το ποσό μέχρι τελευταίου cent με όλα όσα προβλέπονται. ;)

Σ' άρεσε η λέξη? :rolleyes:
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Ότι θα πληρώσει το ποσό μέχρι τελευταίου cent με όλα όσα προβλέπονται. ;)

Σ' άρεσε η λέξη? :rolleyes:

Μου θυμίζει λίγο καφετζού ή αστρολόγο αλλά καλή είναι...
Και προτού στοιχηματίσω τα πολύτιμα ευρώ μου, (ξανα)ρωτώ:

Θα τα πληρώσει οικειοθελώς ή κατόπιν δικαστικής απόφασης;
Διότι κανείς δεν τον εμποδίζει να τα καταβάλει οποτεδήποτε...
Και για τη δικαστική απόφαση, κάτσε να ασκηθεί πρώτα αγωγή και βλέπουμε...
 

pristine

Μέλος
Εγγρ.
26 Νοε 2007
Μηνύματα
6.669
Like
8
Πόντοι
66
Σκας γάιδαρο - μα την παναγία. :headbang:

Που θες να ξέρω τι θα κάνει ο τύπος? Ο Dr Who είμαι?

Λέω ότι αν κάνει μαγκιές και το πάει δικαστικώς, θα τον πιει.

Is that clearer now?
 

thourios

Μέλος
Εγγρ.
3 Φεβ 2006
Μηνύματα
1.424
Κριτικές
2
Like
10
Πόντοι
16
Αν του κάνει αγωγή ο ΟΤΕ θα πληρώσει ή θα του κατασχέσουν αν έχει, μέχρι κάποιου ποσού, περουσιακό στοιχείο.
Καλό είναι να πάει να κάνει πάλι διακανονισμό να τελειώνει  καθώς οι τόκοι τρέχουν. Να μην ψάχνεται και με δικηγόρους 'Αλλωστε όπως λέει ο ίδιος τα πάγια αυτά είναι από παροχή υπηρεσιών που έπρεπε να τα έχει πληρώσει. Τώρα βέβαια αν ο ΟΤΕ τώρα το θυμήθηκε είναι άλλο θέμα.

:sunglasses: 
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Σκας γάιδαρο - μα την παναγία. :headbang:

Που θες να ξέρω τι θα κάνει ο τύπος? Ο Dr Who είμαι?

Λέω ότι αν κάνει μαγκιές και το πάει δικαστικώς, θα τον πιει.

Is that clearer now?

Μάλλον εσύ είσαι ασαφής αλλά δεν πειράζει...

Κάτσε λοιπόν να του ασκήσει πρώτα αγωγή ο ΟΤΕ και μετά βάζουμε κανά στοιχηματάκι...
Τώρα είναι νωρίς...

Αν του κάνει αγωγή ο ΟΤΕ θα πληρώσει ή θα του κατασχέσουν αν έχει, μέχρι κάποιου ποσού, περουσιακό στοιχείο.
Καλό είναι να πάει να κάνει πάλι διακανονισμό να τελειώνει  καθώς οι τόκοι τρέχουν. Να μην ψάχνεται και με δικηγόρους 'Αλλωστε όπως λέει ο ίδιος τα πάγια αυτά είναι από παροχή υπηρεσιών που έπρεπε να τα έχει πληρώσει. Τώρα βέβαια αν ο ΟΤΕ τώρα το θυμήθηκε είναι άλλο θέμα.

:sunglasses:  

Η αγωγή πρέπει να εκδικαστεί...Και συνήθως δικάζεται κανά χρόνο μετά την κατάθεσή της...Και ακόμη δεν έχει κατατεθεί (αν είχε, θα την είχαν εοιδώσει για να τρέχουν και οι τόκοι..)..

Αλλά και αν ακόμη κατατεθεί αγωγή και εκδικαστεί (βάλτε και μια αναβολή ως είθισται) θα φτάσουμε στο 2011...
Βάλτε και άλλους έξι μήνες για να βγει η απόφαση, μπορεί και 2012...
Και η απόφαση μπορεί να μην είναι θετική για τον ΟΤΕ....
Ή να είναι εν μέρει...

Το μόνο σίγουρο είναι ότι χωρίς δικαστική απόφαση ο ΟΤΕ δεν θα εισπράξει τίποτα...

Όσο για τους δικηγόρους, αν είχε ψαχτεί στην αρχή, δεν θα είχε τον παραμικρό κίνδυνο...
Το δικηγόρο καλύτερα να τον πληρώνεις πριν και λίγο παρά μετά και πολύ...
 

Tsolias.Psolias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Ιουλ 2007
Μηνύματα
15.110
Like
28
Πόντοι
166
Μην ακούω κουλά...
Ο ΟΤΕ ποτέ δεν έστελνε καθυστερούμενους λογαριασμούς μέσω εφορίας ούτε και είναι νπδδ για να κάνει κάτι τέτοιο...
Οι διαφορές με τον ΟΤΕ είναι "ιδιωτικού δικαίου" και έχει φτάσει σε σημείο να έχει αναθέσει την είσπραξη καθυστερούμενων οφειλών σε εισπρακτικές εταιρείες...

Όσο για το φίλο, έπρεπε να είχε συμβουλευτεί δικηγόρο από την αρχή και να τους είχε γράψει στα αρχίδια του από τότε...
Αλλά ακόμη και αν ο ΟΤΕ ασκήσει αγωγή, είναι αμφίβολο αν θα πάρει όλο το ποσό- μπορεί να μην πάρει και τίποτα...
Το πιο πιθανό είναι να συνεχίσει να ζαλίσει τον έρωτα του συναγωνιστή χωρίς να προβεί σε δικαστική ενέργεια...
όχι η εφορία δεν ήταν για αυτό το λόγο.
η εφορία ήταν για να καταλάβει ότι ό,τι χρωστάς στην εφορία το πληρώνεις, στην εφορία δεν κάνεις μαγκιές, η εφορία είναι υπερ άνω του κράτους, όπως και ο οτές είναι έτσι. δν είπα ότι πληρώνεις τον οτέ μέσω εφορίας.


ααα και από τη στιγμή που έχουν χρεωθεί αυτά τα χρήματα *κάποιος* *κάποιος* θα τα πληρώσει, ο ιδιώτης, ο υπάλληλος που έκανε το λάθος, ο θεός, πάντως τα λεφτά ο οτές θα τα πάρει όπως και να έχει(όπως και η εφορία τα παίρνει όπως και να έχει το πράγμα.)
 

Επισκέπτης
Ο τελευταίος λογαριασμός τοθ ΟΤΕ μου ήρθε 200 ευρω..αντι 50!Τους πήρα τηλ και μου είπαν για κατι αναδρομικά...και τέτοιου είδους μαλακιες!Ας ελπίσουμε οτι δεν θα ξανά έρθει τόσο φουσκωμένος ο λογαριασμός!!!
 
OP
OP
F

fallos200

Μέλος
Εγγρ.
13 Ιαν 2009
Μηνύματα
32
Κριτικές
4
Like
0
Πόντοι
0
Το άλλο σίγουρο είναι ότι δεν το χειρίστηκε σωστά από την αρχή...

Καταρχήν σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον  και για τα χρήσιμα που γράφεις.Για το ότι το χειρίστηκα λάθος εξ αρχής εκεί είναι το γαμώτο γι αυτό τους αφήνω  να δω μέχρι που θα το φθάσουν.Με είχαν στο χέρι. Αν δεν πλήρωνα ήταν απλό.Θα μου έκοβαν τη γραμμή με τεράστιες συνέπειες για τη δουλειά μου.Δεν είχα άλλη εναλλακτική λύση.
Πλήρωνα με τους όρους τους μέχρι να έρθει δίκτυο της Ελλάς ον λάιν.Όταν ήρθε τους χαιρέτησα και ούτε να ξαναδώ τους λιμοκοντόρους της επιτροπής επίλυσης διαφορών όπου πήγα. Κακοί κακοί οι εναλλακτικοί πάροχοι αλλά αν δεν ήταν κι αυτοί θα τόχε μονοπώλιο ο ΟΤΕ.Ευκαιρία να γίνει καλύτερος.
Ξέρεις τι σκέπτομαι; Να πάω και να τους προτείνω επανασύδεση με ΟΤΕ και μηδενισμό του χρέους-λάθους τους. Υπόψην ότι στο εξοχικό μου έχω ακόμα ΟΤΕ και δεν σκέπτομαι να τον αλλάξω.
Είπαμε δεν έχω τίποτα με τον ΟΤΕ γενικά και ιδεολογικά.
Να σε ρωτήσω κάτι;Αγωγή κατευθείαν γίνεται; Δεν προηγείται εξώδικο; Και αν γίνει αγωγή δεν μπορώ να ζητήσω τότε διακανονισμό;
Α να πω ότι σαν εμένα ήταν γύρω στους 5000 συνδρομητές του ΟΤΕ με τα πάγια απλήρωτα.Δεν ήμουν μια εξαίρεση.
 
OP
OP
F

fallos200

Μέλος
Εγγρ.
13 Ιαν 2009
Μηνύματα
32
Κριτικές
4
Like
0
Πόντοι
0
Δέστε με ένα άλλο συμ-παθόντα τι έγινε:
Σύντομα, η δικιά μου ιστορία με αναδρομικά ΠΑΓΙΑ ISDN στον λογαριασμό του ΟΤΕ (380euro παρακαλώ). Πιο συγκεκριμένα, ενώ έχω DSL πακέτο προπληρωμένο και άλλον φορέα για όλα τα τηλ, ο τελευταίος λογαριασμός του ΟΤΕ, αντί να έχει μόνο την πάγια χρέωση, είχε μια καταχώρηση 270€ + ΦΠΑ στον αναλυτικό όγαριασμό, ε την ένδειξη "ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΑ ΠΑΓΙΑ ISDN", χωρίς να αναφέρει τίποτα άλλο!!!)

Εγώ δεν γνωρίζω αν τα χρωστάω (σίγουρα στον προηγούμενο λογαριασμό δεν μου χρέωσαν ΠΑΓΙΟ , αλλά δεν έχω κρατήσει ΑΝΑΛΥΤΙΚΟΥΣ λογαριασμούς 2 ετών - ο απλός λογαριασμός - "απόδειξη" που καρτάτε όλοι αν κρατάτε, δεν έχει ανάλυση κόστους), ο λογαριασμός λέει απλώς αναδρομικά ISDN και κανείς υπευθυνοανεύθυνος στο Κατάστημα Πανόρμου και στο 134 δεν ξέρει να απαντήσει με σιγουριά...

Πιο συγκεκριμένα, για αρκετούς μήνες απότι φαίνεται οι κύριοι αυτοί, ξεχνούσαν να μου χρεώνουν πάγια χωρίς να το πάρουν ούτε αυτοί ούτε εγώ χαμπάρι (γιατί πάντα είχα αξιοσέβαστα ποσά στον λογαριασμό) και τώρα τα ζητάνε όλα μαζί.


Και είναι και πολύ ευγενικοί...

Τα θέματα που προκύπτουν είναι πολλα, αλλά τα κυριότερα είναι τα εξής:

1. Είναι ο σφραγισμένος λογαριασμός του ΟΤΕ (πληρωμένος) απόδειξη πληρωμής ΝΑΙ ή ΟΧΙ? Αν ΝΑΙ, πώς μου ζητάς ξανά χρήματα για κάτι που έχω απόδειξη ότι έχω πληρώσει? Και εν πάσει περιπτώσει αν τα πληρώσω τα αναδρομικά, τι απόδειξη θα έχω ότι πλέον δεν έχουμε καμία εκρεμμότητα? Άλλο ένα τέτοιο χαρτί θα έχω, μπορεί αυτοί να βρουν και άλλα αναδρομικά (ή ξανά τα ίδια) τον επόμενο μήνα.

2. Πώς μου ζητάς ένα ποσό 400€ με μιας, το οποίο θα έπρεπε να έχεις πάρει σταδιακά μέσα σε 2 χρόνια περίπου. Κανείς δεν μπορεί να κάνει κουμάντο στην τσέπη μου και στον τρόπο που εγώ αποταμιεύω τα χρήματά μου ή τα ξοδεύω όλα κάθε μήνα, εφόσον είμαι εντάξει στις υποχρεώσεις μου. Όλους τους λογαριασμούς μου ως τώρα, τους έχω εξοφλήσει με τα ποσά που μου ζητήθηκαν κάθε φορά.

3. Γιατί κανείς δεν μπορεί να απαντήσει ΥΠΕΥΘΥΝΑ, για ποιους μήνες είναι η χρέωση που αναφέρεται γενικά ως "ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΑ ΤΕΛΗ ISDN" στον λογαριασμό που πήρα? Γιατί κανείς δεν με ενημερώνει τι θέλουν να τους πληρώσω, ΑΛΛΑ ΜΕ ΒΑΖΟΥΝ ΝΑ ΤΡΕΧΩ ΣΑΝ Μ*****Σ?

Και εδώ αρχίζει το καλο κομμάτι της Ιστορίας:

Παιρνω το 134...

Η πρώτη "κοπελίτσα" μου είπε για 6 μήνες και δεν μπορούσε να βρει άλλους στο "κομπιούτερ". Άτοπο αφου τα λεφτά είναι πολύ πιο πολλά.

Η δεύτερη κοπελίτσα στο 134 μου είπε για 2 χρόνια και ότι ίσως έχει και ο επόμενος λογαριασμός αναδρομικά

Εκεί δεν άντεξα, πήγα στο κατάστημα Πανόρμου που ανήκω, την προηγούμενη Παρασκευή. Το μόνο που κατάφερα είναι να το βρω κλειστό λόγω απεργίας και να αργήσω άσκοπα στην δουλειά μου...

Ξαναπήγα την Δευτέρα, αλλά ο "υπέυθυνος" με τον οποίο μίλησα, μου είπε ότι μπορούσε να δει μόνο μέχρι έναν χρόνο παλιούς λογαριασμούς στο "κομπιουτερ" και μου έδωσε ένα τηλ να πάρω ("τμήμα διασφάλισης εσόδων"), το οποίο μου το έδωσε να το αντιγράψω επιδεικτικά από έναν κατάλογο με νούμερα που είχε μπροστά του (αυτό έπρεπε να με υποψιάσει όσο το σκέφτομαι εκ των υστέρων και να του πω να πάρει αυτός επί τόπου- ποιος ο λόγος να θέλει να μου δείξει ότι όντως υπάρχει ένα τηλ που μου δίνει???) . Έφυγα γρήγορα για ναμην αργήσω ξανά στην δουλειά και πήρα το τηλ από εκεί. Εδώ είναι το καλό.

Απαντάει ένας τύπος, του λέω όνομα και την ιστορία μου και μου λέει:
-"μαζί δεν μιλήσαμε προηγουμένως"?
-"αποκλείεται, δεν έχω ξαναπάρει τηλ!!! "
- "Εσύ δεν πέρασες από το κάτάστημα Πανόρμου?!!!"

Εκεί αντιλαμβάνομαι ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ, ο τύπος μου έδωσε τηλ στο οποίο απαντάει ο ίδιος!!! Αντιλαμβάνεστε το ΔΟΥΛΕΜΑ? Εγώ φεύγω από την δουλειά μου για να πάω εκεί να ξεκαθαρίσω τι συμβαίνει και αυτός μου δίνει ένα τηλ για να με ξεφορτωθεί!!! Τηλ στο οποίο απαντάει ο ίδιος!!!

Αφού ξεπερνάω το σοκ και τον ρωτάω γιατί μου έδωσε τηλ να τα πούμε ενώ ΕΚΑΝΑ ΤΟΝ ΚΟΠΟ ΝΑ ΠΑΩ ΕΚΕΙ ΤΟ ΠΡΩΙ και δεν παίρνω απάντηση, του λέω να μου πει τελικά ποιους λογαριασμούς με χρέωσαν. Και η απάντηση είναι:

-"Έκανες το χαρτί που σου είπα?!!!"
-"Ποιο χαρτί άνθρωπέ μου, δεν μου είπες κανένα χαρτί"
-"Το χαρτί για διακανονισμό"
-"Δεν θέλω διακανονισμό κύριε, να μάθω ποιους μήνες αναδρομικά μου χρεώσατε θέλω"
-"ΕΛΑ ΓΕΙΑ"
ΚΑΙ ΜΟΥ ΤΟ ΚΛΕΙΝΕΙ ΣΤΑ ΜΟΥΤΡΑ. Φυσικά ξαναπέρνω και δεν σηκώνει το τηλ (είμαι και στην δουλειά όλη αυτή την ώρα έτσι?)

Μετά από αυτό συνειδητοποιώ ότι εγώ φταίω που δεν πήρα το όνομά του όταν πήγα απο κει. Την άλλη μέρα πάει ο αδερφός μου στο κατάστημα και ζητάει τον προϊστάμενο. Εν ολίγοις ούτε με αυτόν βγάζει άκρη, καθώς το σύστημα είναι όλως τυχαίως ΚΑΤΩ και "πρέπει να εξυπηρετηθούν και άλλοι πελάτες".

Πληρώνει τον λογαριασμό που εν τω μεταξύ έχει λήξει (δεν μπορώ να διακινδυνέψω να μείνω χωρίς τηλ) και πλέον θα ψάξω να βρω ΤΙ πληρωσα μέσω της ΓΕΝΙΚΗΣ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑΣ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗ και της ΕΕΤΤ...

Περαστικά μου.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom