Νέα

Οι γιατροί είναι πονηροί...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα james tiberius kirk
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 161
  • Εμφανίσεις 7K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

b0b

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Οκτ 2010
Μηνύματα
1.115
Κριτικές
1
Like
1.381
Πόντοι
216
Δεν είναι μόνο ότι ξυπνάει ο κόσμος με το ιντερνετ... Σε λίγα χρόνια οι περισσότερες ιατρικές ειδικότητες θα αρχίσουν να φθίνουν και να τείνουν προς εξαφάνιση...
'Ηδη σήμερα σε δοκιμές οι διαγνώσεις μέσω ΤΝ ξεπερνάνε σε ακρίβεια και σε πιθανότητες λάθους τους περισσότερους γιατρούς... Σκέφτείτε σε 10-15 χρόνια με την εξέλιξη της ΤΝ και ταυτόχρονα την επέκταση των βάσεων δεδομένων της πόσο αναχρονιστικός και πόσο παλιομοδίτικος και άχρηστος θα φαίνεται ο κλασσικός παθολόγος...
Θα τύχει σε κάποιον ένα ανοιχτό σπειροειδές κάταγμα κνημης και θα κάτσει να google το πώς θα τοποθετηθεί εξωτερική οστεοσυνθεση ή εσωτερική ηλωση και στο τσακίρ κέφι θα την κάνει και μόνος του.
 

foobar

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Ιαν 2010
Μηνύματα
890
Like
1.416
Πόντοι
206
Ρε παιδιά ΟΚ υπάρχουν μαλάκες γιατροί που όντως σε βλέπουν σαν πορτοφόλι και η τελευταία φορά που άνοιξαν βιβλίο ήταν τη μέρα που έγραφαν το τελευταίο μάθημα στη σχολή.

Γιατί δε λέτε όμως και για εμάς που πάμε σε γιατρό 1 ώρα πριν πεθάνουμε από καρκίνο και απαιτούμε να γίνουμε καλά;

Πόσοι από εμάς κάνουμε ετήσιο τσεκάπ; Έστω τα βασικά αιματολογικά, καρδιολογικά και οι γυναίκες ένα τέστ ΠΑΠ. ΚΑΝΕΝΑΣ. Φτάνουμε 40 χρονών και κοκκινίζουν τα πάντα. Ξεκίνα να ψάχνεσαι και δε θα χρειαστείς το χασάπη.
 

antkar81

Σπουδαίος
Εγγρ.
2 Ιουν 2021
Μηνύματα
1.617
Κριτικές
24
Like
4.229
Πόντοι
2.846
Πάντως προχθές παθολόγος για εξετάσεις που είχε γράψει ζήτησε μόνο 20€ για αποτέλεσμα.
Γενικών εξετάσεων αιματολογικές
Νομίζω λογικός και σωστός
 

Cheng

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Οκτ 2023
Μηνύματα
856
Like
1.850
Πόντοι
206
Ο κουμπάρος μου και ένας πολύ καλός μου φίλος είναι ιατρικοί επισκέπτες. Μου λένε σταθερά, εδώ και χρόνια, ότι έχουν πρόσβαση οι εταιρείες τους στα στοιχεία εκτέλεσης των συνταγών. Ποιος γιατρός συνταγογραφεί και τι ποσότητα από τα σκευάσματα τους. Κι έτσι κανονίζουν τι θα τους δώσουν ως παροχή. Πως τα παίρνουν τα στοιχεία και εννοώ νόμιμα ή μη, αγνοω. Το μόνο βέβαιο ότι τα παίρνουν. Και ότι έχουν μειωθεί οι παροχές σε σχέση με το παρελθόν.
Πριν πάνε σε κάποιο γιατρό γνωρίζουν επακριβώς τι κερδίζουν από τη συνταγογράφησή του.
Έχουν εγκατεστημένα προγράμματα στα κομπιούτερ που δείχουν τις εκτελεσμένες ( κ όχι μόνο συνταγογραφημένες) συνταγές
 
  • Like
Αντιδράσεις: resp

skatastamoutratous

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Ιουλ 2019
Μηνύματα
982
Like
1.553
Πόντοι
206
Θα τύχει σε κάποιον ένα ανοιχτό σπειροειδές κάταγμα κνημης και θα κάτσει να google το πώς θα τοποθετηθεί εξωτερική οστεοσυνθεση ή εσωτερική ηλωση και στο τσακίρ κέφι θα την κάνει και μόνος του.
Λες "πιασάρικες" βλακείες και το ξέρεις…
Όλα τα επαγγέλματα που χρειάζονται εξειδικευμένο ανθρώπινο χέρι (και όχι νου) είναι αυτά που θα επιβιώσουν όσο περισσότερο γίνεται της λαίλαιπας της ΤΝ. Αυτό ισχύει τόσο για τον χειρούργο όσο και για τον υδραυλικό, τον μηχανικό, τον τεχνίτη κλπ. Ότιδήποτε όμως έχει να κάνει με απεικονιστική, διαγνωστική και θεραπευτική θα σκουπιστεί όπως και δεκάδες άλλες αντίστοιχες ειδικότητες σε άλλους τομείς. Ναι, το να εφαρμοστεί μια Orthofix ή ένα Kuntcher για αρκετό καιρό ακόμα θα χρειάζεται το ανθρώπινο χέρι (εκτός αν τα DaVinci εξελιχθούν τόοοοσο πολύ) αλλά αυτό δεν αλλάζει το γεγονός ότι για όλα τα υπόλοιπα τα πράγματα είναι σκούρα…
 

b0b

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Οκτ 2010
Μηνύματα
1.115
Κριτικές
1
Like
1.381
Πόντοι
216
Λες "πιασάρικες" βλακείες και το ξέρεις…
Όλα τα επαγγέλματα που χρειάζονται εξειδικευμένο ανθρώπινο χέρι (και όχι νου) είναι αυτά που θα επιβιώσουν όσο περισσότερο γίνεται της λαίλαιπας της ΤΝ. Αυτό ισχύει τόσο για τον χειρούργο όσο και για τον υδραυλικό, τον μηχανικό, τον τεχνίτη κλπ. Ότιδήποτε όμως έχει να κάνει με απεικονιστική, διαγνωστική και θεραπευτική θα σκουπιστεί όπως και δεκάδες άλλες αντίστοιχες ειδικότητες σε άλλους τομείς. Ναι, το να εφαρμοστεί μια Orthofix ή ένα Kuntcher για αρκετό καιρό ακόμα θα χρειάζεται το ανθρώπινο χέρι (εκτός αν τα DaVinci εξελιχθούν τόοοοσο πολύ) αλλά αυτό δεν αλλάζει το γεγονός ότι για όλα τα υπόλοιπα τα πράγματα είναι σκούρα…
Σταμάτησα να διαβάζω στον χαρακτηρισμό.. Καλή σταδιοδρομία.
 

Νίο

Μέγας
Εγγρ.
24 Ιουν 2018
Μηνύματα
10.482
Κριτικές
6
Like
10.662
Πόντοι
3.936
Πάντως προχθές παθολόγος για εξετάσεις που είχε γράψει ζήτησε μόνο 20€ για αποτέλεσμα.
Γενικών εξετάσεων αιματολογικές
Νομίζω λογικός και σωστός
Συμπερασμα αρα ο γιατρος που θα παρει 20e ειναι λογικος κ σωστος- ενω ο υδραυλικος που θα παρει 40e χωρις αποδειξη για 15' δεν θα ειναι παραλογος; Δηλαδη συμφωνα με τις σπουδες του ο δευτερος θα πρεπει να παρει 5e στην επισκεψη αν ο γιατρος θα παρει 20 -αναλογικα κ μονο.
Ομως στην Ελλαδα υπαρχει προβλημα νοοτροπιας οσο αφορα τους γιατρους. Βλεπεις πχ ενα bmw- ικό των 150 χιλιαδων ευρω εξω απο ενα συνοικιακο εστιατοριο της πφουτσας- ενω ο ιδιοκτητης του καμαρωνει σαν γυφτικο σκεπαρνι ξεσκονιζοντας το εξω στην εισοδο του μαγαζιου του- ενω μεσα υπαρχουν πελατες κ τα τραπεζια ειναι στο φουλ. -Τωρα αν στην θεση του εστιατορα ηταν ενας γιατρος κι εκανε μοστρα το ακριβο του αυτοκινητο εξω απ το ιατρειο του, ποσοι απο τους υποψηφιους ασθενεις του δε θα ξαναπατουσαν μεσα -αλλα ουτε θα ξαναπερνουσαν απ' εξω. -Αρα υπαρχει μεγαλο θεμα εδω.. να το πουμε κομπλεξ; :confused:
 
OP
OP
james tiberius kirk

james tiberius kirk

Σπουδαίος
Εγγρ.
4 Φεβ 2013
Μηνύματα
4.099
Κριτικές
5
Like
6.682
Πόντοι
2.306
Ρε παιδιά ΟΚ υπάρχουν μαλάκες γιατροί που όντως σε βλέπουν σαν πορτοφόλι και η τελευταία φορά που άνοιξαν βιβλίο ήταν τη μέρα που έγραφαν το τελευταίο μάθημα στη σχολή.

Γιατί δε λέτε όμως και για εμάς που πάμε σε γιατρό 1 ώρα πριν πεθάνουμε από καρκίνο και απαιτούμε να γίνουμε καλά;

Πόσοι από εμάς κάνουμε ετήσιο τσεκάπ; Έστω τα βασικά αιματολογικά, καρδιολογικά και οι γυναίκες ένα τέστ ΠΑΠ. ΚΑΝΕΝΑΣ. Φτάνουμε 40 χρονών και κοκκινίζουν τα πάντα. Ξεκίνα να ψάχνεσαι και δε θα χρειαστείς το χασάπη.
Εγώ κάνω τύπε.
Είναι όμως και τα ατυχήματα.
Είναι τα αυτοάνοσα.
Είναι παθήσεις άγνωστες και σπάνιες.
Είναι πράγματα που ΔΕΝ μπορείς να τα προβλέψεις.
Δεν απαιτούμε οι γιατροί να είναι Πυθία ή Κάλχας.
Απαιτούμε να μη μας βλέπουν ως 50ευρα με πόδια και χέρια.
 

diogenis_c

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Δεκ 2017
Μηνύματα
2.798
Like
2.161
Πόντοι
456
Μεγαλύτερη μαλακία από την ενημέρωση του κόσμου από ίντερνετ για ιατρικά θέματα ... δεν υπάρχει ....
Υπάρχει η ενημέρωση από τον Βασιλακόπουλο και την Παγώνη! :2funny:

Δηλαδή πραγματικά τώρα, αν με συμβουλέψει η Παγώνη να κάνω την τάδε επέμβαση να την εμπιστευτώ τυφλά; Να μην κοιτάξω λίγο και το ίντερνετ;

5d957211-ed2a-41f8-a226-692bd16320a7.jpg
 

Νίο

Μέγας
Εγγρ.
24 Ιουν 2018
Μηνύματα
10.482
Κριτικές
6
Like
10.662
Πόντοι
3.936
Εγώ κάνω τύπε.
Είναι όμως και τα ατυχήματα.
Είναι τα αυτοάνοσα.
Είναι παθήσεις άγνωστες και σπάνιες.
Είναι πράγματα που ΔΕΝ μπορείς να τα προβλέψεις.
Δεν απαιτούμε οι γιατροί να είναι Πυθία ή Κάλχας.
Απαιτούμε να μη μας βλέπουν ως 50ευρα με πόδια και χέρια.
Γιατι δεν απαιτεις και απο αλλα επαγγελματα να μη σε βλεπουν ετσι; οπως πχ, υδραυλικοι, ηλεκτρολογοι , παπαδες, φοροτεχνικοι κ.α
Σε λιγα χρονια που φευγουν και οι τελευταιοι γιατροι στο εξωτερικο( με αυτη τη νοοτροπια που εχετε αρκετοι)να δουμε τι θα γινει. Θα εχουν μεινει μονο λαθρο εδω και με αυτους θα πορευομαστε.. αυτοι θα μας γιατρευουν αν υπαρχουν αναμεσα τους γιατροι- που δεν θα υπαρχουν.
 

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.495
Κριτικές
2
Like
5.755
Πόντοι
2.356
Είναι πιο εύκολο να βρεις πλούσια γκόμενα παρά γιατρό που να είναι Άνθρωπος. Δεν λέω ότι πρέπει να κάνουν τζάμπα ιατρική αλλά πολλοί εξ αυτών δεν έχουν την παραμικρή ανθρωπιά.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Cheng
OP
OP
james tiberius kirk

james tiberius kirk

Σπουδαίος
Εγγρ.
4 Φεβ 2013
Μηνύματα
4.099
Κριτικές
5
Like
6.682
Πόντοι
2.306
Γιατι δεν απαιτεις και απο αλλα επαγγελματα να μη σε βλεπουν ετσι; οπως πχ, υδραυλικοι, ηλεκτρολογοι , παπαδες, φοροτεχνικοι κ.α
Σε λιγα χρονια που φευγουν και οι τελευταιοι γιατροι στο εξωτερικο( με αυτη τη νοοτροπια που εχετε αρκετοι)να δουμε τι θα γινει. Θα εχουν μεινει μονο λαθρο εδω και με αυτους θα πορευομαστε.. αυτοι θα μας γιατρευουν αν υπαρχουν αναμεσα τους γιατροι- που δεν θα υπαρχουν.
Μην πιστεύετε τις αρχιδιές περί ιατρών που φεύγουν στο εξωτερικό. Ναι έφυγαν κάποιοι. Κάποιοι λίγοι.
Δεν έφυγαν όλοι!
Και μη βγαίνεις εκτός θέματος, δε μιλάμε για άλλα επαγγέλματα τώρα.
Αν και, εγώ έχω την απαίτηση απ' όλους να με σέβονται.
Όποιος δε με σέβεται,με χάνει από πελάτη.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Cheng

BestNot

Μέλος
Εγγρ.
18 Μαΐ 2024
Μηνύματα
66
Like
83
Πόντοι
0
Πρόσφατο περιστατικό φίλης, εβδομάδας

Είχε 2-3 μέρες πονάκια στο στήθος, πάει σε γιατρό, της λέει ακτινογραφία, παει βγάζει, θα έπαιρνε την ακτινογραφία σε 2-3 μέρες
Πάει να φύγει, την γυρνάνε πίσω, της λένε τώρα αμέσως σε νοσοκομείο.
Βουτάει ταξί, πάει στο Σωτηρία, της λένε δεν εφημερεύουμε, πήγαινε στο ΚΑΤ

Κοιτάνε την ακτινογραφία, της λένε δεν θα πας πουθενά, την βάζουν μέσα και της βάζουν σωλήνα, σαν μπουρί σκούπας για να αφαιρέσουνε εγκλωβισμένο αέρα, μπορούσε να είχε μείνει από καρδιά.

Μετά την στείλανε στο ΚΑΤ

Νάναι καλά οι γιατροί και το ΕΣΥ
και οι γιατροί που κάνουν την δουλειά τους.


Η φίλη, η Γιώτα, 45άρα με 2 παιδιά, φτηνά την γλύτωσε.
Θα μπορούσα να είμαι σε κηδεία τώρα.
 

teaserman

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Νοε 2015
Μηνύματα
4.057
Κριτικές
1
Like
6.513
Πόντοι
2.306
Συμπερασμα αρα ο γιατρος που θα παρει 20e ειναι λογικος κ σωστος- ενω ο υδραυλικος που θα παρει 40e χωρις αποδειξη για 15' δεν θα ειναι παραλογος; Δηλαδη συμφωνα με τις σπουδες του ο δευτερος θα πρεπει να παρει 5e στην επισκεψη αν ο γιατρος θα παρει 20 -αναλογικα κ μονο.
Ομως στην Ελλαδα υπαρχει προβλημα νοοτροπιας οσο αφορα τους γιατρους. Βλεπεις πχ ενα bmw- ικό των 150 χιλιαδων ευρω εξω απο ενα συνοικιακο εστιατοριο της πφουτσας- ενω ο ιδιοκτητης του καμαρωνει σαν γυφτικο σκεπαρνι ξεσκονιζοντας το εξω στην εισοδο του μαγαζιου του- ενω μεσα υπαρχουν πελατες κ τα τραπεζια ειναι στο φουλ. -Τωρα αν στην θεση του εστιατορα ηταν ενας γιατρος κι εκανε μοστρα το ακριβο του αυτοκινητο εξω απ το ιατρειο του, ποσοι απο τους υποψηφιους ασθενεις του δε θα ξαναπατουσαν μεσα -αλλα ουτε θα ξαναπερνουσαν απ' εξω. -Αρα υπαρχει μεγαλο θεμα εδω.. να το πουμε κομπλεξ; :confused:
Υπαρχει μια σημαντικη διαφορα εδω.
αν δεν φας καλα σ’ ενα εστιατοριο επειδη ο εστιατορας ειναι μαλακας θα χαλασει η βραδια σου.
Αν δεν εχεις σωστη ιατρικη φροντιδα απο τον μαλακα γιατρο παιζει να χαλασει…εως και χαθει…η ζωη σου.
Γι’ αυτο πιστευω οτι ο μεσος πολιτης εχει πολυ μεγαλυτερες απαιτησεις απο τον γιατρο, σε σχεση με οποιοδηποτε αλλο επαγγελμα.
Και ικανοτητων και ηθικες.
Τωρα οτι ο γιατρος δεν αμοιβεται στο δημοσιο νοσοκομειο ειναι γεγονος. Καθαρα απο ευσυνειδησια δουλευουν οι γιατροι στο Δημοσιο, αυτοι που δεν παιρνουν φακελλακι, δηλαδη οι λιγοι.
Γι’ αυτο και βλεπεις την φυγη ιατρων στο εξωτερικο ή στον ιδιωτικο τομεα, οπου λειτουργουν και ως στυγνοι επιχειρηματιες πολλες φορες.
Για εμενα προσωπικα, οταν εχω ιατρικο προβλημα, δεν ψαχνω ποτε καποιο μεγαλο ονομα.
Ψαχνω καποιον νεο , σοβαρο, με κριτικες στο internet για θεματα συμπεριφορας, και στα 5 λεπτα καταλαβαινω αν θα με προσεξει ή οχι (οποιαδηποτε αναλογια με αλλου ειδους ραντεβου ειναι εντελως τυχαια:confused:)
Απο εμενα πεφτει οχι στο ηχηρα ονοματα, που τα ξερει ολη η Ελλαδα κλπ κλπ. Ναι στα νεα παιδια που σε βλεπουν σαν ασθενη που θελουν να κανουν καλα και φυσικα να πληρωθουν γι ‘ αυτο.
 
Τελευταία τροποποίηση:

BestNot

Μέλος
Εγγρ.
18 Μαΐ 2024
Μηνύματα
66
Like
83
Πόντοι
0
Υπαρχει μια σημαντικη διαφορα εδω.
αν δεν φας καλα σ’ ενα εστιατοριο επειδη ο εστιατορας ειναι μαλακας θα χαλασει η βραδια σου.
Αν δεν εχεις σωστη ιατρικη φροντιδα απο τον μαλακα γιατρο παιζει να χαλασει…εως και χαθει…η ζωη σου.
Γι’ αυτο πιστευω οτι ο μεσος πολιτης εχει πολυ μεγαλυτερες απαιτησεις απο τον γιατρο, σε σχεση με οποιοδηποτε αλλο επαγγελμα.
Και ικανοτητων και ηθικες.
Τωρα οτι ο γιατρος δεν αμοιβεται στο δημοσιο νοσοκομειο ειναι γεγονος. Καθαρα απο ευσυνειδησια δουλευουν οι γιατροι στο Δημοσιο, αυτοι που δεν παιρνουν φακελλακι, δηλαδη οι λιγοι.
Γι’ αυτο και βλεπεις την φυγη ιατρων στο εξωτερικο ή στον ιδιωτικο τομεα, οπου λειτουργουν και ως στυγνοι επιχειρηματιες πολλες φορες.
Για εμενα προσωπικα, οταν εχω ιατρικο προβλημα, δεν ψαχνω ποτε καποιο μεγαλο ονομα.
Ψαχνω καποιον νεο , σοβαρο, με κριτικες στο internet για θεματα συμπεριφορας, και στα 5 λεπτα καταλαβαινω αν θα με προσεξει ή οχι (οποιαδηποτε αναλογια με αλλου ειδους ραντεβου ειναι εντελως τυχαια:confused:)
Απο εμενα πεφτει οχι στο ηχηρα ονοματα, που τα ξερει ολη η Ελλαδα κλπ κλπ. Ναι στα νεα παιδια που σε βλεπουν σαν ασθενη που θελουν να κανουν καλα και φυσικα να πληρωθουν γι ‘ αυτο.
Δεν είναι μόνο τα λεφτά

Φίλη γιατρός, γκόμενα φίλου μου οδοντίατρου, γύρισανε μετά το μεταπτυχιακό από Βέλγιο, Ελλάδα
Ξανάφυγε
Εδώ δεν είχανε ζωή, ένα μπουδέλο όλα, εφημερίες, ωράρια κλπ
Νάναι καλά ο Σπύρος-Αδωνις
 

brabus67

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Οκτ 2010
Μηνύματα
32.391
Like
12.160
Πόντοι
2.606
Είναι γνωστό τι μουνοπανα είναι οι γιατροι οι περισσότεροι εννοώ από αυτούς που έχουν την δυνατότητα να γαμησουν οικονομικά τον ασθενή όχι τα γιατρουδακια που μοχθούν για την επιβίωση αλλά γνωρίζοντας ποσό μουνοπανο είμαι και εγώ και άλλοι για το χρήμα παραδέχομαι ότι αν ήμουν στην θέση τους θα έκανα πολύ χειρότερα .Η μονη μας διαφορά είναι ότι αυτοί είναι μορφωμένοι και απολαμβάνουν ένα αυταπόδεικτο κύρος στον κοινωνικό περίγυρο που οι περισσότεροι δεν αξίζουν σαν άνθρωποι
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
13.888
Like
12.265
Πόντοι
3.656
Όλοι οι άνθρωποι στο επάγγελμα τους μετά από λίγο καιρό δεν γίνονται κυνικοί και αντιμετωπίζουν τον πελάτη ως ''ο επόμενος να τελειώνουμε''?

Γιατί οι γιατροί να είναι κάτι διαφορετικό? επειδή κάποιος σπούδασε ιατρική έχει αυτομάτως περισσότερη συναίσθησης και κατανόηση για τον πόνο του άλλου? Στα παπάρια τους....

όπως πας με σκασμένο λάστιχο σε βουλκανιζατέρ 20 λεπτά πριν το κλείσιμο και σου λέει ο άλλος κλείσαμε...ενώ μπορεί να σε βοηθήσει...

όπως σου έρχεται στο γραφείο σου ο άλλος με μια υπόθεση πολύ σοβαρή και βιάζεται αλλά δε θα γαμηθείς και για να το κάνεις και του λες τα λέμε από την άλλη βδομάδα

όπως ο κάθε υπάλληλος αφήνει τον φάκελο σου να περιμένει για μέρες ενώ εσύ καίγεσαι να πουλήσεις το σπίτι σου....

που ξέρει ο καθένας που τρενάρει τον άλλον πόσο σημαντικό είναι για αυτόν και τι προβλήματα του δημιουργεί? Αλλά στα παπάρια του κόσμου όλου....γιατί οι γιατροί να είναι κάτι καλύτερο? δεν φταίνε οι γιατροί ως επάγγελμα οι άνθρωποι είμαστε κατά κανόνα τομάρια με εξαιρέσεις ανά περίπτωση.
 

j_thess

Μέλος
Εγγρ.
30 Αυγ 2023
Μηνύματα
213
Like
432
Πόντοι
21
Όλοι οι άνθρωποι στο επάγγελμα τους μετά από λίγο καιρό δεν γίνονται κυνικοί και αντιμετωπίζουν τον πελάτη ως ''ο επόμενος να τελειώνουμε''?

Γιατί οι γιατροί να είναι κάτι διαφορετικό? επειδή κάποιος σπούδασε ιατρική έχει αυτομάτως περισσότερη συναίσθησης και κατανόηση για τον πόνο του άλλου? Στα παπάρια τους....

όπως πας με σκασμένο λάστιχο σε βουλκανιζατέρ 20 λεπτά πριν το κλείσιμο και σου λέει ο άλλος κλείσαμε...ενώ μπορεί να σε βοηθήσει...

όπως σου έρχεται στο γραφείο σου ο άλλος με μια υπόθεση πολύ σοβαρή και βιάζεται αλλά δε θα γαμηθείς και για να το κάνεις και του λες τα λέμε από την άλλη βδομάδα

όπως ο κάθε υπάλληλος αφήνει τον φάκελο σου να περιμένει για μέρες ενώ εσύ καίγεσαι να πουλήσεις το σπίτι σου....

που ξέρει ο καθένας που τρενάρει τον άλλον πόσο σημαντικό είναι για αυτόν και τι προβλήματα του δημιουργεί? Αλλά στα παπάρια του κόσμου όλου....γιατί οι γιατροί να είναι κάτι καλύτερο? δεν φταίνε οι γιατροί ως επάγγελμα οι άνθρωποι είμαστε κατά κανόνα τομάρια με εξαιρέσεις ανά περίπτωση.
Ο κοσμος θεωρει πως επειδη εχει προβλημα υγειας, ο γιατρος οφειλει να τον βοηθησει σαν συνανθρωπος. Κι ετσι ενοχλειται που του παιρνει λεφτα.
Γι αυτο το αλλο το χαιβανι πιο πανω λέει "ο γιατρος πρεπει να ειναι ανθρωπος"
Εγω δεν θελω τον γιατρο μου να ειναι ανθρωπος. Θελω να ανταλλαξω τα χρηματα μου με την πειρα του. Και τον θελω επαγγελματια.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
13.888
Like
12.265
Πόντοι
3.656
Ο κοσμος θεωρει πως επειδη εχει προβλημα υγειας, ο γιατρος οφειλει να τον βοηθησει σαν συνανθρωπος. Κι ετσι ενοχλειται που του παιρνει λεφτα.
Γι αυτο το αλλο το χαιβανι πιο πανω λέει "ο γιατρος πρεπει να ειναι ανθρωπος"
Εγω δεν θελω τον γιατρο μου να ειναι ανθρωπος. Θελω να ανταλλαξω τα χρηματα μου με την πειρα του. Και τον θελω επαγγελματια.
Δεν είναι όλα έτσι απλά αλλά σε γενικές γραμμές ισχύει.

Νομίζω ότι το πρόβλημα του κόσμου δεν είναι ότι πληρώνει για τον γιατρό αλλά ότι πολλές φορές πληρώνει και οι υπηρεσίες που παίρνει είναι ψεκάστε σκουπίστε τελειώσατε. Δεν είναι ψέματα ότι πολλές φορές πας σε γιατρό και σε ξεπετάει και δεν ασχολείται τόσο ώστε να αποκλείσει όλα τα ενδεχόμενα.

Για να παρουσιάσουμε και την άλλη πλευρά πολλοί γιατροί συμπεριφέρονται ως ''θεοί'' επειδή δεν μπορείς να τους κρίνεις...και δεν δέχονται ούτε δεύτερη κουβέντα ούτε ερωτήσεις ούτε τίποτα. Και μπορεί να πας για δεύτερη γνώμη και να πάρεις τελείως διαφορετική άποψη...και μπορεί ανάλογα τον γιατρό...από το να γλιτώσεις επίπονες διαδικασίες και εξετάσεις...μέχρι και την ζωή σου....αν σε ξεπέταξε ο άλλος και σου είπε ''έλα να το ξανα δούμε σε 2 μήνες''.

Αν θες τα λεφτά σου να πιάνουν τόπο καλύτερα σε ιδιωτικά...διότι εκεί οι γιατροί έχουν συμφέρον να σε πλακώσουν στις εξετάσεις και να ασχοληθούν περισσότερο. Στο δημόσιο ενώ είναι καλύτεροι και ίσως πιο ''ηθικοί'' δεν έχουν χρόνο ούτε για κατούρημα...έχεις περισσότερες πιθανότητες να σε ξεπετάξουν.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom