Νέα

Οι γιατροί είναι πονηροί...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα james tiberius kirk
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 196
  • Εμφανίσεις 10K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 9 άτομα (0 μέλη και 9 επισκέπτες)

MOYNOPILOT

Μέλος
Εγγρ.
16 Φεβ 2023
Μηνύματα
52
Like
198
Πόντοι
0
Παραθετω μια προσωπικη εμπειρια,που εχει σχεση και με το απολυτο εγω του αντρα,το πεος του,πριν καποια χρονια ειδα μεταβολη στο σχημα,το παχος,και το μηκος..διαγνωση PERONI, εν ολιγοις πηγα σε 3 γιατρους ελληνες ,και οι 3 ειπαν μαχαιρι,επεμβαση,συνεπεσε εκεινη την εποχη να εχει το ιδιο θεμα συναδελφος...ο οποιος τελικα εγχειριστικε απο τον 1 που πηγα και εγω,το κοστος απο 5000 μεχρι 7000,φυσικα ρωτωντας επιτυχια ειπαν 80 με 90%αποκατασταση πληρη...με κρατησε η γυναικα μου που εχει γνωσεις,παιδονοσοκομα γαρ....και μεσω που γνωστου και φιλου βουλγαρου γιατρου βρεθηκα στην Σοφια σε καθηγητη ,κοστος επισκεψης 50 ευρω,κοστος θεραπειας 100...παλαβωσε μολις του ειπα οτι η συναδελφοι του θα μου εβαζαν μαχαιρι,να μην πολυλογω επανηλθα στο 90% μετα απο 6 μηνες με την θεραπεια, με στυσεις πολυ καλες,ο συναδελφος ακομα τραβιεται..ναι μεν στυτικα καλα ,αλλα τα μεγεθη δεν αλλαξαν..αφηνω τα συμπερασματα σε σας..γνωμη μου ,αν δεν εχεις μεσον δεν κανεις τιποτα...
 

nofriedsjustxxx

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Ιαν 2008
Μηνύματα
34
Κριτικές
6
Like
169
Πόντοι
280
Respect στα παιδιά που επιλέγουν να γίνουν μάστορες σε μια τέχνη (πχ μηχανικός, ηλεκτρολόγος, υδραυλικός), εχει παρα πολύ καλα λεφτά αν σου αρέσει πραγματικά και είσαι σοβαρός. σε έχουν ΌΛΟΙ αναγκη οπως έχουν και τον γιατρό. Κ να το πω γενικότερα, όλοι έχουμε αναγκη χρήσιμους συνανθρώπους σε αυτόν τον κόσμος, ανεξάρτητα από το αν έχουν σπουδάσει 6+4 χρόνια ή αν έχουν τελειώσει ΕΠΑΛ. Ας φύγουμε επιτελους απο τη νοοτροπία τω σπουδων γιατι τα πτυχια μας δεν είναι τίποτα αλλο από ΚΩΛΟΧΑΡΤΑ εαν δεν μας κανουν χρήσιμους για τους άλλους.
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:


κ ο ψευτογιατρός καλοπληρωμένος ήτανε.......
Εχεις δίκιο και συμφωνώ απόλυτα, πραγματικά όμως με εκνευρίζει να πιάνουμε οποιονδήποτε επαγγελματικό κλάδο και να βγάζουμε το complex μας και τα απωθημένα μας σε ατέρμονες και άνευ ουσίας παραφιλολογίες του πληκτρολογίου, σε site που είναι για την τέρψη μας
 
OP
OP
james tiberius kirk

james tiberius kirk

Σπουδαίος
Εγγρ.
4 Φεβ 2013
Μηνύματα
4.964
Κριτικές
5
Like
8.081
Πόντοι
2.306
Δεν είναι έτσι αρχηγέ.
Με τα φάρμακα που παίρνει , μπορεί να προκαλέσει επιπλοκές ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΙΑΤΡΙΚΗ ΠΡΑΞΗ , όπως η συρραφή , οι οποίες ΑΠΛΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΣΥΝΕΒΑΙΝΑΝ σε "υγιή" ασθενή.

Αν προκαλούσαν επιπλοκές με την επέμβασή τους ΠΑΛΙ ΘΑ ΤΟΥΣ ΕΒΡΙΖΕΣ.

Ο ρόλος του ιατρού .... είναι όπως λέμε ... win-win .... το ακριβώς αντίθετο ... LOSE-LOSE ...
Τότε γιατί γελούσαν στο "Γ. Γεννηματάς" τύπε;
 
OP
OP
james tiberius kirk

james tiberius kirk

Σπουδαίος
Εγγρ.
4 Φεβ 2013
Μηνύματα
4.964
Κριτικές
5
Like
8.081
Πόντοι
2.306
Εχεις δίκιο και συμφωνώ απόλυτα, πραγματικά όμως με εκνευρίζει να πιάνουμε οποιονδήποτε επαγγελματικό κλάδο και να βγάζουμε το complex μας και τα απωθημένα μας σε ατέρμονες και άνευ ουσίας παραφιλολογίες του πληκτρολογίου, σε site που είναι για την τέρψη μας
Για εμένα η συζήτηση, η ανταλλαγή εμπειριών και απόψεων, είναι τέρψη τύπε.
 
OP
OP
james tiberius kirk

james tiberius kirk

Σπουδαίος
Εγγρ.
4 Φεβ 2013
Μηνύματα
4.964
Κριτικές
5
Like
8.081
Πόντοι
2.306
Με τη φοβία . Των νιούφηδων .
Οκ τύπε. Τότε να κλείσουν όλα τα επαρχιακά ΜΠΟΥΡΔΕΛΑ, συγγνώμη, νοσοκομεία ήθελα να πω, που υπάρχουν για το ξύσιμο και την αργομισθία των ΔΥ γιατρών και νοσοκόμων. Μόνο αγροτικά ιατρεία για κανένα εμβόλιο, επίδεση απλών τραυμάτων και συνταγογράφηση.
Σοβαρά νοσοκομεία δύο τρία σε κάθε περιφέρεια, άντε και στα μεγάλα νησιά των νησιωτικών συμπλεγμάτων.
Και τα χρήματα που θα εξοικονομηθούν να πάνε σε ασθενοφόρα, σε ελικόπτερα, σε ταχύπλοα, για να μη χάνεται χρόνος κατά τη μεταφορά των επειγόντων περιστατικών προς τα ΣΟΒΑΡΑ νοσοκομεία.
 
  • Like
Αντιδράσεις: j 1973

ΤΙΜΩΡΟΣ(1)

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Οκτ 2009
Μηνύματα
1.188
Κριτικές
2
Like
2.709
Πόντοι
456
Τύπε οποιαδήποτε δουλειά και να πάρεις, οι περισσότεροι θα ναι άχρηστοι.
Λίγοι θα είναι οι καλοί.
Στους γιατρούς γιατί να ναι αλλιώς;
Επειδή διαβάζανε;
Δε λέει κάτι αυτό, άλλο το να σαι διαβαστερό παιδί, άλλο καλός επαγγελματίας.

Επίσης οι περισσότεροι άνθρωποι δεν είναι ηθικοί. Δηλαδή αν μπορούν να βγάλουν παραπάνω λεφτά θα το κάνουν π.χ. πουλώντας σου κάτι που δε χρειάζεται.
Ο γιατρός γιατί να κωλώσει; Επειδή ορκίστηκε; Κι επειδή ορκίστηκε έγινε ξαφνικά ηθικός ενώ στην κοινωνία δεν είναι κανένας;

Απλά στους γιατρούς κάνει μπαμ η αχρηστία γιατί παίζονται ζωές, αλλά δεν μπορείς να κάνεις και αλλιώς.
Γιαυτό ό,τι κι αν έχεις πάντα λένε πάρε και 2η και 3η γνώμη.
 

DAMDIM100

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Ιαν 2020
Μηνύματα
3.196
Κριτικές
20
Like
3.745
Πόντοι
1.446
Συμφωνώντας γενικά με τον προλαλήσαντα, ας ξεκινήσω με μια δική μου εμπειρία.
Πριν 25+ χρόνια, κατετάγην ως κληρωτός στο ΠΒ.
Κατά τη διάρκεια της θητείας μου, είχα ένα σοβαρό ατύχημα με αποτέλεσμα να κόψω τον πρόσθιο χιαστό και να σκίσω τον έξω μηνίσκο στο ένα μου γόνατο.
Η αντιμετώπιση των ιατρών της μονάδος όταν πήγα στο ιατρείο ενός εκ των δύο μεγαλύτερων στρατοπέδων της χώρας (ΚΕΠΒ) ήταν "έλα μωρέ, μια θλάση έχεις, φύγε".
Να σημειωθεί ότι είχα αιμάτωμα σε μέγεθος πεπονιού και φυσικά δεν μπορούσα να βαδίσω (κάθε 50 μέτρα το γόνατό μου βούλιαζε, με απίστευτους πόνους).
Επειδή είχα, έτσι κι αλλιώς, άδεια, πήγα με δική μου πρωτοβουλία και επιμονή στο 401 ΓΣΝ. Όταν κατάλαβα τι απίστευτο ΚΩΛΟΧΑΝΕΙΟ είναι εκεί και πόσο ΜΠΟΥΡΔΕΛΑ είναι οι γαλονάδες ιατροί που το μόνο που ξέρουν να κάνουν είναι να πουλάνε μούρη στους πολίτες, έβαλα τη μάνα μου να με πάρει από εκεί με αναβολή και χειρουργήθηκα σε ιδιωτικό νοσοκομείο.
Έτσι, έχω ευτυχώς ΔΥΟ ΓΟΝΑΤΑ σήμερα...
Αυτοί οι στρατιωτικοί γιατροί κάνουν κονέ με ψυχίατρους σαν τον Λυμπέρη με την Κασταλία και μασουλάνε... Τα είχε βγάλει ο Ζούγκλας...
 
OP
OP
james tiberius kirk

james tiberius kirk

Σπουδαίος
Εγγρ.
4 Φεβ 2013
Μηνύματα
4.964
Κριτικές
5
Like
8.081
Πόντοι
2.306
Τύπε οποιαδήποτε δουλειά και να πάρεις, οι περισσότεροι θα ναι άχρηστοι.
Λίγοι θα είναι οι καλοί.
Στους γιατρούς γιατί να ναι αλλιώς;
Επειδή διαβάζανε;
Δε λέει κάτι αυτό, άλλο το να σαι διαβαστερό παιδί, άλλο καλός επαγγελματίας.

Επίσης οι περισσότεροι άνθρωποι δεν είναι ηθικοί. Δηλαδή αν μπορούν να βγάλουν παραπάνω λεφτά θα το κάνουν π.χ. πουλώντας σου κάτι που δε χρειάζεται.
Ο γιατρός γιατί να κωλώσει; Επειδή ορκίστηκε; Κι επειδή ορκίστηκε έγινε ξαφνικά ηθικός ενώ στην κοινωνία δεν είναι κανένας;

Απλά στους γιατρούς κάνει μπαμ η αχρηστία γιατί παίζονται ζωές, αλλά δεν μπορείς να κάνεις και αλλιώς.
Γιαυτό ό,τι κι αν έχεις πάντα λένε πάρε και 2η και 3η γνώμη.
Αν του μπει όμως μέσα στο εξεταστήριο καμιά οικογένεια ΤΣΙΓΓΑΝΟΡΟΜΑ τύπε, εκεί θα βαράει προσοχές ο ανήθικος ιατρός.
 

fitpro

Μέλος
Εγγρ.
9 Μαΐ 2024
Μηνύματα
2
Like
2
Πόντοι
0
Οι φοιτητές που σπουδάζουν ιατρική εάν τους έλεγαν ότι από δικα τους ιατρικά λάθη θα έμπαιναν φυλακή δεν θα γινότουσαν ποτε γιατροί
 

gohan_

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιουν 2024
Μηνύματα
7
Like
4
Πόντοι
0
Μιας γνωστής ο πατέρας είχε πρόβλημα με την καρδιά. Αποφάσισε μετά από χρόνια να επισκεφθεί γνωστό καρδιολόγο. Για μια απλή επίσκεψη με 5λεπτη εξέταση και αλλαγή χαπιού του είχε πάρει 500 εν έτη 2008.
 

Νίο

Μέγας
Εγγρ.
24 Ιουν 2018
Μηνύματα
10.714
Κριτικές
6
Like
11.146
Πόντοι
3.936
Ανοίγω ετούτο το θέμα με κύριο ΣΤΟΧΟ να αναφέρουμε εδώ ταλαιπωρίες που έχουμε περάσει από λάθη, παραλείψεις και αστοχίες λειτουργών του Ιπποκράτη και του Ασκληπιού, για να προσέχουν και να είναι ψυλλιασμένοι οι συνάνθρωποι. ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ δεν αναφέρουμε ονόματα γιατί ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΜΠΛΕΞΟΥΜΕ με πονηρούς ιατρούς. Α! Ο τίτλος του νήματος είναι εμπνευσμένος από ατάκα που έχει ειπωθεί σε τηλεφωνική φάρσα.
Άρα οι γιατροί είναι πονηροί ενώ οι πολιτικοί που σας κοροϊδεύουν και τσεπωνουν δημόσιο χρήμα από μίζενς είναι πεντακάθαροι. Σε όλα τα επαγγέλματα υπάρχουν καλοί και κακοί. Μη μιλήσω για δικη γόρους-εφοριακους κ ταριφες. Εμπορους εστιατορες κ.α. Ενώ οι παπάδες που είναι ΔΥ και παίρνουν φακ κελα κι για το παραμικρό εκεί τα δίνουμε ευχάριστα ε.. Α ξέχασα εκεί είναι σε απευθείας σύνδεση με τον Θεό κ παίζει συγχωροχάρτι. Αλλά μην ανησυχείς φεύγουν κατά χιλιάδες στο εξωτερικό κ σε μερικά χρόνια δε θα βρίσκουμε ούτε κτηνίατρο να μας γράψει μια αντιβίωση.
 

Νίο

Μέγας
Εγγρ.
24 Ιουν 2018
Μηνύματα
10.714
Κριτικές
6
Like
11.146
Πόντοι
3.936

b0b

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Οκτ 2010
Μηνύματα
1.201
Κριτικές
1
Like
1.640
Πόντοι
216
Μιας γνωστής ο πατέρας είχε πρόβλημα με την καρδιά. Αποφάσισε μετά από χρόνια να επισκεφθεί γνωστό καρδιολόγο. Για μια απλή επίσκεψη με 5λεπτη εξέταση και αλλαγή χαπιού του είχε πάρει 500 εν έτη 2008.
Κατά 99.9% είναι ψέμματα γατί δεν υπάρχει/χε αυτή η χρέωση Ελλάδα. Με 60-80€ κάνεις κλινική εξέταση, υπέρηχο καρδιάς και ΗΛΓ σε MD FESC , όλα τα άλλα να είχαμε να λέμε στο μπου.
 

patsav0

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Απρ 2024
Μηνύματα
257
Κριτικές
7
Like
769
Πόντοι
301
Ανοίγω ετούτο το θέμα με κύριο ΣΤΟΧΟ να αναφέρουμε εδώ ταλαιπωρίες που έχουμε περάσει από λάθη, παραλείψεις και αστοχίες λειτουργών του Ιπποκράτη και του Ασκληπιού, για να προσέχουν και να είναι ψυλλιασμένοι οι συνάνθρωποι. ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ δεν αναφέρουμε ονόματα γιατί ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΜΠΛΕΞΟΥΜΕ με πονηρούς ιατρούς. Α! Ο τίτλος του νήματος είναι εμπνευσμένος από ατάκα που έχει ειπωθεί σε τηλεφωνική φάρσα.
Ασε ρε φίλε με τους χασάπηδες που κυκλοφορούν εκεί έξω. Οι περισσότεροι είναι μέτριοι έως καλοί αλλά είναι και μερικοί τελείως μπ@στ@ρδοι Όλοι κάτι έχουμε να διηγηθούμε, εγώ θα πω για ιδιώτη ιατρό που μου έκανε ανάταξη σε κάταγμα στο χέρι, έβαλε νάρθηκα και όταν πήγα μετά από 1 εβδομάδα σε νοσοκομείο να ελέγξουν την πορεία του κατάγματος ο ειδικευμένος ορθοπαιδικός σοκαρίστηκε από το πόσο κακή δουλειά είχε κάνει ο καλοπληρωμένος ιδιώτης. Έφερε τον ορθοπεδικό να μου κάνει την ανάταξη ξανά και να βάλει καινούργιο νάρθηκα. Αν δεν πήγαινα στο νοσοκομείο για επανέλεγχο θα είχε κολλήσει λάθος το κόκκαλο και ποιος ξέρει τι προβλήματα μπορεί να έβγαζα
 
  • Like
Αντιδράσεις: Cheng

patsav0

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Απρ 2024
Μηνύματα
257
Κριτικές
7
Like
769
Πόντοι
301
Κατά 99.9% είναι ψέμματα γατί δεν υπάρχει/χε αυτή η χρέωση Ελλάδα. Με 60-80€ κάνεις κλινική εξέταση, υπέρηχο καρδιάς και ΗΛΓ σε MD FESC , όλα τα άλλα να είχαμε να λέμε στο μπου.
Ιατρε μου εσείς;;;
 

ADMIRAL GR

Τιμημένος
Εγγρ.
27 Αυγ 2005
Μηνύματα
15.358
Κριτικές
3
Like
7.005
Πόντοι
1.486
Μόνο αυτόν εμπιστεύομαι....:wink::wink::wink:
 

Συνημμένα

  • 072468954d8ff38883f16c9073ee97a9d0412f418120e6fa8a871a1ca6806eec.jpg
    072468954d8ff38883f16c9073ee97a9d0412f418120e6fa8a871a1ca6806eec.jpg
    603,9 KB · Εμφανίσεις: 12

PavlakisTheKid

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Μαΐ 2023
Μηνύματα
646
Like
1.956
Πόντοι
206
Εγώ εν γένει είχα θετικές εμπειρίες με δόκτωρες...

images.jpeg
 

Man-With-No-Name

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαΐ 2011
Μηνύματα
2.259
Κριτικές
2
Like
2.044
Πόντοι
216
Κατά 99.9% είναι ψέμματα γατί δεν υπάρχει/χε αυτή η χρέωση Ελλάδα. Με 60-80€ κάνεις κλινική εξέταση, υπέρηχο καρδιάς και ΗΛΓ σε MD FESC , όλα τα άλλα να είχαμε να λέμε στο μπου.
Όχι απαραίτητα. Εξαρτάται ΠΟΥ πήγε για την εξέταση. Αν πας στο ιατρείο ενός καρδιολόγου, θα δώσεις μεταξύ 50-80... αν πας στο ιατρείο του διευθυντή καρδιολογικής του Υγεία, πας απο 100 και βάλε. Αν πάλι πας κατευθείαν στο Υγεία, τα 500 είναι λιγάκι στάνταρ τιμή επίσκεψης. Εκείνη ειδικά την περίοδο, 2007-2010, η εισαγωγή ασθενούς στο Υγεία κόστιζε περίπου στα 2 χιλιάρικα για ολιγοήμερη νοσηλεία.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom