Νέα

Οι γιατροί είναι πονηροί...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα james tiberius kirk
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 196
  • Εμφανίσεις 10K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
13.688
Like
17.810
Πόντοι
3.656
Συμφωνούμε ΑΠΌΛΥΤΑ σε αυτό, προσφιλή και υπομονετικέ συζητητή Τέλη!


Αν γουστάρετε τέτοια τρολο θέματα .... να βάλω θεματάκι για αρχιτέκτονες ....

και μετά να μου πείτε τι λεφτά τρώνε ... οι ιατροί ... που στην τελική παίζουν και με τη ζωή σας ....


Μέσα στην κρίση .... αρχιτέκτονας ....

πήρε 20 χιλιάρικα ....

για να χτίσει 3 πόρτες σε διαμέρισμα .... να περάσει σωλήνες καλοριφέρ και σώματα (καυστήρας υπήρχε στο κτίριο) και να το στρώσει πλακάκια ........ και να ανακαινίσει το μπάνιο ΜΕ ΥΛΙΚΑ ΠΟΥ ΑΓΟΡΑΣΕ Ο ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ ΟΛΑ ...


Να μου κάνεις σύγκριση με δάγκωμα ιατρών .
 
OP
OP
james tiberius kirk

james tiberius kirk

Σπουδαίος
Εγγρ.
4 Φεβ 2013
Μηνύματα
4.964
Κριτικές
5
Like
8.081
Πόντοι
2.306
Αν γουστάρετε τέτοια τρολο θέματα .... να βάλω θεματάκι για αρχιτέκτονες ....

και μετά να μου πείτε τι λεφτά τρώνε ... οι ιατροί ... που στην τελική παίζουν και με τη ζωή σας ....


Μέσα στην κρίση .... αρχιτέκτονας ....

πήρε 20 χιλιάρικα ....

για να χτίσει 3 πόρτες σε διαμέρισμα .... να περάσει σωλήνες καλοριφέρ και σώματα (καυστήρας υπήρχε στο κτίριο) και να το στρώσει πλακάκια ........ και να ανακαινίσει το μπάνιο ΜΕ ΥΛΙΚΑ ΠΟΥ ΑΓΟΡΑΣΕ Ο ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ ΟΛΑ ...


Να μου κάνεις σύγκριση με δάγκωμα ιατρών .
Τώρα, Τέλη, ειλικρινά στα παπαριά μας οι αρχιτέκτονες.
Εδώ μιλάμε για τον ανθρώπινο πόνο, την υγεία, την ίδια τη ζωή.
Ούτε έθεσα το θέμα κυρίως σε οικονομική βάση.
Η ταλαιπωρία, ο πόνος και η απώλεια της ποιότητας ζωής από ιατρικά λάθη δεν κοστολογούνται!!
 
  • Like
Αντιδράσεις: j 1973
OP
OP
james tiberius kirk

james tiberius kirk

Σπουδαίος
Εγγρ.
4 Φεβ 2013
Μηνύματα
4.964
Κριτικές
5
Like
8.081
Πόντοι
2.306
Πάντως, όταν ξαναπαρουσιάστηκα, θυμάμαι είχα πάει σε μια μονάδα του Έβρου που είχαμε έναν πολίτη ιατρό πολύ ξεφτέρι.
Θυμάμαι τον "Δίκα" να λέει "ρε μλκες, ευτυχώς που ο Χ έγινε ιατρός, διαφορετικά δεν υπήρχε περίπτωση να δει μουνί γυμνό από κοντά"
 

madrach

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
29 Σεπ 2015
Μηνύματα
2.117
Κριτικές
10
Like
1.556
Πόντοι
506
Αν γουστάρετε τέτοια τρολο θέματα .... να βάλω θεματάκι για αρχιτέκτονες ....

και μετά να μου πείτε τι λεφτά τρώνε ... οι ιατροί ... που στην τελική παίζουν και με τη ζωή σας ....


Μέσα στην κρίση .... αρχιτέκτονας ....

πήρε 20 χιλιάρικα ....

για να χτίσει 3 πόρτες σε διαμέρισμα .... να περάσει σωλήνες καλοριφέρ και σώματα (καυστήρας υπήρχε στο κτίριο) και να το στρώσει πλακάκια ........ και να ανακαινίσει το μπάνιο ΜΕ ΥΛΙΚΑ ΠΟΥ ΑΓΟΡΑΣΕ Ο ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ ΟΛΑ ...


Να μου κάνεις σύγκριση με δάγκωμα ιατρών .
αυτα δεν ειναι δουλεια αρχιτεκτονα! Αλλα μηχανικου δομισης
 

DAMDIM100

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Ιαν 2020
Μηνύματα
3.196
Κριτικές
20
Like
3.743
Πόντοι
1.446
Αν
Συμφωνώντας γενικά με τον προλαλήσαντα, ας ξεκινήσω με μια δική μου εμπειρία.
Πριν 25+ χρόνια, κατετάγην ως κληρωτός στο ΠΒ.
Κατά τη διάρκεια της θητείας μου, είχα ένα σοβαρό ατύχημα με αποτέλεσμα να κόψω τον πρόσθιο χιαστό και να σκίσω τον έξω μηνίσκο στο ένα μου γόνατο.
Η αντιμετώπιση των ιατρών της μονάδος όταν πήγα στο ιατρείο ενός εκ των δύο μεγαλύτερων στρατοπέδων της χώρας (ΚΕΠΒ) ήταν "έλα μωρέ, μια θλάση έχεις, φύγε".
Να σημειωθεί ότι είχα αιμάτωμα σε μέγεθος πεπονιού και φυσικά δεν μπορούσα να βαδίσω (κάθε 50 μέτρα το γόνατό μου βούλιαζε, με απίστευτους πόνους).
Επειδή είχα, έτσι κι αλλιώς, άδεια, πήγα με δική μου πρωτοβουλία και επιμονή στο 401 ΓΣΝ. Όταν κατάλαβα τι απίστευτο ΚΩΛΟΧΑΝΕΙΟ είναι εκεί και πόσο ΜΠΟΥΡΔΕΛΑ είναι οι γαλονάδες ιατροί που το μόνο που ξέρουν να κάνουν είναι να πουλάνε μούρη στους πολίτες, έβαλα τη μάνα μου να με πάρει από εκεί με αναβολή και χειρουργήθηκα σε ιδιωτικό νοσοκομείο.
Έτσι, έχω ευτυχώς ΔΥΟ ΓΟΝΑΤΑ σήμερα...
Αν είναι μπουρδέλο τα στρατιωτικά νοσοκομεία, τότε τα απλά δημόσια για τους πολίτες τι είναι; (Εξαιρούνται κάτι νοσοκομεία όπως ο Ευαγγελισμός, το ΑΤΤΙΚΟ, η Σωτηρία κτλ)...
 

DAMDIM100

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Ιαν 2020
Μηνύματα
3.196
Κριτικές
20
Like
3.743
Πόντοι
1.446
Τύπε, καλά θυμάσαι.
Είχαμε Εθελοντές Πενταετούς Υπηρεσίας.
Είχαμε Εθελοντές Μόνιμης Θητείας (πάνω από πέντε χρόνια) που αν ήθελαν έκαναν καριέρα στον στρατό (λέμε τώρα).
Οι ΕΠΟΠ ήταν εφεύρεση Κωστάκη Καραμανλή.
Πολύ πιο παλιά, είχαν κατώτερους Αξκούς από ΕΠΑΝΑΚΑΤΑΤΑΞΗ, δηλαδή ΔΕΑ που μπορούσαν, αν ήθελαν να συνεχίσουν στον στρατό και έφταναν μέχρι τον βαθμό λοχαγού ή Ταγματάρχη (μετά τα είκοσι έτη).
Ήταν να τους λυπάσαι...
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:


ΠΑΠΑΡΙΕΣ ΚΑΜΑΡΩΤΕΣ
Οι ΕΠΟΠ είναι από το 1990... Από τον Κωνσταντίνο Μητσοτάκη δηλαδή, όπως και οι ΟΒΑ, που δημιουργήθηκαν σαν θεσμός το 1992...
Πιο πριν ήταν οι ΕΠΥ (που είχαν βαθμολογική εξέλιξη, αφού γίνονταν μόνιμοι στα 5 χρόνια, παρόμοια με αυτή των υπαξιωματικών παραγωγικής σχολής)... Επίσης πριν από το 1990 ήταν και οι μόνιμοι υπαξιωματικοί από ανακατάταξη (ανακατατάσσονταν στο στράτευμα με τον βαθμό του μόνιμου δεκανέα, με εξέλιξη μόνιμου υπαξιωματικού)...
 

Cheng

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Οκτ 2023
Μηνύματα
981
Like
2.080
Πόντοι
446
Κάνουμε τον σταυρό μας να ναι αχρείαστοι. Αλλά αν μπλέξεις βράστα. Δυστυχώς λόγω επαγγέλματος, έρχομαι σε συχνή επικοινωνία κ έχω ακούσει κ δει πολλά ...
 

Anderssen_

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2013
Μηνύματα
7.731
Like
3.125
Πόντοι
506
Οι καλύτεροι πελάτες

...........καπνίζουν από την πρώτη Λυκείου, είναι χοντροί και αγύμναστοι
 
OP
OP
james tiberius kirk

james tiberius kirk

Σπουδαίος
Εγγρ.
4 Φεβ 2013
Μηνύματα
4.964
Κριτικές
5
Like
8.081
Πόντοι
2.306
Αν

Αν είναι μπουρδέλο τα στρατιωτικά νοσοκομεία, τότε τα απλά δημόσια για τους πολίτες τι είναι; (Εξαιρούνται κάτι νοσοκομεία όπως ο Ευαγγελισμός, το ΑΤΤΙΚΟ, η Σωτηρία κτλ)...
Τ Ρ Ι Μ Π Ο Υ Ρ Δ Ε Λ Α
 
OP
OP
james tiberius kirk

james tiberius kirk

Σπουδαίος
Εγγρ.
4 Φεβ 2013
Μηνύματα
4.964
Κριτικές
5
Like
8.081
Πόντοι
2.306
Οι ΕΠΟΠ είναι από το 1990... Από τον Κωνσταντίνο Μητσοτάκη δηλαδή, όπως και οι ΟΒΑ, που δημιουργήθηκαν σαν θεσμός το 1992...
Πιο πριν ήταν οι ΕΠΥ (που είχαν βαθμολογική εξέλιξη, αφού γίνονταν μόνιμοι στα 5 χρόνια, παρόμοια με αυτή των υπαξιωματικών παραγωγικής σχολής)... Επίσης πριν από το 1990 ήταν και οι μόνιμοι υπαξιωματικοί από ανακατάταξη (ανακατατάσσονταν στο στράτευμα με τον βαθμό του μόνιμου δεκανέα, με εξέλιξη μόνιμου υπαξιωματικού)...
Κοίτα τύπε, έχω λάθη και έχεις λάθη.
Οι ΕΠΟΠ ξεκίνησαν αρχές 00s επί Σημίτη.
Ούτε 1990 που λες εσύ, ούτε 2004 επί Καραμανλή που είπα εγώ.
Στα υπόλοιπα συμφωνούμε, πολύ σωστά γράφεις για τους Οπλίτες Βραχείας Ανακατατάξεως που είχα ξεχάσει εγώ, καθώς και για τους υπαξιωματικούς από ανακατάταξη.
Οι ΕΠΥ - ΕΜΘ πήγαν οπωσδήποτε μέχρι το 2002 που ξεκίνησαν οι ΕΠΟΠ.
Επίσης ξεχνάς τους αξιωματικούς από ανακατάταξη που ήταν δόκιμοι έφεδροι αξιωματικοί (ΔΕΑ) που ξαναέμπαιναν στο στράτευμα ως ανθυπολοχαγοί.
 
OP
OP
james tiberius kirk

james tiberius kirk

Σπουδαίος
Εγγρ.
4 Φεβ 2013
Μηνύματα
4.964
Κριτικές
5
Like
8.081
Πόντοι
2.306
Εμπειρία του πατέρα μου από επαρχιακά γενικά ΤΡΙΜΠΟΥΡΔΕΛΑ νοσοκομεία.
Τριάντα χρόνια πριν.
Έχει πρόσφατα διαγνωστεί με ΣΚΠ, έχει όμως ακόμα κινητικότητα καλή.
Βγαίνει στον κήπο να λιανίσει κάποια ξύλα κι ένα κομματάκι του πετάγεται ακριβώς πάνω απ' το μάτι.
Πηγαίνει στο τοπικό ΓΝΝ για να τον δουν. Μόλις ακούν ότι πάσχει από ΣΚΠ, του λένε, "δεν μπορούμε να σε ράψουμε, δεν ξέρουμε την πάθησή σου, μπορεί να έχεις παρενέργειες". Με αυτοκίνητο φίλου του μεταφέρεται στο φοβερό, απίθανο, διαγαλαξιακό, πανεπιστημιακό ΤΡΙΜΠΟΥΡΔΕΛΟ του Ρίου (Πάτρα). Η αντιμετώπιση λίγο πολύ η ίδια.
Ο άνθρωπος τελικά κατέληξε, με τον φίλο του που τον βοήθησε στην Αθήνα, στο "Γ. Γεννηματάς" όπου γελούσαν και τα στηθοσκόπια με την περιπέτειά του.
Η όλη δουλειά ήταν ένα ράψιμο ολίγων λεπτών...
 

Johnny Red2

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
4 Οκτ 2023
Μηνύματα
1.945
Κριτικές
91
Like
18.379
Πόντοι
25.036
Τα ιατρικά πρωτόκολλα δεν είναι τίποτα παραπάνω από ένας γενικός μπούσουλας, οι περισσότεροι γιατροί τα ακλουθούν περισσότερο για να φυλάξουν τον κώλο τους αν κάτι πάει στραβά. Βέβαια αυτό διασφαλίζει, όπως πολύ σωστά είπες, ότι ακόμα και ο πιο άσχετος γιατρός δεν θα κάνει κάποια χοντρή μαλακία, αλλά δυστυχώς σε πολλές περιπτώσεις η τυφλή εφαρμογή τους δεν είναι και ότι καλύτερο για πολλούς ασθενείς στους οποίους θα πρέπει να υπάρχει μια πιο εξατομικευμένη προσέγγιση και θεραπεία.
Ακριβώς έτσι είναι και και εκεί είναι πού ξεχωρίζουν οι καλοί από τους μέτριους...
 

DAMDIM100

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Ιαν 2020
Μηνύματα
3.196
Κριτικές
20
Like
3.743
Πόντοι
1.446
Μεγάλη ιστορία με απλά λόγια.

Οι γιατροί υπάρχουν για να γιατρεύουν τα συμπτώματα όχι τις αιτίες. 9/10 τα προβλήματα είναι εντελώς ψυχολογικής φύσης. Μερικοί απλά λένε και παπάτζες ώστε απλά να τα κονομάνε. Απλό παράδειγμα , είναι πολύ εύκολο να πεις σε μια κοπέλα που πίνει 10 μπάφους κάθε μέρα να κόψει το φου , ακόμα ευκολότερο είναι να τη βάλεις σε ένα κλουβί του ΟΚΑΝΑ για να καθαρίσει. Το δύσκολο είναι να θεραπεύσεις κάπως τα ψυχολογικά από το πατρικό της που την έκανε μαύρη κάθε μέρα στο ξύλο.

Σε πιο απλά πράγματα , πράγματα έχουν πολύ εύκολο να γράφουν μικρά χαπακια με κάθε είδους χημικά αλλά δε σου λένε για το πώς δουλεύουν οι ορμόνες του οργανισμού ( ντοπαμίνη , σεροτονίκη κλπ ) , σου λένε να μη βγαίνεις στον ήλιο το αστέρι της ζωής που έθρεψε χιλιάδες ανθρώπους για τόσα εκατομμύρια χρόνια , σου λένε να μη κάνεις κρύο μπάνιο , δε σου λένε να ξυπνάς νωρίς.

Τα περισσότερα πρόβλημα υγείας γυρίζουν γύρω απο το πώς σκέφτεσαι , τις προσωπικές σου επιλογές κλπ πράγματα που οι " γιατροί " ούτε καν αγγίζουν. Δεν είναι καν γιατροί είναι απλά θεραπευτές συμπτωμάτων.
 

nofriedsjustxxx

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Ιαν 2008
Μηνύματα
34
Κριτικές
6
Like
169
Πόντοι
280
Εντάξει, όλοι τους βρίζουμε , αλλά όταν έχουμε την ανάγκη τους, τους γλείφουμε,
Βέβαια , τα @@ και το μυαλό να γίνουμε γιατροί δεν τα είχαμε, όπως και δεν τα είχαμε για να γίνουμε δικηγόροι, αρχιτέκτονες, μηχανικοί, συμβολαιογράφοι, δικαστές κ.τ.λ
Στην καλύτερη , γίναμε επιχειρηματίες του κώλου ( με καφέ francize) , μάστορες, ή στην χειρότερη ντελιβεράδες. Η τυχεροί βέβαια, διοριστήκαν στον δημόσιο και οι άτυχοι , στον στίβο της βιοπάλης του ιδιωτικού τομέα.
Βέβαια, το θέμα με τους γιατρούς και τα γιατρουδάκια είναι πάντα πιασάρικο και εμείς ως οι έξυπνοι επικριτές των πάντων, θα ξανακάνουμε την επανάσταση του πληκτρολογίου....
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
13.688
Like
17.810
Πόντοι
3.656
Εμπειρία του πατέρα μου από επαρχιακά γενικά ΤΡΙΜΠΟΥΡΔΕΛΑ νοσοκομεία.
Τριάντα χρόνια πριν.
Έχει πρόσφατα διαγνωστεί με ΣΚΠ, έχει όμως ακόμα κινητικότητα καλή.
Βγαίνει στον κήπο να λιανίσει κάποια ξύλα κι ένα κομματάκι του πετάγεται ακριβώς πάνω απ' το μάτι.
Πηγαίνει στο τοπικό ΓΝΝ για να τον δουν. Μόλις ακούν ότι πάσχει από ΣΚΠ, του λένε, "δεν μπορούμε να σε ράψουμε, δεν ξέρουμε την πάθησή σου, μπορεί να έχεις παρενέργειες". Με αυτοκίνητο φίλου του μεταφέρεται στο φοβερό, απίθανο, διαγαλαξιακό, πανεπιστημιακό ΤΡΙΜΠΟΥΡΔΕΛΟ του Ρίου (Πάτρα). Η αντιμετώπιση λίγο πολύ η ίδια.
Ο άνθρωπος τελικά κατέληξε, με τον φίλο του που τον βοήθησε στην Αθήνα, στο "Γ. Γεννηματάς" όπου γελούσαν και τα στηθοσκόπια με την περιπέτειά του.
Η όλη δουλειά ήταν ένα ράψιμο ολίγων λεπτών...
Δεν είναι έτσι αρχηγέ.
Με τα φάρμακα που παίρνει , μπορεί να προκαλέσει επιπλοκές ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΙΑΤΡΙΚΗ ΠΡΑΞΗ , όπως η συρραφή , οι οποίες ΑΠΛΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΣΥΝΕΒΑΙΝΑΝ σε "υγιή" ασθενή.

Αν προκαλούσαν επιπλοκές με την επέμβασή τους ΠΑΛΙ ΘΑ ΤΟΥΣ ΕΒΡΙΖΕΣ.

Ο ρόλος του ιατρού .... είναι όπως λέμε ... win-win .... το ακριβώς αντίθετο ... LOSE-LOSE ...
 

flyman29

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαΐ 2009
Μηνύματα
1.204
Like
3.447
Πόντοι
456
Ο καλοπληρωμένος γιατρός είναι και καλός γιατρός.
Κακοπληρωμένος γιατρός και καλός γιατρός και επιστήμονας δυστυχώς δεν γίνεται ή τουλάχιστον είναι σπάνιο φαινόμενο.
Υγεία πάνω από όλα γιατί αλλιώς πρέπει να έχεις βαθιές τσέπες.
 

alogafentis

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
6 Σεπ 2007
Μηνύματα
669
Κριτικές
3
Like
3.230
Πόντοι
446
Εντάξει, όλοι τους βρίζουμε , αλλά όταν έχουμε την ανάγκη τους, τους γλείφουμε,
Βέβαια , τα @@ και το μυαλό να γίνουμε γιατροί δεν τα είχαμε, όπως και δεν τα είχαμε για να γίνουμε δικηγόροι, αρχιτέκτονες, μηχανικοί, συμβολαιογράφοι, δικαστές κ.τ.λ
Στην καλύτερη , γίναμε επιχειρηματίες του κώλου ( με καφέ francize) , μάστορες, ή στην χειρότερη ντελιβεράδες. Η τυχεροί βέβαια, διοριστήκαν στον δημόσιο και οι άτυχοι , στον στίβο της βιοπάλης του ιδιωτικού τομέα.
Βέβαια, το θέμα με τους γιατρούς και τα γιατρουδάκια είναι πάντα πιασάρικο και εμείς ως οι έξυπνοι επικριτές των πάντων, θα ξανακάνουμε την επανάσταση του πληκτρολογίου....
Respect στα παιδιά που επιλέγουν να γίνουν μάστορες σε μια τέχνη (πχ μηχανικός, ηλεκτρολόγος, υδραυλικός), εχει παρα πολύ καλα λεφτά αν σου αρέσει πραγματικά και είσαι σοβαρός. σε έχουν ΌΛΟΙ αναγκη οπως έχουν και τον γιατρό. Κ να το πω γενικότερα, όλοι έχουμε αναγκη χρήσιμους συνανθρώπους σε αυτόν τον κόσμος, ανεξάρτητα από το αν έχουν σπουδάσει 6+4 χρόνια ή αν έχουν τελειώσει ΕΠΑΛ. Ας φύγουμε επιτελους απο τη νοοτροπία τω σπουδων γιατι τα πτυχια μας δεν είναι τίποτα αλλο από ΚΩΛΟΧΑΡΤΑ εαν δεν μας κανουν χρήσιμους για τους άλλους.
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Ο καλοπληρωμένος γιατρός είναι και καλός γιατρός.
Κακοπληρωμένος γιατρός και καλός γιατρός και επιστήμονας δυστυχώς δεν γίνεται ή τουλάχιστον είναι σπάνιο φαινόμενο.
Υγεία πάνω από όλα γιατί αλλιώς πρέπει να έχεις βαθιές τσέπες.
κ ο ψευτογιατρός καλοπληρωμένος ήτανε.......
 
  • Like
Αντιδράσεις: SKEF

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom