Νέα

Οι ANONYMOUS ισχυρίζονται ότι η ΝΑSA ανακάλυψε εξωγήινη ζωή

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Διαγραμμένο μέλος 136408
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 328
  • Εμφανίσεις 8K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Besito

Μέλος
Εγγρ.
22 Απρ 2015
Μηνύματα
78
Κριτικές
3
Like
99
Πόντοι
0
Πρώτα από όλα όποιος ισχυρίζεται κάτι έχει την υποχρέωση να το αποδείξει. Βάσει της λογικής σου όμως, απόδειξέ μας ότι δεν υπάρχουν Ο Βάαλ, Η Ιστάρ, Ο Μίθρας, Ο Αλλάχ, Ο Σίβα, Ο Βράχμα, Ο Βισνού, Ο Δίας, Ο Θώρ, Ο Όντιν ή Ο Μεγάλος Μανιτού. Άσε με να μαντέψω. ΜΟΝΟ Ο ΔΙΚΟΣ ΣΟΥ ΘΕΟΣ είναι αληθινός, οι άλλοι είναι φανταστικοί. Και σε ευλόγησε να γεννηθείς σε χώρα και οικογένεια που είχαν τη σωστή θρησκεία. Μα τι ευτυχής σύμπτωση!!!! Πόσο τυχερός είσαι!!!! Και πάλι όμως κάνεις την πάπια και δεν μου λες, γιατί ελπίζεις αυτή η θρησκεία να είναι αληθινη τη στιγμή που μόνο 144.000 παρθένοι θα πάνε στον Παράδεισο. Μήπως είσαι; Μην ντρέπεσαι, πες το μας

Το 144.000 είναι συμβολικό. Όλα στην αποκάλυψη είναι γραμμένα συμβολικά. Για παράδειγμα ο αστέρας με το όνομα Άψινθος που πέφτει από την γη και τα πάντα πικραίνονται είναι η καταστροφή του Τσέρνομπιλ, το οποίο στην τοπική γλώσσα έχει παρόμοια σημασία με τον άψινθο. Ή για παράδειγμα, η εικόνα με το θηρίο που εν συνεχεία κινείται, παραπέμπει σε μία οθόνη.

Όσον αφορά αν η Ορθοδοξία είναι η πραγματική θρησκεία αυτό μπορούμε να το δούμε από τους Αγίους που μέχρι και σήμερα εμφανίζονται. Δες για παράδειγμα την ζωή του Αγίου Παϊσίου ή του Αγίου Πορφυρίου και τις εμπειρίες αυτών που τους γνώρισαν. Δεν απαντώνται σε έτερες θρησκείες και δόγματα τέτοια άτομα.
 

Puchas Gracias

Μέλος
Εγγρ.
27 Ιουλ 2016
Μηνύματα
5.037
Like
197
Πόντοι
66
Πρώτα από όλα όποιος ισχυρίζεται κάτι έχει την υποχρέωση να το αποδείξει. Βάσει της λογικής σου όμως, απόδειξέ μας ότι δεν υπάρχουν Ο Βάαλ, Η Ιστάρ, Ο Μίθρας, Ο Αλλάχ, Ο Σίβα, Ο Βράχμα, Ο Βισνού, Ο Δίας, Ο Θώρ, Ο Όντιν ή Ο Μεγάλος Μανιτού. Άσε με να μαντέψω. ΜΟΝΟ Ο ΔΙΚΟΣ ΣΟΥ ΘΕΟΣ είναι αληθινός, οι άλλοι είναι φανταστικοί. Και σε ευλόγησε να γεννηθείς σε χώρα και οικογένεια που είχαν τη σωστή θρησκεία. Μα τι ευτυχής σύμπτωση!!!! Πόσο τυχερός είσαι!!!! Και πάλι όμως κάνεις την πάπια και δεν μου λες, γιατί ελπίζεις αυτή η θρησκεία να είναι αληθινη τη στιγμή που μόνο 144.000 παρθένοι θα πάνε στον Παράδεισο. Μήπως είσαι; Μην ντρέπεσαι, πες το μας
Επαναλαμβάνω και θα το επαναλαμβάνω μέχρι τη Δευτέρα Παρουσία.

Εγώ δεν μπορώ να αποδείξω ότι υπάρχει Θεός. Εσύ μπορείς να μου αποδείξεις ότι δεν υπάρχει? Πως και είσαι 100% βέβαιος? Μήπως επειδή θες να μας το παίξεις έξυπνος και μορφωμένος?

Έλα εμπρός, μην ντρέπεσαι.
 

raopau

Ανώτερος
Εγγρ.
14 Δεκ 2012
Μηνύματα
40.477
Like
21.846
Πόντοι
5.006
Προκαλώ λοιπόν τους φίλους μου τους άθεους να μου αποδείξουν επιστημονικά, σαν επιστήμονες σπουδαίοι που λογίζονται, την μη ύπαρξη του θεού.
συνηθως παντως το βαρος απόδειξης το εχει αυτος που ισχυρίζεται ότι υπαρχει κατι...όχι αυτος που λεει ότι δεν υπαρχει κατι...
αν είναι ετσι απεδειξε μου και εσυ ότι δεν υπαρχουν ροζ φτερωτοι ρινόκεροι.... :orchestra:
 

Besito

Μέλος
Εγγρ.
22 Απρ 2015
Μηνύματα
78
Κριτικές
3
Like
99
Πόντοι
0
  Επίσης σχετικά με τις δήθεν επισκέψεις των εξωγήινων και τα φαινόμενα των UFO, παραθέτω απόσπασμα (παράγραφος 6) από το βιβλίο ορθοδοξία και θρησκεία του μέλλοντος, του π. Σεραφείμ Ρόουζ.

 

Besito

Μέλος
Εγγρ.
22 Απρ 2015
Μηνύματα
78
Κριτικές
3
Like
99
Πόντοι
0
Επαναλαμβάνω και θα το επαναλαμβάνω μέχρι τη Δευτέρα Παρουσία.

Εγώ δεν μπορώ να αποδείξω ότι υπάρχει Θεός. Εσύ μπορείς να μου αποδείξεις ότι δεν υπάρχει? Πως και είσαι 100% βέβαιος? Μήπως επειδή θες να μας το παίξεις έξυπνος και μορφωμένος?

Έλα εμπρός, μην ντρέπεσαι.

  Κανένας άθεος δεν είναι 100% σίγουρος ότι δεν υπάρχει Θεός. Πάντα υπάρχει ένα ψήγμα αμφιβολίας. Αντίθετα στην Ορθοδοξία συναντώνται πολλοί άνθρωποι που έχουν βιώσει την παρουσία του Θεού στην ζωή τους και που βλέπουν τις παρεμβάσεις Του καθημερινά.
 

Besito

Μέλος
Εγγρ.
22 Απρ 2015
Μηνύματα
78
Κριτικές
3
Like
99
Πόντοι
0
Όχι δεν υπάρχει εξωγήινη ζωή! Μόνο εμείς είμαστε σε όλο το σύμπαν!
:2funny: :2funny: :2funny: :2funny:

  Αν αναφέρεσαι σε μένα, το κείμενο που παραθέτω αφορά την δήθεν εμφάνιση εξωγήινων στην Γη, όχι την ύπαρξη τους γενικά.
 
Εγγρ.
26 Μαρ 2015
Μηνύματα
3.375
Like
39
Πόντοι
16
  Αν αναφέρεσαι σε μένα, το κείμενο που παραθέτω αφορά την δήθεν εμφάνιση εξωγήινων στην Γη, όχι την ύπαρξη τους γενικά.
Όχι δεν αναφέρομαι σε σένα. Είναι μία ειρωνεία σε όσους δεν πιστεύουν πως υπάρχει ζωή εκτός Γης..
 

Puchas Gracias

Μέλος
Εγγρ.
27 Ιουλ 2016
Μηνύματα
5.037
Like
197
Πόντοι
66
συνηθως παντως το βαρος απόδειξης το εχει αυτος που ισχυρίζεται ότι υπαρχει κατι...όχι αυτος που λεει ότι δεν υπαρχει κατι...
αν είναι ετσι απεδειξε μου και εσυ ότι δεν υπαρχουν ροζ φτερωτοι ρινόκεροι.... :orchestra:
Ήμουν σίγουρος για το επιχείρημα φιλε ραοπαο...

Είναι σωστό αυτό που λες...

Αλλά ας το εξειδικευσουμε. Τι υπήρχε πριν το Μπιγκ Μπανγκ? Οι επιστήμονες, όταν τους ρωτας τουτο, σου απαντούν πως δεν έχει νόημα αυτή η ερώτηση διότι χώρος και χρόνος δεν υπήρχαν πριν.

Είναι τόσο αλαζόνες που αντί να σου πουν ότι εδώ υπάρχει πρόβλημα, δεν το έχουμε εξηγήσει καλά, θα περιμένουμε να βρεθεί και να απαντηθεί στο μέλλον...αντί λοιπόν να σου απαντήσουν έτσι, σαν άλλοι Πάπες σου απαντούν και σε νουθετούν ότι δεν κάνεις σωστή ερώτηση!

Και αισθάνεσαι χαζός που δεν καταλαβαίνεις. Μιλάμε για ΤΟΝ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟ ΔΟΓΜΑΤΙΣΜΟ απέναντι στον οποίο εάν αντιμιλησεις, σε λένε βλάκα χαζό και αμόρφωτο.

Και όλοι οι δήθεν επιστήμονες εδώ και αλλού, παίρνουν βιαστικά και δουλοπρεπως το μέρος της επιστημης διότι έτσι νομίζουν ότι τοποθετούνται στους έξυπνους.

Το παν είναι να φανούμε έξυπνοι. Αυτή ειναι, μετά την εξασφάλιση της τροφής, η μεγαλύτερη αγωνία μας. Χαιρομαστε όταν υπερισχύουμε πνευματικά του άλλου. Κάθε μας λέξη, κάθε μας κίνηση αποσκοπεί σε αυτό: να φανούμε έξυπνοι.

Έτσι και η 100% βεβαιότητα της αθειας μας βρίσκεται μέσα σε αυτό το πλαίσιο ουσιαστικά. Στην ανάγκη μας να δείξουμε έξυπνοι. Δεν λένε δεν ξέρω, μάλλον δεν υπάρχει και τέτοια. Λένε ότι 100% δεν υπάρχει. Το ξέρουν σίγουρα διότι η αμφιβολία, πιστευουν, δείχνει αδυναμία.

Είναι οι λεγόμενοι ξερολες. Έχουν απάντηση σε κάθε θέμα, σε κάθε δύσκολο φιλοσοφικό ερώτημα που ογκόλιθοι δεν έχουν καταφέρει ακομα να απαντήσουν.
 

Besito

Μέλος
Εγγρ.
22 Απρ 2015
Μηνύματα
78
Κριτικές
3
Like
99
Πόντοι
0

Puchas Gracias

Μέλος
Εγγρ.
27 Ιουλ 2016
Μηνύματα
5.037
Like
197
Πόντοι
66
Στην ύπαρξη ή μη εξωγήινων είναι πιο διαλλακτικοί. Σου λένε ότι μάλλον υπάρχουν αλλά κανείς δεν είναι βέβαιος.

Και γενικά, στην επιστήμη τους (εάν είναι καλοί) σπάνια έχουν απόλυτη βεβαιότητα, συνήθως μιλούν με πιθανότητες.

Όταν όμως αναφέρονται στην μη ύπαρξη θεού, λες και τους τσιμπάει μυγα, λες και τους χτυπάει ηλεκτρονικο ρεύμα. Δεν σηκώνουν κουβέντα. Τι στο καλό, μαγιά τους έχουν κάνει? Γιατί τέτοιο μισος?
 
Εγγρ.
26 Μαρ 2015
Μηνύματα
3.375
Like
39
Πόντοι
16
Ο άνθρωπος έχει την τάση να πιστεύει σε ανώτερη δύναμη γιατί αυτό του δίνει κουράγιο και επίσης γιατί το χρησιμοποιεί για πράγματα που δεν μπορεί να εξηγήσει.. Κάποιοι με το πέρασμα των χρόνων εκμεταλευόταν αυτή την τάση του ατόμου και δημιουργούσαν θρησκείες για λόγους χειραγώγισης και ικανοποίησης συμφερόντων. Γι αυτό άλλοι πιστεύουν στον δικό μας Θεό και στον Χριστό, άλλοι στον Μωάμεθ και τον Αλάχ, άλλοι στον Βούδα, άλλοι στον Ήλιο και το Φεγγάρι αναλόγως με το που έχουν γεννηθεί. (Προφανώς στο τέλος αναφέρομαι σε φυλές που ζουν πχ στον Αμαζόνιο κλπ.)
 

Puchas Gracias

Μέλος
Εγγρ.
27 Ιουλ 2016
Μηνύματα
5.037
Like
197
Πόντοι
66
Ο άνθρωπος έχει την τάση να πιστεύει σε ανώτερη δύναμη γιατί αυτό του δίνει κουράγιο και επίσης γιατί το χρησιμοποιεί για πράγματα που δεν μπορεί να εξηγήσει.. Κάποιοι με το πέρασμα των χρόνων εκμεταλευόταν αυτή την τάση του ατόμου και δημιουργούσαν θρησκείες για λόγους χειραγώγισης και ικανοποίησης συμφερόντων. Γι αυτό άλλοι πιστεύουν στον δικό μας Θεό και στον Χριστό, άλλοι στον Μωάμεθ και τον Αλάχ, άλλοι στον Βούδα, άλλοι στον Ήλιο και το Φεγγάρι αναλόγως με το που έχουν γεννηθεί. (Προφανώς στο τέλος αναφέρομαι σε φυλές που ζουν πχ στον Αμαζόνιο κλπ.)
Σωστό αυτό που λες, αλλά μην πάμε και στο άλλο ακρο...
 

Λιλα

Μέλος
Εγγρ.
21 Απρ 2008
Μηνύματα
5.322
Κριτικές
3
Like
52
Πόντοι
66
Επαναλαμβάνω και θα το επαναλαμβάνω μέχρι τη Δευτέρα Παρουσία.

Εγώ δεν μπορώ να αποδείξω ότι υπάρχει Θεός. Εσύ μπορείς να μου αποδείξεις ότι δεν υπάρχει? Πως και είσαι 100% βέβαιος? Μήπως επειδή θες να μας το παίξεις έξυπνος και μορφωμένος?

Έλα εμπρός, μην ντρέπεσαι.
Αφου δεν μπορεις να το αποδειξεις μην μας πριζεις τα αρχιδια με την θρησκεια σου. :boobies:
 

Dirty69

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
13 Απρ 2010
Μηνύματα
5.460
Κριτικές
49
Like
7.221
Πόντοι
24.237
Δεν χρειάζεται να το κάνουμε ένα προσωπικό πόλεμο, είναι απλά ένας πόλεμος ΙΔΕΩΝ και ας είναι έντονος και ας χτυπάει στα πιστεύω μας.

ΚΑΛΥΤΕΡΑ έτσι παρά γιαλαντζί  :orchestra:
 

Dirty69

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
13 Απρ 2010
Μηνύματα
5.460
Κριτικές
49
Like
7.221
Πόντοι
24.237
η συζήτηση έχει μετατοπιστεί εξωγήινοι --> επιστήμονες και θρησκεία --> επιστήμη και θρησκεία --> κοσμολογίαααα
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom