Νέα

Οδικό δίκτυο ορεινού Πηλίου

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Michael Scott
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 15
  • Εμφανίσεις 743
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Michael Scott

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Νοε 2021
Μηνύματα
7.908
Κριτικές
20
Like
26.865
Πόντοι
8.346
Έχει διασχίσει κανείς το Πήλιο? Πως είναι εκεί το οδικό δίκτυο? Υπάρχουν σημεία που χρειάζεται ιδιαίτερη προσοχή?
Καλοδεχούμενο οποιοδήποτε tip για την διαδρομή απο Βόλο προς παραλίες ανατολικού Πηλίου
 

geoMan

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2009
Μηνύματα
27.889
Κριτικές
16
Like
14.711
Πόντοι
6.515
Έχει διασχίσει κανείς το Πήλιο? Πως είναι εκεί το οδικό δίκτυο? Υπάρχουν σημεία που χρειάζεται ιδιαίτερη προσοχή?
Καλοδεχούμενο οποιοδήποτε tip για την διαδρομή απο Βόλο προς παραλίες ανατολικού Πηλίου
Παντου θέλει προσοχη ειδικά αυτή την εποχή με τους τουριστες
 

Drunk Sinatra

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
11 Ιαν 2023
Μηνύματα
594
Κριτικές
2
Like
2.889
Πόντοι
726
Έχει διασχίσει κανείς το Πήλιο? Πως είναι εκεί το οδικό δίκτυο? Υπάρχουν σημεία που χρειάζεται ιδιαίτερη προσοχή?
Καλοδεχούμενο οποιοδήποτε tip για την διαδρομή απο Βόλο προς παραλίες ανατολικού Πηλίου
Που θέλεις να πας τύπε μου, για να σου πω.
Έχω εξοχικό στο Πήλιο και πηγαίνω εκεί 25 χρόνια
 
OP
OP
Michael Scott

Michael Scott

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Νοε 2021
Μηνύματα
7.908
Κριτικές
20
Like
26.865
Πόντοι
8.346
Που θέλεις να πας τύπε μου, για να σου πω.
Έχω εξοχικό στο Πήλιο και πηγαίνω εκεί 25 χρόνια
Προς Άγιο Ιωάννη. Εκείνη την περιοχή θέλω να γυρίσω.
Από Χορευτό μέχρι Νταμούχαρη
 

Drunk Sinatra

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
11 Ιαν 2023
Μηνύματα
594
Κριτικές
2
Like
2.889
Πόντοι
726
Προς Άγιο Ιωάννη. Εκείνη την περιοχή θέλω να γυρίσω.
Από Χορευτό μέχρι Νταμούχαρη
Αν θες να δεις τοπικό χρώμα, θα πας Μηλιές, Λαύκο ή Αργαλαστή.
Από την άλλη πλευρά (Αιγαίο), θα πας Χορευτό (οπωσδήποτε), Αη Γιάννη και Κατηγιώργη
Πολύ ωραίο επίσης είναι το Μετόχι (Νότιο Πήλιο), που έχει μικρά δρομάκια και πρέπει να αφήσεις το αμάξι σου έξω από το χωριό, όπως και η Άφυσσος που έχει μεγάλη οργανωμένη παραλία.
Πολύ προσοχή όταν θα πηγαίνεις, στο Μαλάκι, εκεί που είναι οι παραθεριστικές εγκαταστάσεις των στρατιωτικών. Έχει μια μεγάλη ευθεία και οι άμαθοι αναπτύσσουν ταχύτητα, αλλά σου πετάγονται λουόμενοι από την παραλία ή τα ξενοδοχεία, και δεν προλαβαίνεις να φρενάρεις.
Στο Νότιο Πήλιο, γενικά όχι πάνω από 45-50. Ο δρόμος είναι φίδι, και οι στροφές με πολύ χαμηλή ορατότητα.
 

Drunk Sinatra

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
11 Ιαν 2023
Μηνύματα
594
Κριτικές
2
Like
2.889
Πόντοι
726
Σόρρυ τύπε μου, ξέχασα τον Κισσό. Να πας και εκεί οπωσδήποτε. Αν στο υπόλοιπο Πήλιο έχει 45 βαθμούς, στον Κισσό έχει 27-28
 
OP
OP
Michael Scott

Michael Scott

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Νοε 2021
Μηνύματα
7.908
Κριτικές
20
Like
26.865
Πόντοι
8.346
Σόρρυ τύπε μου, ξέχασα τον Κισσό. Να πας και εκεί οπωσδήποτε. Αν στο υπόλοιπο Πήλιο έχει 45 βαθμούς, στον Κισσό έχει 27-28
Διάβασα οτι ο δρόμος Κισσό Μούρεσι, Τσαγκαράδα ειναι κακός, ισχύει?
 

Drunk Sinatra

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
11 Ιαν 2023
Μηνύματα
594
Κριτικές
2
Like
2.889
Πόντοι
726

Drunk Sinatra

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
11 Ιαν 2023
Μηνύματα
594
Κριτικές
2
Like
2.889
Πόντοι
726

salieris

Μέλος
Εγγρ.
30 Οκτ 2016
Μηνύματα
247
Like
420
Πόντοι
21
Έχει διασχίσει κανείς το Πήλιο? Πως είναι εκεί το οδικό δίκτυο? Υπάρχουν σημεία που χρειάζεται ιδιαίτερη προσοχή?
Καλοδεχούμενο οποιοδήποτε tip για την διαδρομή απο Βόλο προς παραλίες ανατολικού Πηλίου
Στενο οδικο δικτυο (οδηγικα οχι κατι δυσκολο παντως) οπου θελει προσοχη αυτη την περιοδο που θα γινεται χαμος και θα οδηγαει ο καθε τυχαρπαστος....Πανω στη διαδρομη πολυ πρασινο παντου και τρομερες θεες προς Παγασητικο απο την μια και Αιγαιο απο την αλλη.Παντου ασφαλτος αν θελεις και καμια χωματινη πες μου να σου δωσω πληροφοριες.....
Απο χωρια Ανατολικα τα πολυ βασικα ειναι Πουρι,Ζαγορα,Κισσος και Τσαγκαραδα και απο παραλιες Χορευτο,Αγιοι Σαραντα,Πλακα,Αγιος Ιωαννης,Παπα νερο και αφου γραφεις μεχρι Νταμουχαρη κανε μια και λιγο πιο κατω να δεις και την Φακιστρα (πιο πολυ σαν εικονα γιατι για μπανιο δεν νομιζω να βρεις χωρο).
Αφου θα ανεβεις απο Βολο (και λογικα θα φυγεις και απο κει) συνδιασε ειτε το πηγαινε ειτε το ελα με μια σταση σε Μακρυνιτσα και Μηλιες οπωσδηποτε.
Γενικα να ξερεις πας σε τοπο οπου δεν υπαρχει ανθρωπος να πει κακα λογια το Πηλιο ειναι ο ορισμος του βουνου με την θαλασσα και θα σου πρωτεινα καποια στιγμη να πας να το δεις και αλλη εποχη οχι μονο καλοκαιρι και ειδικα Αυγουστο
 
OP
OP
Michael Scott

Michael Scott

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Νοε 2021
Μηνύματα
7.908
Κριτικές
20
Like
26.865
Πόντοι
8.346
Στενο οδικο δικτυο (οδηγικα οχι κατι δυσκολο παντως) οπου θελει προσοχη αυτη την περιοδο που θα γινεται χαμος και θα οδηγαει ο καθε τυχαρπαστος....Πανω στη διαδρομη πολυ πρασινο παντου και τρομερες θεες προς Παγασητικο απο την μια και Αιγαιο απο την αλλη.Παντου ασφαλτος αν θελεις και καμια χωματινη πες μου να σου δωσω πληροφοριες.....
Απο χωρια Ανατολικα τα πολυ βασικα ειναι Πουρι,Ζαγορα,Κισσος και Τσαγκαραδα και απο παραλιες Χορευτο,Αγιοι Σαραντα,Πλακα,Αγιος Ιωαννης,Παπα νερο και αφου γραφεις μεχρι Νταμουχαρη κανε μια και λιγο πιο κατω να δεις και την Φακιστρα (πιο πολυ σαν εικονα γιατι για μπανιο δεν νομιζω να βρεις χωρο).
Αφου θα ανεβεις απο Βολο (και λογικα θα φυγεις και απο κει) συνδιασε ειτε το πηγαινε ειτε το ελα με μια σταση σε Μακρυνιτσα και Μηλιες οπωσδηποτε.
Γενικα να ξερεις πας σε τοπο οπου δεν υπαρχει ανθρωπος να πει κακα λογια το Πηλιο ειναι ο ορισμος του βουνου με την θαλασσα και θα σου πρωτεινα καποια στιγμη να πας να το δεις και αλλη εποχη οχι μονο καλοκαιρι και ειδικα Αυγουστο
Κακά λόγια δν έχω ακούσει. Ίσα ίσα όλοι λένε ότι είναι φανταστικό μέρος. Το μόνο που ακούω είναι για το πόσο άσχημο είναι το οδικό δίκτυο για αυτό κ ειπα να ρωτήσω. Αν υπερβάλλουν ή αν όντως είναι τόσο χάλια
 

salieris

Μέλος
Εγγρ.
30 Οκτ 2016
Μηνύματα
247
Like
420
Πόντοι
21
Κακά λόγια δν έχω ακούσει. Ίσα ίσα όλοι λένε ότι είναι φανταστικό μέρος. Το μόνο που ακούω είναι για το πόσο άσχημο είναι το οδικό δίκτυο για αυτό κ ειπα να ρωτήσω. Αν υπερβάλλουν ή αν όντως είναι τόσο χάλια
Και δεν θα ακουσεις θα το δεις και εσυ οτι το μερος ειναι αλλου....Κοιτα δεν ξερω τι εμπειρια εχεις αλλα αν εχεις οδηγησει σε Ελληνικους επαρχιακους στενους δρομους δεν θα αντιμετωπισεις καποιο προβλημα οδηγικα τωρα λογω Αυγουστου και πολυκοσμιας εκει ναι θα πρεπει να χεις το νου σου.
 

Drunk Sinatra

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
11 Ιαν 2023
Μηνύματα
594
Κριτικές
2
Like
2.889
Πόντοι
726
Κακά λόγια δν έχω ακούσει. Ίσα ίσα όλοι λένε ότι είναι φανταστικό μέρος. Το μόνο που ακούω είναι για το πόσο άσχημο είναι το οδικό δίκτυο για αυτό κ ειπα να ρωτήσω. Αν υπερβάλλουν ή αν όντως είναι τόσο χάλια
Ο βασικός δρόμος που συνδέει το Βόλο με το Νότιο Πήλιο (με κατεύθυνση δλδ προς Λεχώνια - Γατζέα - Καλά Νερά - Αργαλαστή - Τρίκερι), σε γενικές γραμμές είναι καλός. Μετά την Άφυσσο ξεκινάν οι στροφές, αλλά αν προσέχεις και δεν το παίζεις ραλίστας, λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα.
Και ο δρόμος που πάει προς Αιγαίο (Πουρι - Χορευτό - Μακρυράχη κλπ) είναι καλός. Κάποιοι ενδιάμεσοι δρόμοι όμως (πχ από Αγ Βλάσιο προς Βυζίτσα και Νεοχώρι ή από Χάνια προς Κισσό) έχουν πρόβλημα, λόγω στενότητας και κατάστασης του οδοστρώματος.
Λίγη προσοχή, και όλα θα πάνε καλά. Εγώ πάντως από χθες βρίσκομαι εδώ και απολαμβάνω.
 

Sardelas4

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Αυγ 2022
Μηνύματα
313
Like
1.435
Πόντοι
201
Ντρανκ μηλοποταμο δεν τον εστειλες. Εγω που πηγα τελευταια με καλο αμαξι βεβαια γιατι παιζει ρολο δεν ειχα θεμα παιδες. Εκανα και το κισσο τσαγκαραδα μουρεσι που λετε. Θελει προσοχη αλλα παλεύετε.
 

Akamatos

Μέλος
Εγγρ.
21 Νοε 2018
Μηνύματα
153
Like
402
Πόντοι
21
Έχει διασχίσει κανείς το Πήλιο? Πως είναι εκεί το οδικό δίκτυο? Υπάρχουν σημεία που χρειάζεται ιδιαίτερη προσοχή?
Καλοδεχούμενο οποιοδήποτε tip για την διαδρομή απο Βόλο προς παραλίες ανατολικού Πηλίου
Δεν έχει μεγάλες δυσκολίες απλά θέλει προσοχή. Κλασικός επαρχιακός ορεινός δρόμος αλλού καλός αλλού χάλια.
Από μέρη Χορευτό και δίπλα Παρίσαινα γυμνιστών. Βόλτα Ζαγορά και Πουρί για την πλατεία του με θέα. Άγιοι Σαράντα σίγουρα, Μελανή, Ποτιστικά, Μυλοπόταμος και οσα είπανε οι πρωλλαλήσαντες. Γενικά όλο το Πήλιο αξίζει και έχει πολλά μέρη να πας, αλλα δεν γυρίζεται εύκολα θέλει μέρες.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom