Νέα

Οδηγοί αστικής συγκοινωνίας - κινητά τηλέφωνα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Annapurna
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 88
  • Εμφανίσεις 3K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

Annapurna

Γλομπεάρχης
Εγγρ.
7 Μαΐ 2020
Μηνύματα
22.567
Κριτικές
171
Like
91.357
Πόντοι
46.423
Προχθές είδα με έκπληξη οδηγό λεωφορείου να οδηγεί και μάλιστα να παίρνει και στροφή μιλώντας στο κινητό του με το ένα χέρι και με το άλλο να στρίβει το τιμόνι.

Το βλέπω πολύ συχνά και αναρωτιέμαι εκεί στη διοίκηση των αστικών συγκοινωνιών τι στο διάολο κάνουν με αυτούς τους ανεγκέφαλους οδηγούς ?

Επίσης είδα άλλον οδηγό να φορτώνει το μηχανάκι του σε άδειο λεωφορείο για να το μεταφέρει.

Βάλτε φωτογραφίες να τους ξεμπροστιάσουμε.

Μπουρδέλα.κομ = κοινωνική ευαισθησία και ασφάλεια.
 

Wolf21

Μέλος
Εγγρ.
17 Απρ 2018
Μηνύματα
161
Κριτικές
3
Like
375
Πόντοι
21
"Την είχα πει" σε έναν και αντέδρασε "έλα να δουλέψεις 8 ώρες να σου πω εγώ"...Μόλις κατέβηκα πήρα φωτογραφία πινακίδα και τον αριθμό που έχει στο τζάμι και έστειλα επιστολή στον ΟΣΥ.Όσο πήρες εσύ απάντηση άλλο τόσο πήρα κι εγώ...Και την έστειλα με courier για να παραληφθεί σίγουρα...Πριν 2 χρόνια έγινε αυτό...Αλλά φταίει και η τροχαία που τους έχει δει,μου το έχει πει τροχονόμος ότι τους βλέπουν,και δεν τους γαμάνε χωρίς σάλιο να βάλουν μυαλό.Αλλά τι να περιμένει κανείς σε ένα κράτος κωλοχανείο σαν το Ελληνικό...
 

Nubic

Μέγας
Εγγρ.
28 Οκτ 2019
Μηνύματα
5.067
Κριτικές
10
Like
13.073
Πόντοι
3.846
Πολλοί είναι βύσματα, θα τους κλάσουν μια μάντρα τα αφεντικά τους. Πρόσφατα βλέπω το φανάρι κίτρινο κόβω γιατί δεν τον προλάβαινα και βλέπω από δεξιά λεωφορείο - φυσαρμόνικα γεμάτο κόσμο να παραβιάζει το κοκκινο και να μπαίνει Βασιλίσσης Σοφίας. Σκέψου να τράκαρε κανέναν κακομοίρη με μηχανάκι!
 

Dr. Kolompo

Σεβαστός
Εγγρ.
26 Δεκ 2021
Μηνύματα
3.562
Like
4.658
Πόντοι
1.706
Πόσο φλώροι θα γίνουμε στο τέλος; Φρένο σε όσουςπάνε να κάνουν παρθεναγωγείο την χώρα και να εξαλείψουν και το τελευταίο ελληνικό στοιχείο. Ελλάδα σημαίνει τσιγάρο στο χέρι φραπές στο άλλο και κινητό να στηρίζεται μόνο του με κλίση κεφαλής προς ώμο και πηγαίνοντας γαμιώντας το λεωφορείο που τρίζει ολόκληρο, έτοιμο να ανατιναχτεί.
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
35.557
Κριτικές
62
Like
45.260
Πόντοι
9.297
"Την είχα πει" σε έναν και αντέδρασε "έλα να δουλέψεις 8 ώρες να σου πω εγώ"...Μόλις κατέβηκα πήρα φωτογραφία πινακίδα και τον αριθμό που έχει στο τζάμι και έστειλα επιστολή στον ΟΣΥ.Όσο πήρες εσύ απάντηση άλλο τόσο πήρα κι εγώ...Και την έστειλα με courier για να παραληφθεί σίγουρα...Πριν 2 χρόνια έγινε αυτό...Αλλά φταίει και η τροχαία που τους έχει δει,μου το έχει πει τροχονόμος ότι τους βλέπουν,και δεν τους γαμάνε χωρίς σάλιο να βάλουν μυαλό.Αλλά τι να περιμένει κανείς σε ένα κράτος κωλοχανείο σαν το Ελληνικό...
Καλά ξηγηθηκες αλλά εδώ βασιλεύει ο ωχαδερφισμός και ο διάδοχος του ο σταρχιδισμος ...
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
35.557
Κριτικές
62
Like
45.260
Πόντοι
9.297
"Την είχα πει" σε έναν και αντέδρασε "έλα να δουλέψεις 8 ώρες να σου πω εγώ"...Μόλις κατέβηκα πήρα φωτογραφία πινακίδα και τον αριθμό που έχει στο τζάμι και έστειλα επιστολή στον ΟΣΥ.Όσο πήρες εσύ απάντηση άλλο τόσο πήρα κι εγώ...Και την έστειλα με courier για να παραληφθεί σίγουρα...Πριν 2 χρόνια έγινε αυτό...Αλλά φταίει και η τροχαία που τους έχει δει,μου το έχει πει τροχονόμος ότι τους βλέπουν,και δεν τους γαμάνε χωρίς σάλιο να βάλουν μυαλό.Αλλά τι να περιμένει κανείς σε ένα κράτος κωλοχανείο σαν το Ελληνικό...
:dunno:
Πάντως μην περιμένεις ακόμα και επαγγελματίας οδηγός να μην ακουμπάει το κινητό κατά την διάρκεια της βάρδιας .
 

ΦΑΚΙΡΗΣ

Γλομπεάρχης
Εγγρ.
17 Ιουν 2012
Μηνύματα
17.194
Κριτικές
166
Like
27.071
Πόντοι
34.538
Ελα βρε που σας επιασε η ευαισθησια επειδη μιλαει ο αλλος
στο τηλ μισο λεπτο.
Μακαρι να ηταν αυτο το προβλημα στις αστικες συγκοινωνιες.
Ανθρωποι ειναι κι αυτοι,κανουν οτι κανουν και οι υπολοιποι.
 
OP
OP
Annapurna

Annapurna

Γλομπεάρχης
Εγγρ.
7 Μαΐ 2020
Μηνύματα
22.567
Κριτικές
171
Like
91.357
Πόντοι
46.423
Εσύ εισιτήριο πληρώνεις?η τζαμπατζου και εσύ..επίσης και που ξέρετε οτιο οδηγός δε μιλουσε στο τηλέφωνο για κάποιο πρόβλημα που έχει το λεωφορείο..άντε όλοι οι έξυπνοι τζαμπατζηδες..

Οδηγός λεωφορείου ?
 
OP
OP
Annapurna

Annapurna

Γλομπεάρχης
Εγγρ.
7 Μαΐ 2020
Μηνύματα
22.567
Κριτικές
171
Like
91.357
Πόντοι
46.423
Φαίνεται ότι όλα τα λεωφορεία είναι χαλασμένα ...

:tooth:
 

papaphilips

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
26 Ιουλ 2018
Μηνύματα
23.100
Κριτικές
123
Like
51.024
Πόντοι
27.261
Προχθές είδα με έκπληξη οδηγό λεωφορείου να οδηγεί και μάλιστα να παίρνει και στροφή μιλώντας στο κινητό του με το ένα χέρι και με το άλλο να στρίβει το τιμόνι.

Το βλέπω πολύ συχνά και αναρωτιέμαι εκεί στη διοίκηση των αστικών συγκοινωνιών τι στο διάολο κάνουν με αυτούς τους ανεγκέφαλους οδηγούς ?

Επίσης είδα άλλον οδηγό να φορτώνει το μηχανάκι του σε άδειο λεωφορείο για να το μεταφέρει.

Βάλτε φωτογραφίες να τους ξεμπροστιάσουμε.

Μπουρδέλα.κομ = κοινωνική ευαισθησία και ασφάλεια.
εδώ δεν υπάρχει στις στάσεις χώρος να κάτσει ο κοσμακης ρε μάστορα η' να καλύψει το κορμί του από τις βροχές και τα κρύα, με τους οδηγούς ασχολείσαι? :rolleyes:
 

gamawmetiskaltses

Σπουδαίος
Εγγρ.
29 Μαΐ 2023
Μηνύματα
3.229
Like
16.082
Πόντοι
2.256
Τύπε @Annapurna ,αυτό με το μηχανάκι μην το κράζεις! Υπάρχει σοβαρός λόγος που το κάνουν!!
Αν δεν υπάρχει συνεργάτης να τον αλλάξει, η βάρδια από 8ωρη μπορεί να γίνει 12ωρη εύκολα!!!! Αν αυτός έχει πιάσει δουλειά στο Ελληνικό και σχολάσει στον Πειραιά, για να γυρίσει πίσω θέλει 3 ώρες!!! Οπότε φορτώνει το μηχανάκι και το αφήνει εκεί που σχολάει ώστε να φύγει αμέσως. Πάρε παράδειγμα κάποιον που μένει στον Πειραιά, πιάνει δουλειά στο Μενίδι μεσημέρι. Πάει με το μηχανάκι στο Μενίδι, πιάνει δουλειά και όταν σχολάσει το φορτώνει μέσα και φεύγει από το Αμαξοστάσιο το βράδυ που δεν υπάρχει συγκοινωνία.
Μη μου πεις για υπηρεσιακά γιατί αν σχολάει στη 1 το βράδυ, το υπηρεσιακό είναι στις 3 τα ξημερώματα.
 
OP
OP
Annapurna

Annapurna

Γλομπεάρχης
Εγγρ.
7 Μαΐ 2020
Μηνύματα
22.567
Κριτικές
171
Like
91.357
Πόντοι
46.423
Τύπε @Annapurna ,αυτό με το μηχανάκι μην το κράζεις! Υπάρχει σοβαρός λόγος που το κάνουν!!
Αν δεν υπάρχει συνεργάτης να τον αλλάξει, η βάρδια από 8ωρη μπορεί να γίνει 12ωρη εύκολα!!!! Αν αυτός έχει πιάσει δουλειά στο Ελληνικό και σχολάσει στον Πειραιά, για να γυρίσει πίσω θέλει 3 ώρες!!! Οπότε φορτώνει το μηχανάκι και το αφήνει εκεί που σχολάει ώστε να φύγει αμέσως. Πάρε παράδειγμα κάποιον που μένει στον Πειραιά, πιάνει δουλειά στο Μενίδι μεσημέρι. Πάει με το μηχανάκι στο Μενίδι, πιάνει δουλειά και όταν σχολάσει το φορτώνει μέσα και φεύγει από το Αμαξοστάσιο το βράδυ που δεν υπάρχει συγκοινωνία.
Μη μου πεις για υπηρεσιακά γιατί αν σχολάει στη 1 το βράδυ, το υπηρεσιακό είναι στις 3 τα ξημερώματα.

Κάτι τέτοιο έχει παίξει σίγουρα απλώς μου φάνηκε κάπως περίεργο το όλο σκηνικό.

Επειδή τον είδα στη στάση των λεωφορείων στο Φίξ που είναι και πάρκινγκ αυτοκινήτων μάλλον θα επέστρεφε το λεωφορείο στο αμαξοστάσιο γιατί ήταν άδειο και φόρτωσε το μηχανάκι για να μπορέσει να επιστρέψει σπίτι του ή έκανε κάποιο χατήρι φίλου του.

Πάντως αυτή δεν είναι σοβαρή εικόνα.

Είναι απαράδεκτο επαγγελματίες οδηγοί να οδηγούν κρατώντας κινητό τηλέφωνο ούτε τα λεωφορεία είναι για να μεταφέρουν μηχανάκια.
 

chris0000

Μέλος
Εγγρ.
30 Δεκ 2015
Μηνύματα
48
Like
83
Πόντοι
0
Για το μηχανάκι ισχύει αυτό που έγραψαν πιο πάνω, αν και παράνομο, είναι κατανοητό και αναγκαίο.
Για το κινητό, εκτός ότι πιθανόν να ήταν υπηρεσιακό, για αυτούς η οδήγηση λεωφορείου είναι το αντίστοιχο να οδηγούμε εμείς smart, οι πιθανότητα να συμβεί κάτι είναι μηδαμινή.
Πριν καιρό δεν είχε βγει φωτο για κάποιον που κρατούσε στο ένα χέρι κινητό και στο άλλο καφέ και κρατούσε το τιμόνι με το πόδι; Αυτό μάλιστα, χρίζει αναφοράς!
 

Ghajnsielem

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Φεβ 2023
Μηνύματα
824
Κριτικές
1
Like
2.229
Πόντοι
446
Προχθές είδα με έκπληξη οδηγό λεωφορείου να οδηγεί και μάλιστα να παίρνει και στροφή μιλώντας στο κινητό του με το ένα χέρι και με το άλλο να στρίβει το τιμόνι.

Το βλέπω πολύ συχνά και αναρωτιέμαι εκεί στη διοίκηση των αστικών συγκοινωνιών τι στο διάολο κάνουν με αυτούς τους ανεγκέφαλους οδηγούς ?

Επίσης είδα άλλον οδηγό να φορτώνει το μηχανάκι του σε άδειο λεωφορείο για να το μεταφέρει.

Βάλτε φωτογραφίες να τους ξεμπροστιάσουμε.

Μπουρδέλα.κομ = κοινωνική ευαισθησία και ασφάλεια.
Αν περνάει από το ίδιο σημειο 5 με 8 φορές ο οδηγός κάθε μερα μετά υπολογίζεις εμπειρικά πόσο χώρο και κόψιμο θέλει το όχημα.
 

Wolf21

Μέλος
Εγγρ.
17 Απρ 2018
Μηνύματα
161
Κριτικές
3
Like
375
Πόντοι
21
:dunno:
Πάντως μην περιμένεις ακόμα και επαγγελματίας οδηγός να μην ακουμπάει το κινητό κατά την διάρκεια της βάρδιας .
Όχι δεν περιμένω κάτι τέτοιο στην Ελλάδα,αλλά όχι να είναι με το τηλέφωνο κολλημένο στο αυτί σε ολο το δρομολόγιο.
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
35.557
Κριτικές
62
Like
45.260
Πόντοι
9.297
Όχι δεν περιμένω κάτι τέτοιο στην Ελλάδα,αλλά όχι να είναι με το τηλέφωνο κολλημένο στο αυτί σε ολο το δρομολόγιο.
Aν είναι σε μεγάλο μέρος της διαδρομής ,ο οδηγός έχει μια γυναίκα μέσα του...ευτυχώς που δεν έγινε κάνα ατύχημα γιατί αλλιώς θα το μάθαινε όλη η Επικράτεια και όχι μόνο το bou.
 

Anemodoura

Ανώτερος
Εγγρ.
19 Δεκ 2007
Μηνύματα
15.246
Like
34.801
Πόντοι
9.931
Με τρεις μήνες στέρηση μισθού και με προειδοποίηση οτι την επόμενη φορά θα απολυθεί δεν πρόκειται ουτε καν να αγγίξει κινητο πόσω μαλλον να μιλήσει κατα την διάρκεια της βάρδιας...αλλα που αυτα στην Ελλαδα;;
 
OP
OP
Annapurna

Annapurna

Γλομπεάρχης
Εγγρ.
7 Μαΐ 2020
Μηνύματα
22.567
Κριτικές
171
Like
91.357
Πόντοι
46.423
εδώ δεν υπάρχει στις στάσεις χώρος να κάτσει ο κοσμακης ρε μάστορα η' να καλύψει το κορμί του από τις βροχές και τα κρύα, με τους οδηγούς ασχολείσαι? :rolleyes:

Μάστορα εσένα θα σου φτιάξουμε μια ωραία στάση στη Φυλής να ξεκουράζεσαι ...

:tooth:
 

Ippokratis22

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Αυγ 2022
Μηνύματα
551
Κριτικές
1
Like
1.137
Πόντοι
206
"Την είχα πει" σε έναν και αντέδρασε "έλα να δουλέψεις 8 ώρες να σου πω εγώ"...Μόλις κατέβηκα πήρα φωτογραφία πινακίδα και τον αριθμό που έχει στο τζάμι και έστειλα επιστολή στον ΟΣΥ.Όσο πήρες εσύ απάντηση άλλο τόσο πήρα κι εγώ...Και την έστειλα με courier για να παραληφθεί σίγουρα...Πριν 2 χρόνια έγινε αυτό...Αλλά φταίει και η τροχαία που τους έχει δει,μου το έχει πει τροχονόμος ότι τους βλέπουν,και δεν τους γαμάνε χωρίς σάλιο να βάλουν μυαλό.Αλλά τι να περιμένει κανείς σε ένα κράτος κωλοχανείο σαν το Ελληνικό...
Ρούφη, βγηκε το gov Gr ,κανε καταγγελία και για τα ακαθάριστα οικόπεδα
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom