Νέα

Ο χιονιάς της χρονιάς 2022 !

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Y13
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 2K
  • Εμφανίσεις 78K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Προβλέψεις για τον επερχόμενο χιονιά του Μαρτίου


  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    29
  • Η ψηφοφορία έκλεισε .

savvass

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2010
Μηνύματα
4.866
Κριτικές
6
Like
3.602
Πόντοι
736
Μην σπαμάρεις φίλτατε savva...:tickedoff:Δεν βλέπεις τι γίνεται στο νήμα;
584F5C6A-32B1-4D18-9385-4EB56AA55E84.gif
Για ποιό νήμα λές για το παρων ; Πάντως αυτό με το κλάδεμα των δέντρων είναι ένα πρόβλημα ειδικά με την ηλεκτροδότηση. Αλλά εκτός απο την ηλεκτροδότηση βουλώνουν και τα λούκια των σχολείων απο τα φύλλα των δέντρων και πρέπει κάποιος να τα καθαρίσει :P

Το πρόβλημα βέβαια με το κλάδεμα είναι οτι χρειάζεται να γίνεται πολύ συχνά ίσως και κάθε χρόνο , ενω αν κάποιο δέντρο ενοχλούσε τα καλώδια της ΔΕΗ και μπορούσε να κοπεί θα ήταν πιό μόνιμη λύση στο πρόβλημα.
 

kontolagnos

Ανώτερος
Εγγρ.
2 Μαρ 2007
Μηνύματα
31.312
Κριτικές
1
Like
35.355
Πόντοι
6.256
Δεν ειναι δουλεια του πρωθυπουργου να ξερει αν κλαδευτηκαν τα δεντρα.
Αλλα δουλεια του ειναι να απομακρυνει τους ανικανους που δεν τα κλαδεψαν
Ομως δε θα το κάνει
 

teaserman

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Νοε 2015
Μηνύματα
4.462
Κριτικές
1
Like
7.463
Πόντοι
2.306
Αυτο που εντυπωσιαζει σε αυτη τη κακοκαιρια ειναι οτι ακομη και μερες μετα το κρατος και οι δημοσιες υπηρεσιες- Περιφερεια - Δημοι κυριολεκτικα σερνουν τα ποδια τους για να ξαναπαρει μπροστα η πολη.
Περισυ π.χ ατη μεγαλη χιονοπτωση του Φεβρουαριου εβλεπες καποια διαθεση για κινητικοτητα σε εκχιονισμο, ανοιγμα δρομων κλπ
Φετος λες και ειναι ολοι συνεννοημενοι και δεν κανουν ουτε τα απλα και αυτονοητα…
Δεν ξερω αν εχει κι αλλος την ιδια εντυπωση με εμενα.
 
Εγγρ.
13 Ιουν 2012
Μηνύματα
5.282
Κριτικές
8
Like
7.315
Πόντοι
2.636
Τελικά, βεβαίως συμπεριλαμβανομένων των εγκλωβισμένων όπου ευτυχώς δεν υπήρξε απώλεια ανθρώπινης ζωής,το επιτελικό κράτος τα πήγε μια χαρά ?

Δλδ ότι βλέπαμε τρείς μέρες και κυρίως πολύς κόσμος βίωνε, όλα κυλαγανε μια χαρά...

 

taurus1

Ανώτερος
Εγγρ.
8 Μαρ 2006
Μηνύματα
5.510
Κριτικές
31
Like
1.444
Πόντοι
6.305
Αυτο που εντυπωσιαζει σε αυτη τη κακοκαιρια ειναι οτι ακομη και μερες μετα το κρατος και οι δημοσιες υπηρεσιες- Περιφερεια - Δημοι κυριολεκτικα σερνουν τα ποδια τους για να ξαναπαρει μπροστα η πολη.
Περισυ π.χ ατη μεγαλη χιονοπτωση του Φεβρουαριου εβλεπες καποια διαθεση για κινητικοτητα σε εκχιονισμο, ανοιγμα δρομων κλπ
Φετος λες και ειναι ολοι συνεννοημενοι και δεν κανουν ουτε τα απλα και αυτονοητα…
Δεν ξερω αν εχει κι αλλος την ιδια εντυπωση με εμενα.
Ο κρατικός μηχανοσμός -ο ήλιος δλδ - θα κάνει τη δουλειά. Και σε τελική ανάλυση, αν χιονίσει ξανά , για ποιό λόγο να βάλουμε τα παιδιά σε κόπο??
 
Εγγρ.
6 Οκτ 2018
Μηνύματα
9.503
Like
6.655
Πόντοι
1.106
Για ποιό νήμα λές για το παρων ; Πάντως αυτό με το κλάδεμα των δέντρων είναι ένα πρόβλημα ειδικά με την ηλεκτροδότηση. Αλλά εκτός απο την ηλεκτροδότηση βουλώνουν και τα λούκια των σχολείων απο τα φύλλα των δέντρων και πρέπει κάποιος να τα καθαρίσει :P

Το πρόβλημα βέβαια με το κλάδεμα είναι οτι χρειάζεται να γίνεται πολύ συχνά ίσως και κάθε χρόνο , ενω αν κάποιο δέντρο ενοχλούσε τα καλώδια της ΔΕΗ και μπορούσε να κοπεί θα ήταν πιό μόνιμη λύση στο πρόβλημα.
Το πρόβλημα με το κλάδεμα είναι πως χρησιμοποιούν λάθος δένδρα πχ πεύκα και δεν είναι ξεκάθαρο ποιός κόβει τι. Δήμος, ΔΕΔΔΗΕ, Ιδιώτης και όποιος άλλος εμπλέκεται.
 

teaserman

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Νοε 2015
Μηνύματα
4.462
Κριτικές
1
Like
7.463
Πόντοι
2.306
Ο κρατικός μηχανοσμός -ο ήλιος δλδ - θα κάνει τη δουλειά. Και σε τελική ανάλυση, αν χιονίσει ξανά , για ποιό λόγο να βάλουμε τα παιδιά σε κόπο??
Παντως περισυ θυμαμσι στη γειτονια μου και αλατιερα καο κατο μικρα εκχιονιστικα που καθαριζαν.
φετος 4η ημερα ουτε για δειγμα…μονο στις κεντρικες αρτηριες και αν….
 

savvass

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2010
Μηνύματα
4.866
Κριτικές
6
Like
3.602
Πόντοι
736
Το πρόβλημα με το κλάδεμα είναι πως χρησιμοποιούν λάθος δένδρα πχ πεύκα και δεν είναι ξεκάθαρο ποιός κόβει τι. Δήμος, ΔΕΔΔΗΕ, Ιδιώτης και όποιος άλλος εμπλέκεται.
Απο οτι έχω καταλάβει η ΔΕΗ κόβει μόνο αν ενοχλεί κάποιο κλαδί στα καλώδια , ενω ο δήμος κάνει ολικό κλάδεμα , αλλά σε περίπτωση που είναι πολύ μέσα απο το πεζοδρόμιο το δέντρο δεν το αναλαμβάνει ο δήμος ... έχω ένα τέτοιο δέντρο μπροστά στην οικοδομή μου.

Εν το μεταξύ τα καλώδια της ΔΕΗ δεν πρέπει σε κάποια φάση να γίνουν όλα υπόγεια ; Υπάρχει άραγε κάποιο τέτοιο πλάνο ;
 

glaskos

Σεβαστός
Εγγρ.
25 Δεκ 2011
Μηνύματα
15.130
Like
7.970
Πόντοι
1.206
Εν το μεταξύ τα καλώδια της ΔΕΗ δεν πρέπει σε κάποια φάση να γίνουν όλα υπόγεια ; Υπάρχει άραγε κάποιο τέτοιο πλάνο ;
το ανακοινωσανε χτες μεσω του κυβερνητικου εκπροσωπου σε πρωινη εκπομπη

μεχρι το 2025 θα εχει γινει υπογειοποιηση των καλλωδιων της δεη σε ενα μεγαλο ποσοστο για ολη την ελλαδα

καπου 400 δις μεχρι στιγμης θα κοστιζει

ενα προβλημα θα υπαρξει

εαν υπαρξει διαρροη νερου απο χαλασμενα δικτυα της ευδαπ θα υπαρχει προβλημα και για τα καλωδια της δεη

σε εμας καθε 3 και λιγο εχουμε θεματακια με την ευδαπ ποσο μαλλον οταν υπογειοποιηθουν τα καλωδια της δεη εκει θα εχουμε ιστοριες
 
Εγγρ.
6 Οκτ 2018
Μηνύματα
9.503
Like
6.655
Πόντοι
1.106
Απο οτι έχω καταλάβει η ΔΕΗ κόβει μόνο αν ενοχλεί κάποιο κλαδί στα καλώδια , ενω ο δήμος κάνει ολικό κλάδεμα , αλλά σε περίπτωση που είναι πολύ μέσα απο το πεζοδρόμιο το δέντρο δεν το αναλαμβάνει ο δήμος ... έχω ένα τέτοιο δέντρο μπροστά στην οικοδομή μου.

Εν το μεταξύ τα καλώδια της ΔΕΗ δεν πρέπει σε κάποια φάση να γίνουν όλα υπόγεια ; Υπάρχει άραγε κάποιο τέτοιο πλάνο ;
Ποτέ δεν κατάλαβα. Δεν έβγαλα άκρη, για να είμαι ειλικρινής. Σε γνωστό μου πέρασε συνεργείο του Δήμου για να αλλάξει λάμπες στους στύλους φωτισμού και στη σχετική κουβέντα του είπε πως είναι δική του υποχρέωση, γιατι το δέντρο το φύτεψε αυτός στο πεζοδρόμιο. Πήρε τηλέφωνο ΔΕΔΔΗΕ και του είπαν ότι δεν είναι δική τους δουλειά. Και καλά θα ήταν να το κλαδέψει αυτός, γιατί αν πέσει στη γραμμή ρεύματος αυτός θα τραβήξει την ταλαιπωρία. Έχουν μείνει και λίγα συνεργεία, λόγω μνημονιακής πολιτικής και πλέον αργούν πολύ να αποκαταστήσουν βλάβες.
 
Εγγρ.
6 Οκτ 2018
Μηνύματα
9.503
Like
6.655
Πόντοι
1.106
Και μια σωστή πρόταση.
 
  • Like
Αντιδράσεις: geoMan

savvass

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2010
Μηνύματα
4.866
Κριτικές
6
Like
3.602
Πόντοι
736
Ποτέ δεν κατάλαβα. Δεν έβγαλα άκρη, για να είμαι ειλικρινής. Σε γνωστό μου πέρασε συνεργείο του Δήμου για να αλλάξει λάμπες στους στύλους φωτισμού και στη σχετική κουβέντα του είπε πως είναι δική του υποχρέωση, γιατι το δέντρο το φύτεψε αυτός στο πεζοδρόμιο. Πήρε τηλέφωνο ΔΕΔΔΗΕ και του είπαν ότι δεν είναι δική τους δουλειά. Και καλά θα ήταν να το κλαδέψει αυτός, γιατί αν πέσει στη γραμμή ρεύματος αυτός θα τραβήξει την ταλαιπωρία. Έχουν μείνει και λίγα συνεργεία, λόγω μνημονιακής πολιτικής και πλέον αργούν πολύ να αποκαταστήσουν βλάβες.
Εμένα πάλι μου είχαν πει απο τον Δήμο οτι παίζει ρόλο το πόσο μέσα απο το πεζοδρόμιο είναι το δέντρο , νομίζω μέχρι 1,5 μέτρο το αναλαμβάνει ο δήμος και απο εκεί και πάνω ο ιδιώτης , κάπως έτσι ... απλά το 1,5 μέτρο δεν ξέρω αν είναι ακριβώς τόσο η κάπου εκεί.
 
Εγγρ.
6 Οκτ 2018
Μηνύματα
9.503
Like
6.655
Πόντοι
1.106
Εμένα πάλι μου είχαν πει απο τον Δήμο οτι παίζει ρόλο το πόσο μέσα απο το πεζοδρόμιο είναι το δέντρο , νομίζω μέχρι 1,5 μέτρο το αναλαμβάνει ο δήμος και απο εκεί και πάνω ο ιδιώτης , κάπως έτσι ... απλά το 1,5 μέτρο δεν ξέρω αν είναι ακριβώς τόσο η κάπου εκεί.
Αν έχει πεζοδρόμιο. Αν δεν έχει; Και τι εννοεί απέχει 1,5 μέτρο; Ο κορμός του δένδρου ή το άκρο της κόμης; Και ποιός το μετρά αυτό; Κλασσικές ανοησίες υπηρεσιών που αποφεύγουν να αναλάβουν την ευθύνη που τους αναλογει.
 

Dr. Kolompo

Σεβαστός
Εγγρ.
26 Δεκ 2021
Μηνύματα
3.557
Like
4.640
Πόντοι
1.706
Σήμερα δεν είχε κρύο ευτυχώς! Κάηκαν και οι 2 σόμπες που είχα.

Αλλά τα χιόνια μου φαίνεται θα μείνουν κι αύριο, μέχρι να ξαναχιονίσει αργά το βράδυ όπως είδα στις ειδήσεις. :confused: :confused: :confused:
 

Mystery X

Σπουδαίος
Εγγρ.
2 Οκτ 2007
Μηνύματα
4.129
Κριτικές
4
Like
9.093
Πόντοι
2.306
το ανακοινωσανε χτες μεσω του κυβερνητικου εκπροσωπου σε πρωινη εκπομπη

μεχρι το 2025 θα εχει γινει υπογειοποιηση των καλλωδιων της δεη σε ενα μεγαλο ποσοστο για ολη την ελλαδα

καπου 400 δις μεχρι στιγμης θα κοστιζει

ενα προβλημα θα υπαρξει

εαν υπαρξει διαρροη νερου απο χαλασμενα δικτυα της ευδαπ θα υπαρχει προβλημα και για τα καλωδια της δεη

σε εμας καθε 3 και λιγο εχουμε θεματακια με την ευδαπ ποσο μαλλον οταν υπογειοποιηθουν τα καλωδια της δεη εκει θα εχουμε ιστοριες
Τι 400 δις ρε τυπε?? Θέλουμε 1,5 αεπ τη χώρας για υπόγειο ποίηση καλωδίων?? Ω ρε μάσα που θα πέσει...
 

geoMan

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2009
Μηνύματα
27.895
Κριτικές
16
Like
14.723
Πόντοι
6.515

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom