Νέα

Ο χιονιάς της χρονιάς 2022 !

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Y13
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 2K
  • Εμφανίσεις 78K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 9 άτομα (0 μέλη και 9 επισκέπτες)

Προβλέψεις για τον επερχόμενο χιονιά του Μαρτίου


  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    29
  • Η ψηφοφορία έκλεισε .
Εγγρ.
6 Οκτ 2018
Μηνύματα
9.503
Like
6.655
Πόντοι
1.106
Θεωρείς ότι οι αυξήσεις αυτές είναι προσωρινές λόγω όλων αυτών των παραγόντων ή θα γίνουν μόνιμες στο μέλλον?
Παρεκτός του ότι ουδέν μονιμότερο του προσωρινού, θα κρατήσουν αρκετό καιρό. Ήδη πολύ μεγάλες εταιρείες στον τομέα των τροφίμων έχουν προχωρήσει σιωπηλά σε αυξήσεις μέχρι και σε διψήφια ποσοστά. Που μέχρι τώρα σε ετήσια βάση ήταν το πολύ 2-3%.
Και αρκετές ακόμα έχουν ενημερώσει τους πελάτες τους πως θα υπάρξουν αυξήσεις.
Το που θα σταθεροποιηθουν άγνωστο.
 
Εγγρ.
16 Νοε 2021
Μηνύματα
948
Like
2.719
Πόντοι
446
Δύσκολα διαχειρίσιμο. Έχει ανεβεί πολύ. Ήδη η Δωδώνη ανακοίνωσε πως δε θα μπορε΄σει να το απορροφήσει και θα αυξήσει τις τιμές. Φυσικά δε θα είναι η μόνη. Αν προσέχεις τις τιμές στο ραφι, όλες εχουν τσιμπήσει από λίγο έως πολύ, προς τα πάνω. Γιατί και τα S/M έχουν αυξημένο ενεργειακό κόστος. Που κουμπώνει πάνω σε αυτό των βιομηχανιών. Τυπικό κόστος μια βιοτεχνίας μεταποίησης: ρεύμα για τη λειτουργία των μηχανηματων, αέριο για ξηράνσεις, απολυμάνσεις, παστεριώσεις και πιθανώς θέρμανση, πετρέλαιο για τα οχήματα και πιθανώς όλα τα προηγούμενα. Όλα έχουν αυξηθεί.
Φαντάσου το σε κλίμακα βιομηχανίας.
Τέλη Δεκεμβρίου ΜΜ Μετσοβείου και ΙΔΕΠ του ΕΚΕΤΑ έδωσαν στη δημοσιότητα επικαιροποιημένη εκθεση για το κόστος θέρμανσης. Το αέριο είναι στην κορυφή της ακρίβειας και το πετρέλαιο στον πάτο. Κάποιο διάστημα πριν ήταν αντίστροφα.
Και επειδή αποκλιμάκωση δε φαίνεται πουθενά στον ορίζοντα, τα πράγματα θα χειροτερέψουν και άλλο. Αλί στον κοσμάκη που τα έφερνε οριακά βόλτα. Θα μαρτυρήσει. Θα καταντήσουν τα μακαρόνια και το ψωμί είδος πολυτελείας.
Στην εταιρια που εργαζομαι ηδη εχουν υπαρξει αποφασεις για τις πρωτες αυξησεις και υπαρχει αντιδραση ειδικα απο πελατες εξωτερικου . Το ενεργειακο κοστος ανεκαθεν ηταν θεμα για την ανταγωνιστικοτητα των ελληνικων βιομηχανιων , η κατασταση τωρα ομως ειναι πιο ασφυκτικη απο ποτε ειδικα αν συνεχιστει το μπαραζ ανοδου ή αν δε μετριαστει το επομενο διμηνο το πολυ . Καθολη τη διαρκεια των μνημονιων δεν ειχαμε ουτε μια αυξηση να φανταστεις ( επισης απολυσεις και μειωσεις μισθων δεν εχουν γινει ) . Ποια πιστευεις οτι πρεπει να ναι η αντιμετωπιση εσυ ? αυτο θελω να μου πεις βασικα .
Πιστευεις με τις ΑΠΕ μπορουν να καλυψουν μερος του ενεργειακου κοστους οι βιομηχανιες με τη χρηματοδοτηση απο ΕΕ πουλωντας οποιο πλεονασμα στο δικτυο ? η εικονα που εχω απο την εταιρια ειναι οτι ειναι παντελως ανεφικτο κατι τετοιο στη παρουσα συγκυρια περαν του οτι πρεπει να βαλουν το χερι στη τσεπη οι βιομηχανιες εχοντας να αντιμετωπισουν χιλιες δυο ακομα προκλησεις ( η εταιρια μας εχει προκαταβαλει προσφατα μεγαλα ποσα για αγορα νεων μηχανηματων οπως φανταζομαι κι αλλες εταιριες θα χουν αλλα αντιστοιχα εξοδα ) . Πιο δυσκολη περιοδο ειλικρινα στα 13 χρονια δουλειας δεν εχω ξαναδει χωρις υπερβολη . Ενω δεν ειμαι δογματικα κατα της πρασινης αναπτυξης θεωρω επιτακτικο να δωθει λυση μεσω του λιγνιτη παρα την απειλη των οποιων προστιμων αν συνεχισει αυτη η κατασταση

ΥΓ. Σορι αν σπαμαρω το νημα στους υπολοιπους αλλα ηθελα την αποψη σου γιατι εκτιμω το τροπο που γραφεις
 

enduro

Μέγας
Εγγρ.
12 Ιουν 2014
Μηνύματα
15.818
Like
15.567
Πόντοι
3.656
Τυπε ψάχνουμε και τον τύπο που εχεσε μέσα στο αυτοκίνητο και μετά έπαθε εγκεφαλικό από τη μποχα :confused: :confused: :confused:

αυτος θα ηταν σιγουρα ο ποδολαγνος τυπε που του αρεσουν τα σκατα :confused: :confused: :confused:
σιγουρα θα την εφαγε την κουραδα μετα γιατι το ειχε τεραστια αναγκη :vomit::confused::confused::confused:
 
Εγγρ.
6 Οκτ 2018
Μηνύματα
9.503
Like
6.655
Πόντοι
1.106
Στην εταιρια που εργαζομαι ηδη εχουν υπαρξει αποφασεις για τις πρωτες αυξησεις και υπαρχει αντιδραση ειδικα απο πελατες εξωτερικου . Το ενεργειακο κοστος ανεκαθεν ηταν θεμα για την ανταγωνιστικοτητα των ελληνικων βιομηχανιων , η κατασταση τωρα ομως ειναι πιο ασφυκτικη απο ποτε ειδικα αν συνεχιστει το μπαραζ ανοδου ή αν δε μετριαστει το επομενο διμηνο το πολυ . Καθολη τη διαρκεια των μνημονιων δεν ειχαμε ουτε μια αυξηση να φανταστεις ( επισης απολυσεις και μειωσεις μισθων δεν εχουν γινει ) . Ποια πιστευεις οτι πρεπει να ναι η αντιμετωπιση εσυ ? αυτο θελω να μου πεις βασικα .
Πιστευεις με τις ΑΠΕ μπορουν να καλυψουν μερος του ενεργειακου κοστους οι βιομηχανιες με τη χρηματοδοτηση απο ΕΕ πουλωντας οποιο πλεονασμα στο δικτυο ? η εικονα που εχω απο την εταιρια ειναι οτι ειναι παντελως ανεφικτο κατι τετοιο στη παρουσα συγκυρια περαν του οτι πρεπει να βαλουν το χερι στη τσεπη οι βιομηχανιες εχοντας να αντιμετωπισουν χιλιες δυο ακομα προκλησεις ( η εταιρια μας εχει προκαταβαλει προσφατα μεγαλα ποσα για αγορα νεων μηχανηματων οπως φανταζομαι κι αλλες εταιριες θα χουν αλλα αντιστοιχα εξοδα ) . Πιο δυσκολη περιοδο ειλικρινα στα 13 χρονια δουλειας δεν εχω ξαναδει χωρις υπερβολη . Ενω δεν ειμαι δογματικα κατα της πρασινης αναπτυξης θεωρω επιτακτικο να δωθει λυση μεσω του λιγνιτη παρα την απειλη των οποιων προστιμων αν συνεχισει αυτη η κατασταση

ΥΓ. Σορι αν σπαμαρω το νημα στους υπολοιπους αλλα ηθελα την αποψη σου γιατι εκτιμω το τροπο που γραφεις
Σκέψου εμείς που μόνιμη επωδός εδώ και χρόνια είναι το "μα ο Τυνήσιος, ο Τούρκος, ο Αλγερινός, ο Μαροκινος και δε συμμαζεύεται πουλάει φθηνότερα" . Αντιμετώπιση δε μπορεί να υπάρξει πλέον. Μόνον αν δεν είχαμε αποφασίσει βλακωδώς την απολιγνιτοποίηση είχαμε μια πιθανότητα. Τα όσα γίνονται στην Ουκρανία δίνουν στον Πούτιν την ευκαιρία να μας χορεύει στο ταψί. Δικαίως αν με ρωτάς. Όσες προσπάθειες έγιναν να βρεθεί φθηνότερο αέριο από αλλού απέτυχαν. Γραφεται ότι οι ΗΠΑ πίεσαν Καταρ να αθετήσει συμβόλαια προς ασιάτες πελάτες και να στείλει τα φορτία στην Ευρώπη. Αρνήθηκε, και λογικό, γιατί τον καλοπληρωτή πελάτη δεν τον αφήνει κανείς για ευκαιριακό κέρδος.
Το ενεργειακό κόστος βέβαια δεν είναι μόνο δικό μας πρόβλημα. Είναι πανευρωπαϊκό. Απλά είμαστε στη χειρότερη θέση για να το αντιμετωπίσουμε. Ο Μυτιληναίος βγήκε αρκετό καιρό πριν και βάρεσε το καμπανάκι για το ενεργειακό κόστος, που είναι και παραγωγός ρεύματος και κερδίζει ούτως ή άλλως.
Επένδυση σε ΑΠΕ μόνον αν μπεις σε ευρωπαϊκό πρόγραμμα επιδοτήσεων. Κα΄τι που δεν είναι άμεσο. Και δεν υπάρχει πουλώ πλεόνασμα στο δίκτυο. Τελείωσε αυτό. Ότι παράξεις για τις ανάγκες σου και το υπόλοιπο πάει υπέρ του παρόχου από όπου αγοράζεις ρεύμα. Στα δύο χρόνια συνήθως γίνεται εκκαθάριση και μηδενίζει η παροχή. Εγώ είμαι κατά της πράσινης ανάπτυξης με τον τρόπο που γίνεται και με τα άλυτα προβλήματα που έχει. Στην ουσία γίνεται για να πουλά η γερμανική βιομηχανία τα προϊόντα της. Ας εξορύξουμε πρώτα τους υδρογονάνθρακές μας που έχουμε άφθονους, όπως άλλωστε και λιγνίτες και σταδιακά, ανάλογα και του που έχουν φθάσει οι άλλοι, ακολουθούμε. Είμαστε και εμείς σε μια διαδικασία επενδύσεων ανάλογη της δικής σας. Θα μας φάει το άγχος. Δεν υπάρχει είδος που να μην πήρε παράλογη αύξηση. Μέχρι και οι κολλητικές ταινίες για τα χαρτόκουτα πήγαν στο θεό. Και πως να πεις στον πελάτη ότι θέλεις αύξηση; Διαμαρτύρεται αμέσως και στρέφεται στον φθηνότερο και η ποιότητά μας έναντι των ανταγωνιστών πάει περίπατο.
 

papaphilips

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
26 Ιουλ 2018
Μηνύματα
23.074
Κριτικές
123
Like
50.925
Πόντοι
27.261
αυτο ακριβως, τιποτα αλλο...
βατσινοβλακας.jpg
 
Εγγρ.
7 Αυγ 2021
Μηνύματα
5.944
Like
7.693
Πόντοι
2.356
Εγγρ.
9 Μαρ 2008
Μηνύματα
12.047
Κριτικές
4
Like
16.708
Πόντοι
3.936
αυτο ακριβως, τιποτα αλλο...
βατσινοβλακας.jpg
Το θυμάμαι, πόσο δίκιο είχε...και τώρα εκείνοι που ήταν υπεύθυνοι για το χάος τότε κουνάνε το δάκτυλο στους τωρινούς.

Ποιος είπε πως το κράτος δεν έχει συνέχεια...
 
Εγγρ.
9 Μαρ 2008
Μηνύματα
12.047
Κριτικές
4
Like
16.708
Πόντοι
3.936

papaphilips

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
26 Ιουλ 2018
Μηνύματα
23.074
Κριτικές
123
Like
50.925
Πόντοι
27.261
Το θυμάμαι, πόσο δίκιο είχε...και τώρα εκείνοι που ήταν υπεύθυνοι για το χάος τότε κουνάνε το δάκτυλο στους τωρινούς.

Ποιος είπε πως το κράτος δεν έχει συνέχεια...
ολα τελεια
 

Mpratan

Μέγας
Εγγρ.
29 Δεκ 2019
Μηνύματα
5.842
Κριτικές
21
Like
10.970
Πόντοι
4.546
:confused: :confused: :confused:

Ουγκάντα γίναμε :(
 
Εγγρ.
16 Νοε 2021
Μηνύματα
948
Like
2.719
Πόντοι
446
τον δικο μου τρόπο γραφής παντως λιγοι τον εκτιμούν γιατι συνήθως ειναι σύντομος :tooth: ..ομως εκτιμουν τον τόνο της φωνης μου
Τον εκτιμω αλλα πλεον μονο το τζιμακο ακουω για συμβουλες στο μπου . Στα 22 του εχει ζησει τα παντα και εχει προλαβει να συμφωνησει με σαμπζιρο .Ζει τη ζωη στα ορια:confused:
 

iakovos

Σπουδαίος
Εγγρ.
11 Ιαν 2007
Μηνύματα
23.101
Κριτικές
9
Like
13.677
Πόντοι
2.606
Επειγόντως σε ψυχίατρο η τύπισσα που της έσπασαν τα νερά από το stress στην ΑΟ και γέννησε τελικά πρόωρα ,τι να το κανω ένα μωρό που είναι 8 μηνών ,δε θέλω ένα μωρό πρόωρο ,τι να τα κάνω τα 2 χιλιαρικα αφού δε μπορουν οι γιατροί να μου ξαναβάλουν το παιδί πίσω στην κοιλιά τα λόγια της, προβλέπω να το τσιμεντωνει κάποια στιγμη θεωρωντας το προβληματικό :confused: :confused: :confused:
 
Τελευταία τροποποίηση:
Εγγρ.
7 Αυγ 2021
Μηνύματα
5.944
Like
7.693
Πόντοι
2.356
Τον εκτιμω αλλα πλεον μονο το τζιμακο ακουω για συμβουλες στο μπου . Στα 22 του εχει ζησει τα παντα και εχει προλαβει να συμφωνησει με σαμπζιρο .Ζει τη ζωη στα ορια:confused:
θεωρώ οτι ενα σαββατο δικό του ειναι ολη μας η ζωη ?
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Επειγόντως σε ψυχίατρο η τύπισσα που της έσπασαν τα νερά από το stress στην ΑΟ και γέννησε τελικά πρόωρα ,τι να το κανω ένα μωρό που είναι 8 μηνών ,δε θέλω ένα μωρό πρόωρο τα λόγια της, προβλέπω να το τσιμεντωνει κάποια στιγμη θεωροντας το προβληματικό :confused: :confused: :confused:
:confused::confused::think:
 
Εγγρ.
16 Νοε 2021
Μηνύματα
948
Like
2.719
Πόντοι
446
θεωρώ οτι ενα σαββατο δικό του ειναι ολη μας η ζωη ?
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:


:confused::confused::think:
Θα τον πεθανω στα like . Πλεον οτι λεει θα συμφωνω για τιμωρια :confused:
Επειγόντως σε ψυχίατρο η τύπισσα που της έσπασαν τα νερά από το stress στην ΑΟ και γέννησε τελικά πρόωρα ,τι να το κανω ένα μωρό που είναι 8 μηνών ,δε θέλω ένα μωρό πρόωρο τα λόγια της,τι να τα κάνω τα 2 χιλιαρικα αφού δε μπορουν οι γιατροί να μου ξαναβάλουν το παιδί πίσω στην κοιλιά, προβλέπω να το τσιμεντωνει κάποια στιγμη θεωροντας το προβληματικό :confused: :confused: :confused:
Θα παρει 2 χιλιαρικα που παιρνουν οσες γεννουν κι αλλα 2χιλιαρικα απο την ΑΟ συνολο 4 χιλιαρικα δλδ . Μαλλον τη βλεπω να περιμενει τον επομενο χειμωνα για το επομενο:confused:
 

sex volcano

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
15 Οκτ 2012
Μηνύματα
26.691
Κριτικές
183
Like
43.796
Πόντοι
21.896

3 δις από διόδια τα τελευταία έτη κ 770 εκατομ κέρδη τα 15 έτη
Κ ο Κούλης την ανάγκασε να δόσει έξι εκατομμύρια :rockon: :rockon: :rockon: :rockon:
 
Εγγρ.
29 Οκτ 2021
Μηνύματα
364
Like
430
Πόντοι
21
Αυριο πως θα παει ο κοσμος στη δουλεια του θα ανοιξει καποιος δημος τους δρομους του ειδικα στα βορεια ή το πλανο είναι δουλευουν οι κεντρο-νοτιοι και οι αλλοι οποτε λιωσουν συνεχιζουν;;
Το καλοκαιρι το πλανο ηταν ε η φωτια θα σβησει στη θαλασσα την κοιταμε μεχρι τοτε και τωρα το πλανο ειναι ε θα λιωσουν σε 3-4 μερες τα χιονια;;;
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom