Νέα

Ντονατς ... ωραια και καθαρη μπιζνα!!!!

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα majestic69
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 406
  • Εμφανίσεις 41K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

mariath

Μέλος
Εγγρ.
29 Απρ 2009
Μηνύματα
4.583
Κριτικές
6
Like
146
Πόντοι
16
[size=13pt]Ρε συ majestic69 με συγχωρείς δηλαδή, αλλά να σου κάνω μια ερώτηση θέλω:

Είναι προφανές ότι ψάχνεις να βρεις κάτι να ασχοληθείς. Μας έχεις σερβίρει 212 ιδέες για μπίζνα μέχρι τώρα εδω μέσα από τότε που γράφτηκες.

Γιατί δεν πας κάπου υπάλληλος ρε πουλάκι μου, να ησυχάσεις?
Να ησυχάσουμε κι εμείς που έχουμε διαβάσει όλες τις δουλειές που μπορεί να κάνει άνθρωπος?

Όσο για το κουστουμάκι και τη γραβατούλα που είπες (κατάλαβα ότι σε ενοχλεί), υπάρχουν και δουλειές που δεν απαιτούν στολή.  Ψάξε τέτοια.[/size]
 

troueno

Μέλος
Εγγρ.
14 Απρ 2006
Μηνύματα
3.392
Κριτικές
1
Like
903
Πόντοι
96
  19 ΜΑΓΑΖΙΆ ΦΡΑΝΤΣΑΙΖ σε 2,5 μήνες.

1000 κομμάτια πουλάνε ημερησίως.  600 ευρώ τζίρος - 200 μικτό κέρδος Χ25 μέρες = 5 χηνες. 2 χιλιάρικα τα έξοδα ΟΑΕ, λογιστής, ενοίκια, εφορίες, προσωπικό, ρεύματα τηλέφωνα.

  Καθαρά 3 χιλιάρικα τσεπάτα.


  Πολύ καλή μπίζνα για 2,5 ώρες δουλειά....  7 με 9.30 το βράδυ μόνο ανοιχτά.... 2,5 ωρίτσες.

Εργασία 8 με 6 μίνιμουμ .Τα εξοδα ειναι πιο πολλά .Το προσωπικό (ένα ατομο) κοστίζει 1000€ , ο λογιστης 100 , ο ΟΑΕΕ 300€ , το ενοικιο 600€ (μικρο μαγαζί αλλα ψιλοκεντρικό), τηλεφωνο 60€ , ρευμα 100€ , εφορία 300€  και 200€ εκτακτα Σύνολο 2500€ χοντρικα και ΟΛΑ πάγια . Για να πουλήσεις 1000 κομματια πρεπει να περασουν 300 ατομα μεσα απο το μαγαζι . Δεν υπάρχουν και πολλα μαγαζια που να περνανε 300 ατομα απο ΕΞΩ πια , πόσο μαλλον να μπαινουν μέσα . 300 πέλατες στο 8ωρο ειναι 1 πελάτης το 2λέπτο  :grin:. Πηγαινετε εξω απο ενα τετοιο μαγαζι και καθιστε  ωρες να δειτε ποσοι πελατες θα παρελάσουν . Ψηφιζω οτι ενα τετοιο μαγαζι δεχεται κατω από 50 πελατες την ημερα . 300 με 500€ τις καλές ημερες να κάνεις τζιρο . Αξιζει μονο αν εχεις ιδιοκτητο εναν χωρο και δεν ξερει τι να τον κάνεις .
 

geogoku

Μέλος
Εγγρ.
7 Δεκ 2011
Μηνύματα
115
Κριτικές
5
Like
6
Πόντοι
1
+1

μιλαμε πως ο κοσμος κανει "σαλιγκαρους" απ'εξω για να χωρεσουν στην ουρα...χαμος πραγματικα
 

xxx.gataki

Μέλος
Εγγρ.
7 Ιουλ 2012
Μηνύματα
99
Κριτικές
8
Like
0
Πόντοι
10
Πριν 15 μερες ειχα παρει τηλεφωνο να ενημερωθω.
Πραγματικα μεχρι το νεο χρονο δεν εξυπηρετουν κανενα νεο μαγαζι.
Λεφτα για αερα και φρανσαιζ δε θελουνε απο οτι ειπανε.

Στα ολα εξοδα του μαγαζιου πρεπει να υπολογιστει και οτι πρεπει ο ιδιος να παει να παρει τα ντονατ απο το κορωπι που ειναι το εργαστηριο.
Αυτο σημαινει τουλαχιστον 2-3 ωρες επιπλεον στη λειτουργια του μαγαζιου. Μια ωρα να πας , μια ωρα να περιμενεις στην ουρα , να πληρωσεις, να φορτωσεις αφου ολα τα μαγαζια την ιδια ωρα θα πηγαινουν και μια ωρα να πας στο μαγαζι.

Επισης θες καταλληλο Van για τη μεταφορα τροφιμων... ισως να ειναι και ψυγειο για να μπορεις να μεταφερεις νομιμα τα τροφιμα.

Τωρα καποιοι ειπαν για 2500 κομματια στο διωρο και αλλοι για 1000. Δε βγαινει παιδες....
Για να δωσεις 2500 πρεπει να δινεις 1 ντονατ καθε 2,88 δευτερερολεπτα. επισης για να μεταφερεις 2500 ντονατ θες φορτηγο οχι βαν.
Για 1000 ντονατ πρεπει να δινεις 1 καθε 7 δευτερα και αυτο τραβηγμενο το βρισκω.
 

Επισκέπτης
Τον τυπο τον εχω ανακαλυψει εδω και αρκετο καιρο,επιχειρηση το πολυ 2 ετων,μολις περασει η μοδα θα κατσει,εκει που ποναει το προτζεκτ ειναι οτι δεν εχει ποικολια προιοντων,6-7 ειδη εχει με αποτελεσμα να τον βαριεσε ευκολα.
 

troueno

Μέλος
Εγγρ.
14 Απρ 2006
Μηνύματα
3.392
Κριτικές
1
Like
903
Πόντοι
96
Περνα απεξω και θα δεις οτι εισαι τελειως λαθος.

  Εννοειται αναλογα και το σημειο αλλα και την ωρα αλλα σε συνοικιακη περιοχη δεν περνανε 300 ατομα απο ΕΞΩ , οχι να σου μπουν μεσα 300 άτομα .

  Στην δουλεια μου καποτε ειχα μια φιλη με ντονατσαδικο και πήρα μολις ΜΙΑ φορα για να κεράσω στο γραφείο . εγω βεβαια τρωω μονο σοκολατες και οχι ντονατς οποτε δεν ειμαι ο πιο καταλληλος .

  Θα πάω να κοιταξω εξω απο κανα τετοιο μαγαζι να μετρησω πελατεία .

 

CLOSER822

Σπουδαίος
Εγγρ.
23 Ιουν 2008
Μηνύματα
24.938
Like
11.165
Πόντοι
2.606
Τον τυπο τον εχω ανακαλυψει εδω και αρκετο καιρο,επιχειρηση το πολυ 2 ετων,μολις περασει η μοδα θα κατσει,εκει που ποναει το προτζεκτ ειναι οτι δεν εχει ποικολια προιοντων,6-7 ειδη εχει με αποτελεσμα να τον βαριεσε ευκολα.
Λοιπον....η επιχειρηση ειναι απο το 79....προφανως ειδαν εκει οτι το να δινεις πραγματα με επιταγες σε 'φουρνους και ετοιματζιδικα' και να περιμενεις μεσα στην κριση αυτοι να τα πουλησουν και συ να παρεις τα λεφτα σου-ζησε μαη μου-ΔΕΝ ΠΗΓΑΙΝΕ...υποθετω λοιπον οτι τα βαλανε κατω και κανανε κατι πολυ εξυπνο...Αντι να προσλαβουν υπαλληλους(συκα-ικα- μικα) και να στησουν δικα τους μαγαζια(παγια)συνεχισαν να κανουν αυτο που κανουν σωστα(να τα παραγουν) και κανουνε συνεργατες σε ολες τις γειτονιες της αθηνας για να πουλανε την παραγωγη τους χοντρικη....ΤΑ ΜΑΓΑΖΙΑ ΤΩΡΑ που ειναι και το ζητουμενο-Το αν πουλανε 1000 η 2000 χιλιαδες και το ποσοι πελατες μπαινουνε και κατι για 2,2δευτερα ανα ντοτατ και κατι τετοια κουλα ειναι αστεια,πουλανε με το κιλο και ποτε δεν εχω δει καποιον να αγοραζει 1τεμαχιο,αλλα το λιγοτερο 10(λογικο αφου περιμενεις σε ουρα)...σε ολα τα μαγαζια-μεχρι στιγμης- εχουν πολυ χαμηλα νοικια(μιλαμε 200-300-400ε),ουρες 40-50-70 ατομων και πολυ χαμηλα λειτουργικα(αφου ανοιγουν μολις 2μιση ωρες)....μεχρι στιγμης δεν σου ζητανε αερα για το φρανσαιζ και ισχυει οτι πας και αγοραζεις τα ντονατ με δικο σου οχημα απο το εργαστηριο τους(προς το παρων αυτο γιατι κατι εμαθα για μεγαλη παραγγελια σε μινι βαν απο γερμανια)....Ποικιλια του στυλ -ντανκιν ντονατς- δεν εχουν,αλλα εχουν πολυ καλη ποιοτητα και τιμες πολυ χαμηλες....για θεμα ποιοτητας ξερω οτι εχουν την ανωτερη πιστοποιηση που υπαρχει για τα τροφιμα.....Το ολο προτζεκτ(γινε συνεργατης μας) εχει τρομερη επιτυχια-πουλανε καθημερινα ολη την παραγωγη τους και μαλιστα ζεστα μετρητα,ενω αρων αρων τρεχουν να διπλασιασουν την μοναδα παραγωγης (γι αυτο και τα φρανσαιζ θα αρχισουν ξανα απο γεναρη)...
-Το αν θα ξεφουσκωσει η οχι δεν το ξερω,απλα στανταρ και αλλοι "παραγωγοι ντονατς" δεν θα μεινουν ετσι,αλλα θα μπουν στο παιχνιδι,οποτε μετα τα 'νανου' θα ερθουν π.χ τα "νατσο ντονατς",τα "χαρος ντονατς"(με αυτο το ονομα δεν πας πουθενα  :grin: )....
ΓΕΝΙΚΑ παντως η ολη φαση εχει κανει μεγαλο μπαμ στην αθηνα εδω και κανα 6μηνο και ολοι την συζητανε παντου!
 

panoskliros

Μέλος
Εγγρ.
24 Απρ 2012
Μηνύματα
1.116
Like
491
Πόντοι
36
αχ αθανατη Ελλαδα
κλεινουν 600 μαγαζια συμφωνα με στοιχεια και για αυτα ανοιγουν 2
το 1 απο τα 2 που ανοιγουν ειναι σουβλατζιδικο η καφετερια

εχετε καταλαβει τι ερχεται?ζειτε Ελλαδα η στον δικο σας κοσμο?

θελει ο καθε Ελληνας να κανει επιχειρηση και κανει αυτο που ξερουν ολοι,σουβλακια και καφε...αυτα παιθανανε παρτε το χαμπαρι

η θα ανοιξεις επιχειρηση που να αφορα τεχνολογια(δηλαδη να εχεις γνωση πχ σε υπολογιστες) η πας στο χωριο και κανεις πχ βιολογικες καλλιεργειες

μην πεταξετε λεφτα σε μαλακιες
Γλυφαδα ανοιξε ενας γιαουρταδικο ανοιξαν αλλοι 2-3 και ολοι μαζι βαρανε μυγες

κανει ενας μια μαλακια ακολουθουν ολοι


*αμα ειναι να πουλατε ντονατς καντε το καλοκαιρι στην παραλια..εκει θα βγαλετε λεφτα σιγα μην παρει κανεις απο πακιστανο αμα δουν Ελληνα να κανει τετοια δουλεια..παγωτο καφε και ντονατς σε ειδικο καροτσακι για παραλια
φιλος μου το κανε εβγαλε 3000ευρω το μηνα και μαυρα..αποδειξεις και μλκιες δν εχει
 

Επισκέπτης
Λοιπον....η επιχειρηση ειναι απο το 79....προφανως ειδαν εκει οτι το να δινεις πραγματα με επιταγες σε 'φουρνους και ετοιματζιδικα' και να περιμενεις μεσα στην κριση αυτοι να τα πουλησουν και συ να παρεις τα λεφτα σου-ζησε μαη μου-ΔΕΝ ΠΗΓΑΙΝΕ...υποθετω λοιπον οτι τα βαλανε κατω και κανανε κατι πολυ εξυπνο...Αντι να προσλαβουν υπαλληλους(συκα-ικα- μικα) και να στησουν δικα τους μαγαζια(παγια)συνεχισαν να κανουν αυτο που κανουν σωστα(να τα παραγουν) και κανουνε συνεργατες σε ολες τις γειτονιες της αθηνας για να πουλανε την παραγωγη τους χοντρικη....ΤΑ ΜΑΓΑΖΙΑ ΤΩΡΑ που ειναι και το ζητουμενο-Το αν πουλανε 1000 η 2000 χιλιαδες και το ποσοι πελατες μπαινουνε και κατι για 2,2δευτερα ανα ντοτατ και κατι τετοια κουλα ειναι αστεια,πουλανε με το κιλο και ποτε δεν εχω δει καποιον να αγοραζει 1τεμαχιο,αλλα το λιγοτερο 10(λογικο αφου περιμενεις σε ουρα)...σε ολα τα μαγαζια-μεχρι στιγμης- εχουν πολυ χαμηλα νοικια(μιλαμε 200-300-400ε),ουρες 40-50-70 ατομων και πολυ χαμηλα λειτουργικα(αφου ανοιγουν μολις 2μιση ωρες)....μεχρι στιγμης δεν σου ζητανε αερα για το φρανσαιζ και ισχυει οτι πας και αγοραζεις τα ντονατ με δικο σου οχημα απο το εργαστηριο τους(προς το παρων αυτο γιατι κατι εμαθα για μεγαλη παραγγελια σε μινι βαν απο γερμανια)....Ποικιλια του στυλ -ντανκιν ντονατς- δεν εχουν,αλλα εχουν πολυ καλη ποιοτητα και τιμες πολυ χαμηλες....για θεμα ποιοτητας ξερω οτι εχουν την ανωτερη πιστοποιηση που υπαρχει για τα τροφιμα.....Το ολο προτζεκτ(γινε συνεργατης μας) εχει τρομερη επιτυχια-πουλανε καθημερινα ολη την παραγωγη τους και μαλιστα ζεστα μετρητα,ενω αρων αρων τρεχουν να διπλασιασουν την μοναδα παραγωγης (γι αυτο και τα φρανσαιζ θα αρχισουν ξανα απο γεναρη)...
-Το αν θα ξεφουσκωσει η οχι δεν το ξερω,απλα στανταρ και αλλοι "παραγωγοι ντονατς" δεν θα μεινουν ετσι,αλλα θα μπουν στο παιχνιδι,οποτε μετα τα 'νανου' θα ερθουν π.χ τα "νατσο ντονατς",τα "χαρος ντονατς"(με αυτο το ονομα δεν πας πουθενα  :grin: )....
ΓΕΝΙΚΑ παντως η ολη φαση εχει κανει μεγαλο μπαμ στην αθηνα εδω και κανα 6μηνο και ολοι την συζητανε παντου!
Συμφωνω 100%,ο τυπος εκανε το απλο και κονομαει γερα,αν παρατηρησεις ακουγετε παντου το ονομα του τον τελευταιο καιρο,η ποιοτητα του ειναι παρα πολυ καλη,καμια σχεση με αλλα φαγωσιμα προιοντα που τα πουλανε σε τετοιες τιμες (χοτ ντογκ)αλλα πιστευω οτι πρεπει να αναβαθμισει την ποικιλια γιατι πουλαει λιγα προιοντα,εγω ας πουμε πηρα 3 φορες και δεν ξανα παω γιατι τον βαρεθηκα,επισης πιστευω οτι θα ξεφουσκωσει γρηγορα γιατι το ντονατ σαν προιονδεν απευθυνετε στο συνολο των Ελληνων,ειναι κατι ξενο που δεν το γουσταρουν ολοι.
 

troueno

Μέλος
Εγγρ.
14 Απρ 2006
Μηνύματα
3.392
Κριτικές
1
Like
903
Πόντοι
96
...........ουρες 40-50-70 ατομων ........

μην τα παραλέμε .

Εφυγαν οι ουρες απο την Τραπεζα και πήγαν στα ντόνατς ????

Εγω παντως σε οποια περιοχη πάω η κίνηση ειναι μηδενική . Μονο τα μεγαλα εμπορικά εχουν κόσμο , απο την επομενη εβδομαδα θα κάνω τουρνε στην Αθηνα (ευρυτερη οχι μόνο κεντρο) να κόψω κίνηση .

Αν μιλατε για ΕΝΑ μαγαζι που εχει κινηση δεν διαφωνω γιατι δεν ξερω . ΓΕΝΙΚΑ η περατζαδα εχει πέσει πάντως .

κατα τα αλλα ο panoskiros εχει δικιο κλεινουν 10 μαγαζια και ανοιγει μια καφετερια . Και ποιος ρε μαγκα θα ερθει να πιει καφε ?? τα μαγαζια γυρω σου εκλεισαν , θα ερθει ο αλλος απο το σπίτι  να χαζευει τον δρόμο ;; Πηγα Στουρναρη 11 το πρωι και με επιασε η ψυχη μου . Κλειστα μαγαζια ερημοι δρομοι , του χρονου θα κλεισουν και τα τυροπιταδικα /καφε .
 

CLOSER822

Σπουδαίος
Εγγρ.
23 Ιουν 2008
Μηνύματα
24.938
Like
11.165
Πόντοι
2.606
μην τα παραλέμε .

Εφυγαν οι ουρες απο την Τραπεζα και πήγαν στα ντόνατς ????

Εγω παντως σε οποια περιοχη πάω η κίνηση ειναι μηδενική . Μονο τα μεγαλα εμπορικά εχουν κόσμο , απο την επομενη εβδομαδα θα κάνω τουρνε στην Αθηνα (ευρυτερη οχι μόνο κεντρο) να κόψω κίνηση .

Αν μιλατε για ΕΝΑ μαγαζι που εχει κινηση δεν διαφωνω γιατι δεν ξερω . ΓΕΝΙΚΑ η περατζαδα εχει πέσει πάντως .

κατα τα αλλα ο panoskiros εχει δικιο κλεινουν 10 μαγαζια και ανοιγει μια καφετερια . Και ποιος ρε μαγκα θα ερθει να πιει καφε ?? τα μαγαζια γυρω σου εκλεισαν , θα ερθει ο αλλος απο το σπίτι  να χαζευει τον δρόμο ;; Πηγα Στουρναρη 11 το πρωι και με επιασε η ψυχη μου . Κλειστα μαγαζια ερημοι δρομοι , του χρονου θα κλεισουν και τα τυροπιταδικα /καφε .
ΜΕΓΑΛΕ η κινηση εχει μειωθει τοσο που νομιζεις οτι πρωταγωνιστεις σε ταινια ΜΕ ΖΟΜΠΙ...ΚΑΙ ναι μιλαμε για ενα συγκεκριμενο ειδος μαγαζιου(ουτε καν μαλιστα-15 με 20 τετραγωνικα βια)στα οποια γινετε της ποπης!
 

troueno

Μέλος
Εγγρ.
14 Απρ 2006
Μηνύματα
3.392
Κριτικές
1
Like
903
Πόντοι
96
ΜΕΓΑΛΕ η κινηση εχει μειωθει τοσο που νομιζεις οτι πρωταγωνιστεις σε ταινια ΜΕ ΖΟΜΠΙ...ΚΑΙ ναι μιλαμε για ενα συγκεκριμενο ειδος μαγαζιου(ουτε καν μαλιστα-15 με 20 τετραγωνικα βια)στα οποια γινετε της ποπης!

 Εσύ ξερεις . Εγω ουτε που τα ειχα ακουσει . Θα  πάω σε κάποιο  να κόψω κίνηση .

 Για την ιστορια τα πρατηρια λειτουργουν 7-9 και οχι τα καταστήματα .

 

CLOSER822

Σπουδαίος
Εγγρ.
23 Ιουν 2008
Μηνύματα
24.938
Like
11.165
Πόντοι
2.606
 Εσύ ξερεις . Εγω ουτε που τα ειχα ακουσει . Θα  πάω σε κάποιο  να κόψω κίνηση .

 Για την ιστορια τα πρατηρια λειτουργουν 7-9 και οχι τα καταστήματα .
:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: το ιδιο ειναι φιλε...ανοιγουν 19μμ μεχρι 21.30μμ ,λογικα για να πιασουν ολη την γκαμα πελατων που υπαρχει(αυτους που εχουν ηδη σχολασει απο δουλεια,πιτσιρικια που δεν εχουν σχολειο και αυτους που τελειωνουν απο τα μαγαζια στις 21.00..δεν ξερω αν ειναι καλη μπιζνα η οχι,αλλα ο χοντρεμπορας εκανε γαμηστερη κινηση ματ,ρισπεκτ!
 

troueno

Μέλος
Εγγρ.
14 Απρ 2006
Μηνύματα
3.392
Κριτικές
1
Like
903
Πόντοι
96
:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: το ιδιο ειναι φιλε...

  Ως πρατήρια θεωρω τα εργαστηρια και οχι τα καταστηματα . Αλλωστε οταν ετρωγα πολλά γλυκα και επινα καφε προτιμουσα να τρωω ενα γλυκακι με τον πρωινό καφε . Βραδιατικα σου καθεται λίγο το γλυκό ενω το μεσημερακι το χωνευεις. Εγω ξερω οτι το πρωι δουλευουν αυτα  και το απογευματακι τα κλεινουν . 

Δουλεια που να εισπρατεις 2000€ την ημερα δυσκολα υπάρχει . Εδω μασατζιδικο με 3 δωματια  να ανοιξεις που να δουλευει 8ωρο πας μαξιμουμ για τζιρο 1920 (8*80*3=1920)  :cheesy: :grin:

  Δουλειες που να γυρνας σπίτι σου με χιλιαρικα δεν υπάρχουν (νομιμες σίγουρα οχι).

 

alfreewind

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Απρ 2012
Μηνύματα
1.230
Κριτικές
32
Like
221
Πόντοι
616
majestic βάλε κάτι καλά στο μυαλό σου:

ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΛΕΦΤΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΑ ΔΙΕΚΔΙΚΗΣΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ,

ΤΟΤΕ
[size=10pt][size=30pt]
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΛΕΦΤΑ[/size][/size]

κατάλαβες;


Μεσα εισαι....μαλλον εισαι απο τους λιγους που καταλαβαινουν.
Οι υπολοιποι δειτε τα ηλεκτονικοτσιγαραδικα και τα γιαουρτοπαγωταδικα.Ανοιξαν κανα δυο και ο κοσμος εκανε ντου στο καινουργιο και μετα που γεμισε ο τοπος δεν βλεπουν πελατη ουτε καθε τριτη μερα...........
 

alfreewind

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Απρ 2012
Μηνύματα
1.230
Κριτικές
32
Like
221
Πόντοι
616
γιατί όπως και σ όλες τις φούσκες ισχύει ο απόλυτος νόμος του ΟΠΟΙΟΣ ΠΡΟΛΑΒΕΙ
οι πρώτοι θα φάνε, οι επόμενοι θα χάσουν

χρηματιστήριο, ακίνητα, κλπ

Σωστος ο μπουρδελιαρης...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom