Νέα

Νομική Συμβουλή: Γαμος και περιουσιακα στοιχεία

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα MASTER CHIEF CAPTAIN
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 225
  • Εμφανίσεις 11K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

baros

Ανώτερος
Εγγρ.
20 Ιαν 2010
Μηνύματα
82.617
Κριτικές
31
Like
13.196
Πόντοι
5.097
ena αφιερωμα στα εκλεκτα 'μελη-φιλους' :2on1::piss:
 

Easy Rider

Μέγας
Εγγρ.
4 Νοε 2020
Μηνύματα
9.337
Κριτικές
18
Like
20.297
Πόντοι
4.546
Δεν τον πέταξε έξω, λογικά μέχρι να ενηλικιωθεί το παιδί της έχει παραχωρηθεί το σπίτι. Μετά πάλι πίσω στο νόμιμο ιδιοκτήτη

Πριν παντρευτειτε προσεξτε πολυ και κανονιστε με εναν συμβουλο να μεινετε ασφαλεις οσον αφορα τις περιουσιες σας. Μια απο τις αναγκες της γυναικας ειναι να εξασφαλισουν σπιτι και διατροφη και θα το κανουν με καθε τροπο. Ξερω τουλαχιστον 3 περιστστικα που οι καργιολοτσες οι γυναικες τους τους πεταξαν εξω απο το ιδιο τους το σπιτι..

Δεν ξερω περι ηλιθιους νομους τι γινεται, αυτο που ξερω ειναι οτι πρωτα πρεπει να κανονισετε αυτα και μετα να γινει παντρεια, μην ειστε μαλακες..
Τυπικά, προστατεύεται το παιδί, και σωστά. Πρακτικά όμως, ο Νόμος τον πέταξε έξω από το ίδιο του το σπίτι, έως την ενηλικίωση του παιδιού (και την συχνά ΠΛΗΡΗ λοβοτομή που κάνει η φεμιναζίστρια στα παιδιά της εναντίον του πρώην της: οι περισσότερες περιπτώσεις δεν αξίζουν κάτι τέτοιο, παρά ελάχιστες που είχαν ναυάγια άντρες και καθάρματα)

Γιατί να μην πετάξει την κάργια όξω και να μείνει ο ίδιος στο σπίτι του με το παιδί του;;; Γιατί ζούμε σε μια γυναικοναζιστική χώρα, όπως οι περισσότερες στη Δύση, γυναίκες δικαστές(και όλα τα μουνόδουλα αρσενικά δικαστές χωρίς όρχεις που αυτοπροσδιορίζονται ως φεμινιστές) ποιανού το μέρος θα πάρουν - τι κάνει νιάου νιάου στα κεραμίδια.
 
  • Like
Αντιδράσεις: The1

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
6.478
Κριτικές
1
Like
6.163
Πόντοι
2.356
Αυτο που με καλύπτει είναι να υπογράψει οτι
1. Δεν θα έχει καμια αξίωση (είτε να έρθουν στην κατοχή της είτε να κάνει χρήση αυτών) απο τα καθε λογής περιουσιακά μου στοιχεία προ γάμου, και
2. Αν χωρίσουμε δεν θα αξιώνει για τον εαυτό της (ακόμα και αν ειναι άνεργη),οποιασδηποτε μορφης ενίσχυση (πχ χρήματα, στέγη κτλ), και
3. Τη ΜΟΝΗ οικονομική υποχρέωση που θα έχω είναι ΑΝ υπάρχουν απόγονοι να καταβάλω το 50% για την διαβίωσή των απογόνων και ΜΟΝΟ αυτών. Μόνο ομως το 50%, είτε εχει αυτή εργασία είτε οχι. Το άλλο 50% να έχει την υποχρέωση να το καλύψει η ίδια.

Το θέμα ειναι αν έχει ισχύ ένα τέτοιο έγγραγο οπως και αν λεγεται αυτό (προγαμιαίο συμβόλαιο, συμβολαιογραφική πραξη , κτλ) αν προκύψει διαζύγιο απόγάμο ή λύση του συμφώνου συμβίωσης.
Αυτά που ζητάς, δεν προβλέπονται (που λέγαμε και στον στρατό) στο οικογενειακό δίκαιο.

Ο δικαστής στο Ελλαδιστάν κρίνει με αυτά που βλέπει και ακούει από τους συνηγόρους.

Δεν είμαι νομικός, αλλά μπορεί να στο πιστοποιήσει ο/η δικηγόρος σου.
 

montiliani

Σεβαστός
Εγγρ.
30 Απρ 2008
Μηνύματα
1.942
Like
6.944
Πόντοι
1.056
Mια Λεξη και Φευγω......΄'Μακρυα"...!!!!!!
 

Συνημμένα

  • αρχείο λήψης.jpg
    αρχείο λήψης.jpg
    8,6 KB · Εμφανίσεις: 30

Talibanakos44

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Δεκ 2015
Μηνύματα
958
Κριτικές
10
Like
3.426
Πόντοι
736
Αυτο που με καλύπτει είναι να υπογράψει οτι
1. Δεν θα έχει καμια αξίωση (είτε να έρθουν στην κατοχή της είτε να κάνει χρήση αυτών) απο τα καθε λογής περιουσιακά μου στοιχεία προ γάμου, και
2. Αν χωρίσουμε δεν θα αξιώνει για τον εαυτό της (ακόμα και αν ειναι άνεργη),οποιασδηποτε μορφης ενίσχυση (πχ χρήματα, στέγη κτλ), και
3. Τη ΜΟΝΗ οικονομική υποχρέωση που θα έχω είναι ΑΝ υπάρχουν απόγονοι να καταβάλω το 50% για την διαβίωσή των απογόνων και ΜΟΝΟ αυτών. Μόνο ομως το 50%, είτε εχει αυτή εργασία είτε οχι. Το άλλο 50% να έχει την υποχρέωση να το καλύψει η ίδια.

Το θέμα ειναι αν έχει ισχύ ένα τέτοιο έγγραγο οπως και αν λεγεται αυτό (προγαμιαίο συμβόλαιο, συμβολαιογραφική πραξη , κτλ) αν προκύψει διαζύγιο απόγάμο ή λύση του συμφώνου συμβίωσης.
OK πολύ σωστά όλα αυτά και συμφωνώ απόλυτα. Τώρα ας πιάσουμε μία περίπτωση στην οποία θα υπογράψει χωρίς πλήρη γνώση. Τότε θα μπορεί να επικαλεστεί ότι υπέγραψε ένα αγνοία της, ίσως επίσης υπογράψει με πλήρης γνώση την υπογραφή και μετά στο δικαστήριο προσπάθησε να στο γυρίσει ότι την έχεις απάντησεOK πολύ σωστά όλα αυτά και συμφωνώ απόλυτα. Τώρα ας πιάσουμε μία περίπτωση στην οποία θα υπογράψει χωρίς πλήρη γνώση. Τότε θα μπορεί να επικαλεστεί ότι υπέγραψε ένα αγνοία της, ίσως επίσης υπογράψει με πλήρης γνώση την υπογραφή και μετά στο δικαστήριο προσπάθησε να στο γυρίσει ότι την έχεις εξαπατήσει για διάφορους λόγους.
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.388
Like
10.924
Πόντοι
3.556
το να "διαλέξεις καποια που δεν θα σου δημιουργήσει τετοια προβλήματα" δεν μπορείς να το ξέρεις ΑΝ θα της γυρίσει καποια στιγμή το μυαλό και να στο παίξει αλμυρό φυστίκι.

Αν ηταν ετσι τα πραγματα θα το έκανα ολοι αυτο.
Τυπε ισως σου φανει αστειο αλλα σου προτεινω να κανεις ενα τεστ που θεωρω πως ειναι το καλυτερο τεστ για την εξεταση της ποιοτητας μιας γυναικας. Απλα ρωτησε της (φερτο στη συζητηση πλαγιως) τι γενικο βαθμο εβγαλε στην Γ Γυμνασιου. Ουτε στο Λυκειο, ουτε νωριτερα, αλλα ακριβως στην Γ Γυμνασιου.
Οσο μεγαλυτερος ο βαθμος που θα σου απαντησει, τοσο μικροτερη η πιθανοτητα να σου φερθει σα λεσι μετα το γαμο. Υπαρχει συσχετιση μεταξυ αυτων των δυο, που εχουμε αναλυσει σε αλλο νημα, και δε χρειαζεται να μπουμε σε λεπτομερειες. Εξαιρεσεις δεν αποκλειονται, αλλα υπαρχει ΙΣΧΥΡΗ ΣΥΣΧΕΤΙΣΗ.
Αμα σου πει κανενα 19+, προχωρα με κλειστα ματια και φροντισε να το κανεις γρηγορα μην στη φαει κανενας αλλος. Οι σοβαροτερες γυναικες ανηκουν σε αυτην την κατηγορια. Υπαρχει ενα πακετο ιδιοτητων στον χαρακτηρα τους, που τις εκανε να βγαλουν αυτο το 19+ και που τις συνοδευει σε ολο τους το βιο.
Ρωτησε αν θελεις και τον εαυτο σου. Θα προτιμουσες να ανοιξεις σπιτικο με τη συμμαθητρια σου που εβγαζε 20 Μαθηματικα, Γλωσσα, Γεωγραφια, Βιολογια, Φυσικη, Ιστορια, και τη σεβοτανε ολοι οι καθηγητες, συμμαθητες, κλπ η με το λεσακι των πισω θρανιων που με το ζορι περνουσε την ταξη και ασχολιοταν ολη μερα με τσιγαριλικια, πουτανιλικια, μηχανες, παρτυ, εβριζε σα νταλικερης δεν ανοιγε βιβλιο και ετρωγε αποβολες;
 

Talibanakos44

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Δεκ 2015
Μηνύματα
958
Κριτικές
10
Like
3.426
Πόντοι
736
Αυτά που ζητάς, δεν προβλέπονται (που λέγαμε και στον στρατό) στο οικογενειακό δίκαιο.

Ο δικαστής στο Ελλαδιστάν κρίνει με αυτά που βλέπει και ακούει από τους συνηγόρους.

Δεν είμαι νομικός, αλλά μπορεί να στο πιστοποιήσει ο/η δικηγόρος σου.
Δεν τα γνωρίζω όπως εσύ λογικά, θα ήθελα τότε να μας διαφωτίσεις τι μπορούμε να κάνουμε εφόσον λες ότι αυτά δε στέκουν. Τι προτείνεις τι μπορείς να κάνεις ώστε να μη σου γαμήσει τη ζωή μετά από το διαζύγιο, υπάρχει λύση γιατί ο γάμος είναι μία κίνηση η οποία εφόσον διαλυθεί σου καταστρέφει τη ζωή
 
OP
OP
MASTER CHIEF CAPTAIN
Εγγρ.
20 Ιαν 2018
Μηνύματα
450
Like
569
Πόντοι
81
Δεν τον πέταξε έξω, λογικά μέχρι να ενηλικιωθεί το παιδί της έχει παραχωρηθεί το σπίτι. Μετά πάλι πίσω στο νόμιμο ιδιοκτήτη
Μετά ζήσε μάη μου...

Το παιδι ειναι 5 χρονων...μεχρι να ενηληκιωθει θα του το εχουν κανει μπουρδελο , ασε που θα εχει δωσει ενα καρο λεφτα για να νοικιαζει αλλου....
 
OP
OP
MASTER CHIEF CAPTAIN
Εγγρ.
20 Ιαν 2018
Μηνύματα
450
Like
569
Πόντοι
81
Τυπε ισως σου φανει αστειο αλλα σου προτεινω να κανεις ενα τεστ που θεωρω πως ειναι το καλυτερο τεστ για την εξεταση της ποιοτητας μιας γυναικας. Απλα ρωτησε της (φερτο στη συζητηση πλαγιως) τι γενικο βαθμο εβγαλε στην Γ Γυμνασιου. Ουτε στο Λυκειο, ουτε νωριτερα, αλλα ακριβως στην Γ Γυμνασιου.
Οσο μεγαλυτερος ο βαθμος που θα σου απαντησει, τοσο μικροτερη η πιθανοτητα να σου φερθει σα λεσι μετα το γαμο. Υπαρχει συσχετιση μεταξυ αυτων των δυο, που εχουμε αναλυσει σε αλλο νημα, και δε χρειαζεται να μπουμε σε λεπτομερειες. Εξαιρεσεις δεν αποκλειονται, αλλα υπαρχει ΙΣΧΥΡΗ ΣΥΣΧΕΤΙΣΗ.
Αμα σου πει κανενα 19+, προχωρα με κλειστα ματια και φροντισε να το κανεις γρηγορα μην στη φαει κανενας αλλος. Οι σοβαροτερες γυναικες ανηκουν σε αυτην την κατηγορια. Υπαρχει ενα πακετο ιδιοτητων στον χαρακτηρα τους, που τις εκανε να βγαλουν αυτο το 19+ και που τις συνοδευει σε ολο τους το βιο.
Ρωτησε αν θελεις και τον εαυτο σου. Θα προτιμουσες να ανοιξεις σπιτικο με τη συμμαθητρια σου που εβγαζε 20 Μαθηματικα, Γλωσσα, Γεωγραφια, Βιολογια, Φυσικη, Ιστορια, και τη σεβοτανε ολοι οι καθηγητες, συμμαθητες, κλπ η με το λεσακι των πισω θρανιων που με το ζορι περνουσε την ταξη και ασχολιοταν ολη μερα με τσιγαριλικια, πουτανιλικια, μηχανες, παρτυ, εβριζε σα νταλικερης δεν ανοιγε βιβλιο και ετρωγε αποβολες;
Εχω μια συμμαθητρια μου, ηταν του 19 - 20 σε ολες τις ταξεις, απο Γυμνασιο μεχρι Γ λυκείου, και ειναι μεγάλη καργιόλα....
Δεν αποτελει κριτηριο αυτο που αναφερεις....
 

The1

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
15 Φεβ 2019
Μηνύματα
1.458
Κριτικές
14
Like
4.589
Πόντοι
746
Αποτυχια που σε 300 χρονια απο τωρα θα εχει αποφερει 5 εγγονια, 15 δισεγγονα, 35 τρισεγγονα, 75 τετρασεγγονα, 225 πεντασεγγονα, 3275 εξασεγγονα και 15.378 εφτασεγγονα και γενικα μια ολοκληρη πολη απο απογονους, ειναι διαφορετικο απο ενα διαζυγιο με μηδεν απογονους.

Συναγωνιστή... τα μαθηματικα σου με έχουν αφήσει άναυδο...

Με την λογαριθμική πρόοδο που αυξάνονται τα διαζύγια...

Σε 300 χρόνια το 80% των παιδιών θα προέρχονται από αποτυχημενους γάμους και ακολούθως θα κάνουν αποτυχημενους γάμους

Τώρα αν θεωρείς επιτυχία να γεννιέται απλά ένα παιδί ... και κάποιος από εμάς να καταστρέφεται οικονομικά τότε μαλλον πρέπει να σκεφτείς καλύτερα
 

montiliani

Σεβαστός
Εγγρ.
30 Απρ 2008
Μηνύματα
1.942
Like
6.944
Πόντοι
1.056
οποτε μου μπαινουν τρελλες ιδεες για παιδια και γαμους βλεπω την ταινια...."Η δε γυνη να φοβητε τον Αντρα"και μου φευγουν οι ιδεες....και επανερχομαι στα συγκαλα μου....
υσ.Πριν αρκετο καιρο μια φιλη..(.ο θεος να την κανει φιλη) μου προτεινε να παντρευτω μια φιλη της εναντι χρηματικου ποσου......ψαχνανε οι Καριολες τον Μαλακα....την κυτταξα στραβα...της εβαλα χερακι και ηρεμησε....και για την ιδεα και πιο πολυ για τα χρηματα....Καριολες .....
 
Τελευταία τροποποίηση:

paparoupas

Μέγας
Εγγρ.
12 Ιαν 2006
Μηνύματα
1.234
Κριτικές
10
Like
1.823
Πόντοι
4.180
Τυπικά, προστατεύεται το παιδί, και σωστά. Πρακτικά όμως, ο Νόμος τον πέταξε έξω από το ίδιο του το σπίτι, έως την ενηλικίωση του παιδιού (και την συχνά ΠΛΗΡΗ λοβοτομή που κάνει η φεμιναζίστρια στα παιδιά της εναντίον του πρώην της: οι περισσότερες περιπτώσεις δεν αξίζουν κάτι τέτοιο, παρά ελάχιστες που είχαν ναυάγια άντρες και καθάρματα)

Γιατί να μην πετάξει την κάργια όξω και να μείνει ο ίδιος στο σπίτι του με το παιδί του;;; Γιατί ζούμε σε μια γυναικοναζιστική χώρα, όπως οι περισσότερες στη Δύση, γυναίκες δικαστές(και όλα τα μουνόδουλα αρσενικά δικαστές χωρίς όρχεις που αυτοπροσδιορίζονται ως φεμινιστές) ποιανού το μέρος θα πάρουν - τι κάνει νιάου νιάου στα κεραμίδια.
Εδω ρε φιλε στην κωλοισπανια, και οσονουπω και παντου, υπαρχει αδεια περιοδου, καταλαβαινεις?? Παει η γυναικα στον προισταμενο, του λεει εχω περιοδο. Της λεει αυτος, πηγαινε σπιτι, εχεις αδεια απο το νομο. Μετα απο 3 μερες, του λεει αυτη, ποναω, υποφερω. Τι θα πει ο προισταμενος, ''χεστηκα ελα δουλεψε''? τελεισσε αν το κανει. Θα τον φανε ζωντανο. Οπτε θα πει ''ναι, κατσε σπιτι, θα αναλαβουμε εμεις''.

Αλλα...καλα να παθουμε. μαλακες μουνοδουλοι μια ζωη. Προσπαθουμε να βρουμε τη ''μαμα'' μας στο μουνι μιας γυναικας και της τα δινουμε ολα. Οποτε, καλα να παθουμε.

Υπαρχει βεβαια και η λυση της αλλοδαπης, αλλα ποιος εχει τα @@ να το κανει? Ελαχιστοι μονο, που βρηκαμε ομως την ησυχια μας
 
  • Like
Αντιδράσεις: The1

paparoupas

Μέγας
Εγγρ.
12 Ιαν 2006
Μηνύματα
1.234
Κριτικές
10
Like
1.823
Πόντοι
4.180
Συναγωνιστή... τα μαθηματικα σου με έχουν αφήσει άναυδο...

Με την λογαριθμική πρόοδο που αυξάνονται τα διαζύγια...

Σε 300 χρόνια το 80% των παιδιών θα προέρχονται από αποτυχημενους γάμους και ακολούθως θα κάνουν αποτυχημενους γάμους

Τώρα αν θεωρείς επιτυχία να γεννιέται απλά ένα παιδί ... και κάποιος από εμάς να καταστρέφεται οικονομικά τότε μαλλον πρέπει να σκεφτείς καλύτερα
Καταρχην, σε 50 χρονια, λενε επιστημονες, θα εχει εξασθενησει πολυ το ανδρικο χρωμοσωμα, οποτε στα 300 χρονια που λετε, αν υπαρχει ακομα πλανητης, δε θα υπαρχουν αντρες. Οποτε πλακομουνι φουλ, και παιδια μαλλον με σωληνα.
 
  • Χαχα
Αντιδράσεις: The1

paparoupas

Μέγας
Εγγρ.
12 Ιαν 2006
Μηνύματα
1.234
Κριτικές
10
Like
1.823
Πόντοι
4.180
Λοιπον, μια και πολλα αναφερθηκαν στο ''τον πεταξε εξω απο το σπιτι του'', σαφως και δεν ειναι ετσι τα πραγματα.
Οταν υπαρχει παιδι απο τον γαμο, και στην πορεια το ζευγαρι χωρισει,
ΚΑΙ η συζυγος δεν εχει σπιτι,
ΚΑΙ παρει την επιμελεια του παιδιου,
ΚΑΙ ειναι σε προφανη δυσχερεστερη οικονομικη θεση απο τον συζυγο,
ΚΑΙ δεν ειναι υπαιτια για το διαζυγιο,

τοτε ο δικαστης τοποθετει το παιδι σε σπιτι του συζυγου, μαζι με τον ασκοντα την επιμελεια, που μεχρι το νομο της συνεπιμελειας, ηταν η συζυγος. Δεν υπαρχει καμια μεταβιβαση κυριοτητας οπως λανθασμενα υπαινισσονται καποιοι παραπανω

Αυτα.
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.388
Like
10.924
Πόντοι
3.556
Υπαρχει βεβαια και η λυση της αλλοδαπης, αλλα ποιος εχει τα @@ να το κανει? Ελαχιστοι μονο, που βρηκαμε ομως την ησυχια μας
Ησυχαζεις ομως πραγματικα με την αλλοδαπη; Δεν ειναι λιγες οι περιπτωσεις που παιρνουν τα παιδια και γυριζουν στη χωρα τους. Και εκει ισως ειναι ακομα χειροτερα, γιατι ουσιαστικα χανεις τελειως την επαφη με τα παιδια σου
 

paparoupas

Μέγας
Εγγρ.
12 Ιαν 2006
Μηνύματα
1.234
Κριτικές
10
Like
1.823
Πόντοι
4.180
Ησυχαζεις ομως πραγματικα με την αλλοδαπη; Δεν ειναι λιγες οι περιπτωσεις που παιρνουν τα παιδια και γυριζουν στη χωρα τους. Και εκει ισως ειναι ακομα χειροτερα, γιατι ουσιαστικα χανεις τελειως την επαφη με τα παιδια σου
Αν η αλλοδαπη προερχται απο χωρα με σαφως καλυτερο βιοτικο επιπεδο, π.χ Σκανδιναβια,
και ο ελληναρας ειναι τρελο ναυαγιο
καλυτερα να παρει τα παιδακια να σωθουν. Ομως εγω ειχα υποψη μου ανατολικο-σλαβο-ευρωπαιες, που ακομα εχουμε να τους ''πουλησουμε'' το live yr myth in greece
 

montiliani

Σεβαστός
Εγγρ.
30 Απρ 2008
Μηνύματα
1.942
Like
6.944
Πόντοι
1.056
αντε...και για να το συνεχισω να περναει λιγο η ωρα.....η συγκεκριμενη φιλη ειναι παντρεμενη με Ελληνα...αλλος Μαλακας αυτος.....χαχχααχααχα......και δουλευει στην επαρχια.....εδω και καιρο....η σχεση τους βεβαια ειναι του Κωλου.....και προχθες που ημουν κεντρο εσπασε ο διαολος το ποδι του και τον πετυχα σε καποιο μαγαζι .....αυτος ειχε ηδη ψωνισει και εγω πηγαινα να ψωνισω.....οταν με ειδε ψιλοκομπλαρε..."μασησε"...γιατι ειναι παλιοπουστας...και αφου χαιρετηθηκαμε μου λεει στο φιναλε να μην αναφερω τιποτα στην γυναικα του για την συναντηση μας....χαχαχαχαχαχαχχαχα.....η γυναικα του ξερει οτι δεν κατεβηκε για Πασχα.....χαχαχαχχαχαχαχα...
Και γαμω τους γαμους...
 

montiliani

Σεβαστός
Εγγρ.
30 Απρ 2008
Μηνύματα
1.942
Like
6.944
Πόντοι
1.056
Αν η αλλοδαπη προερχται απο χωρα με σαφως καλυτερο βιοτικο επιπεδο, π.χ Σκανδιναβια,
και ο ελληναρας ειναι τρελο ναυαγιο
καλυτερα να παρει τα παιδακια να σωθουν. Ομως εγω ειχα υποψη μου ανατολικο-σλαβο-ευρωπαιες, που ακομα εχουμε να τους ''πουλησουμε'' το live yr myth in greece
αστο αδελφε...ξυπνησανε και αυτες....παραπανω απο τις τρελλες τις δικες μας.....
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom