Νέα

Νομική Συμβουλή: Γαμος και περιουσιακα στοιχεία

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα MASTER CHIEF CAPTAIN
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 225
  • Εμφανίσεις 11K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

The1

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
15 Φεβ 2019
Μηνύματα
1.458
Κριτικές
14
Like
4.589
Πόντοι
746
Διαζυγιο Brad PItt - Angelina Jolie

"Pitt has contributed more than $1.3 million in bills for Jolie and their six children and loaned the actress $8 million to help her buy her current home."

Μπορείτε να εξηγήσετε γιατί πρέπει να πληρώνεις μια πολυεκατομυριουχο και να τις δανεισεις και χρήματα για να αγοράσει σπίτι... αφού σου έχει πάρει πρώτα 2 σπίτια και εκατονταδες εκατομυρια μέσω διαζυγίου...

Καταλαβαινεται όταν σας λέμε ότι το παιχνίδι είναι στημένο εναντίων των ανδρών... ανεξάρτητα από το πόσο πλούσια είναι η γυναίκα

Και ο μαλακας ο Pitt ...
αντί να γαμαει μουνακια για 100 ζωές... παντρεύτηκε την ψυχανομαλη που του έχει κάνει τη ζωή πατίνι ...
 

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
6.478
Κριτικές
1
Like
6.163
Πόντοι
2.356
Πάρα πολύ ωραία στην θεωρία είναι αυτά και εγώ αυτό θέλω να κάνω άμα βρισκόμουνα σε τέτοια κατάσταση, αλλά ας βάλουμε το ενδεχόμενο ότι είσαι όλα OK με τη σχέση σου και θες να προχωρήσεις κι αυτή δεν το δέχεται αυτό το πράγμα θέλει γαμώ τι κάνεις σ αυτή τη περίπτωση
Να ένα ερώτημα για το ChatGPT.

"How to have children in Greece whilst avoiding legal issues with scumbag Ελλεεινίδες" :confused: :confused:

Πέρα από πλάκα, δύσκολο ερώτημα για κάποιον που είναι 100% εναντίον αυτής της γελοίας ιστορίας που λέγεται γάμος.

Τώρα αν θέλει κάποιος να συνεισφέρει στην επίλυση του δημογραφικού προβλήματος της χώρας :confused: θα πρότεινα:

1) Το test του George71. Συμφωνώ μαζί του ότι υπάρχει ισχυρή ένδειξη για ένα συγκροτημένο άτομο, που ξέρει από νωρίς τι σημαίνει στοχοπροσήλωση και επίλυση προβλημάτων.

2) Τρελή ψυχολογική ανάλυση για το άτομο και το περιβάλλον του. Τι μέρος του λόγου είναι η ίδια, το σόϊ της, για ποιο λόγο είναι μαζί μου, πως βλέπει τον εαυτό της σε 7 χρόνια από σήμερα, σε 14 και σε 21. Για τα πολλαπλάσια του 7, η στατιστική των γάμων έχει δείξει ενδιαφέροντα πράγματα.

3) Τι σημαίνει μένω μαζί με το άτομο VS μένω μόνος μου; Αν περνάς θαυμάσια μόνος σου ή έστω και κατ' ελάχιστον χειρότερα με την άλλη, δεν κάνεις το βήμα με τίποτα. Αν αντίθετα, δεν μπορείς να ζεις χωρίς την άλλη, προχωράς και όπου σε βγάλει. Ταξίδι είναι και υπάρχουν και φουρτούνες, το θέμα είναι να μην βουλιάξει το καράβι (no pun intended).

Όπως έλεγε και ο συγχωρεμένος ο Robin Williams στο Good Will Hunting "Nobody's perfect. The real deal is if you're perfect for each other".

Αυτά.
 
Τελευταία τροποποίηση:

Talibanakos44

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Δεκ 2015
Μηνύματα
958
Κριτικές
10
Like
3.426
Πόντοι
736
Να ένα ερώτημα για το ChatGPT.

"How to have children in Greece whilst avoiding legal issues with scumbag Ελλεεινίδες" :confused: :confused:

Πέρα από πλάκα, δύσκολο ερώτημα για κάποιον που είναι 100% εναντίον αυτής της γελοίας ιστορίας που λέγεται γάμος.

Τώρα αν θέλει κάποιος να συνεισφέρει στην επίλυση του δημογραφικού προβλήματος της χώρας :confused: θα πρότεινα:

1) Το test του George71. Συμφωνώ μαζί του ότι υπάρχει ισχυρή ένδειξη για ένα συγκροτημένο άτομο, που ξέρει από νωρίς τι σημαίνει στοχοπροσήλωση και επίλυση προβλημάτων.

2) Τρελή ψυχολογική ανάλυση για το άτομο και το περιβάλλον του. Τι μέρος του λόγου είναι η ίδια, το σόϊ της, για ποιο λόγο είναι μαζί μου, πως βλέπει τον εαυτό της σε 7 χρόνια από σήμερα, σε 14 και σε 21. Για τα πολλαπλάσια του 7, η στατιστική των γάμων έχει δείξει ενδιαφέροντα πράγματα.

3) Τι σημαίνει μένω μαζί με το άτομο VS μένω μόνος μου; Αν περνάς θαυμάσια μόνος σου ή έστω και κατ' ελάχιστον χειρότερα με την άλλη, δεν κάνεις το βήμα με τίποτα. Αν αντίθετα, δεν μπορείς να ζεις χωρίς την άλλη, προχωράς και όπου σε βγάλει. Ταξίδι είναι και υπάρχουν και φουρτούνες, το θέμα είναι να μην βουλιάξει το καράβι (no pun intended).

Όπως έλεγε και ο συγχωρεμένος ο Robin Williams στο Good Will Hunting "Nobody's perfect. The real deal is if you're perfect for each other".

Αυτά.
Θεωρώ ότι αυτό το τεστ δεν είναι σοβαρό τεκμήριο τουλάχιστον αυτή είναι η προσωπική μου άποψη. Η καλύτερη μαθήτρια της τάξης μου όταν ήμασταν Τρίτη γυμνασίου στη πενταήμερη έκανε παρτουζες με αλλους τρεις κ γνωρίζω μόνο αυτό φαντάσου. Επίσης κοπέλα της τάξεως του 20 σε όλη τη σχολική της καριέρα από καλή οικογένεια, σαφώς κ σπουδαγμένη σε βαρβάτη σχολή, ξεσκιζότανε ως βιζιτα ανεξάρτητη οποτε δε θεωρώ ότι έχω τόσο σχέση το ποσο καλή μαθήτρια ήταν
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.388
Like
10.924
Πόντοι
3.556
Θεωρώ ότι αυτό το τεστ δεν είναι σοβαρό τεκμήριο τουλάχιστον αυτή είναι η προσωπική μου άποψη. Η καλύτερη μαθήτρια της τάξης μου όταν ήμασταν Τρίτη γυμνασίου στη πενταήμερη έκανε παρτουζες με αλλους τρεις κ γνωρίζω μόνο αυτό φαντάσου. Επίσης κοπέλα της τάξεως του 20 σε όλη τη σχολική της καριέρα από καλή οικογένεια, σαφώς κ σπουδαγμένη σε βαρβάτη σχολή, ξεσκιζότανε ως βιζιτα ανεξάρτητη οποτε δε θεωρώ ότι έχω τόσο σχέση το ποσο καλή μαθήτρια ήταν
Σιγουρα υπαρχουν εξαιρεσεις. Στη δικη μου περιπτωση ολες αλλα και ολοι οι 19+ της Γ Γυμνασιου ειχανε εξισου καλη πορεια σε Λυκειο, σπουδες (πολλοι εξ αυτων Ιατρικη Ελλαδα), καριερα και γαμο
Το ιδιο και στο χωριο μου που αποτελει εξισου καλο δειγμα. Ολα τα παιδια που εβγαζαν 19+ εκαναν καλη καριερα και οικογενειες.
Μοναδικες εξαιρεσεις 1-2 περιπτωσεις που τα φορτωσαν στον κοκκορα αλλα και σε αυτες τις περιπτωσεις ειχανε ξεκινησει τσιγαρα, κλπ που σε καθε περιπτωση, οσο και αν ακουγεται λεπτομερεια, το καπνισμα μπορει να σε κανει απο μαθητη του 19, μαθητη του 16. Υπαρχουν συγκεκριμενοι λογοι και για αυτο.
Οποτε κατα την προσωπικη μου αποψη, εαν καποια ανηκε στην κατηγορια 19+ και δεν καπνιζε ποτε στη ζωη της, δινω τις μεγαλυτερες πιθανοτητες να σταθει επαξια μεσα σε μια οικογενεια, σε σχεση με αλλες κατηγοριες γυναικων.
Απο κει και περα, φυσικα βλεπεις και πως εξελιχθηκε στην πορεια η εν λογω κοπελα, οι περισσοτερες ενδειξεις τασης για προκοπη ειναι εκει μπροστα διαθεσιμες (που σπουδασε, που δουλευει, κλπ)
Το βεβαιο ειναι πως αν δε μπορεις να εισαι σιγουρος για μια κοπελα του 19+ που περασε Ιατρικη δεν καπνισε ποτε, και μετα απο πολλα χρονια σε νοσοκομεια πλεον δουλευει δικο της ιατρειο και καθαριζει 3-4.000 το μηνα, τοτε δε μπορεις να εισαι σιγουρος για καμια αλλη. Το ιδιο για δικηγορινες, αρχιτεκτονισες, μηχανικους, καθηγητριες, κλπ
 

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
6.478
Κριτικές
1
Like
6.163
Πόντοι
2.356
Θεωρώ ότι αυτό το τεστ δεν είναι σοβαρό τεκμήριο τουλάχιστον αυτή είναι η προσωπική μου άποψη.
Δεν είναι ΤΟ κριτήριο, αλλά αποτελεί ένδειξη.

Για μένα επίσης αποτελεί ΙΣΧΥΡΟΤΑΤΟ κριτήριο, αν ψήφισε ΟΧΙ στο δημοψήφισμα.

Και δεν κάνω πλάκα.

Αν είσαι Σύριζα, sorry.
 

Talibanakos44

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Δεκ 2015
Μηνύματα
958
Κριτικές
10
Like
3.426
Πόντοι
736
Δεν είναι ΤΟ κριτήριο, αλλά αποτελεί ένδειξη.

Για μένα επίσης αποτελεί ΙΣΧΥΡΟΤΑΤΟ κριτήριο, αν ψήφισε ΟΧΙ στο δημοψήφισμα.

Και δεν κάνω πλάκα.

Αν είσαι Σύριζα, sorry.
Χαχαχα όχι μυστη πάλι το κουσούρι ν είμαι ΣΥΡΙΖΑ δε το έχω. Σωστό όμως αυτό π λες σαν κριτήριο. Σίγουρα παίζει κάποιο ρόλο το υπόβαθρο σχολείο τι έκανε κ πως σπουδές κ οικογένεια αλλά δεν αποτελεί πάντα το κανόνα
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.347
Κριτικές
1
Like
32.283
Πόντοι
8.006

madrach

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
29 Σεπ 2015
Μηνύματα
2.125
Κριτικές
10
Like
1.572
Πόντοι
506
Συναγωνιστή ... μιας και το ανέφερες

Ειχα γκομενες από Γαλλία, Ρουμανία, Σερβία, Ουκρανία και Ρωσία πολύ όμορφες...

Κάποια στιγμή τις πέρασα μια βόλτα από Ελλάδα γιατί γούσταραν καλοκαίρι

Με μια δόση ειρωνείας και ανωτερωτητας όλες μου ελεγαν ...

Greek girls are so ugly ... how can greek guys bother with them ...


Ηταν σαν να ειχα παρκάρει Ferrari ... δίπλα σε Fiat
αυτη ακριβως ηταν η ερωτση που μας κανανε κατι κοπελες απο τις Βουλγαρια που τις ειχαμε καλεσει, παει 20ετια.
"Πως ειναι δυνατο να κυνηγατε εσεις αυτα τα μπαζα!"
Οι ελληνιδες οσοι εχεται καποια ελξη για αυτες το κανεται απο συνηθεια και μονο, οι περισσοτερες εχουν ανδοπρεποι εξωτερικα χαρακτηριστικα , περιπου σαν τραβελοι
 
OP
OP
MASTER CHIEF CAPTAIN
Εγγρ.
20 Ιαν 2018
Μηνύματα
450
Like
569
Πόντοι
81
Στην Ελλαδα δεν ισχυουν προγαμιαια συμβολαια. Μην βλεπετε πολλές αμερικανικες ταινιες.
Καλησπέρα Καπετάνιε της Νομικής

Υπάρχει καποια νομική προσέγγιση στο θέμα του νήματος?

Ευχαριστώ τα μάλλα!
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.347
Κριτικές
1
Like
32.283
Πόντοι
8.006
Καλησπέρα Καπετάνιε της Νομικής

Υπάρχει καποια νομική προσέγγιση στο θέμα του νήματος?

Ευχαριστώ τα μάλλα!
Δεν μπορεις να προστατευθεις τύπε. Η μονη λυση ειναι να τα μεταβιβασεις ολα πριν το γαμο σε τριτα προσωπα.
 

goustarwnaxunw

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Αυγ 2019
Μηνύματα
977
Like
3.113
Πόντοι
446
Υπαρχουν ακομα ατομα στον δυτικό κόσμο εν ετη 2023 που παντρευονται? Και μάλιστα στο ελλαδισταν? Με ελλεηνιδες? Γιατι το κάνετε ρε μάγκες αυτο στον εαυτό σας?
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.347
Κριτικές
1
Like
32.283
Πόντοι
8.006
Υπαρχουν ακομα ατομα στον δυτικό κόσμο εν ετη 2023 που παντρευονται? Και μάλιστα στο ελλαδισταν? Με ελλεηνιδες? Γιατι το κάνετε ρε μάγκες αυτο στον εαυτό σας?
Ποσο δικιο εχεις ρε φιλε...
 
OP
OP
MASTER CHIEF CAPTAIN
Εγγρ.
20 Ιαν 2018
Μηνύματα
450
Like
569
Πόντοι
81
Δεν κάνεις γάμο με την καμία, διότι βάζεις συγγενή 1ου βαθμού στη ζωή σου όπως η μάνα σου και ο πατέρας σου.

Κάνεις παιδί εκτός γάμου και προχωράς σε αναγνώριση πατρότητας τέκνου εκούσια με την συναίνεση της μαντάμ. Αυτό σημαίνει ότι αποκτάς την γονική μέριμνα του τέκνου με όλα τα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις που απορρέουν από αυτή.

Αυτό θα έκανα εγώ, με την αρωγή της δικηγόρου μου φυσικά.
Δηλαδη στην περιπτωση αυτη του εκτος γαμου, γλιτώνεις να δίνεις διατροφή στη μανταμ αν βρεθεί άνεργη αλλά πληρώνεις φανταζομαι κανονικα τις υποχρεωσεις σου για το παιδι?

Και τι γινεται στην περιπτωση που η μανταμ δεν εχει σπιτι δικό της και εχει λάβει την επιμελεια του τεκνου? Παλι θα μενει στο σπιτι μου (μαζι με το παιδί αφπυ εχει την επιμέλεια) παρότι δεν ημασταν παντρεμενοι?
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.347
Κριτικές
1
Like
32.283
Πόντοι
8.006
Δηλαδη στην περιπτωση αυτη του εκτος γαμου, γλιτώνεις να δίνεις διατροφή στη μανταμ αν βρεθεί άνεργη αλλά πληρώνεις φανταζομαι κανονικα τις υποχρεωσεις σου για το παιδι?

Και τι γινεται στην περιπτωση που η μανταμ δεν εχει σπιτι δικό της και εχει λάβει την επιμελεια του τεκνου? Παλι θα μενει στο σπιτι μου (μαζι με το παιδί αφπυ εχει την επιμέλεια) παρότι δεν ημασταν παντρεμενοι?
Οχι τύπε, δεν μπορει να υποχρεωθεις να μεινει στο σπιτι σου.
 
OP
OP
MASTER CHIEF CAPTAIN
Εγγρ.
20 Ιαν 2018
Μηνύματα
450
Like
569
Πόντοι
81
Δεν μπορεις να προστατευθεις τύπε. Η μονη λυση ειναι να τα μεταβιβασεις ολα πριν το γαμο σε τριτα προσωπα.
Να σου θεσω ενα πιο προσωπικό ερώτημα. ΑΝ εσυ ηθελες να κανεις με καποια ενα παιδι, και ας πουμε οτι η οικονομική σου κατάσταση ειναι κατα κοινή ομολογία πολύ καλύτερη αυτής, τι θα έκανες για να προστατευθείς στο ενδεχόμενο διαζυγίου?

Ευχαριστώ για την τοποθέτηση!!
 

paparotriftoulas

Ανώτατος
Εγγρ.
13 Σεπ 2014
Μηνύματα
9.967
Κριτικές
67
Like
29.244
Πόντοι
10.336
Υπαρχουν ακομα ατομα στον δυτικό κόσμο εν ετη 2023 που παντρευονται? Και μάλιστα στο ελλαδισταν? Με ελλεηνιδες? Γιατι το κάνετε ρε μάγκες αυτο στον εαυτό σας?
κοινωνικη κατακραυγη απο κουτσομποληδες, παιδια, πιεσεις απο τις οικογενειες και των δυο, και φυσικα, απειρο φλεξ με τον γαματο γαμο που κοστισε 20.000ευρω (κερασμενος απο τα περηφανα πεθερικα βεβαιως) ενω ο καθενας εχει μισθο 800.

κλαρινογαμπροι και ινσταγκραμοψωλουδες, οι καλυτεροι πελατες
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.347
Κριτικές
1
Like
32.283
Πόντοι
8.006
Να σου θεσω ενα πιο προσωπικό ερώτημα. ΑΝ εσυ ηθελες να κανεις με καποια ενα παιδι, και ας πουμε οτι η οικονομική σου κατάσταση ειναι κατα κοινή ομολογία πολύ καλύτερη αυτής, τι θα έκανες για να προστατευθείς στο ενδεχόμενο διαζυγίου?

Ευχαριστώ για την τοποθέτηση!!
Τιποτα δεν θα μπορουσα να κανω, νομικά. Το παιδι το πληρωνεις ανεξαρτητως γαμων και διαζυγιων.
Στην πραξη θα φροντιζα να εχω καλες σχεσεις με την μητερα του παιδιου, να δινω κατι για το παιδι, να το βλεπω τακτικα και να μην μπλεξουμε με δικαστηρια.
 

goustarwnaxunw

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Αυγ 2019
Μηνύματα
977
Like
3.113
Πόντοι
446
κοινωνικη κατακραυγη απο κουτσομποληδες, παιδια, πιεσεις απο τις οικογενειες και των δυο, και φυσικα, απειρο φλεξ με τον γαματο γαμο που κοστισε 20.000ευρω (κερασμενος απο τα περηφανα πεθερικα βεβαιως) ενω ο καθενας εχει μισθο 800.

κλαρινογαμπροι και ινσταγκραμοψωλουδες, οι καλυτεροι πελατες

κοινωνικη κατακραυγη απο αποτυχημενα ναυαγια που βλαστιμανε την ωρα και την στιγμη που παντρευτηκαν
 
OP
OP
MASTER CHIEF CAPTAIN
Εγγρ.
20 Ιαν 2018
Μηνύματα
450
Like
569
Πόντοι
81
Τιποτα δεν θα μπορουσα να κανω, νομικά. Το παιδι το πληρωνεις ανεξαρτητως γαμων και διαζυγιων.
Στην πραξη θα φροντιζα να εχω καλες σχεσεις με την μητερα του παιδιου, να δινω κατι για το παιδι, να το βλεπω τακτικα και να μην μπλεξουμε με δικαστηρια.
Για τις υποχρεώσεις απεναντι στο παιδί δεν το συζητάμε, εννοείται θα συμμετέχω κανονικά.
Αναφέρομαι στη μητέρα του παιδιού, να προστατευθώ είτε να μην την πληρωνω ενω πχ καθεται ή να μην εκμεταλλέυεται (εστω και με τη διαμονή της ) σε πχ δικό μου ακίνητο.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.347
Κριτικές
1
Like
32.283
Πόντοι
8.006
Για τις υποχρεώσεις απεναντι στο παιδί δεν το συζητάμε, εννοείται θα συμμετέχω κανονικά.
Αναφέρομαι στη μητέρα του παιδιού, να προστατευθώ είτε να μην την πληρωνω ενω πχ καθεται ή να μην εκμεταλλέυεται (εστω και με τη διαμονή της ) σε πχ δικό μου ακίνητο.
Οχι, διατροφη σε πρωην συζυγο προβλεπεται μονο σε πολυ σπανιες περιπτωσεις αν ειναι απορη και μιλαμε για στοιχειωδη ποσά. Για το σπιτι ούτε συζητηση
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom