Νέα

Νίκος Γκάλης

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα rory6gal
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 584
  • Εμφανίσεις 37K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

georgebest

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2007
Μηνύματα
9.382
Κριτικές
7
Like
376
Πόντοι
366
Το μπάσκετ φυσικά και δεν έχει καμιά σχέση με τότε . Το γήπεδο είναι πλεον σκακιέρα , οι παίκτες "κτίζονται" με τελείως διαφορετική λογική , προέχει η καταστροφή του αντιπάλου και ο καθένας έχει πολύ συγκεκριμένο ρόλο στο παιχνίδι ...λογικό ερώτημα δεν μπορεί να είναι αν ο Διαμαντίδης πχ είναι καλύτερος του Γκάλη αλλά αν έπαιζε κάποιος τύπος με το "feeling" του Γκάλη , πως θα προσάρμοζε το παιχνίδι του στις σημερινές συνθήκες !

συμφωνώ
 

georgebest

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2007
Μηνύματα
9.382
Κριτικές
7
Like
376
Πόντοι
366
φιλε μου και τοτε απλα ηταν τα πραγματα.
δηλαδη οχι ηταν υπηρχαν και πολλα συστηματα οπως σωστα ειπες.Αλλα οταν επαιζε καποιος με τον Αρη μια εντολη υπηρχε..ΣΒΗΣΤΕ ΤΟΝ ΓΚΑΛΗ.Υπαρχουν βιντεο μπορεις να δεις,πραγματικα να τον φυλανε 2-3παιχτες,ακομα και σε περιπτωσεις ολη η πενταδα σε λευ απ :grin:

και τους εσβηνε..και δν μιλαμε για παγκρατι και σπορτινγκ.μιλαμε για τρεισερ,για γιουγκοπλαστικα μακαμπι .οσο και να μην υπηρχαν αμυνες ..ε αυτεσ οι ομαδες ειχαν την αφροκρεμα

έτσι ακριβώς όπως τα λες είναι. Όλες οι ομάδες προσάρμοζαν την άμυνα πάνω στον Γκάλη κι όμως αυτός τις ξέσκιζε. Με τα σημερινά αμυντικά συστήματα και τον τρόπο που μαθαίνουν οι πάιχτες σήμερα να πάιζουν άμυνα, όμως, μην είσαι βέβαιος ότι θα τα κατάφερνε τόσο καλά
 

FABOULOS

Μέλος
Εγγρ.
9 Οκτ 2007
Μηνύματα
3.791
Like
6
Πόντοι
16
οκ, το ευρωμπάσκετ του 2011 εννοείς. Φαντάσου τώρα, ο Μακαλεμπ ήταν πράγματι ο ήρωας της διοργάνωσης με μ.ο. γύρω στους 20 πόντους. Στο αντίστοιχο ευρωμπάσκετ του '87 ίσως να έβαζε και 30αρες που ήταν και πιο χαλαρές οι άμυνες. Η δε άμυνα των Σκοπίων, έπρεπε να έχεις κάνει ανθρακωρύχος για να τους βάλεις καλάθι. Τελικώς όλο αυτό δεν είναι πιο κοντά στη δική μου άποψη που λέει ότι ο Γκάλης θα δυσκολευόταν να βάλει 30αρες στη σημερινή εποχή;
Σωστά του 2011 εννοούσα.Για το άλλο που λές,υποθετικά μπορεί και να συνέβαινε,το να δυσκολεύοταν,ο Γκάλης να βάλει 30άρες στην σημερινή εποχή.Υποθετικά πάντα,γιατί έχει αλλάξει πολύ το μπάσκετ από τότε.Αλλωστε,ελάχιστοι παίχτες στις μέρες μας,βάζουν 30 πόντους ή ακόμα και 40 πόντους,που όταν βάλουν,γίνεται πανικός γιατί δεν συμβαίνει συχνά.Εδώ 20 πόντους βάζουν κάποιοι,και το κάνουν θέμα!
 

georgebest

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2007
Μηνύματα
9.382
Κριτικές
7
Like
376
Πόντοι
366
Σωστά του 2011 εννοούσα.Για το άλλο που λές,υποθετικά μπορεί και να συνέβαινε,το να δυσκολεύοταν,ο Γκάλης να βάλει 30άρες στην σημερινή εποχή.Υποθετικά πάντα,γιατί έχει αλλάξει πολύ το μπάσκετ από τότε.Αλλωστε,ελάχιστοι παίχτες στις μέρες μας,βάζουν 30 πόντους ή ακόμα και 40 πόντους,που όταν βάλουν,γίνεται πανικός γιατί δεν συμβαίνει συχνά.Εδώ 20 πόντους βάζουν κάποιοι,και το κάνουν θέμα!

έτσι είναι. Αν κάποιος βάλει 30 πόντους, ο προπονητής θα φάει τ' αρχίδια του να βρει τι δεν πήγε καλά κι αναγκάστηκε ένας παίχτης να πάρει την ομάδα στην πλάτη του
 

FABOULOS

Μέλος
Εγγρ.
9 Οκτ 2007
Μηνύματα
3.791
Like
6
Πόντοι
16
Σωστά,γι' αυτό συμβαίνει ελάχιστες φορές.Έχει αλλάξει πολύ το μπάσκετ,παίζουν με πολλά συστήματα,σε σχέση με τότε.
Και δεν υπάρχει,αυτό που λέγαμε τότε,ο ηγέτης,να πάρει την ομάδα στην πλάτη του.Είναι ελάχιστοι πλέον.
 

maximilian

Μέλος
Εγγρ.
25 Σεπ 2009
Μηνύματα
1.643
Like
30
Πόντοι
16
Ο Νίκος είναι ο μεγαλύτερος Ευρωπαίος μπασκετμπολίστας όλων των εποχών δεν υπάρχει καμιά αμφιβολία γι' αυτό.
Η χειρότερη στιγμή του που θυμάμαι ήταν στο Μιλάνο κόντρα στη Τρέισερ το χειμώνα του 1986 που ήταν η ρεβάνς του 98-67 της Θεσ/κης. Το παιχνίδι έληξε 83-49 για τους Ιταλούς. Πρέπει να ήταν το πιο βρώμικο παιχνίδι στην ιστορία του ευρωπαϊκού μπάσκετ. Ο Νίκος σούταρε και δεν έβρισκε ούτε στεφάνι. Ο Ρωμανίδης έβγαζε τρίποντα στο τέλος και ο Ιωαννίδης τον έκανε αλλαγή. Ο Σούμποτιτς "τραυματίστηκε" και βγήκε νωρίς...

 
 

boobssucker

Μέλος
Εγγρ.
11 Απρ 2009
Μηνύματα
1.071
Κριτικές
1
Like
234
Πόντοι
36
:pipa3:
Ο Νίκος είναι ο μεγαλύτερος Ευρωπαίος μπασκετμπολίστας όλων των εποχών δεν υπάρχει καμιά αμφιβολία γι' αυτό.
Η χειρότερη στιγμή του που θυμάμαι ήταν στο Μιλάνο κόντρα στη Τρέισερ το χειμώνα του 1986 που ήταν η ρεβάνς του 98-67 της Θεσ/κης. Το παιχνίδι έληξε 83-49 για τους Ιταλούς. Πρέπει να ήταν το πιο βρώμικο παιχνίδι στην ιστορία του ευρωπαϊκού μπάσκετ. Ο Νίκος σούταρε και δεν έβρισκε ούτε στεφάνι. Ο Ρωμανίδης έβγαζε τρίποντα στο τέλος και ο Ιωαννίδης τον έκανε αλλαγή. Ο Σούμποτιτς "τραυματίστηκε" και βγήκε νωρίς...

 Ακουστηκαν και ειπωθηκαν πολλα και ενδιαφεροντα απ ολους σας.χαιρομαι ρε καρντασια,παρα τις διαφωνιες σας σε επιμερους θεματα,ο νικολας ακομη κρατα ενωμενους τους υγιεις φιλαθλους...
Τεχνικα ειπατε πολλα.θα σας πω κατι σχετικα με τομερωτημαη απορια που εχετε κατα ποσον ο νικος θα εβαζε σημερα τριανταρες.πιστευω πως οχι μεν,αλλα δεν θα χαλουσε κανεναν αν ειχε ενα παικτη με εικοσι ποντους και καμια δεκα η δεκαπεντε ασσιστνανα παιχνιδι.γιατι ο νικος,οταν δεν εκτελουσε,εβγαζε ασσιστ.και με το συστημα της προσαρμοζμενη; Αμυνας,των παγιδων,αλλα καιμτω πολλων πλεον αθλητων με πλουσια τεχνικα προσοντα,θα προσεφερε παλιμστην ομαδα 40-50ποντους...αυτα ως προςτην τεχνικη λεπτομερεια που ελειπε απο τα σχολια...το αλλο καιμτο πιο σημαντικο ειναι το εξης...
Ο γκαλης ,σε σχεση με ukoc,drazen,arvidas κτλ...ειχε την εξης διαδορα.η προσφορα του στο αθλημα...κανενας απι αυτους δεν πηρε το μπασκετ απο το μηδεν και το ανυψωσε εκει...οι αλλοι επαιζαν σε χωρες και ομαδες με χρηματα,υποδομες,ιστορια στις ακαδημιες ταλεντων...επισης, οχι μονο τομαθλημα,αλλα η βιομηχανια marketing,η διαφημιση,η τηλεραση,το θεαμα,ο τυπος,τα εισητηρια,ποσος κοσμος εφαγε ψωμι ...και η κορωνιδα της προσφορας?ενας λαος,με μηδενικες εμπειριες απο εθνικες επιτυχιες σε συλλογικα αθληματα,ανεβηκε...εβιωσε σημαντικος...ναι,εστω και μεσα αποντον αθλητισμο,διοτι την ιστορια μας καιμτον πολιτισμο μας,την τεχνη,την βαφτισαμε "κουλτουρα",δεν διδαξαμε στα (και δεν διδαχθηκαμε ως παιδια) φιλοσοφια,θεατρο...απεγνωσμενα ο λαος ψαχνει να αναδειχθει μεσα απο εθνικες επιτυχιες...και απο τον καθε χ και ψ τη ςτηλεορασης ,ηντον λαθε πολιτικο,ε, ο νικολας τιμησε τομεθνος,την πατριδα,ενωσε τους ελληνες,εγινε υγιες προτυπο,καιμοχι οπως σημερα τα προτυπαμτης βιζιτας και της ησσονος προσπαθειας,του ωχαδερφισμου και της λαμογια;.φιλοτιμο,δουλεια,ταπεινοφροσυνη,λιγα  λογια διδαξε....γι αυτο και ο νικολας δεν εχει τιμηθει ως σημερα....ΔΕΝ θελουν προτυπα υγιη,δεν θελουν ο,τιδηποτε θυμιζει την ελληνικη ψυχη...
 

geman30

Μέλος
Εγγρ.
17 Δεκ 2008
Μηνύματα
916
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
6
Ο Νίκος είναι ο μεγαλύτερος Ευρωπαίος μπασκετμπολίστας όλων των εποχών δεν υπάρχει καμιά αμφιβολία γι' αυτό.
Η χειρότερη στιγμή του που θυμάμαι ήταν στο Μιλάνο κόντρα στη Τρέισερ το χειμώνα του 1986 που ήταν η ρεβάνς του 98-67 της Θεσ/κης. Το παιχνίδι έληξε 83-49 για τους Ιταλούς. Πρέπει να ήταν το πιο βρώμικο παιχνίδι στην ιστορία του ευρωπαϊκού μπάσκετ. Ο Νίκος σούταρε και δεν έβρισκε ούτε στεφάνι. Ο Ρωμανίδης έβγαζε τρίποντα στο τέλος και ο Ιωαννίδης τον έκανε αλλαγή. Ο Σούμποτιτς "τραυματίστηκε" και βγήκε νωρίς...

Έτσι είναι φίλε. Για όποιον ήταν στο παλατρουσσάρντι εκείνο το βράδυ, όπως έτυχε σε μένα, ήταν ολοφάνερο οτι κάτι δεν πήγαινε καλά.
Κατα πάσα πιθανότητα κανείς δεν θα μάθει ποτέ την αλήθεια για εκείνο το ματς, αλλά ακόμα και οι ιταλοί δεν μπορούσαν να πιστέψουν στα μάτια τους με αυτά που έβλεπαν. Σε πολλές στιγμές του αγώνα σωπαίνανε απο την έκπληξή τους, αντί να πανηγυρίσουν άστοχες επιθέσεις του αρη.
 

apolyto_arseniko

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2008
Μηνύματα
77.482
Like
196
Πόντοι
866
Ο Νίκος είναι ο μεγαλύτερος Ευρωπαίος μπασκετμπολίστας όλων των εποχών δεν υπάρχει καμιά αμφιβολία γι' αυτό.
Η χειρότερη στιγμή του που θυμάμαι ήταν στο Μιλάνο κόντρα στη Τρέισερ το χειμώνα του 1986 που ήταν η ρεβάνς του 98-67 της Θεσ/κης. Το παιχνίδι έληξε 83-49 για τους Ιταλούς. Πρέπει να ήταν το πιο βρώμικο παιχνίδι στην ιστορία του ευρωπαϊκού μπάσκετ. Ο Νίκος σούταρε και δεν έβρισκε ούτε στεφάνι. Ο Ρωμανίδης έβγαζε τρίποντα στο τέλος και ο Ιωαννίδης τον έκανε αλλαγή. Ο Σούμποτιτς "τραυματίστηκε" και βγήκε νωρίς...

 
τυπε λες να ηταν λιγο στημενο εκεινο το παιχνιδι? :grin:
 

jaygatsby

Μέλος
Εγγρ.
5 Αυγ 2010
Μηνύματα
7.898
Κριτικές
1
Like
346
Πόντοι
86
Ο Νίκος είναι ο μεγαλύτερος Ευρωπαίος μπασκετμπολίστας όλων των εποχών δεν υπάρχει καμιά αμφιβολία γι' αυτό.
Η χειρότερη στιγμή του που θυμάμαι ήταν στο Μιλάνο κόντρα στη Τρέισερ το χειμώνα του 1986 που ήταν η ρεβάνς του 98-67 της Θεσ/κης. Το παιχνίδι έληξε 83-49 για τους Ιταλούς. Πρέπει να ήταν το πιο βρώμικο παιχνίδι στην ιστορία του ευρωπαϊκού μπάσκετ. Ο Νίκος σούταρε και δεν έβρισκε ούτε στεφάνι. Ο Ρωμανίδης έβγαζε τρίποντα στο τέλος και ο Ιωαννίδης τον έκανε αλλαγή. Ο Σούμποτιτς "τραυματίστηκε" και βγήκε νωρίς...   

Ρωμανίδης, Σούμποτιτς, τι ονόματα μου θυμίζετε τώρα (χώρια ο Νικ)

μεγαλώνουμε γαμώ την πουτάνα μου.  :'(
 

Επισκέπτης
Ρωμανίδης, Σούμποτιτς, τι ονόματα μου θυμίζετε τώρα (χώρια ο Νικ)

μεγαλώνουμε γαμώ την πουτάνα μου.  :'(

pegasus_LARGE_t_1041_105691750.JPG


Κλάψε..
 

Altinho

Σεβαστός
Εγγρ.
14 Ιουλ 2008
Μηνύματα
434
Κριτικές
10
Like
88
Πόντοι
1.992
τότε υπήρχε και η Sato...

γιατί γυρίζεις το μαχαίρι αφού το μπήξεις???

αυτοί οι δύο ποιοί είναι? δεν τους θυμάμαι.

από παοκτσήδες θυμάμαι τον Κόρφα...
Λυπηρίδης και Μάικ Τζόουνς
 

jaygatsby

Μέλος
Εγγρ.
5 Αυγ 2010
Μηνύματα
7.898
Κριτικές
1
Like
346
Πόντοι
86
Λυπηρίδης.  :'( :'( :'( :dancing:
 

geman30

Μέλος
Εγγρ.
17 Δεκ 2008
Μηνύματα
916
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
6
O Νίκος Γκάλης είναι μέλος του Hall Of Fame της FIBA από το 2007, ιδρυτικό μάλιστα, αφού το ευρωπαϊκό «μουσείο» του μπάσκετ είναι μία όψιμη εφεύρεση.

Προχθές ανακοινώθηκε η υποψηφιότητά του για το πραγματικό Hall Of Fame, το οποίο κατοικοεδρεύει στο Σπρίνγκφιλντ της Μασσαχουσέτης, στο κολέγιο όπου παίχτηκε για πρώτη φορά (έστω σε πρωτόγονη μορφή) το αγαπημένο μας άθλημα. Εάν υπερψηφιστεί από τους σοφούς που έχουν λόγο στην τελική ετυμηγορία, θα δει να υψώνεται στην οροφή της αίθουσας των τιμών ένα λάβαρο με το τιμημένο όνομά του, σαν νομπελίστας του μπάσκετ.

Μήπως έχει κάποιος αντίρρηση; Αν ναι, ας σηκώσει το χέρι του για να τον δείξουμε με το δάχτυλο εμείς οι υπόλοιποι. Eλάτε, μην ντρέπεστε. Να προσέχετε όμως τα ιπτάμενα γιαούρτια.

«Ας δουν τους ξένους, μήπως και ντραπούν», δήλωσε προχθές από το ερημητήριό του στη Θεσσαλονίκη ο θεός του ελληνικού -και εν πολλοίς του ευρωπαϊκού- μπάσκετ. Αυτή η μαχαιριά είναι χειρότερη κι από γιαούρτι. Θα πρέπει να τη μοιραστούν εξ ημισείας η ελληνική Πολιτεία, η Ελληνική Ομοσπονδία μπάσκετ, ο Αρης, ο Παναθηναϊκός, αλλά και όλοι εμείς που τρώμε παντεσπάνι χάρη στα χρυσά του χέρια. Περισσότερο απ' όλους, αυτοί που έριξαν αρνητική ψήφο στην εισήγηση για μετονομασία του ΟΑΚΑ (ή και του Αλεξάνδρειου) σε «γήπεδο Νίκος Γκάλης».

Εiναι, είπαν, άκυρο να βαφτίζεται ένας αθλητικός χώρος με το όνομα κάποιου που βρίσκεται εν ζωή. Να περιμένουμε δηλαδή να πεθάνει, όπως ο άμοιρος Σαμαράς. Και να μη γευτεί τις τιμές που του αρμόζουν! Ντροπή και ξανά ντροπή. Κανονικά θα έπρεπε να ονομάζονται «γήπεδο Νίκος Γκάλης» όχι μόνο το Αλεξάνδρειο και το ΟΑΚΑ, αλλά και το ΣΕΦ και η Πυλαία και όλα τα υπόλοιπα γυμναστήρια όπου παίζεται η πορτοκαλί μπάλα σε αυτή την αχάριστη και μίζερη χώρα.

Ποy θα βρισκόταν μωρέ το μπάσκετ, αν δεν έφερνε τον Γκάλη από την Αμερική το '79 ο ευλογημένος (και συγχωρεμένος από τον Ιούνιο του 2011) Γιώργος Τσιλιγκαρίδης; Θα έφτανε ποτέ η Εθνική μας στην κορυφή της Ευρώπης; Θα γινόταν ποτέ ο Αρης «αυτοκράτορας»; Θα κέρδιζαν ευρωπαϊκά τρόπαια ο Ολυμπιακός και ο Παναθηναϊκός; Θα έπιαναν τη «σπυριάρα» στα χέρια τους ο Διαμαντίδης, ο Παπαλουκάς και ο Σπανούλης; Θα έμπαινε το μπάσκετ στα σπίτια όλων των Ελλήνων; Θα είχαμε ζήσει τα μεγαλεία του 2005 και του 2006;

Τον Νiκο Γκaλη εγώ τον έχω εικόνισμα και θα τον έχω όσο βγάζω το ψωμάκι μου από το μπάσκετ. Κάποτε, στο Ζάγκρεμπ, τον συνάντησα στο διάδρομο του ξενοδοχείου Ιντερκοντινένταλ και του ζήτησα να μου υπογράψει αυτόγραφο πάνω στο διαβατήριό μου. Το έχω ακόμη, πολύτιμο κειμήλιο μίας γνωριμίας για την οποία θα μιλάω όσο ζω. «Το δικό μου παράσημο είναι η αγάπη που μου δείχνει ο κόσμος», είπε και χθές ο σεμνός Νικ. Οι υπόλοιποι ας ντρέπονται.

 

FABOULOS

Μέλος
Εγγρ.
9 Οκτ 2007
Μηνύματα
3.791
Like
6
Πόντοι
16
Τα είπε Όλα,ο Νίκος,για τον Μεγάλο Μας,Νίκο!!!!!
Είπαμε,Ένας και Μοναδικός!!!!
 

stamatis57

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Νοε 2007
Μηνύματα
3.114
Like
1.441
Πόντοι
216
Εξαιρετικό αφιέρωμα στο Νίκο Γκάλη με επιμέλεια του Βασίλη Σκουντή
Άλλο ένα καταπληκτικό αφιέρωμα στο μεγάλο Γκάλη...
 

lycienr

Σεβαστός
Εγγρ.
1 Νοε 2011
Μηνύματα
1.520
Κριτικές
37
Like
1.480
Πόντοι
1.096
Απίθανος ο Γκάλης. Τεράστιος αθλητής, ο ένας και μοναδικός και δυστυχώς μέχρι και σήμερα ανεπανάληπτος.

Προσωπικά μου αρέσουν και ο Διαμαντίδης και ο Σπανούλης, έχω όμως την προσωπική άποψη ότι υπολείπονται κατά πολύ του <<Γκάνγκστερ>> !

<<Γκάνγκστερ>> δεν ήταν το παρατσούκλι του Γκάλη κάποια περίοδο ???
 

talladmirer

Μέλος
Εγγρ.
27 Δεκ 2007
Μηνύματα
2.777
Like
19
Πόντοι
16
Απίθανος ο Γκάλης. Τεράστιος αθλητής, ο ένας και μοναδικός και δυστυχώς μέχρι και σήμερα ανεπανάληπτος.

Προσωπικά μου αρέσουν και ο Διαμαντίδης και ο Σπανούλης, έχω όμως την προσωπική άποψη ότι υπολείπονται κατά πολύ του <<Γκάνγκστερ>> !

<<Γκάνγκστερ>> δεν ήταν το παρατσούκλι του Γκάλη κάποια περίοδο ???
Εξαιρετικό αφιέρωμα στο Νίκο Γκάλη με επιμέλεια του Βασίλη Σκουντή
Άλλο ένα καταπληκτικό αφιέρωμα στο μεγάλο Γκάλη...
μάλλον δεν πίνουν Αγνό αυτοί
 

Παρόμοια θέματα

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom