Νέα

Νέα μέτρα - φοροεπιδρομή...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα gatto
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 4K
  • Εμφανίσεις 96K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Που σκέφτεστε να ξοδέψετε τον 14ο μισθό ??? (όσοι βεβαίως θα πάρετε...)

  • Στην Πιστωτική Κάρτα

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Σε Δάνειο

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Στα Τέλη Κυκλοφορίας

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Σε άλλες "ανελαστικές" δαπάνες (πχ ασφάλιστρα κλπ)

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Σε CG/CT

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Σε δώρα...

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Σε κάποιο ταξίδι λόγω εορτών

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Πουθενά, αποταμιεύω!

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Εορτοδάνειο θα πάρω για να την βγάλω...

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Ποιός ήρθε ???

    Ψήφοι: 0 0,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    0

teras1956

Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2006
Μηνύματα
4.547
Like
11
Πόντοι
16
χαχαχα σταματα να φαμφαριζεις ρε, τι βρηκε διαταξη και αηδιες. Έψαξε πολύ? και φοιτητης νομικης θα στο πει αυτο  :2funny:

κλασική διάταξη ... ακρως εκδικητική...

και μάλιστα πολλοί φροντίζουν να τους χώουν μέσα μόνο πάσχα και χριστούγεννα (2 μήνες) ώστε και αυτοί δεν κάνουν γιορτές σπίτι τους και πιό φτηνά τους βγαίνει..

αν και νομίζω ότι έχει καταργηθεί πλέον (χωρίς να είμαι σίγουρος)
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
304
Πόντοι
386
θα σου πω ένα παραμύθιο...
ένας ναυτικός μάζευε 45 χρόνια φράγκα....
ο πονηρίδης του ςίπε δώσε μου τα 75 μύρια θα ανοίξουμε εργοστάσια τονα τάλλο.....
τα φαγε όλα...
δικαστήρια πολλές φορές υπέγραφε ο πονηρίδης μια δήλωση μόλις έχω θα στα δώσω μπλα μπλα και ήταν συνέχεια στο περίμενε....
Κάποια μέρα ο ναυτικός που περίμενε έχοντας πάρει 1/100 του χρέους βλέπει τον πονηρίδη να κυκλοφοράει με μερσεντικό....

τα παίρνει πάει στο δικηγόρο. Γάμα τον ον πούστη, ΔΕ ΘΕΛΩ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΧΡΩΣΤΑΕΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟΝ ΚΛΕΙΣΩ ΜΕΣΑ.
Ο δικηγόρος βρήκε διάταξη που επιτρέπει την προσωποκράτηση με έξοδα αυτου που κάνει τη μήνυση..
Ο ναυτικός πλέρωνε για ένα χρόνο τα έξοδα προσωποκράτησης.
Τα λεφτά του δεν τα πηρε ποτέ ΠΙΣΩ, αλλά τον πονηρίδη ΤΟΝ ΓΑΜΗΣΕ έστω και πληρώνοντας κάτι επιπλέον.

Κατάλαβες τώρα πώς σε αντιμετωπιζουν οι ευρωπαίοι;
Mε άλλα λόγια χάνουν λεφτά, αλλά σε γαμάνε ασάλιωτα για ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΙΣΜΟ. Καταλάβατε όλοι εσείες κουτοπόνηροι μπινέδες που λέτε " μααα, δε θα μας αφήσουν να χρεοκοπήσουμε γιατί θα χάσουν λεφτά και μπλα μπλα μπλα..."
 

cretan335

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2007
Μηνύματα
5.488
Like
1
Πόντοι
66
Mε άλλα λόγια χάνουν λεφτά, αλλά σε γαμάνε ασάλιωτα για ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΙΣΜΟ. Καταλάβατε όλοι εσείες κουτοπόνηροι μπινέδες που λέτε " μααα, δε θα μας αφήσουν να χρεοκοπήσουμε γιατί θα χάσουν λεφτά και μπλα μπλα μπλα..."
Ε μα συνέχισε την  :jerking: :jerking: :jerking: :jerking: :jerking: :jerking: θεωρητικέ του κώλου κι εσυ.
Ποιός μπορεί να χάσει, ΣΗΜΕΡΑ ΑΥΤΗ ΤΗ ΓΑΜΗΜΕΝΗ ΠΕΡΙΟΔΟ, 400+ δις?
Μην γράψεις για τις ασφάλειες που έχουν τα δανεικά μας.
α)Δεν εξοφλούν 100% το δάνειο
β)Που θα τα βρούν οι ασφάλειες.

Παραδειγματισμός και  :jerking: :jerking: :jerking: :jerking: :jerking:
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
Mε άλλα λόγια χάνουν λεφτά, αλλά σε γαμάνε ασάλιωτα για ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΙΣΜΟ. Καταλάβατε όλοι εσείες κουτοπόνηροι μπινέδες που λέτε " μααα, δε θα μας αφήσουν να χρεοκοπήσουμε γιατί θα χάσουν λεφτά και μπλα μπλα μπλα..."

και όχι μόνο.

μου τα φαγες ρε καριόλη ΔΕ ΘΑ ΜΕ ΚΟΡΟΙΔΕΥΕΙΣ ΚΙΟΛΑΣ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΑ ΜΟΥΤΡΑ ΜΟΥ.
 

ektor lopez

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2008
Μηνύματα
36.190
Like
53
Πόντοι
366
και όχι μόνο.

μου τα φαγες ρε καριόλη ΔΕ ΘΑ ΜΕ ΚΟΡΟΙΔΕΥΕΙΣ ΚΙΟΛΑΣ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΑ ΜΟΥΤΡΑ ΜΟΥ.

ρε μαλακαμ γειτονα χωσε με σε κανα κολπο μεσα, δε μου καθεται ουτε μισο ευρω αφορολογητο
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
304
Πόντοι
386
Ε μα συνέχισε την  :jerking: :jerking: :jerking: :jerking: :jerking: :jerking: θεωρητικέ του κώλου κι εσυ.
Ποιός μπορεί να χάσει, ΣΗΜΕΡΑ ΑΥΤΗ ΤΗ ΓΑΜΗΜΕΝΗ ΠΕΡΙΟΔΟ, 400+ δις?
Μην γράψεις για τις ασφάλειες που έχουν τα δανεικά μας.
α)Δεν εξοφλούν 100% το δάνειο
β)Που θα τα βρούν οι ασφάλειες.

Παραδειγματισμός και  :jerking: :jerking: :jerking: :jerking: :jerking:

Nαι ρε λακαμά,

Καταρχήν με ποιο τρόπο ΔΕ ΘΑ ΤΑ ΧΑΣΟΥΝ? Για πες ρε φωστήρα? Με το να σου τα χαρίσουν ή με το να συνεζίζουν να δανείζουν και άλλα?  ΑΦΟΥ ΔΕ ΠΑΡΑΓΕΙ ΤΙΠΟΤΑ Η ΓΑΜΗΜΕΝΗ ΣΚΑΤΟΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΣΟΥ ΠΩΣ ΔΙΑΟΛΟ ΘΑ ΤΟΥΣ ΞΟΦΛΗΣΕΙΣ?

Δεύτερον κόβεις ένα κεφάλι και βάζεις τάξη. Έτσι γλυτώνεις πολλά παραπάνω. Αλλιώς τα ίδια θα σου κάνουν και άλλοι και χάνεις τη μπάλα.

Τρίτον, κάνουν hedging ρε ζωντόβολα. Αυτά που χάνουν από ένα πιθανό ντεφώλτ τα κερδίζουν από αλλού. Επίσης έχουν αγοράσεις ασφάλειες СDS τις οποίες εσύ ο πωλητής χρεώνεσαι με την αγορά του τίτλου- και φυσικά οι ίδιοι είναι που κερδοσκοπούν και στο κατέβασμα δλδ σορτάρουν στους ελληνικούς τίτλους. Άιντε μη γράφετε ότι παπαριά ναναι, σκεφτείτε λίγο.
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
Ε μα συνέχισε την  :jerking: :jerking: :jerking: :jerking: :jerking: :jerking: θεωρητικέ του κώλου κι εσυ.
Ποιός μπορεί να χάσει, ΣΗΜΕΡΑ ΑΥΤΗ ΤΗ ΓΑΜΗΜΕΝΗ ΠΕΡΙΟΔΟ, 400+ δις?
Μην γράψεις για τις ασφάλειες που έχουν τα δανεικά μας.
α)Δεν εξοφλούν 100% το δάνειο
β)Που θα τα βρούν οι ασφάλειες.

Παραδειγματισμός και  :jerking: :jerking: :jerking: :jerking: :jerking:

δεν είναι 400.....βγάλε τόκους.

αμα σου χρωστάνε τα πολλαπλασια δε σου φαίνεται.
έχω πει.
το σύστημα αναφοράς είναι το πρόβλημα.
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
304
Πόντοι
386
δεν είναι 400.....βγάλε τόκους.

αμα σου χρωστάνε τα πολλαπλασια δε σου φαίνεται.
έχω πει.
το σύστημα αναφοράς είναι το πρόβλημα.

Δεν έχουν καταλάβει ρε μάγκα μερικοί τα εξής. Σε τέτοιες κλίμακες και μεγέθη και επίπεδα, τα πράγματα δεν είναι ψιλικατζήδες, όπως στην καθημερινή μας ζωή. Εκεί το παν που μετράει είναι η ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ. Όλοι οι τίτλοι, τα ομόλογα, νομίσματα, αντικατοπτρίζουν αξιοπιστία και οποιαδήποτε άλλη αξία- πλην του χρυσού.Για αυτό ο παραδειγματισμός είναι σημαντικός στην περίπτωση. Σου λέει όποιος το ξανακάνει να η μοίρα, του, πέθανε. Τολμήστε να το ξανακάνετε κουφάλες. Ώστε να λειτουργήσει το σύστημα με πειθαρχία. Αλλιώς δε τραβάει. Χάνεις κάτι ψιλά ( για αυτούς ψιλά είναι) αλλά κερδίζεις την εμπέδωση πειθαρχίας στο σύστημα. Πολύ πιο πολύτιμο
 

cretan335

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2007
Μηνύματα
5.488
Like
1
Πόντοι
66
Nαι ρε λακαμά,

Καταρχήν με ποιο τρόπο ΔΕ ΘΑ ΤΑ ΧΑΣΟΥΝ? Για πες ρε φωστήρα? Με το να σου τα χαρίσουν ή με το να συνεζίζουν να δανείζουν και άλλα?  ΑΦΟΥ ΔΕ ΠΑΡΑΓΕΙ ΤΙΠΟΤΑ Η ΓΑΜΗΜΕΝΗ ΣΚΑΤΟΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΣΟΥ ΠΩΣ ΔΙΑΟΛΟ ΘΑ ΤΟΥΣ ΞΟΦΛΗΣΕΙΣ?

Δεύτερον κόβεις ένα κεφάλι και βάζεις τάξη. Έτσι γλυτώνεις πολλά παραπάνω. Αλλιώς τα ίδια θα σου κάνουν και άλλοι και χάνεις τη μπάλα.

Τρίτον, κάνουν hedging ρε ζωντόβολα. Αυτά που χάνουν από ένα πιθανό ντεφώλτ τα κερδίζουν από αλλού. Επίσης έχουν αγοράσεις ασφάλειες СDS τις οποίες εσύ ο πωλητής χρεώνεσαι με την αγορά του τίτλου- και φυσικά οι ίδιοι είναι που κερδοσκοπούν και στο κατέβασμα δλδ σορτάρουν στους ελληνικούς τίτλους. Άιντε μη γράφετε ότι παπαριά ναναι, σκεφτείτε λίγο.
Εντάξει, έχεις απόλυτο δίκιο.
Ωραία είναι η θεωρία σου.
Υπομονή να την δούμε και στην πράξη.
Μέχρι τότε βέβαια μπορεί να έχει προκύψει κανένα ευρωομόλογο ή καμιά κηδεμονία.
Χωρίς χρεωκοπία.
Αλλά αφού η θεωρία προστάζει χρεωκοπία, ας είναι.

Όταν θα καταλάβεις οτι με την πιθανή χρεωκοπία χάνουν εδω θα είμαστε.
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
304
Πόντοι
386
Εντάξει, έχεις απόλυτο δίκιο.
Ωραία είναι η θεωρία σου.
Υπομονή να την δούμε και στην πράξη.
Μέχρι τότε βέβαια μπορεί να έχει προκύψει κανένα ευρωομόλογο ή καμιά κηδεμονία.
Χωρίς χρεωκοπία.
Αλλά αφού η θεωρία προστάζει χρεωκοπία, ας είναι.

Όταν θα καταλάβεις οτι με την πιθανή χρεωκοπία χάνουν εδω θα είμαστε.

Ρε παληκάρι μου ναι καταρχήν δε τους συμφέρει. Και εγώ άμα δανείσω κάποιον αλλά δε μου τα επιστέψει ναι δε με συμφέρει. Άμα στο μεταξύ αυτός μείνει άνεργος και όσα του είχα δώσει, αντί να αυξήσει τις ικανότητές του και τις δεξιότητες, τα έφαγε στα χαρτιά, πως θα σταματήσω την απώλεια? Με το να του δανείσω κι άλλα? Μήπως έτσι θα χάσω περισσότερα?
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
Νομίζω ότι βεβαιότητες πλέον δεν ισχύουν. Ζούμε μία ιδιαίτερη περίδοδο που πολλά αλλάζουν. Ούτε ακόμη και αυτοί που πέρνουν τις αποφάσεις δεν έχουν είναι σίγουροι και πολλές φορές απλά αντιδρούν σε διάφορα γεγονότα.

Με αυτή την έννοια δεν μπορεί κανείς να πει αν την Ελλάδα θα την αφήσουν να χρεωκοπήσει ή όχι.

Να θυμήσω ότι παλιότερα και την Ρωσία και την Αργεντινή την άφησαν να χρεωκοπήσει και δεν τις έσωσαν. Βέβαια το χρέος τους ήταν 1-2 τάξεις μεγέθους μικρότερο.

Ίσως το καλλίτερο παράδειγμα είναι η Lehman Brothers. Δεν θα μπορούσαν να την σώσουν όπως έσωσαν την AIG;;;
Όμως την άφησαν να φουντάρει.

Πιστεύω ότι όλα παίζονται. Και η χρεωκοπία είναι δυνατή.
Αλλά και επέμβαση του ΔΝΤ στο παρά 10 ή ακόμη και της ΕΕ στο παρά 5.

Αναφέρθηκε ήδη ότι: www.europeanvoice.com/article/imported/eu-explores-loan-to-greece/66928.aspx]EU explores loan to Greece[/url]

Άλλοι θα το διαψεύσουν:
http://[URL unfurl="true"]www.europeanvoice.com/GED/00010000/18200/18258.jpg[/img[/URL]]

Αλλά ακόμη και το σενάριο ότι μπορεί να πεισθούν οι αγορές είναι εφικτό.
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
304
Πόντοι
386
Εγώ δε λέω ότι ντε και καλά θα χρεοκοπήσει η χώρα. Αλλα κριτικάρω αυτή τη μαλακία που λένε ότι ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ κάτι τέτοιο και ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ 100% θα το κάνουν. Στο κάτω κάτω αυτό με τον παραδειγματισμό δεν αναφέρεται σε χρεοκοπία, αλλά σε γαμήσι πάσης φύσεως. Όπως το γραψε ο περσόνα ποιο πάνω. Και μερικοί μπερδεύουν τις απαιτήσεις και τα κριτήρια τςη ευρωζώνης με το δημόσιο χρέος.

Πάντως η Ελλάδα έχει καταφέρει με το ισχυρότερο και πιο σταθερό νόμισμα του κόσμου να είναι ένα βήμα πριν το χρεοκοπία. Και εις ανώτερα!
 

ektor lopez

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2008
Μηνύματα
36.190
Like
53
Πόντοι
366
Πάντως η Ελλάδα έχει καταφέρει με το ισχυρότερο και πιο σταθερό νόμισμα του κόσμου να είναι ένα βήμα πριν το χρεοκοπία. Και εις ανώτερα!

δεν ηταν και τοσο δυσκολο! ορεξη να υπαρχει  ;)
 

cretan335

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2007
Μηνύματα
5.488
Like
1
Πόντοι
66
κακο πραγμα να μπερδευεις τις επιθυμιες σου με την πραγματικοτητα..
Ανάλογα Θείο με την οπτική που αντικρύζεις την πραγματικότητα.
Γιατί έτσι όπως τα βλέπω εγω, όσοι μας έχουν δανείσει ακόμα έχουν προβλήματα.
Όταν τα ξεπεράσουν ίσως και να τους συμφέρει να μας  :fuck2: :fuck2: :fuck2:
Αλλά μέχρι τότε έχουν και αυτοί να αντιμετωπίσουν ανεργία, αστάθεια στιε χρηματαγορές γενικότερα και άλλα ωραία.
Δεν συμφέρει η χρεωκοπία μας.
Bye σας  :grin: :grin: :grin: :grin:
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
304
Πόντοι
386
Ανάλογα Θείο με την οπτική που αντικρύζεις την πραγματικότητα.
Γιατί έτσι όπως τα βλέπω εγω, όσοι μας έχουν δανείσει ακόμα έχουν προβλήματα.
Όταν τα ξεπεράσουν ίσως και να τους συμφέρει να μας  :fuck2: :fuck2: :fuck2:
Αλλά μέχρι τότε έχουν και αυτοί να αντιμετωπίσουν ανεργία, αστάθεια στιε χρηματαγορές γενικότερα και άλλα ωραία.
Δεν συμφέρει η χρεωκοπία μας.
Bye σας  :grin: :grin: :grin: :grin:

φίλε ο απο μηχανής θεός μπορεί φυσικά να έρθει. Αλλά ΟΧΙ από αυτούς που έχουν προβλήματα. Αλλά από άλλους που δεν έχουν? Για μαντέψτε ποιοι είναι αυτοί? Και ποιο αυτή τη στιγμή κατέχουν "ζεστό αχνιστό' ρευστό ??? ;)
 

Επισκέπτης
φίλε ο απο μηχανής θεός μπορεί φυσικά να έρθει. Αλλά ΟΧΙ από αυτούς που έχουν προβλήματα. Αλλά από άλλους που δεν έχουν? Για μαντέψτε ποιοι είναι αυτοί? Και ποιο αυτή τη στιγμή κατέχουν "ζεστό αχνιστό' ρευστό ??? ;)
τζαμι..
πινουν καργα οπιο..
καιρος να επεκταθω σε νεες αγορες..
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
φίλε ο απο μηχανής θεός μπορεί φυσικά να έρθει. Αλλά ΟΧΙ από αυτούς που έχουν προβλήματα. Αλλά από άλλους που δεν έχουν? Για μαντέψτε ποιοι είναι αυτοί? Και ποιο αυτή τη στιγμή κατέχουν "ζεστό αχνιστό' ρευστό ??? ;)


Ααχαχαχαχαχαχααχαχαχχαχαχχαχχαχ, μην μας πεις για τον Πούτιν ξανά.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom