Νέα

Νέα μέτρα - φοροεπιδρομή...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα gatto
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 4K
  • Εμφανίσεις 96K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 6 άτομα (0 μέλη και 6 επισκέπτες)

Που σκέφτεστε να ξοδέψετε τον 14ο μισθό ??? (όσοι βεβαίως θα πάρετε...)

  • Στην Πιστωτική Κάρτα

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Σε Δάνειο

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Στα Τέλη Κυκλοφορίας

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Σε άλλες "ανελαστικές" δαπάνες (πχ ασφάλιστρα κλπ)

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Σε CG/CT

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Σε δώρα...

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Σε κάποιο ταξίδι λόγω εορτών

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Πουθενά, αποταμιεύω!

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Εορτοδάνειο θα πάρω για να την βγάλω...

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Ποιός ήρθε ???

    Ψήφοι: 0 0,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    0

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
304
Πόντοι
386
ναι ρε..συζητα ελευθερα..& οι αμοιβαδες εχουν δικαιωματα..συνεχιστε..

Όσο εμείς θα συζητάμε , εσύ κάνε καμιά πράξη φιλανθρωπίας! Μοίραζε κάνα μαντήλι! Θα χρειαστοοουυυννν!!!
 

sirtimid

Μέλος
Εγγρ.
12 Ιουλ 2006
Μηνύματα
1.173
Like
5
Πόντοι
16
προβλέπω σύντομα οικουμενική με συνεργασία ΠΑΣΟΚ-ΝΔ-μέρος ΣΥΝ
και τότε θα δείτε γέλια.. 12 μισθοί στο δημόσιο (τους ιδιωτικούς δεν μπορεί να τους πειράξει) 12 μήνες συνταξη, τέρμα τα επιδόματα στο δημόσιο και οι ειδικοί λογαριασμοί.. τέρμα η κοινωνική πολιτική...
Έχω πει να μην ασχολούμαι πλέον, αλλά ...

Επίσης είσαι οκ, αλλά συγνώμη εδώ δεν το "έχεις"...

Λίγα από τα πολλά γιατί βαριέμαι:
1)Οι δυο επιπλέον μισθοί δεν είναι "δώρα" όπως θέλουν να λέγονται ή μάλλον να διαφημίζονται από το κράτος ... είναι κανονικά εισοδήματα!!!
Εδώ και καιρός έχει γίνει λόγος να κοπούνε και να ενσωματωθούνε στους μισθούς, το οποίο είναι μάλλον και καλύτερο...
Το γιατί δίνονται όπως δίνονται είναι περίπου αυτονόητο, βολεύει το κράτος ... αλλά και τους εργοδότες του ιδιωτικού τομέος ίσως, π.χ. εκμεταλλέυονται τους τόκους των δώρων των υπαλλήλων τους.

2)Οποιαδήποτε μείωση στους μισθούς του δημοσίου βολεύει απέιρως τον ιδιωτικό τομέα ... υπάρχει "πάτημα" για να συμπιέστούν και αυτοί οι -σχεδόν πάντα υποδεέστεροι- μισθοί προς τα κάτω, η επικαιρότητα το επιβεβαιώνει ... αυτός είναι και ο βασικός λόγος που δεν εφαρμόσθηκε το ιρλανδικό μοντέλο στους μισθούς ... κυρίως για το τι θα απακολούθούσε στον ιδιωτικό τομέα, trust me...

3)Το πόσο το δώρο ΚΥΡΙΩΣ των δημοσιών υπαλλήλων επιρρεάζει τον ιδωτικό τομέα, ρώτα όσους -που αλλού?- στον ιδιωτικό τομέα τα περιμένουν πως και πως για να μην πτωχεύσουν οι επιχειρήσεις τους ... τα χριστούγεννα ήταν πρόσφατα εξάλλου!!!
Το ψωμί δεν θα το κόψουν οι δημόσιοι αλλά οτιδήποτε άλλο (ταξίδια, τσάντες, παιχνίδια στο ps3, διακοσμήτρια, ασφάλιστρο πυρκαγιάς κλπ.) άνετα ΚΟΒΕΤΑΙ οπότε πάει και περίπατο η κατανάλωση ... και αυτό σημαίνει στην καλύτερη μείώση αποδοχών στον ιδιωτικό τομέα, να μην πω για απολύσεις (πολλοί γνωστοί μου έχουν ήδη απολυθεί ενώ πάρα πολλοί είναι απλήρωτοι) ... οπότε πάει και το πενιχρό δώρο των ιδιωτικών υπαλλήλων ... και φτου και από την αρχή...

4)Αν κοπούν τα επιδόματα στον δημόσιο τομέα θα καταρρεύσει το κράτος!!!
Αν και πολλοί από αυτούς που τα παίρνουνε κιόλας, παρακαλάνε δικαιολογημένα να κοπούνε...
Ας πάρουμε για παράδειγμα τα σώματα ασφαλείας και τον στρατό ... ξέρεις γιατί κάποιοι αντί να τα ξύνουνε στα γραφεία προτιμούνε να είναι στα ΜΑΤ ή να πέφτουνε με αλεξίπτωτα ... γιατί τα επιπλέον λεφτά που παίρνουν (νομίζω από 300 έώς 500 ευρώ) είναι σημαντικά για το εισόδημα τους!
Αν τους τα κόψουνε δεν θα έχουνε κανένα λόγο για να μην ξύνονται και αυτοί σαν τους άλλους, και άντε να βρεις κάποιον να κάνει τζάμπα τον μαλάκα ... και φυσικά αν ρισκάρουνε πλέον για το τίποτα και δεν φέρνουν λεφτά στο σπίτι, θα πέσει και παντόφλα μην ξεχνάμε...
Αντίστοιχα και στον υπόλοιπο δημόσιο τομέα ... αν κόψεις το επίδομα, σημαντικά στελέχη δεν έχουν λόγο να προσφέρουν το επιπλέον ... υπάρχει η λύση φυσικά να ενσωματωθούν στον βασικό μισθό αλλά τότε είναι που θα γίνει το μπαμ ... επιπλέον επιβάρυνση σε συντάξεις, δώρα κλπ.

Αυτά τα ολίγα για να ξέρουμε τι λέμε...
 

arcans76

Μέλος
Εγγρ.
3 Δεκ 2009
Μηνύματα
513
Like
2
Πόντοι
6
αααααααααααααααα,χα,χα,χα,χα,χα,χα,χα,χα,χα,χα..
ποιος ηρθε???
το ΖΩΟ θα σου κανει αναλυση???
αααααααααααααααααααααααα,χα,χα,χα,χα,χα,χα,χα,χα,χα..
δεν πας καλα ιπποτη..
Υ.Γ μηπως να περιμενεις μεχρι να ξαναεπιστρεψει με το 77 στην πλατη???
διαφημησε το θρεντ 47χρονο αποτυχημενο σκουπιδι τις κοινωνιας για εσενα το ανοιξα ετσι και αλλιως.
αυτοκτονα βλακα δεν υπαρχεις ρε σκουπιδι πλεον.
 

Επισκέπτης
διαφημησε το θρεντ 47χρονο αποτυχημενο σκουπιδι τις κοινωνιας για εσενα το ανοιξα ετσι και αλλιως.
αυτοκτονα βλακα δεν υπαρχεις ρε σκουπιδι πλεον.
καλως ηρθες στο κλαμπ [size=50pt]ΜΑΡΙΕ76[/size]..
συνεχισε να μας διασκεδαζεις & ΚΛΑΨΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ ΠΟΥΣΤΡΑΚΟ..
158210821_c4f3f4347a.jpg
 

apoc

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
17.705
Κριτικές
30
Like
393
Πόντοι
3.115
προβλέπω σύντομα οικουμενική με συνεργασία ΠΑΣΟΚ-ΝΔ-μέρος ΣΥΝ
και τότε θα δείτε γέλια.. 12 μισθοί στο δημόσιο (τους ιδιωτικούς δεν μπορεί να τους πειράξει) 12 μήνες συνταξη, τέρμα τα επιδόματα στο δημόσιο και οι ειδικοί λογαριασμοί.. τέρμα η κοινωνική πολιτική...
Καλα καλα τον ιδιωτικο τομεα ειναι που θα γαμησουν πρωτο.
 

SSGT-i

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Ιουλ 2007
Μηνύματα
10.646
Like
68
Πόντοι
166
τωρα παιζει και φορος οικολογικος με τα σπιτια... 1 ευρω το τερτραγωνικο...
 

apoc

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
17.705
Κριτικές
30
Like
393
Πόντοι
3.115
τωρα παιζει και φορος οικολογικος με τα σπιτια... 1 ευρω το τερτραγωνικο...
Μαζί με την αμοιβη των μηχανικων. Ρε τα μουνιά τους γαμάει στην φορολογια με την κατάργηση της αυτοτελους φορολογισης και τους αυξανει τον τζιρο τους για να εχει ποιο πολλα να εισπρσαξουν.Βεβαια γαμανε τον κοσμακη.Εξυπνο τρικ
 

aigeas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Ιουλ 2009
Μηνύματα
10.456
Like
19
Πόντοι
166
και μπλε επανίδρυση. κλάψε τώρα.
εμενα στα αρχιδια μου, εχω να ψηφισω απο το '97....εσυ πανυγηριζες παρεα με τα πακια στην ομονοια το βραδυ των εκλογων...τωρα θα κλαιτε και αγκαλια...
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
εμενα στα αρχιδια μου, εχω να ψηφισω απο το '97....εσυ πανυγηριζες παρεα με τα πακια στην ομονοια το βραδυ των εκλογων...τωρα θα κλαιτε και αγκαλια...

εγώ το βράδυ των εκλογών ήμουνα δίπλα στη θάλασσα πολύ μακριά από την Ομόνοια.
ξανακλάψε.
 

free

Ανώτερος
Εγγρ.
30 Σεπ 2005
Μηνύματα
3.166
Κριτικές
150
Like
2.912
Πόντοι
6.925
Μετρητά ή λιρίτσες (3hurt που μεγάλε?) κομπόδεμα και κάτω από το μαξιλάρι φίλε μου.

 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom