Νέα

Νέα μέτρα - φοροεπιδρομή...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα gatto
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 4K
  • Εμφανίσεις 96K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Που σκέφτεστε να ξοδέψετε τον 14ο μισθό ??? (όσοι βεβαίως θα πάρετε...)

  • Στην Πιστωτική Κάρτα

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Σε Δάνειο

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Στα Τέλη Κυκλοφορίας

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Σε άλλες "ανελαστικές" δαπάνες (πχ ασφάλιστρα κλπ)

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Σε CG/CT

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Σε δώρα...

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Σε κάποιο ταξίδι λόγω εορτών

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Πουθενά, αποταμιεύω!

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Εορτοδάνειο θα πάρω για να την βγάλω...

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Ποιός ήρθε ???

    Ψήφοι: 0 0,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    0

apoc

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
17.705
Κριτικές
30
Like
393
Πόντοι
3.115
αυτο με τις τραπεζες δεν προκειται να γινει
θεσμοι που συμετεχουν στον κρατικο πρυπολογισμο
και αναλμβανουν τις προεκλογικες πολιτικων αρχηγων
δεν τους κοβεις ευκολα το μπαξισι....
ενω αν κοψεις ενα 500αρικο απο τον υπαλληλο
αυτος δεν θα ανοιχτει οικονομικα στην αγορα
και αμμεσα πλητεται και ενα μερος του  ιδιωτικου τομεα
*τεσπα εγω δεν ειμαι του οικονομικου,θεωρητικος ειμαι...
εσεις να τα ξερετε καλυτερα αλλα αυτα τα ερεθισματα λαμβανω...
Ναι εάν πέρνει 1000 ευρώ και του κόψεις 500 ναι τον γαμάς αλλά εαν παίρνει 2000 ευρω και πάνω γιατι αυτους αφορά ε τοτε καλα θα του κάνει.Κατσε ρε μεγάλε εδω ζουν οικογένεις με 1000-1500 ευρώ εας ζήσει και αυτός τι να κάνουμε τώρα.Εαν αποδίδει οκ αλλα δυστηχώς οι ποιο πολλοι ξύνουν τα @@ τους.Εχω παράδειγμα Οδηγός Προέδρου ενος Οργανισμού πέρνει 2500 ευρώ.Επιπλεον πέρνει επιδομα επικυνδηνότητας επίδομα ανθυυγεινης εργασίας επίδομα οδηγού και επίδομα θέσης.ΕΛΕΟΣΣΣΣΣΣ Οσο για το επίδομα αθυυγεινης εργασίας το παίρνουν αυτοί που εργάζονται μέσα στο κτίριο.Απλα επειδη και αυτος ανήκει σε αυτο τον δημόσιο οργανισμό το παιρνει.Να τον Γαμήσουν φτάνει κοντα τα 3500-4000 το μήνα ΕΛΕΟΟΟΟΣΣΣ.Την ημέρα κάνει 2-3 δρομολόγια πηγένει τον πρόεδρο απο το σπίτη του στο γραφείο σε καμια συνάντηση και μετα πάλι στο σπιτι του
 

memosan

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Οκτ 2006
Μηνύματα
12.219
Like
4
Πόντοι
166
Ναι εάν πέρνει 1000 ευρώ και του κόψεις 500 ναι τον γαμάς αλλά εαν παίρνει 2000 ευρω και πάνω γιατι αυτους αφορά ε τοτε καλα θα του κάνει.Κατσε ρε μεγάλε εδω ζουν οικογένεις με 1000-1500 ευρώ εας ζήσει και αυτός τι να κάνουμε τώρα.Εαν αποδίδει οκ αλλα δυστηχώς οι ποιο πολλοι ξύνουν τα @@ τους.Εχω παράδειγμα Οδηγός Προέδρου ενος Οργανισμού πέρνει 2500 ευρώ.Επιπλεον πέρνει επιδομα επικυνδηνότητας επίδομα ανθυυγεινης εργασίας επίδομα οδηγού και επίδομα θέσης.ΕΛΕΟΣΣΣΣΣΣ Οσο για το επίδομα αθυυγεινης εργασίας το παίρνουν αυτοί που εργάζονται μέσα στο κτίριο.Απλα επειδη και αυτος ανήκει σε αυτο τον δημόσιο οργανισμό το παιρνει.Να τον Γαμήσουν φτάνει κοντα τα 3500-4000 το μήνα ΕΛΕΟΟΟΟΣΣΣ.Την ημέρα κάνει 2-3 δρομολόγια πηγένει τον πρόεδρο απο το σπίτη του στο γραφείο σε καμια συνάντηση και μετα πάλι στο σπιτι του
κοιτα δεν ειναι τοσο απλο το θεμα,
απο τη μια οντως πρεπει να θεσμοθετηθει ενοιαιο μισθολογιο στο δημοσιο και να μην παιρνει ο καθενας οτι γουσταρει,
απο την αλλη ομως το να γαμας τους εργαζομενους για να εξοικονομησεις 1-2 δις, την ιδια στιγμη που χαριζεις προστιμα 5,5 δις στην Ακροπολις ας πουμε, ειναι τουλαχιστο προκλητικο!
 

apoc

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
17.705
Κριτικές
30
Like
393
Πόντοι
3.115
κοιτα δεν ειναι τοσο απλο το θεμα,
απο τη μια οντως πρεπει να θεσμοθετηθει ενοιαιο μισθολογιο στο δημοσιο και να μην παιρνει ο καθενας οτι γουσταρει,
απο την αλλη ομως το να γαμας τους εργαζομενους για να εξοικονομησεις 1-2 δις, την ιδια στιγμη που χαριζεις προστιμα 5,5 δις στην Ακροπολις ας πουμε, ειναι τουλαχιστο προκλητικο!
Mαζί σου.......!Επίσης ειναι προκλητικό να τσιμπάνε καμια 400αρια ευρω καθε εξεταστικη επιτροπή που γίνεται τα λαμογια οι πολιτικοι.Δεν κατάλαβα μεσα στην δουλεία τους δεν είναι και αυτά? ΓΙατι να τα παιρνουν ΕΧΤΡΑ?
 

memosan

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Οκτ 2006
Μηνύματα
12.219
Like
4
Πόντοι
166
Mαζί σου.......!Επίσης ειναι προκλητικό να τσιμπάνε καμια 400αρια ευρω καθε εξεταστικη επιτροπή που γίνεται τα λαμογια οι πολιτικοι.Δεν κατάλαβα μεσα στην δουλεία τους δεν είναι και αυτά? ΓΙατι να τα παιρνουν ΕΧΤΡΑ?
αυτη η τακτικη ειναι το γνωστο "διαιρει και βασιλευε"

βαζουνε τον κοσμο να φαγωνεται μεταξυ τους για να αποσπαται η προσοχη του απο τα πραγματικα σοβαρα θεματα!!!!

 

apoc

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
17.705
Κριτικές
30
Like
393
Πόντοι
3.115
Παρε να έχεις.
Αυτου του καριολη δεν πρέπει να του γαμήσεις την μάνα και το χριστο που τον έκανε???Γιατι λοιπόν μου ζητάς εμενα να πληρώσω της μαλακίες τους.Ας τα βγάλει απο την τσέπη του ο καριόλης και ο κάθε καριόλης
 
OP
OP
gatto

gatto

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Αυγ 2007
Μηνύματα
22.160
Like
32
Πόντοι
366
Άσε που μας τα ζαλίσανε τον τελευταίο καιρό με γκάλοπ του τύπου "Θα κάνετε θυσίες για να σωθεί η Ελληνική οικονομία?" και βγάζανε κάτι εξωφρενικά υψηλά ποσοστά για το "Ναι"!!! Οργανωμένο το έγκλημα...
 

sirtimid

Μέλος
Εγγρ.
12 Ιουλ 2006
Μηνύματα
1.173
Like
5
Πόντοι
16
και καλα θα κανουν καποια επιδοματα να κοπουν μονιμως και για παντα.
Σωστό.
Δεν είναι δυνατό να κρατάς τους εργαζόμενους όμηρους με επιδόματα και να μην τους δίνεις τον μισθό που δικαιούνται.
Να τους λες δλδ. δεκαετίες τώρα "έχεις απόλυτο δίκιο ότι πρέπει να πάρεις άυξηση αλλά επειδή δεν 'μπορώ' να σου δώσω πάρε φουλ επιδόματα"!!!
Πες το στα ίσια ... "έχεις απόλυτο δίκιο για αυτό και στα δίνω κοντά ένα αιώνα τώρα, αλλά θέλω να σε πιάσω κορόιδο στα δώρα, εφαπαξ, συντάξεις κτλ. και να μην σου δώσω όσα δικαιούσαι. Και εσύ σαν πειναλέος συμβιβάζεσαι με το επίδομα..."
Ήρθε η ώρα να δοθούν ΟΙ πραγματικοί μισθοί.
Θα αυξηθεί το κόστος μισθοδοσίας?
Έτσι είναι ... η ηθική διακυβέρνηση έχει μεγαλύτερο κόστος από την (κρατική) ανομία...
 

mabillon

Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2007
Μηνύματα
330
Like
8
Πόντοι
1
Σωστό.
Δεν είναι δυνατό να κρατάς τους εργαζόμενους όμηρους με επιδόματα και να μην τους δίνεις τον μισθό που δικαιούνται.
Να τους λες δλδ. δεκαετίες τώρα "έχεις απόλυτο δίκιο ότι πρέπει να πάρεις άυξηση αλλά επειδή δεν 'μπορώ' να σου δώσω πάρε φουλ επιδόματα"!!!
Πες το στα ίσια ... "έχεις απόλυτο δίκιο για αυτό και στα δίνω κοντά ένα αιώνα τώρα, αλλά θέλω να σε πιάσω κορόιδο στα δώρα, εφαπαξ, συντάξεις κτλ. και να μην σου δώσω όσα δικαιούσαι. Και εσύ σαν πειναλέος συμβιβάζεσαι με το επίδομα..."
Ήρθε η ώρα να δοθούν ΟΙ πραγματικοί μισθοί.
Θα αυξηθεί το κόστος μισθοδοσίας?
Έτσι είναι ... η ηθική διακυβέρνηση έχει μεγαλύτερο κόστος από την (κρατική) ανομία...

Μην φας γιατί έχει γλαρόσουπα :grin:
 

prowler7

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Αυγ 2009
Μηνύματα
3.630
Κριτικές
29
Like
195
Πόντοι
2.007
δε μας τρομαζουν τα νεα μετρα!δε μας τρομαζει ο σοσιαλισμος!!!! :dancing: :dancing: :dancing: :dancing:
παντως εχει πλακα που απο το ''χρηματα υπαρχουν'' προεκλογικα και ''χρηματα θα βρεθουν'' πηγαμε στο ''δεν υπαρχει σαλιο''.ετοιμαστειτε λοιπον για πρασινο,σοσια-ληστρικο γαμησι ανευ σιελου!!!!! :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
 

sirtimid

Μέλος
Εγγρ.
12 Ιουλ 2006
Μηνύματα
1.173
Like
5
Πόντοι
16
τσ τσ τσ ....

κόπηκαν τα επιδόματα άρχισε το κλάμα.
ααααααααχχαχααχχαχαχαχαχαχαχααχχα
Ναι, ναι ...
Για θύμισε μου που ακριβώς στην 5η λεωφόρο είναι το γραφείο σου?
Να έρθω να κλάψουμε παρέα βρε αδερφέ...
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
Ναι, ναι ...
Για θύμισε μου που ακριβώς στην 5η λεωφόρο είναι το γραφείο σου?
Να έρθω να κλάψουμε παρέα βρε αδερφέ...


λεωφόρος Ελλάδας.
κλάψε παπαράκο....

επιδόματα τέλος.
 

sirtimid

Μέλος
Εγγρ.
12 Ιουλ 2006
Μηνύματα
1.173
Like
5
Πόντοι
16
λεωφόρος Ελλάδας.
κλάψε παπαράκο....

επιδόματα τέλος.
Δεν έθιξα εγώ πρώτος το θέμα των επιδομάτων ...
Απλά παρατήρησα το ζόρι που τραβατε, δεν υπάρχει άλλωστε λόγος να αναφερθεί από κάποιον...
ΕΓΩ ΑΠΛΩΣ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΑ ΚΑΙ ΕΙΠΑ ΚΑΛΩΣ ΝΑ ΚΟΠΟΥΝΕ!!!
Αν κοπούνε όμως θα αναγκαστεί η κυβέρνηση να τα συμπληρώσει και τότε το κλάμα θα είναι πολλαπλάσιο για τους μη Δ.Υ.
Γιατί αν μπορεί όντως να τα κόψει γιατί δεν το κάνει?
Απλά μια μείωση 10%, ένα μέρος της οποίας θα ροκανιστεί από την μικρότερη φορολογία (αφού θα πέρνεις λιγότερα χρήματα) δεν πιστευω να είναι και κάτι σημαντικό.

Εξάλλου τα επιδόματα έχουν από ελέχιστη εως μηδαμινή σημασία σε δώρα, συντάξεις, εφ' άπαξ, επικουρικές κλπ.
Το πρόβλημα επανλαμβάνω είναι τι θα γίνει αν (ορθώς) υιοθετηθεί νέο μισθολόγιο ... επιδόματα θα περικοπούν και θα αντισταθμιστούν με μεγαλύτερους μισθούς!!!
Οπότε οι ΔΥ πάλι κερδισμένοι θα είναι...

Δεν καταλαβαίνω γιατί τόση ανωριμότητα?
Επίσης κάτοικε της 5ης λεωφόρου ... μέχρι να πεινάσω εγώ, έχω να κάνω σλάλομ ανάμεσα σε πολλά σώματα στην μέση του δρόμου ...
 

pezoporos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Ιουν 2009
Μηνύματα
5.503
Κριτικές
8
Like
3.281
Πόντοι
786
Είναι η λογική να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα, να του καεί το βίντεο και να του κοπεί το επίδομα...
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
Απλά μια μείωση 10%, ένα μέρος της οποίας θα ροκανιστεί από την μικρότερη φορολογία (αφού θα πέρνεις λιγότερα χρήματα) δεν πιστευω να είναι και κάτι σημαντικό.

Τι λες ρε κουτορνίθι.

Και μας το παίζεις και επαΐων.

Αφού κόβει την αυτοτελή φορολόγηση των επιδομάτων.
Τι λέει ρε ο Φύρδην Μίγδην.......

Πες μας τώρα για το διηπειρωτικό ταξίδι και το τζιπ που σου δίνουν.
Και πρόσεξε μη σου κόψει τον κ@λο κανένας Ζουλού.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom