Νέα

Νέα/κουτσομπολιά από εφημερίδες, websites, blogs

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Vanzel
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 15K
  • Εμφανίσεις 896K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Ettore

Μέλος
Εγγρ.
24 Σεπ 2017
Μηνύματα
13.368
Like
47.169
Κορωνοϊός στην Ισπανία: Οι έλεγχοι για την καραντίνα αποκάλυψαν όργιο με έξι στη Μαδρίτη

Δεν πίστευαν στα μάτια τους οι αστυνομικοί στη Μαδρίτη που έκαναν έφοδο σε διαμέρισμα μετά τα παράπονα κατοίκων κτηρίου ότι σε διαμέρισμα έμπαιναν και έβγαιναν ανεξέλεγκτα άνθρωποι παρά το γεγονός ότι στην Ισπανία είναι σε ισχύ καραντίνα λόγω της κρίσης με τον κορωνοϊό.

Οι αστυνομικοί που συμμετείχαν στην επιχείρηση είδαν έξι ανθρώπους - τέσσερις άνδρες και δύο γυναίκες - να συμμετέχουν σε σεξουαλικό όργιο!

Οι αστυνομικοί βρήκαν στο διαμέρισμα το οποίο είχε τρία υπνοδωμάτια σημαντικές ποσότητες αλκοόλ αλλά και αρκετά αποτσίγαρα.

Η εκτίμηση στην οποία έχουν καταλήξει οι αστυνομικοί μετά την επιχείρηση που πραγματοποίηθηκε το περασμένο Σάββατο είναι ότι το διαμέρισμα λειτουργούσε ως άτυπος οίκος ανοχής καθώς όπως διαπίστωσαν μόνο η μια γυναίκα ήταν καταχωρημένη ως ένοικός του


 

kappa_fi

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιουν 2018
Μηνύματα
1.745
Like
281
Πόντοι
36
Ένα σύντομο βίντεο για όλα όσα συμβαίνουν τους τελευταίους μήνες στη Χιλή, τα οποία είναι σχεδόν βέβαιο ότι προεικονίζουν το μέλλον μας τόσο από την άποψη των κοινωνικών, οικονομικών και πολιτικών εξελίξεων όσο κι από την άποψη της αντίστασης και του αγώνα για μια ελεύθερη κι αξιοπρεπή ζωή.

Δείτε το, αξίζει.


Εκατομμύρια άνθρωποι στη Χιλή βρίσκονταν καθημερινά στους δρόμους από τις 18 Οκτωβρίου μέχρι και το ξέσπασμα της πανδημίας του κορωνοϊού, διεκδικώντας τη χαμένη τους αξιοπρέπεια από την εφαρμογή καπιταλιστικών και συντηρητικών πολιτικών εδώ και 30 χρόνια. Όλα δείχνουν ότι μόλις οι καραντίνες τελειώσουν, θα εξακολουθήσουν να διεκδικούν δικαιώματα και καλύτερες συνθήκες διαβίωσης για όλες και για όλους, γεμίζοντας ασφυκτικά τις κεντρικές λεωφόρους αλλά και τις πλατείες στις συνοικίες τους. Εκεί ξεκινούν όλες και όλοι μαζί να υφαίνουν ξανά τον κατεστραμμένο κοινωνικό ιστό. Οι κινητοποιήσεις τους είχαν διάρκεια, φρεσκάδα, φαντασία, συμβολισμό, δύναμη και αναπαράχθηκαν από κινήματα σε άλλες χώρες.

[tt]Η βασική τους  διεκδίκηση αφορά την αναθεώρηση του χιλιανού Συντάγματος «από τα κάτω».[/tt]

 

Sapakias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Σεπ 2016
Μηνύματα
2.839
Like
1.290
Πόντοι
216

pirokavlos

Μέλος
Εγγρ.
28 Ιαν 2010
Μηνύματα
1.760
Κριτικές
3
Like
34
Πόντοι
16
Μητέρα 9χρονης που λιποθύμησε από πείνα:”Το κοριτσάκι μου ζητάει να φάει και λέω περίμενε τα 533 ευρώ”

Κατάντια του κοινωνικού κράτους μας ή έχουμε καθυσηχαστεί με τα επιδόματα και δε πάμε για δουλεια..?

Γειτονάς μου βιβλιοπώλης καιρό τώρα ψάχνει υπάλληλο βοηθό για το βιβλιοπωλείο του και δε βρίσκει..
Ακούω κι απο άλλους που ψάχνουν προσωπικό για το μαγαζί τους ή για μάζεμα ελλιών και κανείς δε καταδέχεται να πάει..

Εντάξει δε λέω ότι είναι όλοι έτσι, αλλά πιστεύω ότι κάποιοι ζούνε με επιδόματα και μαύρα χρήματα απο δω κι απο κει..
 

ΑΤΛΑΣ

Μέλος
Εγγρ.
17 Ιουν 2020
Μηνύματα
137
Like
2
Πόντοι
1
Στην εκπομπή LIVE NEWS μίλησε η μητέρα της 9χρονης που λιποθύμησε από την πείνα στη Ρόδο, περιγράφοντας τις τραγικές στιγμές που περνάει η οικογένειά της, καθώς λόγω κορωνοϊού η ίδια που είναι ξενοδοχοϋπάλληλος έχει μείνει χωρίς δουλειά.

 
Εγγρ.
26 Μαρ 2012
Μηνύματα
11.794
Like
14.518
Πόντοι
3.656
Μητέρα 9χρονης που λιποθύμησε από πείνα:”Το κοριτσάκι μου ζητάει να φάει και λέω περίμενε τα 533 ευρώ”

Κατάντια του κοινωνικού κράτους μας ή έχουμε καθυσηχαστεί με τα επιδόματα και δε πάμε για δουλεια..?

Γειτονάς μου βιβλιοπώλης καιρό τώρα ψάχνει υπάλληλο βοηθό για το βιβλιοπωλείο του και δε βρίσκει..
Ακούω κι απο άλλους που ψάχνουν προσωπικό για το μαγαζί τους ή για μάζεμα ελλιών και κανείς δε καταδέχεται να πάει..

Εντάξει δε λέω ότι είναι όλοι έτσι, αλλά πιστεύω ότι κάποιοι ζούνε με επιδόματα και μαύρα χρήματα απο δω κι απο κει..

Και γιατί η μητέρα της 9χρονης δεν πήγε να ξεσκατίσει γέρους, ή να πλύνει σκάλες; η δικιά μου η μάνα θα έτρωγε τα σίδερα αν έβλεπε ότι πεινάγαμε
 

pirokavlos

Μέλος
Εγγρ.
28 Ιαν 2010
Μηνύματα
1.760
Κριτικές
3
Like
34
Πόντοι
16
Και γιατί η μητέρα της 9χρονης δεν πήγε να ξεσκατίσει γέρους, ή να πλύνει σκάλες; η δικιά μου η μάνα θα έτρωγε τα σίδερα αν έβλεπε ότι πεινάγαμε

συμφωνώ απόλυτα. Όταν κάποιος είναι σε μεγάλη ανάγκη και τίθεται θέμα επιβίωσης παιδιών κάνει τα πάντα..ή σχεδόν τα πάντα.

Γνωστό μου ζευγάρι που βαριούνται να δουλέψουν, έχουν κοκκινίσει τις κάρτες των γονιών τους και όλο κλαίγονται που δεν έχουν λεφτά για διακοπές και καλοπέραση. Όταν τους λεω για δουλειά ή τους προτείνω δουλειά, κάνουν τους ψόφιους κοριούς ή ξεχνούν και καλα...

Όσο υπάρχουν επιδόματα ο Έλληνας δε πάει να δουλέψει. Έχει μείνει στο καιρό του παλαιού Πασόκ που δούλευες 2-3 ώρες και έπεφτε το 1500 για πλάκα.
Πάνε αυτά. Η Αγορά απαιτεί επαγγελματίες, πολυ όρεξη για δουλειά και δια βίου μάθηση.
 

sargiris

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
31 Μαΐ 2006
Μηνύματα
724
Κριτικές
8
Like
762
Πόντοι
366
Απο το πληκτρολογιο, ειναι πολύ ευκολο να κρίνουμε τους αλλους. Ειδικα όταν εχουμε και τις τσεπες μας γεματες, τοτε ειναι που δεν μπορουμε να καταλαβουμε την κατασταση ολων αυτων των περιπτωσεων.
Τεμπελα θα πει ο αλλος χωρις να εχει ιδεα.
Και η δικια μου η μανα πουτανα θα γινοταν για να μας ζησει, αλλα στα λογια.
Μπορει και όχι.
Το να αποδεχεται ο αλλος οποιασδηποτε μορφης εκμεταλλευση (γιατι για εκμεταλλευση προκειται οταν σου ερχεται ο αλλος απο αναγκη) καμια φορα ειναι χειροτερο.
Καποιοι έχουν αξιοπρεπεια, κι ας πεινανε.
 

skwtsezos4239

Μέλος
Εγγρ.
6 Αυγ 2017
Μηνύματα
177
Like
20
Πόντοι
1
συμφωνώ απόλυτα. Όταν κάποιος είναι σε μεγάλη ανάγκη και τίθεται θέμα επιβίωσης παιδιών κάνει τα πάντα..ή σχεδόν τα πάντα.

Γνωστό μου ζευγάρι που βαριούνται να δουλέψουν, έχουν κοκκινίσει τις κάρτες των γονιών τους και όλο κλαίγονται που δεν έχουν λεφτά για διακοπές και καλοπέραση. Όταν τους λεω για δουλειά ή τους προτείνω δουλειά, κάνουν τους ψόφιους κοριούς ή ξεχνούν και καλα...

Όσο υπάρχουν επιδόματα ο Έλληνας δε πάει να δουλέψει. Έχει μείνει στο καιρό του παλαιού Πασόκ που δούλευες 2-3 ώρες και έπεφτε το 1500 για πλάκα.
Πάνε αυτά. Η Αγορά απαιτεί επαγγελματίες, πολυ όρεξη για δουλειά και δια βίου μάθηση.

Ποιά αγορά βρε τύπε, την ελληνική οικονομία την συντηρούν οι δημοσιουπάλληλοι κι οι συνταξιούχοι, δεν υπάρχει σοβαρός ιδιωτικός τομέας, σοβαρή επιχείρηση δεν επενδύει στην ελλάδα, τί να λέμε τώρα?
 

pirokavlos

Μέλος
Εγγρ.
28 Ιαν 2010
Μηνύματα
1.760
Κριτικές
3
Like
34
Πόντοι
16
Απο το πληκτρολογιο, ειναι πολύ ευκολο να κρίνουμε τους αλλους. Ειδικα όταν εχουμε και τις τσεπες μας γεματες, τοτε ειναι που δεν μπορουμε να καταλαβουμε την κατασταση ολων αυτων των περιπτωσεων.
Τεμπελα θα πει ο αλλος χωρις να εχει ιδεα.
Και η δικια μου η μανα πουτανα θα γινοταν για να μας ζησει, αλλα στα λογια.
Μπορει και όχι.
Το να αποδεχεται ο αλλος οποιασδηποτε μορφης εκμεταλλευση (γιατι για εκμεταλλευση προκειται οταν σου ερχεται ο αλλος απο αναγκη) καμια φορα ειναι χειροτερο.
Καποιοι έχουν αξιοπρεπεια, κι ας πεινανε.

αγαπητέ φίλε δε κάνω το μάγκα απο το πληκρολόγιο. Απλά να σου πω τι με ενοχλει..

Αυτό το "περίμενε τα 533 ευρώ" Και μετά τι? Δε πρέπει να κάνει κάτι να ψαχτεί να βγάλει λεφτα? Για πολλούς απο μας κάποτε έστω στιγμιαία η ζωή μας φέρθηκε δύσκολα. Τι είπαμε? Κάτσε να πέσει το μάνα εξ ουρανού για να φάμε. Και στο κάτω κάτω, άντε ας δεχτώ ότι δε μπορεί να δουλέψει  και θα περιμένει τα 533 ευρώ.Πέρυσι που λέει και καλά ότι έπαιρνει το 1000ρικο δε κράτησε ούτε 10 ευρώ για τη δύσκολη στιγμή. Δεν ζήτησε τη βοηθεια της εκλλησίας ή του δήμου για ένα πιάτο φαγητό για το παιδί?Θεωρώ κάπως περίεργο και οριακά λαικισμός όλο αυτό ..που πιθανόν να είναι δημιουργημα των ΜΜΕ για ένα ακόμη θέμα στις ειδήσεις.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom