Νέα

NBA - το καλύτερο πρωτάθλημα μπάσκετ στον κόσμο!!!

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα ]{ING_J
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 5K
  • Εμφανίσεις 213K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

mouNINJA

Μέλος
Εγγρ.
21 Αυγ 2008
Μηνύματα
6.655
Like
28
Πόντοι
66
Δεν σε καταλαβαινω ρε μαγκα,σορι.
Δηλαδη αν υμνω τον Ντιρκ και αν λεω οτι ο Τζετ ειναι παικταρας σημαινει οτι λεω πως εχω την καλυτερη ομαδα του κοσμου και τους γαμαω ολους?
Ελεος ρε μουνιντζα.

Ζητησε μου τα ρεστα και γιατι λεω τον Τζειμς ''βασιλισσα'',ενω το παρατσουκλι του ειναι ''βασιλιας''.

Έλεος ρε σουηδέ, μη τρελαίνεσαι, μια πλάκα είπα να κάνω και ξενερώνεις αμέσως.
Μάλλον πρέπει να κόψω τα οπαδικά. :S



Το έχω καταλάβει ότι σου λείπει πολύ. :2funny:
 

apolyto_arseniko

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2008
Μηνύματα
77.482
Like
196
Πόντοι
866
Έλεος ρε σουηδέ, μη τρελαίνεσαι, μια πλάκα είπα να κάνω και ξενερώνεις αμέσως.
Μάλλον πρέπει να κόψω τα οπαδικά. :S


Το έχω καταλάβει ότι σου λείπει πολύ. :2funny:

η αδυναμια μου ειναι :2funny:
 

souhdos13

Μέλος
Εγγρ.
8 Αυγ 2008
Μηνύματα
2.067
Like
1
Πόντοι
16
Πλάκα έκανα ρε φίλε αλλά έγραψες πολύ ωραίο κείμενο. Είσαι μελετημένος πολύ.
Πάντως η διαφορά της καλής ομάδας από τη σούπερ ομάδα είναι η ικανότητα να κάνει το break στα playoffs.
Για παράδειγμα το San Antonio (όντας βλάχοι) δεν καίγονται για το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα στη regular season και είναι ομάδα που εύκολα θα κάνει μια εκτός έδρας νίκη. Επίσης οι Lakers πέτυχαν μεγάλη νίκη το 2002 στο Game 7 μέσα στο Sacramento και μετά πήραν πρωτάθλημα (έχουν κάνει και άλλες). Η πραγματικά μεγάλη ομάδα θα κάνει την μεγάλη εκτός έδρας εμφάνιση όποτε χρειαστεί. Μιας και ο χαρακτηρισμός έδρα στο ΝΒΑ δεν έχει τη σημασία που έχει στην Ευρώπη και σε συνδυασμό με το γεγονός ότι τα παιχνίδια είναι και περισσότερα, συνήθως περνάει η καλύτερη ομάδα. Αν δεν υπάρχουν τραυματισμοί και άλλοι μη αγωνιστικοί παράγοντες, πάντα θα περάσει ο καλύτερος από τους 2. Επομένως εμένα το home court advantage δε μου λέει και πολλά. Σίγουρα βοηθάει αλλά όχι τόσο όσο νομίζω ότι πιστεύεις εσύ.
Αυτά για τη διαιτησία με τους Kings το παραδέχομαι και ήταν πραγματικά καλή ομάδα (εμείς ήμασταν καλύτεροι).
Και κάτι άλλο.
Για μενα η εδρα μετραει πολυ.
Μονος σου εγραψες για Σπερς και για Λεικερς.Ομαδες μετρημενες στα δαχτυλα του ενος χεριου εχουν την δυνατοτητα να σπανε εδρες για πλακα.
Δεν προκειται σε καμια περιπτωση να αναφερω ως αποτυχια τον αποκλεισμο απο μια καλυτερη ομαδα που εχει και το πλεονεκτημα εδρας.

Σαυτο που λες για τους Κινγκς εκεινης της χρονιας,δεν μπορω να ειμαι απολυτος για το αν ηταν αυτοι καλυτεροι απο εσας  ή εσεις καλυτεροι απο αυτους.Γιαυτο που ειμαι σιγουρος ειναι οτι οι Κινγκς εκεινης της χρονιας επαιξαν φοβερο μπασκετ και απ'οτι εχω δει σε μπασκετικα ντοκιμαντερ φαγανε τρελλο σφαξιμο απο την διαιτησια.

Και κάτι άλλο. Αν αναλογιστείς το ρόστερ/ποιότητα/συγκυρίες που είχε η ομάδα σου τις τελευταίες χρονιές στις οποίες αναφέρεσαι, εσύ μένεις ευχαριστημένος βλέποντας το παραπάνω ρεζουμέ?
Σιγουρα δεν ειμαι ικανοποιημενος απο την εξης αποψη.
Οτι απο την στιγμη που παιζω τελικους με πλεονεκτημα εδρας και προηγουμαι με 2-0 στην σειρα με το Μαιαμι ειναι αποτυχια να μην παρω το δαχτυλιδι.

Βεβαια θα ηθελα να μου πεις τι εννοεις ακριβως με το ''συγκυριες''.

Οταν ειχα  τρελλο ροστερ(Νας,Φινλει,Νοβιτσκι) δεν καταφερα να παω στον τελικο.
Απο την αλλη με τον Τζετ στον ασο( :headbang:),με δευτερο καλυτερο παικτη μου εναν μπασκετμπολιστα που εκανε το αλμα στο ΝΒΑ,εχοντας συμπληρωσει και τα 4 χρονια στο κολεγιο(Χαουαρντ,με ο,τι αυτο συνεπαγεται) και σαν αστερα μου εναν μη-Αμερικανο πηγα στον τελικο.
Δηλαδη με χειροτερο ροστερ στα χαρτια καταφερα κατι που δεν ειχα καταφερει ποτε στην ιστορια μου,ακομα και οταν ειχα ενα πολυ αστερατο ροστερ.
Βεβαια σε ολη αυτη την κουβεντα παιζει ρολο και σε τι κατασταση ηταν οι υπολοιπες ομαδες που ανταγωνιζομουν.

Τεσπα σου ειπα οτι δεν ειμαι ικανοποιημενος απο την στιγμη που δεν πηρα δαχτυλιδι.
Ομως αυτο δεν αναιρει οτι το Νταλας πετυχε καποια σπουδαια πραγματα την τελευταια 8ετια.

Τελος,δεν ξερω αν εχεις δει την σειρα με το Μαιαμι(συνδεση με αυτο που ελεγα περι αντιμετωπισης μιας ομαδας που ο σταρ της δεν ειναι Αμερικανος).
Αν τους εχει δει τοτε δεν γινεται να μην παρατηρησεις την αντιμετωπιση του Ουειντ τυπου καθε αγγιγμα φαουλ για να μην στεναχωρηθει ο παικταρας.
Για να μην αναφερθω σε κατι που δεν εχει γινει ποτε ξανα στα χρονικα(ταιμ αουτ στην πρωτη βολη του Γουειντ με 1,9 για να ληξει η παραταση στον 5ο τελικο).Κουβεντα για συγκυριες και ''γκαντεμιες''.

 

souhdos13

Μέλος
Εγγρ.
8 Αυγ 2008
Μηνύματα
2.067
Like
1
Πόντοι
16
Έλεος ρε σουηδέ, μη τρελαίνεσαι, μια πλάκα είπα να κάνω και ξενερώνεις αμέσως.
Μάλλον πρέπει να κόψω τα οπαδικά. :S
Δεν ειναι θεμα οπαδισμου,ΝΒΑ ειναι,πανω απ'ολα το βλεπω σαν διασκεδαση.Μονο για τον Παναθηναικο αρρωσταινω και τα παιρνω.

Το θεμα ειναι πως το εγραψες και οχι τι εγραψες.Τεσπα,γαμησε το.
 

mouNINJA

Μέλος
Εγγρ.
21 Αυγ 2008
Μηνύματα
6.655
Like
28
Πόντοι
66
Για μενα η εδρα μετραει πολυ.
Μονος σου εγραψες για Σπερς και για Λεικερς.Ομαδες μετρημενες στα δαχτυλα του ενος χεριου εχουν την δυνατοτητα να σπανε εδρες για πλακα.
Δεν προκειται σε καμια περιπτωση να αναφερω ως αποτυχια τον αποκλεισμο απο μια καλυτερη ομαδα που εχει και το πλεονεκτημα εδρας.

Σαυτο που λες για τους Κινγκς εκεινης της χρονιας,δεν μπορω να ειμαι απολυτος για το αν ηταν αυτοι καλυτεροι απο εσας  ή εσεις καλυτεροι απο αυτους.Γιαυτο που ειμαι σιγουρος ειναι οτι οι Κινγκς εκεινης της χρονιας επαιξαν φοβερο μπασκετ και απ'οτι εχω δει σε μπασκετικα ντοκιμαντερ φαγανε τρελλο σφαξιμο απο την διαιτησια.

Nαι, μετράει πολύ αλλά δεν πιστεύω ότι μετράει με την "ευρωπαϊκή έννοια".
Δηλαδή αν στην Ευρώπη το φαβορί για πρόκριση καθορίζεται από 70% ρόστερ και 30% έδρα, στο ΝΒΑ πάει 90% ρόστερ και 10% έδρα. Πέρυσι κατάφεραν και σπάσανε έδρες ομάδες σαν τους Jazz, Rockets, 76ers (καμία τους δεν πέρασε αλλά αυτό δεν αναιρεί την αξία ενός break).

Με τους Kings όντως τους σφάξανε στο Game 6, ειδικά με κάτι αμυντικά φάουλ των Lakers που τα δίνανε επιθετικά στον Bibby κλπ και στο τελευταίο ματς τους κερδίσαμε στην παράταση (αυτοί είχαν και 16/30 βολές στην κανονική περίοδο).
Αυτά παραδέχτηκε φέτος και ο Tim Donaghy και έγινε ο χαμός.

Σιγουρα δεν ειμαι ικανοποιημενος απο την εξης αποψη.

Δε το έβαλα όλο γιατί ήταν μεγάλο.

Σαν συγκυρίες εννοώ τους τραυματισμούς/suspensions και όλες τις λεπτομέρειες που μπορούν να αποβούν μοιραία για μία σειρά playoffs. Για παράδειγμα την τιμωρία 2 παιχτών των Suns πρόπερσι ενάντια στους Spurs όπου μπήκαν στο γήπεδο όταν ο Horry έσπασε τη μύτη του Nash και χάσανε την υπόλοιπη σειρά.

Αυτό το κομμάτι το έγραψες ωραία. Μεγάλη μαγκιά του Γερμανού (και άξιος MVP) που πήγε την ομάδα στους τελικούς όπου ο Wade είχε βοήθεια στα σφυρίγματα. Την έχω και αυτή τη σειρά στη συλλογή μου αν και αυτό με το time out που λες δε το θυμάμαι καθόλυ.
(ωραίο ακούγεται  :dancing:).

Γενικά, η άποψή μου για το Dallas είναι η εξής:
Το παράθυρο για κατάκτηση πρωταθλήματος έχει κλείσει αλλά λόγω παιχτών, πόλης & ιδιοκτήτη δε θα πάτε ποτέ στην αφάνεια ούτε και θα χρειαστείτε μεγάλο rebuilding period.

Δεν ειναι θεμα οπαδισμου,ΝΒΑ ειναι,πανω απ'ολα το βλεπω σαν διασκεδαση.Μονο για τον Παναθηναικο αρρωσταινω και τα παιρνω.

Το θεμα ειναι πως το εγραψες και οχι τι εγραψες.Τεσπα,γαμησε το.

ΟΚ, πλάκα έκανα.

dwhistlebj0jt7.png
 

souhdos13

Μέλος
Εγγρ.
8 Αυγ 2008
Μηνύματα
2.067
Like
1
Πόντοι
16
Σαν συγκυρίες εννοώ τους τραυματισμούς/suspensions και όλες τις λεπτομέρειες που μπορούν να αποβούν μοιραία για μία σειρά playoffs. Για παράδειγμα την τιμωρία 2 παιχτών των Suns πρόπερσι ενάντια στους Spurs όπου μπήκαν στο γήπεδο όταν ο Horry έσπασε τη μύτη του Nash και χάσανε την υπόλοιπη σειρά.
Γαματο το παραδειγμα σου και πολυ ευστοχο.Απιστευτη ''κλεψια'',θα τους γαμαγαν οι Σανς.

Την έχω και αυτή τη σειρά στη συλλογή μου αν και αυτό με το time out που λες δε το θυμάμαι καθόλυ.
(ωραίο ακούγεται  :dancing:).
Α δεν ξερεις τι χανεις.
Η ποιο χαζη κινηση που εχω δει ποτε στην ζωη μου μεσα σε αγωνα.
Ο Ειβερι λεει στην ομαδα να καλεσει ταιμ ουτ μολις ευστοχει ο Γουειντ στην 1η βολη(εννοωντας να καλεσουν ταιμ αουτ μολις εκτελεσει και την δευτερη).
Ο Τζος δεν καταλαβαινει οτι δεν υπαρχει αλλο ταιμ αουτ και το καλει εκεινη την στιγμη. :jerking: :jerking: :jerking:
Αποτελεσμα επαναφορα απο την baseline και οχι απο το κεντρο(θα μπορουσε να γινει καποιο σουτ με καλες προυποθεσεις) με 1,9 να απομενουν.

Μετα απο 3 χρονια καταφερε να το βαλει απο το κεντρο ο Χαρις(πριν 1 εβδομαδα) αλλα τοτε ηταν πιτσιρικας. :grin:

Γενικά, η άποψή μου για το Dallas είναι η εξής:
Το παράθυρο για κατάκτηση πρωταθλήματος έχει κλείσει αλλά λόγω παιχτών, πόλης & ιδιοκτήτη δε θα πάτε ποτέ στην αφάνεια ούτε και θα χρειαστείτε μεγάλο rebuilding period.
Συμφωνουμε ΑΠΟΛΥΤΑ.

Αυτο ακριβως εννοω. ;) :2funny: :2funny: :2funny:

Ωραια η φωτο. :rockon: :rockon:

 

mouNINJA

Μέλος
Εγγρ.
21 Αυγ 2008
Μηνύματα
6.655
Like
28
Πόντοι
66

Βάλε και άλλα αν ξέρεις. :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:

:think:

wula2w.jpg
AAA_041020163437.jpg


:S :S :S :S :S :headbang: :headbang: :headbang: :headbang: :headbang:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom