Νέα

Να επιτραπεί η οπλοφορία των πολιτών;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα -
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 2K
  • Εμφανίσεις 95K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Ποιά η γνώμη σας;

  • ναι

    Ψήφοι: 272 51,5%
  • οχι

    Ψήφοι: 243 46,0%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 13 2,5%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    528

Manimal

Ανώτατος
Εγγρ.
9 Φεβ 2020
Μηνύματα
21.267
Κριτικές
7
Like
38.093
Πόντοι
10.411
Στη νορβηγία, όσοι βγαίνουν , σπάνια κάνουν έγκλημα ξανά.
Όταν τους έχεις σαν τα ζώα, μπαίνουν για ξυλοδαρμό και την επόμενη φορά
θα μπουν για 7 φόνους και 23 βιασμούς.
Άλλη νοοτροπία εκεί και άλλη εδώ όμως
 

Manimal

Ανώτατος
Εγγρ.
9 Φεβ 2020
Μηνύματα
21.267
Κριτικές
7
Like
38.093
Πόντοι
10.411
Επισης καποια στιγμη πρεπει να βαλουν καταναγκαστικα εργα. Αν ειναι δυνατον οι εγκληματιες να καθονται, να ξυνονται, να κανουν παρτυ με ουζα και να τα πληρωνει ο φορολογουμενος ή το θυμα τους!
Αυτό μου θύμισες τώρα man(ταινιάρα)  :2funny:
 

μπαρμπαγιαννης

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2016
Μηνύματα
7.670
Κριτικές
12
Like
6.860
Πόντοι
2.646
Να αλλάξει η ερώτηση του νήματος και να γίνει να επιτραπεί η οπλοχρησία των πολιτών;
 

Fet_jim

Μέλος
Εγγρ.
27 Ιουλ 2019
Μηνύματα
300
Like
471
Πόντοι
21
Η αυτοάμυνα και η οπλοφορια αποτελει υψιστη αξια μιας φιλελευθερης δημοκρατιας και γιαυτο το λογο οι ΗΠΑ το έχουν θεσμοθετησει στο σύνταγμα τους.
Οποιος εχει ορεξη ας διαβασει αυτο
 
Εγγρ.
6 Οκτ 2018
Μηνύματα
9.503
Like
6.655
Πόντοι
1.106
Στηνουν περιστατικα και την παιρνουν...ταχαμ οτι καποιος πηγε να αρπαξει το παιδι τους και τετοια...
Ούτε καν. Αν δεν έχει αλλάξει ο νόμος, εισαγγελέας αποφαίνεται.  Όποιου πάνε να του αρπάξουν το παιδί του δίνει ο εισαγγελέας όπλο; Δε γίνονται αυτά. Το ότι κάποιοι με προσβάσεις την παίρνουν εύκολα οκ. Να το δεχθώ. Αλλά αυτοί είναι λίγοι. Και συνδέονται με κάποιο τρόπο με πολιτικές ανάγκες.
 

erikos_E

Σπουδαίος
Εγγρ.
16 Φεβ 2014
Μηνύματα
5.715
Κριτικές
19
Like
6.923
Πόντοι
2.646
Η αυτοάμυνα και η οπλοφορια αποτελει υψιστη αξια μιας φιλελευθερης δημοκρατιας και γιαυτο το λογο οι ΗΠΑ το έχουν θεσμοθετησει στο σύνταγμα τους.
Οποιος εχει ορεξη ας διαβασει αυτο
Και γι αυτο ο καθε  παλαβιαρης παιρνει ενα οπλο και μπαινει στα σχολεια απ την κακια του που δεν παιρνει τα  γραμματα και σκοτωνει αβερτα κουρερτα. Ωραια φιλελευθερη δημοκρατια ονειρεύεσαι .
ΚΙ ακομη η θερμοκρασια ειναι 36ο
 

boobomastoras

Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2008
Μηνύματα
3.100
Κριτικές
8
Like
162
Πόντοι
16
Οπλοφορία οχι , οπλοκατοχή ναι.  Το σπιτι καθενος ειναι αβατο και πρεπει να εχει το δικαιωμα να το υπερασπιστει , οπως και την οικογενεια του , με καθε τροπο
 

font012

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
29 Σεπ 2017
Μηνύματα
2.031
Like
1.661
Πόντοι
216
Το κακό με τα όπλα είναι ότι κάνουν μάγκες ανθρώπους που δεν είναι.
 

Le Blanc

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Νοε 2018
Μηνύματα
1.941
Κριτικές
27
Like
4.294
Πόντοι
1.446
Δεν ξέρω ρε παιδιά και εμένα μου αρέσουν τα όπλα και πήγαινα σκοποβολή όταν ήμουν φοιτητής αλλά στην Ελλάδα,ελεύθερη οπλοκατοχή τύπου ΗΠΑ θα είχε σαν αποτέλεσμα να γίνετε μακελείο κάθε μέρα :S :S.Το μόνο στο οποίο συμφωνώ είναι να μπορεί ο καθένας να υπερασπίζεται το σπίτι του χωρίς να τον τραβολογάνε μετά οι Αστυνομίες και σε κάτι τέτοι ένα Molot Vepr για παράδειγμα είναι αρκετό δεν χρειάζεται να δωθούν άδεις για AR-15 και βαρύτερα όπλα
 

president1122

Μέλος
Εγγρ.
22 Φεβ 2017
Μηνύματα
36
Κριτικές
3
Like
129
Πόντοι
0
Ούτε κατά διάνοια... Εκτόs πραγματικότηταs η ερώτηση. Δεν είμαστε Η.Π.Α. καί η συγκεκριμένη χώρα είναι παράδειγμα προs αποφυγή σε αυτό το θέμα. Τα κρούσματα τηs παράνοιαs είναι χιλιάδεs κάθε χρόνο, καί τα αθώα θύματα ακόμη παεισσότερα.
 

troubaman

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Οκτ 2019
Μηνύματα
3.512
Κριτικές
28
Like
10.464
Πόντοι
3.296
Σαν μια αίσθηση και χρέος πως πρέπει να προστατέψω τον εαυτό μου και τους άλλους εκπαιδεύτικα στις πολεμικές τέχνες

Το εξής παράδοξο συνέβη:Αντί να γίνω πιο θρασύς έγινα περισσότερο σκεφτικός.Άλλο ρινγκ άλλο δρόμος.

Άρχισα να σκέφτομαι πως αν ο άλλος είναι καλύτερος απο εμενα στο δρομο μπορει να χασω τη ζωη μου και οχι απλα μια νικη.

Αρχισα να σκεφτομαι πως ισως οπλοφορει.

Κι αν οπλοφορουσα κι εγω;Δε θα ταν καλυτερο για την ασφαλεια μου;

Μετα σκεφτηκα τι θα γινοταν αν ολοι εκαναν τη σκεψη μου και αν αυτο γινοταν επιτρεπτο απο το νομο.

Και αμεσως εκανα εικονα ενα σκηνικο που σε καθε βολτα μου στην πολη θα εβλεπα κι εναν νεκρο θυμα πυροβολισμου.

Πολλά θα σε οδηγήσουν στο να τραβήξεις μια σκανδάλη:Βρασμός ψυχής,απόγνωση,κακή κρίση...

Και πολλά θα σε κάνουν να μη την τραβήξεις όταν πρέπει κι έχεις απέναντι σου ενα αποφασισμενο φονια που θα σου παρει το οπλο και θα το αδειάσει στην κεφάλα σου για πλάκα...

Οπότε μάγκες καλύτερα μακριά από όπλα

Εγώ ένα έχω να σας πω:ΠΡΟΛΗΨΗ οσο γινεται.Αποφυγή τσαμπουκάδων στο δρόμο.

Τώρα για την προστασία της οικίας από κλέφτες είναι ένα άλλο κεφάλαιο εκεί:Ίσως με προυποθέσεις και κατάλληλη εκπάιδευση να έπρεπε να υπάρχει ένα όπλο καθαρά σε σπίτι και όχι να οπλοφορείς.

 

arkas1986

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Μαΐ 2018
Μηνύματα
1.707
Κριτικές
15
Like
360
Πόντοι
326
Απαγόρευση παντελώς των όπλων. Όποιος συλλαμβάνεται με όπλο μόνο ισόβια χωρίς δίκη .
 

EvilPlasma

Ανώτατος
Εγγρ.
21 Δεκ 2007
Μηνύματα
6.280
Κριτικές
94
Like
11.001
Πόντοι
17.885
κάποτε έλεγα τα ίδια, μετά κατάλαβα πως..."εσύ είσαι το όπλο"! δεν χρειάζεσαι τίποτα παρά μόνο θέληση για να τα γαμήσεις όλα
 

jhonny64

Σεβαστός
Εγγρ.
31 Μαρ 2007
Μηνύματα
67.517
Like
2.736
Πόντοι
1.306
Επιβαλλεται πλεον

Το ανυπαρκτο κρατος κυνηγαει τον κοροιδοιο στην μυκονο

ΕΛ.ΑΣ: Ξεκίνησε εντατικούς ελέγχους στη Μύκονο μετά τις εικόνες συνωστισμού σε χώρους διασκέδασης

Μετά την επίσκεψη του Μιχάλη Χρυσοχοΐδη στο νησί και τις εικόνες συνωστισμού που έχουν διαπιστωθεί, οι μαγαζάτορες στο νησί καλούνται να είναι πολύ προσεκτικοί,


Πηγε και ο αδιαβαστος για να τον φοβισουν
 

jhonny64

Σεβαστός
Εγγρ.
31 Μαρ 2007
Μηνύματα
67.517
Like
2.736
Πόντοι
1.306
Όλοι όσοι επιζητείτε τόσο έντονα την οπλοφορία, ίσως και την οπλοχρησία κάποιοι...
Α. Έχετε δει ποτέ αίμα να ρέει?
Β. έχετε δει άνθρωπο να ξεψυχά?
Γ. Έχετε νιώσει το συναίσθημα του να αφαιρείς ζωή? Αυτόν που φεύγει, αυτούς που αφήνει πίσω?

Καλυτερα να τα βλεπω εγω παρα να τα βλεπει ο αλλος
 

AFESAYTOIS

Μέλος
Εγγρ.
1 Σεπ 2017
Μηνύματα
146
Like
21
Πόντοι
1
Ολα τα παράδοξα,
στη φτωχή πλην, τιμια χωρα μας συμβαινουν.
Απαγορευεται η νομιμη οπλοκατοχή και υπαρχουν φανατικοι οπαδοι αυτης της πολιτικης, ειναι οι ιδιοι πολιτικοι καλλιτεχνες προοδευτικοι που φιλαρεσκα συνοδευονται απο κουστωδια αστυνομικων φρουρων και δεν χανουν ευκαιρια,
μετα απο  καθε παρατραγουδο να ζητουν περισσοτερη αστυνομευση!
Αφου ακολουθουμε "πολιτικη ανοιχτων συνόρων" και πολυπολιτισμικοτητα,
ας προσλαβουμε και αστυνομικους για καθε πολιτη, καθε γειτονια καθε, βαγονι τραινου, καθε αποβαθρα.
Ανευθυνες επιλογες απο ενευθυνους και διευθαρμενους πολιτικαντες.
Και το ακρον άωτον της Ελληνικης "εννομης ταξης",
για τον απλο πολιτη που υπηρετησε την στρατιωτικη του θητεία ενοπλος,
απαγορευεται η νομιμη οπλοκατοχή την ιδια στιγμη που ο καθε ενας,
καθε ενας,
μπορει να αγοραζει, κατεχει και να χρησιμοποιει  το σιδερικο του κατα το δοκουν!
Ισως εχουν ωριμασει οι συνθηκες για αναθεωρηση των νομων,
η νομιμη οπλοκατοχη θα δωσει αισθημα ασφαλειας στους πολιτες και ταυτοχρονα θα τονωσει την οικονομια.
Στις ΗΠΑ,
δεν ειναι φασιστες ουτε δολοφονοι ουτε κοροιδα που επιμενουν στην διατηρηση της οπλοκατοχης.
Υπαρχουν και τα ιστορικα οπλα, ο Ε.Σ. απεσυρε τα  Μ1, τα καραμπινακια Γουιντσεστερ, χιλιαδες κομματια που αντι να πανε στους παλιατζηδες θα μπορουσαν να πωληθουν νομιμα και ανοιχτα στους πολιτες που διεθεταν τα προσοντα.
Θα μπορουσαν να δημιουργηθουν λεσχες και reenacting groups, υπαρχουν μερικες, να μαζευονται καθε Κυριακη  πρωι οι συνταξιουχοι με τις στολες και τον εξοπλισμο τους, να κανουν ασκησεις και αναπαραστασεις!
Να συντηρουν τον εξοπλισμο τους να ασκουνται και να αθλουνται σε ενα βουνο σε ενα δασος αντι,
να μιζεριαζουν στις ουρες στα φαρμακεια, στα καφενεια περιμενοντας τα αναδρομικα!
Ολες αυτες οι δραστηριοτητες,
κανουν το χρημα να γυριζει, κανουν τους ανθρωπους αισιοδοξους και υγιεις, μακρια απο την προπαγανδα των ΜΜΕ και των κομματων.
Επομενως αυτα που προτεινω εγω δεν συμφερουν στο πολιτικο και κομματικο κατεστημενο της χωρα , που θελει τους πολιτες μονιμως,
ανασφαλεις, σε συγχυση , ενοχους και απολογουμενους.
Μια κυβερνηση που μονη της έγνοια ειναι η λογοκρισια, ο ελεγχος της πληροφοριας μεσω των  δημοσιογραφων  υπηρεσίας, και το λιγοστο ίντερνετ.
 

fylobios30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2012
Μηνύματα
11.051
Κριτικές
2
Like
2.207
Πόντοι
606
Όλοι όσοι επιζητείτε τόσο έντονα την οπλοφορία, ίσως και την οπλοχρησία κάποιοι...

Τύπε έχεις ρίξει ποτέ με όπλο ;;
Μετά το στρατό ή το ναυτικό ή την αεροπορία λέω ....
 

fylobios30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2012
Μηνύματα
11.051
Κριτικές
2
Like
2.207
Πόντοι
606
Σαν μια αίσθηση και χρέος πως πρέπει να προστατέψω τον εαυτό μου και τους άλλους εκπαιδεύτικα στις πολεμικές τέχνες

Το εξής παράδοξο συνέβη:Αντί να γίνω πιο θρασύς έγινα περισσότερο σκεφτικός.Άλλο ρινγκ άλλο δρόμος.
Ποια τέχνη ρε τύπε ;;;
Μεγάλη παπάτζα παίζει .

Δεν είναι τα αθλήματα για το δρόμο .
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom