Νέα

Μου πάσσαραν 16χρονη σε έναν γάμο στην Θεσσαλονίκη

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα jaygatsby
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 198
  • Εμφανίσεις 11K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

jaygatsby

Μέλος
Εγγρ.
5 Αυγ 2010
Μηνύματα
7.898
Κριτικές
1
Like
346
Πόντοι
86
Έχω πάει σε γάμο στην Θεσσαλονίκη, την ιδιαίτερη πατρίδα μου. Ο γάμος γίνεται Κυριακή και την Παρασκευή το βράδι επισκέπτομαι το σπίτι της νύφης όπου θα φέρουν το νυφικό και θα γίνει κάποιο ψιλογλεντάκι με φαγητό μουσική κλπ. Όταν φτάνω με βάζουν να κάτσω δίπλα σε οικογένεια όπου υπήρχε 16χρονη μαθήτρια, κοντό φόρεμα μαύρο, ψηλό τακούνι. Το σκίζεις άνετα.

Στο τραπέζι συζήτηση περί των πάντων, σχέσεις, τους λέω είμαι χωρισμένος, οι γονείς δεν πτοούνται αφού βλέπουν άνθρωπο με καλή δουλειά, δε βαριέσαι, συγχωρείται το παρελθόν. (το ότι γράφω στο bourdela.com δεν το είπα).

Το κοριτσάκι σχετικά εντάξει σαν συμπεριφορά εκτός από δύο φορές που ψιλοδιέταξε τους γονείς της κάτι και ένα αει σιχτίρ που έριξε (την ενοχλούσε ένα αντικωνωπικό φιδάκι που έκαιγε πίσω της) κατά τα άλλα «καλό κορίτσι»

Συνεχίζουμε, την Κυριακή στο γάμο. Έχει έρθει με άλλο φόρεμα (η 16χρονη μαθήτρια επαναλαμβάνω) Μετά την τελετή έχουν ήδη συνεννοηθεί και ευγενέστατα οι γονείς της 16χρονης θα μας πάνε (εμένα και την μητέρα μου) εκεί που γίνεται η δεξίωση αλλά πριν, πάμε στο σπίτι τους για να αλλάξει η 16χρονη και να βάλει το τρίτο κατά σειρά φόρεμα της για αυτό τον γάμο. Στο σπίτι κατά την διάρκεια συζήτησης και με άλλους συμμετέχοντες στο γάμο διαπιστώνεται ότι η 16χρονη έχει βάλει και extensions (sic!!!) στα μαλλιά της.

Στην δεξίωση καθόμαστε και εκεί μαζί όπου το μόνο αξιοπρόσεκτο είναι που σε ερώτημα της 16χρονης πώς θα γυρίσω πίσω στην Αθήνα, ακούγοντας την απάντηση «με τραίνο», σκάει μία ψιλογκριμάτσα απογοήτευσης και λέει «αχ έξι ώρες δεν κάνει;» αλλά με ύφος τρελλά μπλαζέ μιλάμε.

Στο τέλος επειδή έπρεπε να στρίψω την καρέκλα μου για να βλέπω την πίστα του χορού και την είχα αρκετή ώρα με την πλάτη προς εκείνη, μπορεί να τα πήραν (και αυτή και οι γονείς – υποψήφιοι πεθεροί) και έφυγαν χωρίς να με χαιρετήσει η 16χρονη.

Καλά για το σπίτι πήραμε ταξί.

Γιατί τα έγραψα όλα αυτά έτσι. Για να κουβεντιάσουμε λίγο κοινωνιολογικώς ρε παιδιά.

Πρώτον φανταστείτε τι απόγνωση υπάρχει στον πληθυσμό λόγω της οικονομικής κατάστασης ώστε ακόμη και 16χρονες μαθήτριες τις βγάζουν στο κλαρί για 40χρονους όπως εγώ. Μία αγροτική οπισθοδρομική κοινωνία ήμασταν πάντα βέβαια αλλά το πράγμα χειροτερεύει. Αυτοί οι γονείς σκεφτείτε, θα ήθελαν να αποφύγουν και το να σπουδάσει το παιδί τους (θα μου πεις που θα σπουδάσει, με τι λεφτά, εδώ ακόμη αποφεύγουν και να δηλώσουν ΑΕΙ εκτός πατρικής πόλης κλπ). Δεν βαριέσαι, καλύτερα να παντρευτεί, παιδιά, χωρίζουμε, και μετά, στην χειρότερη περίπτωση πάμε στα «Παρατράγουδα».

Μήπως όμως αυτή η νοοτροπία μας έφτασε εδώ; Αντί αυτό το κοριτσάκι να ψηθεί λίγο σπουδάζοντας σε μία πόλη εκτός πατρικής εστίας, όπου θα χρηματοδοτήσει τις σπουδές του δουλεύοντας για να βγάλει κανά χαρτζιλικάκι, ράβοντας μόνη τα ρουχαλάκια της ή αγοράζοντας μεταχειρισμένα όπως η Γερμανίδα (230 δις $ το τρέχον πλεόνασμα στο ισοζύγιο τρεχουσών συναλλαγών της Γερμανίας)  γαλουχείται να βρεί τον επόμενο προμηθευτή φορεμάτων και extensions. Kαι να γίνει και η αυριανή δημόσια υπάλληλος του καθισιού. Για να δείτε πως συνδέονται όλα.

Και βέβαια οι έξι ώρες του τραίνου είναι μεγάλη ταλαιπωρία, θυμάμαι τώρα ότι και ο πατέρας της με ρώτησε κάποια στιγμή πως θα πάω Αθήνα, αεροπορικώς;, μόνο εκκαθαριστικό δεν έδωσα παιδιά. Το να μάθουν όμως κάποια πράγματα για μένα, για τις σπουδές μου, για το ποιο ποτό μου αρέσει, για την προσωπικότητα μου δεν ρώτησαν, αυτό είναι αδιάφορο στην Ελλάδα ως προς αυτόν που θα παντρευτείς.

Κάθε σχόλιο δεκτό. Μόνο αν επιτρέπεται μη το βάλουμε στην βάση Ελλεηνίδες κλπ γιατί εδώ υπήρξε και συνέργεια άνδρα (πατέρα). Θα μου πείτε βέβαια τρία φορέματα και extensions πλήρωσε για τον γάμο ό άνθρωπος, τι να κάνει;

Που βαδίζουμε κύριοι;
 

mounitsa

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Οκτ 2006
Μηνύματα
20.880
Like
13
Πόντοι
366
Με ποιο σκεπτικο στην "πασαραν" δεν καταλαβα...
 

xronistiktak

Μέλος
Εγγρ.
9 Οκτ 2011
Μηνύματα
1.509
Like
0
Πόντοι
16
καλα που δεν ενεδωσες τυπε μου,γτ αμα στραβωνε μετα η δουλεια,θα εσκαγε μυτη εισαγγελεας :grin:
(ανηλικη γαρ)
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 131614

Επισκέπτης
Αγαπητέ...η εποχή που διανύουμε είναι έτσι για να κατανοήσουμε οτι η ευτυχία ενός ανθρώπου ''έρχεται'' από πράγματα που δεν σχετίζονται με τα χρήματα..
 
Εγγρ.
26 Απρ 2012
Μηνύματα
4.684
Κριτικές
8
Like
41
Πόντοι
16
Με ποιο σκεπτικο στην "πασαραν" δεν καταλαβα...


 Με το σκεπτικό το καλού γαμπρού με την καλή δουλειά...

Ο συναγωνιστής δεν λέει ψέμματα...

Από τότε που "δηλώθηκα" χωρισμένος, μου χουνε στείλει 50 προξενιά... Απίστευτα πράγματα... εντάξει το 16 ετών σε μένα δεν έτυχε...

 Αλλά και πάλι.... 22 ετών κοριτσάκι να στέλνει προξενιό σε 45 ετών άνθρωπο... Θα μπορούσα να ήμουν πατερας της!


 Ελλάδα.... η πουτανιά και η καλοπέραση σε όλο της το μεγαλείο...
 

mounitsa

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Οκτ 2006
Μηνύματα
20.880
Like
13
Πόντοι
366
 Με το σκεπτικό το καλού γαμπρού με την καλή δουλειά...

Ο συναγωνιστής δεν λέει ψέμματα...

Από τότε που "δηλώθηκα" χωρισμένος, μου χουνε στείλει 50 προξενιά... Απίστευτα πράγματα... εντάξει το 16 ετών σε μένα δεν μου έτυχε...

 Αλλά και πάλι.... 22 ετών κοριτσάκι να στέλνει προξενιό σε 45 ετών άνθρωπο... Θα μπορούσα να ήμουν πατερας της!


 Ελλάδα.... η πουτανιά και η καλοπέραση σε όλο της το μεγαλείο...

εννοω οτι απο αυτα που εγραψε δεν καταλαβα κατι ξεκαθαρο για πασαρισμα...γι'αυτο ρωταω...του ειπαν κατι συγκεκριμενο ή απο μονος του το εβγαλε το συμπερασμα?
 

FidoDiLdo

Μέλος
Εγγρ.
15 Σεπ 2005
Μηνύματα
864
Like
4
Πόντοι
6
Μα δεν εχεις καταλαβει οτι για το φαινομενο της Ελλεηνιδας, οι πατεραδες φταινε. Η μανα το εχει στο DNA της να γινει τσατσα της κορης της. Οι πατεραδες ομως ειναι αυτοι που φταινε, που επιτρεπουν αυτο να συμβει και τελικα αυτοι τις καλομαθαινουν και πιο πολυ απο οτι οι μανες.
 

erinal

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Δεκ 2008
Μηνύματα
68.111
Like
90
Πόντοι
866
καταρχας το οτι ηθελαν να την παντρεψουν και μαλιστα με εναν που εχει καλη οικονομικη κατασταση  και οχι να την μορφωσουν δεν θεωρω οτι ειναι κακο η καλο. Μακαρι να ηθελαν να την μορφωσουν. Δεν νομιζω οτι ειναι θεμα οικονομικο πρωτον γιατι αν δεν ειχαν λεφτα δεν θα αγοραζαν τρια φορεματα και δευτερον γιατι πολλοι σπουδασαν με πολυ λιγα λεφτα και στερησεις..
τα εξτε τα τρια φορεματα και τα λοιπα ειναι απο τους γονεις ξεκαθαρα. Αν δεν ειχαν δεν θα τα εδιναν. Οσο για το αν πρεπει σε αυτη την ηλικια ειναι δυσκολη κουβεντα. Εγω λεω πρεπει να ζουν την ηλικια τους και με μια αθωοτητα αν ειναι δυνατον αλλα σε δυο χρονια ενηλικιωνονται κιολας, τα ερεθισματα πλεον ειναι πολλα στις ηλικιες αυτες και αν οι γονεις δεν εχουν παιδεια ειναι δυσκολο να διατηρησουν ισορροπιες.ουτε ο ακραιος συντηρητισμος μου αρεσει.
τελος τα παντρολογηματα σε αυτην την ηλικα τα βρισκω ανατολιτικα παλια συντηρητικα εθιμα, δεν νομιζω να προεκυψαν λογω κρισης τωρα. Σε κατι χωρια τα βλεπεις κατι τετοια.  
 

TempT

Μέλος
Εγγρ.
24 Φεβ 2012
Μηνύματα
2.055
Like
6
Πόντοι
16
Το βρες καλο γαμπρο να σωθεις και συ να σωσεις και την οικογενεια σου δινει και περνει. Ειδικα αν ο "γαμπρος" εχει οικονομικη ανεση. Το οτι φτανει και στα 16χρονα δε το ξερα παντως ...
 

Vagos The Pimp

Μέλος
Εγγρ.
21 Μαρ 2009
Μηνύματα
1.965
Like
1
Πόντοι
16
Δεν βλέπω πουθενά να στην ΠΑΣΑΡΑΝ! Ολο μαλακίες και άτοπα συμπεράσματα..Και σούκου μούκου και να χαμε να λέγαμε να πούμε..
 

erinal

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Δεκ 2008
Μηνύματα
68.111
Like
90
Πόντοι
866
Δεν βλέπω πουθενά να στην ΠΑΣΑΡΑΝ! Ολο μαλακίες και άτοπα συμπεράσματα..Και σούκου μούκου και να χαμε να λέγαμε να πούμε..

νταξει ρε παιδια προφανως αυτο ενοιωσε ο ανθρωπος απο τις ερωτησεις την ολη σταση κτλ μην ειστε περιεργοι
 

sakhs_go

Μέλος
Εγγρ.
25 Νοε 2011
Μηνύματα
432
Like
4
Πόντοι
1
καταρχην ηλιθιε αλλαξε το θρεντ και βαλτο στις ερωτικες φανταστικες ιστοριες.  :thefinge:
 

mounitsa

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Οκτ 2006
Μηνύματα
20.880
Like
13
Πόντοι
366
νταξει ρε παιδια προφανως αυτο ενοιωσε ο ανθρωπος απο τις ερωτησεις την ολη σταση κτλ μην ειστε περιεργοι

εγω απλα ρωτησα παντως επειδη απο τα γραφομενα δεν ειδα κατι τετοιο...γι'αυτο ρωτησα μηπως εγινε και κατι αλλο το οποιο δεν εγραψε ή το οποιο δεν πηρα χαμπαρι
 
OP
OP
jaygatsby

jaygatsby

Μέλος
Εγγρ.
5 Αυγ 2010
Μηνύματα
7.898
Κριτικές
1
Like
346
Πόντοι
86
εννοω οτι απο αυτα που εγραψε δεν καταλαβα κατι ξεκαθαρο για πασαρισμα...γι'αυτο ρωταω...του ειπαν κατι συγκεκριμενο ή απο μονος του το εβγαλε το συμπερασμα?

Κάνεις οτι δεν καταλαβαίνεις, είσαι αφελής, σε δουλειά να βρίσκεσαι ή και τα τρία παραπάνω;

Φυσικά και ΔΕΝ μου είπαν κάτι άμεσα, παντρέψου την αύριο (δεν γίναμε ακόμη Υεμένη) ούτε με λένε Al Mulazmeen Ebeed Khatif. Το όλο όμως σκηνικό ήταν σαφώς στημένο, από αυτά που ξέρεις ότι γίνονται (οικογενειακοί κύκλοι κλπ) να γνωρισθώ με την οικογένεια και φυσικά αφού είμαι άνδρας και ΚΥΝΗΓΟΣ θα αναμένετο από εμένα να προχωρήσω σε περαιτέρω γνωριμία.
 

mounitsa

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Οκτ 2006
Μηνύματα
20.880
Like
13
Πόντοι
366
Κάνεις οτι δεν καταλαβαίνεις, είσαι αφελής, σε δουλειά να βρίσκεσαι ή και τα τρία παραπάνω;

Φυσικά και ΔΕΝ μου είπαν κάτι άμεσα, παντρέψου την αύριο (δεν γίναμε ακόμη Υεμένη) ούτε με λένε Al Mulazmeen Ebeed Khatif. Το όλο όμως σκηνικό ήταν σαφώς στημένο, από αυτά που ξέρεις ότι γίνονται (οικογενειακοί κύκλοι κλπ) να γνωρισθώ με την οικογένεια και φυσικά αφού είμαι άνδρας και ΚΥΝΗΓΟΣ θα αναμένετο από εμένα να προχωρήσω σε περαιτέρω γνωριμία.

επομενως μιλαμε με δυνητικα γεγονοτα...νταξ...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom