Νέα

Μεγάλοι Έλληνες!!!

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Heelover
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 406
  • Εμφανίσεις 21K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

O μεγαλύτερος Έλληνας όλων των εποχών

  • Αλέξανδρος ο Μέγας

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Παπανικολάου

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Αριστοτέλης

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Σωκράτης

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Κολοκοτρώνης

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Βενιζέλος

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Περικλής

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Πλάτων

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Καποδίστριας

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Καραμανλής

    Ψήφοι: 0 0,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    0

tomahok

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
12 Δεκ 2007
Μηνύματα
18.969
Κριτικές
1
Like
2.677
Πόντοι
606
Ο Βενιζέλος ήταν. Και η Ιστορία θα δικαιώσει και τον Καραμανλή σενιορ
μακαρι να τον δικαιωσει η ιστορια.εγω δε κρυβω οτι τη πρωτη τετραετεια της κυβερνησης του τον ψηφησα.τη δευτερη ομως δε πηγαινε το χερι μου με τιποτα αδερφε.και αυτο γιατι απλα δεν εχει αλλαξει τιποτα απο τη προηγουμενη σαπιλα.ψαχτε να βρειτε σε ποιο θρεντ βοσκει ο Γ.ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ και ο Σ.ΠΑΤΑΚΟΣ γιατι μου φαινεται οτι τους χρειαζονται :rolleyes:
 

Ναψ

Μέλος
Εγγρ.
23 Μαρ 2008
Μηνύματα
403
Like
3
Πόντοι
1
Τον Καραμανλή γηραιότερο λέω :idiot:
 

Ναψ

Μέλος
Εγγρ.
23 Μαρ 2008
Μηνύματα
403
Like
3
Πόντοι
1
Για την είσοδο στη ΕΕ. Ακόμα και τώρα πολλοί αμφιβάλουν
 

PASTELI

Μέλος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2006
Μηνύματα
191
Κριτικές
10
Like
39
Πόντοι
11
για τον Γκουζγκουνη κανεις κουβεντα ε?
 

tomahok

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
12 Δεκ 2007
Μηνύματα
18.969
Κριτικές
1
Like
2.677
Πόντοι
606
Για την είσοδο στη ΕΕ. Ακόμα και τώρα πολλοί αμφιβάλουν
νομιζω οτι αυτα τα της εξωτερικης πολιτικης τα ρυθμιζουν αλλοι ηγετες και οχι δικοι μας.θα μπαιναμε στην ΕΕ οποιος και να ηταν στη θεση του.στα της εσωτερικης πολιτικης ξηλωσε ολες τισ Ελληνικες βιομηχανιες που υπηρχαν στις επαρχιακες πολεις και τα νησια και εδιναν ζωη και δουλειες και μαζεψε τον κοσμο στην Αθηνα
 

Ναψ

Μέλος
Εγγρ.
23 Μαρ 2008
Μηνύματα
403
Like
3
Πόντοι
1
Σίγουρα. Η 8ετία Καραμανλή ήταν η πηγή της οικονομικής κατάστασης στην Ελλάδα. Τα της εξωτερικής πολιτικής είναι αφοριστικό. Και ο Αντρέας είχε περιθώρια και τα χρησιμοποίησε.
 

mounakiasgr

Μέλος
Εγγρ.
5 Αυγ 2006
Μηνύματα
616
Like
4
Πόντοι
6
Ένας λαός που ξεχνάει (ή μάλλον έτσι αποχαυνωμένος που είναι ούτε καν γνωρίζει) τον Μ-Ε-Γ-Ι-Σ-Τ-Ο όλων των Ελλήνων που έχουν υπάρξει μέχρι σήμερακαι μάλιστα σε μια τόσο "κρίσιμη" εποχή, είναι λαός άξιος της μοίρας του και του αρμόζει να μοιρολογά "γιατί χάσαμε" μέσα από τα blogs και τα forums μόνο...

[size=15pt]ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ, ο ΜΕΓΙΣΤΟΣ όλων των Ελλήνων[/size]

Κατά τ' άλλα, έτσι όπως το πάμε μέχρι και τον Στάθη Ψάλτη, την Άντζελα, τον Χάρη Σιανίδη ή την Καλομοίρα να δω ως προτεινόμενα πρόσωπα, δεν θα μου κάνει και μεγάλη εντύπωση.

Μπορώ να σε ρωτήσω γιατί θεωρείς ως μέγιστο όλων των Ελλήνων, τον Μέγα Αλέξανδρο και όχι τον Πλάτωνα και τον Αριστοτέλη;
 

PATHFINDER

Μέλος
Εγγρ.
24 Ιουλ 2006
Μηνύματα
2.435
Κριτικές
4
Like
32
Πόντοι
16
Μπορώ να σε ρωτήσω γιατί θεωρείς ως μέγιστο όλων των Ελλήνων, τον Μέγα Αλέξανδρο και όχι τον Πλάτωνα και τον Αριστοτέλη;
Για τους προφανείς λόγους που διέφερε ο Θεόδωρος Κολοκοτρώνης από τον Αδαμάντιο Κοραή!

...αν αντιλαμβάνεσαι την διαφορά, θα καταλάβεις και ΓΙΑΤΙ θεωρώ τον Αλέξανδρο περισσότερο σπουδαίο από τον Πλάτωνα - όχι βέβαια οτι ο Πλάτων δεν υπήρξε κορυφαία μορφή του Ελληνικού πνεύματος!
 

mounakiasgr

Μέλος
Εγγρ.
5 Αυγ 2006
Μηνύματα
616
Like
4
Πόντοι
6
Για τους προφανείς λόγους που διέφερε ο Θεόδωρος Κολοκοτρώνης από τον Αδαμάντιο Κοραή!

...αν αντιλαμβάνεσαι την διαφορά, θα καταλάβεις και ΓΙΑΤΙ θεωρώ τον Αλέξανδρο περισσότερο σπουδαίο από τον Πλάτωνα - όχι βέβαια οτι ο Πλάτων δεν υπήρξε κορυφαία μορφή του Ελληνικού πνεύματος!

Αυτό που μου έγραψες, δε νομίζω ότι μπορεί και να θεωρηθεί ως ορισμός της απάντησης, έτσι; :)
Συμφωνώ ότι υπάρχουν λόγοι που διέφερε τόσο ο Κολοκοτρώνης από τον Κοραή, όσο και ο Αλέξανδρος από τον Πλάτωνα και τον Πλάτωνα. Το θέμα είναι ότι δεν μου λες όμως κανέναν!
Επίσης, αντιλαμβάνομαι κάποια διαφορά αλλά θα ήθελα από σένα να μου πεις πιο συγκεκριμένα γιατί τον θεωρείς ανώτερο. Βέβαια τώρα με βάζεις και στον πειρασμό να σε ρωτήσω και για τον Κολοκοτρώνη σε σχέση με τον Κοραή το ίδιο, αλλά εκεί τα πράγματα είναι διαφορετικά και νομίζω ότι δεν θα ήθελα να μου απαντήσεις γι αυτό.
 

PATHFINDER

Μέλος
Εγγρ.
24 Ιουλ 2006
Μηνύματα
2.435
Κριτικές
4
Like
32
Πόντοι
16
Για τον ίδιο ακριβώς λόγο που το ρητό που διδάσκουν στην Τουρκική ακαδημία αξκών του στρατού (και επιλέγω την Τουρκία ως παράδειγμα διότι αποτελεί παράδειγμα χώρας που ΔΙΕΚΔΙΚΕΙ ακόμη κι αυτά που δεν της ανήκουν - βασικό στοιχείο για να σε σέβονται και να σε φοβούνται οι γείτονες):

"AΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να χάσουν οι γραφιάδες, αυτά που κέρδισαν με αίμα οι στρατιώτες"

...κι επειδή ο Κοραής δεν μου έκανε και πολύ σε στρατιώτη (όχι πως δεν ήταν εξέχουσα μορφή), θεωρώ τον ρόλο του Κολοκοτρώνη έστω και κάτι σπουδαιότερο.
 

J_blues

Μέλος
Εγγρ.
29 Δεκ 2007
Μηνύματα
66
Like
0
Πόντοι
0
Για τον ίδιο ακριβώς λόγο που το ρητό που διδάσκουν στην Τουρκική ακαδημία αξκών του στρατού (και επιλέγω την Τουρκία ως παράδειγμα διότι αποτελεί παράδειγμα χώρας που ΔΙΕΚΔΙΚΕΙ ακόμη κι αυτά που δεν της ανήκουν - βασικό στοιχείο για να σε σέβονται και να σε φοβούνται οι γείτονες):

"AΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να χάσουν οι γραφιάδες, αυτά που κέρδισαν με αίμα οι στρατιώτες"

...κι επειδή ο Κοραής δεν μου έκανε και πολύ σε στρατιώτη (όχι πως δεν ήταν εξέχουσα μορφή), θεωρώ τον ρόλο του Κολοκοτρώνη έστω και κάτι σπουδαιότερο.

εχει καμμια ουσια ο Κολοκοτρωνης και ο Κοραης σημερα; με αυτα που συμβαινουν σ αυτη την χωρα; η θεωρεις οτι η ιστορια διδασκει σε βαθμο που μπορουμε να ανατρεψουμε τα κακως κειμενα;
 

PATHFINDER

Μέλος
Εγγρ.
24 Ιουλ 2006
Μηνύματα
2.435
Κριτικές
4
Like
32
Πόντοι
16
εχει καμμια ουσια ο Κολοκοτρωνης και ο Κοραης σημερα; με αυτα που συμβαινουν σ αυτη την χωρα; η θεωρεις οτι η ιστορια διδασκει σε βαθμο που μπορουμε να ανατρεψουμε τα κακως κειμενα;
H Ιστορία ΠΑΝΤΑ δίδασκε και ΠΑΝΤΑ θα διδάσκει! Το θέμα είναι να έχουμε διάθεση για μελέτη της Ιστορίας και ανοικτό μυαλό για να μπορούμε να κάνουμε τις αντιστοιχίες με το σήμερα και να "βλέπουμε" και λίγο πιο πέρα από τη μύτη μας.

...έτσι νομίζω - μπορεί να κάνω και λάθος
 

moutsos13

Μέλος
Εγγρ.
30 Μαρ 2006
Μηνύματα
3.131
Like
196
Πόντοι
16
ΣΩΚΡΑΤΗΣ
ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ
ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ
ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ
 

pisoxostis

Σπουδαίος
Εγγρ.
8 Σεπ 2005
Μηνύματα
3.138
Κριτικές
12
Like
53
Πόντοι
2.945
Για τον ίδιο ακριβώς λόγο που το ρητό που διδάσκουν στην Τουρκική ακαδημία αξκών του στρατού (και επιλέγω την Τουρκία ως παράδειγμα διότι αποτελεί παράδειγμα χώρας που ΔΙΕΚΔΙΚΕΙ ακόμη κι αυτά που δεν της ανήκουν - βασικό στοιχείο για να σε σέβονται και να σε φοβούνται οι γείτονες):

"AΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να χάσουν οι γραφιάδες, αυτά που κέρδισαν με αίμα οι στρατιώτες"

...κι επειδή ο Κοραής δεν μου έκανε και πολύ σε στρατιώτη (όχι πως δεν ήταν εξέχουσα μορφή), θεωρώ τον ρόλο του Κολοκοτρώνη έστω και κάτι σπουδαιότερο.

Μερα με τη νυχτα.
 

pisoxostis

Σπουδαίος
Εγγρ.
8 Σεπ 2005
Μηνύματα
3.138
Κριτικές
12
Like
53
Πόντοι
2.945
Για τους προφανείς λόγους που διέφερε ο Θεόδωρος Κολοκοτρώνης από τον Αδαμάντιο Κοραή!

...αν αντιλαμβάνεσαι την διαφορά, θα καταλάβεις και ΓΙΑΤΙ θεωρώ τον Αλέξανδρο περισσότερο σπουδαίο από τον Πλάτωνα - όχι βέβαια οτι ο Πλάτων δεν υπήρξε κορυφαία μορφή του Ελληνικού πνεύματος!

Οταν οι Αμερικανοι και οι Τουρκοι κατακτουν αλλους λαους ειναι ιμπεριαλιστες και γουρουνια.
Οταν ο Αλεξανδρος διαδιδει τον Ελληνικο πολιτισμο με το ζορι και τη βια, σφαγιαζοντας στρατιες ολοκληρες, κανοντας επεκτατικο πολεμο, τοτε ειναι ο μεγαλυτερος Ελληνας ολων των εποχων.
Οχι φιλε. Ο Κολοκοτρωνης απελευθερωσε την Ελλαδα μαζι με μερικους αλλους γενναιους ηρωες, δε βγηκε να κατακτησει τον πλανητη.
100δες αλλοι αρχαιοι Ελληνες εθεσαν τις βασεις για τις σημερινες επιστημες.
Αυτοι ειναι οι σημαντικοτεροι Ελληνες.
 

avenger

Μέλος
Εγγρ.
17 Αυγ 2007
Μηνύματα
108
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
1
ψηφιζω 5 τυχαιους μαγκες που πηραν απαλλαγη απτο ελληνικο στρατο επι ww2. :2funny: :rockon:
 

mounakiasgr

Μέλος
Εγγρ.
5 Αυγ 2006
Μηνύματα
616
Like
4
Πόντοι
6
Για τον ίδιο ακριβώς λόγο που το ρητό που διδάσκουν στην Τουρκική ακαδημία αξκών του στρατού (και επιλέγω την Τουρκία ως παράδειγμα διότι αποτελεί παράδειγμα χώρας που ΔΙΕΚΔΙΚΕΙ ακόμη κι αυτά που δεν της ανήκουν - βασικό στοιχείο για να σε σέβονται και να σε φοβούνται οι γείτονες):

"AΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να χάσουν οι γραφιάδες, αυτά που κέρδισαν με αίμα οι στρατιώτες"

...κι επειδή ο Κοραής δεν μου έκανε και πολύ σε στρατιώτη (όχι πως δεν ήταν εξέχουσα μορφή), θεωρώ τον ρόλο του Κολοκοτρώνη έστω και κάτι σπουδαιότερο.
Φίλε μου νομίζω ότι κάνεις λάθος γιατί τοποθετείς τους στρατιωτικούς και τους γραφιάδες απέναντι σαν να είναι αντίθετοι οι μεν με τους δε και όχι συμπληρωματικοί όπως πραγματικά είναι. Αυτό πιστεύω ότι οφείλεται στον τρόπο με τον οποίο σου δίδαξαν την ιστορία και στον τρόπο με τον οποίο συνεχίζεις να βλέπεις την ιστορία. Δηλαδή, μάχες, κατακτήσεις, προδοσίες κλπ. Συγχώρεσέ με αν κάνω λάθος εκτίμηση, αλλά αυτή την εντύπωση μου δίνεις.
Ο Αδαμάντιος Κοραής , ο Αριστοτέλης και γενικά οι άνθρωποι των γραμμάτων δεν ήταν κίνδυνος για τα στρατιωτικά ή απελευθερωτικά σχέδια του Αλεξάνδρου ή του Κολοκοτρώνη. Το αντίθετο μάλιστα. Ο Αριστοτέλης ήταν ο δάσκαλος του Αλεξάνδρου και «γραφιάδες» όπως ο Βελεστινλής υπήρξαν η έμπνευση του Αγώνα. Γιατί λοιπόν φοβάσαι τους «γραφιάδες» γενικότερα;
Πιστεύω ότι είσαι υπερήφανος για δύο φράσεις που λέγονται για τους Έλληνες. Η μία του Οράτιου ή του Βιργίλιου (δε θυμάμαι τώρα) «Οι Ρωμαίοι κατάκτησαν τους Έλληνες με τα όπλα, αλλά οι Έλληνες κατάκτησαν τους Ρωμαίους με τα γράμματα» και η άλλη η κουβέντα του συρμού που λέμε « Όταν εμείς κάναμε φιλοσοφία, οι άλλοι έτρωγαν βελανίδια». Δε νομίζεις ότι είμαστε πιο περήφανοι και ταυτόχρονα ο κόσμος μας εκτιμά και μας αναγνωρίζει πιο πολύ για το έργο των «γραφιάδων» όπως ο Πλάτωνας και ο Αριστοτέλης παρά για το έργο του Αλεξάνδρου;
Αν είχαμε μόνο σπουδαίους στρατιωτικούς ηγέτες και όχι φιλοσόφους δεν θα γινόταν τίποτα, φίλε μου. Αν σου πω ότι ο Αλέξανδρος ήταν ένας μιλιταριστής κατακτητής, θα με αντικρούσεις λέγοντας ότι μετέφερε πολιτισμό και δεν ήταν στυγνός κατακτητής. Ποιος ήταν αυτό ο πολιτισμός όμως; Ποιος τον δημιούργησε; Μήπως οι «γραφιάδες» φιλόσοφοι; Και αν δεν υπήρχαν ο Πλάτωνας και ο Αριστοτέλης, δεν θα ήταν απλά ένας κατακτητής στην ιστορία ο Αλέξανδρος, όπως ο Τζέγκις Χαν ας πούμε; Κάτι ανάλογο έχει γίνει με τους Τούρκους που συνεχίζουν να διδάσκουν τη στρατιωτική δύναμη και να υποβαθμίζουν τον πολιτισμό. Όσους Μωάμεθ Πορθητές, Μουράτ κλπ. και να έχουν πάντα θα αντιμετωπίζονται ως βάρβαροι που είναι καλό απλά να έχουμε συναλλαγές αλλά όχι και εκτίμηση προς αυτούς (βλέπε σαρκοζί και υπόλοιπους Ευρωπαίους). Αν είχαν όμως έναν Πλάτωνα...
Και για τελειώνω, σου λέω ότι μέχρι τον 18ο αιώνα ολόκληρο το επιστημονικό κατασκεύασμα του κόσμου, στηριζόταν στις δύο αυθεντίες, Πλάτωνα και Αριστοτέλη καθώς και στην Εκκλησία, η οποία όμως είχε στηρίξει τη θεωρία της σε πολλά στοιχεία του Πλάτωνα και του Αριστοτέλη. Το ίδιο συνέβαινε και στους Άραβες. Και μιλάμε για αιώνες ολόκληρους! Γι’ αυτό εγώ θεωρώ κολοσσιαίο το έργο και την επιρροή του Πλάτωνα και του Αριστοτέλη (και των υπολοίπων φιλοσόφων) στην ιστορική εξέλιξη. Πολύ μεγαλύτερη από το έργο του Μεγάλου Αλεξάνδρου και οποιουδήποτε άλλου Έλληνα. 
 

nelson

Μέλος
Εγγρ.
24 Νοε 2005
Μηνύματα
74
Like
2
Πόντοι
0
Πράγματι όλοι γνωρίζουμε τον Πλάτωνα και τους άλλους αρχαίους φιλοσόφους, πόσοι όμωε από μας γνωρίζουν έστω επιγραμματικά τον κορμό της φιλοσοφίας τους, που φώτισε τους αιώνες;
Θα έλεγα δε να ψάξουμε και σε πιο σύγχρονες εποχές να βρούμε σπουδαίους φιλοσόφους. Εγώ τέτοιον θεωρώ τον Κωστή Παλάμα, αξίζει να τον διαβάζουμε λίγο.
Όσο για το περί στρατηγών και γραφιάδων, νομίζω οι αρχαίοι μας δίνουν την απάντηση. Πάν μέτρον άριστον. Και οι δύο κατηγορίες είναι απαραίτητες και συμπληρωματικές. Με μέτρο. Και δεν θα θεωρούσα την Τουρκία παράδειγμα προς μίμηση. ΑΝ τους κάνουμε πρότυπο, έχουμε χάσει αμαχητι.
 

mounakiasgr

Μέλος
Εγγρ.
5 Αυγ 2006
Μηνύματα
616
Like
4
Πόντοι
6
Να θέσω και δυο- τρεις ακόμα ενστάσεις; να τις θέσω...
Κάποιος φίλος ψήφισε ως σπουδαίο Έλληνα τον Οδυσσέα. Τον ψήφισε ως υπαρκτό πρόσωπο ή ως μυθολογικό σύμβολο με διδακτικό ρόλο;
Κάποιος άλλος ψήφισε τον Κωνσταντίνο Παλαιολόγο. Γιατί; Επειδή υπήρξε ο τελευταίος αυτοκράτορας του Βυζαντίου και έχασε την Κων/πολη; Δε λέω ότι φταίει προσωπικά που χάθηκε η Πόλη, αλλά πιστεύετε ότι αν κατάφερνε να μην χάσει την Πόλη, θα τον θυμόταν κανείς; Θυμάται κανείς τα ονόματα των αυτοκρατόρων που αναχαίτισαν πολιορκίες της Πόλης, άρα πέτυχαν στην αποστολή τους; Κι όμως όλοι θυμούνται αυτόν που έχασε την Πόλη και μάλιστα τον ψηφίζουν και ως τον σπουδαιότερο Έλληνα.Επίσης όλοι θυμούνται τον πατριάρχη που δώρισε τα χρυσά της εκκλησίας και σώθηκε η Πόλη (δε λέω όνομα, αλλά να δείτε που θα το θυμάστε όλοι)και κανείς δεν θυμάται τον αυτοκράτορα.
Κάποιος ψήφισε τον Σοφοκλή. Γιατί τον Σοφοκλή και όχι τον Αισχύλο ή τον Ευρυπίδη; Μήπως κατά τύχη αυτόν τον τραγικό και όχι κάποιον άλλο;
Τις ενστάσεις αυτές τις κάνω για να δείξω ότι πολλές φορές είμαστε θύματα των στερεοτύπων και των εύκολων εντυπώσεων στις κρίσεις μας.
Φυσικά δεν κάνω κριτική στις επιλογές τύπου Δαλιανίδη, Γκουσγκούνη κλπ. γιατί αυτές έχουν πλάκα και γουστάρουμε όλοι έτσι κι αλλιώς
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom