Νέα

Μαύρη οθόνη

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα baklavatzioglou
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 16
  • Εμφανίσεις 607
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

baklavatzioglou

Μέλος
Εγγρ.
25 Οκτ 2005
Μηνύματα
547
Like
57
Πόντοι
6
παλικάρια τι στο καλό φταίει ? όταν ανοίγω το pc .δεν ανοίγει η οθόνη .το pc λειτουργεί κανονικά τα πάντα όλα .και η οθόνη ανάβουν τα λαμπάκια της . δεν έχω άλλη οθόνη να δοκιμάσω ούτε άλλη κάρτα γραφικών .και κάνω το εξής κόλπο για να ανοίξει .κλείνω το ρεύμα την οθόνης .ανοίγω το pc .και με το που ακούω το χαρακτηριστικό μπιμ απο το ηχειακι του pc .τότε δίνω ρεύμα στην οθόνη και ανοίγει μια χαρά .αλλά δεν είναι αυτή δουλειά κάθε φορά κάτι φταίει αλλά δεν ξέρω τι .(εννοώ το καλωσορισμα τον windows .)καποια βοηθια ?
 

papaphilips

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
26 Ιουλ 2018
Μηνύματα
23.060
Κριτικές
123
Like
50.854
Πόντοι
27.261
1ον) πανε σε εναν ειδικο.
2ον) δοκιμασε αυτο να δεις αν πιανει προσωρινα.
ξεκινα κανε το κολπο σου οπως λες και ανοιγει, αλλα μετα στο κλεισιμο βαλε το συστημα σε "sleep" αντι για οφ.
φανταζομαι το ξερεις.
εφοσων κλεισουν ολα, χωρις να τερματισει το συστημα, πατα ενα κουμπι να δεις αν θα ανοιξει η οθονη παλι, χωρις να μπεις στη δικια σου διαδικασια απο την αρχη.
Screenshot (191).png

αν πιανει, παιξτο ετσι μεχρι να το πας στον ειδικο.
αν οχι... σορρυ.
 

teaserman

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Νοε 2015
Μηνύματα
4.429
Κριτικές
1
Like
7.389
Πόντοι
2.306
η καρτα γρσφικων που εχεις συνδεδεμενη την οθονη ειναι της motherboard ή εξωτερικη ?
 

Anemodoura

Ανώτερος
Εγγρ.
19 Δεκ 2007
Μηνύματα
15.153
Like
34.426
Πόντοι
9.931
Η φταιει η οθονη, η το καλωδιο που την συνδέει με την καρτα γραφικων, η καρτα γραφικών.
 

dinamitisc5

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Νοε 2018
Μηνύματα
942
Κριτικές
12
Like
2.646
Πόντοι
736
Αν έχεις καιρό την οθόνη του pc ίσως και να τελείωσε η ζωή της -κάηκε. Μου έχει συμβεί με 2 οθόνες στο παρελθόν. Μπορεί να είναι αυτό η μπορεί και όχι
 
OP
OP
baklavatzioglou

baklavatzioglou

Μέλος
Εγγρ.
25 Οκτ 2005
Μηνύματα
547
Like
57
Πόντοι
6
η καρτα γρσφικων που εχεις συνδεδεμενη την οθονη ειναι της motherboard ή εξωτερικη ?
για αυτό είπα δεν έχω άλλη κάρτα αλλιώς δεν θα το έγραφα αυτό δεν έχει ενσωματωμένη η μητρική .ρώτησα σε τεχνικό και μού είπε μάλλον είναι το καλώδιο η η οθόνη γιατι την στιμγη που ακούγετε το μπιμ σιμενει οτι ολα ειναι οκ
 

LoneMarvel

Μέλος
Εγγρ.
11 Μαΐ 2006
Μηνύματα
1.155
Like
349
Πόντοι
36
για αυτό είπα δεν έχω άλλη κάρτα αλλιώς δεν θα το έγραφα αυτό δεν έχει ενσωματωμένη η μητρική .ρώτησα σε τεχνικό και μού είπε μάλλον είναι το καλώδιο η η οθόνη γιατι την στιμγη που ακούγετε το μπιμ σιμενει οτι ολα ειναι οκ
Εάν ήταν η κάρτα γραφικών πιθανών δεν θα άνοιγε καθόλου και μάλιστα θα έκανε και κάποια μπιπ που δείχνουν σφάλμα. Αλλαξε καλώδιο στην οθόνη και εάν έχεις τηλεοραση δοκίμασε εκεί.
 

Man-With-No-Name

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαΐ 2011
Μηνύματα
2.255
Κριτικές
2
Like
2.033
Πόντοι
216
Διαβάζοντας τις λεπτομέρειες, και την προσωρινή λύση του προβλήματος, δύο πράγματα μου έρχονται στο μυαλό. Είτε το backlight της οθόνης τα παίζει, είτε το ίδιο το panel υγρών κρυστάλλων, είτε, έστω και ο ελεγκτής ανάλυσης τα παίζει. Και, αυτό γιατί, απο τη στιγμή που τα λαμπάκια της οθόνης ανάβουν, σημαίνει οτι η είσοδος λειτουργεί κανονικά, όπως και το κύκλωμα που επεξεργάζεται το σήμα απο την κεντρική μονάδα. Αν ήταν το καλώδιο, δεν θα έφτανε σήμα μέχρι την οθόνη, για να δείξει σημάδια οτι πάει να ξεκινήσει, άσχετα αν αποτυγχάνει στην πορεία. Θ σου πρότεινα να τσεκάρεις, με ένα φακό να φωτίζει την οθόνη αν χρειαστεί, και να δείς αν το πάνελ της οθόνης σχεδιάζει εικόνα την ώρα που δείχνει μαύρη. Σε αυτή την περίπτωση, το backlight της οθόνης τα παίζει. Είτε η συνδεσμολογία, είτε οι λάμπες φθορισμού στο πίσω μέρος της οθόνης τα φτύνουν. Και στις δύο περιπτώσεις, η επισκευή δεν αξίζει τον κόπο. Αν τώρα, η οθόνη παραμένει απλά νεκρή, πιθανότατα, κατά το post του υπολογιστή, η ανάλυση πέφτει εκτός ορίων που υποστηρίζει η οθόνη. Είτε πάνω απο τη μέγιστη, είτε κάτω απο την ελάχιστη, με αποτέλεσμα η οθόνη να μπλοκάρει, πράγμα που δείχνει ρεαλιστικό αν υπολογίσω αυτό που ανέφερες με το άνοιγμα της οθόνης μετά το μπιπ του post.
 
OP
OP
baklavatzioglou

baklavatzioglou

Μέλος
Εγγρ.
25 Οκτ 2005
Μηνύματα
547
Like
57
Πόντοι
6
Διαβάζοντας τις λεπτομέρειες, και την προσωρινή λύση του προβλήματος, δύο πράγματα μου έρχονται στο μυαλό. Είτε το backlight της οθόνης τα παίζει, είτε το ίδιο το panel υγρών κρυστάλλων, είτε, έστω και ο ελεγκτής ανάλυσης τα παίζει. Και, αυτό γιατί, απο τη στιγμή που τα λαμπάκια της οθόνης ανάβουν, σημαίνει οτι η είσοδος λειτουργεί κανονικά, όπως και το κύκλωμα που επεξεργάζεται το σήμα απο την κεντρική μονάδα. Αν ήταν το καλώδιο, δεν θα έφτανε σήμα μέχρι την οθόνη, για να δείξει σημάδια οτι πάει να ξεκινήσει, άσχετα αν αποτυγχάνει στην πορεία. Θ σου πρότεινα να τσεκάρεις, με ένα φακό να φωτίζει την οθόνη αν χρειαστεί, και να δείς αν το πάνελ της οθόνης σχεδιάζει εικόνα την ώρα που δείχνει μαύρη. Σε αυτή την περίπτωση, το backlight της οθόνης τα παίζει. Είτε η συνδεσμολογία, είτε οι λάμπες φθορισμού στο πίσω μέρος της οθόνης τα φτύνουν. Και στις δύο περιπτώσεις, η επισκευή δεν αξίζει τον κόπο. Αν τώρα, η οθόνη παραμένει απλά νεκρή, πιθανότατα, κατά το post του υπολογιστή, η ανάλυση πέφτει εκτός ορίων που υποστηρίζει η οθόνη. Είτε πάνω απο τη μέγιστη, είτε κάτω απο την ελάχιστη, με αποτέλεσμα η οθόνη να μπλοκάρει, πράγμα που δείχνει ρεαλιστικό αν υπολογίσω αυτό που ανέφερες με το άνοιγμα της οθόνης μετά το μπιπ του post.
ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις σας αυτό πού λες φίλε το διάβασα σε ένα ποστ πού ανέβασε κάποιος σε ένα αλλού site θα το δοκιμάσω αν φεγγίσει έστω και και λίγο και εγώ σκέφτομαι ότι αφού η οθόνη ανοίγει αν ήταν το καλώδιο δεν θα άναβε όπως το κάνω .
 

BisexualWannabe

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Αυγ 2023
Μηνύματα
1.135
Like
3.664
Πόντοι
456
Τύπε μου τι οθόνη είναι αν επιτρέπεται και πόσα χρόνια την έχεις? Εμένα η Samsung T240 του 2009, 24αρα FullHD "κάηκε" μετά από 15 χρόνια με "σκληρή χρήση", ατελείωτες ώρες gaming, videos,χαμός. Άνοιγε όπως λες, το LEDaki κοκκίνιζε, αρχικά φενόταν το Logo/Bios και μετά μαύριζε. Πήρα Dell curved 24άρα με 180€ και γαμάει (με καρτούλα 3060)
 
Εγγρ.
24 Αυγ 2017
Μηνύματα
971
Like
888
Πόντοι
86
η οθονη εχει μια λαμπα και εχει καει η λαμπα. παει συνεργειο αλλαζουν την λαμπα και ειναι ενταξει. Δεν ειναι απλο δεν μπορεις μονος σου, βγαινει η οθονη του laptop και την ξανακολανε
 

teaserman

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Νοε 2015
Μηνύματα
4.429
Κριτικές
1
Like
7.389
Πόντοι
2.306
για αυτό είπα δεν έχω άλλη κάρτα αλλιώς δεν θα το έγραφα αυτό δεν έχει ενσωματωμένη η μητρική .ρώτησα σε τεχνικό και μού είπε μάλλον είναι το καλώδιο η η οθόνη γιατι την στιμγη που ακούγετε το μπιμ σιμενει οτι ολα ειναι οκ
Εγω απο τα γραφομενα σου καταλαβα οτι δεν εχεις αλλη εξωτερικη καρτα γραφικων να δοκιμασεις, τεσπα….καλη τυχη.
 

aquarius2756

Μέλος
Εγγρ.
13 Απρ 2023
Μηνύματα
557
Like
645
Πόντοι
86
Φιλε, πολλες οι αιτιες, οπως σωστα ανεφεραν εδω τα παιδια στα ποστ τους. Η πιο απλη δοκιμη, απο καθε αποψη, πριν αρχισεις να σκαλιζεις η να ξοδευεις χρηματα, ειναι. Να πας την οθονη και να την δοκιμασεις στο κομπιουτερ καποιου φιλου, γειτωνα κτλ. Αν δουλεψει εκει με την μια, χωρις προβλημα, τοτε ψαχνεσαι για καρτα γραφικων, μητρικη και τα υπολοιπα. Επισης δοκιμη μιας οθονης που δουλευει σωστα στο κομπιουτερ σου. Ξεκινας παντα απο την πιο απλη και οικονομικη δοκιμη και αποκλειεις περιπτωσεις.
 
OP
OP
baklavatzioglou

baklavatzioglou

Μέλος
Εγγρ.
25 Οκτ 2005
Μηνύματα
547
Like
57
Πόντοι
6
διορθώθηκε από μόνη της ,ένα τρελό πράγμα απλά κούνησα λιγάκι το καλώδιο από το ps και την οθόνη ,ίσος να έφταιγε αυτό .
 

Anemodoura

Ανώτερος
Εγγρ.
19 Δεκ 2007
Μηνύματα
15.153
Like
34.426
Πόντοι
9.931
διορθώθηκε από μόνη της ,ένα τρελό πράγμα απλά κούνησα λιγάκι το καλώδιο από το ps και την οθόνη ,ίσος να έφταιγε αυτό .
Το πρωτο πραγμα που κάνουμε οταν δεν περνάει σημα στην οθονη ειναι να βγάλουμε και να ξαναβάλουμε το καλώδιο, μετα ξεκιναμε να τσεκάρουμε οθονη-καλωδιο-καρτα γραφικων.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom