Νέα

Lost

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Nearxos
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 106K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Σας αρεσε το φιναλε του Lost?

  • Οχι

    Ψήφοι: 4 21,1%
  • Ναι

    Ψήφοι: 6 31,6%
  • Μετριο

    Ψήφοι: 3 15,8%
  • Περιμενα κατι αλλο....

    Ψήφοι: 6 31,6%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    19

GFE

Σεβαστός
Εγγρ.
30 Νοε 2009
Μηνύματα
3.962
Κριτικές
15
Like
0
Πόντοι
2.007
Πάντως, το τελετουργικο της δολοφονιας του Τζεικομπ, με συγκεκριμενο μαχαιρι και συγκεκριμενο τροπο (πριν μιλησει), παραπεμπει σε τελετουργικα δολοφονιων σε ταινιες με αντιχριστους και 666...Επομενως δειχνει (!) οτι μπορει να ειναι ο κακος...
Τουναντιον, με παρομοιο τροπο, ο λοκ/μιμπ δεν σκοτωνεται εξω απο τον Ναο.
 
OP
OP
N

Nearxos

Τιμημένος
Εγγρ.
30 Δεκ 2005
Μηνύματα
3.000
Κριτικές
1
Like
45
Πόντοι
16
Αύριο είναι η μέρα μας !!!
 

cretan335

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2007
Μηνύματα
5.488
Like
1
Πόντοι
66
Πάντως, το τελετουργικο της δολοφονιας του Τζεικομπ, με συγκεκριμενο μαχαιρι και συγκεκριμενο τροπο (πριν μιλησει), παραπεμπει σε τελετουργικα δολοφονιων σε ταινιες με αντιχριστους και 666...Επομενως δειχνει (!) οτι μπορει να ειναι ο κακος...
Τουναντιον, με παρομοιο τροπο, ο λοκ/μιμπ δεν σκοτωνεται εξω απο τον Ναο.
Λάθος, ο Τζέικομπ σκοτώθηκε με κοινό μαχαίρι απο τον Μπεν.
Ο Λοκ πήγε να σκοτωθεί απο τον Σαϊντ με συγκεκριμένο μαχαίρι.
Και οι δυο δεν έπρεπε να προλάβουν να μιλήσουν καθώς είχαν/έχουν πειθώ  :grin: :grin: :grin: :grin:
 
OP
OP
N

Nearxos

Τιμημένος
Εγγρ.
30 Δεκ 2005
Μηνύματα
3.000
Κριτικές
1
Like
45
Πόντοι
16
Λάθος, ο Τζέικομπ σκοτώθηκε με κοινό μαχαίρι απο τον Μπεν.
Ο Λοκ πήγε να σκοτωθεί απο τον Σαϊντ με συγκεκριμένο μαχαίρι.
Και οι δυο δεν έπρεπε να προλάβουν να μιλήσουν καθώς είχαν/έχουν πειθώ  :grin: :grin: :grin: :grin:

Όχι, η πειθώ του απέτυχε δεδομένου ότι τη μαχαιριά την έριξε, δεν τον έπεισε για το αντίθετο. Απλά δεν πέθαινε από μια απλή μαχαιριά.
 

GFE

Σεβαστός
Εγγρ.
30 Νοε 2009
Μηνύματα
3.962
Κριτικές
15
Like
0
Πόντοι
2.007
Καλημερα στο θρεντ...
αντε εγω θα το δω Πεμπτη...κανεις ομως δεν εχει να πει κατι απο οσους το ειδαν χτες?????
(αγωνια λεμε)
 

tomcat00

Μέλος
Εγγρ.
28 Δεκ 2008
Μηνύματα
2.976
Κριτικές
1
Like
27
Πόντοι
16
Καλημερα στο θρεντ...
αντε εγω θα το δω Πεμπτη...κανεις ομως δεν εχει να πει κατι απο οσους το ειδαν χτες?????
(αγωνια λεμε)

καλυτερο απο last week's

'its a violation' - ειναι, νομιζω, *η* ατακα του 11
 

Nyar

Μέλος
Εγγρ.
11 Φεβ 2009
Μηνύματα
363
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
1
Μάλιστα...τον είδαμε και τον Desmond...πολύ μπέρδεμα...πάρα πολύ μπέρδεμα...
 

redrocket

Μέλος
Εγγρ.
16 Φεβ 2007
Μηνύματα
161
Like
3
Πόντοι
1
αρκετά καλό επεισόδιο αν και στάθηκε περισσότερο στο παράλληλο σύμπαν που θέλει την Oceanic αξιόπιστη εταιρία.

Έχω όμως μία βασική απορία: όταν μυξοκλαίγοντας η Τζουλιέτ (μιλφάρα μου που είσαι?) ενεργοποίησε τη βόμβα και δημιούργησε αυτό το παράλληλο σύμπαν, αυτό που βλέπουμε δεν είναι τι θα γινόταν αν δεν έπεφτε η καταραμένη 815, σωστά?
Εννοώ ότι στο παράλληλο σύμπαν έχουν αλλάξει καταστάσεις και πριν την το σημείο μηδέν όπου ο Τζακ ανοίγει τα μάτια στην αρχή του S06E01. Πως αλλιώς ο Ντεζ βρέθηκε στην ίδια πτήση από το πουθενά?  Κανονικά έπρεπε να είναι στο νησί να πατάει τα καταραμένα νούμερα (εκεί τον βρήκαν μετά την πτώση της 815 και ήταν καιρό εκεί), όπως και ο Φαραντέι ο οποίος από geek μας εμφανίζεται σαν αλβανός ροκ σταρ.
Η απορία μου είναι η εξής: ή όλοι οι γνωστοί στο νησί ή κανένας?

Και κάτι άλλο, μήπως ο Γερο-Κάρολος και η μέγαιρα η μάνα του Φαραντέι είναι σε αντίπαλα στρατόπεδα? Εκείνη επέμενε να πάρουν το κουφάρι του Λοκ μαζί που έγινε ο ξενιστής του Καπνούλη.
 

GFE

Σεβαστός
Εγγρ.
30 Νοε 2009
Μηνύματα
3.962
Κριτικές
15
Like
0
Πόντοι
2.007
αρκετά καλό επεισόδιο αν και στάθηκε περισσότερο στο παράλληλο σύμπαν που θέλει την Oceanic αξιόπιστη εταιρία.

Έχω όμως μία βασική απορία: όταν μυξοκλαίγοντας η Τζουλιέτ (μιλφάρα μου που είσαι?) ενεργοποίησε τη βόμβα και δημιούργησε αυτό το παράλληλο σύμπαν, αυτό που βλέπουμε δεν είναι τι θα γινόταν αν δεν έπεφτε η καταραμένη 815, σωστά?
Εννοώ ότι στο παράλληλο σύμπαν έχουν αλλάξει καταστάσεις και πριν την το σημείο μηδέν όπου ο Τζακ ανοίγει τα μάτια στην αρχή του S06E01. Πως αλλιώς ο Ντεζ βρέθηκε στην ίδια πτήση από το πουθενά?  Κανονικά έπρεπε να είναι στο νησί να πατάει τα καταραμένα νούμερα (εκεί τον βρήκαν μετά την πτώση της 815 και ήταν καιρό εκεί), όπως και ο Φαραντέι ο οποίος από geek μας εμφανίζεται σαν αλβανός ροκ σταρ.
Η απορία μου είναι η εξής: ή όλοι οι γνωστοί στο νησί ή κανένας?

Και κάτι άλλο, μήπως ο Γερο-Κάρολος και η μέγαιρα η μάνα του Φαραντέι είναι σε αντίπαλα στρατόπεδα? Εκείνη επέμενε να πάρουν το κουφάρι του Λοκ μαζί που έγινε ο ξενιστής του Καπνούλη.
μια χαρη...μπορεις να μου εξηγησεις τα συμπαντα...εγω εχω χαθει εντελως...
δηλαδη γραψε σε δυο αραδες
Συμπαν ενα>οσεανικ> κλπ>κλπ
Συμπαν δυο>
ή αν υπαρχει μια αρχη κι ενα κομβικο γεγονος (η βομβα?) χωρισε τα εκει...
ευχαριστω εκ των προτερων

εγω εχω χαθει, στο πριν στο μετα και στις 6 σαιζον....!!!! :headbang: :headbang: :headbang:
 

Επισκέπτης
xαθηκε η μπαλα σ'αυτο το επεισοδιο...μπερδεμενο και σχετικα δυσνοητο
 

Επισκέπτης
Εννοώ ότι στο παράλληλο σύμπαν έχουν αλλάξει καταστάσεις και πριν την το σημείο μηδέν όπου ο Τζακ ανοίγει τα μάτια στην αρχή του S06E01. Πως αλλιώς ο Ντεζ βρέθηκε στην ίδια πτήση από το πουθενά?  Κανονικά έπρεπε να είναι στο νησί να πατάει τα καταραμένα νούμερα (εκεί τον βρήκαν μετά την πτώση της 815 και ήταν καιρό εκεί)
πως να βρισκεται στο νησι? αφου νησι δεν υπαρχει...

το νησι παυει να υπαρχει μετα το 1974 με την εκρηξη της βομβας επομενως ουτε swan station υπαρχει για να πατιουνται τα κουμπια
 

GFE

Σεβαστός
Εγγρ.
30 Νοε 2009
Μηνύματα
3.962
Κριτικές
15
Like
0
Πόντοι
2.007
πως να βρισκεται στο νησι? αφου νησι δεν υπαρχει...

το νησι παυει να υπαρχει μετα το 1974 με την εκρηξη της βομβας επομενως ουτε swan station υπαρχει για να πατιουνται τα κουμπια
μηπως να ζητησω και απο σενα να γραψεις δυο αραδες με τους χρονους κλπ.... :)
 

Επισκέπτης
γαματα.τι φλας αρχισαν να τρωνε ρε?
ο μαυροντεσμοντ γαμηθηκε τελειως λεμε...

ο γουιντμορ φαινεται να ξερει πολλα,κατι ισως θα παιχτει με την ενωση 2 παραλληλων συμπαντων,το επεισοδιο δεν σ'αφηνει να βγαλεις βεβαια συμπερασματα
 

Επισκέπτης
μηπως να ζητησω και απο σενα να γραψεις δυο αραδες με τους χρονους κλπ.... :)
υπαρχουν 2 timelines

sτο original timeline γινεται το ατυχημα του αεροπλανου,ζουν για 3 μηνες στο νησι,την κοπανανε οι μισοι και γυριζουν πισω μετα απο 3 χρονια μεταπεισμενοι...στο γυρισμο ομως αντι να προσγειωθουν ομαλα γυριζουν 30 χρονια πισω στο χρονο και ενεργοποιου ν μια πυρηνικη βομβα που  βυθιζει το νησι...οι losties deν πεθαινουν αλλα μεταφερονται στο χρονο στο 2007 και βλεπουμε τωρα τι κανουν(candidates και τα σχετικα)

στο αλλο timeline νησι δεν υπαρχει μετα το 1974 λογω της εκρηξης,επομενως η πτηση προσγειωνεται κανονικα στο l.a. και βλεπουμε τη ζωη των ηρωων σε μεγαλο βαθμο στην εκτη σεζον



 
OP
OP
N

Nearxos

Τιμημένος
Εγγρ.
30 Δεκ 2005
Μηνύματα
3.000
Κριτικές
1
Like
45
Πόντοι
16
Το έπεισόδιο έδειξε ότι οι παραολογίες μάλλον και αυτυχώς δεν θα ισχύσουν.
Μάλλον θα πάρουμε απαντήσεις και μάλιστα που θα είναι σε επιστημονικο-λιγικοφανή πλαίσια. Εξωγήινοι, καλό-κακό, χριστούληδες-θεούλιδες και διάβολοι δεν θα έχουν σχέση. Κάτι έκανε ο μέγας Γουίντιμορ και άλλαξη τη ροή των γεγονότων. Η ενεργοποίηση της βόμβας από μήνο του δεν είναι καταλυτικό γεγονός. Και κάτι ακόμα έγινε που θα το δούμε στο τελευταίο επεισόδιο.

Η σειρά επιβεβαιώνει ότι είναι η κορυφαία όλων !
 

redrocket

Μέλος
Εγγρ.
16 Φεβ 2007
Μηνύματα
161
Like
3
Πόντοι
1
υπαρχουν 2 timelines

sτο original timeline γινεται το ατυχημα του αεροπλανου,ζουν για 3 μηνες στο νησι,την κοπανανε οι μισοι και γυριζουν πισω μετα απο 3 χρονια μεταπεισμενοι...στο γυρισμο ομως αντι να προσγειωθουν ομαλα γυριζουν 30 χρονια πισω στο χρονο και ενεργοποιου ν μια πυρηνικη βομβα που  βυθιζει το νησι...οι losties deν πεθαινουν αλλα μεταφερονται στο χρονο στο 2007 και βλεπουμε τωρα τι κανουν(candidates και τα σχετικα)

στο αλλο timeline νησι δεν υπαρχει μετα το 1974 λογω της εκρηξης,επομενως η πτηση προσγειωνεται κανονικα στο l.a. και βλεπουμε τη ζωη των ηρωων σε μεγαλο βαθμο στην εκτη σεζον

thnx πρόλαβες και έγραψες τις αράδες και για εμένα.
Η μόνη διαφοροποίηση που θα έκανα είναι ότι στο δεύτερο timeline δεν μας δίνει πουθενά μέχρι τώρα ότι το νησί έγινε καπνός από την έκρηξη. Φυσικά και είνα σωστός ο συλλογισμός σου και θα μπορούσε να συμβαίνει κάτι τέτοιο αλλά μέχρι τώρα μας έχουν δώσει να καταλάβουμε ότι το νησι είναι πάνω-κάτω άφθαρτο. Θα μπορούσε να έχει μετακινηθεί από την έκρηξη or something.

Πάντως η συμπεριφορά του Κάρολου και της Γριάς στο δεύτερο timeline είναι αρκετά περίεργη σα να έχουν επίγνωση ότι υπάρχουν δύο παράλληλες καταστάσεις. Τουλάχιστον σε εμένα αυτή η αίσθηση δίνεται.
 
OP
OP
N

Nearxos

Τιμημένος
Εγγρ.
30 Δεκ 2005
Μηνύματα
3.000
Κριτικές
1
Like
45
Πόντοι
16
...

Πάντως η συμπεριφορά του Κάρολου και της Γριάς στο δεύτερο timeline είναι αρκετά περίεργη σα να έχουν επίγνωση ότι υπάρχουν δύο παράλληλες καταστάσεις. Τουλάχιστον σε εμένα αυτή η αίσθηση δίνεται.


Όχι μόνο σε εσένα. Είναι ξεκάθαρο.
Το σχόλιο περί "παραβίασης" που έκανε δεν ήταν καθόλου τυχαίο.
 

GFE

Σεβαστός
Εγγρ.
30 Νοε 2009
Μηνύματα
3.962
Κριτικές
15
Like
0
Πόντοι
2.007
προς Κουκοτς, κοκκινοπυραυλο και νεαρχο...
βασικα ευχαριστω για τις απαντησεις...
α.στο 1ο ταιμλαιν, ο τζακ ειναι ατεκνος, η κειτ φυγας, και ο σαιντ εχει χασει την ναντια? ειναι τα φλασμπακ που μας εδειχναν επι 3 σαιζον?
β.Στο 2ο που λετε....οι ηρωες δεν πηγαν ποτε στο νησι? δεν καταλαβα....αν η πτηση προσγειωθηκε, αρα δεν πεσανε ποτε...
γ.τελος , ο τζακ με παιδι, η ναντια νυφη του σαιντ, ο σωγιερ μπατσος....σε ποιο ταιμλαιν ειναι...

πλιζζ, απαντηστε
 

GFE

Σεβαστός
Εγγρ.
30 Νοε 2009
Μηνύματα
3.962
Κριτικές
15
Like
0
Πόντοι
2.007
Η ανναμαρια88 που χαθηκε???? :think: :think:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom