Νέα

Lost

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Nearxos
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 106K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Σας αρεσε το φιναλε του Lost?

  • Οχι

    Ψήφοι: 4 21,1%
  • Ναι

    Ψήφοι: 6 31,6%
  • Μετριο

    Ψήφοι: 3 15,8%
  • Περιμενα κατι αλλο....

    Ψήφοι: 6 31,6%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    19

annamaria88

Μέλος
Εγγρ.
6 Μαρ 2010
Μηνύματα
2.400
Like
0
Πόντοι
16
Μη ξεχνάτε ότι ο Φάραντεη (έτσι δεν έλεγαν τον επιστήμονα με την κοκκινομάλλα γλυκούλα φιλενάδα;) είχε βρει επιστημονικούς τρόπους να ταξιδεύουμε στο χρόνο.


yep σωστα. οπως και η μητερα του φανηκε να γνωριζει αυτους τους τροπους αφου εβαλε τους oceanic 6 να ταξιδεψουν συγκεκριμενη ωρα με συγκεκριμενη πτηση.
για τον Ντεσμοντ δεν ξερουμε ακομη αλλα λογικα το επομενο επεισοδιο θα ναι γι αυτον και θα ριξει λιγο φως  :rockon:
 

redrocket

Μέλος
Εγγρ.
16 Φεβ 2007
Μηνύματα
161
Like
3
Πόντοι
1
Οταν παιζεις με τετοια θεματα, εχεις και το αναλογο Κοινό....και το κοινο αυτο εχει απαιτησεις εξηγησης σοβαρης και τεκμηριωμενης....το κοινο αυτο ανοιγει θρεντς, αφιερωνει χρονο, ανοιγει την λοστπεδια κλπ κλπ...
Δεν μπορεις κυριε να παιζεις με τους νομους και την λογικη, και μετα για να τα μαζεψεις να μου τα αναγεις στο καλο, στο κακο, και στα συμπαντα και στο τελος να μου πεταξεις τιποτα αρχαϊστί "Ποιητικη Αδεία" οπου ολα συγχωρουνται στον βωμο της τεχνης!!!!!!
εκει ενισταμαι, και αναμενω να μου δωσουν λογικη απαντηση.....περιμενω ομως ως το τελος! Δεν προτρεχω...εδω ειμαστε και θα τα λεμε

σωστός! ρε θα γίνει επανάσταση λέμε χαχαχα
θα είναι μέγιστη μαλακία να τελειώσει τόσο κλισεδιάρικα με θεό και βελζεβούλη.
 

GFE

Σεβαστός
Εγγρ.
30 Νοε 2009
Μηνύματα
3.962
Κριτικές
15
Like
0
Πόντοι
2.007
το παραδοξο της γατας του Schroendiger προσφερεται για μια δευτερη αναγνωση
η γατα του Σρεντιγκερ αναφερεται στην πιθανοτητα ενα γεγονος να ενεργοποιησει ενα αλλο (η δεσμη το κυανιο)....ειναι η κλασσικη θεση της κβαντομηχανικης, πολεμιος της οποιας ηταν ο Αινσταιν διατυπωνοντας μαλιστα την φραση "η φυση ΔΕΝ παιζει ζαρια"...
Αν η δεσμη ενεργοποιησει το κυανιο η γατα πεθαινει!!! η επομενη δεσμη αν ΔΕΝ ενεργοποιησει το κυανιο, δεν σημαινει οτι η γατα θα ειναι ζωντανη!!!! Η ΓΑΤΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΝΕΚΡΗ ΑΠΟ ΠΡΙΝ!!!! Αυτο ειναι το παραδοξο που λεω!!!
Ο χρονος ειναι ενας και αεναος...και αν ποτε καταφερεις να αλλαξεις κατι πιο πριν, θα αλλαξει ολη η μετεπειτα σειρα!!!
Γνωμη μου...
 

compton

Μέλος
Εγγρ.
18 Φεβ 2008
Μηνύματα
373
Κριτικές
2
Like
5
Πόντοι
1
Ο Χρονος δεν ειναι απολυτος πχ εαν εγω ζω στο κεντρο μιας μαυρης τρυπας και εσεις στη γη ενα χτυπημα του ρολογιου στον δικο μου χωρο θα ειναι 2εκ χρονια δικα σας.Ο Χρονος ειναι συνηφασμενος με τον χωρο και την στρεβλωση που δημιουργειται.
 

josephaek

Μέλος
Εγγρ.
12 Απρ 2008
Μηνύματα
226
Like
0
Πόντοι
1
Ο GFE έχει δικιο,η σειρά έχει "στρατολογήσει" κοινό υψηλού μορφωτικού επιπέδου , που αναμένει υψηλού επιπέδου απαντήσεις, συμφωνώ επίσης μαζί του και ως αναφορά την περιβόητη γάτα του πειράματος.
Από την άλλη μεριά λέω όμως το εξής: δεν θα κρίναμε αντικειμενικότερα κάποιους, όντας αποστασιοποιημένοι από το χρόνο ; βλέποντας την ποροία τους χρόνια πριν...(τους γονείς  για παράδειγμα, πριν ακόμη κάποιος γεννηθεί). Ισως αυτή τη δυνατότητα να παρέχει ο καλός Jakob.
Να μή ξεχάσω το εξής γεγονός: ο κορεάτης ρωτήθηκε σε συνέντευξη βρήκε το τέλος της σειράς πολύ ενδιαφέρον, το σκεφτόταν , λέει 10 λεπτά...!!!
Ρωτώ: γιατί ρώτησαν αυτόν και γιατί το σκεφτόταν 10 ολοκληρα λεπτα...?
 

GFE

Σεβαστός
Εγγρ.
30 Νοε 2009
Μηνύματα
3.962
Κριτικές
15
Like
0
Πόντοι
2.007
Ο Χρονος δεν ειναι απολυτος πχ εαν εγω ζω στο κεντρο μιας μαυρης τρυπας και εσεις στη γη ενα χτυπημα του ρολογιου στον δικο μου χωρο θα ειναι 2εκ χρονια δικα σας.Ο Χρονος ειναι συνηφασμενος με τον χωρο και την στρεβλωση που δημιουργειται.
εαν ομως εγω, βρω τροπο, και παω πισω στον χρονο , και εξαλειψω τους λογους δημιουργιας της μαυρης τρυπας σου, κι ετσι δεν δημιουργηθει ποτέ, τοτε "εσυ" δεν θα ζησεις μετά, ποτέ στην τρυπα αυτη!!!
Σαφως και ο χωρος με τον χρονο ειναι συναφη μεγεθη...αλλα στην σειρα δεν θιγεται κατι τετοιο θαρρω...μη το παμε τοσο φαρ
 

annamaria88

Μέλος
Εγγρ.
6 Μαρ 2010
Μηνύματα
2.400
Like
0
Πόντοι
16
Ο χρονος ειναι ενας και αεναος...και αν ποτε καταφερεις να αλλαξεις κατι πιο πριν, θα αλλαξει ολη η μετεπειτα σειρα!!!
Γνωμη μου...

μα το ιδιο μας λενε και μεσα απ'τη σειρα, γι αυτο το πραγμα ωρυεται ο Φαραντει
δεν αλλαξανε κατι στο παρελθον  :think:
 

GFE

Σεβαστός
Εγγρ.
30 Νοε 2009
Μηνύματα
3.962
Κριτικές
15
Like
0
Πόντοι
2.007
Να μή ξεχάσω το εξής γεγονός: ο κορεάτης ρωτήθηκε σε συνέντευξη βρήκε το τέλος της σειράς πολύ ενδιαφέρον, το σκεφτόταν , λέει 10 λεπτά...!!!
Ρωτώ: γιατί ρώτησαν αυτόν και γιατί το σκεφτόταν 10 ολοκληρα λεπτα...?
:think: :think:
ελα ντε...
 

GFE

Σεβαστός
Εγγρ.
30 Νοε 2009
Μηνύματα
3.962
Κριτικές
15
Like
0
Πόντοι
2.007
μα το ιδιο μας λενε και μεσα απ'τη σειρα, γι αυτο το πραγμα ωρυεται ο Φαραντει
δεν αλλαξανε κατι στο παρελθον  :think:
Μπερδευομαι....δλδ η μαμα του τον σκοτωσε, και μετα θα τον γεννουσε ξεροντας οτι θα τον σκοτωσει? η εστω, θα τον γεννουσε και δεν θα το σκοτωνε?....θα αλλαζε τοσο η ζωη της που σιγα μην εκανε παιδι...ασε που απο τα δις σπερματοζωαριων του μπαμπα του, δεν θα τυχαινε παλι το ιδιο αρα δεν θα εβγαινε ο Φαραντει..αρα ενα γεγονος στον χρονο, θα αλλαζε ΕΝΤΕΛΩΣ τον μετεπειτα ρου...Και ασε τον Φαραντει να ωρυεται οτι δεν αλλαζει!!!
Ειλικρινα μπερδευομαι...και δεν οδηγει πουθενα η κουβεντα αυτη....για μενα απλα ο χρονος ειναι ενας, και δεν εχει το ΠΑΡΑΔΟΞΟ αυτο!
Αλλα ας το αφησουμε να εξελιχθει....μπορει και να συζηταμε ματαια για θεματα ασχετα με το φιναλε που μας επιφυλλασουν
 

GFE

Σεβαστός
Εγγρ.
30 Νοε 2009
Μηνύματα
3.962
Κριτικές
15
Like
0
Πόντοι
2.007
και τσουκου-τσουκου, πλακα στην πλακα, ΑΥΡΙΟ εχει παλι επεισοδιο.... :dancing: :dancing:
 

compton

Μέλος
Εγγρ.
18 Φεβ 2008
Μηνύματα
373
Κριτικές
2
Like
5
Πόντοι
1
Eγω θα περιμενω μεχρι πεμπτη στη νοβα.Ειδωμεν
 

GFE

Σεβαστός
Εγγρ.
30 Νοε 2009
Μηνύματα
3.962
Κριτικές
15
Like
0
Πόντοι
2.007
Eγω θα περιμενω μεχρι πεμπτη στη νοβα.Ειδωμεν
κι εγω νοβας ειμαι...Πεμπτη κι εγω...αλλα δε με χαλαει αν γραφουν τα παιδια εδω...
αν δεν θελω , ας μη μπω δυο μερες στο θρεντ...δεν εγινε τιποτα!
 

compton

Μέλος
Εγγρ.
18 Φεβ 2008
Μηνύματα
373
Κριτικές
2
Like
5
Πόντοι
1
Να σου πω και εγω την διαβαζω εδω την ολη κουβεντα αλλα μεχρι την πεμπτη το αποφευγω για να εχει πιο ενδιαφερον.
 

annamaria88

Μέλος
Εγγρ.
6 Μαρ 2010
Μηνύματα
2.400
Like
0
Πόντοι
16
Μπερδευομαι....δλδ η μαμα του τον σκοτωσε, και μετα θα τον γεννουσε ξεροντας οτι θα τον σκοτωσει? η εστω, θα τον γεννουσε και δεν θα το σκοτωνε?....θα αλλαζε τοσο η ζωη της που σιγα μην εκανε παιδι...ασε που απο τα δις σπερματοζωαριων του μπαμπα του, δεν θα τυχαινε παλι το ιδιο αρα δεν θα εβγαινε ο Φαραντει..αρα ενα γεγονος στον χρονο, θα αλλαζε ΕΝΤΕΛΩΣ τον μετεπειτα ρου...Και ασε τον Φαραντει να ωρυεται οτι δεν αλλαζει!!!
Ειλικρινα μπερδευομαι...και δεν οδηγει πουθενα η κουβεντα αυτη....για μενα απλα ο χρονος ειναι ενας, και δεν εχει το ΠΑΡΑΔΟΞΟ αυτο!
Αλλα ας το αφησουμε να εξελιχθει....μπορει και να συζηταμε ματαια για θεματα ασχετα με το φιναλε που μας επιφυλλασουν

μα γνωριζε οτι θα πεθανει ο γιος της, το γνωριζε οταν τον εστειλε στο νησι
και πως ν'αλλαξει η ζωη της σε σημειο να μη θελει να κανει παιδι, αφου ηταν ηδη εγγυος!
ο Φαραντει λεει πως δεν πρεπει ν'αλλαξεις κατι στη ροη του χρονου και "what's done is done". Οτι ο χρονος ειναι μια ευθεια γραμμη και απλα αυτοι βρισκονται σε διαφορα σημεια της γραμμης, αλλα αν αλλαξεις κατι στην εξελιξη των γεγονοτων θα υπαρχουν συνεπειες...
δεν λεει δλδ κατι διαφορετικο απ αυτο που λες
 

GFE

Σεβαστός
Εγγρ.
30 Νοε 2009
Μηνύματα
3.962
Κριτικές
15
Like
0
Πόντοι
2.007
εγω παλι πιστευω οτι αν παμε σε καποιο σημειο της γραμμης του χρονου, ολα μετα θα ειναι διαφορετικα...ειδικα αν συμβουν τετοιες συναντησεις...
Συμφωνω και κλεινω με την φραση σου...Ας περιμενουμε το τελος!
 

annamaria88

Μέλος
Εγγρ.
6 Μαρ 2010
Μηνύματα
2.400
Like
0
Πόντοι
16
εγω παλι πιστευω οτι αν παμε σε καποιο σημειο της γραμμης του χρονου, ολα μετα θα ειναι διαφορετικα...ειδικα αν συμβουν τετοιες συναντησεις...
Συμφωνω και κλεινω με την φραση σου...Ας περιμενουμε το τελος!

μονο αν αλλαξουμε κατι στην εξελιξη των γεγονοτων
η μονη αλλαγη που ειδα ηταν οταν ο Φαραντει χτυπησε την πορτα της καταπακτης για να μιλησει στον Ντεσμοντ, κατι που στην κανονικη εξελιξη των γεγονοτων δεν εγινε ποτε, αφου ο Ντεσμοντ γνωρισε τον Φαραντει αφοτου ειχε εκραγει η καταπακτη
ο Φαραντει το λεγε και το ξαναλεγε οτι δν πρεπει ν αλλαξουν τη πορεια των γεγονοτων αλλα εκει αναγκαστηκε προκειμενου να σωσει τη κοκκινομαλα
αλλα εχεις δικιο ας περιμενουμε το τελος, αν και τωρα εχουμε ξεφυγει αρκετα απ τα ταξιδια στο χρονο  :think:
 
OP
OP
N

Nearxos

Τιμημένος
Εγγρ.
30 Δεκ 2005
Μηνύματα
3.000
Κριτικές
1
Like
45
Πόντοι
16
Μπερδευομαι....δλδ η μαμα του τον σκοτωσε, και μετα θα τον γεννουσε ξεροντας οτι θα τον σκοτωσει? η εστω, θα τον γεννουσε και δεν θα το σκοτωνε?....θα αλλαζε τοσο η ζωη της που σιγα μην εκανε παιδι...ασε που απο τα δις σπερματοζωαριων του μπαμπα του, δεν θα τυχαινε παλι το ιδιο αρα δεν θα εβγαινε ο Φαραντει..αρα ενα γεγονος στον χρονο, θα αλλαζε ΕΝΤΕΛΩΣ τον μετεπειτα ρου...Και ασε τον Φαραντει να ωρυεται οτι δεν αλλαζει!!!
Ειλικρινα μπερδευομαι...και δεν οδηγει πουθενα η κουβεντα αυτη....για μενα απλα ο χρονος ειναι ενας, και δεν εχει το ΠΑΡΑΔΟΞΟ αυτο!
Αλλα ας το αφησουμε να εξελιχθει....μπορει και να συζηταμε ματαια για θεματα ασχετα με το φιναλε που μας επιφυλλασουν

Κι όμως ο Φάραντεϊ έχει δίκιο.

Ο χωροχρόνος υπάρχει. Όπως υπάρχουν τα διάφορα σημεία στο χώρο, έτσι υπάρχουν και τα διάφορα σημεία στο χρόνο. Άρα όπως στο μήκος επάνω είναι η Θεσσαλονίκη, κάτω η Λάρισα και πιο κάτω η Αθήνα, και υπάρχουν και τα 3 αυτά σημεία στη διάσταση του μήκους, έτσι υπάρχουν μαζί και τα σημεία στο χρόνο. Εσύ είσαι και γεννημένος, και παιδί, και ενήλικας και νεκρός. Εξαρτάται σε ποιο σημείο της διάστασης του χρόνου ο Αλλάχ θα κοιτάξει.
Άρα, αν κάτι είναι καταγεγραμμένο στο σημείο π.χ. «26» της διάστασης του χρόνου, κάτι που γίνετε στο σημείο «10» της διάστασης του χρόνου δεν μπορεί να αναιρέσει αυτό που υπάρχει στο «26» γιατί απλούστατα υπάρχουν μαζί.

Ακριβώς όπως το ηλεκτρόνιο βρίσκετε στην τροχιά του και «ταυτόχρονα» σε όλη τη τροχιά χωρίς να μπορείς να προσδιορίσεις ποτέ ακριβώς τη θέση του.
Ο χωροχρόνος κβαντώνεται. Ακόμα και ο Αϊνστάιν στο τέλος της καριέρας του παραδέχτηκε ότι τελικά ο Αλλάχ μπορεί να παίζει και ζάρια!
 

Επισκέπτης
ψαχνει ο μαυρος αντικαταστατη?  :think:
δεν ψαχνει...θελει να την κοπανησει απ'το νησι μαζι μ'ολο τον κοσμο

το περιεργο ειναι οτι ειπε στον μπεν οτι τον χρειαζεται για να μεινει να φυλαει το νησι,αυτο χρειαζεται μια εξηγηση στα προσεχη επεισοδια
 

sabourxo

Μέλος
Εγγρ.
4 Αυγ 2009
Μηνύματα
58
Like
0
Πόντοι
0
Καποιος που ασχολειτε πολυ με το lost κατοπιν ψαξιματος μου ειπε πως ο Jacob με τον Kapno-lock ισως ειναι αδερφια..εχει ακουσει καποιος κατι αντιστοιχο?
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom